Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Bir sanat dalı olarak caz

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 04 09 2017
Bu içerik toplam 1365 defa okunmuştur.
Cazda biriken notlar...

Bu yıl dijital sanatlar özel bir bölümde

"Çağdaş İstanbul"

Cazda sadece geçmişe dönük yaşıyorsanız bugüne ve geleceğe dair çok şey kaçırıyorsunuz. Caz bugün artık tüm diğer sanat dallarını kapsayan bir üst-sanat olma yolunda. Sözümü bir kenara yazın, yakın gelecekte, türler üstü görülen `modern müzik`lerin çatısı cazdan oluşacak. Bu konuyu başka zaman daha geniş tartışırız ama şimdi yine bu konuyla bağlantılı ve önümüzdeki günlerde gerçekleşecek 11. Contemporary İstanbul`u hatırlatmam şart. Düzenlendiği ilk yıldan itibaren takip etmeye çalıştığım fuarın sadece plastik sanatlardan ibaret olduğunu sanmayın. Özellikle dijital sanatlar alanında yeni ve genç yeteneklerin işlerini izlemek ilginç olacak. Bu işlerin tasarımında müzik de kullanılıyor ve bu tasarımların müziği kullanma biçimleri bana hep heyecan verici gelmiştir. Bu sene neler göreceğiz bilmiyorum ama şiddetle merak ettiğimi söyleyeyim.


Cazsever kimdir?

Cazkolik okuru neye ilgi duyuyor?

Caz dinleyicisi bu büyük ülkenin küçük bir topluluğu olsa da kim olduğumuz önemli. Twitter`ın sizi takip edenlerle ilgili `audience insights` adını verdiği uygulamasında önemli bilgiler var. Lafı uzatmadan paylaşayım; Cazkolik okurunun %60`ı erkek, %40`ı kadın, nerdeyse yarı yarıya. Okurumuzun %90 ve üstü oranında bölümü sinema, televizyon ve film dünyasından haberlere yoğun bir ilgisi var. İş dünyasıyla ilgili gelişmelere olan ilgisi %81, güncel politik gelişmelere ilgisi %78, ilginçtir, Cazkolik okurunun rock müziğe ilgisi cazdan 4 puan daha fazla, yani, %71, caz ve pop aynı oranda %67. Teknolojik gelişmeler %62, siyaset %58. Cazkolik okurunun %57`si Turkcell, %44`ü Vodafone, %39`u Avea kullanıcısı. Bu rakamlar ortak özelliklerimizin neler olduğunu öğrenmek bakımından önemli geldi bana.


Jazzmaniaque

Siné herşeye karşı

Geçen yıl 88 yaşında ölen Fransız karikatürist Siné tam bir `her şeye karşı`, aynen resimdeki gibi müzmin bir muhalifti, öyle ki, onun karikatürleri yanında Charlie Hebdo`nunkiler şaka gibi kalırdı, zaten, sık sık Hebdo`nun kapak karikatürlerinde imzasını görürdünüz. "150 milyon ölü… Komünizm bir fikir değildir" diyerek solu, cinsellik üzerinden papalığı ve kiliseyi dahası tüm dinleri, siyaseti, herşeyi sil süpür dümdüz ederdi tek bir şey hariç; JAZZ. Siné`nin büyük tutkusu cazdı. Basında ilk karikatürleri yayınlandığı 1950`lerden beri cazdan hiç vazgeçmedi, kimileri onun için cazın en büyük karikatüristi dedi. O yıllarda Fransa caz çevrelerinde geleneksel cazla Gillespie`nin başını çektiği bebop arasında tam bir savaş vardı ve Siné bebop`çıydı. Kalemini otoriteye karşı kullandığı gibi caz için de kullanıyor, Jazz Hot dergisinde "Unfold Notes" adıyla yayınlıyordu. Cazın o yıllarda Amerika`da ve kısmen Avrupa çevrelerinde, özellikle de klasik müzik çevrelerince küçümsenmesine bir milim tahammülü yoktu. Fransanın etkin entelektüel caz çevrelerinin önde gelen sanatçısı Siné ile ilgili yayınlar ölümünden sonra çoğaldı. Sağdaki resmin altında gördüğünüz en sağ ve soldakiler onun kitapları, ortadakiyse onun elinin değdiği bir kitap.


Christian McBride, Wynton Marsalis`e rakip mi?

McBride (solda), Marsalis (sağda)

Bu sorunun tam sırası, neden mi? McBride`ın yeni big band albümü çıkıyor da ondan. Şöyle ki; ünlü basçı ilk big band albümünü 2011`de "The Good Feeling" adıyla yayınlamıştı, o günden bu yana caz dünyasının herhalde en çalışkan, en sempatik isimlerin başında geliyordur. Sevmeyene rastlamadım, ayrıca, ilk big band albümüyle sınıfı geçmişti, şimdi ikincisi yolda, eylül sonu raflarda olacak ama single yayınlandı ve kendini yine çok sevdireceğe benziyor, acaba diyorum, organizasyon kabiliyeti, popülerlik, liderlik vasfı ve yeteneği, üstelik başöğretmen gibi değil arkadaş gibi olma, geleneğe saygı, moderne yakınlık, projecilik ve yöneticilik gibi becerilere doğuştan sahip olma derken tabii en az 10 küsur yaş daha genç olmasını da ekleyin, acaba diyorum, Wynton Marsalis`e rakip mi oluyor?


Müziğin filmlerde ustalıklı kullanımı

"Shutter Island" iyi bir gerilim filmi örneğiydi

Müziği filmin tansiyonunu azaltıp çoğaltan bir unsurdan daha yoğun kullanan yönetmen sayısı sanıldığı kadar çok değil, ama, iyi örnekler olduğu şüphesiz. Bunlardan biri olan Martin Scorsese`nin 2010 tarihli gerilim filmi "Shutter Island"ı hatırlayın. Karmaşık gerilim örgüsü olan filmin kahramanı Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) bir hastayı araştırmak için gittiği Shutter adasındaki Ashcliffe hastanesi müdürleriyle konuşma sahnesinde odada pikapta Mahler`in piyano ve yaylılar için A minör dörtlüsü çalmaktadır. Daniels, müziğin, 2. Dünya Savaşı sonunda asker iken bir toplama kampının kurtuluşu sırası kampın komutanını öldürdüğünde odada çalan müzikle aynı olduğunu hatırlar. Müziğin, Nazilerce yasaklanan Mahler`e ait olması filmin psikolojik gerilimine müthiş bir derinlik ve anlam katar.


Sanat eleştirmenleri nerede?

Türkiye`de sanat eleştirisi var mı?

Köşenin başında Contemporary İstanbul`u kaçırmamak gerektiğinden sözetmiştim ama atladığım bir konu var ki bence çok önemli, sadece Contemporary İstanbul ile ilgili değil, büyük gazetelerde böylesi önemli sanat olayları hakkında kimlerin yazdığına dikkat ettiniz mi? Ya ekonomi ya da magazin yazarları az da olsa kısmen siyaset yazanlar. Türkiye`nin en çok satan gazeteleri bu büyük sanat buluşmasına ya milyon dolarlık satışlar ya da magazin malzemesi üzerinden bakıyor ki bu yazarların kendi alanına vakıf insanlar olduğunun altını çizmem lazım, kaleme aldıkları detaylar ve rakamlar çarpıcı oluyor ama bizzat sanatçı ve eseri, sanatın kendisi hiç mi hiç konuşulmuyor. Bu yıl siz de gözlemleyin, fuara gelen ünlüler, rekor tutarlı satışlar, moda defilesine dönen koridorlar, akşamları verilen partiler, dedikodular vb... sadece bunlar konuşulacak, sanat değil!


Son Nazi avcıları

Hâlâ bulunan suçlular var

Yandaki fotoğraf dekor veya bir sinema filminden alınma değil, eski bir hapishaneden dönüşen gerçek bir mekân. Bu odada son Nazi avcıları çalışıyor, yani, Jens Rommel, Manuela Zeller ve Michael Otte. Almanların 1958`de kurduğu Nazi suçlarını/suçlularını araştıran birim bugüne kadar çalıştı ama yakında kapatılacak. Rommel ve ekibi yıllardır doğu Avrupadaki toplama kamplarının arşivlerini iğneyle kuyu kazar gibi kazıyor ve buldukları her delili değerlendiriyor. Rus, Alman, Fransız belgelerini çapraz mukayeseyle savaş esirlerinin envanterlerini çıkarıyor ve bugün artık en genci 90 yaşını aşmış varsa yaşayan suçluları bulmaya çalışıyor. Artık büyük suçluların değil savaş yıllarında çok genç olup suça karışmış olanları tespit edebildiklerini söylüyor. Savcılar son dönemde 30 kadar can kaybını ortaya çıkarmayı başarmış, yürüyen dava sayısı 6. O tarihte muhafız, aşçı, sağlık görevlisi gibi küçük görevlilerin suça karışan izlerini buluyorlar ve biz de bu bilgileri The Guardian`da gazeteci Linda Kinstler`in özel haberinden öğreniyoruz.


Müzisyenin arınması

Hayata dönen Hersch`ten yeni yapıtlar

Caz piyanosunun çok önemli şairi Fred Hersch ne yazık Türkiye`de hiç tanınmıyor, aslında, kendi ülkesi Amerika`da bile tanınmıyor. Solo piyanonun yaşayan en iyi şairlerinden Hersch`ün son yılları tarifi zor güçlüklerle geçti. Bir ara doktorlar hayatından ümidini kesmişti, komaya girdi, aylarca komada kaldı ama hayata dönmeyi başardı ve şimdi yaptığı işlere bakıyorum bu müthiş sanatçı yaşadıklarını sanat eserine dönüştürmede kararlı. Komada geçen günlerini "My Coma Dreams" isimli caz tiyatrosuna dönüştürmüştü, şimdi sanatçının "Open Book" isimli yeni albümü çıkıyor. Verdiği beyanatta son dönem yaptığı işlerler bir arınma sürecinden geçtiğini söyleyen Hersch albümünün ardından 15-16 eylülde Walt Whitman`ın şiirlerinden oluşan bir performansa imza atacak.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 04 Eylül 2017, Pazartesi

Kayd

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
Konserin Ardından: Gecemizi cazla dolduran adam; Iiro Rantala
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp