Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Vokal caz poplaşırsa ne olur?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 20 03 2017
Bu içerik toplam 1004 defa okunmuştur.
Trump Amerikan eğlence ve kültür endüstrisini bir kez daha kızdırdı.

Amerikanın saygın ödülü National Endowment Arts

Trump yeni bir tartışma mı başlatıyor?

Trump sonrası Amerika`da sular durulmuyor. Cuma günü (17 Mart) Grammy`leri düzenleyen organizasyonun CEO`su Neil Portnow tarafından bir duyuru yayınlandı. Duyuruda, müzik ve sevginin insanları biraraya getirdiği, Amerika`nın dünyaya en önemli ve etkili ihraç alanlarından birinin kültür ve eğlence endüstrisi ürünleri olduğu, Amerika`nın dört bir köşesindeki yaratıcı insanların bu amacı hizmete dönüştürmek için çalıştığı bilinirken Beyaz Saray`ın kısa adı NEA olan National Endowment for the Arts (Ulusal Sanat Teşvik Ödülleri)`ne sağlanan finansman desteğinin kaldırılmasını istemesi şaşkınlık ve endişeyle karşılanmıştır vurgusu yapıldı. Amerikan kültür endüstrisi bu etkinin yaratacağı tartışma ve kızgınlığı yakın dönemde ciddi biçimde tartışacaktır sanıyoruz, hatta başladı bile. CEO Portnow bu teşviğin yeniden sağlanması için kongreden destek talebini yeniden isteyeceklerini açıklamasının sonuna eklemeyi ihmal etmedi.


Kurucu babalar kuşağı kapanıyor

Chuck Berry 90 yaşında hayata veda etti

Caz, rock, pop henüz genç ve kurucu babaların bir kısmının hâlâ hayatta olduğu müzikler. En eskisi olan cazın geçmişi daha yüz yılı yeni aştı. İlk neslin en ünlü isimleri yirmi-otuz yıl öncesine kadar hayattaydı. Rock ve pop yaş olarak caza göre biraz daha genç bir müzik ve işte, rock`n roll`un kurucu babalarından Chuck Berry de doksan yaşında hayata veda etti. Ben elliyi geçtim onlar doksan olmasın mı? Müziği dinlemeye ilk başladığım zamanlar bu isimler bana çağlar ötesinin kahramanları gibi gelirdi, ben büyüdükçe baktım hepsi aslında babamın yaşıtı insanlarmış, yani baya bir yakın gelmeye başladılar. Evet, Chuck Berry de gidenler kervanına katıldı. Burası her hafta ölüm bültenine dönmesin ama anmadan da olmaz. Müziğini çok da sevdiğimi söyleyemeyeceğim Berry`nin ama şüphesiz rock`n roll`un babasıydı, tüm zamanların en önemli şarkı yazarlarındandı, unutulmaz elektrik gitar riflerinin mucitlerindendi. Beatles`dan Rolling Stones`a, Beach Boys`dan o dönem geri kalan kim varsa hepsinin başlıca ilham kaynağıydı, söylenen her övgüyü hak ediyordu. Taşlar sonsuzluğa yuvarlanmaya devam ediyor.


Her sabah dinlediğiniz belli bir şarkı olsa?

Sizin sabah şarkınız hangisi?

Henüz kaset dinlediğimiz yıllar, meşhur karışık kaset dönemi, bir okul arkadaşım kasetin bir yüzünü sadece tek bir şarkıyla doldurmuştu, baştan sona hep aynı şarkı çalıyordu. Tuhaf, saplantılı ve komik bulmuştum ama yıllar sonra çocuğa hak verdim. Hadi çocukluk, gençlikte olur da orta yaşta bu neyin nesi? Bir yıldır mümkünse her sabah mutlaka dinlediğim bir müzik var; Cole Porter bestesi "Begin the Beguine" ama Benny Goodman orkestrasından olacak, başkası olmaz! Kaset olsa bu kadar dinlemeye şimdiye çoktan bant sarmıştı, o kadar yani. Anlatmak istediğim "Begin the Beguine" ya da başka bir müzik değil, böyle bir müziğe ihtiyaç duyma hali. Dünü geride bırakmaktan yeni güne başlamaya, gün içinde alınan kararlardaki isabetlilik potansiyelini artıran konsantrasyonu sağlamaya ve daha çok gülümsemeye yatkın olmaya kadar insanı etkileyen kısacık bir an benim için o müziği dinlemek. Siz de deneyin, kendinize bir müzik seçin, her sabah dinlemekten bıkmayacağınız bir şarkı olsun ve sizde yarattığı olumlu tesiri gözleyin, eminim bana hak vereceksiniz!


Türkiye`de çenesi kuvvetli, sohbeti tatlı bir caz DJ`i var mı?

Kastettiğimiz anlamda yok ama olsa iyi olurdu!

Hani şu `Gooood morning Vietnaaammmm` diye bağıran cinsten bir DJ ama yok! Cevabı baştan söyliyim devamı gelsin. Çünkü ne bizde ne bildiğim Avrupa caz radyoculuğunda böyle bir gelenek yok ama Amerika`da var, orası zaten doğduğu yer, filmlere konu olacak kadar yaygın. Bizde radyo programcılığı ağırbaşlıdır, ağır abiliktir, ben de kendi radyo programımı öyle yapıyorum zaten, bu oturmuş bir tarz ama keşke olsaydı. Popta var, bu konuda geleneğimiz de var. Bana göre olması lazım. Caz dinleyen müziksever sayısını artıracağına eminim. Dinamik ve eğlenceli sunum, günlük sohbet arasına giren müzikler, cazın sadece kendi dünyasında konuşulan değil hayatın diğer konularına açılan yüzünü bize gösterirdi ama buna yer ayıracak bir radyo kanalı bulması zor, malum rating! Frekans yayını yapan radyo kanallarını kastediyorum, sabah ya da akşam iş çıkışı en az bir saat, hatta iki. Konserlere, yeni albümlere, günlük olan bitene dair notlar vs. ona buna değinmeler, tatlı laf atmalar derken ben hemen mesela iki müzik öneriyorum; biri Dr. John`dan "It Don`t Mean a Thing" diğeri de tersi bir şey olsun, mesela Rosemary Clooney`den "Hey Baby" hatta Rosemary Clooney ile notlarım hazır, George Clooey`nin teyzesi olmasıyla lafa başlar artık hayatta olmayan NTV`nin önde gelen ismi büyük bir cazsever Kenan Onuk`un en sevdiği şarkıcılardan bri olduğuna kadar uzar.


Vokal caz poplaştıkça hit şarkı arama hikayeleri de başlar artık

Vokal caz poplaşırsa?

"Kill Your Friends" filmini izlemiş miydiniz? Tarzının "Trainspotting" gibi kültü olmaya aday, belki oldu bile. Her yol başarıya çıkar, sanat manat hep hikaye, amaç başarı ve tabii para! Benim tezim şimdilik fantezi gelebilir ama Diane Reeves, Dee Dee Bridgewater gibi bin senelik divaların bile cazı daha pop hatta direkt pop söylediği, caz şarkıcısı diye tanıtılan genç şarkıcıların aslında pop söylediği günlerdeyiz, şimdiden karamsar bir yakın gelecek tahmini yaparsam eğer, caz vokali bu kadar poplaştıran divalar, bugün caz diye dinlediklerimizin çoğunun aslında pop olması filan işler büyürse yakında rekabetin getireceği yer olarak hit şarkı arama hikayeleri duymaya başlar mıyız, ne dersiniz? Yok artık, o kadar da değil diyenleri duyar gibiyim, evet, belki haklısınız, genelleme yapmak haksızlık ama birkaç seneye kalmaz bu notumu yeniden konuşmayız inşallah...


Sosyal medya bağımlılarını üzecek haber!

Yanyanayken ayrı dünyalardayız...

Sosyal medya bağımlılığı uyuşturucuyu geçti, önceleri sadece gençler arasında görülen bağımlılık artık tüm yaş gruplarını kapsıyor. Yeni bir araştırma sosyal medyada çok fazla vakit harcamanın yalnızlık duygusunu artırdığını gösteriyormuş. Aitlik hissini yakınlarımızdan, yani, ailemizden, hergün görüştüğümüz arkadaşlarımızdan koparıp belki de çok az tanıdığımız insanlarla kurulan yeni tip ilişkilere dönüştürmeye başlamışız. Araştırmanın baş yazarı Brian Primack`a göre sosyal medya ilişkisizliğin oluşturduğu sosyal boşluğu doldurmaya yönelik fırsatlar sunuyor gibi görünse de aslında insanların umdukları çözümün olmadığını anlamaları lazım. Özellikle, kendilerinden başka herkesin daha mutlu bir hayat yaşadığı algısı sanıldığından daha zarar verici duyguları tetiklemeye müsaitmiş. Hatırlarsınız, yakın bir zaman önce uzun bir elektrik kesintisi olmuştu, sosyal medyada şakayla karışık öyle geyikler döndü ki işin yaratıcı esprilere abanmış abartılı halinin bir kısmı bile gerçekse ürkütücü! Mesela, genç bir kız şöyle diyordu "evde annem ve babam vardı, meğer iyi insanlarmış", bir başkası ise "şu elektrikler bir an önce gelsin yoksa birbirimizi öldürmeye başlayabiliriz". Adını hatırlayamam ama bir çizgi film görmüştüm, insanların sadece önlerindeki ekranlara bakarak konuştukları, şişmanlamaktan genetik yapılarının bozulduğu bir gelecek tasviri yapıyordu. Oraya doğru mu gidiyoruz?

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 20 Mart 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp