Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ece Şermet & Erkan Zeki Ar Duo

Sanatçı: Ece Şermet (v), Erkan Zeki Ar (g)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 19 Ocak.2020
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş ücreti bulunmamaktadır.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: Barış Yazıcı, İmer Demirer, Tolga Bilgin, Işık Üstündağ, Ebru Kennington, Güneş Karaduman, Duru Tuna, Çağdaş Oruç, Serhan Erkol, Barış Yazıcı, Volkan Topakoğlu, Ekin Cengizkan, Emin Fındıkoğlu, Melisa Kral, Zeynep Kuyumcu
Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 19 Ocak.2020
Saat: 21.30
Etkinlik Bilgisi : Pazar cazcılar azar.


 
Arto Peştemalcıgil ile Caz Müzisyenleri Ansiklopedisi

Tommy Dorsey (Trombone, Big band)

 1609 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Thomas Francis "Tommy" Dorsey, Jr. Shenandoah, Pennsylvania doğumlu Amerikalı tromboncu, trompetçi, besteci ve Big Band dönemi grup lideridir. Yumuşak tonda trombon çalışından ötürü "The Sentimental Gentleman of Swing" olarak bilinir. İsminin Benny Goodman, Artie Shaw, Glenn Miller ya da Harry James`ten sonra anılmasına rağmen 1935-1945 arasındaki swing döneminin en popüler grup lideridir. Swing stilinin yanısıra ballad`lar ve popüler şarkıları da başarıyla icra eden orkestrası Frank Sinatra, Dick Haymes ve Jo Stafford gibi isimleri vitrine çıkarmıştır. Sy Oliver ve Bill Finegan gibi yaratıcı aranjörlerle çalışan Dorsey, Elvis Presley`in ortaya çıkışına kadar RCA Victor Records`un en çok satan sanatçısı olmuştur.

* * *

Kariyerinin erken döneminde trompet de çalan ancak daha sonra trombona odaklanan Tommy Dorsey, abisi Jimmy ile birlikte bir süre lokal gruplarda çaldıktan sonra 1920`de Dorsey`s Novelty Six adlı grubu kurar; grup 1922`de adını Dorsey`s Wild Canaries olarak değiştirir. İkili 1920`lerin başları ve ortaları boyunca, bazen ayrı ayrı fakat genellikle birlikte the Scranton Sirens, the California Ramblers gibi gruplar ve Jean Goldkette ve Paul Whiteman`in yönetimindeki orkestralarda çalarlar. Daha sonra New York`a yerleşerek 1927 yılında the Dorsey Brothers Orchestra adı altında OKeh Records adına kayıt yapmaya başlarlar. "Coquette" adlı parçalarıyla 1928 Haziran`ında ilk olarak listelere giren Dorsey`ler, vokalde Bing Crosby`nin yer aldığı "Let`s Do It (Let`s Fall in Love)" adlı parçalarıyla da 1929 baharında ilk ona kadar yükselirler. 1934`te Decca Records`la kontrat imzalayıp Bing Crosby`nin kardeşi Bob Crosby`yi solist olarak işe aldıktan sonra listelerde ilk ona yükselen bir diğer hit parçaları "I Believe in Miracles"ı (1935) kaydederler, bunu "Tiny Little Fingerprints" (vokalde Kay Weber), "Night Wind" (vokalde Bob Crosby), "Lullaby of Broadway" (vokalde Bob Crosby) ve "Chasing Shadows" (vokalde Bob Eberly) gibi diğer hit parçalar izler. 1935 baharında Dorsey Brothers orkestrası ülkenin en önemli orkestrası olma yolundadır ve swing dönemini başlatan topluluk olarak iz bırakmak üzeredir ki kardeşler arasında süregelen fikir ayrılıkları sonucu Tommy grubu terkeder. Jimmy Dorsey orkestrayı yönetmeyi sürdürür ve belli bir başarı da elde eder, ancak "the King of Swing" ünvanı Benny Goodman`ındır artık. Tommy Dorsey ilk orkestrasını 1935 sonbaharında Joe Haymes grubundan arta kalanlarla oluşturur. RCA Victor Records`la plak kontratı imzaladıktan hemen sonra da listelerde ilk sıraya kadar yükselen "On Treasure Island" (vokalde Edythe Wright) parçasını kaydeder, bunu "The Music Goes Round and Round" (vokalde Edythe Wright), "Alone" (vokalde Cliff Weston) ve "You" (vokalde Edythe Wright) adlı zirveye yükselen diğer hit parçaları takip eder. 1937 orkestranın tam 18 adet Top Ten hit`le zirve yaptığı yıldır: "Marie", "Satan Takes a Holiday", "The Big Apple", "Once in a While" ve "The Dipsy Doodle" bunlardan bazılarıdır. Aynı zamanda üç yıl boyunca devam edecek olan kendi radyo şovuna da start veren Tommy Dorsey 1938 yılında aralarında "Music, Maestro, Please"in de bulunduğu 15, 1939`daysa içlerinden "Our Love"ın 1 numaraya kadar yükseldiği 11 adet Top Ten hiti üretir. Ticari yönden son derece başarılı olmasına rağmen orkestrasının caz duygusundan yoksun olduğu eleştirilerini dikkate alan Dorsey, 1939`da Jimmie Lunceford orkestrasının aranjörü Sy Oliver ile anlaşır. "On The Sunny Side of the Street" ve "T.D.`s Boogie Woogie" gibi parçaların aranjörlüğünü yapan Oliver, aynı zamanda yeni orkestranın imza parçaları olan "Well, Git It" ve "Opus One"ı da besteler. Bir diğer önemli adım da 1940 yılında Frank Sinatra`nın Harry James`ten ayrılıp gruba katılması olur.

* * *

1940-1942 yılları arasında Dorsey orkestrasıyla toplam 80 adet plak kaydeden Sinatra, vokalist olarak ilk büyük başarısına burada ulaşır. Ayrıca Dorsey`in trombon çalışını seyrederek nefesini kontrol etmeyi öğrendiğini de ifade etmiştir. Orkestranın diğer önemli aranjörleri arasında Axel Stordahl, Nelson Riddle, Paul Weston ve Bill Finegan`ı saymak mümkündür. 1930 ve 40`larda Dorsey orkestrasında yer alan bazı ünlü müzisyenlerse şunlardır: Trompetçiler Zeke Zarchy, Bunny Berigan, Ziggy Elman, Carl "Doc" Severinsen ve Charlie Shavers; piyanistler Milt Raskin, Jess Stacy; klarnetçiler Buddy DeFranco, Johnny Mince ve Peanuts Hucko. Ayrıca davulcular Buddy Rich, Louie Bellson, Dave Tough, saksofoncu Tommy Reed ve şarkıcılar Jack Leonard, Edythe Wright, Jo Stafford ve The Pied Pipers, Dick Haymes ve Connie Haines de orkestrada yer alan önemli isimler arasındadırlar. İkinci Dünya Savaşı sonrası müzik ekonomisindeki kaymaya paralel olarak big band`lerin devrinin sona ermesiyle birlikte Aralık 1946`da Tommy Dorsey orkestrasının faaliyetine son verir. Ancak yine de RCA için yapmış olduğu "All Time Hits" albümü Şubat 1947`de top ten plaklar arasında yerini alacaktır. İlaveten "How Are Things In Glocca Morra?" single`ı Mart 1947`de en çok satan 10 plak arasına girer. Bu başarılar Dorsey`i 1947 başlarında yeni bir big band oluşturma yolunda yüreklendirir. Bu arada Dorsey kardeşler tekrar barışmışlardır. 1947 yapımı The Fabulous Dorseys adlı biyografık film Dorsey kardeşlerin müzikal kariyerlerinden skeçvari detaylar sunmaktadır. 1950 başlarında Tommy Dorsey RCA Victor`dan tekrar Decca Records`a geri döner, 1953 Mayıs`ındaysa Jimmy Dorsey kendi orkestrasını dağıtıp kardeşinin orkestrasına katılır. Kısa bir süre sonra orkestranın ismi "the Tommy Dorsey Orchestra featuring Jimmy Dorsey" olarak değişecektir. 26 Aralık 1953`te Dorsey kardeşler orkestralarıyla birlikte Jackie Gleason`un CBS TV şovuna katılırlar ve kineskop vasıtasıyla kaydedilen bu şov daha sonra Gleason tarafından home video formatında piyasaya sürülür. Birlikte turneye çıkan ve kendi televizyon programları Stage Show`u (1955-1956) da sürdüren ikili, ilk olarak bu şovda Elvis Presley`i ulusal televizyon izleyici kitlesine tanıtmışlardır. Tommy Dorsey 26 Kasım 1956`da Greenwich, Connecticut`taki evinde hayata veda eder. Ölümünden sonra orkestrayı devralan abisi Jimmy de bir sene sonra akciğer kanseri sonucu yaşamını yitirecektir. Sanatçının 1941 Victor kaydı "I`ll Never Smile Again" 1982 yılında, tema şarkısı "I`m Getting Sentimental Over You" ve 1928 kaydı "Marie" de 1998 yılında Grammy Hall of Fame`e kabul edilmişlerdir.

* * *

Bitirirken bu seferlik ufak bir değişiklik yapıp Tommy Dorsey`in ünlü bestelerini sıralayalım: 1929: "You Can`t Cheat A Cheater". Phil Napoleon ve Frank Signorelli ile, 1932: "Three Moods", 1937: "The Morning After", 1938: "Chris and His Gang", Fletcher ve Horace Henderson ile, 1939: "To You", "This Is No Dream", "You Taught Me To Love Again", "In The Middle Of A Dream", "Night In Sudan", 1945: "Fluid Jive" ve "Fried Chicken", 1946: "Nip and Tuck", 1947: "Trombonology"

Arto Peştemalcıgil

Cazkolik.com / 19 Kasım 2012

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Dünya nasıl değişir?
Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi.
Jimmy Knepper (Trombone)
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Jutta Hipp (Pianist) » Bobby Durham (Drummer) » Chet Baker » Don Cherry (Trumpet) » Wynton Kelly (Piano) » Johnny Dyani (Bass) » Billy Hart (Drum) » Gigi Gryce (Alto Saxophone) » Michel Portal (Multireed) » Frank Melrose (Piano) » Geoffrey Keezer (Piano) » Paul Desmond (Alto Saxophone) » Serge Chaloff (Saxophone) » Ray Drummond (Bass) » Jimmy Knepper (Trombone) » Coleman Hawkins (Saxophone) » Roy Hargrove (Trumpet) » Palle Danielsson (Bass) » Anita O`Day (Vocal) » Kahil El`Zabar (Percussion) » Mel Tormé (Vocal) » Cat Anderson (Trumpet) » Babyface Willette (Organist) » Craig Harris (Trombone) » Elvin Jones (Drummer) » Wilbur Ware (Bassist) » Sonny Rollins (Saxophone) » Buddy (King) Bolden (Cornetist) » Art Pepper (Alto Saxophone) » Bennie Maupin (Multi Reedist) » Kenny Dorham (Trumpet) » John Coltrane (Saxophone) » Wayne Shorter (Saxophone) » Lex Hamphries (Drummer) » Jack Teagarden (Trombone) » Art Farmer (Trumpet) » Okay Temiz (Percussionist) » Albert `Tootie` Heath (Drummer) » Oscar Peterson (Pianist) » Duke Pearson (Pianist) » Cedar Walton (Pianist, Composer) » George Shearing (Pianist) » Russell Procope (Clarinet, Saxophone) » Arnett Cobb (Saxophone) » Jack DeJohnette (Drummer) » Benny Carter (Horns) » Rahsaan Roland Kirk (Horns) » Abbey Lincoln (Vocalist) » Louis Armstrong (Trumpet) » Tomasz Stanko (Trumpet) » Lester Young (Saxophone) » Mark Helias (Double Bass) » Lincoln Goines (Double Bass) » Don Pullen (Pianist) » Michel Petrucciani (Pianist) » Lou Levy (Pianist) » Barney Bigard (Klarnetist) » Art Tatum (Piyanist) » Howard McGhee (Trompetçi) » Lee Young (Davulcu) » Barney Wilen (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Roland Hanna > Herlin Riley > Clyde Lombardi > Lew Soloff » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Bobby Durham > Jutta Hipp > Bill Mays > Nelson Boyd > Eddie Locke » Ray Bryant (Pianist) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Donald Byrd > Ray Nance > McCoy Tyner > Dodo Marmarosa > Sonny Greer > Phineas Newborn, Jr. > Curtis Fuller » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Zoot Sims > Clifford Brown > Booker Ervin > Lou Donaldson > Phil Woods > Azar Lawrence » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Don Byas / Jesse Drakes / Sonny Criss / Odean Pope / Jimmy Heath / Warne Marsh / George Wallington » Thelonious Monk (Piyanist, Besteci) » Antonio Hart (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Jack Costanzo / Shadow Wilson / Red Rodney / John Gilmore / Roy Campbell » Julian Cannonball Adderley (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mickey Roker / Bireli Lagrene / Lars Danielsson / Dave Bargeron / Max Kaminsky / Butch Warren » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jim Beard / Sonny Sharrock / Kenny Drew » Bill Evans (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Don Redman > Kevin Mahagony > Kenny Burrell > Elmer Crumbley > Billy Kilson > Charlie Shavers > Sonny Simmons » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Junior Cook > Richie Kamuca > Jon Faddis > Annie Ross > Charlie Persip > Dale Fielder > Nnenna Freelon » Eugene Wright > Albert `Tootie` Heath » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Red Garland > Sidney Bechet > Ellis Larkins > Jackie McLean > Kai Winding » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charlie Irvis > Arthur Blythe > Red Nichols > Tania Maria > Pee Wee Hunt > Carla Bley » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Toots Thielemans > Percy Heath > Richard Groove Holmes > Jamie Merritt > Ron Carter » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charles Mingus > Jimmie Noone > Joe Henderson > Earl Bostic > Jimmy Giufre > Connie Kay > Blossom Dearie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Richard Davis > Walt Dickerson > Buster Williams > Leon Parker > Lionell Hampton > Mundell Love » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Duke Jordan > Booker Little > Scott LaFaro > Gene Ramey > Stanley Turrentine > Gerry Mulligan > Freddie Hubbard » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mart Riff Mole > Sir Charles Thompson > Roy Haynes > Shirley Scott > Charles Lloyd > Tommy Flanagan ve bizatihi Arto Peştemalcıgil > Nat King Cole » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Rene Thomas > Dave Pell > Dexter Gordon > Svend Asmussen > Mart Barrett > Eddie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Butler > David Murray > Bobby Jaspar > Tadd Dameron > Rex Stewart > Johnny Carisi > Michel Legrand » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Tex Beneke > Wardell Gray > Stefano Di Batista > Nathan Davies > Bill Doggett > Buddy De Franco » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ronnie Scott > Jeannie Lee > Roy Eldridge > Bobby Hackett > Joe "Tricky Sam" Nanton > Stan Getz > Snooky Young > George Brunies > Norwood "Pony" Poindexter > Bill Evans » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jason Moran > J.J. Johnson > Gary Burton > Julius Hemphill > Benny Golson > Stephane Grapelli > Henri Texier » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Gene Krupa > Aldo Romano > Big Sit Catlett > Al Foster > Horace Parlan > Jimi Cobb » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Heny "Red" Allen > Thurman Barker > Kenny Clarke > William Parker > Wilbur De Paris > Roland Shannon Jackson > Joe Pass » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Kid Ory > John Scofield > Bunk Johnson > Earl Hines > Danilo Perez > Lewis Nash » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > John Ore > Harold Land > Bob Brookmeyer > Larry Willis > Panama Francis > John Pattitucci > Chet Baker » Dave Brubeck (Piano) » Jimmy Lyons (Alto Saxophone) » Tommy Dorsey (Trombone, Big band) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Sam Jones > Hampton Hawes > Billy Bauer > Gus Johnson > Dolo Cooker > Roswell Rudd » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Diego Urcola > Arturo Sandoval > Howard Rumsey > Don Byron > Mugsy Spainer > Paul Bley > Khalil El`Zabar » Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Palle Danielsson / Roy Hargrove / Cozy Cole / Anita O`Day / Alphonse Picou / Eddie Harris / Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dave Holland / Phil Urso / Von Freeman / Steve Swallow / Jimmy Blanton / Sammy Price / Papa Jo Jones » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Fats Navarro / Sam Rivers / Gary Bartz / Bud Powell / Kenny Kirkland / David Kikoski / Oscar Pettiford » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > `Brother` Jack McDuff / Frank Socolow / Muhal Richard Abrams / Monica Zetterlund / Charles Thomas Potter / Ken Vandermark » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ernie Henry / Meade Lux Lewis / Albert Mangelsdorf / Charles `Buddy` Bolden / Sonny Rollins / Wilbur Ware / George Mraz » Charlie Parker (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Martial Solal / Alphonso Trent / Clifford Jarvis » Harold "Doc" West (Drum) » Hank Jones (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Steve Lacy / Charles McPherson / Johnny Hodges / Joanne Brackeen / Edward Simon / Reggie Washington / Charlie Christian » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > René Utreger / Ben Riley / Mtutuzel Dudu Pakwana / Carmell Jones / Peter Ind / Sonny Clark / Don Patterson » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Wright / Lee Morgan / Tomasz Stanko / Paul Gonsalves / Leroy Vinnegar / Alan Dawson / Sadik Hakim » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ahmad Jamal / Rhoda Scott / Mike Maineiri / Eric Watson / Louie Bellson / Hank Mobley / Louis Thomas Jordan » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali » Arto Peştemalcıgil ile Happy Birthday Jazz! > Ray Bauduc / Gaetano Lombardo / Eric Dolphy / Lalo Schifrin / Hermeto Pascoal / Milt Hinton / Frank Lowe
Bu içeriğe yapılan yorumlar
"I"m Getting Sentimental Over You" aynı zamanda Woody Allen"ın unutulmaz filmi ve benim de kişisel favorim olan "Radio Days"in tema müziklerinden biridir. Filmi görmeyen varsa hararetle tavsiye ederim!
harutyun arto peştemalcıgil / 19.11.2012 15:17:37
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp