Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Miles Davis dersi

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 15 05 2017
Bu içerik toplam 1408 defa okunmuştur.
Haftanın caz pulları

Son seminerin konuğu sevgili Sevin Okyay`dı

Uzun bir caz yolculuğu

Sevgili dostlarım Alper Maral ve Murat Beşer`le ocak ayında bir caz yolculuğuna çıktık. Mayıs sonuna kadar sürecek bir yolculuk, yani, sonuna geldik, önümüzdeki hafta bitecek. Kadıköy`ün renkli semti Yeldeğirmeni`nde restore edilmiş eski Fransız kilisesi olan Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat`ta "Caz Dinlemek İstiyorum" adını verdiğimiz seminerlerin alt ismi de "Caz Sadece Caz Değildir" idi, çünkü `herşeydir". Seminer süreci boyunca caz tarihi yolculuğunun paralelinde 20 ve 21. yüzyılı, cazın yaşanan tarihten kopuk olmadığını, savaşların, değişen hayatın, ekonomik bunalımların, devrimlerin, değişimlerin, gelişen teknolojinin, yani, herşeyin cazla ilgili olduğunu konuştuk. Yolculuk boyu zaman içinde çoğuyla dost olduğumuz bir salon dolusu cazsever dinleyicimiz oldu. Çoğu zaman birlikte konuştuk. Kadıköy Belediyesi`ne bu seminerlere sahip çıkıp Yeldeğirmeni Sanat`ı tahsis ettiği için, merkezin yöneticisi sevgili Nezahat Kurşun`a gösterdiği yakınlık ve içtenlik için teşekkür ediyoruz ve gelecek sezon da seminerlerin devamını kurgulamaya başladığımızı duyurmak istiyorum. Yani, yolculuk yeni şekliyle devam edecek.


Bir türlü ön plana çıkmayan merkez; İtalyan Kültür Merkezi

İtalyan kültür Merkezi`nde İtalyan cazı

Beyoğlu Tepebaşı`ndaki İtalyan Kültür Merkezi bu yıl harika caz konserlerine sahne oluyor ama nedense bu konserler ve İtalyan Kültür Merkezi bir türlü ön plana çıkamadı, adını hakettiği şeklide duyuramadı, gündemin temposundan Cazkolik olarak biz de yazıp çizmekte geciktik. Oysa, İtalyan caz dünyasının önemli isimlerini ağırlayan konserlerde benim saydığım kadarıyla şimdiye kadar özellikle mart ayında beş farklı grupta yirmiden fazla sanatçı sahne aldı. Italia Jazz Live adı verilen konserlerde Scusate Se Esisto, NeaCo` Band, Renzo Ruggieri Group, Filippo Lacchiarelli Quintet gibi caz gruplarını izledik. İzledik de biz dahil basında konserler hakkında tek kelime bir şey işitmedik. Bu da bizim ayıbımız. Hiç değilse önümüzdeki konserlere bakalım. 18 mayısta (üstelik ücretsiz) Filippo Macchiarelle Quintet konseri var, genç basçı Macchiarelli`nin projesinde trombonda Massimo Morganti, saksofonda Mattia Feliciani, piyanoda Emilio Marinelli ve davulda Luca di Battista var.


Sanatın geleceği çocuklar

Wynton Marsalis de gösterideydi

Amerika cazın ana vatanı diyoruz di mi, ama cazın giderek daha az dinlenen, yeni çocukların sevdiği müzikler arasında olmadığından şikayet eden de Amerikan caz dünyasının önde gelen isimleri. Hangi gün emin değilim ama son yıllarda caz eğitiminin okullarda başlaması gerektiğini söyleyen ve başını Wynton Marsalis yönetimindeki Jazz at Lincoln Center`ın çektiği aktiviteler oluyor. Bu konuya karı koca Obama`lar da epey zaman ayırmıştı. Trump`tan kimsenin ümidi yok. Özellikle Michelle Obama hem Beyaz Saray`da düzenlediği etkinliklerle hem katıldığı toplantılarla dikkat çekmede önemli bir iş yaptı. Bildiğim kadarıyla istenen desteğin en azından bir kısmı sağlandı ama yeterli mi? Henüz arzulanan seviyede değil. Cazın üstündeki `eski bir müzik türü` algısından mutlaka sıyrılması lazım. Avrupa Amerika`ya göre daha iyi durumda, okullar vs. hepsi var, bizde mi? Bizde durum felaket! Okullarda caz dersi fikri fantazi olarak bile olamaz, okulları bırakın caz konservatuvarlara dahi yeterince giremedi. İlkokullarda müzik dersleri kaldırılmasın yeter! Yoksa kaldırıldı mı?


Miles Davis`den bir ders

Eddie Gomez ilk kez Türkiye`ye geldi

Zorlu Caz Festivalinde Bill Evans`ın basçısı Eddie Gomez`i izleme fırsatı bulunca adamı biraz daha fazla konuşmak gerekiyor dedim. Eski dergileri karıştırınca hakkında bilmediğim bir sürü yeni şey öğrendim, mesela, 2014`de Bass Player dergisiyle yaptığı bir röportajı buldum. Altmışlı yıllarda henüz yirmili yaşlarındayken Miles`ın ikinci beşlisiyle çalma fırsatı yakaladığını anlatıyordu. Herhalde Ron Carter`ın yedeği olmalı. Boston, San Fransisko, New York ve Vanguard`da çalmışlar. Şüphesiz çok önemli bir tecrübe, o adamların özel bir ekip olduğunu anlatıyordu. Çalarken bir ara Miles kulağına eğilip `hey, Eddie nota çalma` demiş. Cümleyi okuyunca çelişki gibi görünebilir ama bu başka hiçbir şekilde alamayacağın, pahası olmayan bir ders aslında, notayı doğru basmak yeterli değil, `notanın ruhunu çal` demek istemiş. Son bir not daha, Bill Evans`la çalmaya başladığında Evans`ın kayıtlarda ona çok yardımcı olmasına rağmen kendini rahat hissetmesi için iki yıl geçmesi gerekmiş. Hadi son not bu olsun, Gomez`in o döneme ilişkin önerdiği albüm ise "You Must Believe in Spring".


Her yer Ella!

Doğumunun 100. yılı bir fırsat mı?

Yıl başında fitil ateşlendi. 2017 caz efsanelerinin doğumunun 100. yılı idi ve bizi sayısız kutlama bekliyordu. Kim bu isimler? Budy Rich, Thelonious Monk, Dizzy Gillespie ve Ella Fitzgerald. Her biri büyük harfli iri iri isimler ama anma yarışını kazanan Ella oldu! Nasıl olmasın ki... Tüm sektör Ella`ya çalışıyor. Müzik firmaları hasılat derdinde, ayakta kalmak zorundalar, işin doğasında bu var. Festivaller, konser orgaizasyonları, salonlar da furyaya katıldı. Caz şarkıcılarına yeni konser işleri çıktı. Bir nevi yıl boyu dünya caz günü hareketliliği yaşanacak. İşin rating, getiri ve popülarite kısmı bir yana yeni nesillerin bu isimleri yakından tanıyacak olması kaçırılmaması gereken bir fırsat ama özellikle Ella ile ilgili yayınlanan albümlere dikkat etmenizi öneririm. Fırsattan istifade dinleyene hiçbir katkısı olmayan şişirilmiş albümler yerine o ismi daha iyi anlamaya yarayacak çalışmalara özen gösterin, o albümleri ve sanatçıları kollayın. Sağda resmini gördüğünüz 4 Ella albümü içinde mesela bence kayda değer tek albüm Regina Carter`ın çalışması. Bizden Oğuz Büyükberber`in "Off Monk" da Thelonious Monk için kesinlikle alınması gereken bir albüm.


Mobil reklam dolandırıcılığı coşmuş durumda

"Tıklamalar organik mi"

Bizim gibi temalı portallara reklam vermemek için bin dereden su getiren reklam verenler paralarını %100 sahte olduğu belirlenen reklam ağlarına mı kaptırıyor? İnternet üzerindeki 700 farklı reklam ağındaki 24 milyar tıklama üzerinde yapılan araştırma sonuçları bir felaketi ortaya çıkarmış. 8 büyük reklam ağının tamamı sahte tıklamalardan oluşuyormuş, şaka değil tamamı! 35 ağın yarısı sahteymiş. 700 ağın çok küçük bir kısmının %100 temiz olduğu ortaya çıkmış. Sahtekarlığa başvurmayan sadece 23 reklam ağı bulunmuş. Eskiden bu işler `hamili yakinimdir` yazılı kartvizitler üzerinden yürürdü şimdi `tıklama yağdırıyoruz` balonları üzerinden yürüyor belli ki. Bizimki gibi tematik konularda yayın yapanlar için ise kader değişmiyor. İstersen ayda milyonlarca ziyaretçin olsun (dünyada yok öyle bir caz portalı) yine de fazla `niş` oluyoruz! Demek ki caz niş bir müzik arkadaşlar!


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 15 Mayıs 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp