Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Barok Dönemden Günümüze Suitler

Sanatçı: Toros Can (piyano)
Mekan: Süreyya Operası, Kadıköy
Tarihi: 23 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Ödüllü sanatçımız Toros Can, 23 Ekim Pazartesi Kadıköy Süreyya Operası`nda vereceği konserde, barok , romantik dönem sonrası ve 20. yüzyıl süitlerinden yapıtlar seslendirecek. Purcell, Debussy, Hindemith ve Schulhoff`un süitlerinin yer alacağı konserde ayrıca bu bestecilerin ortak ve ayrı özelliklerinden ilginç noktalara da değinecek.


Sihirli Flüt

Mekan: Zorlu Center / Stüdyo Sahnesi, Zincirlikuyu
Tarihi: 23 Ekim.2017
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Zorlu PSM, dünyaca ünlü opera ve balelerin yer aldığı Londra`daki Kraliyet Operası`nın (Royal Opera House) prodüksiyonlarını, özel gösterimlerle sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. 23 Ekim Pazartesi akşamı, John McFarlane`in etkileyici setleri ve David McVicar`ın büyüleyici prodüksiyonuyla canlanan, Mozart`ın bilgelik ve erdem arayışı içindeki aydınlanma endişelerini yansıttığı unutulmaz eseri Sihirli Flüt, Prof Dr. Yekta Kara`nın sunumunun ardından Zorlu PSM Studio ekranında olacak.


Efsanevi Japon davul grubu Ondekoza Daikin katkılarıyla dünya turnesine çıkıyor

Mekan: Caddebostan Kültür Merkezi
Tarihi: 23 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Japon davul sanatının ustaları olağanüstü performanslarıyla bir kez daha Türkiye`de. Japon geleneksel davul sanatının dünyaca ünlü temsilcisi Ondekoza, bu ay Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Daikin Türkiye`nin katkılarıyla Türkiye turnesine çıkıyor. 2015 Türkiye Konseri`nde olağanüstü performansıyla izleyicileri büyüleyen Ondekoza, bir kez daha Bursa, İzmir ve İstanbul`da ücretsiz olarak sevenleriyle buluşacak. Japon geleneksel davul sanatı taiko`yu dünyaya tanıtan Ondekoza, ekim ayı içinde üç ayrı ilde düzenlenen üç konser ile hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Davul ritimlerinin yanı sıra hareket dolu olağanüstü performansı ile tanınan Ondekoza, bugüne kadar Japonya başta olmak üzere Amerika, İtalya, İsviçre, Almanya, Rusya gibi ülkelere turneler düzenledi. Daha önce Eylül 2015`te Ertuğrul Fırkateyni Faciası`nın 125. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul ve İzmir`de konser veren Ondekoza, bu ay bir kez daha Türkiye`deki hayranları ile bir araya gelecek. Ondekoza`nın Türkiye turnesinin ilk durağı, 19 Ekim Perşembe akşamı Bursa olacak. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi`nde gerçekleşecek konser saat 20:00`de başlayacak. Ondekoza, Bursa konserinin hemen ardından 22 Ekim Pazar günü İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi ve 23 Ekim Pazartesi günü İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi`nde Türk müzikseverlerle buluşacak. Japonya İmparatoru`nun tahta çıkış töreni de dahil olmak üzere pek çok önemli organizasyonda sahne alan Ondekoza`nın İstanbul konserinin biletleri anında tükendi. Bursa ve İzmir konserlerinin biletleri ise ücretsiz olarak www.japondaikin.com adresinden temin edilebiliyor.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 01 05 2017
Bu içerik toplam 1558 defa okunmuştur.
Bu gençlere dikkat...

Liberation Music Orchestra`nın ünlü fotoğrafı

Her 1 Mayıs aklıma Charlie Haden ve Liberation Music Orchestra gelir

O nazik, centilmen ve zarif görüntünün altında belki de cazın en muhalif insanı yatıyordu. Charlie Haden hem bir caz müzisyeni olarak taa 1959 yılında Ornette Coleman`ın grubunda yer alarak bir caz devrimcisi olmayı tercih etmişti, hem 1969 yılında başta Vietnam savaşı olmak üzere siyasi anlamda barışçı bir radikal olarak kurduğu Liberation Music Orchestra ile caz tarihinin en tavırlı müziklerine imza attı. Haden yaklaşık kırk yıl boyunca LMO`yu ara ara topladı ve yeni müzikler kaydetti. LMO`nun yaptığı müzik caz, folk ve dünya müziğinin özgün bireşimiydi. 2005`de "Not in Our Name" isimli albümüyle Irak savaşına karşı duruşunu gösterdi. Ölümünden önce, 2011`de Belçika`daki bir festivalde son kez grubun başında çıktı. O öldükten sonra kadim dostu Carla Bley orkestranın yönetimini üstlendi. Ölmeden grubun son albümünü de planladı. "Time/Life: Song for the Whales and the Other Beings" ölümünden sonra yayınlandı. Bir röportajda Bush dönemi Amerika`sı için söylediği sözlerin altı çizilmeli; "Dünya giderek soğuklaşıyor, artık ölçülü ifadeler ve hassasiyet için zaman kalmadı." Carla Bley yukardaki albüm kapak fotoğrafını da hatırlıyor. Grubun bir bayrak altında toplanmasına karar vermişler. "Kendimizi devrimci bir grup gibi hissetmiştik ama ben o sıralar siyasi biri değildim. Müzik ve düzenlemeler bakımından fark yaratmak istedim" diyor. "Song for Che" şarkısını da hatırlıyor. Haden gruba "Liberation" ismini vermeyi özellikle istemiş. Bu iş için başına sıkıntı gelmesinden de çekinmemiş. Dönemin Mozambik ve Angola`daki özgürlük hareketlerine adadığı bir parça olmuş.


30 Nisan Dünya Caz Günü`nün bir faydası daha?

Dünya Caz Günü 30 Nisan pazar günü kutlandı

30 Nisan Dünya Caz Günü`nün yarattığı olumlu etkilerden biri büyük basında artan caz haberleri oluyor. Eğer o günlerde olağanüstü başka gelişmeler yoksa Dünya Caz Günü`yle ilgili büyük basında çıkan haber sayısı normal günlere göre epey artıyor. Hürriyet gazetesi Cuma günleri yayınladığı sanat ekinin kapak konusunu caz gününe ayırmıştı mesela. Pazar günü Habertürk ekinde beş kadın caz vokalistiyle güzel bir röportaj vardı. Bunlar öyle kenarda köşede kalmış mini haberler değildi üstelik. Karar Gazetesi`nde Işıl Çalışkan bir süredir çok güzel caz röportajlarına imza atıyor. Caz günüyle ilgili değil ama hafta içinde Tuna Ötenel konseriyle ilgili kimi haberler, köşe yazıları çıktı. Yeter mi? Elbette yetmez, daha çok çıkmalı. Pazar günü mesela keşke Dünya Caz Günü twitter`da TT olsaydı, yakışırdı. Bu konularda daha organize olmaya ihtiyaç var. Belki gelecek senelerde artan bu kısmi ilgiyi daha başarılı organize edebiliriz, ne dersiniz? Bir gün caz da trend topik olabilir mi?


Kamasi Washington

"Truth" epik bir isyan!

Son iki yılın şampiyonu kim deseniz açık ara Kamasi Washington`ın adını veririm. Onda farklı bir şey var. Bu bir tesadüf ya da prodüktör başarısı ya da başka bir şey olamaz. Büyük çıkış yaptığı "Epik" albümünün fırtınası halen sürerken geçtiğimiz ay yeni single çalışması "Truth" çıktı. Kamasi Washington 13 dakikalık yeni müziğiyle adeta sofistike bestelerle örülü entelektüel New York cazına soul cazdan özgür caza, spiritual cazdan gospellere, west coast caza uzanan `black history`i de arkalayan 13 dakikalık inanılmaz bir epik isyan başlatmış. Destansı bir müzik. Tüm bir tarihin yenilenmiş yorumu. Yeni bir `Black power` hareketi. Tüm bunları söyleyip üstüne yeni kavramlar ararım. Geçen hafta günün albümü köşesinde ilan ettik albümü ve rekor sayıda ilgi gördü. Kamasi Washington geçen yazki konserin ardından Türkiye`de de çok sevildi, iyi bir takipçi grubu oluştu. Şimdi her yaptığına sahip çıkan bir dinleyicisi var.


Caz pulları

"Jazz Semai" özel pulu?

Bu köşenin adı PUL, köşenin içeriklerine de "Caz Pulları" diyorum. Geçen hafta hem Dünya Caz Günü telaşı hem İKSV Salon`da Tuna Ötenel özel gecesi vardı, konseri izlerken bir ara aklıma bizde niye cazla ilgili pul serisi ya da koleksiyonu, teknik olarak adı her neyse yayınlanmaz diye düşündüm (daha önce yayınlandı mı?) ve Kültür Bakanlığı ya da posta dairesi bu işleri kim yapıyor bilmiyorum böyle bir jest yapılsa keşke. Biliyorum, bu zamanda ne pulu, mektup mu kaldı diyen olabilir, öyle demeyin, mektup kalmasa da pulların yeri ayrı. Dünya Caz Günü kutlamalarına bakanlığın devletin katkısı olmuyor, aslında olmalı, 30 nisan bakanlık himayesinde her yıl özel bir konserle kutlansa Dünya Caz Günü çok daha etkin olur, daha büyük ses getirir, işte, böyle bir günde posta idaresi yayınlanmış ilk Türk caz albümünü de yayınladığı özel pul serisiyle kutlardı mesela! Kötü bir fikir mi?


Zamansız caz etkileri

Blues gitar efsanesi John Mayall

Jazz Times dergisi son sayısında efsanevi blues müzisyeni John Mayall`a "Artist`s Choice" seçkisi yaptırmış. Mayall`ın seçimleri arasında öyle güzel müzikler var ki, çok kıskandım. Dedim ki, kıskanacağıma sizinle paylaşayım, hep beraber kıskanalım. Bu parçalardan ilki Johnny Griffin`in "Soft and Furry"si. 61 tarihli "Change of Pace" albümündeki parça çift basla kaydedilmiş. Griffin müthişşşş! Bir diğer parça Benny Goodman Sextet`ten gitarda Charlie Christian`lı "Shivers". Christian Goodman Sextet`le harikalar yaratmış meğer, haberim yoktu! Bir diğeri Eddie Harris altmışların efsane tenor saksofoncularından Eddie Harris`in 76 tarihli bu albümünü biliyordum ama bu parçaya dikkat etmemiştim, ayrıca, Harris şarkıyı kendi söylüyor. Tam bir blues şarkısı, Mayall`ın bu şarkıyı seçmesine şaşmamalı. Kayıtta çok acaip bir kadro olduğunu eklemeden geçmiyim.


Bu gençlere dikkat!

13 Points Festival 16-18 Temmuzda

Takip etmenizi önereceğim bir web sitesi var; 12 Points. 2007 yılından bu yana kendi adlarıyla düzenledikleri bir festivalleri var, bildiğim kadarıyla her yıl farklı bir ülkede, farklı bir şehirde gerçekleşiyor. Aradan geçen on yılda Avrupa çapında genç grupların tanıtımında oldukça iyi işlere imza attılar. Her yıl 12 kadar genç gruba festivallerinde sahne imkanı sağlıyorlar. 12 Points Festival bu yıl 16-18 Temmuz arası Danimarka Aarhus`da gerçekleşecek. Festivalde İngiltere, Belçika, İRlanda, Fransa, Hollanda, İsviçre, Avusturya, İtalya, Litvanya, Estonya, Norveç ve Danimarka`dan gruplar var ama Türkiye`den yok! Niye olmasın? Hadi bu başka bir tartışma konusu, başka pek çok ülkeden de yok. Katılan gruplara şöyle bir kulak verdim, hepsinde bir arayış var. Şu anda yazarken dinlediğim Kirke Karja Quartet Estonya`dan. Bir diğer grup Tommy Moustache. Hepsi bıyıklı çocuklar :) Pek de genç sayılmazlar, ilginç! Müzikleri sert. 10 nisanda "Ego" isimli bir albümleri çıkmış. Diyeceğim o ki, bu çocukları keşfetmeye hazır olun.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 01 Mayıs 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Vize krizi cazı da vurdu
Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp