Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Önder Focan Trio

Sanatçı: Önder Focan (g), Enver Muhamedi (b), Burak Cihangirli (d).
Mekan: The Badau; rez. 05323064334
Tarihi: 27 Nisan.2018
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Gitar, bas ve davuldan oluşan triolar caz müziğinde her zaman belirli bir ilgiyi toplamıştır. Melodi, armoni ve ritim gibi müziğin tüm katmanlarının tam olarak duyulabildiği bu format özellikle trio için yapılmış düzenlemelerle bir "mini big band" gibi tınlamaktadır. Efsane trio Poll Winners gitarist Barney Kessel, bascı Ray Brown ve davulcu Shelly Manne tarafından oluşturulmuştu ve yıllarca çalışmalarını sürdürüp önemli bir hayran kitlesi edinmişlerdi. Jim Hall, Pat Metheny, John Scofield gibi birçok caz gitaristi gitar, bas, davul trioları oluşturmuş, albümler yapıp konserler vermişlerdir. Usta Önder Focan?ın gençlerle projeleri hız kesmiyor ve bu da onlardan biri. Bu gece sevilen standartlardan oluşan bir repertuarla sizlerle olacaklar. Giriş: 40 TL.


Dolunay Obruk

Mekan: Edebiyat Günleri, Antalya
Tarihi: 27 Nisan.2018
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Dolunay Obruk Antalya Edebiyat Günleri kapsamında bugün bir konser verecek.


Selen Beytekin

Sanatçı: Selen Beytekin (v), Şenova Ülker (tr), Ercüment Orkut (p), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d).
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy
Tarihi: 27 Nisan.2018
Saat: 20.30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Selen Beytekin, 8 yaşında piyano eğitimi almaya başladı. 2007 yılında Q Jazz Bar`da piyano çalıp söyleyerek ilk kez kendi programını yapmaya başladı. Daha sonra Aşkın Arsunan, Ricci Benson, Spyro Gyra, Atilla Şereftuğ, Fatih Erkoç, Kerem Görsev, Tony Jones gibi birçok müzisyen ile beraber sahne aldı. Türkiye`nin değerli caz müzisyenlerinden oluşan kendi orkestrası ile müzik çalışmalarına ve konserlere devam etmektedir. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


Lars Vogt ilk kez Royal Northern Symphony ile İş Sanat?ta

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent İş Kuleleri
Tarihi: 27 Nisan.2018
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.
Etkinlik Bilgisi : Kendi jenerasyonunun önde gelen piyanistlerinden Lars Vogt, 27 Nisan 2018, Cuma akşamı saat 20.30’da İş Sanat sahnesinde olacak. Sahnede Lars Vogt’a, aynı zamanda müzik direktörlüğünü de üstlendiği, İngiltere`nin köklü oda orkestrası Royal Northern Symphony eşlik edecek. Son dönemde orkestra şefliğine odaklanan ve bugüne kadar Köln, Münih ve Zürih Oda Orkestraları, Sidney Senfoni Orkestrası, Camerata Salzburg gibi prestijli toplulukları yöneten Alman piyanisti, İş Sanat’taki bu konserinde ilk kez şef olarak da izleyeceğiz. 60 yıllık geçmişiyle İngiltere’nin tek tam zamanlı oda orkestrası unvanını taşıyan Royal Northern Symphony ise bugüne dek Sting, Ben Folds, John Grant ve Mercury Rev gibi dev isimlerle gerçekleştirdiği ortak çalışmalarla adından söz ettiren bir topluluk. Mozart, Beethoven, Schumann, Brahms gibi bestecilerden Tchaikovsky, Rachmaninov ve Lutoslawski’ye uzanan zengin repertuvarıyla övgü toplayan Lars Vogt konserde, Royal Northern Symphony ile Beethoven’dan eserler seslendirecek. Bilet Fiyatları: 1. Kademe: 75 TL 2. Kademe: 60 TL. 3. Kademe: 50 TL. İndirimli: 40 TL. Öğrenci: 20 TL.


Sinemanın Sesi

Mekan: Salt Galata, Bankalar Caddesi No: 11 (Tel: 0 212 334 2245)
Tarihi: 27 Nisan.2018
Saat: 19:00
Web Adresi: http://www.
Etkinlik Bilgisi : Dimitri Kirsanoff`un 1930`lar Fransız şiirsel gerçekçiliğinin habercisi addedilen, 1926 tarihli Ménilmontant filminin gösteriminde Egemen Kırkağaç, Ege Tülek ve Alper Yıldırım, akustik elemanlar ve elektronik sesleri bir arada kullanarak bir performans gerçekleştirecek.


Royal Northern Symphony Konseri

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İş Kuleleri
Tarihi: 27 Nisan.2018
Saat: 20:30
Web Adresi: http://www.
Etkinlik Bilgisi : Kendi jenerasyonunun önde gelen piyanistlerinden Lars Vogt, 27 Nisan 2018, Cuma akşamı saat 20.30`da İş Sanat sahnesinde olacak. Sahnede Lars Vogt`a, aynı zamanda müzik direktörlüğünü de üstlendiği, İngiltere`nin köklü oda orkestrası Royal Northern Symphony eşlik edecek. Son dönemde orkestra şefliğine odaklanan ve bugüne kadar Köln, Münih ve Zürih Oda Orkestraları, Sidney Senfoni Orkestrası, Camerata Salzburg gibi prestijli toplulukları yöneten Alman piyanisti, İş Sanat`taki bu konserinde ilk kez şef olarak da izleyeceğiz. 60 yıllık geçmişiyle İngiltere`nin tek tam zamanlı oda orkestrası unvanını taşıyan Royal Northern Symphony ise bugüne dek Sting, Ben Folds, John Grant ve Mercury Rev gibi dev isimlerle gerçekleştirdiği ortak çalışmalarla adından söz ettiren bir topluluk. Mozart, Beethoven, Schumann, Brahms gibi bestecilerden Tchaikovsky, Rachmaninov ve Lutoslawski`ye uzanan zengin repertuvarıyla övgü toplayan Lars Vogt konserde, Royal Northern Symphony ile Beethoven`dan eserler seslendirecek. Bilet Fiyatları: 1. Kademe: 75 TL 2.Kademe: 60 TL 3.Kademe: 50 TL İndirimli: 40 TL Öğrenci: 20 TL.


Ülkü Aybala Sunat

Sanatçı: Ülkü Aybala Sunat vo, Yiğit Özatalay p, Kemal Emirel d.
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 27 Nisan.2018
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Caza olan ilgisi ile 2007`de Nardis Jazz Vokal yarışmasına katılan Sunat, burada kazandığı Nardis özel ödülü ve Sibel Köse Workshop ödülünün ardından Carlsberg sponsorluğunda Polonya Pulawy Jazz Workshop`una katılma hakkı elde etti. 2010 yılından beri müzik hayatına İstanbul`da devam eden Sunat; Kapadokya Caz Günleri, Ankara Caz Festivali, Bozcaada Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali gibi çeşitli festivallerde sahne aldı. Geçtiğimiz yıl yayımlanan albümü "Artiz Kahvesi"nin yanı sıra Ediz Hafızoğlu "Nazdrave", Nilüfer Verdi "Knidost", Selen Gülün "Kadınlar Matinesi" ve Yürüyen Merdiven "Çınar, Güneş ve Bir Deli" albümlerinde yer aldı. Eylül Biçer`le ortak projesi "Jeff Buckley Şarkıları"nın yanı sıra farklı türlere merakı ve kendine has üslubuyla çeşitli projelerle müzik hayatına devam etmektedir. Özatalay ve Emirel, kendi bestelerini çalan bir davul-piyano ikilisi... 2014 yılında dünyaya gelen Yürüyen Merdiven, 2016 yazında ilk albümü "Çınar, Güneş ve Bir Deli"yi yayınladı. Grup, mekanik bir yürüyen merdiven değil, iki bacaklı bir organizma... Ayakta durabilmek ve yürüyebilmek için ikili bir müzikal birlikteliğe ve dengeye ihtiyaç duyuyor. Cuma Akşamı sizleri 3 özgün müzisyenin performansı bekliyor.


iDSO Konseri

Mekan: Fulya Sanat Merkezi, Fulya, Beşiktaş
Tarihi: 27 Nisan.2018
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı İstanbul`un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, 27 Nisan Cuma akşamı saat 20.00`de Fulya Sanat Merkezi`nde orkestra şefi Kalle Kuusava yönetiminde solist Bahar Biricik`e (keman) eşlik edecek. Konserde; Sergei Prokofiev`in "Sol Minör Keman Konçertosu, No.2" ve Antonin Dvorak`ın "Senfoni No. 7" eserleri icra edilecek.


 
Albüm Eleştirileri
Post bop cazda ikili, üçlü sohbetler...
Kolektif güçle bireysel eylemin sınırları. (Albüm sayfada yayında)
Bu ay değil ne zaman? "İstanbul`da Eylül"ü dinlemenin tam zamanı! (Albüm yayında)
Yeni Albüm Yazısı: Bayanlar, baylar, kemerlerinizi bağlayın, kalkışa hazır olun. Trypnotyx başlıyor.
Mike Stern`den gitarıyla doyasıya coştuğu yeni bir albüm (Albüm yayında)
Yeni Albüm Yazısı: Uzuun uzun caz episodları... (Albümün tamamı yayındadır)
Yeni Albüm Yazısı: Steps Ahead geçmiş hatıralardan yeni tatlar çıkarıyor.
Ateş, hava, su, yeryüzü ve caz. (Albümün tamamı yayındadır)
Avrupalı caz efsaneleri özel konser albümleri serisiyle onurlandırılıyor.
Yeni Albüm Yazısı: Suyun üstüne yazmak? Mümkünse, su serin olsun lütfen?
Yeni Albüm Yazısı: İyi müziğin ne zaman karşına çıkacağı bilinmez.
Yeni Albüm Yazısı: Oğuz Büyükberber Quintet Monk`un 100. yaşını kutluyor.
Yeni Albüm Yazısı: Tenor saksofon ve caz gitarı aynı ahenkte. (Albüm yayında)
Yeni Albüm Yazısı | Cenk Akyol Yazdı: 20 yıldır rock-metal gitaristleri caz-fusion`a neden göz kırpmaya başladı sorusunun cevabı Jeff Kolman`ın Cosmosquad albümünde.
Cazda Başucu Albümler-4: Cazın iki nesil ustası tam 48 yıl önce Paris`te buluştu, keman ve vibrafonun enfes buluşmasına imza attı. (Albümün tamamı yayında)
Feridun Ertaşkan yazdı: "1 Firma 5 Albüm"le müziğin alt evreninde gezinti. (Albümlerin tamamı haberde yayında)
Orijinal Dixieland caz bugün The Fat Babies grubunda hayat buluyor, geçmişle bugün arasında köprü kuruyor. (Albüm yayında)
Eski bir albüm için yeni bir yazı: "Herkes sizin ilginize ve zevkinize sahip değil bebeğim" (Albümün tamamı sayfada yayında)
Cazda Başucu Albümler-3: "Gözlerimde gözyaşlarıyla gülmeyi öğreneceğim..." diyen Nancy Wilson ve Cannonball Adderley eşine az rastlanır güzellikte yorumlar.
Yeni Albüm Yazısı: Nathan East`in Eric Clapton-Phil Collins`in bilinmeyen kaydının olduğu yeni albümü
Yeni Albüm Yazısı: "Bir şehrin sesi nedir?"... Martti Vesala yaşadığı şehir Helsinki`yi bir caz fotoğrafçısı gibi fotoğraflıyor... (Albüm sayfada yayında)
Cazkolikler zevkten 4 köşe: Polonya Radyosu Jazz Jamboree festival konserleri kayıtlarını 50 yıl sonra yayınladı. (5 albüm yayında)
On yıl önce çıkan The Istanbul Connection iki ayrı müzikal dünyanın özgün kaynaşması.
Yeni Albüm Yazısı: Tom ve Jerry, Vak Vak Amca (Donald Duck), Tinker Bell kısaca Walt Disney caz müziğini çok sever... (Albümün tamamı yayında)
Cazda Başucu Albümler-2: Duo sanatının zirvesinde üst düzey bir canlı performans. (Albümün tümü sayfada yayında)
Yeni albüm eleştirisi: Her ustanın kendi rengi var, hepsinin albümde buluşan renkleriyse emsalsiz bir palet. (Albümün tamamını yayında dinleyebilirsiniz)
Yeni Albüm Eleştirisi: Piyano ve kontrbasın duo evreninde eski bestelere yeni cevaplar. (Yazıda adı geçen albümü sayfada dinleyebilirsiniz)
Cazda Başucu Albümler-1: Cazın, vokalin, gitarın en saf hali... Ella Fitzgerald & Joe Pass
Yeni Albüm Yazısı: Cazın ölümsüz ruhu `cool` Avrupalı ustaların elinde yeni ve `Avrupai` yorumlara dönüşmüş.
Yeni Albüm Eleştirisi: Soluk gelecek... Yeni Amerikan yüzyılının caz müziği böyle mi olacak? (Albümün tamamı yayında)
Yeni Albüm Eleştirisi: Bugün çıkacak yeni albümden sıcak sıcak en taze izlenimler, ilk notlar yanında albüm de komple yayında...
Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı: "Babalar ve Oğullar"... Kuşaklar "Jack DeJohnette" köprüsünde buluştu.
Albüm Eleştirisi: John Coltrane hakkında yayınlanmış sayısız albüm var ama son elli yılda müzikleri üzerine yapılmış coverların derlenmesi farklı.
Yeni albüm eleştirilerinde savaş karşıtlığı, Frida Kahlo, usta sohbeti ve müzikte yeni ayarlar nasıl buluşur?
Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı: Parallax dinleyeni paralize eden bir albüm.
Albüm Eleştirisi | Turgay Yalçın Yazdı: Her bir parçanın ismi klavuz gibi, adeta olmayan bir filmin soundtrack`i.
Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı: "Cazın Üstadları Kahvesinde" konuşulan son dönemin en beğenilen albümü.
Genç piyanistin ilk albümü ilginç bir hikayeye sahip...
Burak Sülünbaz, yılın en iyilerinden biri olduğu konusunda nerdeyse tüm caz eleştirmenlerinin hem fikir olduğu Brad Mehldau`nun "10 Years Solo Live" albümü hakkında yazdı.
Ali Haluk İmeryüz KonstruKt ve Joe McPhee`nin 2015 yılı içinde yayınladığı "If You Have Time" albüm notlarını kaleme aldı.
Tobias Christl`dan eski şarkılara yeni soluklar, açık fikirli seksi ve vahşi yorumlar...
Vijay Iyer Trio`nun müziğinde minimal etkilerin tetiklediği steril duygusallık ve entelektüel karmaşa gösterişten uzak virtüozite ve basitlik içeriyor.
Tyshawn Sorey 2011 yılından bu yana ilk albümünü yayınladı.
Zaz, yeni albümü "Paris"te dinleyicisini nostaljik bir gezintiye çıkarıyor.
Zamansız bahar halleri? Baki Duyarlar yeni albümü "Time of Spring"i yayınladı.
Yeni nesilden Tingvall Trio gibi müzisyenler ayaklarınızı yerden kesecek kadar kuvvetli müziklere imza atıyor.
Film müziklerinin emsalsiz bestecisi Ennio Morricone`nin müzikleri cazın üç önemli ismince yeniden yorumlandı.
Biri `Dry Martini`, öbürü malt viski... Yani Paul Desmond ve Gerry Mulligan`ın caz klasikleri arasında yerini çoktan alan 52 yıllık albümlerine dair sırlar ve notlar sevgili Sami Kısaoğlu`nun kalemiyle yayında.
Kenny Garrett Eylül ortası çıkan yeni albümünde müzisyen dostlarıyla farklı ve bereketli yeni toprakları işliyor...
Usta bir müzisyen ve bestecinin üst seviyede solo orkestrasyonları (tabii nasıl olduğu aşağıda yazıyor)
Kenny Barron yeni kaydıyla 50 yıl önce yayınladığı ilk bossa nova albümüne özel bir selam gönderiyor.
Brian Bromberg Jimi Hendrix ve Jaco Pastorius`un ardından bu kez gözünü Carlos Jobim`in bestelerine dikti.
Gidilmemiş bir konserin hüznü buruk sevince nasıl dönüşür? Ron Carter`ın The Golden Striker Trio festival konser albümü San Sebastian`ı dinleyerek.
Soul Müziğin Kralı Sam Cooke Mr. Soul Albümü ile Huzurlarınızda
Sony Music "Pure..." serisine 2012`de 4 yeni albüm daha ekledi.
Lizbon, Rio, Buenos Aires, Meksika, sokaklar, kafeler, çocuklar, kiliseler, Melody Gardot ve The Absence
Pat Metheny & Chris Potter`ın Unity Band albümündeki gitar & saksofon ilişkisi dinledikten sonra Metheny niye böyle bir albüm için tam 30 yıl bekledi haklı sorusunu sorduruyor.
Kaslı ve güçlü bariton saksofon ile nazlı yaylıların önyargıları aşan aşkı; Gary Smulyan with Strings
Bir adet Wurlitzer org, bir adet gerçekten iyi ses, bolca soul efsanelere saygı ve müzikal emeğin sadakatle harmanlanması: Robin McKelle`in yeni albümü Soul Flower samimi alınterine saygı duymamızı bir kez daha hatırlatıyor.
Kenny Garrett`tan sessiz sedasız yeni bir albüm geldi; Seeds From The Underground.
Cazla ortak dinleyici payandasına sahip Franız chanson müziğinin gelenekleri aynı zamanda Fransız popüler müziğinin de gelenekleri. Sony Müzik Türkiye
TRT radyo kayıtları arşiv serisi albümleri müzikseverleri inanılmaz bir mirasla yeniden buluşturuyor. Arşiv Serisi kapsamında Tuna Ötenel`in TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Yıldızları kaydı yayınlandı...
Sonbaharda Autumn in New York dinlenir! Öyle ama hangisi? Öyle çok versiyonu var ki! Bu sorunun cevabını herkes kendi versin ama ben şimdi size tek bir albüm öneriyorum; Ferit Odman`ın yeni kaydını!
Gitar virtüözü Stanley Jordan Friends isimli albümü ve kayıtlarda yer alan sayısız ustayla muhteşem bir geri dönüşe imza atıyor. Bu çarpıcı albümü sevgili Cenk Akyol Cazkolik okurları için kaleme aldı.
Genç caz neslinin en önemli seslerinden biri olmaya aday ödüllü basçı Ben Williams ilk albümü State Of Art`ı içeriğindeki kişisel manifestosuyla yayınladı...
Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor...
Erkek caz sesinin son yıllarda öne çıkan ismi Sachal Vasandani yeni albümüyle bulunduğu yerin hakkını veriyor...
İçinde vurmalı olmayan müziklerin yapısal dokusunda keşifli geziler yapmak...
Aslında matematikçi olmak isteyen caz müzisyeni.
Usta müzisyenler ekolünün günümüz en yetkin isimlerinden Jerry Bergonzi yeni albümü `Convergence` ile iyi müzisyenin başka bir fenomen olduğunun haklılığını bir kez daha ispat ediyor.
Ödüllü trompetçi Thomas Marriott yedinci albümünü `insan ruhu`na ayırdı...
New York caz dünyasının genç ve parlak piyanistlerinden Noah Haidu "Slipstream" isimli albümüyle göz kamaştırıyor...
Cazın popüler kaosu içinde kaybolup gitmemeniz için ihtiyaç duyduğunuz müzikal çıpa bu albümde kayıtlı.
Joe Lovano, "Bird Songs", Blue Note, 2011
Kurt Elling 2011 albümü "The Gate"le hayran bıraktırıyor.
2010`un en iyi albümlerinden Rudresh Mahanthappa / Bunky Green; "Apex", Pi Records, (CD 2010)
Dave Brubeck 90 yıllık mirasını 2 CD`li pakette topladı...
Cassandra Wilson, ödüllü "Loverly"nin ardından daha eklektik albümü "Silver Pony"i yayınladı...
Charlie Haden Quartet West’ten nefis bir yeni albüm; “Sophisticated Ladies”
Sony "Original Albums" serisinden Bennett'in iki albümü box set olarak çıktı.
EMI, 90 yaşına basan Ravi Shankar ile ilgili özel bir best of yayınladı.
Festival CD'si EMI tarafından yayınlandı.
Fransız müzik şirketi Dreyfus'un konser gecesi 2009'da DVD olarak yayınlandı.
Ağustosta ölen Dreyfus Records kurucusu Francis Dreyfus caz müziğine pek çok güzel albüm armağan etti, bunlardan biri 2008 tarihli Michel Petrucciani "Best Of"u...
Piyanist Geri Allen "Flying Toward The Sound"un ardından bir yıl içinde albümü "Timeline"ı da yayınladı...
Bu yıl seksenine basan Jamal'a bir hediye de plakçısından geldi...
Bilgisayarın kaotik gerçekliğinden sıradanlığın sinir edici sınırlarına...
New Orleans'lı caz davulcusu Stanton Moore yeni albümünü yayınladı.
Herbie Hancock'tan yeni bir süper yapım; "The Imagine Project".
Barbra Streisand'ın son albümü üç ayrı formatta Sony Music'ten çıktı.
Nnenna Freelon 11 şarkıdan oluşan ve içinde kendi bestelerinin de olduğu yeni albümü "Homefree"yi Nisan ortasında yayınladı.
Müzik yazarı Orhan Kahyaoğlu yirmibeş yılı aşan süreçte yayınlanan yazılarını bir kitapta topladı.
Coumbia Records'un arşivinden çıkan 5 efsnevi albüm "Jazz & Blues Vol." adı altında Türk market raflarında satışa çıktı.
Brad Mehldau'dan Los Angeles Times'ın tabiriyle ""Bütünüyle şaşırtıcı bir dolambaçlılık ve ruhen serkeşlik verici" bir albüm...
Sony Music'ten Türk market raflarına derleme bir Monk CD'si geldi...
"Italian Job" ünlü filmin ismine gönderme yapan günümüz İtalyan cazının panoramasına ilişkin net fikirler verebilecek bir derleme.
Bilim ve Gelecek Yayınları'ndan yazar Sidney Finkelstein'in yazdığı "Bir Halkın Müziği: Caz" Mehmet Halim Spatar'ın çevirisiyle yayınlandı.
Fado'nun anası Cesaria Evora'nın yeni albümü "Nha Sentimento" geçtiğimiz günlerde yayınlandı.
Pat Metheny, "Orchestrion" adını verdiği bir mekanizma ile kaydettiği ve beş parçadan oluşan albümünü yayınladı...
Ahmad Jamal'ın son albümü yayınlandı...
Tuluğ Tırpan yeni albümü "My Green Color"da keşfedecek pek çok rengin peşinden koşuyor...
Miguel Zenon bir buçuk yıl aradan sonra çıkardığı "Esta Plena" isimli albümüyle Grammy'e doğru koşuyor...
Günümüzün tartışmasız en büyük piyanistlerinden Keith Jarrett solo konserler serisinin Paris ve Londra ayaklarını bir albümde topladı.
Caz rock gitaristi Mustafa Dönmez yeni albümü "Gizemli Yolculuk"u yayınladı.
Hollanda'da yaşayan gitarist Timuçin Şahin yeni albümü "Bafa"'yı yayınladı.
İmer Demirer geçen ay çıkardığı yeni albümü "You, Me & Char'da müziğini 21. yüzyılın kişiselliği yüksek duygularıyla donatarak dinleyicisine sunuyor.
Michael Buble çıkardığı yeni albümü "Crazy Love" ile caz ve pop sevenleri bir arada tutarak mutlu edecek formülün peşinde koşmayı tercih etmiş.
Modern caz için zorunlu bir albüm!
Sonny Rollins'in 1954 yılı kaydı "Movin' Out"ta Thelonious Monk, Kenny Dorham ve Elmo Hope gibi büyük isimler var!
Önder Focan Sextet'ten "36 mm. Biometric" bir albüm...
Cazın en önemli fotoğrafı ve belgesel filmi DVD'de.
Nelson & Marsalis ve Jones Ray Charles şarkılarını seslendiriyor...
Sony Müzik-Türkiye caz tarihinin 3 klasik albümünü sınırlı sayıda müzik marketlere getirdi!
40. yılını kutlayan "The Manhattan Transfer" 5 yıl sonra yeni çalışması "The Chick Corea Songbook"u yayınladı...
Fahir Atakoğlu'nun Grammy yolculuğu yeni albümü "Faces & Places" ile devam edecek...
Bill Cunliffe, Oliver Nelson'ın 1960 tarihli albümünü 21. yüzyıla taşımış...
Jan Garbarek 2007 Ekiminde verdiği konserin kaydını çift CD olarak yayınladı...
Ted Kooshian kendi yörüngesinde dönerek ürettiği 3. albümünü çıkarttı
Fred Hersch, Antonio Carlos Jobim bestelerini solo yorumluyor.
Roy Hargrove yılın big band albümü olmaya aday kaydını yayınladı.
Mike Stern'den dostlarıyla keyifle kaydettiği fusion enerjisi yüksek elektrikli bir albüm.
Béla Fleck, Zakir Hüssein, Edgar Meyer & Detroit Symphony Orchestra Leonard Slatkin Musical Director
Heath Brothers; 60 yıldır cazın yüzakı kardeşleri...
Thelonious Monk yarışması 1998 yılı üçüncüsü Gambarini'ye aradan geçen 11 yıl çok şey kattı.
Robert Glasper'dan iki bölümlü, dinleyeni şımartan bir caz albümü.
Tüm otoriteler bu kadar övdüğüne göre bu albümde bir şey olmalı!
Motema firmasının son yıllardaki önemli keşfi Tessa Souter sesi ve güzelliğiyle dikkat çekiyor.
Steve Kuhn Trio, Jovano ile birlikte Coltrane'e kişisel bir saygı geçidi sunuyorlar...
Ömrünü büyük gruplarda ve öğretim üyesi olarak geçiren Barnhart az sayıdaki kendi albümlerinden en iyisini çıkardı.
"Unforfettable Performances in Jazz & Blues" başlığı ile ve PARİS KONSERLERİ adı altında 4 harika konser DVD'si satışta...
Günümüz caz basının en tanınmış isimlerinden John Patitucci yeni albümü "Rememberence"ı çıkardı.
Kurt Elling "Dedicated To You: Kurt Eling Sings The Music of Coltrane And Hartman" (Live)
Oğuz Büyükberber yeni albümü "Ara"da, 'ara'da olmak, arayışta olmak ve araf'ta kalmak arasındaki sınırda geziniyor...
Charles Mingus'un ölümünden sonra keşfedilip ve ustalık döneminin son eseri kabul edilen "Epitaph"ın 89 yılı konser kaydı DVD'i çıktı.
Soul müziğin kraliçesi, yaşayan en etkileyici kadın seslerinden Aretha Franklin'den 2 CD'lik muhteşem bir koleksiyon albümü...
Cazın ustalarını, fotoğrafın büyük ustasının gözünden tanıyın...
Sony Music, "Sketches of Spain"in 50. yaşını çift CD'li özel bir albüm olarak kutluyor...
Bobby Broom yeni albümünde oyun alanını Monk'un bahçesine kurmuş...
17 yıl sonra Natalie Cole hala "Still Unforgettable"
ARAF müzikleri dünyanın da Araf'ı olan ekvator kuşağı coğrafyasından besleniyor.
Return To Forever 25 yıl sonra tekrar bir araya geldi, dünya turnesinin ardından bir CD ve bir de DVD yayınlandı...
Frank Sinatra'nın klasikleşmiş 20 parçası "Classic Sinatra 2"de bir araya geldi...
"Midnight Serenaders" swign dönemi müziğini ikibinlerin gözüyle yeniden yorumluyor...
Amerika'da yaşayan İlkin Deniz caz standartlarından oluşan ikinci albümünü "Good Fellas" ismiyle yayınladı.
Akın Eldes rock, funk ve caz nehirlerinin denize kavuştuğu yerde gitarını çalıyor...
Leonard Cohen Ağustos ayındaki konserinden önce Londra konserinin CD&DVD'siyle çıkıp geldi...
Gary Burton Quartet, 35 yıl sonra biraraya gelerek "Quartet Live!"ı kaydettiler...
B.B. King'den gelecek kuşaklara miras bir görsel şölen!
"Oi va Voi"dan yeni albüm, yeni single.
İstanbul'da doğdu, başka diyarlarda remixlendi!
Stanley Clarke, Hiromi ve Lenny White triosundan 'straight' akustik caz...
Johnette, Pattitucci ve Perez üçlüsünden güçlü bir albüm...
2009 yazının Küba kökenli latin albümü Tiempo Libre'den Bach in Havana
"Quiet Nights"ı yeni çıkaran Krall, Rio sahillerinden DVD ile geldi.
Emir Ersoy "Cuban Portrait" albümüyle pop müzik arenasındaki arayışlarına latin caz sounduyla devam ediyor.
Şili doğumlu latin güzeli Claudia Acuna yeni albümünü yayınladı.
Caz piyanosu kulvarında sert hatta kimi zaman metalik ama alabildiğine dürüst müziğiyle ayrı bir kimliği olan Hal Galper yeni albümüyle çıkıp geldi.
Art Blakey'in Moanin'in de içinde olduğu yeni ama içeriği farklı bir "Moanin" versiyonu çıktı.
Marsalis'in yeni albümü "He and She" üzerine bir 'poetry music'.
Avishai Cohen'in yeni albümü "Aurora" Nisan başında çıkıyor.
"King"in genç kuşaklarla olan bağlantısı bu albümde!
Cassandra Wilson yeni çıkacak albümünde pop coverlarına yer veriyor.
Tüm dönemlerin büyük prodüktörü Quincy Jones hakkında dökümanter bir belgesel DVD formatında.
Allah razı olsun! Nihayet gerçekten biraz ?jazz? dinlemeye ne dersiniz?
Wayne Shorter'ın bir albümünü almak için sebep aramak gerekmez!
Sinatra şarkılarından oluşan yeni albüm EMI tarafından yayınlandı.
Emprovize free caz grubu Konstrukt 'AkustikElektrik' albümünü yayınladı.
Ben Ratliff, New York Times'da ki söyleşilerinden 15'ini "The Jazz Ear: Conversations Over Music" isimli kitapta toplamış.
Ünlü Café Montmartre serisinin son albümü de yayınlandı...
Çok farklı iki kuşağın birlikte ürettikleri müziğin DVD ve CD'si çıktı.
"Gerçek Yaşam, Kara Film"de Vuckovich hayatını ve kalbini sunuyor.
Scott Yanow caz tarihinin tüm şarkıcılarını birinci elden bilgilerle derleyerek ortaya inanılması güç bir çalışma çıkarmış.
Bülent Denli; "Tütüncü son albümünü, hayatındaki müziklerin tüm renkleriyle bezemiş."
Cazın süperstarı Benny Golson'ın aynı gün 2 albümü birden çıktı
Naxos'un Jazz Icons serisi muhteşem konserleri evinize getiriyor.
Blue Note Records 70. yaşını özel bir albümle kutluyor.
Dave Holland`ın "Pass it on"u 2008`in en iyi albümlerinden.
Randy Brecker kariyerinin önemli albümü "Randy in Brasil"i yayınladı
Rollins'in 28 Ekimde yayınlanan son albümü 30 yılın ışıltısına sahip
Türk cazseverlerin sevgilisi Norah Jones'tan yeni bir konser DVD'si
Miles Davis, Ornette Coleman, Cecil Taylor: Cazın ötesindeki caz...
Kenny Burrell özel bir konserle Dr. Ralph J. Bunche'yi onurlandırıyor
James Moody ve Hank Jones'un kendi "tatlıları"...
Carmen Lundy LA Madrid Theatre konseriyle HD kalitesiyle DVD`de.
Herbie Hancock`ın büyüleyici kariyerine alternatif bir yorum; "Then and Now: The definitive Herbie Hancock"
Günther Schuller halen dalgada yüzüyor...
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp