Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 20 02 2017
Bu içerik toplam 1456 defa okunmuştur.
Keith Jarrett dinleyiciyi de, Trump`ı da fırçaladı...

Caz seçkinlik merakının fon müziği midir?

Cazın algı sorunu; Seçkincilik...

Posta kutusuna düşen "Lüks yaşamı yeniden tanımlayan Queen Central Park`ta caz keyfi seçkin davetlileri buluşturdu" başlıklı tanıtım bülteni olmasa değineceğim yoktu. Uzun zamandır yakındığım cazın garabet bir seçkinciliğe (ki bu seçkincilik her neyse onu da çözemedim) malzeme yapılması. Uzun yıllardır konserlere giderim, görüp gördüğüm hepsi mütevazı, müziksever insanlar. Bültende kastedilen seçkin grubu nerdedir, kimdir, o insanlar hakikaten caz mı dinler? Bu soruların cevabını doğrusu ben bilmiyorum ama şikayet ettiğim eskiden beri cazın zenginlik-gösterişçi `seçkinlikle` beraber anılması. Bu algı gerçek cazseveri rahatsız ediyor. Merak ediyorum, bu siteden ev alanlar caz dinleyicisi mi? Sitede konserler mi düzenlenecek? Sadece bu ilana bakarak söylemek de eksik kalır, çevrenize bakın, lüks markaların reklam müziğinde caz, binlerce dolarlık saat reklamı hatta bitter çikolata reklamında bile caz, parmaklarının arasına sıkıştırdığı puronun dumanını özgüvenle havaya savuran adamın konuştuğu her neyse arkasında caz! Ama emin olun, bizim anladığımız cazla onların kastettiği şeyin hiç ilgisi yok!


Mutluluk kaç Grammy eder?

Evan Bingham Scofield

Sevgili Sevin Okyay yazmasa haberim yoktu, geçen sene en iyi albüm, bu sene, hem en iyi doğaçlama hem en iyi albüm dallarında Grammy ödüllerini arka arkaya eve götüren gitar efsanesi John Scofield`ın oğlu Evan Bingham Scofield üç sene önce 26 yaşında yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak ölmüş. Annesi Susan, kızkardeşi Jean ve kız arkadaşı Ursula elele vererek Evan`ın vasiyeti gereği küllerini dünya üzerinde seçtiği yerlere serpme görevini iki yılda tamamlamış, verdikleri sözü tutmuşlar. Hatta aile konuyla ilgili özel bir web sitesi açmış. Bir ara www.scatterevan.com`a girin, ayrıntılı anlatılmış, Evan`ın küllerini nerelere serptiklerini göstermişler. Sevin abla ile sahnede izlediğimiz insanların arkalarında hangi duyguları bırakmak zorunda kalarak sahneye çıktıklarını konuştuk. Bu çok ağır bir yük dedik! Sevin abla çok sevdiği John Scofield ve kazandığı Grammy`ler hakkında kaleme aldığı "Olgunluk da insanın kendisini yalnız hissetmesini engellemiyordur" yazısında (okumak için tıklayın) bu ayrıntıya zarif bir şekilde değiniyor. 


Keith Jarrett konserde hem Trump`ı hem dinleyiciyi fırçaladı!

Keith Jarrett Carnegie Hall`de!

Keith Jarrett`ın zaman zaman konserlerinde dinleyici haşladığı malum. Sanatçı, ECM`den çıkan 4 CD`li yeni box setin tanıtımı için 15 şubat akşamı Carnegie Hall`de verdiği konserde hayranlarını mutlu ederken Trump`a yönelik eleştirilerini de esirgemedi. Jarrett`ın eleştirilerinin merkezinde özgürlüklerin kısıtlanması vardı ve sanatçı `bu, benim tanıdığım Amerikan halkının tam tersi` dedi. Sadece o kadar mı, 20 dakikalık aranın ardından flaşlı fotoğraf çeken birini hemen o an fırçalayan Jarrett `başkanımız saygının ne olduğunu bilmiyor, bari siz sanatçılara saygı gösterin` diye çıkıştı yetmedi `Autumn Leaves`e geçerken `daha iyisini hakediyoruz` dedi. Peki konser nasıldı? Sanatçının temel doğaçlama malzemesi `tansiyon` dur ve o tam bir tansiyon heykeltraşıdır, müziğinde gerginliği ve hayalgücünü mükemmel ve beceriyle yönetir.


Mozart`tan Duke Ellington`a...

Yaron Herman`la Mozart`tan Ellington`a...

Cazın klasik müzikle ortaklığı uzun yıllar birçok iyi müziğin, albümün yayınlanmasına vesile oldu. Sadece Jacques Louissier bu konuda devasa bir arşiv üretti. Bırakın Loussier`yi, George Russell gibi adamlar Third Stream adında cazın klasikle anıldığı bir ekol geliştirdi, Avrupa`da çok sayıda müzisyenden taraftar buldu. 45. İstanbul Müzik Festivali bu temayı önemli projelerle programlarına taşımayı sürdürüyor. Geçen sene dünyaca ünlü Fransız akordiyoncu Richard Galliano`nun konserinin biletleri günler önce tükenmişti, bu yıl festivalde yine benzer bir proje var. Piyanist ve şef David Greilsammar yönetimindeki Geneva Camerata ile caz piyanisti Yaron Herman "Mozat`tan Ellington`a" isimli projesiyle 12 haziran akşamı Aya İrini`de olacak. Benden söylemesi!


Elektronik müzikler görsel sanatlarla işbirliği içinde...

Elektronik müzikler görsel şovdan fazlasını kullanıyor

Elektronik müzik meraklısı değilim ama keşfediyorum, isim önerecek kadar bildiğimi de söyleyemem ama bildiğim bir şey varsa elektronik müziklerin görsel sanatlara ihtiyacı olduğu. Bu gözlemim zamanla pekişti. Video art, enstalasyon, visual art ve kimi kavramsal sanatçılar elektronik müzikle hayat buluyor, ortaya çıkan işlerin yarısı müzik diğer yarısı görsellik! Sanırım bu da birbirlerine ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. Martta Zorlu PSM Türkiye`de ilk kez gerçekleşecek Sónar Festivaline ev sahipliği yapacak, bu festivalin de yarısı müzik yarısı görsellik. Bakalım, bu kez ben de başka bir `göz`le dinleyeceğim! Dikkatimi çeken notları buradan paylaşırım.


Digiturk radyolarında caz...

Digiturk müzik yayınlarını elden geçirmeli

Digiturk izleyicisi misiniz? Özellikle futbol maçlarını izliyorsanız lig tv kaçınılmaz, tabii sinema kanalları başta epey kanal var, sanıyorum pek fazla kimse takip etmese de en sonlara doğru radyo istasyonları da var. Ünlü radyo istasyonları yanında kendi radyoları da var, türlü çeşitli müzik yayını, hatta caz da var, NuJazz, Easy Listening, normal caz yayını vs. Ekranda yazın serin akvaryum, kışın çıtır çıtır şömine efekti ama bir sorun var, müzikler berbat, hadi berbat demiyim nasıl seçiyorlar merak ediyorum diyeyim? Mesela, yandaki fotoğraf ekran görüntüsü, bu yazı için aynı saatlerde çekildi ve ekranda Christmas Swing diyor, ne Christmas`ı??? O kısımları kimler düzenliyor bilmiyorum, bu köşeyi okuyacaklarını da sanmam ama ellerinde böyle güzel bir imkan varken keşke daha iyi değerlendirseler, iyi bir dinleyici potansiyeli yakalama imkanları olabilir ama bu haliyle değil tabii ki!


Kaydet

Müsaade ederseniz geçen yılın en iyi albümlerinden biri olarak Frank Woeste`nin "Pocket Rhapsody"sini ilan edebilir miyim?

Digiturk müzik yayınlarını elden geçirmeli

Müsaade istiyorum çünkü Cazkolik olarak okurlarımızdan yoğun ilgi gören Best of 2016 dosyamız çoktan yayınlandı, Yazar dostlarımız listelerini derledi ve bugün itibariyle 15 binden fazla cazsever tarafından okundu bu dosya gelecek yıla kadar tamamdır derken bu albümün -en azından- benim tarafımdan unutulduğunu gördüm. Aslına bakılırsa, ben kendi adıma yaptığım listede sadece yerli albümlere yer vermiş, yabancı albümlere girmemiştim, o yüzden bir albüm bir albümdür diyerek hakkımı burada kullanayım diyorum ve Frank Woeste`nin geçen sene yayınladığı albümünü hatırlatıyım diyorum. Buna neden olarak da şöyle diyeyim; Albüm "The Star Gazer" gibi pop tabiriyle 1 numara bir hit yaratmış. Sonra, albümde birbirinden farklı isimler var, Ben Monder, Ibrahim Maalouf, Youn Sun Nah gibi ama bu isimleri belli bestelerde kullanmış ve belli ki o isimlerin yeteneklerini gözeterek kullanmış, bestelerine mükemmel entegre etmiş. Maalouf gibi ortadoğu tınılı birini müziğinde bu kadar iyi sindermesi Maalouf`un bile kendi albümlerinde bu derece başardığı bir iş değil. Bu yüzden budur diyorum!


Kaydet

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 20 Şubat 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp