Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Bu fotoğraf bir son olabilir mi?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 22 05 2017
Bu içerik toplam 1738 defa okunmuştur.
Caz ve itiraz kültürü

Müziğin muhalif sesi rap ve hip hop`ta!

Caz muhalif olmayı çoktandır Rap ve Hip Hop`a kaptırdı

Başta ayrımcılık ve eşitsizlik olmak üzere cazın altmışlarda sokağa dair politik olarak söylediği çok şey vardı, oysa, seksenlerden itibaren bu üstünlüğünü kaybetmeye başladı. Yetmişlerde Gil-Scott Heron gibi itirazı olan söz ustaları caz içinde anılan sanatçılarken yıllardır bu güçlü itiraz kültürünün öfkeli çocukları artık cazdan değil Hip Hop ve Rap`tan çıkıyor. Max Roach gibi ustaların "We Insist" gibi ikon albümlerinin yerini Public Enemy, Boogie Down Prod., KRS-One, 2Pac, Mos Def, Dead Prez, Lupe Fiasco gibi isimler alıyor. Chuck D gibi bir isim "Black America`s CNN" gibi lâkaplarla anılırken caz ne yapıyor? Tam bu noktada yeni bir soru sormak da mümkün. Hip Hop`ın politik düşünceleri, itirazları, sokağın haksızlığını ve çelişkileri kafiyeli olarak söyleme sanatını sokağı da ikna ederek söylüyor olabilir, seksenlerden beri bu konuda çok şey yapıldı, peki, hâlâ öyle mi? Evet, büyük oranda öyle. Geçen sene protest şarkılarda ciddi patlama yaşandığını müzik sektörü söylüyor. Bu konuda geçen yılın öne çıkan şarkılarını derleyen bir haber yapmıştık, arşivden bulabilirsiniz. Siyahların temel argümanı hâlâ aynı; "Kesinlikle köleyiz, sadece pamuk toplamıyoruz".


Farkında mısınız?

Üstte Miles ve Monk, altta Redman ve Mehldau

Cazın görünümünde sessiz sedasız bir değişim yaşanıyor. Biz cazseverler caz müzisyenlerini nasıl biliriz? Çoğu gözünde siyah güneş gözlükleri, cool, umursamaz, özgüveni tavan, vücut diliyle bu müziğin sahibi biziz diyen (ve çoğu zaman haklı olan), genellikle gülümsemeyen, yürüdümü herkesin şöyle bir dönüp baktığı, sahnede öyle adam görmeyince biz dinleyicilerin bile burun kıvırdığı, eksiklik hissettiği, tanrı katından inmiş gibi duran acaip havalı adamlar di mi... Özellikle ikibinlerden sonra yaşanan değişimin farkında mısınız? Yandaki resim bile özetlemiyor mu? Yeni nesil müzisyenler tam tersi. İçimizden biriler. Genç veya genç görünümlü, spor kıyafetli, hareketleri sempatik, cana yakın, dinleyiciyle hemen iletişim kuran, bol bol gülümseyen, esntrümanında usta ama çoğu zaman cool olmayan, yaptığı işi önemseyen ama abartmayan, mütevazı görünümlü insanlar.


Bu fotoğraf bir son olabilir mi?

Gitler, Hyman, Holland, Smith ve Bridgewater

Amerikanın en saygın caz ödülü NEA (National Endowments Arts) Trump`ın tehditleri yüzünden bütçesiz kalma ve dolayısıyla bir daha verilememe tehlikesiyle karşı karşıya. Bu durum Amerikan caz dünyasının canını çok sıkıyor. Nasıl sıkmasın ki! Önceki başkan Obama ve ondan önceki Clinton caz meraklısıydı. Her ikisinin de sevdiği ortak isim John Coltrane`di. Cazın itibarını artırmak için kritik öneme sahip insanlardı ve çabalıyorlardı ama bu durumun Trump`ın hiç umurunda olduğu sanılmıyor. Yandaki fotoğraf bu yılın NEA ödülü kazanan isimleri. Soldan sağa caz tarihçisi ve eleştirmen olarak Ira Gitler (adına oğlu), caz piyanisti Dick Hyman, basçı Dave Holland, organist Dr. Lonnie Smith ve (oturan) Dee Dee Bridgewater acaba bu saygın ödülün son fotoğrafını mı çektirdiler? (Önemli not: Son ödül gecesinin güzel bir konseri oldu, tam üç saatlik gecenin kaydını internetten izlemeniz mümkün)


Moroccan Moods ve ikiyüzlülük

Fas`ın en iyi müzisyenleri Avrupa`da yaşıyor

Hayır, başlık bir caz bestesi değil ama öyle bir havası var. 22-23 haziran günleri Hollanda`nın Rotterdam şehrinde inJazz isimli bir festival gerçekleşecek. Ağırlıklı genç sanatçılara yer veren vizyoner bir festival. 12 Points organizasyonuyla da ilgisi var (12 Points hakkında geçen hafta bir şeyler yazmıştım). Rotterdamlılar Hollanda ve periferisindeki ülkelerin genç caz müzisyenlerini buluşturan "inJazz" içinde ilginç panellere de imza atacak. Bunlardan birinin adı "Moroccan Moods". Dünya Müzik Forumu`ndan Stan Rijven`in yöneteceği panelde multidisiipliner sanatçı Rajae El Mouhandiz`den festival yönetmenine, siyaset bilimciden vakıf direktörüne farklı insanlar Fas`tan Hollanda`ya göçün 50. yılı nedeniyle dünyadaki en iyi Faslı müzisyenlerin, cazın ve deneysel müziğin neden Hollanda`da yşadığını ve icra edildiğini, Fas müzik endüstrisinin faaliyetlerini ve Hollanda`da üretilen müziği konuşacaklar. Panelde verimli bir tartışma olacağı anlaşılsa da Afrika`yı çok uzun yıllar sömüren, yerüstü, yeraltı zenginliklerini emip bitirenlerin şimdi Afrikalıların en iyi müzisyenleri, en iyi müzikleri niye bizde diye sormaları ikiyüzlülük değil mi?


Geçen hafta hangi albümleri dinledim?

Dinlediğim yeni albümler

Yeni albümler dinledikçe içinde kaybolunan dipsiz bir kuyu. Hiç şikayetim yok. Yeni albümler beni hep heyecanlandırır. Marcin Losik Trio`nun 2015 albümü "Emotional Phrasing" zevkle dinlediğim bir kayıt oldu. Geçen sene çıkan `basçı kız` Brandi Disterheft`in "Blue Canvas" albümünü mesela bir dergide keşfettim. `Benim havam iki-üç ayda bir değişir` diyor Brandi, kız açık sözlü. Telleri fena çekiyor. New York`lu caz gitaristimiz Timuçin Şahin ocakta burada bir konser vermişti, bir vesileyle konser öncesi ekiple beraber güzel bir yemek yemiştik, ismini bildiğim ama daha önce tanışmadığım basçı Joris Teepe de ekipteydi, hatta, bizim sitenin ismine nazire "Workaholic" albümünü imzalamıştı, derken, Teepe`nin yeni albümü çıkmış, Don Braden ve Matt Wilson`la "Conversations" bana çok içten bir kayıt geldi. Dijital ortamlarda mevcut, bir kulak verin tavsiye ederim. Son yılların dikkat çeken caz kadınlarından, Bahreyn asıllı Londralı trompetçi Yazz Ahmed sadece caz müzisyenleriyle değil Radiohead`den başlayın birçok farklı müzisyen ve grupla çaldı. Yazz Ahmed`in yeni albümü "La Saboteuse" genç sanatçının çevresinde oluşan etkiyi artıracak gibi görünüyor. Arap makam müziğini kullanan bir tavra sahip olmakla beraber, mesela, bence Amir El Saffar kadar sofistike değil ama öyle olayım diye derdi de yok.


Cazıttık, cazgırt, cazgır, caz yapma, cazır cazır... vs.

Caz yapmak?

Gazeteler haberleri çok okunsun ister, bu yüzden dikkat çekici, abartılı başlıklar atmayı sever ama cazla ilgili çok sık rastladığımız "cazıttık, cazırtı, cazgır " gibi kimi tabirler var, diyorum ki, artık, bu demode, hiçbir esprisi olmayan, dikkat çekicilikten uzak, güldürmeyen, hatta caza zarar veren bu sevimsiz tabirleri kullanmasak! İnanın cazseverler nezdinde bir esprisi yok bu kelimelerin, caz dinleyicisi olmayanları da cazdan iten, tadı tuzu olmayan, kuru gürültü bir müzik algısına boğmaktan başka bir işe yaramıyor. Zaten başımızda `caz yapmak` gibi belaya dönüşmüş, ne yapacağımızı bilemediğimiz bir tabir var. Bu tabirden nasıl kurtulacağımızı bulmaya çalışırken bir bakıyorsunuz en üst perdeden birileri bu lafı yeniden üstümüze boca etmiş, üzerine yenilerini eklemeye hiç gerek yok.


Dev okyanus temizleme makinası

Okyanus temizleme sistemi

Okyanus bilimci Charles Moore 1997 yılında okyanusa atılan plastiklerin toplandığı büyük pasifik çöp alanını keşfettiğinde buranın büyüklüğü karşısında şok geçirmiş. Yıllar içinde çöp alanı daha da büyümüş, yüzbinlerce tona ulaşmış ve artık üzerinde yürünecek katı tabakaların oluşmaya başladığını farketmiş. Genç girişimci ve idealist Boyan Slat ise yıllar önce yaptığı bir konuşmada dev bir çöp temizleme makinesinden bahsettiğinde hayal gibi görünen girşim bağışlarla gerçeğe dönüşüyor. Slat`in tasarımındaki dev borular pasifiğin akıntılarını kullanara çöpleri topluyor, birikintileri yakalıyor. "Bir kutu bisküvit satın aldığımızda aslında bisküvitten çok daha fazla plastik satın alıyoruz" diyerek konuşmasına başlayan Slat ağırlıklı bilişim teknolojileri firmalarından topladığı bağışlarla (ki onlar da dünyayı iyi kirletiyor) yapılacak bu temizleme harekâtında toplanacak plastiklerin araba tamponları, sandalyeler, gözlükler vs. gibi yeni tüketim maddelerine dönüştürüleceğini, ekonomiye geri kazandırılacağını söylüyor.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 22 Mayıs 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp