Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21.45
Web Adresi: http://nardisjazz.com/
Etkinlik Bilgisi : Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music`den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Ülkem Özsezen; gitarda Bora Çeliker, basta Apostolos Sideris ve davulda Ekin Cengizkan`dan oluşan Synesthesia Quintet`i ile Nardis?de kendisine ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuvar sunacak.


Batu Şallıel & Enver Muhamedi Duo

Sanatçı: Batu Şallıel (sax), Enver Muhamedi (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


 
Albüm Eleştirileri

Ucuca eklenerek zamanla upuzun bir listeye dönüşecek yeni albümler dosyası.

 7654 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Yeni albümlere ne kadar yer vermeye çalışsak giderek o kadar geri kalıyoruz. Tek tek yazıp çizmek de fayda etmiyor. Bu kez, elimiz erdikçe yenilerini bu sayfaya ekleyerek upuzun bir başvuru kaynağı, bir nevi dinleme listesi, adına ne dersek diyelim bir derleme yapmaya çalışalım, bakalım, umarız cazseverler için faydalı bir dosya olur. Hani, bir laf vardır ya, işe neresinden başlasanız kârdır diye tam öyle...

Efsane davulcuya saygı albümü

Müzik hayatını New York’da sürdüren Hollandalı basçı Joris Teepe’nin 2018’in ilk dönemi yayınladığı “In the Spirit of Rashied Ali” albümü dürüst bir sanatçının ustasına saygısını sunduğu bir kayıt olarak arşivlere girdi. Teepe, burada belki az tanınıyor olabilir ama New York’da yaşayan gitarist Timuçin Şahin’le İstanbul konserinde birlikte çalmıştı, başka ziyaretlerini de hatırlıyoruz. Sevgili Şahin, ben, Alper Maral ve Joris ile beraber konser öncesi yemek yerken bir önceki albümü “Conversations”ı da hediye etmişti içtenlikle. Zaman hızlı akıyor. Üzerine yeni bir albüm daha çıktı. Yeni albümü hakkında Down Beat’in ocak 2019 sayısında Stephanie Jones’un kaleminden ayrıntılı bir yazı çıkınca biz de konuya hakim olduk.

* * *

Teepe ve arkadaşlarının New York Small’s Club’da tanıttıkları albüm John Coltrane, Alice Coltrane, Archie Shepp ile birlikte çalmış efsanevi davulcunun ani ölümünün ardından yayınlanmış bir çalışma. Teepe, 2001 ile 2009 arası Ali’nin topluluğunun daimi müzisyenlerinden biri olarak çalışmış. O günleri “gerçekten bir şeylerin içinde olduğumuzu hissettiğimiz bir dönemdi” diye hatırlıyor. Tenor saksafoncu Lawrence Clark, trompetçi Josh Evans ve piyanist Greg Murphy’nin yer aldığı dönemin grubunda Ali’nin ani rahatsızlanması ve vefatı sonrası grup üzüntülü bir ikilemle karşı karşıya kalmış ama sonuçta Ali’nin grubunu Ali olmadan sürdürme kararı almışlar fakat menajerler, organizatörler bu kez onlarla uyum sağlamak istememiş, Ali olmadan gruba konser bağlamakta sorun yaşamışlar ve muhtemelen devamında herkes kendi yoluna gitmiş olmalı.

* * *

“in the Spirit of Rashied Ali” dijital olarak tüm platformlarda mevcut ama bulursanız orijinalini satın almayı tercih edin çünkü hem önemli bir hatıra olacaktır hem CD orijinaliyle birlikte 66 sayfalık bir kitabın sahibi olacaksınız. Kitapta Rashied Ali’nin hayatı ve sanatı hakkında fotoğraflar, verdiği röportajlar var. Teepe, Ali ile tanışmadan önce “müziği rasyonel bir şey olarak düşünmeyi tercih ediyordum, onunla çalmaya başladıktan sonra Ali bizi müziği kişisel ifade alanı olarak görmeye yönlendirdi, bu bence oldukça dürüst bir icra şekli” diyor. John Betsch, Wayne Escoffery, Johannes Enders, Michael Moore, Freddie Bryant gibi isimlerin yer aldığı ve tüm düzenlemeleri Teepe’nin yaptığı albüm hakkında Joris “albümde müziğin gideceği yer hakkında çok net fikirlerim olmakla birlikte müzikte birçok özgürlük alanı da var” diye toparlıyor.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 30 Aralık 2018, Pazar


Ahh o klüpte olsaydım dedirten kayıtlar...

Dusko Goykovich bizim ‘buralardan’ bir Amerikalı trompetçi. Balkanların çocuğu ama uzun yıllardır o bir Amerikalı. İsmi her geçtiğinde akla Tom Hanks’in calandırdığı bir film karakterini getiren bir trompetçi. Babası Benny Golson hayranı bir Rus’u oynayan Hanks babasının vefatından sonra Golson’ı aramaya ABD’ye gider. Golson’ı nasıl bulacağına dair hiçbir fikri yoktur, hatta sağ mıdır onu bile bilmez. Dusko Goykovich’in niyeyse böyle bir çağrışımı var, ya da benim için var. Dusko Goykovich tam bir ‘eski toprak’. 87 yaşındaki büyük sanatçı geçen sene Birdland’deki performansının kaydını yayınladı. Yaş 87. Alto saksofonda Jesse Davis, piyanoda Dado Moroni, basta Mads Vinding ve davulda Alvin Queen. Tam bir ustalar topluluğu. Yaşlarının toplamı 334, böl beşe; 66,8. Ama albümü bir veteran albümü sanmayın. Böyle isimlerin buluştuğu albümleri daha fazla seviyorum. Geçekten cazı kalpten sevdiklerine inandığım eski usül ustalar. Çaldıkları cazın gizli silahı bilindik standartlar ama öyle içten çalıyorlar ki. Hep ‘ah o klüpte olsaydım’ dedirten kayıtlar işte bunlar. Gel de sevme...

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 20 Aralık 2018, Perşembe


Avrupai fingirdeklik

İtalyanların uluslararası alanda sevilen başarılı piyanisti Stefano Bollani hayata iyimserlik, canlılık ve triplerle tepinilen cinsten değil de iç dürtüleri hareketlendirerek kaliteli enerji katan müziğiyle ‘geldik gidiyoruz işte, şu hayatta bu kadar kasmak niye’ felsefesine uygun yeni müziklerini bu felsefenin dünya üzerindeki en tecrübeli müzisyenleri Brezilyalı ustalarla beraber kaydetmiş. Albümün bir ‘house’ kadrosu var, bir de ‘guest’ kadrosu. İlkinde kontrbasta Jorge Helder, davulda Jurim Moreira ve perküsyonda Armando Marçal var. ‘Guest’ kadrosunda ise ritmci takımından dünyaca ünlü isimler; Thiago de Serrinha, Caetano Veloso, João Bosco, Jacques Morelenbaum ve Hamilton de Holanda gibi küresel yıldızlar var.

* * *

Bollani’nin, dinleyene bulaşıcı güzellikte hisler aşılayan albümü perküsyon ustalarının ince işçiliklerle örülü birer zarafet örneği adeta. Bollani’nin bu albümdeki teması daha önce başarısı kanıtlanmış bir tecrübe. 2008 yılında yayınladığı “Carioca” yine Brezilyalı müzisyenlerle yaptığı ve toplamda 70 binin üzerinde satan albüm olmuştu. O albümde de Bollani’nin klavyesinden samba dalgaları yükseliyordu. Zaten, müziğinde, Avrupai ciddiyete İtalyan kaygısızlığı ve rahatlığı katan Bollani yeni markası “Alobar” adı atında bundan sonrası da var mesajı veren “Que Bom” her anıyla hayatın tadını çıkarın diyen bir albüm.

Cazkolik.com / 01 Aralık 2018, Cumartesi


İnsan gerçekten hayret ediyor

Brian Newman 37 yaşında genç bir trompetçi. Müthiş tekniği var, hızı var, akıcı, esnek, tecrübeli cümleleri, tempolu müziği var. Kaygısız bir müzik. Neşeli. Uçarı. Belli iyi bir kumaş. Gerçekten iyi bir caz müzisyeni. Albümler çıkarmış ama bunlar ona yetiyor mu? Yetmiyor. Yeteneğini daha büyük hedeflere yönlendiriyor. Kendi müziğimi kendime ayırdığım zaman yaparım, o benim keyfim diyor ve Lady Gaga gibi çok büyük bir pop ikonunun orkestra şefi olacak kadar sürekli, düzenli birlikte çalışıyorlar. Bu, aynı zamanda zamanın en az 4/3 kısmı demektir, hadi diyelim yarısı. Yetmiyor, Jose Feliciano gibi starlarla da çalışıyor. Yetmiyor, Boardwalk Empire, NBC’nin Rockefeller Center’daki Christmas şovunda, MTV’nin Video Music Awards törenlerinde, The Tonight Show, Watch What Happens Live, Marc Jacobs’un moda gösterileri ve moda markası H&M’in reklam cingıllarında çalışıyor. Ticari olarak müthiş bir kariyer, üst düzey bir profesyonel. Neticede o, kendine ayırdığı zamanda iyi bir caz müzisyeni ama müziğine kulak verince daha fazla zamanı olsa çok daha sofistike müzikler üretecek biri de değil, bu belli, yetenekli bir müzisyen olarak kendini tanıyan, bilen, amacını belirleyen bir müzisyen için harikulade bir örnek. Saygı duyulacak biri. Yeni bir albüm çıkardı Brian Newman. Belli ki müzisyen kimliğinin bütün özelliklerini yeterince sergilediği bir albüm olmuş. Açıkçası, aynı kulvarda sayılırlar diyebileceğim son Akbank Caz Festivali’nde dinlediğimiz Till Brönner’den -bence- iki gömlek daha iyi. Üstelik, albümünde Lady Gaga’ya bir Nina Simone klasiği okutmuş, epey emek verilmiş, Gaga’nın yorumda özendiği bir kayıt olmuş. Yorumun ses/performans/icra//kabiliyet kısmına gösterilen özen içtenliğe de yansısaymış parça dört dörtlük olurmuş sanırım ama, orası da ama olarak kalsın.

Cazkolik.com / 22 Kasım 2018, Perşembe


Simyacı sihrine sahip bir kayıt

Davulcu, besteci, prodüktör gibi çok yönlü müzisyen kişiliğiyle Macaya McCraven ABD’de yeni müziğin hangi yöne aktığına dair en yeni ve net fikirleri son çalışması “Universal Beings” ile veriyor. New York, Şikago ve Londra’da stüdyoya girdiği kadar Los Angeles`daki evinin garajında kendi ekipmanıyla da kaydedilen albüm polimorfik nabız, atmosferik ışıltılarla yüklü ve bir simyacının sihrine sahip bir kayıt. Saksofonda Josh Johnson, kemanda Miguel Atwood (ki onun tellerinden çıkanların albümdeki seslerin oluşmasında belirleyici etkileri var), arpist Brandee Younger, Dezron Douglas, Tomeka Reid gibi sanatçılarla ‘organik beat’ doğaçlama müziğin çehresi şekilleniyor, müzik ütopik üslupta akıyor, bir tür ‘art music’ olarak dinleniyor. Özellikle albümün dokuzuncu parçası "Atlanta Black" saksofoncu Shabaka Hutchings`in de katkısıyla yılın en etkileyici `track`lerinden birine dönüşüyor.

Cazkolik.com / 17 Kasım 2018, Cumartesi


Canlı, parlak, hayat dolu, inandırıcı ve yalın bir ses

Cazkolik olarak internetin sağladığı hızı yeni albümleri bu sayfalardan aktarma konusunda yeterince kullanamıyorduk, bu köşeyle kapasiteyi biraz olsun artırdığımız iyi oldu. Burada aktarmaya çalıştığımız albümlerin kendi içinde çeşitli ve renkli işler olmasına özen gösteriyoruz. Bu işlerden biri oldukça tecrübeli bir sanatçı, vokalist, müzisyen, besteci, söz yazarı ve eğitimci Fay Victor’ın sıradışı vokal sanatı [ve kapasitesi]. Bir çoğumuz belki ismini geç duyduk ama Fay 53 yaşında ve oldukça etkileyici bir sanatçı. Sözsüz vokal tekniğinde onun gibi çarpıcı sesler pek yetişmiyor, ayrıca, süreklilik sağlamak da zor, sesin sağlığını ve performansını kontrol etmek hiç kolay değil. Fay Victor bu yıl sesiyle birkaç albümde göründü. Daha da sık göreceğiz. SoundNoiseFUNK olarak kaydettiği “Wet Robots” Fay’i tanımak için harika bir albüm. Daha da keşfetmek isterseniz eğer içinde Fay’in de olduğu Other Dimensions in Music projesinin yine bu yıl çıkan “Kaiso Stories” albümüne, yetmediyse Marc Ribot’nun Cazkolik’te yer verdiğimiz “Songs of Resistance” albümündeki yorumuna kulak verebilirsiniz. Fay’in çalışmaları özgür doğaçlama alanında yaklaşık 30 yıl önceye uzanıyor. O kadar eskileri buraya yazmayalım, meraklısı “Wet Robots”la başlasın, merak derinine inerse eğer işleri sizi bekliyor olacak.

Cazkolik.com / 02 Kasım 2018, Cuma


Genç değil tecrübeli aslanlar

Seksenli yıllarda Amerikan caz sahnesini ‘genç aslanlar’ kaplamıştı. Gerçekten güçlü, sağlıklı bir jenerasyondu. Bugünün ustaları olan o zamanın gençleri temel olarak yetmişlerden sarkan füzyon müzikten yorulmuş, sıkılmış bir grup gencin füzyon temelli karman çorman müziklere geleneksel caz damarının devamı olan post-hardbop üzerinden isyanı idi aslında olan ve estetik müziklerdi.

* * *

Bu isimler artık büyüdü, ustalaştı, orta yaşlara ulaştı, hepsi enstrümanının dünyaca ünlüsü haline geldi ama köklerinden onları birbirlerine bağlayan temel kimi şeyler yerli yerinde durmaya devam ediyordu. Neydi bunlar? Seksenlerden bu yana gelen müzikal tavırları ve ırk bilinçli yaklaşımları. Trompetçi Jeremy Pelt, tenor saksafoncu Wayne Escoffrey, davulcu Jonathan Blake beş yıl kadar önce “Black Art Collective” isimli gruplarını kurdu. Müzikleri seksenlere göre daha olgun, üst kalite estetiğe sahip ve daha virtüöz bir müzikti. Bir şekilde seksenlerin Tony Williams’ı ile Art Blakey’nin Jazz Messengers’ını hatırlatan bir sextet. Topluluk, şimdi "Armor of Pride" (Gurur Zırhı) isimli yeni bir albüm çıkardı. Aralarına biraz daha genç tromboncu James Burton III ile piyanist Xavier Davis ve basçı Vicente Archer’ı da olan grup sağlam duygu aktarımlı, kendilerini iyi ifade eden, ateşleyince güçlü, balad ise ustalıklı icralarla dolu, perdahlı soloların çarpıcı renk paletlerine dönüştüğü bir albüm yapmış. Bize düşen de tecrübeli aslanları övmek oluyor bu durumda.

Cazkolik.com / 01 Kasım 2018, Perşembe


Japon denizinden Portekiz kıyılarına

Saykodelik müziklerin geçmişi eski olduğu gibi gelecekte de önü açık. Altmışların sonu, yetmişli yıllarda caz ve rock bileşimlerinde dönemin ‘güzel kafa’ intibaı yüksek müziği sonradan kendi kültürel kulvarını yarattı. Japon saykodelik caz topluluğu, adı Japoncada “Geometrik Desenler” anlamına gelen Kikagaku Moyo dördüncü stüdyo albümünün esintilerini Japon denizinden Portekiz kıyılarına kadar ulaştırdı. Portekizli caz müzisyeni Bruno Pernadas’ın dahil olmasıyla müziği dinlemeden kapağına bakarak elektronik müzik hissi veriyor mu bilmiyoruz ama çoğunlukla akustik, yumuşak bir müzik bekliyor bizi. Saykodelik dalganın içinde farklı müzik türleri kendi yolunu kendi buluyor gibi. “Nana” gibi bir parçada kulağa kraut rock çarparken “Amayadori”de meditatif-spiritual folk dokunuşlar yelpazaleniyor. Ayrıca kapak görseli de dikkat çekici. Ekşi Sözlük ahalisinin ıskalamadığı topluluk Türkiye’de kendine çevre edinmiş görünüyor. Bir not da Portekizli gitarist Bruno Pernadas için edelim; 36 yaşındaki gitarist ülkesinde caz eğitimi almış. Dört yıl önce solo projesi “How can we be joyful in a world full of knowledge”da caz, space rock, pop, folk, world music ve elektronik öğeleri buluşturan sanatçı iki sene önce iki albüm çalışması içinde bulunmuş. Hayatını çoğunlukla Lizbon’da geçiren sanatçı caz, pop ve doğaçlama müzik alanında dersler veriyor.

Cazkolik.com / 30 Ekim 2018, Salı


Kontrbas ile trompet/flugelhorn buluşursa

Avrupa cazın iki usta sanatçısı basçı Lars Daniellsson ile trompet-flugelhorn ustası İtalyan Paolo Fresu bas-trompet duosu usta işi bir kayıtla karşımıza çıktı. Albüm basın bülteninde `bazıları çok konuşurken bazıları çok iş yapar` diyor. Bu iki ustanın tavrı aynen öyle. Gerçekten çalışkan müzisyenler. Danielsson zaten bas melodileri kuvvetli bir sanatçıydı, Fresu da öyle (Fresu ayrıca konserlerde iyi poz vermesiyle caz fotoğrafçılarının çok sevdiği biri). İkilinin ortak stüdyo çalışması “Summerwind” yılın en yüz güldüren işlerinden biri oldu. Biz yeni yazıyoruz ama albüm 30 temmuzda yayınlandı. İyi bir müzisyeninin nasıl biri olması gerektiği konusunda örnek iki isim Danielsson ve Fresu. Melodiyi şiirsel ifadelere dönüştürme olsun, meditatif duygu yaratma başarıları olsun, derinlik ve his oluşturmadaki ustalıkları olsun sağlam iki Avrupalı sanatçı. Albüm Alman ACT firmasından çıktı. İkiliyi buluşturma fikri firmanın sahibi ve kurucusu Siggi Loch’a ait. İyi bir prodüktör zaten bu işleri yapmalı, hazır gelen albümleri ver fabrikaya, sonra dağıt... bu prodüktörlük değil, bunu biraz iş tecrübesine sahip herkes yapar. Siggi Loch iki müzisyenin stüdyoda kurduğu telepatik ilişkiden etkilendiğini belirtiyor ve Avrupa repertuvarına ne zaman dinlesek memnun kalacağımız bir albüm hediye ediyor.

Cazkolik.com / 27 Ekim 2018, Cumartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Caza nerden başlamalı?
Best of 2019
Cazkolik Best of 2019 Yayında: Caz yazarları, radyo programcıları ve eleştirmenler yılın en iyi albümlerini seçti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Bir caz müzisyeninin politik/apokaliptik başyapıtı » Şemsiyeli kadın... İnsan mutsuz olduğuna sevinir mi? » Keith Haring`in dünyası... » Yeni albümler Temmuz dosyası: 1 albüm 2 kutlama... » Yeni Albümler Haziran Dosyası: Bizim Mozart`ımız Abdullah Ibrahim... » Kasvet, neşe, yaratıcılık... Caz tarihinde 1955 yılının öne çıkan 5 albümü. » 2019 yeni albüm yazıları başladı... İyi kötü yanlarıyla işte European Smooth Jazz... » Yeni albüm yazısı: Ud`un kaç teli var? » Caz-rock-fusion çalan iyi müzisyenlerin neler yapabileceğine dair enfes bir konser albümü. » Ucuca eklenerek zamanla upuzun bir listeye dönüşecek yeni albümler dosyası. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Yüzyıla damga vuran direniş şarkıları böyle yorumlanır. » Müzik dünyayı birleştirir. » Öyle sığ, tek boyutlu ve lezzetsiz bir dünyada yaşıyoruz ki, güzel şeylere de vakit ayırmalı. » Caz, bazen sizi bir albüm kapağındaki fotoğraftan yakalar. » Yeni Albüm Yazısı: Doğaçlama, sezgi, kendiliğindenlik ve yeni bir enstrüman e-çello. » Post bop cazda ikili, üçlü sohbetler... » Kolektif güçle bireysel eylemin sınırları. (Albüm sayfada yayında) » Bu ay değil ne zaman? "İstanbul`da Eylül"ü dinlemenin tam zamanı! (Albüm yayında) » Yeni Albüm Yazısı: Bayanlar, baylar, kemerlerinizi bağlayın, kalkışa hazır olun. Trypnotyx başlıyor. » Mike Stern`den gitarıyla doyasıya coştuğu yeni bir albüm (Albüm yayında) » Yeni Albüm Yazısı: Uzuun uzun caz episodları... (Albümün tamamı yayındadır) » Yeni Albüm Yazısı: Steps Ahead geçmiş hatıralardan yeni tatlar çıkarıyor. » Ateş, hava, su, yeryüzü ve caz. (Albümün tamamı yayındadır) » Avrupalı caz efsaneleri özel konser albümleri serisiyle onurlandırılıyor. » Yeni Albüm Yazısı: Suyun üstüne yazmak? Mümkünse, su serin olsun lütfen? » Yeni Albüm Yazısı: İyi müziğin ne zaman karşına çıkacağı bilinmez. » Oğuz Büyükberber Quintet Monk`un 100. yaşını kutluyor. » Yeni Albüm Yazısı: Tenor saksofon ve caz gitarı aynı ahenkte. (Albüm yayında) » Cazda Başucu Albümler-4: Cazın iki nesil ustası tam 48 yıl önce Paris`te buluştu, keman ve vibrafonun enfes buluşmasına imza attı. (Albümün tamamı yayında) » Feridun Ertaşkan yazdı: "1 Firma 5 Albüm"le müziğin alt evreninde gezinti. (Albümlerin tamamı haberde yayında) » Orijinal Dixieland caz bugün The Fat Babies grubunda hayat buluyor, geçmişle bugün arasında köprü kuruyor. (Albüm yayında) » Eski bir albüm için yeni bir yazı: "Herkes sizin ilginize ve zevkinize sahip değil bebeğim" (Albümün tamamı sayfada yayında) » Cazda Başucu Albümler-3: "Gözlerimde gözyaşlarıyla gülmeyi öğreneceğim..." diyen Nancy Wilson ve Cannonball Adderley eşine az rastlanır güzellikte yorumlar. » Yeni Albüm Yazısı: Nathan East`in Eric Clapton-Phil Collins`in bilinmeyen kaydının olduğu yeni albümü » Yeni Albüm Yazısı: "Bir şehrin sesi nedir?"... Martti Vesala yaşadığı şehir Helsinki`yi bir caz fotoğrafçısı gibi fotoğraflıyor... (Albüm sayfada yayında) » Cazkolikler zevkten 4 köşe: Polonya Radyosu Jazz Jamboree festival konserleri kayıtlarını 50 yıl sonra yayınladı. (5 albüm yayında) » On yıl önce çıkan The Istanbul Connection iki ayrı müzikal dünyanın özgün kaynaşması. » Yeni Albüm Yazısı: Tom ve Jerry, Vak Vak Amca (Donald Duck), Tinker Bell kısaca Walt Disney caz müziğini çok sever... (Albümün tamamı yayında) » Cazda Başucu Albümler-2: Duo sanatının zirvesinde üst düzey bir canlı performans. (Albümün tümü sayfada yayında) » Yeni albüm eleştirisi: Her ustanın kendi rengi var, hepsinin albümde buluşan renkleriyse emsalsiz bir palet. (Albümün tamamını yayında dinleyebilirsiniz) » Yeni Albüm Eleştirisi: Piyano ve kontrbasın duo evreninde eski bestelere yeni cevaplar. (Yazıda adı geçen albümü sayfada dinleyebilirsiniz) » Cazda Başucu Albümler-1: Cazın, vokalin, gitarın en saf hali... Ella Fitzgerald & Joe Pass » Yeni Albüm Yazısı: Cazın ölümsüz ruhu `cool` Avrupalı ustaların elinde yeni ve `Avrupai` yorumlara dönüşmüş. » Soluk gelecek... Yeni Amerikan yüzyılının cazı böyle mi olacak? » Yeni Albüm Eleştirisi: Bugün çıkacak yeni albümden sıcak sıcak en taze izlenimler, ilk notlar yanında albüm de komple yayında... » Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı: "Babalar ve Oğullar"... Kuşaklar "Jack DeJohnette" köprüsünde buluştu. » Albüm Eleştirisi: John Coltrane hakkında yayınlanmış sayısız albüm var ama son elli yılda müzikleri üzerine yapılmış coverların derlenmesi farklı. » Yeni albüm eleştirilerinde savaş karşıtlığı, Frida Kahlo, usta sohbeti ve müzikte yeni ayarlar nasıl buluşur? » Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı: Parallax dinleyeni paralize eden bir albüm. » Albüm Eleştirisi | Turgay Yalçın Yazdı: Her bir parçanın ismi klavuz gibi, adeta olmayan bir filmin soundtrack`i. » Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı: "Cazın Üstadları Kahvesinde" konuşulan son dönemin en beğenilen albümü. » Genç piyanistin ilk albümü ilginç bir hikayeye sahip... » Burak Sülünbaz, yılın en iyilerinden biri olduğu konusunda nerdeyse tüm caz eleştirmenlerinin hem fikir olduğu Brad Mehldau`nun "10 Years Solo Live" albümü hakkında yazdı. » Ali Haluk İmeryüz KonstruKt ve Joe McPhee`nin 2015 yılı içinde yayınladığı "If You Have Time" albüm notlarını kaleme aldı. » Tobias Christl`dan eski şarkılara yeni soluklar, açık fikirli seksi ve vahşi yorumlar... » Vijay Iyer Trio`nun müziğinde minimal etkilerin tetiklediği steril duygusallık ve entelektüel karmaşa gösterişten uzak virtüozite ve basitlik içeriyor. » Tyshawn Sorey 2011 yılından bu yana ilk albümünü yayınladı. » Zaz, yeni albümü "Paris"te dinleyicisini nostaljik bir gezintiye çıkarıyor. » Zamansız bahar halleri? Baki Duyarlar yeni albümü "Time of Spring"i yayınladı. » Yeni nesilden Tingvall Trio gibi müzisyenler ayaklarınızı yerden kesecek kadar kuvvetli müziklere imza atıyor. » Film müziklerinin emsalsiz bestecisi Ennio Morricone`nin müzikleri cazın üç önemli ismince yeniden yorumlandı. » Biri `Dry Martini`, öbürü malt viski... Yani Paul Desmond ve Gerry Mulligan`ın caz klasikleri arasında yerini çoktan alan 52 yıllık albümlerine dair sırlar ve notlar sevgili Sami Kısaoğlu`nun kalemiyle yayında. » Kenny Garrett Eylül ortası çıkan yeni albümünde müzisyen dostlarıyla farklı ve bereketli yeni toprakları işliyor... » Usta bir müzisyen ve bestecinin üst seviyede solo orkestrasyonları (tabii nasıl olduğu aşağıda yazıyor) » Kenny Barron yeni kaydıyla 50 yıl önce yayınladığı ilk bossa nova albümüne özel bir selam gönderiyor. » Brian Bromberg Jimi Hendrix ve Jaco Pastorius`un ardından bu kez gözünü Carlos Jobim`in bestelerine dikti. » Gidilmemiş bir konserin hüznü buruk sevince nasıl dönüşür? Ron Carter`ın The Golden Striker Trio festival konser albümü San Sebastian`ı dinleyerek. » Soul Müziğin Kralı Sam Cooke Mr. Soul Albümü ile Huzurlarınızda » Sony Music "Pure..." serisine 2012`de 4 yeni albüm daha ekledi. » Lizbon, Rio, Buenos Aires, Meksika, sokaklar, kafeler, çocuklar, kiliseler, Melody Gardot ve The Absence » Pat Metheny & Chris Potter`ın Unity Band albümündeki gitar & saksofon ilişkisi dinledikten sonra Metheny niye böyle bir albüm için tam 30 yıl bekledi haklı sorusunu sorduruyor. » Kaslı ve güçlü bariton saksofon ile nazlı yaylıların önyargıları aşan aşkı; Gary Smulyan with Strings » Bir adet Wurlitzer org, bir adet gerçekten iyi ses, bolca soul efsanelere saygı ve müzikal emeğin sadakatle harmanlanması: Robin McKelle`in yeni albümü Soul Flower samimi alınterine saygı duymamızı bir kez daha hatırlatıyor. » Kenny Garrett`tan sessiz sedasız yeni bir albüm geldi; Seeds From The Underground. » Cazla ortak dinleyici payandasına sahip Franız chanson müziğinin gelenekleri aynı zamanda Fransız popüler müziğinin de gelenekleri. Sony Müzik Türkiye » TRT radyo kayıtları arşiv serisi albümleri müzikseverleri inanılmaz bir mirasla yeniden buluşturuyor. Arşiv Serisi kapsamında Tuna Ötenel`in TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Yıldızları kaydı yayınlandı... » Sonbaharda Autumn in New York dinlenir! Öyle ama hangisi? Öyle çok versiyonu var ki! Bu sorunun cevabını herkes kendi versin ama ben şimdi size tek bir albüm öneriyorum; Ferit Odman`ın yeni kaydını! » Gitar virtüözü Stanley Jordan Friends isimli albümü ve kayıtlarda yer alan sayısız ustayla muhteşem bir geri dönüşe imza atıyor. Bu çarpıcı albümü sevgili Cenk Akyol Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Genç caz neslinin en önemli seslerinden biri olmaya aday ödüllü basçı Ben Williams ilk albümü State Of Art`ı içeriğindeki kişisel manifestosuyla yayınladı... » Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor... » Erkek caz sesinin son yıllarda öne çıkan ismi Sachal Vasandani yeni albümüyle bulunduğu yerin hakkını veriyor... » İçinde vurmalı olmayan müziklerin yapısal dokusunda keşifli geziler yapmak... » Aslında matematikçi olmak isteyen caz müzisyeni. » Usta müzisyenler ekolünün günümüz en yetkin isimlerinden Jerry Bergonzi yeni albümü `Convergence` ile iyi müzisyenin başka bir fenomen olduğunun haklılığını bir kez daha ispat ediyor. » Ödüllü trompetçi Thomas Marriott yedinci albümünü `insan ruhu`na ayırdı... » New York caz dünyasının genç ve parlak piyanistlerinden Noah Haidu "Slipstream" isimli albümüyle göz kamaştırıyor... » Cazın popüler kaosu içinde kaybolup gitmemeniz için ihtiyaç duyduğunuz müzikal çıpa bu albümde kayıtlı. » Joe Lovano, "Bird Songs", Blue Note, 2011 » Kurt Elling 2011 albümü "The Gate"le hayran bıraktırıyor. » 2010`un en iyi albümlerinden Rudresh Mahanthappa / Bunky Green; "Apex", Pi Records, (CD 2010) » Dave Brubeck 90 yıllık mirasını 2 CD`li pakette topladı... » Cassandra Wilson, ödüllü "Loverly"nin ardından daha eklektik albümü "Silver Pony"i yayınladı... » Charlie Haden Quartet West’ten nefis bir yeni albüm; “Sophisticated Ladies” » Sony "Original Albums" serisinden Bennett'in iki albümü box set olarak çıktı. » EMI, 90 yaşına basan Ravi Shankar ile ilgili özel bir best of yayınladı. » Festival CD'si EMI tarafından yayınlandı. » Fransız müzik şirketi Dreyfus'un konser gecesi 2009'da DVD olarak yayınlandı. » Ağustosta ölen Dreyfus Records kurucusu Francis Dreyfus caz müziğine pek çok güzel albüm armağan etti, bunlardan biri 2008 tarihli Michel Petrucciani "Best Of"u... » Piyanist Geri Allen "Flying Toward The Sound"un ardından bir yıl içinde albümü "Timeline"ı da yayınladı... » Bu yıl seksenine basan Jamal'a bir hediye de plakçısından geldi... » Bilgisayarın kaotik gerçekliğinden sıradanlığın sinir edici sınırlarına... » New Orleans'lı caz davulcusu Stanton Moore yeni albümünü yayınladı. » Herbie Hancock'tan yeni bir süper yapım; "The Imagine Project". » Barbra Streisand'ın son albümü üç ayrı formatta Sony Music'ten çıktı. » Nnenna Freelon 11 şarkıdan oluşan ve içinde kendi bestelerinin de olduğu yeni albümü "Homefree"yi Nisan ortasında yayınladı. » Müzik yazarı Orhan Kahyaoğlu yirmibeş yılı aşan süreçte yayınlanan yazılarını bir kitapta topladı. » Coumbia Records'un arşivinden çıkan 5 efsnevi albüm "Jazz & Blues Vol." adı altında Türk market raflarında satışa çıktı. » Brad Mehldau'dan Los Angeles Times'ın tabiriyle ""Bütünüyle şaşırtıcı bir dolambaçlılık ve ruhen serkeşlik verici" bir albüm... » Sony Music'ten Türk market raflarına derleme bir Monk CD'si geldi... » "Italian Job" ünlü filmin ismine gönderme yapan günümüz İtalyan cazının panoramasına ilişkin net fikirler verebilecek bir derleme. » Bilim ve Gelecek Yayınları'ndan yazar Sidney Finkelstein'in yazdığı "Bir Halkın Müziği: Caz" Mehmet Halim Spatar'ın çevirisiyle yayınlandı. » Fado'nun anası Cesaria Evora'nın yeni albümü "Nha Sentimento" geçtiğimiz günlerde yayınlandı. » Pat Metheny, "Orchestrion" adını verdiği bir mekanizma ile kaydettiği ve beş parçadan oluşan albümünü yayınladı... » Ahmad Jamal'ın son albümü yayınlandı... » Tuluğ Tırpan yeni albümü "My Green Color"da keşfedecek pek çok rengin peşinden koşuyor... » Miguel Zenon bir buçuk yıl aradan sonra çıkardığı "Esta Plena" isimli albümüyle Grammy'e doğru koşuyor... » Günümüzün tartışmasız en büyük piyanistlerinden Keith Jarrett solo konserler serisinin Paris ve Londra ayaklarını bir albümde topladı. » Caz rock gitaristi Mustafa Dönmez yeni albümü "Gizemli Yolculuk"u yayınladı. » Hollanda'da yaşayan gitarist Timuçin Şahin yeni albümü "Bafa"'yı yayınladı. » İmer Demirer geçen ay çıkardığı yeni albümü "You, Me & Char'da müziğini 21. yüzyılın kişiselliği yüksek duygularıyla donatarak dinleyicisine sunuyor. » Michael Buble çıkardığı yeni albümü "Crazy Love" ile caz ve pop sevenleri bir arada tutarak mutlu edecek formülün peşinde koşmayı tercih etmiş. » Modern caz için zorunlu bir albüm! » Sonny Rollins'in 1954 yılı kaydı "Movin' Out"ta Thelonious Monk, Kenny Dorham ve Elmo Hope gibi büyük isimler var! » Önder Focan Sextet'ten "36 mm. Biometric" bir albüm... » Cazın en önemli fotoğrafı ve belgesel filmi DVD'de. » Nelson & Marsalis ve Jones Ray Charles şarkılarını seslendiriyor... » Sony Müzik-Türkiye caz tarihinin 3 klasik albümünü sınırlı sayıda müzik marketlere getirdi! » 40. yılını kutlayan "The Manhattan Transfer" 5 yıl sonra yeni çalışması "The Chick Corea Songbook"u yayınladı... » Fahir Atakoğlu'nun Grammy yolculuğu yeni albümü "Faces & Places" ile devam edecek... » Bill Cunliffe, Oliver Nelson'ın 1960 tarihli albümünü 21. yüzyıla taşımış... » Jan Garbarek 2007 Ekiminde verdiği konserin kaydını çift CD olarak yayınladı... » Ted Kooshian kendi yörüngesinde dönerek ürettiği 3. albümünü çıkarttı » Fred Hersch, Antonio Carlos Jobim bestelerini solo yorumluyor. » Roy Hargrove yılın big band albümü olmaya aday kaydını yayınladı. » Mike Stern'den dostlarıyla keyifle kaydettiği fusion enerjisi yüksek elektrikli bir albüm. » Béla Fleck, Zakir Hüssein, Edgar Meyer & Detroit Symphony Orchestra Leonard Slatkin Musical Director » Heath Brothers; 60 yıldır cazın yüzakı kardeşleri... » Thelonious Monk yarışması 1998 yılı üçüncüsü Gambarini'ye aradan geçen 11 yıl çok şey kattı. » Robert Glasper'dan iki bölümlü, dinleyeni şımartan bir caz albümü. » Tüm otoriteler bu kadar övdüğüne göre bu albümde bir şey olmalı! » Motema firmasının son yıllardaki önemli keşfi Tessa Souter sesi ve güzelliğiyle dikkat çekiyor. » Steve Kuhn Trio, Jovano ile birlikte Coltrane'e kişisel bir saygı geçidi sunuyorlar... » Ömrünü büyük gruplarda ve öğretim üyesi olarak geçiren Barnhart az sayıdaki kendi albümlerinden en iyisini çıkardı. » "Unforfettable Performances in Jazz & Blues" başlığı ile ve PARİS KONSERLERİ adı altında 4 harika konser DVD'si satışta... » Günümüz caz basının en tanınmış isimlerinden John Patitucci yeni albümü "Rememberence"ı çıkardı. » Kurt Elling "Dedicated To You: Kurt Eling Sings The Music of Coltrane And Hartman" (Live) » Oğuz Büyükberber yeni albümü "Ara"da, 'ara'da olmak, arayışta olmak ve araf'ta kalmak arasındaki sınırda geziniyor... » Charles Mingus'un ölümünden sonra keşfedilip ve ustalık döneminin son eseri kabul edilen "Epitaph"ın 89 yılı konser kaydı DVD'i çıktı. » Soul müziğin kraliçesi, yaşayan en etkileyici kadın seslerinden Aretha Franklin'den 2 CD'lik muhteşem bir koleksiyon albümü... » Cazın ustalarını, fotoğrafın büyük ustasının gözünden tanıyın... » Sony Music, "Sketches of Spain"in 50. yaşını çift CD'li özel bir albüm olarak kutluyor... » Bobby Broom yeni albümünde oyun alanını Monk'un bahçesine kurmuş... » 17 yıl sonra Natalie Cole hala "Still Unforgettable" » ARAF müzikleri dünyanın da Araf'ı olan ekvator kuşağı coğrafyasından besleniyor. » Return To Forever 25 yıl sonra tekrar bir araya geldi, dünya turnesinin ardından bir CD ve bir de DVD yayınlandı... » Frank Sinatra'nın klasikleşmiş 20 parçası "Classic Sinatra 2"de bir araya geldi... » "Midnight Serenaders" swign dönemi müziğini ikibinlerin gözüyle yeniden yorumluyor... » Amerika'da yaşayan İlkin Deniz caz standartlarından oluşan ikinci albümünü "Good Fellas" ismiyle yayınladı. » Akın Eldes rock, funk ve caz nehirlerinin denize kavuştuğu yerde gitarını çalıyor... » Leonard Cohen Ağustos ayındaki konserinden önce Londra konserinin CD&DVD'siyle çıkıp geldi... » Gary Burton Quartet, 35 yıl sonra biraraya gelerek "Quartet Live!"ı kaydettiler... » B.B. King'den gelecek kuşaklara miras bir görsel şölen! » "Oi va Voi"dan yeni albüm, yeni single. » İstanbul'da doğdu, başka diyarlarda remixlendi! » Stanley Clarke, Hiromi ve Lenny White triosundan 'straight' akustik caz... » Johnette, Pattitucci ve Perez üçlüsünden güçlü bir albüm... » 2009 yazının Küba kökenli latin albümü Tiempo Libre'den Bach in Havana » "Quiet Nights"ı yeni çıkaran Krall, Rio sahillerinden DVD ile geldi. » Emir Ersoy "Cuban Portrait" albümüyle pop müzik arenasındaki arayışlarına latin caz sounduyla devam ediyor. » Şili doğumlu latin güzeli Claudia Acuna yeni albümünü yayınladı. » Caz piyanosu kulvarında sert hatta kimi zaman metalik ama alabildiğine dürüst müziğiyle ayrı bir kimliği olan Hal Galper yeni albümüyle çıkıp geldi. » Art Blakey'in Moanin'in de içinde olduğu yeni ama içeriği farklı bir "Moanin" versiyonu çıktı. » Marsalis'in yeni albümü "He and She" üzerine bir 'poetry music'. » Avishai Cohen'in yeni albümü "Aurora" Nisan başında çıkıyor. » "King"in genç kuşaklarla olan bağlantısı bu albümde! » Cassandra Wilson yeni çıkacak albümünde pop coverlarına yer veriyor. » Tüm dönemlerin önde gelen prodüktörü Quincy Jones hakkında dökümanter belgesel DVD formatında. » Allah razı olsun! Nihayet gerçekten biraz ?jazz? dinlemeye ne dersiniz? » Wayne Shorter'ın bir albümünü almak için sebep aramak gerekmez! » Sinatra şarkılarından oluşan yeni albüm EMI tarafından yayınlandı. » Emprovize free caz grubu Konstrukt 'AkustikElektrik' albümünü yayınladı. » Ben Ratliff, New York Times'da ki söyleşilerinden 15'ini "The Jazz Ear: Conversations Over Music" isimli kitapta toplamış. » Ünlü Café Montmartre serisinin son albümü de yayınlandı... » Çok farklı iki kuşağın birlikte ürettikleri müziğin DVD ve CD'si çıktı. » "Gerçek Yaşam, Kara Film"de Vuckovich hayatını ve kalbini sunuyor. » Scott Yanow caz tarihinin tüm şarkıcılarını birinci elden bilgilerle derleyerek ortaya inanılması güç bir çalışma çıkarmış. » Cazın süperstarı Benny Golson'ın aynı gün 2 albümü birden çıktı » Naxos'un Jazz Icons serisi muhteşem konserleri evinize getiriyor. » Blue Note Records 70. yaşını özel bir albümle kutluyor. » Dave Holland`ın "Pass it on"u 2008`in en iyi albümlerinden. » Randy Brecker kariyerinin önemli albümü "Randy in Brasil"i yayınladı » Rollins'in 28 Ekimde yayınlanan son albümü 30 yılın ışıltısına sahip » Türk cazseverlerin sevgilisi Norah Jones'tan yeni bir konser DVD'si » Miles Davis, Ornette Coleman, Cecil Taylor: Cazın ötesindeki caz... » Kenny Burrell özel bir konserle Dr. Ralph J. Bunche'yi onurlandırıyor » James Moody ve Hank Jones'un kendi "tatlıları"... » Carmen Lundy LA Madrid Theatre konseriyle HD kalitesiyle DVD`de. » Herbie Hancock`ın büyüleyici kariyerine alternatif bir yorum; "Then and Now: The definitive Herbie Hancock" » Günther Schuller halen dalgada yüzüyor...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp