Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Çalışanlar için sanal tasma?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 10 04 2017
Bu içerik toplam 1693 defa okunmuştur.
Nisanda bomba albümler hazır olun...

International Jazz Day host city hangisi?

Dünya Caz Günü nerede kutlanacak?

(Yazıyla ilgili not: 10 nisan pazartesi sabahı Dünya Caz Günü 30 nisan kutlamalarıyla ilgili yakınmalarımı yayınlamıştım ki öğleden sonra sevgili Murat Özdoğan`dan haber geldi, kutlamalar bu yıl Küba-Havana`da yapılacak, bilgi daha sonra sosyal medyada yayılmaya başlandı ama ben yakınmamı saklı tutuyorum) Bugün 10 nisan, epey aradım ama International Jazz Day`in geleneksel hale getirdiği ana konser şehri neresi bir türlü öğrenemedim. Şurada üç hafta kaldı, bir daha sorayım, bu yıl `host city` neresi? Facebook`da baktım başka merak edenler de var, onlar da sormuş… Resmi web sitesindeki broşüre baktım, sadece önceki yılları anlatıyor, şöyle oldu, böyle oldu, tamam, onları biliyoruz, bu sene neler olacak! Evet, işin aslı caz günü elbette bu yıl da kutlanacak ama büyük bir konserin düzenleneceği merkez şehir henüz açıklanmadı. Oysa caz dünyasının en havalı, en heyecan yaratan olayların başında geliyor "International Jazz Day", 2012`de cazın doğduğu New Orleans`da, bir yıl sonra, 2013`de İstanbul`da (ne gündü ama), 2014`de Japonya-Osaka`da, 2015`de Paris`te ve geçen sene Barrack Obama himayesinde Washington`da düzenlenen etkinlikler hız kesmeden sürüyor ama heyecanda azalma seziyorum. Türkiye`de 2013 sonrası güzel 30 nisanlar geçirdik, sayısız mekân sayısız konsere ev sahipliği yaptı. Paneller, seminerler düzenlendi. Yandaki bu yılın afişini görüyorsunuz, afişin üstünde lokal etkinlikler düzenlenen şehirler işaretlenmiş, Avrupa ve Amerika yine hareketli. Önümüzde yirmi gün var, bakalım yeni gelişmeler olacak mı?


Edibe Yörükoğlu ve Gökmen Ahmet Noyan da sessiz sedasız gidenler kervanına katıldı.

Edibe Yörükoğlu ve Gökmen Ahmet Noyan

Geçen hafta iki önemli ve çok üzücü kayıp haberi geldi. Son yıllarda eskisi kadar sık dinlemesek de "bütün varlığımı şarkının içinde hissediyorum" diyen Edibe Yörükoğlu genç yaşta hayata veda etti. Müzikle, Amerika`da öğrenim görürken ilgilenmeye başlayan sanatçı okuduğu okulun rock grubunda söylemeye başlamıştı, hatta, "Hair" müzikaliyle Virginia`da turneye çıkmıştı. Türkiye`ye döndükten sonra İngiliz filolojisi eğitimi alan ve uzun yıllar İngilizce dersleri veren Yörükoğlu bir yandan şarkı söylemeyi sürdürüyordu. Seksenli yıllarda Aydemir Mete Orkestrası`nda profesyonel olarak caz söylemeye başlayan Yörükoğlu doksanlı yıllarda hızla artan rock bar furyasında sahnede ilgiyle dinlenen isimler arasındaydı. Cazdan öte, şarkı söylemeyi hayatının en önemli, en sevdiği uğraşı olarak gören Yörükoğlu söylerken dinleyiciden aldığı enerjiyi iyi kullanan bir yorumcuydu. "Biraz bluesumsuyum galiba" diyordu Cumhuriyet Gazetesi`nin o yıllarda yayınlanan eki için verdiği röportajda. Hatta, cazdansa müzikal söylemeyi daha çok sevdiğini gizlemiyordu. Türkiye caz tarihinin en önemli isimlerinden Erol Pekcan`la iki yıl çalışan Yörükoğlu için Pekcan o günlerde "sesini çok iyi kullanıyor, sesiyle cambazlık yapmayı seviyor, şu an Türkiye`nin en iyi şarkıcılarından, onunla çalışmaktan dolayı çok memnunum" diyordu.
* * *
Geçen haftanın bir diğer önemli kaybı da İstanbul Devlet Opera ve Balesi, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası`nda trompet sanatçısı olarak çalışan, grup şefliği yapan, oda müziği grupları kurarak konserler veren Gökmen Ahmet Noyan öğrencilerince çok sevilen, onlarla hocadan öte baba gibi ilgilenen örnek bir müzisyen ve örnek bir insandı. Müzik ve caz tarihinde müstesna isimlere sahip her iki müzisyene allahtan rahmet, yakınlarına, sevenlerine başsağlığı diliyorum.


Jazzahead! bu yıl 27-30 nisan arası Bremen`de.

Jazzahead! cazın en etkili platformlarından.

International Jazz Day etkinlikleri bu yıl soru işaretleriyle dolu ama bir başka büyük etkinlik Jazzahead! yoluna devam ediyor. Bu yıl kaçıncı kez gerçekleşecek bilmiyorum ama her yıl etki alanını artırdığını söyleyebilirim. 27-30 nisan tarihleri arasında Bremen`de gerçekleşecek Jazzahead! hem büyük bir buluşma noktası, hem caz çevrelerinin birbirini tanıdığı ve işbirlikleri için karşılıklı imkanlarını sunduğu bir platform, hem sektörün sorunlarının tartışıldığı bir zemin, hem genç sanatçıları kendilerini tanıtmaları için bir fırsat, hem de ülkelerin, kurumların iletişimlerini artırmak için kurduğu irtibatlar ve tabii festival gibi bol bol konser. Sayabildiğim kadarıyla elliye yakın sanatçı ve grup konser verecek, orta boy bir festivalden daha fazla. Burada konser verecek isimler arasında bizden İlhan Erşahin`s İstanbul Sessions`da var. İlk gece Finlilerin. Finlandiyalılar cazın yükselen ülkesi, onlar için özel bir gece olacak ve Finli sanatçılar dinlenecek. 28 nisan akşamı European Jazz Meeting var, gündüz fuar, paneller, seminerler vs. gece epey konser var. 29 nisanda German Jazz Expo olacak ve gecesi Alman sanatçıları izlemek mümkün olacak. son gece ise denizaşırı gecesi daha latin ağırlıklı konserler izlenecek.


Yok artık! Çalışanlar için sanal tasma!

İşte, çalışanlara enjekte edilen mikroçip bu!

Haberi okuyunca gözlerim yerinden fırladı! İsveç`te bir teknoloji firması çalışanlarına gönüllü olarak fotoğrafta gördüğünüz mikroçipleri şırınga etmeye başlamış, yani, bir nevi sayborg yaratmanın ilk hali. Mikroçipin görevi kart okuyucu olarak çalışmasıymış, hani şu boynumuza taktığımız kartlar var ya onların mikroçip olanı... Ne var ki bunda, gayet faydalı bir şey olabilir der misiniz bilmem ama bu işler böyle başlar, CEO Patrick Mesterton bu çiplerin çalışanlarına kolaylık, zaman ve hız kazandırdığını söylemiş ve örnek olarak elini sallayarak kapıyı açmış!!! Sadece o kadar değil, yazıcıları çalıştıracak, otomatlardan yiyecek-içecek alacak vs. Şimdi sıkı durun, bu teknoloji aslında yeni değil, fikir babası evcil hayvanlar için geliştirilen sanal tasma uygulamasının çalışanlar için geliştirilmiş hali, yani "Çalışanlar için sanal tasma!" Birçok insan biyolojik olarak güvenli mi merak edecektir haliyle, ya içine başka bir şey enjekte edilirse, di mi? Öyle olmadığını, sadece bu tip işlevler için geliştirildiği söyleniyor. Bu konu nereye doğru hızla yuvarlandığımızı gösteriyor bence. Yüzden fazla şirket bu uygulamaya geçmiş. Diyelim yarın iyi bir iş buldunuz, maaş da güzel ama bu mikroçip şart, ne yapacaksınız?


Nisanda bomba albümlere hazır olun...

Nisan ayı albümleri gün sayıyor...

Hatta, bu albümlerin bir kısmı yayınlandı.. Caz & blues gitaristi Kevin Eubanks "East West Time Line" adını verdiği albümünü 7 nisanda yayınladığını duyurdu. Ayrıntılara girmeden albümleri söylersem epey albüm ismi sayarım. Avrupa ve dünya cazın büyük büyük ustalarından Tomasz Stanko başta ben olmak üzere hayranlarının merakla beklediği çalışması "December Avenue"yü yayınladı. Çıkardığı her albümü takip ettiğim Smoke Sessions bu yıl sessizliğini Bobby Watson`ın "Made in America" albümüyle bozdu. Genç caz piyanistlerin ünü giderek artan isimlerinden Christian Sands (Christian McBride`la CRR konserini hatırlayın!) "Reach" isimli albümünü 21 nisanda çıkaracak. Yaşayan efsanelerden Eddie Palmieri 21 nisanda "Sabiduria Wisdom" adını verdiği albümünü yayınlayacağını duyurdu. Devam ediyorum... Bir diğer genç caz piyanisti Gerald Clayton da yeni albüm duyurusu yapanlardan. Genç sanatçı "Tributary Tales" isimli albümüyle nisan sonlarında konuşulmaya başlanacak. Preservation Hall Jazz Band`de nisanda albüm yayınlayanlar kervanına katılıyor. Topluluk "So it is" albümünü çıkarmak için gün sayıyor. Anat Cohen Trio Brasilieiro ile birlikte "Rosa Dos Ventos" isimli albümünü nisan sonu çıkaracak. ECM`in bir diğer albümü Chris Potter`dan. "The Dreamer is the Dream" de nisan sonunu bekliyor. Tenor saksofoncu Jimmy Greene 2014`de yayınladığı "Beautiful Life"ın devamı olan "Flower"ı nisan sonu çıkaracak. Meraklısı single`ını dinleyebilir. Ve bu haftalık son albüm, Trombone Shorty "Parking Lot Symphony" albümünü nisanın son günlerine saklıyor.


Fin cazı gümbür gümbür...

Mikko Innanen +10 (Fotoğraf kesilmiş devamı var)

Deyim yerindeyse son iki yıldır Finlandiya cazına taktım diyebilirim, takmayı iyi manada söylüyorum. Ne zaman yeni bir albüme, yeni bir isme rastlasam beğeniyorum, sonra, niye bu kadar gözden uzak tutmuşum diye kendime şaşıyorum. Hatta, Cazkolik için Finlandiya ile Küba`yı karşılaştıran bir makale projem var ama henüz cesaret edemedim, malzeme topluyorum diyeyim, daha şık durur! Finlandiya, tıpkı Avrupa`nın geneli gibi 20. yüzyılın ilk çeyreğinde cazla tanışmış, tabii Fransa ya da öbür merkez ülkeler kadar hızlı gelişmemiş ama cazla ilgisi hiç kesilmemiş. Çok iyi okulları olduğu söyleniyor, inanırım. İlk dönem cazla ilgilenen müzisyenlerin çoğu bu müzikle nasıl başedeceğini bilememiş, önlerinde örnek yok, mukayese yok tabii ama zaman ilerledikçe müthiş nesiller geldi. Özellikle bu gelişme son yıllarda daha da arttı diyebilirim. Fotoğraftaki Mikko Innanen`in orkestrası, 70 yaşını deviren saksofon ustası Ero Koivistoinen, tabii ki Iiro Rantala, daha yakınlarda İstanbul`da konser verdi Odarrang, şüphesiz Aki Rissanen ve triosu, müthiş bir sounda sahip olan Plastic Island, Jukka Perkko, iki nesil Pohjola`lar, ne zaman denk gelsem bayıldığım Kalevi Louhivuori, gerçek bir big band Espoo Big Band, Kalle Kalima, Virta, Jimi Tenor, Joonas Haavisto ve şimdi aklıma gelmeyenler... Hepsi tek tek bulunup özenle dinlenecek isimler ve saydığım bu isimlerin tamamı uluslararası caz sahnesinin oyuncuları. Bence hemen işe girişin ve müziklerine kulak vermeye başlayın derim.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 03 Nisan 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp