Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sinem & Didem Balık Aşk Şarkıları

Mekan: Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Kordonboyu Mah., Ankara Cad. No: 142 (Tel: 0 216 353 0021)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Sinem ve Didem Balık kardeşler bu akşam tangolardan oluşan bir konser verecek.


Cumartesi Sabah Konserleri: Gülsin Onay

Mekan: Pera Palas Hotel Jumeirah
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 11:00
Etkinlik Bilgisi : Pera Palas Hotel Jumeirah cumartesi sabah konserleri serisine klasik müzik piyanisti Gülsin Onay`la başlıyor.


Sibel Köse Quintet

Sanatçı: Sibel Köse (vo), Engin Recepoğulları (ts), Kürşad Deniz (p), Kağan Yıldız (b), Cem Aksel (d).
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 22:30
Etkinlik Bilgisi : TED Ankara Koleji`nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü`nden mezun oldu. Caz ile ilgili ilk çalışmalarına üniversitede öğrenci olduğu yıllarda başladı. Polonya’da seminerlere katıldı. 1987 yılından bu yana Sibel Köse konserlerde, radyo ve TV programlarında yer almakta, yerel ve uluslararası caz festivallerine katılmaktadır. Polonya`nın Zamosc kentinde düzenlenmiş olan Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması`nda birincilik ödülü aldı. 2008 “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaşan Köse, Polonya’da bir de albüm çıkardı. Giriş: 50 TL.


Briken Aliu & Friends

Mekan: Nova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Gitarist Briken Aliu ve arkadaşları bu akşam Nova Sahne`de.


İpek Dinç Yüce Quartet

Sanatçı: İpek Dinç Yüce (v), Kaan Bıyıkoğlu (p), Baran Say (b), Kerem Yüce (d)
Mekan: The Badau, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Rezervasyon: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : İstanbul doğumlu İpek Dinç Yüce, Işık Lisesi ve İÜ Kimya Mühendisliği mezunudur. 2005`de İlham Gencer`le tanışarak müzik hayatına adım atan Yüce, ilk etapta Sortie, Q Jazz Bar, Conrad Hotel gibi mekanlarda söyledi. 2006`da Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasında finale kaldı. Aynı sene İstanbul Caz Festivali Genç Caz Yarışması`nı kazandı ve festival kapsamında Parkorman`da konser verdi. Selçuk Sun ve Randy Esen ile caz eğitimine devam ettikten sonra 2009 senesinde tekrar katıldığı Nardis Jazz Club Genç Caz Vokal yarışmasını kazanarak Estonya`nın Talin kentinde düzenlenen Nomme Caz Festivali`ndeki International Jazz Vocal yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu yarışmada 3. olarak dikkat çeken Yüce, jüri tarafından 2009`da Avrupa`nın önde gelen caz festivallerinde konserler vermek üzere davet edildi. Bu dönemde Ted Curson ile de çalışan Yüce spikerlik eğitimi aldı, drama dersleri de alarak Kazım Akşar ile oyunculuk çalıştı. 2009 - 2012 arası The Marmara Hotel`de Şevket Uğurluer ile haftada 6 gün çay saati müziği yapan İpek Dinç Yüce, 2011`in ilk günüyle gösterime girmiş olan ve Haldun Dormen`in yönetmenliğinde sahneye konulan The Rat Pack Show`da 4 ay süreyle Barbra Streisand`i canlandırdı. İlham Gencer, Şevket Uğurluer, Selçuk Sun, Ted Curson, Önder Focan, Neşet Ruacan, Deniz Dündar, Yahya Dai, Şenova Ülker, Kadri Ünalan, Oğuz Durukan, Çağrı Sertel, Baran Say, Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Evren Karakul, Ercüment Orkut, Kürşad Deniz ve Kerem Yüce gibi isimlerle çalıştı. 2012 senesinde Tvem kanalında 3 ay haber editörlüğü, ardından program departmanında 2 ay Haftanın Rengi programı içinde yer alan Ajanda`nın editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı, BJK TV`de 2 ay ana haber spikerliği, 2013`de Akşam web tv`de 2 ay haber bülteni sundu. Halen Nardis Jazz Club, Moda Deniz Kulübü, Jazz Company gibi mekanlarda düzenli konser vermektedir.


Su İdil

Mekan: Brasserie D`Or, Emaar Square Mall
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Caz şarkıcısı Su İdil bu akşam Emaar Square Mall`da.


Çağıl Kaya Band

Mekan: Kaset Mitanni, Cihannüma Mah. Barbaros Bulvarı No:61/A 34353 Beşiktaş, İstanbul Tel: 0 212 236 1652
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Çağıl Kaya Band bu akşam yeni albüm "Şimdilik Herşey Yolunda"dan şarkıları seslendirecek.


Marcus Miller Konseri

Mekan: Zorlu Center / Ana Tiyatro Salonu, Zincirlikuyu
Tarihi: 21 Ekim.2017
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Dünyaca ünlü caz basçısı Marcus Miller özel bir proje için bu akşam Zorlu PSM`de.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)
 

İğrenç bir müzik olarak caz :)

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 02 10 2017
Değişiklik Tarihi: 02 10 2017 02:29
Bu içerik toplam 1165 defa okunmuştur.
Meğer Türkiye caz dinlemede en üstlerdeymiş

27. Akbank Caz Festivali kasımda (Foto: Sedat Antay)

Kasımda caz başkadır

Daha ekime yeni girdik, kasım ne âlâkâ... Geçen hafta 27. Akbank Caz Festivali basın gecesi vardı, ilgili kesimler oradaydı, konuşmalar yapıldı, program incelendi vs. önümüzdeki günlerde ayrıntıları sık duyacaksanız, biz de yayınlarımıza başladık. Akbank Caz Festivali epeydir `şehrin caz hali` sloganını kullanıyor. Bir sonbahar caz festivali için bence doğru bir slogan. Bu yıl programda dikkatimi çeken elliden fazla konser ya da şu kadar etkinlik değil, onlar zaten güzel ama günümüz cazında oldukça geniş bir palet, renklilik ve çeşitlilik var. Eğer dünyada olan biteni biraz takip ediyorsanız mutlaka siz de gözlemişsinizdir. Festivalin mümkün olduğu kadar bu çeşitliliği sahiplenmesi önemli. Cazkolik olarak bu konuda festivale kadar birçok yeni şey söylemeye çalışacağız, bakalım nasıl bir festival bizi bekliyor.


Dar alanda kısa eleştiriler

Öne çıkan her albüm yazısında mutlaka Fordham var

Ne zaman bir albüm hakkında kim ne demiş diye merakla aransam karşıma çıkan ilk isim genellikle The Guardian`ın tecrübeli kalemi John Fordham olur, adamın nerdeyse her yazısını okudum diyebilirim (bir övgü de The Guardian`ın bilişim ekibine, her aramada en üstte görünmeyi iyi beceriyorlar). Öncelikle, The Guardian gibi dünya çapında bir gazetenin sanat sayfaları ve konserlere olan ilgisinin önemli olduğunu söylemeliyim, bunun hakkını vermeli. Bizde, Sadettin Davran`dan bu yana bir türlü tutmayan bir iş bu. Bu noktada Fordham`ın kısa makalelerinde kompakt ve tecrübeli cümlelerle albüm hakkında ilk elden yeterli izlenim veren nokta atışlar yaptığını eklemeliyim. Bir de, hangi albümü değerlendireceğini iyi seçiyor. Kriteri Amerikan cazı, ana akım caz yani bop ve sonrası ve elbette vokalli işler. Diğer deyişle, cazın kendi içinde ratingi olan, dinlenme potansiyeli daha önde olan albümler.


Bu bir tesadüf mü?

Yeni çıkan bu ki albüm listelere girmeye başladı

Vokal cazda çıkmasını beklediğim iki albüm geçen hafta yayınlandı. İlki, Cecile McLorint Salvant`ın "Dreams and Dagger", diğeri Zara McFarlane`in "Arise" isimli çalışması. Özellikle bu iki albümü anmamın nedeni ilk iki şarkı. Her ikisi de kendi kuşağının iyi sesleri, özellikle McLorint Salvant daha çok tanınıyor, her ikisi de burada konser verdi. Buraya kadar tamam ama onları bu hafta köşeye taşımamın sebebi dediğim gibi ilk iki şarkıları. Her ikisi de albümde ilk parçaya kısa, introymuş gibi birer yorumla girmiş, ikinci sırada ise çok güçlü seçimlere yer vermişler. Hem vokal hem estrüman olarak iyi birer şov olmuş. Cazda değil ama popta eskiden A1 diye bir kavram vardı, çıkış parçası denilirdi ama kaset zamanlarıydı, artık o günler geride kaldı derken bu iki iyi sesin A2`ye bu kadar asılması ilginç geldi.


Bu işte bir tuhaflık yok mu?

Hancock cazla ilgili her şeyde karşımıza çıkıyor

YouTube`un açık kaynak arşivini duymuşsunuzdur, arada orada hangi video ne kadar izlenmiş bakarım, eğlenceli oluyor, tavsiye ederim ama buradaki rakamların şüpheli olduğunu biliyoruz, bakın bir örnek, cazdan olsun, nasılsa çok izlenen bir isimdir diyerek Herbie Hancock adını aratıyım dedim, yanılmamışım, Hancock`ın en çok tıklandığı şehir hangisi? İstanbul, tam 57,991, New York`tan bile çok, durun, daha bitmedi, en çok izlendiği ülkelerde toplam 184,832 tıklanmayla Türkiye üçüncü sırada. Diyelim bu rakamlar sahici, peki, bizim bu Herbie Hancock hayranlığımızın sebebi ne allah aşkına? Aynı merakla John Coltrane`i aratıyım dedim, oradaysa ülkeler bazında 28. sıradayız, şehirlerde 12,657 tıklamayla İstanbul 52. sırada. Ve tabii Miles… Galiba en çok tıklanan o, toplamda 15 milyonun üstünde. Şehirlerde en çok Jakartalı tıklamış, gel de şaşma! İstanbul 30, Ankara 88. sırada.


Bomonti`nin üstüne değil ALT`ına bak

Bomontiada ALT programları ilgi çekici

Bomonti güzel semttir, eskiden de güzeldi şimdi daha da güzel. Neresine isterseniz bakın ama benim kastettiğim ALT bomontiada içinde bu sezon faaliyete geçen performans odası. Şevket Akıncı`nın desteğiyle hazırlanan ekim ayı programını gördüm ve çok dikkatimi çekti. Bizim Cazkolik takvimde yayında, merak eden bakabilir. Salıları müzikli performanslara, cumartesileri teatral performanslara, cumaları içinde müzik de olan daha farklı performanslara ayrılmış ama esas önemlisi performanslar. Salı günleri benim favorim. Bu ayki dört etkinliğin tamamı caz projesi ve kolayına rastlanacak işler değil, esas değinmek istediğim de buydu zaten. Bu tarz projeleri izleyeceğimiz çok yer yok, bomontiada`nın bu perormanslara yer vermesini hararetle destekliyorum, ben burada uzatmıyım takvimde bakın eminim bana katılırsınız.


Nefesli derinlikler

Avrupa için bir dilek...

Bu yıl dinlediğim nefesli albümlerinde (ister trompet, ister saksofon -trombonu ayrı tutayım-) hep farklı bir derinlik aradım, tam adını koymayı beceremediğim bir his diyeyim, bu konuda en çok Tomasz Stanko ile Chris Potter`a güveniyordum, adamlar harika albümler kaydetmiş, özellike Potter`ın ki yılın albümü, o kadar iyi ama benim kastettiğim değildi, sonunda buldum, hem de yakın zamanda. Hollandalı saksofon ustası Yuri Honing`in yeni albümü "Goldbrun" tam kastettiğim, hah, tamam bu dediğim sound olmuş. Honing`i sanırım bizde dar bir çevre tanır ama iyi tanır, en son Akbank Sanat`ta güzel bir konseri olmuştu, `cool` adamdır. Çalarken kendini paralamaz ama müthiş üfler. Albüm Avrupa için dilek imiş. Honing albümün temasını Avrupa ve kahramanlık olarak belirlemiş. Bunları daha detaylı yazmayı isterim ama şimdilik sadece not etmekle geçeyim. Tavsiye ederim.


Iyyy, iğrenç caz hayatta dinlemem

Caz nefreti tiksindiriyor :)

Tek tük olsa da sosyal medyadaki paylaşımlarımıza ekte fotoğrafını gördüğünüz şekilde tepkiler geliyor. Kimse caz müziğini sevmek zorunda değil, sorun başka, anlamadığımız şeye karşı olmak ve anlamadığımız halde kötülemekten çekinmemek. Sadece bu arkadaşa bakarak yargılamak da doğru değil, başka başka konularda hepimiz aynı şeyi yapıyor olabiliriz. Önyargısız olmayı beceremeyen bir toplumuz, eskiden de öyleydik, yapımızda bir sorun var, her konuda fikrimiz var, şüphe duyan insanlar olmadığımız gibi fikrimizin doğru olmadığı ihtimali dahi tüylerimizi diken diken ediyor. Mesela caz, arkadaşı iğrendiren bir müzik, acaba niye? Şimdiye kadar kaç dakika caz dinledi/dinlemeye tahammül etti, dinlediyse caz dediği şey acaba neydi? Sonuçta bir müzik türü olan caz bir insanı iğrendirecek ne yapıyor olabilir?


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 02 Ekim 2017, Pazartesi

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yemek yazarı & caz yazarı?
Saksofonu bulan bir müslüman mı?
İğrenç bir müzik olarak caz :)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın • Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen

Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio) Cazkolik Shop: • Yerli & yabancı albümler
   (Yıllara göre)
• Jazz Box Sets • Jazz Collections • Jazz Vinyls • Jazz Books • Ethnic • Classical
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp