Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Cep telefonları konserleri mahvediyor

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 08 05 2017
Bu içerik toplam 1422 defa okunmuştur.
Stax Records 60 yaşında

Artık sahneyi böyle görüyoruz

Cep telefonları konserleri mahvediyor

Hepimiz cep telefonu kullanıyoruz, hepimiz telefonumuza aşığız, onsuz yapamıyoruz. Nokta. Ama cep telefonları artık konserleri MAHVEDİYOR! Bu durum devasa bir açmaza dönüşmüş durumda. Eskiden telefonların sadece konuşma fonksiyonları varken durum iyiymiş meğer, şimdi akıllı telefonlar İsviçre çakısı gibi her işe yarıyor ve her an, her saniye elimizde. Şimdi size desem ki, `arkadaşlar, caz konserleri konsantrasyon isteyen bir müzik, yoğunlaşan cümleler, virtüöz sololar, müzisyenlerin sofistike icraları` falan filan belli ki bu cümleler snob kaçacak, hatta kiminiz kızacak, ama doğru... özellikle caz gibi müziklerin nerdeyse tamamı iyi takip isteyen müzikler, hem gözle hem kulakla müziğin içine girmek gerekiyor ama dört yanda pabuç kadar telefon ekranları kimi sessize almış ama mesajlaşıyor, kimi konseri kaydediyor, kimi otomatiğe bağlamış sürekli fotoğraf çekiyor, kimi konserden kopmuş resmen oyun oynuyor (gözümle gördüm), hadi ismini vermiyim en son geçen hafta bir konserde adamın telefonu çaldı, sakince açtı, sesini kısma ihtiyacı bile hissetmedi, konserdeyim, çıkınca ararım dedi ve kapattı. Kulaklarımla duydum. Ne yapacağız? Şimdi bu ana tanık olan biri konsere nasıl geri döner? Bu sorunu nasıl çözeceğiz bilmiyorum, bilen var mı?


30 Nisan Dünya Caz Günü konseri nasıl geçti?

Gecenin sempati yıldızı Esperanza Spalding

Dünya Caz Günü Havana konserini izlediniz mi? Youtube da var, ben merak edip baktım, 400 bine yakın izlenmiş, hiç fena değil. Açılış konuşması aktör Will Smith`ten geldi, Smith parça araları az göründü ama en başta geceyi dinamik, sempatik ve canlı bir sunumla başlattı fakat Smith`ten fazla görünen ve ondan çok daha sempatik olan başka biri vardı; Esperanza Spalding. Gecenin yıldızı oydu desem yeridir. Kız tüm konserin sempati yükünü tek başına üstlenmişti sanki. İlk şarkı anlamlı bir seçim Dizzy Gillespie`nin Küba efsanesi Chano Pozo`yla bestelediği Manteca`ydı. İki saatlik konserde en çok kimi beğendin derseniz, neticede bir şov konseri, tercihte bulunmak doğru olmayabilir ama ben Rus tenor saksofon ustası Igor Butman ve Küba`nın iki büyük piyano devi Gonzalo Rubalcaba ve Chucho Valdes`in birlikte çaldığı anlar derim. Bu konserlerin önemli tarafı her parça için küçük birer ensembl kuruyorlar ve icralar coşkulu oluyor, Havana konseri de öyleydi ama niyeyse dinleyiciyi aynı oranda coşkulu görmedim. Kamera genellikle ön sıraları gösteriyordu, o sıralar da protokol olması lazım, konser daha yeni başlamış ve resmen esneyen insanlar gördüm, hem de Küba gibi doğası müzik olan bir yerin insanları için şaşırtıcı geldi. Alkışların desibeli de düşüktü. Spalding kendini ev sahibi hissetmiş olmalı sahnede paralandı durdu. Herbie Hancock da çok az göründü, böyle fırsatları sever halbuki, yalnız, en sonda all-stars "Imagine" söyleme klişesini kısa sürede bırakıp işi "Guantanamera"ya bağlamaları iyi oldu, coşkuluydu... Her neyse, herhalde herkes eve dönerken kutu kutu puro götürmüştür.


Aydın Doğan Vakfı ödülleri arasında neden hiç caz müzisyeni yok?

Yılın ödülü Türk resminin usta ismi Neş`e Erdok`a

Niye yok? Bu saklıma oru geçen hafta bu yılın ödül haberini okuyunca geldi. Biliyorsunuz, Türkiye`nin karmaşık kutuplu ödül haritası içinde Aydın Doğan Vakfı Ödülü çağdaş sanatlara ağırlık veren ülkenin saygın ödüllerinden, şimdiye kadar ödül alanların hepsi Türkiye`de sanata, kültüre önemli katkıları olmuş insanlar. İçlerinde en çok yazar, romancı, şair, edebiyatçı var, tamam, hepsi doğru, klasik müzik kökenliler var, Yücel Paşmakçı gibi Türk Halk Müziği`nin üstadı bir isim de var, ressam (ki bu yıl ödül Neş`e Erdok`un oldu, Türk resminde önemli bir geleneği temsil eden ve fazlasıyla hakeden bir isimdir bence), sinema yönetmeni, tiyatrocu, fotoğrafçı, kurumlar, müzeler vs. ödül kazananlar arasında hepsi var ama bir tane, tek bir tanecik caz müzisyeni, besteci ya da öyle biri yok, bir caz kurumu vs. yok? Bence buradaki esas soru şu, caz, bizim ülkede diğer türler kadar öne çıkan bir tür olmadı/olamadı mı, yoksa, caz dünyası bu ödülü alacak birini ya da bir kurumu yetiştiremedi mi?


Soul müziğin kalbinin attığı firma 60 yaşını devirdi

Stax Records 60 yaşında

Soul müziği sever misiniz? Sevmeyen yoktur. Bence, 30`lu yılların New Orleans ve swing müziği evrim geçirip ellilerin sonları, altmışlarda soul müziğe dönüştü. Nasılsa hepsi cazın, bluesun siyah damarından geliyor. Hatta caz ustalarının önemli bölümü altmışlarda enstrümanlarını soul müziğin emrine vermediler mi? İşte, güneyin ruhu denilen Stax firması da 1959 yılında Jim Stewart ve kız kardeşi Estelle Axton tarafından yandaki resimde görülen yerde kurulmuştu. Soyadlarının ilk iki harfini birleştirerek ürettikleri isim belki bir Motown değildi ama işte bugün 60 yılı bulan kült bir marka oldu. Firma geçen hafta tüm bu zamanı kapsayan büyük bir playlist yayınladı, içinde tüm işlerini içeren müziklerin olduğu bir liste, hatta, eğer vaktiniz varsa bu çarşamba saat 19:00`da TRT Radyo-3`deki "Caz Almanak" radyo programımda Stax Records kataloğundan seçtiğim müzikleri konu alan programa kulak verin. Dönemin öne çıkan kız ve erkek vokal grupları, Booker T., Otis Redding, Isaac Hayes gibi efsanevi blues, soul şarkıcılarının müzikleri de olacak. Gerçi firma çok erken, 1967 yılında krize girip Ertegün kardeşlerin Atlantic Records dağıtım desteğiyle varlığını sürdürebilmiş ve sonra bir büyük gruba satılmıştı, halen de öyle. Dönemin tüm yaratıcı ve öncü müzik firmalarının kaderi böyle olmuştu zaten. Güneyli iki kardeşin kurduğu ve sevdikleri müziklere şans tanıdıkları firmanın acımasız piyasa şartlarında nasıl bir geleceği olabilirdi ki! Ama dünyaya büyük bir katalog bırakmayı başardılar. Bugün hisse sahiplerinin kim olduğuna değil o ruhu kimin sahiplendiğine, geliştirdiğine bakıyoruz, onları anıyoruz.


Yine caz dinleyebilecek miyim doktor?

İtalyan cerrah tıpta yeni bir eşiğin başında

İtalyan cerrah Sergio Canavero`nun dünyada ilk kez kafa nakli yapacağını dünya alem yazıp duruyor, galiba yeni bir `artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak` vakası daha yaşanacak. Peki başarılı olacak mı? Allah bilir... Doktor da benzer şeyler söylüyor. Bundan tam 50 yıl önce Güney Afrikalı Dr. Christian Bernard ilk kalp naklini yapmıştı, herhalde o zamanlar da bu iş pek akıllı işi görünmüyordu ama oldu, şimdi geldiğimiz noktayı biliyoruz, kafa nakli niye olmasın? Neyse, benim derdim o değil de, kafa naklini yaptıktan sonra yeni bir bedende insan yine aynı insan mı olur? Ya da lafı uzat mıyım, yine cazı sevecek miyim doktor?


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp