Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Asena Akan

Mekan: Jazz Company, Talimhane, Taksim
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : "İstanbul`un İzleri" albümünden şarkılar ve yeni bestelerle Asena Akan bu akşam Taksim Jazz Company`de.


Ezgi Aktan

Mekan: Kuzguncuk Sanat, Kuzguncuk No:85 (Rez: 0 553 228 4463)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Son albümünden şarkılarla Ezgi Aktan bu akşam Kuzguncuk Sanat`ta.


27. Akbank Caz Festivali: Sattas

Mekan: Moda Sahnesi, Moda, Kadıköy
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:00
Etkinlik Bilgisi : Türkiye`nin tek reggae grubu Sattas bu akşam şarkılarıyla Moda Sahnesi`nde.


Sibel Demir Band

Sanatçı: Sibel Demir vo, Janusz Szprot p, Murat Ulus b, Burak Durman d.
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Sibel Demir İstanbul`da doğdu. Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Koro Şarkıcılığı bölümünde başladı. Aynı okulun Opera bölümünde lisans öğrenimine devam etti. Rezonans, Borusan ve Sirene Korolarında yer aldı. Opera öğrenimine devam ederken caza ilgi duydu. Sibel Köse ile caz vokal çalıştı. İÜ Devlet Konservatuvarı mezuniyetinden sonra 2016 Nardis Jazz Club vokal yarışmasında Pulawy Jazz Workshop ödülü kazandı. Klasik şan ve caz vokal çalışmalarını sürdüren Sibel Demir 17 Kasım`da Houseband eşliğinde Ankara`da SAMM`s bistro da...


27. Akbank Caz Festivali: Midnight Session: DJ Nomad

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 23:59
Etkinlik Bilgisi : Bu akşam Ephemerals konserinin ardından DJ setinin başına DJ Nomad geçecek.


Luis Ernesto Gomez & Latin Jazz Band

Sanatçı: Luis Ernesto Gomez (vo, tumba), Gülseren Gomez (vo, perc), Semih Sural (tp), Michel Lotz (keyb), Osmar Jose Lara (b), Riccardo Marenghi (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : Dünya müziklerinin Latin yorumları, kendi besteleri, sımsıcak ritimler, görselliğin büyüsü, işitselliğin doruğa ulaşması... Müziğin ki Latin Amerika`dan Afrika`ya, Afrika`dan Avrupa`ya ve bize evrenselliğin birleştirdiği bir şanson`dan fado`ya, cumbia`dan salsa`ya, afrocuban`dan latin caza, böylesi hayat bulup şahlanıp içinize aktığı, seyircininse tüm bu ayinin bir parçası olarak inanılmazı yaşayıp en çekingenin dahi kıpır kıpır eşlikte bulunduğu şölen. İzlemek mi, dinlemek mi, yetersiz, yaşanır. Luis Ernesto Gomez, Paris’te yıllarca Arturo Sandoval, Danny Brillant, Yuri Buenaventura gibi ünlü Latin sanatçılarıyla çalmış 28 senedir sahnede olan uluslararası tumba ustası. Gülseren Yıldırım Gomez ise 2005 yılında Eurovision`a katılmış, 400 milyon kişi tarafından dinlenmiş, konservatuarı Paris’te bitirmiş, 20 senedir, çok dilde şarkı söyleyen, özel bir ses sanatçısı, perküsyoncu ve danscı. Gülseren ve Luis’in bugüne kadar Türkiye, Fransa ve Avrupa’da yayınlanmış 11 adet CD çalışması bulunuyor. Bestelerini de içeren bu albümler, dünya müziklerinin eski ve yeni yorumlarının yanı sıra kendilerine özgü tarzı yansıtıyor. Giriş: 50 TL.


Shake

Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Shake bu akşam Bova Sahne`de.


Dünyanın Kemanları Festivali: Ortadoğunun Kadim Geleneği

Sanatçı: Cihat Aşkın, Parisa Arscoloni, Behrang Hoscami, Aşkın Ensemble
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyanın kemanları festivalinin son konserinde kemancı Cihat Aşkın`ı yine bu coğrafyanın usta virtüözleriyle birlikte dinleyebilirsiniz.


27. Akbank Caz Festivali: Ephemerals

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : 27. Akbank Caz Festivali bu akşam Babylon sahnesinde son konserlerinde Ephemerals ile devam ediyor.


Flapper Swing

Sanatçı: Nevin Hetmanek (v), Tamer Temel (sax), Erhan Erbelger (g), Tomas Hetmanek (g), Volkan Topakoğlu (b)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 17 Kasım.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Flapper Swing, Django Reinhardt ve Sidney Bechet`nin izinden giden akustik bir caz manouche grubudur. İki manouche gitar, kontrbas, soprano saksofon ve vokalden oluşan Flapper Swing, quintet formunda sahne alır. Repertuarlarında D. Reinhardt besteleri ve 1920-30`ların caz standartlarına yer veren grup dinleyicilerine o dönemin eşsiz atmosferini yaşatır. Giriş: 40 TL.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

Yeni sezon başlıyor...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 11 09 2017
Bu içerik toplam 1372 defa okunmuştur.
Cazda yeni albümlerden Osman Hamdi Bey`e konudan konuya

Yeni albümlerde patlama yaşanıyor

Cazda yeni sezon bombaları

Eylül ilk gününden yeni albüm haberleriyle gelmeye başladı. Cazı sevmenin güzel yanı yeni albümler değil mi? Bu hafta köşenin ilk PUL`unda güzel şeyler yazıyım dedim. Çok sevilen Mike Stern yeni albümü "Trip"i yayınladı. Davulcu Tony Allen`ın "The Source" albümü adından çok sözettirecek gibi. Victor Wooten "Trypnotyx" isimli albümünü çıkardı. Bill Charlap`ın tarzının üst seviye icrası "Uptown, Downtown" çıktı. Monk`estra`nın başı John Beasley yeni albümünü, Christian McBride yeni big band kaydını çıkardı. Vijay Iyer Sextet, Portico Quartet, Markus Stockhausen, Matt Wilson, Adam Baldych & Helge Lien, Gary Peacock Trio, Harold Mabern, Herb Alpert, John McLaughlin, Kamasi Washington, Dee Dee Bridgewater, Cecile McLorint Salvant, Lizz Wright, Stacey Kent ve daha kimler… Yazmakla bitmez. Yeni müzikler bakımından güzel bir sonbahar olacağa benziyor.


Osman Hamdi Bey ve müzik

Osman Hamdi Beyin "Müzisyen Kızlar" tablosu

Sanat tarihçileri bu toprakların yetiştirdiği en önemli sanatçılardan Osman Hamdi Bey`in eserlerini yorumlarken onun klasik oryantalist bakışın dışında kaldığının altını çizer, yani, Avrupalı oryantalistlere göre Türklerin ev ve harem hayatı sürekli çıplak gezen kadınlar ve yoğun cinsellik algısı üzerinden şekillenirken Osman Hamdi Bey Osmanlı gündelik hayatını bilen biri olarak gündelik yaşamı giyinik, nezih, güzel ve dekoratif resmeder. Resimleri tüm nesillerin hâlâ en iyileri arasındadır, fırçası, deseni, kompozisyonları Avrupalı ressamlarla kıyaslanabilecek az sayıda ressamımız arasındadır, zarafeti ön plana çıkarır, gerçi, bu bakış da oryantalisttir ama bu, o dönemin gerçeğidir, resmi bu bakış açısıyla öğrenmiştir, bense, mesela bu resimde müziği evin içinde icra ederek yaşayan insanların olduğu geçmişimizden bugüne nerdeyse müzik dinlemeyen ya da müzikal kaliteyi hiçbir şekilde dert etmeyen nesiller haline geldiğimizi görüyorum. Maalesef.


People don`t listen to music anymore

Shannon makyajımı da yaparım, müziğimi de diyor

Bu haklı şikayet bir caz bestesinin adı. Avustralyalı tromboncu Shannon Barnett yeni çıkan albümünü keşfettiğimden beri en az iki-üç kez dinlediğim biri. Bu beste onun albümden. Trombon sevdiğimden mi bilmiyorum albümün ilginç bir cazibesi var ama esas değinmek istediğim parçanın adının mesajı. Evet, bence de artık eskisi kadar müzik dinlemiyoruz ya da müzik hayatın içinden giderek çekiliyor. Bunu hangi ölçülere göre iddia edersek edelim daha az dinlediğimiz istatistik olarak ortaya çıkacaktır. Eskiden, sokakta yürürken mutlaka açık bir camdan müzik gelirdi, apartmanlarda çocuklar müziği komşuları delirtecek kadar yüksek dinlerdi, sokaktan ıslık çalarak geçen biri olurdu, arabaların camından sadece nârâ yankılanmazdı, inşaatlardan türkü sesi gelirdi, kafelerden müzik taşardı. Berberde, bakkalda radyo açık olurdu. Şimdi bu seslerin birini duyan var mı?


Cazın görünürlüğü azaldı

Cazı ara ki bulasın...

Cazdaki en popüler tartışma konularından biri cazın eskiden daha çok ilgi gördüğü, konuşulduğuydu, benimse bu noktada farklı bir düşüncem var, yıl boyunca düzenlenen konserlerin sayısı ve çeşitliliği tam tersine, eskiye göre daha bile arttı, bir yıl içinde konsere gelen yıldız müzisyenlerin kimini görmediğimiz, duymadığımız dahi oluyor, işte, özellikle şimdi söyleyeceğim nokta bence daha önemli, cazla ilgili etkinliklerde azalma yok ama cazın görünürlüğünde ciddi azalma var. Diyelim bugün bir Sonny Rollins konseri olsa gazetelerin büyük kısmı hiç yazmayacak, televizyonların çok az kısmı çok az yer verecek, dergiler vs. zaten kalmadı, yaşayan en önemli caz efsanesi en fazla iki günlük mevzu olup gidecek. Sorun işte bu! Koskaca iki büyük festivalimiz ve daha kimbilir ne tür etkinliklerimiz var ama tüm o konserler ertesi gün unutuluyor... Üstelik, sanıyorum, bu sorun sadece bize özgü değil, dünya da böyle. (Caz dünyasını ilgilendiren daha başka sebepler de var, onları da bir ara yazarım)


Sizce caz nedir?

Molly ve annesi Chris

Bu sorunun ya tarihçiler, ya eleştirmenler ya da müzisyenlerce yapılan tariflerini çok yayınladık oysa sormamız gereken bir taraf daha var; dinleyiciler... Bu müziği satın alan ve yaşatan cazseverler, peki, onlar ne düşünüyor? Bu soruyu daha yeni Detroit Caz Festivali sokak röportajı formatında sormuş, konserler sırası sorduğu için cevaplayanların hepsi caz seven insanlar. Mesela 29 yaşındaki Molly için caz yaratıcılık ve özgürlük demek iken annesi Chris için işitsel hayalgücü demekmiş, ilginç... Festivalde tişört satan Adam için duyguların dışavurumu. 87 yaşındaki tecrübeli cazsever George`a göre caz Amerikanın dünyaya hediye ettiği doğru dürüst tek şey. Genç sevgililer Tiko ve Ana için caz huzur, barış ve rahatlık duygusuyken ailesi adına cevap veren Michael Steele`e göre caz hissetmeyi kolaylaştıran atmosfer yaratan bir müzikmiş. Peki, sizin bir tarifiniz var mı?


20. yüzyılın `tanrı eleştirmenleri` devri sona erdi

Foto kurgu ama Melnikov`un portresi konuya çok uygun

Sanatta 21. yüzyılın çarpıcı değişimlerinden biri 20. yüzyılın `tanrı eleştirmen` kavramının giderek yok olması değil mi? Modern sanatın öncü ülkelerinde dahi tek makalesiyle kitapları, albümleri sattıran ya da yerle yeksan eden kalemler birer birer yok oluyor. Bugün edebiyatta bir Fethi Naci, Tahsin Yücel ya da mesela cazda bir Leonard Feather gibi isimler yok. Bu neslin Türkiye`deki son üyesi herhalde Doğan Hızlan`dır ama o da kaleminden kan damlayan eleştirmen tipi sayılmaz. Aslında sanatta `tanrı yazar` ismiyle simgelenen isimler de kayboluyor. Bu isimlerin bence sonuncuları Attila İlhan, Yaşar Kemal, Aziz Nesin gibi isimlerdi. Nobelli olmasına rağmen Orhan Pamuk ya da kimileri yakıştırsa da Ahmet Altan da öyle yazarlar değil. Müzik dünyasında bu dönüşümün ipuçları için ta seksenlere, MTV`nin kuruluşuna kadar gitmeli.


2030`a kadar 41 milyar dolarlık kayıtlı müzik

Bu sevimli fotonun arkasında 41 milyar dolar var

Adını ekonomi haberlerinden bildiğim Goldman Sachs müzik endüstrisine yönelik tahminlerini yayınlamış. Niye yapmış bilmiyorum ama rapor ilginç. Şirket, 2030 yılında 34 milyar doları online müzik servisleri, 4 milyar doları performans hakları ve fiziki satışlardan da 700 milyon dolar olmak üzere toplam 41 milyar dolarlık ciro oluşacağını tahmin ediyor. Sıralamaya bakınca, online müzikle fiziki satış arasındaki uçurum dikkatinizi çekmiştir. Sachs, 34 milyarın 24 milyarının ücretli abonelik üzerinden, 6 milyar dolarınsa reklam üzerinden geleceğini öngörmüş. Firma, 2030`a kadar toplam 847 milyon kişinin online müziğe abone olacağını söylüyor. Aynı şirket, raporunda, Universal Music Group`a 23.3, Sony Music Entertainment`a 19.8 milyar dolar değer biçiyor. Yine de uzmanlar bu rakamlara karşı ihtiyatlı iyimserlik içinde olunması gerektiğini söylüyor. Bunlar ne de olsa tahmin ama çok mu uzak tahminler? Göreceğiz.


Futbolda scout ekipleri olur da müzikte olmaz mı?

Yetenek keşif partileri orada olağan ve işe yarıyor

Bu terim hayatımıza futbolla girdi ama büyük memleketlerde hayatın tümü için kullanılır, iyi güzel de, başlıktaki soru zor bir soru. Zorluğu bizim için, yoksa, Avrupa ve Amerikan müzik şirketlerinin A&R Scout veya Music Talent Scout dediği yetenek avcılığı departmanları harıl harıl çalışıyor, bizde böyle bir kavram yok, olmalı, ama yok! Bir üst yazıda müzik endüstrisinin ürettiği ekonomik değeri okuduk di mi, bu rakamların döndüğü dünyada firmalar yeteneklere sadece tahminle mi yatırım yapıyor sizce. Elbette değil, müzik sektöründe yüzyılda müthiş know how birikti. Bu çok değerli tecrübe aslında bizde de var[dı]. Unkapanı diye küçümsediğimiz olgu bu birikimin merkeziydi, sezgisel ve ilkeldi ama `satacak` işi bilen insanlar vardı. Sektör çil yavrusu gibi dağılınca ayakta kalan firmalar sadece hazır işlere/kişilere yöneldi, yeteneği aramak değil, yeteneğin kendi ayağıyla kaf dağını aşıp kapısını çalmasını bekler oldu. Bu işin sadece yeni starlar için kısmı, işin bir de `entainment` boyutu var, festivaller, mekanlar sahnesinde yer vereceği isimleri nasıl seçiyor acaba? Onu da başka bir yazıda konuşalım.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 11 Eylül 2017, Pazartesi

Kayd

 

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Best of`lar dönemine girdik
Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle!
Biz bu müziği sokaklara posterler yapıştırarak, bildiriler dağıtarak duyurduk.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp