Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

2. Efes Opera ve Bale Festivali

Sanatçı: İzmir Devlet Opera ve Balesi
Mekan: Efes Antik Ticaret Agorası
Tarihi: 28 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Bu yıl 2ncisi gerçekleşecek Efes Opera ve Bale Festivalinde bu akşam İzmir Devlet Opera ve Balesi İspanyol renkleri isimli eseri sergileyecek. İnternet Gişesi: Biletiva.com


Garanti BBVA Feriye Konserleri: Analog Kültür Experiment feat. Tolga Zafer

Mekan: Feriye, Ortaköy
Tarihi: 29 Ağustos.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Kaan Düzarat’ın 2014 yılında hayata geçirdiği plak dükkanı ve müzik stüdyosu Analog Kültür’de tohumları atılan ve o günden bu yana deneylerini sürdüren serbest doğaçlama birliği Analog Kültür Experiment, Sonar Festival, Kırım Kilisesi Konserleri, Babylon, minimüzikhol ve Mecra gibi sahnelerde dinleyici ile buluştu. Kadrosu da repertuarı gibi serbest olan grupta, elektronikler ve perküsyonda Kaan Düzarat’a bu kez elektronikler ve klavyede Tolga Zafer, davulda Hakan Deniz Özdemir ve kontrbasta Eren Turgut ekleniyor.


Cana Çankaya

Sanatçı: Cana Çankaya piano
Mekan: Q Lounge, Cumhuriyet Mah. D-Resort Göcek No: 15, Fethiye (0 252 661 0900)
Tarihi: 30 Ağustos.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Göcek Q Lounge ve The Breeze restoranları temmuz ve ağustos ayları boyunca ünlü Dj’ler ve Yunan Geceleri ile her akşam farklı eğlencelere ev sahipliği yapacak. Göcek’te tatilcilerin ve yat tutkunlarının vazgeçemediği adreslerin başında gelen Q Lounge, yaz boyu ünlü Dj’ler Doğuş Çabakçor, Can Hatipoğlu, Hakan Kabil ve caz piyanisti Cana Cankaya’nın müziğiyle eğlenecek. Göcek’teki tek özel plajda bulunan, Göcek koyunun turkuvaz manzarasına sahip bembeyaz bir cenneti andıran The Breeze’de Evrim Ateşler Yunan müziği, Atilla Demircioğlu ve İdil Serter gitarı ile sahne alırken Can Hatipoğlu da DJ performansı ile eğlencenin dozunu artıracak.


 
Arto Peştemalcıgil ile Caz Müzisyenleri Ansiklopedisi

Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Steve Lacy / Charles McPherson / Johnny Hodges / Joanne Brackeen / Edward Simon / Reggie Washington / Charlie Christian

 5297 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müziklerin listesi sayfanın altındadır.


Happy Birthday Jazz!`a hoşgeldiniz, yoğun festival döneminin ardından herkes normal hayatına geri döndü ama hala devam eden tek şey sıcaklar, henüz azalmayan sıcakları bu hafta doğum günlerini kutladığımız usta isimlerin müzikleri biraz ferahlatır umuyoruz.

Bu hafta da ustalarla, efsanelerle dolu... Haftaya büyük müzisyen Steve Lacy ile başlıyoruz, Salı muhteşem Manhattan Nocturne albümüyle hatırladığımız bir usta Charles McPherson, Çarşamba bir caz efsanesi Johnny Hodges, Perşembe kadın piyanistlerin en iyilerinden Joanne Brackeen, Cuma latin cazın usta piyanisti Edward Simon, Cumartesi ilginç bir bas ustası olan Reggie Washington ve haftanın son günü ise bir gitar efsanesi Charlie Christian var.

Değerli okurlarım, bana yazarak eleştirilerinizi, isteklerinizi, köşeyle ilgili beklentilerinizi iletin lütfen. Ne de olsa bu benim ilk köşe yazarlığı deneyimim ve dolayısıyle her türlü katkıya açığım.

Arto Peştemalcıgil
arto@cazkolik.com
23 Temmuz 2012, Pazartesi

Soprano saksofonun en önemli icracılarından biri olan Amerikalı saksofoncu ve bestecidir. Kariyer gelişimi heyecan verici bir seyir izler. Sidney Bechet`den aldığı ilhamla klarnet ve soprano saksofonu birlikte kullanarak 1952-1955 yılları arasında New York`ta Rex Stewart, Cecil Scott, Red Allen gibi kendisinde daha yaşlı müzisyenlerle Dixieland tarzında çalmaya başlar. Modernize edilmiş Dixieland formatındaki ilk kaydını 1954 yılında trompetçi Dick Sutton`la yapar. Sonrasında farklı stillerden geçerek 1955-1957 yılları arasında Cecil Taylor`la free jazz tarzında çalar, hatta sanatçıyla birlikte 1957 Newport Caz Festivali`ne katılır. 1957`de Gil Evans`la kayda giren Lacy 1960`ta 4 aylık bir süre için Thelonious Monk Quintet`in üyesi olduktan sonra tromboncu Roswell Rudd`la bir dörtlü oluşturur (1961-1964) ve bu dörtlüyle Monk`un müziğini icra eder. Soprano saksofonda uzmanlaşmış ilk "modern" müzisyen olarak kabul edilen Steve Lacy 1965`te avant-garde caza yönelmeye başlar. İtalyan trompetçi Enrico Rava ve Güney Afrikalı müzisyenler Johnny Dyani ve Louis Moholo ile bir dörtlü oluşturur ve sekiz ayını Güney Amerika`da geçirir. Dörtlünün "The Forest and the Zoo" kaydı (ESP, 1967) Buenos Aires`te gerçekleştirilir. Üç yılını İtalya`da geçirdikten sonra 1970 yılında Paris`e yerleşen sanatçı hayatının son iki yılına kadar burada kalır. Yetmişlerlerden altmışlara kadar uzanan dönemde ana aktivitesi eşi şarkıcı / kemancı Irene Aebi, saksofoncu (soprano & alto) Steve Potts, piyanist Bobby Few, basçı Kent Carter (1970-1981, sonrasında Jean-Jacques Avenel) ve davulcu Oliver Johnson`dan (sonraki dönemde John Betsch) oluşan altılısıyla verdiği konserler ve yaptığı kayıtlardır. Ayrıca Gil Evans, Mal Waldron ve Misha Mengelberg`le özel projelerde çalışır, piyanist Eric Watson`la duo olarak çalar ve yetmişlerden başlayarak solo saksofonda da uzmanlaşır. Bu dalın Anthony Braxton ve Evan Parker`la birlikte en yetkin isimlerinde biri kabul edilir. Lacy sanatın diğer dallarıyla da ilgili olup müziğine şiiri ve görsel sanatları da katar, ayrıca ressamlarla ve dansçılarla multimedia projelerinde yer alır ve favori yazarları olan Robert Creeley, Samuel Beckett, Tom Raworth, Taslima Nasrin, Herman Melville, Brion Gysin ve diğer Beat kuşağı yazarları için müzikal ortamlar kurar. 2002 yılında tekrar Amerika`ya dönen Steve Lacy Boston`daki New England Conservatory of Music`te ders vermeye başlar. Son konserlerinden birini Amerika`nın Irak`ı işgalinden kısa bir süre önce Mart 2003`te 25.000 seyirci önünde Boston`da verir ve Haziran 2004`te birkaç yıldır mücadele verdiği kansere yenik düşerek aramızdan ayrılır.

Steve Lacy`yi son olarak kendisini en çok etkileyen meslektaşlarıyla ilgili söyledikleriyle analım: "Sidney Bechet`yi bir Duke Ellington parçası çalarken duydum ve bu sayede soprano saksofona aşık oldum.", "Monk`un müziği beni mahvetti, o kadar iyi ve "tam"dı ki...", "1929 yılının Louis Armstrong`unu dinleyin: Bundan daha iyi, daha serbest bir şey duyamazsınız."

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Lacy!
24 Temmuz 2012, Salı

Amerikalı alto saksofoncudur. Joplin, Missouri`de doğup 9 yaşında Detroit`e taşınmış, burada ünlü piyanist Barry Harris`ten eğitim alıp 19 yaşında profesyonel müzisyenlik kariyerini başlatmıştır. 1959 yılındaysa Detroit`ten New York`a geçerek 1960-1972 arası dönemde Charles Mingus`la çalışmıştır. Mingus`un grubunda birlikte çaldığı yakın dostu trompetçi Lonnie Hillyer`le 1966`da kısa ömürlü bir beşli de kuran McPherson 1972 yılına dek full-time liderlik yapmamıştır. 1978 yılında San Diego`ya taşınan sanatçı o zamandan beri burada yaşamakta ve bazen oğlu Chuck McPherson`u da kendi grubunun davulcusu olarak kullanmaktadır. Festival ve konserlerde kendi grubuyla çalan Charles McPherson`un konuk sanatçı olarak kayıtlarına katıldığı isimlerden bazılarıysa şunlardır: Barry Harris, Art Farmer, Kenny Drew, Toshiko Akiyoshi, Carnegie Hall Jazz Orchestra, Lincoln Center JazzOrchestra (Wynton Marsalis ile). Caz dünyasının bu güçlü ismiyle ilgili olarak eleştirmen Stanley Crouch New York Times`daki bir makalesinde şunları söylemiştir: "Charles McPherson melodi üretimindeki akıcılığından hiçbir zaman ödün vermemiş ve hem eski, hemde yeni kuşak müzisyenlerin takdirini kazanmıştır." Clint Eastwood`un Charlie Parker`ın hayatını anlattığı ünlü "Bird" filmine de bazı bölümlerde alto saksofonu çalarak katkı sağlayan sanatçının diskografisinden seçtiğim bazı albümler şunlardır: Be-Bop Revisited (Prestige / OJC, 1964), Con Alma (OJC, 1965), Live at the Five Spot (Prestige, 1966), McPherson`s Mood (OJC, 1969), Siku Ya Bibi (Mainstream, 1972), Live in Tokyo (Xanadu, 1976), Free Bop! (Xanadu, 1978), First Flight Out (Arabesque, 1994), Come Play With Me (Arabesque, 1995), Manhattan Nocturne (Arabesque, 1998), Live at the Cellar (Cellar Live, 2003), But Beautiful (Venus, 2005), Live at the Cellar (CDM Jazz, 2006).

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Pherson!
25 Temmuz 2012, Çarşamba

Asıl adı John Keith "Johnny" Hodges olan müzisyen Duke Ellington Orkestrası`nın değişmez elemanlarından biri olan ünlü Amerikalı alto saksofoncudur. 1946 yılına kadar soprano saksofon da çalmış olan Hodges, Big Band çağının belirleyici alto seslerinden biri olarak kabul edilir (Benny Carter`la birlikte). Johnny Hodges müzik kariyerine Lloyd Scott, Sidney Bechet, Lucky Roberts ve Chick Webb`le çalarak başlar. 1928 yılında Duke Ellington`un orkestrasını genişletmek istemesi üzerine klarnetçi Barney Bigard`ın tavsiyesiyle gruba katılır ve kısa sürede topluluğun kimliğini belirleyen seslerden biri olur. Orkestranın ünlü baritoncusu Harry Carney`nin salatalık ve domatesli sandviçleri dişleme şeklinden ötürü "Rabbit" (tavşan) lakabını taktığı Hodges, Benny Goodman`ın 1938 yılındaki efsanevi Carnegie Hall Konseri`nde de yer alır ve Goodman tarafından "alto saksofonda şimdiye kadar duyduğum uzak ara en iyi ses" diye tanımlanır. Orkestra üyeleri için parçalar yazmasıyle bilinen Ellington`un bu pratiği Hodges özelinde "Confab with Rab", "Jeep`s Blues", "Sultry Sunset" ve "Hodge Podge" gibi ürünler ortaya çıkarmıştır. Ellington Orkestra`sının Johnny Hodges`ın yumuşak alto sound`unu ön plana çıkaran diğer bazı parçalarıysa şunlardır: "Magenta Haze", "Prelude to a Kiss", "Haupe" ("Anatomy of a Murder" filminden), "The Star-Crossed Lovers" (Ellington`un "Such Sweet Thunder" süitinden), "I Got It Bad (And That Ain`t Good)", "Blood Count" ve "Passion Flower". Blues ve ballad`lardaki saf tonu ve ekonomik çalış stili Ben Webster ve John Coltrane`den Lawrence Welk`e farklı dönem ve stillerden gelen pekçok müzisyenin hayranlığını kazanmasına yol açmış, vibrato ve notalar arası kaygan geçişlerle karakterize oldukça kişisel tarzı sıkça taklit edilmiştir. Son canlı performansını ölümünden birkaç gün önce Toronto`nun ünlü Imperial Room`unda veren ve son kayıtları ölümü esnasında henüz tamamlanmamış bir çalışma olan "New Orleans Suite" albümünde yer alan Johnny Hodges hakkında Duke Ellington şunları söylemiştir: "Hiçbir zaman dünyanın en hareketli şovmeni ya da en büyük sahne kişiliği olmadı, ancak o kadar güzel bir tona sahipti ki bazen gözlerinizden yaş getirirdi - Johnny Hodges buydu. Johnny Hodges BUDUR."

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Hodges!
26 Temmuz 2012, Perşembe

Amerikalı caz piyanisti ve müzik eğitmenidir. Armonik açıdan gelişkin, yaratıcılık anlamında kompleks ve ritmik yönden cesur müziği yirminci yüzyılın sonuna doğru caz müziğinin gelişimini büyük ölçüde etkilemiştir. Erken dönemde pop piyanisti Frankie Carle`dan etkilenmesine rağmen hayatındaki kalıcı değişikliğe Charlie Parker`ın müziği yol açmış, bu sayede hızla ve hevesle bir caz piyanistine dönüşmüştür. 1950`lerin sonlarında Dexter Gordon, Teddy Edwards, Harold Land, Don Cherry, Charlie Haden ve Charles Lloyd gibi isimlerle çalışmış, ancak kariyerindeki esas çıkışı 1969`da Art Blakey`s Jazz Messengers`ın ilk kadın üyesi olarak yapmıştır. Blakey`nin "Catalyst" albümünde trompetçi Bill Hardman ve saksofoncu Carlos Garnett`le birlikte çalan Brackeen, 1972-1974 arası dönemde ise Joe Henderson, Joe Farrell, Sonny Red ve Toots Thielemans gibi isimlerle birlikte çalışmıştır. 1975-1977 arasında Sonny Stitt ve Stan Getz`le ortak çalışmalar yapmış, sonrasındaysa kendi trio ve quartet`ini kurarak kendi adına kayıtlar yapmıştır. Yaratıcı bütünlük ve emprovizasyonal ustalık açısından kendisiyle uyumlu müzisyenlerle çalışması sonucu Brackeen`in trio`ları onyıllar boyunca modern cazın gelişiminde öncü rol üstlenmişlerdir. Bu müzisyenler arasında basçılar Niels-Henning Oersted Pedersen, Rufus Reid, Cecil McBee, Clint Houston ve Eddie Gomez ile davulcular Jack DeJohnette, Al Foster, Idris Muhammad, Roy Haynes ve Billy Hart`ı sayabiliriz. Ayrıca Freddie Hubbard, Terence Blanchard, Gary Bartz, Michael Brecker, Bob Berg, Lew Tabackin, Branford Marsalis, Donald Harrison ve Chris Potter gibi müzisyenlerle de üst düzey çalışmalar yapmıştır. Olgunluk döneminde besteci ve solo performans sanatçısı olarak daha büyük takdir toplayan Brackeen, yine de caz sahnesindeki en yetenekli ve heyecan verici müzisyenlerden bazılarıyla kayıtlar yapmayı sürdürmüştür. 1990`larda Brezilya müziğine duyduğu hayranlık sonucu Breath of Brazil albümünü (1991), bir yıl sonra da gitarist Romero Lubambo, basçı Nilson Matta ve davulcu Duduka de Fonseca`dan oluşan Trio de Paz üçlüsüyle Brasil from the Inside albümünü yapmıştır. 2001 yılında saksofoncu Talib Qadir Kibwe ile Eyes of the Elders albümünü kaydetmiş, veteran multi-instrumentalist Makanda Ken McIntyre`la birlike yaptığı New Beginnig ise son albüm çalışması olmuştur. Halen Berklee School of Music ve The New School`da profesör olarak eğitmenlik kariyerini sürdürmektedir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mrs. Brackeen!
27 Temmuz 2012, Cuma

Latin ve Karayip müziklerinin çevrelediği bir ortamda yetişen Edward Simon, babasının da desteğiyle profesyonel müzisyen olmaya karar verir ve 15 yaşında Amerika`ya giderek önce Philadelphia Performing Arts School`da klasik piyano, daha sonraysa Manhattan School of Music`te caz piyanosu eğitimi görür. New York`tayken Herbie Mann, Paquito D`Rivera, Bobby Hutcherson, Jerry Gonzalez, John Patitucci, Arturo Sandoval ve Don Byron gibi isimlerle çalışma olanağı bulan Simon, 1989-1994 yılları arasında Bobby Watson`un Horizon grubunda çaldıktan sonra trompetçi Terence Blanchard`ın grubuna katılır. 1994 yılında lider olarak ilk kaydını gerçekleştirir (Beauty Within, Audioquest) ve yine aynı yıl Thelonious Monk International Jazz Piano Competition`da üçüncü sırayı alır. 1995`te The Relache Ensemble için Rumba Neurotica adlı eseri besteler. Bir diğer tanınmış eseri Chamber Music America adına bestelediği "Venezuelan Suite"idir. Kendi trio`su ve quartet`inin yanısıra Ensemble Venezuela, The Afinidad Quartet ve kardeşleriyle birlikte Simon, Simon & Simon gruplarını kuran sanatçı New York`taki New School for Jazz and Contemporary Music`te, City College`de ve University of the Arts`ta eğitmenlik de yapmıştır. Lider olarak büyük beğeni toplayan 10 albüme imza atan Simon`un Edward Simon (1995) ve Simplicitas (2005) çalışmaları New Yok Times`ın Yılın En İyi 10 Albümü arasına girmişlerdir. 2010 yılında John Simon Guggenheim Memorial Foundation tarafından kendisine "Guggenheim Fellow" ünvanı verilen Edward Simon, halen San Francisco Jazz Collective topluluğunun bir üyesi olarak müzik yaşantısını sürdürmektedir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Simon!
28 Temmuz 2012, Cumartesi

Müzikle haşır neşir bir ailede yetişmiş ve ilk müzikal deneyimini davulcu ağabeyi Kenny Washington`la birlikte The Washington Brothers adı altında New York kulüplerinde konga ve bongo çalmak suretiyle yaşamıştır. Daha sonra önce çello eğitimi alarak muhtelif orkestralarda (Youth Symphony, All-City, All-State, All-Eastern USA Youth Orkestraları) ve Zubin Mehta, James Levine ve Claudio Abbado yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası`nda çalmış, akabinde şef Antonio Diaz`ın ısrarıyla akustik basa geçmiştir. William Blossom`dan (New York Filarmoni) klasik bas, Paul West`ten caz bası ve Victor Venegas`tan (Fania All-Stars) afro-cuban tarzı bas eğitimi aldıktan sonra ağabeyi ve Marcus Miller`la evde geçirdikleri uzun müzikal geceler nihayetinde sıra elektro basa gelmiştir. Reggie Washington`un birlikte çaldığı ve kayıt yaptığı müzisyenlerden bazıları şunlardır: Branford Marsalis, Salif Keita, Cassandra Wilson, Ravi Coltrane, Steve Coleman, Don Byron, Mike Mainieri, Cheick- Tidiane Seck, Meshell N’degeocello, Kenny Kirkland, World Saxophone Quartet, D’Angelo, Chico Hamilton, Arturo O’Farrill, Lester Bowie, Will Smith ve Arthur Blythe. Birlikte çaldığı davulcularsa oldukça uzun bir liste oluşturur, ki bunlardan bazılarını sayacak olursak: Jimmy Cobb, Lenny White, Buddy Williams, Marvin Smitty Smith, Omar Hakim, Bernard Purdie, Jeff Tain Watts, Greg Bandy, Jimmy Lovelace, Horacio El Negro Hernandez, Bernard Davis, Billy Kilson, Ronnie Burrage, Steve Jordan, Greg Hutchinson, Dafnis Prieto, Rodney Holmes, Mike Clark, Terri-Lyne Carrington ve Willie Jones III. 2005 yılında grup lideri olup 2006`da "A Lot of Love, LIVE!" adlı ilk CD`sini yayınlayan sanatçıya iki konser kaydından derlenen bu çalışmasında saksofoncu Ravi Coltrane, davulcu Gene Lake ve Belçikalı müzisyenler Erwin Vann (saksofon) ve Stéphane Galland (davul) eşlik etmişlerdir. Kendi gruplarıyla Avrupa ve Amerika`nın çeşitli kulüplerinde ve caz festivallerinde sahne alan Washington, 2008 yılında DownBeat dergisi tarafından elektro basın yükselen yıldızları arasında gösterilmiştir. Eğitim ve bilgi aktarımı konularına oldukça ilgili olup özel ders ve workshop`lar vermek suretiyle de caza hizmetlerini sürdürmektedir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Washington!
29 Temmuz 2012, Pazar

Tanınmış Amerikalı swing ve caz gitaristidir. Cazda elektro gitarın öncülerinden olup bebop ve cool jazz`ın gelişiminde anahtar rol oynamış müzisyenlerden biri olarak kabul edilir. Ağustos 1939 - Haziran 1941 arası dönemde Benny Goodman Sextet ve Orkestrasının üyesi olarak dikkati çekmiştir. "Single-string" tekniğini amplifikasyonla birleştirmek suretiyle gitarı ritm bölümünden çıkarıp bir solo enstrümanı olarak ön plana sürmüştür. 1972 yılında çıkan Columbia albümü "Solo Flight: The Genius of Charlie Christian"ın kapağında Gene Lees şöyle yazar: "Pek çok eleştirmen ve müzisyen Christian`ı bebop`un kurucularından, veya en azından müjdecilerinden biri olarak kabul etmektedirler". Benny Goodman Sextet`te Lionel Hampton, Fletcher Henderson, Artie Bernstein ve Nick Fatool gibi müzisyenlerle birlikte çalan Christian 1940 Şubat`ında caz ve swing gitarı dallarında tüm anketleri domine ederek Metronome All Stars`a seçilir. 1940 baharında sadece Charlie Christian`ı tutarak grubunu tümden değiştiren Benny Goodman sadece 1941 anketlerini domine etmekle kalmaz, aynı zamanda Charlie Christian`a ikinci Metronome All Stars üyeliği yolunu da açar. Grubun bir bölümüyle, ki Goodman`ın kendisi de yoktur, bir albüm kaydı esnasında teknisyenler ekipmanı test ettikleri sırada çaldığı ve yıllar sonra "Blues in B" ve "Waiting for Benny" adları altında iki plakta toplanan 20 dakikalık bölüm, Goodman stüdyoya ulaştıktan sonra grubun icra ettiği formel swing müziğine hiç benzemeyip bebop jam session`larından izler taşımaktadır. Bop`ı müjdeleyen diğer Goodman Sextet kayıtlarıysa "Seven Come Eleven" (1939) ve "Air Mail Special"dır (1940 ve 1941). Ancak türün daha dikkat çekici örnekleri Minton`s Playhouse adlı New York caz kulübünde 1941 yılında Charlie Christian`la birlikte trompette Joe Guy`ın, piyanoda Kenny Kersey`nin ve davulda Kenny Clarke`ın çaldıkları ve Columbia Üniversitesi öğrencisi Jerry Newman`ın taşınabilir kayıt cihazıyla kaydedilen parçalardır. 78 devirli plakların kayıt süresini çok aşan bu parçalar içinde özellikle "Swing to Bop" Christian`ın kapasitesini tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir. Yine Newman kayıtları arasında yer alan "Stompin" at the Savoy" sanatçının "tension and release" tekniğini kullanımındaki yetkinliği göstermesi bakımından önemlidir. Newman kolleksiyonu ayrıca bebop`un bir diğer kalesi olarak kabul edilen Clark Monroe`s Uptown House adlı Harlem kulübünde yapılan kayıtları da içermektedir. Bu kayıtlarda da Oran "Hot Lips" Page ve Don Byas gibi müzisyenler yer alırlar. Kenny Clarke "Epistrophy" ve "Rhythm-a-ning" parçalarının Charlie Christian besteleri olduklarını ve bu parçaları Minton`daki jam session`lar esnasında kendisi ve Christian`ın Monk`la birlikte çaldıklarını iddia etmiştir. Bop`ın öncülüğünün yanısıra Charlie Christian`ın Benny Goodman Sextet`le kaydettiği "Stardust", "Memories of You", "Poor Butterfly", "I Surrender Dear" ve "On the Alamo" adlı ballad parçalar sonradan "cool jazz" olarak adlandırılacak tarzdan da izler taşırlar. 1941 yılında tüberküloz teşhisi konan sanatçı 2 Mart 1942`de henüz 25 yaşındayken hayata veda eder. Caz gitaristlerinin Charlie Christian`ı aşmaları için daha 25 yıl geçmesi gerekecektir. Charlie Christian ölümünden 24 yıl sonra 1966`da Down Beat Jazz Hall of Fame`e, 1989`da Oklahoma Jazz Hall of Fame`e, 1990`da ise blues ve rock gitaristleri üzerindeki "erken etki"sinden dolayı Rock and Roll Hall of Fame`e kabul edilmiştir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Christian!


 Müziklerin listesi yukardaki sıraya göredir:

• Steve Lacy with Don Cherry; "Evidence" (Evidence albümünden)
• Charles McPherson; "Manhattan Nocturne" (Aynı isimli albümden)
• Johnny Hodges; "Don`t Get Around Much Anymore" (Complete Jazz Serise, 1952-54 isimli albümden)
• Joanne Brackeen; "C-Sri" (Sit Ate isimli albümünden)
• Edward Simon; "Simplicity" (Simplicitas isimli albümden)
• Reggie Washington; "Jade 4 Giada" (A Lot of Love, Live! isimli albümden)
• Charlie Christian; "Waiting For Benny" (The Genius Of The Electric Guitar albümünden)

Haftaya buluşmak üzere...

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Jutta Hipp (Pianist) » Bobby Durham (Drummer) » Chet Baker » Don Cherry (Trumpet) » Wynton Kelly (Piano) » Johnny Dyani (Bass) » Billy Hart (Drum) » Gigi Gryce (Alto Saxophone) » Michel Portal (Multireed) » Frank Melrose (Piano) » Geoffrey Keezer (Piano) » Paul Desmond (Alto Saxophone) » Serge Chaloff (Saxophone) » Ray Drummond (Bass) » Jimmy Knepper (Trombone) » Coleman Hawkins (Saxophone) » Roy Hargrove (Trumpet) » Palle Danielsson (Bass) » Anita O`Day (Vocal) » Kahil El`Zabar (Percussion) » Mel Tormé (Vocal) » Cat Anderson (Trumpet) » Babyface Willette (Organist) » Craig Harris (Trombone) » Elvin Jones (Drummer) » Wilbur Ware (Bassist) » Sonny Rollins (Saxophone) » Buddy (King) Bolden (Cornetist) » Art Pepper (Alto Saxophone) » Bennie Maupin (Multi Reedist) » Kenny Dorham (Trumpet) » John Coltrane (Saxophone) » Wayne Shorter (Saxophone) » Lex Hamphries (Drummer) » Jack Teagarden (Trombone) » Art Farmer (Trumpet) » Okay Temiz (Percussionist) » Albert `Tootie` Heath (Drummer) » Oscar Peterson (Pianist) » Duke Pearson (Pianist) » Cedar Walton (Pianist, Composer) » George Shearing (Pianist) » Russell Procope (Clarinet, Saxophone) » Arnett Cobb (Saxophone) » Jack DeJohnette (Drummer) » Benny Carter (Horns) » Rahsaan Roland Kirk (Horns) » Abbey Lincoln (Vocalist) » Louis Armstrong (Trumpet) » Tomasz Stanko (Trumpet) » Lester Young (Saxophone) » Mark Helias (Double Bass) » Lincoln Goines (Double Bass) » Don Pullen (Pianist) » Michel Petrucciani (Pianist) » Lou Levy (Pianist) » Barney Bigard (Klarnetist) » Art Tatum (Piyanist) » Howard McGhee (Trompetçi) » Lee Young (Davulcu) » Barney Wilen (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Roland Hanna > Herlin Riley > Clyde Lombardi > Lew Soloff » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Bobby Durham > Jutta Hipp > Bill Mays > Nelson Boyd > Eddie Locke » Ray Bryant (Pianist) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Donald Byrd > Ray Nance > McCoy Tyner > Dodo Marmarosa > Sonny Greer > Phineas Newborn, Jr. > Curtis Fuller » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Zoot Sims > Clifford Brown > Booker Ervin > Lou Donaldson > Phil Woods > Azar Lawrence » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Don Byas / Jesse Drakes / Sonny Criss / Odean Pope / Jimmy Heath / Warne Marsh / George Wallington » Thelonious Monk (Piyanist, Besteci) » Antonio Hart (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Jack Costanzo / Shadow Wilson / Red Rodney / John Gilmore / Roy Campbell » Julian Cannonball Adderley (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mickey Roker / Bireli Lagrene / Lars Danielsson / Dave Bargeron / Max Kaminsky / Butch Warren » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jim Beard / Sonny Sharrock / Kenny Drew » Bill Evans (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Don Redman > Kevin Mahagony > Kenny Burrell > Elmer Crumbley > Billy Kilson > Charlie Shavers > Sonny Simmons » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Junior Cook > Richie Kamuca > Jon Faddis > Annie Ross > Charlie Persip > Dale Fielder > Nnenna Freelon » Eugene Wright > Albert `Tootie` Heath » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Red Garland > Sidney Bechet > Ellis Larkins > Jackie McLean > Kai Winding » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charlie Irvis > Arthur Blythe > Red Nichols > Tania Maria > Pee Wee Hunt > Carla Bley » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Toots Thielemans > Percy Heath > Richard Groove Holmes > Jamie Merritt > Ron Carter » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charles Mingus > Jimmie Noone > Joe Henderson > Earl Bostic > Jimmy Giufre > Connie Kay > Blossom Dearie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Richard Davis > Walt Dickerson > Buster Williams > Leon Parker > Lionell Hampton > Mundell Love » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Duke Jordan > Booker Little > Scott LaFaro > Gene Ramey > Stanley Turrentine > Gerry Mulligan > Freddie Hubbard » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mart Riff Mole > Sir Charles Thompson > Roy Haynes > Shirley Scott > Charles Lloyd > Tommy Flanagan ve bizatihi Arto Peştemalcıgil > Nat King Cole » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Rene Thomas > Dave Pell > Dexter Gordon > Svend Asmussen > Mart Barrett > Eddie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Butler > David Murray > Bobby Jaspar > Tadd Dameron > Rex Stewart > Johnny Carisi > Michel Legrand » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Tex Beneke > Wardell Gray > Stefano Di Batista > Nathan Davies > Bill Doggett > Buddy De Franco » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ronnie Scott > Jeannie Lee > Roy Eldridge > Bobby Hackett > Joe "Tricky Sam" Nanton > Stan Getz > Snooky Young > George Brunies > Norwood "Pony" Poindexter > Bill Evans » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jason Moran > J.J. Johnson > Gary Burton > Julius Hemphill > Benny Golson > Stephane Grapelli > Henri Texier » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Gene Krupa > Aldo Romano > Big Sit Catlett > Al Foster > Horace Parlan > Jimi Cobb » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Heny "Red" Allen > Thurman Barker > Kenny Clarke > William Parker > Wilbur De Paris > Roland Shannon Jackson > Joe Pass » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Kid Ory > John Scofield > Bunk Johnson > Earl Hines > Danilo Perez > Lewis Nash » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > John Ore > Harold Land > Bob Brookmeyer > Larry Willis > Panama Francis > John Pattitucci > Chet Baker » Dave Brubeck (Piano) » Jimmy Lyons (Alto Saxophone) » Tommy Dorsey (Trombone, Big band) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Sam Jones > Hampton Hawes > Billy Bauer > Gus Johnson > Dolo Cooker > Roswell Rudd » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Diego Urcola > Arturo Sandoval > Howard Rumsey > Don Byron > Mugsy Spainer > Paul Bley > Khalil El`Zabar » Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Palle Danielsson / Roy Hargrove / Cozy Cole / Anita O`Day / Alphonse Picou / Eddie Harris / Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dave Holland / Phil Urso / Von Freeman / Steve Swallow / Jimmy Blanton / Sammy Price / Papa Jo Jones » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Fats Navarro / Sam Rivers / Gary Bartz / Bud Powell / Kenny Kirkland / David Kikoski / Oscar Pettiford » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > `Brother` Jack McDuff / Frank Socolow / Muhal Richard Abrams / Monica Zetterlund / Charles Thomas Potter / Ken Vandermark » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ernie Henry / Meade Lux Lewis / Albert Mangelsdorf / Charles `Buddy` Bolden / Sonny Rollins / Wilbur Ware / George Mraz » Charlie Parker (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Martial Solal / Alphonso Trent / Clifford Jarvis » Harold "Doc" West (Drum) » Hank Jones (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Steve Lacy / Charles McPherson / Johnny Hodges / Joanne Brackeen / Edward Simon / Reggie Washington / Charlie Christian » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > René Utreger / Ben Riley / Mtutuzel Dudu Pakwana / Carmell Jones / Peter Ind / Sonny Clark / Don Patterson » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Wright / Lee Morgan / Tomasz Stanko / Paul Gonsalves / Leroy Vinnegar / Alan Dawson / Sadik Hakim » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ahmad Jamal / Rhoda Scott / Mike Maineiri / Eric Watson / Louie Bellson / Hank Mobley / Louis Thomas Jordan » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali » Arto Peştemalcıgil ile Happy Birthday Jazz! > Ray Bauduc / Gaetano Lombardo / Eric Dolphy / Lalo Schifrin / Hermeto Pascoal / Milt Hinton / Frank Lowe
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Parev Arto. Çok sevindim cazkolik"te yazmaya başlamanıza. Sıkı takipçilerinizden biri olacağım. Sevgiler. Vuslat.
Vuslat Kn. / 27.07.2012 15:51:51
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp