Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
Arto Peştemalcıgil ile Caz Müzisyenleri Ansiklopedisi

Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > René Utreger / Ben Riley / Mtutuzel Dudu Pakwana / Carmell Jones / Peter Ind / Sonny Clark / Don Patterson

 5861 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müziklerin listesi sayfanın altındadır.


Happy Birthday Jazz!`a hoşgeldiniz, sıcakların hepimizi yaktığı Temmuz ortasından herkese merhaba. Bu hafta yarısı hayatta diğer yarısı da artık hayatta olmayan ustaların doğum günlerini birlikte kutlayacağız...

Haftaya bir Fransız piyanistle başlıyoruz; Rene Utreger. Salı gününün müzisyeni ise davulcu Ben Riley. Çarşamba günü ise bu kez Güney Afrika`ya uzanıyoruz, saksofonist Mtutuzel Dudu Pakwana var. Haftanın ikinci yarısı Perşembe günü ise trompetçi Carmell Jones var doğum günü kutlaması sırasında. Cumayı kıta Avrupasından ikinci isim, İngiliz basçı ve yapımcı Peter Ind`le geçiriyoruz. Cumartesi ise haftanın en ünlü ismi, büyük bir efsane var; Sonny Clark. Haftanın son günüyse bu kez bir organist var sırada; Don Patterson.

Değerli okurlarım, bana yazarak eleştirilerinizi, isteklerinizi, köşeyle ilgili beklentilerinizi iletin lütfen. Ne de olsa bu benim ilk köşe yazarlığı deneyimim ve dolayısıyle her türlü katkıya açığım.

Arto Peştemalcıgil
arto@cazkolik.com




16 Temmuz 2012, Pazartesi

René Urtreger Paris doğumlu Fransız bebop piyanistidir. Piyanoya henüz 4 yaşındayken özel ders alarak başlamış, daha sonra ise konservatuara devam etmiştir. Konservatuarda caza eğilim gösteren Urtreger "Sully d`Auteil" adlı küçük bir Paris caz kulübünde çalmaya başlamıştır. Burada Hubert Damisch yönetimindeki bir orkestrada Sacha Distel ve Louis Viale gibi genç yeteneklerle birlikte çalarak kendini geliştiren sanatçı 1953`te amatörler arasında yapılan bir yarışmada birinciliği kazandıktan sonra profesyonel müzisyen olmaya karar vermiştir.

1954 yılında müzik kariyerlerine Avrupa`da devam eden iki önemli Amerikalı müzisyen, saksofoncu Don Byas ve trompetçi Buck Clayton`a Paris konserlerinde eşlik eden René Urtreger bu işbirliği sonrası Paris turnesine çıkan Amerikalı müzisyenlerin favori piyanisti haline gelir. 1955-1957 yılları arasında orduda görev yapan Urtreger daha sonra Paris`in tanınmış caz kulübü Club Saint-Germain`de çalmaya başlar. 1956`da cazın dev ismi Lester Young`a kısa bir Avrupa turnesinde eşlik eder, Aralık 1957`de ise ünlü Louis Malle filmi "Ascenseur pour l`échafaud"nun soundtrack kaydında Miles Davis`le birlikte çalar. 1950`lerin sonlarında birlikte çalıştığı isimler arasında Lionel Hampton, Stan Getz, Chet Baker, Dexter Gordon, Sonny Rollins ve Ben Webster gibi devler yer alır. 1961 yılında Fransız Caz Akademisi sanatçının caz müziğine katkılarını Django Reinhardt Ödülü ile taçlandırır. Bundan sonraki dönemde daha çok ekonomik sebeplerle caz dışındaki türlerin sanatçılarıyla da çalışan René Urtreger, 1977 yılında tekrar Paris caz sahnesinde kendini gösterir. Bu sefer Lee Konitz, Aldo Romano ve Barney Wilen`li bir grupta çalmaktadır. 1980 yılında Antibes Caz Festivali`ndeki performansı kariyerinin ileri yıllarının bir zirvesi olarak gösterilir. Müzik yaşantısını halen Paris`te sürdüren sanatçının kariyeri boyunca almış olduğu ödüllerden bazıları şunlardır: Grand Prix SACEM (1997), Grand Prix du Disque (2000), Victoire de la Musique Category Jazz for the album HUM (2000), Honorary Victoire de la Musique for his Overall Contribution (2005), Officer of the Order of Arts and Literrature (2006). Bir röportajında cazla ilgili söylediği şu sözle René Urteger`e ayırdığımız bölümü bitirelim: "Caz bir emprovizasyon, bir delilik müziğidir".

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Utreger!




17 Temmuz 2012, Salı

Amerikalı hard bop davulcusudur. Thelonious Monk grubunun üyesi olarak tanınmış, ayrıca Alice Coltrane, Stan Getz, Woody Herman, Eddie "Lockjaw" Davis, Ahmad Jamal, Kenny Barron gibi sanatçılarla çalışmıştır. Sphere ve New York Jazz Quartet gibi grupların üyesi olarak da bilinir. Ben Riley caz tarihindeki yerini öncelikle Thelonious Monk`la birlikte çalışmasına borçludur. Efsanevi piyanistle turnelere çıkmış ve bugün her biri birer klasik haline gelmiş albüm kayıtlarına katılmıştır. Bu albümleri sıralayacak olursak: It`s Monk Time (1964), Monk (1964), Live at the It Club (1964), Live at the Jazz Workshop (1964), Straight, No Chaser (1967), Underground (1968). Monk`la çalıştığı dönemde çok yönlü bir davulcu olduğunu gösterme fırsatı bulan Riley Earl "Fatha" Hines, Andrew Hill, Hank Jones, Barry Harris ve Clark Terry gibi farklı tarzlarda işlere imza atan sanatçılara eşlik etmiştir. Monk`tan ayrıldıktan sonra bir süre New York`ta eğitmenlik yapan sanatçı müziğin çağrısına uzun süre karşı koyamayarak 1970`lerin ortalarından itibaren aktif davulculuk kariyerine geri dönmüş, önce Alice Coltrane`le ve sonrasında New York Jazz Quartet`in bir üyesi olarak çalmayı sürdürmüştür. 1980`ler boyunca ise Buster Williams ve Kenny Barron ile birlikte Ron Carter Quartet`te yer alır. Carter`ın grubu dağıtmasıyla birlikte önce trio formatında çalmayı sürdürürler, sonrasında Riley`nin tavsiyesiyle tenor saksofoncu Charlie Rouse üçlüye katılır ve böylece Sphere grubu doğar. Charlie Rouse`un ölümünden sonraysa Ben Riley`nin piyanist Kenny Barron`la uzun süreli konser ve kayıt birlikteliği başlar. Sanatçı 1992 yılında caz müziğine katkılarından ötürü doğduğu yer olan Savannah, Georgia`da "Coastal Hall of Fame"e kabul edilir. Ben Riley müzik yaşantısını lider olarak yaptığı kayıtların yanısıra Kenny Barron, Kenny Burrell ve Phil Woods gibi eski arkadaşlarıyla birlikte yaptığı çalışmalarla sürdürmektedir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Riley!




18 Temmuz 2012, Çarşamba

Dudu Pakwana Güney Afrikalı saksofoncu, besteci ve piyanisttir. Aile içinde piyano eğitimi alarak müziğe başlamış ancak 1956`da tenor saksofoncu Nick Moyake ile tanıştıktan sonra alto saksofona geçmiştir. 1962`de Moyake`s Jazz Giants ile Johannesburg Caz Festivali`nde birincilik ödülü kazanmıştır. Daha sonra Chris McGregor`un daveti üzerine öncü Blue Notes grubuna katılarak Mongezi Feza, Nikele Moyake, Johnny Dayani ve Louis Moholo ile birlikte çalmıştır. Apartheid rejiminin karışık ırklı (mixed race?) grupları yasa dışı kabul etmesinden ötürü Blue Notes üzerindeki baskıların artması sonucu grup 1964`te Avrupa`ya göç etmiş, Fransa ve İsviçre`de konserler verdikten sonra Londra`ya yerleşmiştir. Blue Notes 1960`ların sonunda dağıldıktan sonra Pukwana McGregor`un Brotherhood of Breath Big Band`ine katılmış ve burada topluluğun en sevilen bestelerinden biri olan "Mra"ya imza atmıştır. Sanatçı ayrıca Feza ve Moholo ile birlikte önce bir afro-rock topluluğu olan Assagai`yi, daha sonra ise afro-jazz alanında yeni ufuklar açan "In The Townships"i (1973) kaydedeceği Spear grubunu kurmuştur. Her iki grupla 1970`lerin başlarında kwela ritmlerini, rock gitarlarını ve caz sololarını harmanlayan birkaç albüm kaydetmiştir. Bundan sonra Pukwana`nın ateş gibi sesini çeşitli ortamlarda duyarız: Misha Mengelberg ve Han Bennink`le birlikte The Incredible String Band`de (Yi Yo Le, ICP 1978); Mongezi Feza, Elton Dean, Keith Tippett ve Louis Moholo ile birlikte çoğunluk bir elektrik albüm olan Diamond Express`te (Freedom 1977) iki akustik parçada; büyük dostu Mongezi Feza`nın 1975`teki ölümü üzerine Blue Notes grubundan arkadaşları Johnny Dyani, Chris McGregor ve Louis Moholo ile birlikte "Blue Notes for Mongezi" adlı albüm çalışmasında. Ayrıca yine Johnny Dyani`nin "Witchdoctor`s Son" albümündeki çalışı bugüne kadar kaydedilmiş çalışmalarının en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Hugh Masekela ve tromboncu Jonas Gwangwa gibi önemli Afrikalı müzisyenlerle de birlikte çalışan Pakwana, 1978`de Jika Records`u ve kendi grubu Zila`yı kurmuştur. Bu grupla Zila Sounds (1981), Live in Bracknell and Willisau (1983) ve Zila (1986, klavyeci Django Bates ile) albümlerini kaydeden Dudu Pakwana, 1987 yılında da davulcu John Stevens ile birlikte Johnny Dyani`ye ithafen "They Shoot to Kill" adlı free jazz tarzındaki duo albümü yapmıştır. Sanatçı 1990 Haziranında karaciğer yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Pakwana!




19 Temmuz 2012, Perşembe

Pek alışık olmadığımız ismi İspanyolca kökenli olup `şarkı` anlamına gelen Carmell Jones bir röportajda kendisine sorulduğunda "Esasen hem İspanyol hem de Kızılderili kanı taşımama rağmen yine de kendini en çok belli eden Afrika kanım oluyor" demiştir. Babasının kendisiyle ilgili mühendislik hayallerine rağmen trompeti seçerek profesyonel müzisyen olmaya karar veren Jones, 1960 yılında doğup büyüdüğü Kansas City`yi terkederek Los Angeles`a yerleşir ve burada önemli West Coast müzisyenleri Shelly Manne, Teddy Edwards, Buddy Collette ve Bud Shank`le çalışma imkanı bulur. 1961`de kaydettiği "Introducing Carmell Jones" albümünün iyi bir satış rakamı tutturmasıyla birlikte kendisine olan talep artar. Bir süre Howard Rumsey`s Lighthouse All-Stars ve Gerald Wilson Orchestra`da çaldıktan sonra 1964`te Horace Silver Quintet`e katılır ve grubun bir Blue Note klasiği olan "Song for My Father" (1965) albümünde yer alır. Daha sonra New York`un kendisini boğduğunu ve hayatında bir değişiklik yapması gerektiğini hissettiğini söyleyerek 1965 yazında Almanya`ya taşınır. Burada 15 yıl kalan  sanatçı Paul Kuhn ve SFB Big Band ile çalışır. Ayrıca yine Almanya`da kaldığı süre zarfında Milo Pavlovic, Herb Geller, Leo Wright ve Eugen Cicero gibi isimlerle birlikte çalışma olanağı bulur. Avrupa`da verdiği bir röportaj esnasında kendisini en çok etkileyen sanatçılar arasında bir yanda Louis Armstrong, Roy Eldridge, Dizzy Gillespie, Miles Davis, Clifford Brown ve Fats Navarro gibi kendi alanının devlerini, öte yanda ise Ravel, Bartok, Stravinsky, Beethoven ve Brahms gibi klasik bestecileri saymıştır. 1980 yılında Amerika`ya dönen Carmell Jones eğitmenliğinin yanısıra Kansas City`nin lokal kulüplerinde çalmayı sürdürür. 1982`de "Carmell Jones Returns" albümünü kaydeden sanatçı 7 Kasım 1996`da 60 yaşında hayata veda eder. 2003 yılında Mosaic Records Mosaic Select serisinden 3-CD`lik bir Carmell Jones seçkisi yayınlamıştır.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Jones!




20 Temmuz 2012, Cuma

Peter Ind 20 Temmuz 1928 doğumlu İngiliz basçı ve albüm yapımcısıdır. Profesyonel müzik kariyerine 1940`ların sonlarında başlamış, 1949-1951 arası dönemde Queen Mary gemisinde de çalmıştır. 1951 yılında New York`a yerleşen Ind burada Lennie Tristano, Lee Konitz (1954-1957), Buddy Rich, Booker Ervin, Mal Waldron ve Slim Gaillard gibi isimlerle çalışmıştır. Bu arada prodüksiyon faaliyetine de girişen sanatçı, 1950`lerde cazda stereo kayıt ve overdubbing (üstüste kayıt) teknolojilerinin öncülüğünü yapmıştır. Kendi tavanarasında Zoot Sims, Gerry Mulligan ve Booker Little gibi sanatçılarla kayıtlar gerçekleştirmiş, 1950`lerin sonunda ise kendi plak şirketini kurarak Joe Puma ve Dick Scott`lu "Looking Out" albümünü kaydetmiştir. Tüm bu faaliyetlerinin yanısıra Atlantic, Verve, Bethlehem ve Warwick plak şirketlerinin ses mühendisliğini de yapan sanatçı 1961`de de kendi şirketi Wave`i kurmuştur. 1963-1966 arasında California`da yaşayan Peter Ind, bu dönemde solo çalışmalara ağırlık vererek  birkaç albüm kaydetmiştir. 1965 yılında Lee Konitz ve Warne Marsh`la başlayan birlikteliği 1970`lere dek süren sanatçının bu ikiliyle yaptığı özel kayıtlar Wave plak şirketi etiketiyle piyasaya sürülmüştür. 1984 yılında Londra`da The Bass Clef adlı bir gece kulübü de açan Ind, başarılı geçen birkaç yılın ardından vergi sorunları yüzünden kulübü kapatmak zorunda kalmıştır. "Jazz Visions - The Legacy of Lennie Tristano" ve "The Environment and Cosmic Metabolism" adlı iki de kitabı bulunan sanatçının lider olarak kaydettiği albümlerden bazıları şunlardır: Looking Out (1961), Peter Ind - Improvisation (1968), Time for Improvisation (1969), The Peter Ind Sextet (1975), Jazz Bass Baroque (1988). Solist olarak yer aldığı önemli bazı albümleri ise şöyle sıralayabiliriz: Konitz (1954), Paul Bley Trio (1954), Jutta Hipp Trio (1955), The Real Lee Konitz (1955), Lee Konitz in Hi Fi (1958), Jimmy Raney - Strings and Swings (1958), The Very Cool Lee Konitz (1958), Bud Freeman - Song of the Tenor (1975), Jazz a Confronto (1975), Up Jumped the Blues, Lee Konitz Meets Warne Marsh Again (1975), Some Hefty Cats - Dick Welstood with Peter Ind (1977).

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Ind!




21 Temmuz 2012, Cumartesi

Amerikalı hard bop caz piyanistidir. Aynı kendisinden önce gelen Fats Navarro ve Charlie Parker gibi o da kısa fakat müzikal açıdan yoğun bir hayat sürmüştür. Bud Powell`ın derinden etkilediği Clark yine de nüans ve detay yüklü karmaşık ve güçlü swingli bir armonik duyarlık geliştirmeyi başarmıştır. Mükemmel bir hard bop piyanisti olarak kabul edilmesine rağmen hayattayken yeterli ticari başarıya ulaşamamıştır. 20 yaşındayken teyzesini ziyaret amacıyla gittiği California`da kalmaya karar veren ve saksofoncu Wardell Gray ile çalışmaya başlayan Clark, daha sonra basçı Oscar Pettiford ile San Francisco`ya gider ve birkaç ay sonra da klarnetçi Buddy DeFranco ile çalışmaya başlar (1953). DeFranco ile Ocak 1956`ya kadar Amerika ve Avrupa turnelerine çıkar, sonrasında ise Howard Rumsey`nin Lighthouse All-Stars`ına katılır. Uzunca sayılabilecek bir Batı Yakası tecrübesinin kendisine daha geniş bir perspektif ve anlayış kazandırdığı sanatçı yine de Doğu`ya dönmek arzusundadır ve bu amacını 1957`de Dinah Washington`un eşlikçisi olmak suretiyle gerçekleştirir. Sonny Clark neden doğuda çalmak istediğini şöyle açıklamıştır: "Doğuda çalışmayı tercih ediyorum çünkü burada cazın geleneksel anlamına daha yakın çalınıyor. Batıda ise cazı klasik müzikle birleştirip oda müziği tarzında çalıyorlar. Yaptıkları işler gerçekten mükemmel ama benim çalmak istediğim tarz bu değil." New York`ta ritmik eşlikçiliğinden dolayı birçok müzisyen tarafından sideman olarak tercih edilen Sonny Clark Blue Note`un sıkça kaydettiği sanatçılardan biri haline gelir. Eşlik ettiği çok sayıdaki hard bop müzisyeninden birkaçını sayacak olursak: Kenny Burrell, Donald Byrd, Paul Chambers, John Coltrane, Dexter Gordon, Art Farmer, Curtis Fuller, Grant Green, Philly Joe Jones, Clifford Jordan, Jackie McLean, Hank Mobley, Art Taylor... diye liste uzar gider. Charles Mingus, Sonny Rollins, Billie Holiday, Stanley Turrentine ve Lee Morgan ile de kayıtlara katılan sanatçının lider olarak kaydettiği albümlerinden bazıları ise şunlardır: Dial "S" for Sonny (1957), Sonny`s Crib (1957), Sonny Clark Trio (1957), Cool Struttin` (1958), Blues in the Night (1958), My Conception (1959), Leapin` and Lopin` (1961). Henüz 31 yaşındayken kalp krizi sonucu hayata veda eden  Clark`ın anısına Bill Evans "Conversations with Myself" (1963) albümünde yer alan "NYC`s No Lark" ("Sonny Clark"ın anagramı) adlı parçayı bestelemiştir. John Zorn, Wayne Horvitz, Ray Drummond ve Bobby Previte`den oluşan The Sonny Clark Memorail Quartet de 1985 yılında yine sanatçının bestelerinden oluşan "Voodoo" adlı albümü kaydetmiştir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Clark!




22 Temmuz 2012, Pazar

Amerikalı caz orgçusu Don Patterson, Jimmy Smith`in başarısından sonra ortaya çıkan güçlü swing orgçusu jenerasyonunun en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Çocukluğunda Erroll Garner`dan etkilenerek piyano çalmaya başlamış, Jimmy Smith`i dinledikten sonra 1956 yılında orga geçmiştir. 1960`ların başında Sonny Stitt`le düzenli bir işbirliğine başlayan Patterson, Stitt`in yanısıra Gene Ammons, Eddie “Lockjaw” Davis, Kenny Burrell, Wes Montgomery ve Eric Kloss ile çalışmış, ayrıca kendi duo ve trio`larıyla da çalmıştır. İlk kaydını 1963`te Cadet plak şirketi adına yapan sanatçı, 1964-1969 arası dönemde ise Prestige plak şirketi adına pek çok albüme imza atmıştır. 1964`te kaydettiği ve 1967`de Billboard 200 listesinde 85.ci sıraya kadar tırmanan "Holiday Soul" adlı albüm, ticari açıdan en başarılı çalışması olmuştur. Uyuşturucu bağımlılığı sorunu 1970`ler boyunca Patterson`un kariyerini sekteye uğratmış, bu dönemde zaman zaman Muse Records adına kayıtlar yapmıştır. 1980`lerde Philadelphia`ya taşınarak kariyerinde ufak çaplı bir geri dönüş yaşayan Don Patterson, son yıllarında tromboncu Al Grey ile birlikte çalışmış ve sağlığının giderek bozulması sonucunda 1988 yılında hayata veda etmiştir. Sanatçının diskografisinden seçtiğim bazı önemli albümler şunlardır: Goin` Down Home (Cadet Records, 1963), Hip Cake Walk (Prestige, 1964), The Exciting New Organ of Don Patterson (Prestige, 1964), Holiday Soul (Prestige, 1964), The Boss Men (Prestige, 1965), Soul Happening (Prestige, 1966), Four Dimensions (Prestige, 1967), Boppin` and Burnin (Prestige, 1968), Funk You (Prestige, 1968), Oh, Happy Day! (Prestige, 1969), Tune Up (Prestige, 1969), The Genius of the B-3 (Muse Records, 1972), These Are Soulful Days (Muse, 1973), Movin` Up (Muse, 1977).

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Patterson!


 Müziklerin listesi yukardaki sıraya göredir:

• René Utreger; "Didi`s Bounce" (Didi`s Bounce albümünden)
• Ben Riley; "Straight, No Chaser" (Thelonious Monk`un aynı isimli albümünden)
• Dudu Pakwana & Spear; "Joe`s Jika" (Next Stop... Vol. 3 isimli albümden)
• Carmell Jones; "Better Go" (Ben Websters 100 Years albümünden)
• Peter Ind; "Scrapple From The Apple" (Peter Ind Presents Lee Konitz in Jazz From The Nineteen Fifties albümünden)
• Sonny Clark; "Blue Minor" (Cool Struttin` albümünden)
• Don Patterson; "Dem New York Dues" (Kickin` The 3 albümünden)

Haftaya buluşmak üzere...

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Jutta Hipp (Pianist) » Bobby Durham (Drummer) » Chet Baker » Don Cherry (Trumpet) » Wynton Kelly (Piano) » Johnny Dyani (Bass) » Billy Hart (Drum) » Gigi Gryce (Alto Saxophone) » Michel Portal (Multireed) » Frank Melrose (Piano) » Geoffrey Keezer (Piano) » Paul Desmond (Alto Saxophone) » Serge Chaloff (Saxophone) » Ray Drummond (Bass) » Jimmy Knepper (Trombone) » Coleman Hawkins (Saxophone) » Roy Hargrove (Trumpet) » Palle Danielsson (Bass) » Anita O`Day (Vocal) » Kahil El`Zabar (Percussion) » Mel Tormé (Vocal) » Cat Anderson (Trumpet) » Babyface Willette (Organist) » Craig Harris (Trombone) » Elvin Jones (Drummer) » Wilbur Ware (Bassist) » Sonny Rollins (Saxophone) » Buddy (King) Bolden (Cornetist) » Art Pepper (Alto Saxophone) » Bennie Maupin (Multi Reedist) » Kenny Dorham (Trumpet) » John Coltrane (Saxophone) » Wayne Shorter (Saxophone) » Lex Hamphries (Drummer) » Jack Teagarden (Trombone) » Art Farmer (Trumpet) » Okay Temiz (Percussionist) » Albert `Tootie` Heath (Drummer) » Oscar Peterson (Pianist) » Duke Pearson (Pianist) » Cedar Walton (Pianist, Composer) » George Shearing (Pianist) » Russell Procope (Clarinet, Saxophone) » Arnett Cobb (Saxophone) » Jack DeJohnette (Drummer) » Benny Carter (Horns) » Rahsaan Roland Kirk (Horns) » Abbey Lincoln (Vocalist) » Louis Armstrong (Trumpet) » Tomasz Stanko (Trumpet) » Lester Young (Saxophone) » Mark Helias (Double Bass) » Lincoln Goines (Double Bass) » Don Pullen (Pianist) » Michel Petrucciani (Pianist) » Lou Levy (Pianist) » Barney Bigard (Klarnetist) » Art Tatum (Piyanist) » Howard McGhee (Trompetçi) » Lee Young (Davulcu) » Barney Wilen (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Roland Hanna > Herlin Riley > Clyde Lombardi > Lew Soloff » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Bobby Durham > Jutta Hipp > Bill Mays > Nelson Boyd > Eddie Locke » Ray Bryant (Pianist) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Donald Byrd > Ray Nance > McCoy Tyner > Dodo Marmarosa > Sonny Greer > Phineas Newborn, Jr. > Curtis Fuller » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Zoot Sims > Clifford Brown > Booker Ervin > Lou Donaldson > Phil Woods > Azar Lawrence » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Don Byas / Jesse Drakes / Sonny Criss / Odean Pope / Jimmy Heath / Warne Marsh / George Wallington » Thelonious Monk (Piyanist, Besteci) » Antonio Hart (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Jack Costanzo / Shadow Wilson / Red Rodney / John Gilmore / Roy Campbell » Julian Cannonball Adderley (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mickey Roker / Bireli Lagrene / Lars Danielsson / Dave Bargeron / Max Kaminsky / Butch Warren » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jim Beard / Sonny Sharrock / Kenny Drew » Bill Evans (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Don Redman > Kevin Mahagony > Kenny Burrell > Elmer Crumbley > Billy Kilson > Charlie Shavers > Sonny Simmons » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Junior Cook > Richie Kamuca > Jon Faddis > Annie Ross > Charlie Persip > Dale Fielder > Nnenna Freelon » Eugene Wright > Albert `Tootie` Heath » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Red Garland > Sidney Bechet > Ellis Larkins > Jackie McLean > Kai Winding » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charlie Irvis > Arthur Blythe > Red Nichols > Tania Maria > Pee Wee Hunt > Carla Bley » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Toots Thielemans > Percy Heath > Richard Groove Holmes > Jamie Merritt > Ron Carter » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charles Mingus > Jimmie Noone > Joe Henderson > Earl Bostic > Jimmy Giufre > Connie Kay > Blossom Dearie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Richard Davis > Walt Dickerson > Buster Williams > Leon Parker > Lionell Hampton > Mundell Love » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Duke Jordan > Booker Little > Scott LaFaro > Gene Ramey > Stanley Turrentine > Gerry Mulligan > Freddie Hubbard » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mart Riff Mole > Sir Charles Thompson > Roy Haynes > Shirley Scott > Charles Lloyd > Tommy Flanagan ve bizatihi Arto Peştemalcıgil > Nat King Cole » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Rene Thomas > Dave Pell > Dexter Gordon > Svend Asmussen > Mart Barrett > Eddie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Butler > David Murray > Bobby Jaspar > Tadd Dameron > Rex Stewart > Johnny Carisi > Michel Legrand » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Tex Beneke > Wardell Gray > Stefano Di Batista > Nathan Davies > Bill Doggett > Buddy De Franco » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ronnie Scott > Jeannie Lee > Roy Eldridge > Bobby Hackett > Joe "Tricky Sam" Nanton > Stan Getz > Snooky Young > George Brunies > Norwood "Pony" Poindexter > Bill Evans » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jason Moran > J.J. Johnson > Gary Burton > Julius Hemphill > Benny Golson > Stephane Grapelli > Henri Texier » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Gene Krupa > Aldo Romano > Big Sit Catlett > Al Foster > Horace Parlan > Jimi Cobb » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Heny "Red" Allen > Thurman Barker > Kenny Clarke > William Parker > Wilbur De Paris > Roland Shannon Jackson > Joe Pass » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Kid Ory > John Scofield > Bunk Johnson > Earl Hines > Danilo Perez > Lewis Nash » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > John Ore > Harold Land > Bob Brookmeyer > Larry Willis > Panama Francis > John Pattitucci > Chet Baker » Dave Brubeck (Piano) » Jimmy Lyons (Alto Saxophone) » Tommy Dorsey (Trombone, Big band) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Sam Jones > Hampton Hawes > Billy Bauer > Gus Johnson > Dolo Cooker > Roswell Rudd » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Diego Urcola > Arturo Sandoval > Howard Rumsey > Don Byron > Mugsy Spainer > Paul Bley > Khalil El`Zabar » Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Palle Danielsson / Roy Hargrove / Cozy Cole / Anita O`Day / Alphonse Picou / Eddie Harris / Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dave Holland / Phil Urso / Von Freeman / Steve Swallow / Jimmy Blanton / Sammy Price / Papa Jo Jones » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Fats Navarro / Sam Rivers / Gary Bartz / Bud Powell / Kenny Kirkland / David Kikoski / Oscar Pettiford » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > `Brother` Jack McDuff / Frank Socolow / Muhal Richard Abrams / Monica Zetterlund / Charles Thomas Potter / Ken Vandermark » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ernie Henry / Meade Lux Lewis / Albert Mangelsdorf / Charles `Buddy` Bolden / Sonny Rollins / Wilbur Ware / George Mraz » Charlie Parker (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Martial Solal / Alphonso Trent / Clifford Jarvis » Harold "Doc" West (Drum) » Hank Jones (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Steve Lacy / Charles McPherson / Johnny Hodges / Joanne Brackeen / Edward Simon / Reggie Washington / Charlie Christian » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > René Utreger / Ben Riley / Mtutuzel Dudu Pakwana / Carmell Jones / Peter Ind / Sonny Clark / Don Patterson » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Wright / Lee Morgan / Tomasz Stanko / Paul Gonsalves / Leroy Vinnegar / Alan Dawson / Sadik Hakim » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ahmad Jamal / Rhoda Scott / Mike Maineiri / Eric Watson / Louie Bellson / Hank Mobley / Louis Thomas Jordan » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali » Arto Peştemalcıgil ile Happy Birthday Jazz! > Ray Bauduc / Gaetano Lombardo / Eric Dolphy / Lalo Schifrin / Hermeto Pascoal / Milt Hinton / Frank Lowe
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp