Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Barok Dönemden Günümüze Suitler

Sanatçı: Toros Can (piyano)
Mekan: Süreyya Operası, Kadıköy
Tarihi: 23 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Ödüllü sanatçımız Toros Can, 23 Ekim Pazartesi Kadıköy Süreyya Operası`nda vereceği konserde, barok , romantik dönem sonrası ve 20. yüzyıl süitlerinden yapıtlar seslendirecek. Purcell, Debussy, Hindemith ve Schulhoff`un süitlerinin yer alacağı konserde ayrıca bu bestecilerin ortak ve ayrı özelliklerinden ilginç noktalara da değinecek.


Sihirli Flüt

Mekan: Zorlu Center / Stüdyo Sahnesi, Zincirlikuyu
Tarihi: 23 Ekim.2017
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Zorlu PSM, dünyaca ünlü opera ve balelerin yer aldığı Londra`daki Kraliyet Operası`nın (Royal Opera House) prodüksiyonlarını, özel gösterimlerle sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. 23 Ekim Pazartesi akşamı, John McFarlane`in etkileyici setleri ve David McVicar`ın büyüleyici prodüksiyonuyla canlanan, Mozart`ın bilgelik ve erdem arayışı içindeki aydınlanma endişelerini yansıttığı unutulmaz eseri Sihirli Flüt, Prof Dr. Yekta Kara`nın sunumunun ardından Zorlu PSM Studio ekranında olacak.


Efsanevi Japon davul grubu Ondekoza Daikin katkılarıyla dünya turnesine çıkıyor

Mekan: Caddebostan Kültür Merkezi
Tarihi: 23 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Japon davul sanatının ustaları olağanüstü performanslarıyla bir kez daha Türkiye`de. Japon geleneksel davul sanatının dünyaca ünlü temsilcisi Ondekoza, bu ay Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Daikin Türkiye`nin katkılarıyla Türkiye turnesine çıkıyor. 2015 Türkiye Konseri`nde olağanüstü performansıyla izleyicileri büyüleyen Ondekoza, bir kez daha Bursa, İzmir ve İstanbul`da ücretsiz olarak sevenleriyle buluşacak. Japon geleneksel davul sanatı taiko`yu dünyaya tanıtan Ondekoza, ekim ayı içinde üç ayrı ilde düzenlenen üç konser ile hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Davul ritimlerinin yanı sıra hareket dolu olağanüstü performansı ile tanınan Ondekoza, bugüne kadar Japonya başta olmak üzere Amerika, İtalya, İsviçre, Almanya, Rusya gibi ülkelere turneler düzenledi. Daha önce Eylül 2015`te Ertuğrul Fırkateyni Faciası`nın 125. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul ve İzmir`de konser veren Ondekoza, bu ay bir kez daha Türkiye`deki hayranları ile bir araya gelecek. Ondekoza`nın Türkiye turnesinin ilk durağı, 19 Ekim Perşembe akşamı Bursa olacak. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi`nde gerçekleşecek konser saat 20:00`de başlayacak. Ondekoza, Bursa konserinin hemen ardından 22 Ekim Pazar günü İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi ve 23 Ekim Pazartesi günü İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi`nde Türk müzikseverlerle buluşacak. Japonya İmparatoru`nun tahta çıkış töreni de dahil olmak üzere pek çok önemli organizasyonda sahne alan Ondekoza`nın İstanbul konserinin biletleri anında tükendi. Bursa ve İzmir konserlerinin biletleri ise ücretsiz olarak www.japondaikin.com adresinden temin edilebiliyor.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Kan, ter ve şarkı söylemek

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 28 08 2017
Bu içerik toplam 1300 defa okunmuştur.
Herkese iyi bayramlar, iyi tatiller...

Sizce Türkiye`de uygulanır mı?

Cep telefonu yok, sorun da yok!

Bu köşede daha önce cep telefonlarının konserlere zarar vermeye başladığını yazmıştım, destek de gelmişti. Şikayet ederek sorunun çözüleceği yok, hiç değilse biz cazseverler yüksek konsantrasyon gerektiren konserlerde cep telefonlarıyla boğuşmayalım istiyoruz derken çözüm Amerika`dan geldi. Rolling Stone dergisini okurken köşede küçük bir haber, "cep telefonu yok, sorun da yok"... Allah allah, bu ne ki derken işin aslı anlaşıldı. Yondr isimli şirket konsere girerken minik, kilitlenebilir kılıflar dağıtıyor, tıpkı yandaki resimdeki gibi, mağazalarda elbiselere takılan manyetik aparatları bilirsiniz, onun gibi bir kilit sistemiyle cep telefonunuzu konser boyu kullanamıyorsunuz. Tabii bu zor bir seçim, biletlerin elde kalma riski yüksek ve habere göre sadece Bob Dylan gibi adamlar bu kuralı koyabiliyor. Beni sadece dinlemek için gelin diyor. Adam haklı.


Zarif ve keskin eleştiri sanatı olarak caz

Grubun yeni albümü çıktı

Başlık, geçen hafta yeni albümleri dinlerken dikkatimi çeken bir ayrıntıdan çıktı. Portico Quartet`in yeni çalışması "Art in the Age of Automation"ı dinliyordum (ki grubu sonbahar Zorlu PSM`de dinleyeceğiz). Caz hiçbir dönem slogan atan bir müzik olmadı ama hayata ilgisiz de kalmadı. Caz müzisyenleri (en azından yukarda adı geçen albümlerin sahibi olan tarz müzisyenler) müziklerini doğrudan mesaj verme kaygısıyla yapmadı/yapmaz, (tıpkı modern kavramsal sanatçılar gibi, hatta onların gözlemleri dünyaya ve hayata karşı çok daha keskin ve eleştireldir) öyle olsa emin olun vasat bir müzik olur ama dışavurmak istedikleri derin iç kaygıları müziklerine yansır, kendilerini gizlemez, sahip olduğu en güçlü dille ve en açık şekilde ne düşünüyor ve hissediyorsa söylerler ama tarzları farklıdır.


Kan, ter ve şarkı söylemek

Ağır bir iş olarak şarkı söylemek

Yanda Cage the Elephant rock grubunun solisti Matt Shultz`un fotoğrafını görünce şarkı söylemenin ne denli zor ve yıpratıcı bir iş olabileceğini farkediyorsunuz. En az iki saat sahnede aşırı yüksek tempoda hem hareket halindesiniz hem bağıra çağıra söylüyorsunuz. Evde üç dakika böyle söyleyin dördüncü dakika ses gider. Bu performansa bir de şarkının sözlerinin gerektirdiği dramatik ifadeleri, içine girilen duygusal tünelin bünyede yarattığı etkiyi varın siz düşünün. Üst düzey sporcudan farkları yok. Böylesi performansları tek damla terlemeden, yakışıklılığına, güzelliğine saniye zarar gelmeden konseri sahneye çıktığı gibi bitirenlerle mukayese etmeli mi etmemeli mi? Herkesin dinleyicisi ve gerçekliği farklı diyebilirsiniz, Shultz gibiler şarkı söylüyorsa diğerleri ne yapıyor da diyebilirsiniz!


Herkesin başkan adayı

Pop starı gibi başbakan

Kanada başbakanı Justin Trudeau paylaşılamayan siyasetçi olmayı sürdürüyor. Şu sıra Trudeau`ya en fazla imrenen Amerikalılar olmalı. Genç başbakanın popülaritesi inanılmaz. Yanda fotoğrafını gördüğünüz ünlü müzik dergisi Rolling Stone ağustos sayısının kapağına müzik dünyasında star kalmamışcasına Justin Trudeau fotoğrafı koymuş, altında da hayıflanan bir başlık. Bu işler genellikle tam bir içi seni, dışı beni yakar durumudur. Aslında, genç başbakanın genlerinde popülerlik zaten vardı. Babası Pierre Trudeau da vaktinde Kanada başbakanı bir siyasetçiydi ama babasıyla arasında çok yaş farkı var. Baba Trudeau`nun da çapkın olduğu söylenirdi, hatta anne Margaret Trudeau`nun da. Anne de ünlü bir yazar, oyuncu, televizyoncu, çok yönlü bir entelektüel, bir ara Mick Jagger`la sevgili olduğu da konuşulurdu. Amerikalılar belli ki Kennedy`lere benzeyen renkli aileleri seviyor ama Trump`la idare etmek durumundalar.


Carlos Santana`nın EN`leri

Santana`nın vazgeçemediği albüm

Bu yıl müzik basınında John Coltrane ve özellikle "A Love Supreme" albümü hakkında irili ufaklı bir sürü habere denk geldim. Belki zaten sık çıkıyordur da ben yeni farketmişimdir, emin değilim. Son haber yine Rollins Stone`dan (bu hafta bu dergiden çok malzeme çıktı). Dergi, Santana`ya `en şu, en bu` tarzı bir sürü soru sormuş, soruların biri rahatlamak için hangi albümü dinlersin idi. Cevap; Coltrane "A Love Supreme". Santana albüm hakkında "Coltrane`in müziği bükülmüş ve eğrilmiş bir zihni düzeltebilir" diyor. Dediğine katılıyorum ama "A Love Supreme"i rahatlamak için dinlemek aklıma gelmez doğrusu, belki ne kastettiğini tam anlamadım, o da olabilir. Peki şuna ne dersiniz; "Genç Santana`ya ne önerirsin?" sorusuna avukatlara ve muhasebecilere yüzdeyle değil saat ücreti ödeme yap, bana o saat ne kadar çalıştığını göstersin! Adamın canı ne yandıysa artık :)


Şimdi de market interneti

En ucuzu son kullanma tarihinden bir gün öncesi

İnternete dair hergün, her saat başı yeni bir şey öğreniyoruz desem az kalır. İki hafta önce nesnelerin internetini hayretler içinde yazmıştım, hayretim geçmeden market internetini öğrendim. İşleyiş ve gelişim dair mantığı anlayınca hayret geçiyor ta ki şaşılacak yeni habere kadar. İnternetin sektörel alanda kullanılması mantıklı. Market interneti de öyle, daha önemlisi, üretim ve tüketim arasındaki dengeye yardımcı olması. Sadece Amerikada her yıl 60 milyar kg. yiyecek artttığını öğrenince bu paraların yine herkesin cebinden çıktığı gerçeğiyle beraber market internetinin ürünleri yakın takibe alıp son kullanma tarihine yönelik otomatik ucuzlayan fiyatlar oluşturması (resimdeki gibi) birikmenin önünün alınmasına yardımcı olacaktır şüphesiz. (Bu arada, güzelim yoğurdumuzun `Greek Yogurt` adıyla rafları doldurması ayrı bir hüzün)


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 28 Ağustos 2017, Pazartesi

Kayd

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Vize krizi cazı da vurdu
Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp