Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Caz biyografileri önemli...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 31 07 2017
Bu içerik toplam 1575 defa okunmuştur.
Şairlerin hayatı sıkıcı mıdır?

Caz tatili...

Bir caz tatili...

Yılda iki ay var ki, cazseverler açısından en kesat dönem. Temmuzda İstanbul Caz Festivali var, temmuz dolu ama ekimdeki Akbank Caz Festival’ine kadar klüpler dahil bomboş, heryer kapalı. Son yıllarda başta Bodrum tatil bölgelerinde kimi zaman tek tük, kimi zaman festivalimsi bir şeyler oluyor, mekânlar cazla doluyor. Müzisyenler yine de hareketli denebilir mi yoksa fazla mı iyimser olur. Eskiden beri hayalim yazları Avrupa caz festivallerinin peşinde geçirmekti. Şehirler, mekanlar, ülkeler güzel, caz güzel... daha ne olsun... ama şu yaşıma geldim öyle bir lüks fırsatı bulamadım, yapabilen varsa tebrik ederim. Çocukken tanıdığımız hariciyeci bir aile vardı, her yaz kendi arabalarıyla kısa da olsa mutlaka bir Avrupa turu yaparlardı, tam benim düşündüğüm. Önce Umbria, yukarı Rotterdam, aşağı İspanya, biraz yukarı Fransa... böyle bir tur.


Bakar körlük

Caz tarihinin 3 büyüğü aynı karede

Meğer ben yıllarca bu fotoğrafı ya eksik görmüşüm ya sadece ortasına bakmışım. Yıl 1951. Charlie Parker ve Dizzy Gillespie sonradan Birdland adını alan efsanevi klübün sahnesindeler. Soldaki basçı Tommy Potter. Ama, işin benim açımdan ilginci bundan sonrası, dedim ya, ben ya bu resmin tamamını görmemişim ya da körmüşüm çünkü efsane fotoğrafın en sağındaki tıfıl çocuk John Coltrane’den başkası değil. Henüz yirmilerin ortasında. Yüzünde çocukluktan yeni kurtulan masumiyet var. Boynunda boyun bağı. Takım elbise belli ki ucuzundan. Oysa, Parker ve Gillespie’nin faça düzgün ama onların yaşı büyük. Parker 31, Gillespie 34 yaşında. Daha tecrübeli ve olgunlar. Coltrane ilk saksofonunu satın aldığında 17 yaşındaydı, aynı nesilden olup hayatı boyunca bunu yapamamış kaç kişi varken sadece 8 yıl sonra cazın iki büyüğüyle aynı sahnede.


Şiir hayatınızı değiştirebilir mi?

Homeros güneş gözlüğü takar mıydı?

Entelektüel New York çevrelerinde son elli yılın düzenli tartışılan konularından şairlerin müziğe etkisi son olarak The New Yorker’da Louis Menand tarafından kaleme alındı. Şiir hayatınızı değiştirebilir mi? başlığıyla sorulan sorunun alt başlığı ‘sanat formunun değeri konusunda neden çok savunmacıyız’ oldu. İlginç bir yazı, bulursanız okumanızı öneririm. Yazar, Michael Robbin’in yeni kitabı “Equipment for Living: On Poetry and Pop Music” kitabını referans göstererek başladığı yazısı Bob Dylan, Adam Phillips, Frank O’Hara, Emerson, Boethius, Nietzsche, Freud ve Miley Cyrus isimlerine gönderme yapıyor. Yazarın altını çizdiği konu milyonlarca insan tarafından hiç de eleştirilmeden sevilen kültürel ürünlere dair eleştiri getirebilmek. Uzunca yazıda yazarın meramının kitap üzerinden okurla buluşması okuması ilginç bir yazıya dönüşmüş.


Odyofiller için yeni öneriler

Sektör için odyofillerin önemi arttı

Müzikte odyofil dinleyici her zaman önemli sayıdaydı ama değişen şartlarla önemleri daha da arttı. Malum, artık CD satışları yok denecek kadar azaldı, plak satışlarıysa arttı. Odyofil dinleyici kitlesininse azalmadığını, tersine kısmen arttığını sanıyorum. Son sıralar bakıyorum caz basınında odyofiller için önerilerde de artış var. Geçenlerde böyle bir listeye denk geldim, hemen not ediyim, mutlaka birilerine faydası olur. Anthony Ortega’nın 67 tarihli “New Dance”, Lee Konitz/Martial Solal’in “The Portland Sessions”ın 79 kaydı, Laurindo Almeida Quartet’in Bud Shank’le beraber 55 çalışması, en yenilerden Tony Allen’ın Art Blakey Tribute çalışması, yine en yenilerden Ahmad Jamal’in “Marseille’i, yine yenilerden Rosco Mitchell’ın “Bells for the South Side”ı ve son olsun Glauco Venier’nin “Miniatures”leri.


Bebop`ın kraliçesi

Yeni bir biyografiye ihtiyaç var mı?

Sarah Vaughan sesiyle bence kutsal üçlünün diğer ikisinden yani Ella ve Billie’den hiç de geri kalmasa da hakkında daha az konuşulur. Derken bir anda bir kitap haberi geldi; “Bebop Kraliçesi”. Böyle havalı isimler her zaman sevilir. Kitabı Elaine Hayes yazmış. Tanıtımda, okuyanların da düşünceleri var, mesela biri Vaughan’ın müziği üzerine önemli bir kitap diyor. Genellikle merak edilen özel hayata dair sansasyonel anılardır, Hayes kitabı bir çeşit doktora tezi gibi yazmış deniyor, daha ben okumadım, onların yalancısıyım ama kendi döneminde mesela bir Nina Simone gibi eşitlik, ayrımcılık, kadın hakları konularında pek de aktif biri olmadığı doğrulanıyor, o konular ilgisini çekmemiş, yürüyüşlere pek katılmamış. Bir diğer okur da kitap önemli bir boşluğu doldursa da kesin bir biyografi olmadığını söylüyor.


Telefon bağımlılığını azaltacak 4 önlem?

Bence bu önlemler de pek işe yaramaz...

"Bu yıl telefon bağımlılığı problemim olduğu ortaya çıktı. İhtiyacım olmadığında bile sürekli telefonuma bakıyordum. Korkutucu olan şuydu ki, sürekli telefona bakmak ve hemen yanıt vermek konusunda kendimi kontrol edemiyordum. Sanki herşey çok önemliydi. Sabah yaptığım ilk iş, yatmadan yaptığım son şey telefonuma bakmaktı. Teknolojiyi kullanmıyordum, o beni kullanıyordu.” Bu itiraflar danışmanlık şirketi Ernst and Young tarafından Singapur’da yaşayan bin kişilik testte çıkan sonuçlardan. Araştırma, insanların günde 12 saatini telefonlarıyla geçirdiğini ortaya çıkardı. British Columbia üniversitesi kontrülü geri alma konusunda ise şu ipuçlarını öneriyor: 1 - Geceleri telefonu kapatın. 2 - Sabahları ilk iş telefona bakmayın. 3 - Bir bildirime bakmadan kasten ara verin. 4 - Arada bir onsuz çıkın.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 31 Temmuz 2017, Pazartesi

 

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp