Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Barok Dönemden Günümüze Suitler

Sanatçı: Toros Can (piyano)
Mekan: Süreyya Operası, Kadıköy
Tarihi: 23 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Ödüllü sanatçımız Toros Can, 23 Ekim Pazartesi Kadıköy Süreyya Operası`nda vereceği konserde, barok , romantik dönem sonrası ve 20. yüzyıl süitlerinden yapıtlar seslendirecek. Purcell, Debussy, Hindemith ve Schulhoff`un süitlerinin yer alacağı konserde ayrıca bu bestecilerin ortak ve ayrı özelliklerinden ilginç noktalara da değinecek.


Sihirli Flüt

Mekan: Zorlu Center / Stüdyo Sahnesi, Zincirlikuyu
Tarihi: 23 Ekim.2017
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Zorlu PSM, dünyaca ünlü opera ve balelerin yer aldığı Londra`daki Kraliyet Operası`nın (Royal Opera House) prodüksiyonlarını, özel gösterimlerle sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. 23 Ekim Pazartesi akşamı, John McFarlane`in etkileyici setleri ve David McVicar`ın büyüleyici prodüksiyonuyla canlanan, Mozart`ın bilgelik ve erdem arayışı içindeki aydınlanma endişelerini yansıttığı unutulmaz eseri Sihirli Flüt, Prof Dr. Yekta Kara`nın sunumunun ardından Zorlu PSM Studio ekranında olacak.


Efsanevi Japon davul grubu Ondekoza Daikin katkılarıyla dünya turnesine çıkıyor

Mekan: Caddebostan Kültür Merkezi
Tarihi: 23 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Japon davul sanatının ustaları olağanüstü performanslarıyla bir kez daha Türkiye`de. Japon geleneksel davul sanatının dünyaca ünlü temsilcisi Ondekoza, bu ay Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Daikin Türkiye`nin katkılarıyla Türkiye turnesine çıkıyor. 2015 Türkiye Konseri`nde olağanüstü performansıyla izleyicileri büyüleyen Ondekoza, bir kez daha Bursa, İzmir ve İstanbul`da ücretsiz olarak sevenleriyle buluşacak. Japon geleneksel davul sanatı taiko`yu dünyaya tanıtan Ondekoza, ekim ayı içinde üç ayrı ilde düzenlenen üç konser ile hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Davul ritimlerinin yanı sıra hareket dolu olağanüstü performansı ile tanınan Ondekoza, bugüne kadar Japonya başta olmak üzere Amerika, İtalya, İsviçre, Almanya, Rusya gibi ülkelere turneler düzenledi. Daha önce Eylül 2015`te Ertuğrul Fırkateyni Faciası`nın 125. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul ve İzmir`de konser veren Ondekoza, bu ay bir kez daha Türkiye`deki hayranları ile bir araya gelecek. Ondekoza`nın Türkiye turnesinin ilk durağı, 19 Ekim Perşembe akşamı Bursa olacak. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi`nde gerçekleşecek konser saat 20:00`de başlayacak. Ondekoza, Bursa konserinin hemen ardından 22 Ekim Pazar günü İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi ve 23 Ekim Pazartesi günü İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi`nde Türk müzikseverlerle buluşacak. Japonya İmparatoru`nun tahta çıkış töreni de dahil olmak üzere pek çok önemli organizasyonda sahne alan Ondekoza`nın İstanbul konserinin biletleri anında tükendi. Bursa ve İzmir konserlerinin biletleri ise ücretsiz olarak www.japondaikin.com adresinden temin edilebiliyor.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Bazı şeyler hiç değişmiyor...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 13 03 2017
Bu içerik toplam 1491 defa okunmuştur.
Festivaller mevsimine mi giriyoruz?

1986 röportajı animasyon hale getirilmiş

Miles Davis hep haber...

Tüm zamanların en önemli caz ikonlarının başında gelir Miles Davis. Onunla ilgili herşey önemli haberdir, hâlâ çok okunur, caz haberleri arasında başı çeker. Caz dünyasında benim merakla takip ettiğim blogların arasında Jazz at Lincoln Center`ın blogu da var. Sürekli yeni malzemeler üretip ilginç içerikler yayınlıyorlar. Geçen hafta yayınladıkları içerikler arasında yeni ve ilginç bir Miles Davis röportajı vardı. Belli ki emek harcanmış bir çalışma. Miles Davis`le röportajı yapan ünlü bir caz rock keyboardisti ve şarkı da söyleyen Ben Sidran ama aynı zamanda gazetecilik de yaptı yıllarca. 1986 yılında Miles`la bir söyleşi yapmıştı. Biliyorsunuz, Miles`ın müzisyenliği yanında resim çizen kalemi de kuvvetlidir, yani deseni iyidir, sergiler de açmıştır. Söyleşi de bu tarafını da konuşuyorlar ama işin ilginci Youtube`da yayınlanan söyleşi ayrıca çizgi olarak hareketlendirilmiş, konuşmalar animasyona dönüştürülmüş ve dinlemesi & izlemesi daha zevkli hale gelmiş. Tavsiye ederim, siz de izleyin.


Bazı şeyler hiç değişmiyor!

Milliyet Sanat dergisi haziran 1982 sayısı kapağı

Şu an sitede yayında olan Türkiye`nin ilk caz festivali 1982 tarihli 1. Uluslararası Caz Festivali haberimiz nedeniyle Emin ağabeyin (Fındıkoğlu) aynı yıl Milliyet Sanat dergisindeki ilk festivali konu alan kapsamlı yazısını okuyordum (bu arada, dergideki makaleyi bulup gönderen sevgili Murat Özdoğan`a teşekkür ediyorum), Emin ağabeyin yazısı hem konserlerin eleştirilmesi, hem okurun müzisyenler hakkında bilgilendirilmesi, hem gelecek festivaller için yol gösterilmesi (maalesef festivalin devamı gelmedi) hem de genel değerlendirme bakımından örnek bir yazı yazmış ta o tarihte. Bilhassa konser ve sanatçı eleştrileri bakımından dikkat çekici notları var Emin ağabeyin. Özellik bazı şeyler hiç değişmiyor başlığına konu olan ise televizyonun (o zaman tek kanaldı, şimdi çok kanallı ama durum aynı!) hiç ilgi göstermemesinden tutun pek az ilgilenen gazete ve günlük basına kadar ne varsa tüm cümleleri kopyalayıp bugün yazacak bir yazıya aynen koyabilirsiniz, yani dememiz o ki; "bazı şeyler hiç değişmiyor"!


Leonard Cohen`i çabuk mu unuttuk?

Cohen`in miras bıraktığı albümü

Son albümü "You Want It Darker"ın yayınlanmasından kısa bir süre sonra ölen Leonard Cohen üzerine yeniden düşünme fırsatım oldu. Büyük ozanı çok çabuk unuttuk gibime geliyor. Ölüm haberi arşivlerimizdeki CD`leri, plakları yeniden dinlemeyi hatırlattı, bol bol andık ama galiba bu arada son albümü karambolde gözden kaçırdık, yeni şarkılarını dinlemeden eski şarkılarına takılıp kaldık. New York Times yazınca yeni albümü tekrar dönüp dinleme ihtiyacı hissettim. Kapak fotoğrafı dikkatimi çekti. Yüzü karanlığa (ölüme mi?) bakıyordu, elini pencerenin karanlık yanına uzatmıştı, sigarası parmaklarındaydı. Hayatı ölümden ayıran sınıra gelmiş, son bir sigara molası vermişti sanki. Gazete yazarı Cohen`in dindar biri olmadığını söylediğini hatırlatıyor ama tüm hayatı uzakdoğu inanışları dahil ruhâni arayış peşinde koşmakla geçmişti. Sanki içindeki telaş hiç huzur bulmadı. Son albümünde "Hazırım efendim" diye yaradana seslendiğinde hesaplaşmasını tamamlamış ve sonunda doğduğu haliyle, yani iyi bir Musevi olarak toprağa verilmesiyle ömrünü tamamlamıştı.


Dave Valentin`de gidenler kervanına katılmış

Dave Valentin 65 yaşında öldü

Dün Sevin abla (Okyay) haber verdi, caz flütün önde gelen isimlerinden Dave Valentin 65 yaşında hayata gözlerini yummuş. Flüt bir müzisyen için zor ve riskli bir tercih bu yüzden hem bizde hem dünyada son derece az sayıda iyi sanatçı yetişiyor, Valentin o isimlerin başında geliyordu. Aslında daha gençti, 65 çok değil ama hem felç hem parkinson hastalığı derken son fotoğraflarına baktım epey çökmüştü. Valentin flüt çalmaya Irene isimli bir kız yüzünden başlamış, aslında okulda perküsyon çalıyormuş, Irene`de flüt çalıyormuş, Irene, Valentine`e bir ölçek nota çalmayı göstermiş tabii hem kız hem flüt Valentin`in aklını çelmiş, hemen kendine ikinci el bir flütle Herbie Mann plağı almış çalmayı kendi kendine öğrenmiş. 1970`ler ve 2011 arası yaklaşık 25 albüm yayınlayan usta sanatçıyı ben en çok caz flütün en büyüklerinden Herbie Mann ile yaptıkları "Two Amigos"tan hatırlıyorum! Dave Samuels`li Caribbean Jazz Project albümü Grammy kazanmıştı büyük sanatçının onu da hatırlatmadan geçmiyim.


Festivaller mevsimine mi giriyoruz?

X Jazz Festvali nisanda

Bu yıl marttan itibaren her ay bir caz festivali mi izleyeceğiz? Yıllardır böyle bir şey arka arkaya denk gelmemişti ya da belki de ilk mi demeli... Nasıl olacak? Şöyle; Şu sıralar İzmir`de 24. İzmir Avrupa Caz Festivali tüm hararetiyle devam ediyor. Nisanda İstanbul-Berlin X Jazz Festival var, yeni bir festival olduğu için az tanınıyor, bence programına mutlaka gözatın, bizde geniş haberi var. Mayısta ilki gerçekleşecek Zorlu PSM Caz Festivali güzel konserlere evsahipliği yapacak! Biletleri şimdiden almanızda fayda var! Haziran festivalsiz görünüyor ama Akbank Sanat haziran ayları geleneksel olarak gitar günleri veya piyano günleri benzeri etkinlikler yapıyor, derken tabii temmuzda İstanbul Caz Festivali... Böyle yazınca epey meşgul olacakmışız gibi halimiz var! Bu arada, X Jazz Festival demişken burada izleyeceğimiz müzisyenler diğer festivallere göre daha alternatif isimler. Zaman da fazla kalmadı, bir an önce seçimlerinizi yapıp biletinizi almanızda fayda var. Hep aynı şeyleri konuştuğumuz, tartıştığımız sosyal hayatımıza farklı renkler getiren bu yaratıcı müziklere biraz sevgi, biraz özen bize de iyi gelir.


Acaba kaç saati cazdır?

You Tube bir kara delik gibi

You Tube son açıklamasında hergün 1 milyar saatten fazla video izlendiğini açıklamış. Şaştık mı? Hayır! Rakamlar bizi manyak etti. Boyutlar ve rakamlar algımızı alt üst ediyor. Öyle ki, şirket izlenme-tıklanma sayılarından çok izlemeye harcanan sürenin uzunluğu ve alınan keyfe odaklanmış. Şirket, veriler geldikçe kendini geliştirmenin de algoritmasını oluşturmuş mudur acaba? Benim esas merak ettiğim bu rakamların içinde cazın payı ne? Yani, mesela günde toplam kaç saat acaba cazla ilgili içerikler izleniyordur? Bu deli soruları merak ededuralım şu bir gerçek ki You Tube pek çok konuda olduğu gibi cazda da en büyük içerik sağlayıcı olmaya devam ediyor. Şahsen benim arayıp da cevabını bulamadığım pek birşey olmadı ama son dönem telif hakları daha kontrol edilebilir oldukça You Tube üzerindeki içerik de daha kontrol edilebilir hale geldi. Bir şekilde denge kurulmaya, haklar gözetilmeye çalışılıyor diyebilir miyiz?


Hem caz klübü hem müzik firması

Smoke Jazz Club

New York`un gözde caz klübü Smoke 3 şeyi iyi yapıyor, sahnesindeki canlı caz en iyilerinden, mutfağının iyi olduğu söyleniyor ve benim için en cazip olan en sonuncusu, yayınladığı albümler süper! Çoğunlukla kendi sahnesindeki canlı performansları kaydederek albüm halinde yayınlayan Smoke zamanla nefis bir kataloğa ulaştı. Hem sahnesi hem firması yoğun olan Smoke otuza yakın albüm yayınladı. Geçen sene Renee Rosnes, Jim Rotondi (ki şu an onun "Dark Blue"sunu dinliyorum), George Coleman, Peter Bernstein, One for All, Steve Turre, The Cookers ve Orrin Evans gibi majör isimlerin albümlerini çıkaran firma kapak görsellerinde de başarılı bir formül tutturdu. Açıkçası, şahsen albümlerin hepsini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim ama son sıralar dinlediğim Peter Bernstein`in "Let Loose"unu, az önce adını zikrettiğim Rotondi`yi, Heads of State`in "Search of Peace"ini ki bu albümdeki 11 dakikalık balad son yıllarda dinlediğim en kaliteli icralardan biri, Garry Bartz farkı ve ustaların sohbeti Coleman`ın "A Master Speaks"ini ayrı tavsiye ederim.


Kaydet

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 13 Mart 2017, Pazartesi

Kayd

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Vize krizi cazı da vurdu
Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp