Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bilkent Müzik Günleri: Umut Kosman & Con Fuoco / Ometis

Mekan: Bilkent Konser Salonu, Ankara BSO Gişesi: 0 312 290 1775
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://bso.bilkent.edu.tr/tr/bilk
Etkinlik Bilgisi : Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından düzenlenen Bilkent Müzik Günleri sekiz konserden oluşuyor. Sanat Direktörlüğünü Kağan Korad’ın yaptığı etkinlik, zengin repertuvarıyla klasik Batı müziğinin en önemli dallarından biri olan oda müziğine dikkat çekmeyi ve bu alanda faaliyet gösteren grupları destekleyerek müzikseverlerle buluşturmayı amaçlıyor. Bilet almak için tıklayın.
Barok Şan Gecesi - 19 Şubat 2020 Çarşamba, 20.00
Umut Kosman & Con Fuoco
Umut Kosman, bariton
Ayşe Özge Erdem, keman
Çise Korkmaz, keman
Yeliz Özkaya, viyola
Zeynep Aslı Gültekin, viyolonsel
Malahat İsmayilova, piyano
G. F. Handel | Le Rejouissance
G. F. Handel | Arrival of the Queen
G. F. Handel | Hornpipe
G. F. Handel | Xerse, Ombra mai fu
A. Stradella | Pieta Signore
A. Vivaldi | Il Guistino, Vedro con mio diletto
J. P. Lully | Marche pour la ceremonie des turcs
P. Nardini | Kuartet No.2, Do majör
A. Vivaldi | Passacaglia “Piango gemo sospiro”
A. Vivaldi | Bajazet, D’ove la figlia
A. Vivaldi | Tito Manlio, Se il cor guerriero
Düzenlemeler: Umut Kosman

Ometis
İrem Kırgız, soprano
Elif Canbazoğlu, alto
Esra Gökoğlu, keman
Tangör Ertaş, keman
Murat Cangal, viyola
Onur Şenler, viyolonsel
Seçil İrem Keskin, kontrbas
G.B. Pergolesi | Stabat Mater

 


Strazbourg Filarmoni Orkestrası

Sanatçı: Claus Peter Flor şef Alexandre Kantorow piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
C. M. v. Weber (1786-1826) “Der Freischütz” Operası Uvertürü C. Saint - Saens (1835-1921) Piyano Konçertosu No. 5
A. Dvorak (1841-1904) Senfoni No. 7
Dünyanın en prestijli yarışmalarından ``Uluslararası Çaykovski Yarışması`` birincisi Fransız piyanist Alexandre Kantorow`a, Claus Peter Flor yönetimindeki Strazburg Filarmoni Orkestrası eşlik ediyor.
Bilet Fiyatları: 110-80-50-30 TL.


Kerem Görsev Quartet Perfect Balance

Sanatçı: Engin Recepoğulları (sax), Kerem Görsev (p), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 100 TL. Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman?dan oluşan trio projesi ile sahne alıyor. 1995 senesinden günümüze kadar 18 albüm kaydı yapan sanatçı, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjamnlarına kadar akustik caz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri işle paylaştı. New York, St Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul?da yaptığı kayıtlar, ülkemizde caz müziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna ulaşmasını mümkün kıldı. Yurt dışında Pescera, Vilnius, Umbria, Bishek Jazz ve Marciac Jazz Festivali gibi prestijli sahnelerde performans veren Kerem Görsev, ülkemizde de yoğun bir konser programı dahilinde çalışmalarını sürdürmekte. Ünlü müzik televizyonu Mezzo TV kayıtları için bir performans veren Kerem Görsev Trio, uluslararası eleştirmenler tarafından da büyük beğeni kazandı ve Avrupa?da da önemli sahnelerde performans gösterdi. Son albümü After The Hurricane, Mart 2018 sonunda yayınlanan sanatçı ağırlıklı olarak kendi bestelerinden oluşan bir repertuarla sahne alarak artık her konserde bir standart haline gelen dinamik performansı ve yüksek enerjisi ile müzik severlere caz dolu bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.


 
Albüm Eleştirileri

Yeni Albümler Haziran Dosyası: Bizim Mozart`ımız Abdullah Ibrahim...

 5876 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Haziran boyunca yazdıkça birikecek yeni albüm notları...


Uzun ve büyük bir hayatı oldu Abdullah İbrahim’in. Belki filmlere konu olacak bir hayat. Bir neslin, bir kimliğin acıyla yüklü hayatı. Bir sembol oldu aynı zamanda. Hem bir caz sembolü hem özgürlük. İkisi birden. Kuşağından az isim hayatta kaldı. Yaşayan en önemli Güney Afrikalı cazcıların başında geliyor. Hâlâ üreten belki tek isim. Güney Afrika’nın resmi olmayan milli marşını onun yazdığı söylenir. Mandela’nın ‘bizim Mozart’ımız Abdullah İbrahim’ dediği müzisyen. Duke Ellington ile, John Coltrane, Max Roach, Ornette Coleman hepsiyle çaldı. Kurduğu grubu Ekaya caz tarihinin sembol toplulukların biri oldu. Bu albümü de topluluğuyla kaydetti. Oğlu Jen Grae babası gibi bir caz müzisyeni değil bir ‘underground rapper’ olmayı tercih etti. İşte, hayatını bir bayrak gibi yaşayan bu büyük sanatçı müthiş bir foto-portre eşliğinde yeni albümü “The Balance”ı yayınladı. Böyle bir albüm ismine yakışır bir fotoğraf olmuş. Acaba neyin dengesini kuruyor albümünde? Güney Afrika’nın Township Jazz tavrından solo piyanoya, modern caz stillerinden post bop tavra kadar bu gerçek yaşayan caz efsanesi ömrünün son döneminde bir geri dönüş albümüne imza attı.

Cazkolik.com / 29 Haziran 2019, Cumartesi


İyi birileri kendini bir şekilde gösteriyor demek ki

Türkiye’de sevilen isimlerin başında gelen basçı Avishai Cohen bir zamanlar kendinden önceki neslin ona verdiği desteği şimdi genç sanatçılara mı veriyor , onları keşfedip uluslararası caz dünyasına takdim mi ediyor.

* * *

Doksanlı yılların sonunda Avishai Cohen Chick Corea’dan telefon almış ve ünlü piyanistin Stretch firmasından çıkacak albümünde çalması için anlaşma teklif etmişti, Corea yetinmemiş, akustik grubu Origins’e de davet etmişti. Cohen’in uluslararası alanda adını duyurmaya başladığı yıllar.

* * *

Sonra, yıllar yılları kovaladı ve Cohen bugün önemli bir caz starı haline geldi. Birçok albüm, birçok ünlü sanatçıyla çalmalar vs. Cohen, 14 Haziran günü yeni bestelerinden oluşan “Arvoles” isimli albümünü yayınladı. İsmi ağaçlar anlamına gelen bir kelime. Bu albümün bizi şu an güncel olarak ilgilendiren bir yanı var. Albümdeki piyanist Elchin Shrinov ya da Türkçe yazarsak Elçin Şirinov bir Azeri Türkü. Şirinov’u, 7 Temmuz akşamı Sabancı Müzesi bahçesinde kendi üçlüsüyle dinleyeceğiz.

* * *

Şirinov müzik okuluna gitmeyen bir piyanist, saf bir yetenek. Paris’te yaşıyor ve Kevin Hays ile Jean-Michel Pilc gibi isimlerin desteğini almış. Birçok kişi onu Ermenilerin Tigran’ı ile mukayese edecektir ama bu mukayese doğru olmayabilir. Tarzları farklı. Cohen albümünde “Elchinov” isimli bestesiyle sanatçıya bir de parça armağan etmiş anlaşılan. Pizzicatoların kralı Avishai Cohen geleneksel bir parça hariç hepsi kendi bestesi yeni işleriyle yılın kalanında hakkında konuşturacak belli ki.

* * *

Yakınlarda neyzen Burcu Karadağ’ın yeni albümü “Ney in Ethno Jazz” çıkmıştı. Elçin Şirinov o albümün de piyanistiydi ve albüm haberini yazarken ve henüz daha onu tanımıyorken genç piyaniste dikkat diye not almışız ve kısa süre sonra hem bu albümde karşımıza çıktı hem festivalde dinleyeceğiz. İyi birileri kendini bir şekilde gösteriyor demek ki...

Cazkolik.com / 21 Haziran 2019, Cuma


Benson hâlâ alev alev yakıyor

Caz, R&B, soul ikonu George Benson çok konuşulup bol alkış alacak yeni albümü “Walking to New Orleans”ı yayınladı.

* * *

Yeni albüm Benson’ın hem kişisel hem rock’n roll ve popüler müziğin ortak geçmişi. Amerikan popüler müzik tarihinin iki büyük ismi Chuck Berry ve Fats Domino’ya ithaf ettiği albümde iki tarihi şahsiyetin sevilen klasiklerini seslendirmiş.

Cayır cayır parçalar... Benson hâlâ alev alev yakıyor

Bu albümü dinlerken kimsenin yerinde durması garanti değil. Mantıklı da değil. Benson bu albüm için ‘eski yıllarda, Phoenix bölgesinde, George Benson & His All Stars isimli bir grubum vardı -ki eski yıllarda dediği bu parçaların dünyayı salladığı zamanlar-, grubumla müzik kutularındaki her şarkıyı çalıyorduk ve bu parçaların hepsi o kutulardaydı. Bu yüzden, kaydı yapmaya karar vermek ve kaydetmek benim için çok kolay oldu, zaten hepsi gayet iyi bildiğim şarkılardı. Kayıtları basit tutmaya çalıştık. Her şarkı bana ne çalmam gerektiğini söylüyordu. Şarkının önüne geçmemeye özen gösterdim. Ellilerin güzelliğini geri getirerek yeniden görülmesini sağlamaya çalıştım” diyor.

* * *

Benson ellilerin sonunda organist Jack McDuff’ın grubunda çalarken kendisini müzik dünyasında üne kavuşturan “The New Boss Guitar of George Benson” albümünü çıkarmıştı. Müzik dünyasında büyük çıkış yaptı bu kayıtla, üstelik, albüm tümüyle enstrümentaldi, Benson’ın o meşhur sesi daha ortada yoktu. Firması Columbia Records Benson’a ‘seninle bir albüm daha yaparız ama ekstra bir gitar starına ihtiyacımız yok, en az iki parçada şarkı söylersen yaparız’ demişti. İşte, o ilk iki şarkı “Summertime” ve “All of Me” idi. Devamında gitarıyla sesi hep beraber gitti ama herkes bilir ki, sesine onca bayılmamıza rağmen gitardaki ustalığı herşeyden öndedir. İlerleyen yaşına rağmen sesi hâlâ nasıl sağlam ve yerinde.

Cazkolik.com / 14 Haziran 2019, Cuma


Yıldız filosu halkı...

Daha önce Cazkolik’te hakkında iki kez yazdığımız trompetçi Theo Croker yeni albümü “Star People Nation”ı yayınladı. Güneyli caz efsanesi trompetçi Doc Chetham’ın torunu olan Croker kan bağıyla müzisyen. Tabii dedesinin döneminin müziğinin üzerinden çok geçti. Çok kültürlü, çok kimlikli bir genç sanatçı Croker. Müziği de kimliği gibi. Dedesine göre yaşı çok küçük, hayal gibi hatırlıyor. 1997 yılında 92 yaşında ölmüş.

* * *

Klavyeler ve elektronik sentezler üzerine trompetini tamamıyla doğaçlamaya yakın üflüyor. Müziğindeki renkli katmanlar etkileyici sonik aromalara dönüşmüş. Klavye tonlarının trompet tonlarıyla frekans benzeşliği kulağa başarılı geliyor. Kimi zaman melodinin üstünlüğü kompozisyonu zarafetle süslüyor ama trompeti hep sakin ve ne yaptığını bilen tonda.

* * *

Dededen cazcı ama bulunduğu noktaya gelmesinde dedesinden ziyade Dee Dee Bridgewater’ın etkisi var. Yıllarca onunla çalmış. Dünyayı beraber gezmişler. Yaptığı ilk albüm de onun sayesinde çıkmış. Yeni albümde dört farklı konukla çalmış. Rose Gold, Elew, Eric Harland/Kassa Overall ve Chronixx. Parçalar tipik bir caz albümüne göre daha kısa ve zaten bu tipik bir caz albümü değil ama bir çok tipik caz albümünden daha güzel bir kayıt.

* * *

Bizce albümde hangi kısımlara daha bir kulak kesilmelisiniz, böyle mini/gizli notlarla bitirelim; “Just Let it Ride”daki davula. “Portrait of William”ın melodisine. “Getaway Gold”da Rose Gold’un sesine. “Crestfallen”daki flüte. “The Messenger”da hem Croker’ın trompetine (çok başarılı) hem Elew’ın piyanosuna hem de Irwin Hall’un altosuna. Ve kısacık oluşuna bakmadan “Alkebulan”daki Harland/Overall mini zirvesi enfesss... Konukların zaten dar alanda kısa paslaşmalarla işlerine yapıp gitmişler gibi bir havası var.

Cazkolik.com / 13 Haziran 2019, Perşembe


Yeni Avrupa cazı triosu iddialı geldi!

Türkiye’de hatırı sayılır seveni olan Bugge Wesseltoft’un epeydir hayalini kurduğu caz triosu ilk albümü “Reflections and Odysseys”i yayınladı. Hatta, Wesseltoft’un ağzından bir de iddialı bir cümle çıktı, birçok Avrupalı müzisyenin Avrupa cazı tabirini tarif etmeye çekindiği sırada Wesseltoft ‘Avrupa cazı Avrupaya ait bir sanat formudur’ diyerek noktayı koydu. Bu cümle demek oluyor ki Wesseltoft ve arkadaşlarının bu konuda söyleyecekleri var ve o albüm de bu albüm... Bu düşünceyle yola çıkan Wesseltoft uzun yıllardır iyi tanıdığı iki E.S.T. üyesini oluşuma davet etti ve Wesseltoft/Berglund/Öström üçlüsü belirdi, yani, Rymden...

* * *

Gruptan yapılan açıklamaya göre yeni üçlünün müziği üç öğeye dayanıyor; Melankolik/atmosferik cümle yazımı, çarpıcı ritmler ve üst düzey caz. Aslında, yeni albümü dinlemeye başlar başlamaz ilk etkiler hissediliyor. Yeni oluşumda modern caz, Bach çizgisi, film müziği ve rock etkileri birlikte dans ediyor ama üç müzisyenin tecrübesinden gelen olgunluk şüphesiz belirleyici. Parçalar ilerledikçe ritme vurgu yapmalarındaki iştahın sebebi anlaşılıyor. Öström’e epey iş düşmüş. Wesseltoft elbette müziğin kalbinde ama sağlam bir trio formu. Heyecan verici konserler olacağı şüphesiz. Bakalım ilk ne vakit izleyeceğiz demeye kalmadan üçlüyü 6 Temmuz akşamı 26. İstanbul Caz Festivali kapsamında izleyeceğimiz müjde olarak belirtelim. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir konser, daha doğrusu bayaka toplulukların da olduğu bir gece olacağına eminiz.

Cazkolik.com / 04 Haziran 2019, Salı


Hatırası var...

Gary Burton’ın şüphesiz her albümü değerli ama bu çalışmanın hatırası var. Aynen öyle. Cazda vibrafon kullanımını altmışlı yıllarda yeniden tanımlayan adamdır Burton. Bugün gerçek bir caz efsanesi olarak yeni işler üretmeyi sürdürüyor. Ne yazık son dönem onu canlı pek izleyemedik. (Cazkolik arşivini karıştırınca arkadaşımız Beliz Hazan’ın 2011 yılında Chick Corea/Gary Burton konseri öncesi Corea ile yaptığı söyleşiyi hatırladık, okumak için tıklayın). 31 Mart 2011 gecesi Cemal Reşit Rey sahnesinde izlediğimiz o konseri sevgili Sevin Okyay Cazkolik için kaleme almış (o yazıyı da tıklayarak okuyabilirsiniz). Ayrıca, arkadaşımız Leyla Diana’nın 14 Haziran 2016 tarihinde yayına giren yazısı da ilginizi çekebilir.

Gelelim bugünün konusuna

Yaklaşık altmış yıllık geçmişinde ilk kez bir kariyer koleksiyonu hazırlayan Burton albümüne “Take Another Look: A Career Retrospective” adını verdi. Görüşler haklı olarak türün, tarzın, neslin sınırlarını aşan zenginlikte bir albüm noktasında birleşiyor. Böylesine engin bir kariyeri özetlemek imkansız görünse de Burton`ın bunca yıl bu çalışmadan uzak durmuş olması ayrıca not edilmeli.

* * *

5 adet 180 gram baskılı plaklarda buluşan seçimlere son dönem New Quartet’ten yayınlanmamış bir beste de eşlik ediyor. Kutuda yeralan özenli kitapta Burton’ın çoğu daha önce bilinmeyen notlarla dolu otobiyografisi yanında yine ilk kez günışığına çıkan fotoğraflar da arşivcileri bekliyor. Tabii ki 5 plaklık baskıda yer alan Chick Corea, Keith Jarrett, Jim Hall, Roy Haynes, Steve Lacy, Michael Brecker, Carla Bley, Steve Swallow, Dave Holland, Stéphane Grapelli gibi simge isimler, tango ustası Astor Piazzolla ve davulcu Bernard Purdie; Bob James, Peter Erskine, Will Lee gibi füzyon ustaları; John Scofield, Larry Coryell, Pat Metheny ve Julian Lage gibi gitar devleri albümdeki parçalar arasında dinleyicisiyle buluşmayı bekliyor. Günümüzde albümler artık eskisi gibi harcıalem olarak satın alınan şeyler değil. Bunu bilen yapımcılar öyle değerli çalışmalar üretiyor ki artık aldığınız her albüm tasarımdan üretime başlı başına bir koleksiyon parçası olmaya aday ürünler oluyor. Amazon fiyatı 122 $ olan baskı emin olun buna değecek nitelikte.

* * *

Önemli not: Albüm henüz dijital platformlara yüklenmediği için linkini veremiyoruz.

Cazkolik.com / 30 Mayıs 2019, Perşembe

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

...
Konserin Ardından | Leyla Diana Yazdı: Quartet aslında 5 kişiydi!
Yalı Konserleri`nin Şubat konuğu "Bosphorus Trio"
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Bir caz müzisyeninin politik/apokaliptik başyapıtı » Şemsiyeli kadın... İnsan mutsuz olduğuna sevinir mi? » Keith Haring`in dünyası... » Yeni albümler Temmuz dosyası: 1 albüm 2 kutlama... » Yeni Albümler Haziran Dosyası: Bizim Mozart`ımız Abdullah Ibrahim... » Kasvet, neşe, yaratıcılık... Caz tarihinde 1955 yılının öne çıkan 5 albümü. » 2019 yeni albüm yazıları başladı... İyi kötü yanlarıyla işte European Smooth Jazz... » Yeni albüm yazısı: Ud`un kaç teli var? » Caz-rock-fusion çalan iyi müzisyenlerin neler yapabileceğine dair enfes bir konser albümü. » Ucuca eklenerek zamanla upuzun bir listeye dönüşecek yeni albümler dosyası. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Yüzyıla damga vuran direniş şarkıları böyle yorumlanır. » Müzik dünyayı birleştirir. » Öyle sığ, tek boyutlu ve lezzetsiz bir dünyada yaşıyoruz ki, güzel şeylere de vakit ayırmalı. » Caz, bazen sizi bir albüm kapağındaki fotoğraftan yakalar. » Yeni Albüm Yazısı: Doğaçlama, sezgi, kendiliğindenlik ve yeni bir enstrüman e-çello. » Post bop cazda ikili, üçlü sohbetler... » Kolektif güçle bireysel eylemin sınırları. (Albüm sayfada yayında) » Bu ay değil ne zaman? "İstanbul`da Eylül"ü dinlemenin tam zamanı! (Albüm yayında) » Yeni Albüm Yazısı: Bayanlar, baylar, kemerlerinizi bağlayın, kalkışa hazır olun. Trypnotyx başlıyor. » Mike Stern`den gitarıyla doyasıya coştuğu yeni bir albüm (Albüm yayında) » Yeni Albüm Yazısı: Uzuun uzun caz episodları... (Albümün tamamı yayındadır) » Yeni Albüm Yazısı: Steps Ahead geçmiş hatıralardan yeni tatlar çıkarıyor. » Ateş, hava, su, yeryüzü ve caz. (Albümün tamamı yayındadır) » Avrupalı caz efsaneleri özel konser albümleri serisiyle onurlandırılıyor. » Yeni Albüm Yazısı: Suyun üstüne yazmak? Mümkünse, su serin olsun lütfen? » Yeni Albüm Yazısı: İyi müziğin ne zaman karşına çıkacağı bilinmez. » Oğuz Büyükberber Quintet Monk`un 100. yaşını kutluyor. » Yeni Albüm Yazısı: Tenor saksofon ve caz gitarı aynı ahenkte. (Albüm yayında) » Cazda Başucu Albümler-4: Cazın iki nesil ustası tam 48 yıl önce Paris`te buluştu, keman ve vibrafonun enfes buluşmasına imza attı. (Albümün tamamı yayında) » Feridun Ertaşkan yazdı: "1 Firma 5 Albüm"le müziğin alt evreninde gezinti. (Albümlerin tamamı haberde yayında) » Orijinal Dixieland caz bugün The Fat Babies grubunda hayat buluyor, geçmişle bugün arasında köprü kuruyor. (Albüm yayında) » Eski bir albüm için yeni bir yazı: "Herkes sizin ilginize ve zevkinize sahip değil bebeğim" (Albümün tamamı sayfada yayında) » Cazda Başucu Albümler-3: "Gözlerimde gözyaşlarıyla gülmeyi öğreneceğim..." diyen Nancy Wilson ve Cannonball Adderley eşine az rastlanır güzellikte yorumlar. » Yeni Albüm Yazısı: Nathan East`in Eric Clapton-Phil Collins`in bilinmeyen kaydının olduğu yeni albümü » Yeni Albüm Yazısı: "Bir şehrin sesi nedir?"... Martti Vesala yaşadığı şehir Helsinki`yi bir caz fotoğrafçısı gibi fotoğraflıyor... (Albüm sayfada yayında) » Cazkolikler zevkten 4 köşe: Polonya Radyosu Jazz Jamboree festival konserleri kayıtlarını 50 yıl sonra yayınladı. (5 albüm yayında) » On yıl önce çıkan The Istanbul Connection iki ayrı müzikal dünyanın özgün kaynaşması. » Yeni Albüm Yazısı: Tom ve Jerry, Vak Vak Amca (Donald Duck), Tinker Bell kısaca Walt Disney caz müziğini çok sever... (Albümün tamamı yayında) » Cazda Başucu Albümler-2: Duo sanatının zirvesinde üst düzey bir canlı performans. (Albümün tümü sayfada yayında) » Yeni albüm eleştirisi: Her ustanın kendi rengi var, hepsinin albümde buluşan renkleriyse emsalsiz bir palet. (Albümün tamamını yayında dinleyebilirsiniz) » Yeni Albüm Eleştirisi: Piyano ve kontrbasın duo evreninde eski bestelere yeni cevaplar. (Yazıda adı geçen albümü sayfada dinleyebilirsiniz) » Cazda Başucu Albümler-1: Cazın, vokalin, gitarın en saf hali... Ella Fitzgerald & Joe Pass » Yeni Albüm Yazısı: Cazın ölümsüz ruhu `cool` Avrupalı ustaların elinde yeni ve `Avrupai` yorumlara dönüşmüş. » Soluk gelecek... Yeni Amerikan yüzyılının cazı böyle mi olacak? » Yeni Albüm Eleştirisi: Bugün çıkacak yeni albümden sıcak sıcak en taze izlenimler, ilk notlar yanında albüm de komple yayında... » Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı: "Babalar ve Oğullar"... Kuşaklar "Jack DeJohnette" köprüsünde buluştu. » Albüm Eleştirisi: John Coltrane hakkında yayınlanmış sayısız albüm var ama son elli yılda müzikleri üzerine yapılmış coverların derlenmesi farklı. » Yeni albüm eleştirilerinde savaş karşıtlığı, Frida Kahlo, usta sohbeti ve müzikte yeni ayarlar nasıl buluşur? » Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı: Parallax dinleyeni paralize eden bir albüm. » Albüm Eleştirisi | Turgay Yalçın Yazdı: Her bir parçanın ismi klavuz gibi, adeta olmayan bir filmin soundtrack`i. » Albüm Eleştirisi | Burak Sülünbaz Yazdı: "Cazın Üstadları Kahvesinde" konuşulan son dönemin en beğenilen albümü. » Genç piyanistin ilk albümü ilginç bir hikayeye sahip... » Burak Sülünbaz, yılın en iyilerinden biri olduğu konusunda nerdeyse tüm caz eleştirmenlerinin hem fikir olduğu Brad Mehldau`nun "10 Years Solo Live" albümü hakkında yazdı. » Ali Haluk İmeryüz KonstruKt ve Joe McPhee`nin 2015 yılı içinde yayınladığı "If You Have Time" albüm notlarını kaleme aldı. » Tobias Christl`dan eski şarkılara yeni soluklar, açık fikirli seksi ve vahşi yorumlar... » Vijay Iyer Trio`nun müziğinde minimal etkilerin tetiklediği steril duygusallık ve entelektüel karmaşa gösterişten uzak virtüozite ve basitlik içeriyor. » Tyshawn Sorey 2011 yılından bu yana ilk albümünü yayınladı. » Zaz, yeni albümü "Paris"te dinleyicisini nostaljik bir gezintiye çıkarıyor. » Zamansız bahar halleri? Baki Duyarlar yeni albümü "Time of Spring"i yayınladı. » Yeni nesilden Tingvall Trio gibi müzisyenler ayaklarınızı yerden kesecek kadar kuvvetli müziklere imza atıyor. » Film müziklerinin emsalsiz bestecisi Ennio Morricone`nin müzikleri cazın üç önemli ismince yeniden yorumlandı. » Biri `Dry Martini`, öbürü malt viski... Yani Paul Desmond ve Gerry Mulligan`ın caz klasikleri arasında yerini çoktan alan 52 yıllık albümlerine dair sırlar ve notlar sevgili Sami Kısaoğlu`nun kalemiyle yayında. » Kenny Garrett Eylül ortası çıkan yeni albümünde müzisyen dostlarıyla farklı ve bereketli yeni toprakları işliyor... » Usta bir müzisyen ve bestecinin üst seviyede solo orkestrasyonları (tabii nasıl olduğu aşağıda yazıyor) » Kenny Barron yeni kaydıyla 50 yıl önce yayınladığı ilk bossa nova albümüne özel bir selam gönderiyor. » Brian Bromberg Jimi Hendrix ve Jaco Pastorius`un ardından bu kez gözünü Carlos Jobim`in bestelerine dikti. » Gidilmemiş bir konserin hüznü buruk sevince nasıl dönüşür? Ron Carter`ın The Golden Striker Trio festival konser albümü San Sebastian`ı dinleyerek. » Soul Müziğin Kralı Sam Cooke Mr. Soul Albümü ile Huzurlarınızda » Sony Music "Pure..." serisine 2012`de 4 yeni albüm daha ekledi. » Lizbon, Rio, Buenos Aires, Meksika, sokaklar, kafeler, çocuklar, kiliseler, Melody Gardot ve The Absence » Pat Metheny & Chris Potter`ın Unity Band albümündeki gitar & saksofon ilişkisi dinledikten sonra Metheny niye böyle bir albüm için tam 30 yıl bekledi haklı sorusunu sorduruyor. » Kaslı ve güçlü bariton saksofon ile nazlı yaylıların önyargıları aşan aşkı; Gary Smulyan with Strings » Bir adet Wurlitzer org, bir adet gerçekten iyi ses, bolca soul efsanelere saygı ve müzikal emeğin sadakatle harmanlanması: Robin McKelle`in yeni albümü Soul Flower samimi alınterine saygı duymamızı bir kez daha hatırlatıyor. » Kenny Garrett`tan sessiz sedasız yeni bir albüm geldi; Seeds From The Underground. » Cazla ortak dinleyici payandasına sahip Franız chanson müziğinin gelenekleri aynı zamanda Fransız popüler müziğinin de gelenekleri. Sony Müzik Türkiye » TRT radyo kayıtları arşiv serisi albümleri müzikseverleri inanılmaz bir mirasla yeniden buluşturuyor. Arşiv Serisi kapsamında Tuna Ötenel`in TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Yıldızları kaydı yayınlandı... » Sonbaharda Autumn in New York dinlenir! Öyle ama hangisi? Öyle çok versiyonu var ki! Bu sorunun cevabını herkes kendi versin ama ben şimdi size tek bir albüm öneriyorum; Ferit Odman`ın yeni kaydını! » Gitar virtüözü Stanley Jordan Friends isimli albümü ve kayıtlarda yer alan sayısız ustayla muhteşem bir geri dönüşe imza atıyor. Bu çarpıcı albümü sevgili Cenk Akyol Cazkolik okurları için kaleme aldı. » Genç caz neslinin en önemli seslerinden biri olmaya aday ödüllü basçı Ben Williams ilk albümü State Of Art`ı içeriğindeki kişisel manifestosuyla yayınladı... » Sony Müzik Türkiye raflarına cazseverler için `Pure Jazz` albümleri getirmeye devam ediyor... » Erkek caz sesinin son yıllarda öne çıkan ismi Sachal Vasandani yeni albümüyle bulunduğu yerin hakkını veriyor... » İçinde vurmalı olmayan müziklerin yapısal dokusunda keşifli geziler yapmak... » Aslında matematikçi olmak isteyen caz müzisyeni. » Usta müzisyenler ekolünün günümüz en yetkin isimlerinden Jerry Bergonzi yeni albümü `Convergence` ile iyi müzisyenin başka bir fenomen olduğunun haklılığını bir kez daha ispat ediyor. » Ödüllü trompetçi Thomas Marriott yedinci albümünü `insan ruhu`na ayırdı... » New York caz dünyasının genç ve parlak piyanistlerinden Noah Haidu "Slipstream" isimli albümüyle göz kamaştırıyor... » Cazın popüler kaosu içinde kaybolup gitmemeniz için ihtiyaç duyduğunuz müzikal çıpa bu albümde kayıtlı. » Joe Lovano, "Bird Songs", Blue Note, 2011 » Kurt Elling 2011 albümü "The Gate"le hayran bıraktırıyor. » 2010`un en iyi albümlerinden Rudresh Mahanthappa / Bunky Green; "Apex", Pi Records, (CD 2010) » Dave Brubeck 90 yıllık mirasını 2 CD`li pakette topladı... » Cassandra Wilson, ödüllü "Loverly"nin ardından daha eklektik albümü "Silver Pony"i yayınladı... » Charlie Haden Quartet West’ten nefis bir yeni albüm; “Sophisticated Ladies” » Sony "Original Albums" serisinden Bennett'in iki albümü box set olarak çıktı. » EMI, 90 yaşına basan Ravi Shankar ile ilgili özel bir best of yayınladı. » Festival CD'si EMI tarafından yayınlandı. » Fransız müzik şirketi Dreyfus'un konser gecesi 2009'da DVD olarak yayınlandı. » Ağustosta ölen Dreyfus Records kurucusu Francis Dreyfus caz müziğine pek çok güzel albüm armağan etti, bunlardan biri 2008 tarihli Michel Petrucciani "Best Of"u... » Piyanist Geri Allen "Flying Toward The Sound"un ardından bir yıl içinde albümü "Timeline"ı da yayınladı... » Bu yıl seksenine basan Jamal'a bir hediye de plakçısından geldi... » Bilgisayarın kaotik gerçekliğinden sıradanlığın sinir edici sınırlarına... » New Orleans'lı caz davulcusu Stanton Moore yeni albümünü yayınladı. » Herbie Hancock'tan yeni bir süper yapım; "The Imagine Project". » Barbra Streisand'ın son albümü üç ayrı formatta Sony Music'ten çıktı. » Nnenna Freelon 11 şarkıdan oluşan ve içinde kendi bestelerinin de olduğu yeni albümü "Homefree"yi Nisan ortasında yayınladı. » Müzik yazarı Orhan Kahyaoğlu yirmibeş yılı aşan süreçte yayınlanan yazılarını bir kitapta topladı. » Coumbia Records'un arşivinden çıkan 5 efsnevi albüm "Jazz & Blues Vol." adı altında Türk market raflarında satışa çıktı. » Brad Mehldau'dan Los Angeles Times'ın tabiriyle ""Bütünüyle şaşırtıcı bir dolambaçlılık ve ruhen serkeşlik verici" bir albüm... » Sony Music'ten Türk market raflarına derleme bir Monk CD'si geldi... » "Italian Job" ünlü filmin ismine gönderme yapan günümüz İtalyan cazının panoramasına ilişkin net fikirler verebilecek bir derleme. » Bilim ve Gelecek Yayınları'ndan yazar Sidney Finkelstein'in yazdığı "Bir Halkın Müziği: Caz" Mehmet Halim Spatar'ın çevirisiyle yayınlandı. » Fado'nun anası Cesaria Evora'nın yeni albümü "Nha Sentimento" geçtiğimiz günlerde yayınlandı. » Pat Metheny, "Orchestrion" adını verdiği bir mekanizma ile kaydettiği ve beş parçadan oluşan albümünü yayınladı... » Ahmad Jamal'ın son albümü yayınlandı... » Tuluğ Tırpan yeni albümü "My Green Color"da keşfedecek pek çok rengin peşinden koşuyor... » Miguel Zenon bir buçuk yıl aradan sonra çıkardığı "Esta Plena" isimli albümüyle Grammy'e doğru koşuyor... » Günümüzün tartışmasız en büyük piyanistlerinden Keith Jarrett solo konserler serisinin Paris ve Londra ayaklarını bir albümde topladı. » Caz rock gitaristi Mustafa Dönmez yeni albümü "Gizemli Yolculuk"u yayınladı. » Hollanda'da yaşayan gitarist Timuçin Şahin yeni albümü "Bafa"'yı yayınladı. » İmer Demirer geçen ay çıkardığı yeni albümü "You, Me & Char'da müziğini 21. yüzyılın kişiselliği yüksek duygularıyla donatarak dinleyicisine sunuyor. » Michael Buble çıkardığı yeni albümü "Crazy Love" ile caz ve pop sevenleri bir arada tutarak mutlu edecek formülün peşinde koşmayı tercih etmiş. » Modern caz için zorunlu bir albüm! » Sonny Rollins'in 1954 yılı kaydı "Movin' Out"ta Thelonious Monk, Kenny Dorham ve Elmo Hope gibi büyük isimler var! » Önder Focan Sextet'ten "36 mm. Biometric" bir albüm... » Cazın en önemli fotoğrafı ve belgesel filmi DVD'de. » Nelson & Marsalis ve Jones Ray Charles şarkılarını seslendiriyor... » Sony Müzik-Türkiye caz tarihinin 3 klasik albümünü sınırlı sayıda müzik marketlere getirdi! » 40. yılını kutlayan "The Manhattan Transfer" 5 yıl sonra yeni çalışması "The Chick Corea Songbook"u yayınladı... » Fahir Atakoğlu'nun Grammy yolculuğu yeni albümü "Faces & Places" ile devam edecek... » Bill Cunliffe, Oliver Nelson'ın 1960 tarihli albümünü 21. yüzyıla taşımış... » Jan Garbarek 2007 Ekiminde verdiği konserin kaydını çift CD olarak yayınladı... » Ted Kooshian kendi yörüngesinde dönerek ürettiği 3. albümünü çıkarttı » Fred Hersch, Antonio Carlos Jobim bestelerini solo yorumluyor. » Roy Hargrove yılın big band albümü olmaya aday kaydını yayınladı. » Mike Stern'den dostlarıyla keyifle kaydettiği fusion enerjisi yüksek elektrikli bir albüm. » Béla Fleck, Zakir Hüssein, Edgar Meyer & Detroit Symphony Orchestra Leonard Slatkin Musical Director » Heath Brothers; 60 yıldır cazın yüzakı kardeşleri... » Thelonious Monk yarışması 1998 yılı üçüncüsü Gambarini'ye aradan geçen 11 yıl çok şey kattı. » Robert Glasper'dan iki bölümlü, dinleyeni şımartan bir caz albümü. » Tüm otoriteler bu kadar övdüğüne göre bu albümde bir şey olmalı! » Motema firmasının son yıllardaki önemli keşfi Tessa Souter sesi ve güzelliğiyle dikkat çekiyor. » Steve Kuhn Trio, Jovano ile birlikte Coltrane'e kişisel bir saygı geçidi sunuyorlar... » Ömrünü büyük gruplarda ve öğretim üyesi olarak geçiren Barnhart az sayıdaki kendi albümlerinden en iyisini çıkardı. » "Unforfettable Performances in Jazz & Blues" başlığı ile ve PARİS KONSERLERİ adı altında 4 harika konser DVD'si satışta... » Günümüz caz basının en tanınmış isimlerinden John Patitucci yeni albümü "Rememberence"ı çıkardı. » Kurt Elling "Dedicated To You: Kurt Eling Sings The Music of Coltrane And Hartman" (Live) » Oğuz Büyükberber yeni albümü "Ara"da, 'ara'da olmak, arayışta olmak ve araf'ta kalmak arasındaki sınırda geziniyor... » Charles Mingus'un ölümünden sonra keşfedilip ve ustalık döneminin son eseri kabul edilen "Epitaph"ın 89 yılı konser kaydı DVD'i çıktı. » Soul müziğin kraliçesi, yaşayan en etkileyici kadın seslerinden Aretha Franklin'den 2 CD'lik muhteşem bir koleksiyon albümü... » Cazın ustalarını, fotoğrafın büyük ustasının gözünden tanıyın... » Sony Music, "Sketches of Spain"in 50. yaşını çift CD'li özel bir albüm olarak kutluyor... » Bobby Broom yeni albümünde oyun alanını Monk'un bahçesine kurmuş... » 17 yıl sonra Natalie Cole hala "Still Unforgettable" » ARAF müzikleri dünyanın da Araf'ı olan ekvator kuşağı coğrafyasından besleniyor. » Return To Forever 25 yıl sonra tekrar bir araya geldi, dünya turnesinin ardından bir CD ve bir de DVD yayınlandı... » Frank Sinatra'nın klasikleşmiş 20 parçası "Classic Sinatra 2"de bir araya geldi... » "Midnight Serenaders" swign dönemi müziğini ikibinlerin gözüyle yeniden yorumluyor... » Amerika'da yaşayan İlkin Deniz caz standartlarından oluşan ikinci albümünü "Good Fellas" ismiyle yayınladı. » Akın Eldes rock, funk ve caz nehirlerinin denize kavuştuğu yerde gitarını çalıyor... » Leonard Cohen Ağustos ayındaki konserinden önce Londra konserinin CD&DVD'siyle çıkıp geldi... » Gary Burton Quartet, 35 yıl sonra biraraya gelerek "Quartet Live!"ı kaydettiler... » B.B. King'den gelecek kuşaklara miras bir görsel şölen! » "Oi va Voi"dan yeni albüm, yeni single. » İstanbul'da doğdu, başka diyarlarda remixlendi! » Stanley Clarke, Hiromi ve Lenny White triosundan 'straight' akustik caz... » Johnette, Pattitucci ve Perez üçlüsünden güçlü bir albüm... » 2009 yazının Küba kökenli latin albümü Tiempo Libre'den Bach in Havana » "Quiet Nights"ı yeni çıkaran Krall, Rio sahillerinden DVD ile geldi. » Emir Ersoy "Cuban Portrait" albümüyle pop müzik arenasındaki arayışlarına latin caz sounduyla devam ediyor. » Şili doğumlu latin güzeli Claudia Acuna yeni albümünü yayınladı. » Caz piyanosu kulvarında sert hatta kimi zaman metalik ama alabildiğine dürüst müziğiyle ayrı bir kimliği olan Hal Galper yeni albümüyle çıkıp geldi. » Art Blakey'in Moanin'in de içinde olduğu yeni ama içeriği farklı bir "Moanin" versiyonu çıktı. » Marsalis'in yeni albümü "He and She" üzerine bir 'poetry music'. » Avishai Cohen'in yeni albümü "Aurora" Nisan başında çıkıyor. » "King"in genç kuşaklarla olan bağlantısı bu albümde! » Cassandra Wilson yeni çıkacak albümünde pop coverlarına yer veriyor. » Tüm dönemlerin önde gelen prodüktörü Quincy Jones hakkında dökümanter belgesel DVD formatında. » Allah razı olsun! Nihayet gerçekten biraz ?jazz? dinlemeye ne dersiniz? » Wayne Shorter'ın bir albümünü almak için sebep aramak gerekmez! » Sinatra şarkılarından oluşan yeni albüm EMI tarafından yayınlandı. » Emprovize free caz grubu Konstrukt 'AkustikElektrik' albümünü yayınladı. » Ben Ratliff, New York Times'da ki söyleşilerinden 15'ini "The Jazz Ear: Conversations Over Music" isimli kitapta toplamış. » Ünlü Café Montmartre serisinin son albümü de yayınlandı... » Çok farklı iki kuşağın birlikte ürettikleri müziğin DVD ve CD'si çıktı. » "Gerçek Yaşam, Kara Film"de Vuckovich hayatını ve kalbini sunuyor. » Scott Yanow caz tarihinin tüm şarkıcılarını birinci elden bilgilerle derleyerek ortaya inanılması güç bir çalışma çıkarmış. » Cazın süperstarı Benny Golson'ın aynı gün 2 albümü birden çıktı » Naxos'un Jazz Icons serisi muhteşem konserleri evinize getiriyor. » Blue Note Records 70. yaşını özel bir albümle kutluyor. » Dave Holland`ın "Pass it on"u 2008`in en iyi albümlerinden. » Randy Brecker kariyerinin önemli albümü "Randy in Brasil"i yayınladı » Rollins'in 28 Ekimde yayınlanan son albümü 30 yılın ışıltısına sahip » Türk cazseverlerin sevgilisi Norah Jones'tan yeni bir konser DVD'si » Miles Davis, Ornette Coleman, Cecil Taylor: Cazın ötesindeki caz... » Kenny Burrell özel bir konserle Dr. Ralph J. Bunche'yi onurlandırıyor » James Moody ve Hank Jones'un kendi "tatlıları"... » Carmen Lundy LA Madrid Theatre konseriyle HD kalitesiyle DVD`de. » Herbie Hancock`ın büyüleyici kariyerine alternatif bir yorum; "Then and Now: The definitive Herbie Hancock" » Günther Schuller halen dalgada yüzüyor...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp