Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

5 yıldız albümler hangileri?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 24 07 2017
Bu içerik toplam 1356 defa okunmuştur.
Sinema, cafe, caz...

Festival günlüğünü 8 kişilik ekip hazırladık

Bir festival günlüğü daha sona erdi

Cazkolik olarak heyecan verici koşturmacalarımızın başında ‘Festival Günlükleri’ gelir. 2013’de başlattığımız günlükleri sadece İstanbul ve Akbank Caz Festivalleri için hazırlıyoruz. Göz açıp kapayana kadar dört yıl geride kaldı. İlk başta şahsen benim, olan bitenin notlarını tutalım hem bir arşiv oluşur, 15-20 yıl sonra neler olmuş diye merak edip soran olursa gösterecek yayınlarımız olsun diyerek başladığımız günlükler geçen cuma sona eren 24. İstanbul Caz Festivali’yle zirvesine ulaştı. 5 fotoğraf sanatçısı arkadaşımızın harikulade kareleriyle konserler ölümsüzleşti, en güzellerini günlüğe aldık. Ben editörlüğünü yapıp, aktüel gözlemler ve konser yazıları yazarken Burak kulis ve arka plan notlarıyla günü gününe koşturduk. Buradan, emekleri için hem arkadaşlarıma hem de festival yönetimine gösterdikleri yakınlık ve destekleri için özel olarak teşekkür etmek istiyorum.


Araba sürerken caz

Araba sürerken sevdiğiniz özel bir albüm var mı?

Valla elbette böyle bir kategori yok ama böyle bir durum var. Mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Kendinizi uzuuunn bir yolda hayal edin, mutlaka sürüş temponuza uyumlu güzel bir melodi camlardan dışarı uçuşsun istersiniz. İnsana işlerin yolunda gittiğini hissettiği, kırların, ovaların hızlı akıp geçip gittiği anlar değil midir? Bu anlar için smooth cazın ritmik ve akıcı melodlleri çok iyi eşlikçidir. Onlar bir de fona tempo koyar, ve ille de soprano saksofon olur... Bence vokalli olsun diye diretmeyin. Benim keyif aldığım bu anlarda yolu olduğundan daha çok uzattığım bile çok olmuştur, mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Tavsiye ederim. Çok örnek veririm ama şimdi birini kayırmışım gibi olur, öyle olmasın diye en yeni çıkan albümü söyliyim, Jackiem Joyner ve albümünü bir kontrol edin, epey işinize yarayabilir derim...


Caz ve kurumlar

Vakıfları, salonları, okullarıyıla büyük bir gelenek

Klasik müzikle ilgili bir belgesel izlerken yüzyıllara yayılan zaman içinde bu güçlü müziğin ne kadar etkili ve köklü kurumlar ürettiğini gördüm. Kıskanmamak, etkilenmemek mümkün değil. Başta Almanya ve Avusturya Avrupanın tümü klasik müzikle ilgili özel ya da resmi sayısız güçlü kurum geliştirmiş. Bu kurumların kimi büyük bestecilerin çevresinde gelişmiş kimi mekanlar üzerinden kurusallaşmış ya da vakıflaşmış. Bu kadar organize olmuş bir müziğin sırtı kolay yere gelmez. Başka hiçbir müzik böyle köklü kurumlara sahip değil. Milyarlarca dolarlık sektör olmasına rağmen pop ve rock da öyle değil, cazı saymıyorum bile. Cazın anavatanı Amerikada devlet ya da özel destekli kaç kurum var? Müzeleri de sayın yine de yeterli değil. İlk caz okulu dahi 1940’larda açılmadı mı? Anlaşılan daha çok yolumuz var.


MTV yarattığı olgunun gerisinde kaldı

MTV bir çıkış yolu bulamadı

Dünya müzik sektöründe ve basınında bir kesim var ki ısrarla devri çoktan bitmiş MTV’den hâlâ bir şey olmasını bekliyor. Şapkadan yeniden tavşan çıkarmasını, televizyonun müziği yeniden yönlendirmesini umuyorlar. Yıllar önce MTV’nin hikayesini çevirip yayınlamıştık. Kuruluşunun üzerinden kırk yıla yakın zaman geçti, çok uzun süre müzik dünyasını yönetmiş muktedir televizyon kanalıydı ama artık değil. Daha yeni Billboard buna değinen bir yazı yayınladı. Meseleye caz üzerinden bakarsak aslında bir yerde bizi hiç de ilgilendiren bir tartışma değil. MTV’nin caza ne faydası oldu? Muktedir zamanlarında bilemediniz gecenin ilerleyen saatlerinde erotik göndermeler niyetine birşeyler yayınlıyorlardı, o yayınların bir kısmını YouTube’da hâlâ bulmak mümkün, konserlerden alınan kimi görüntüler.


Caz ve kahve hatta konyak ve grappa

300 yaşında bir cafe...

Caz ve şarap, ya da caz ve viski arasında nasıl bir keyif ilişkisi kuruluyorsa caz ve kahve arasında da aynısı hatta daha fazlası kuruluyor. Şık kafelerin sanki cazın doğal mekanları arasında yeraldığına dair güçlü bir algı yok mu? Bilhassa Paris kafeleriyle caz arasında? Üstelik tarihi göndermeleri de olan bir ilişki bu. Roma’nın en eski kafesi Café Greco 1760 yılında kurulan Venedikteki Florian’dan sonra İtalya’nın en eski kafesiymiş. Ününden ve geçmişinden dolayı turistlerin gözde mekanının duvarları kırmızı ikinci katındaki koltuklardan biri Byron, Shelley, Keats, Gogol, Stendhal gibi büyük yazarların oturduğu koltukmuş. Greco’nun şefi Simone Rampone konyak ve grappa ile renklendirilmiş espresso’larını özellikle tavsiye ediyormuş. Böyle bir anı yaşamak isteyenler fonda çalacak bir caz parçası seçmeyi de unutmasınlar.


Herbie Hancock`ın sinema kariyerinde artış var

Herbie Hancock kısa ama önemli bir rolde

Herbie Hancock sadece caz tarihine geçmiş bir adam değil, sinema tarihine de damga vurmuş biri. 1986 yılında efsanevi Round Midnight müzikleriyle Oscar alan sanatçı şimdi yeniden bir filmde görünmenin heyecanını yaşıyor. Fransız yönetmen Luc Besson iki Fransız çizerin 1967 tarihli çizgi romanını “Valerian" ismiyle perdeye aktardı ve basına yaptığı açıklamada müziğiyle 14 yaşındayken tek arkadaşım olan Herbie Hancock’ın da kısa bir rolle yeralmasından ne kadar mutlu olduğunu duyurdu. Valerian bin gezegenden oluşan bir şehir. Filmde geçen sene perdede Chet Baker’ı canlandıran Ethan Hawke de var, Rihanna da var, Clive Owen ve Cara Delavingne de var. Şu sıra filme ait bir teaser ortalıkta dönüyor, yandaki görsel de o teaserdan alınma zaten, anlaşılan çok kısa bir rolü var, muhtemelen birkaç saniye kadar.


5 * * * * * albümler hangileri?

Buemojiler artık müzede!

Downbeat yıldızları sakınmadığı albümleri bir bölümde derlemiş, ben de size yazın bir kenara diye iletmek istiyorum, kolay değil, 5 yıldızlı albümler bunlar: Başını Mark Whitfield`ın çektiği dörtlü “Stone House” ile listenin ilk sırasında. Ünlü basçı John Pattitucci “Irmao De Fé” albümüyle hemen arkasından geliyor. Masterpiece ünvanlı 5 yıldızlılar say say bitecek kadar çok olmuyor tabii ki. Gerald Clayton “Tributary Tales” ile ancak 4,5 alabilmiş. Hiç tanımadığım Fond of Tigers “Uninhabit” ile 5 yıldızı kapmış mesela. 4,5 yıldızda kalanlardan biri de Marc Copland olmuş “Better by Far” ile. Benim geçen hafta hararetle önerdiğim Noah Haidu’da 4,5 yıldızda kalmış. Ben gönülden 5 vermiştim onlar kırmış. 4,5’luklardan biri de Sao Paolo’lu grup The Reunion Project “Varanda” isimli albümüyle olmuş.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 24 Temmuz 2017, Pazartesi

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp