Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

2. Efes Opera ve Bale Festivali

Sanatçı: İzmir Devlet Opera ve Balesi
Mekan: Efes Antik Ticaret Agorası
Tarihi: 28 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Bu yıl 2ncisi gerçekleşecek Efes Opera ve Bale Festivalinde bu akşam İzmir Devlet Opera ve Balesi İspanyol renkleri isimli eseri sergileyecek. İnternet Gişesi: Biletiva.com


Garanti BBVA Feriye Konserleri: Analog Kültür Experiment feat. Tolga Zafer

Mekan: Feriye, Ortaköy
Tarihi: 29 Ağustos.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Kaan Düzarat’ın 2014 yılında hayata geçirdiği plak dükkanı ve müzik stüdyosu Analog Kültür’de tohumları atılan ve o günden bu yana deneylerini sürdüren serbest doğaçlama birliği Analog Kültür Experiment, Sonar Festival, Kırım Kilisesi Konserleri, Babylon, minimüzikhol ve Mecra gibi sahnelerde dinleyici ile buluştu. Kadrosu da repertuarı gibi serbest olan grupta, elektronikler ve perküsyonda Kaan Düzarat’a bu kez elektronikler ve klavyede Tolga Zafer, davulda Hakan Deniz Özdemir ve kontrbasta Eren Turgut ekleniyor.


Cana Çankaya

Sanatçı: Cana Çankaya piano
Mekan: Q Lounge, Cumhuriyet Mah. D-Resort Göcek No: 15, Fethiye (0 252 661 0900)
Tarihi: 30 Ağustos.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Göcek Q Lounge ve The Breeze restoranları temmuz ve ağustos ayları boyunca ünlü Dj’ler ve Yunan Geceleri ile her akşam farklı eğlencelere ev sahipliği yapacak. Göcek’te tatilcilerin ve yat tutkunlarının vazgeçemediği adreslerin başında gelen Q Lounge, yaz boyu ünlü Dj’ler Doğuş Çabakçor, Can Hatipoğlu, Hakan Kabil ve caz piyanisti Cana Cankaya’nın müziğiyle eğlenecek. Göcek’teki tek özel plajda bulunan, Göcek koyunun turkuvaz manzarasına sahip bembeyaz bir cenneti andıran The Breeze’de Evrim Ateşler Yunan müziği, Atilla Demircioğlu ve İdil Serter gitarı ile sahne alırken Can Hatipoğlu da DJ performansı ile eğlencenin dozunu artıracak.


 
Arto Peştemalcıgil ile Caz Müzisyenleri Ansiklopedisi

Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mickey Roker / Bireli Lagrene / Lars Danielsson / Dave Bargeron / Max Kaminsky / Butch Warren

 3447 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Bu bölümün müzikleri her ismin altında ayrı ayrı video klipler olarak kayıtlıdır.


Happy Birthday Jazz!`a hoşgeldiniz, yazın takvim bitişi hava sıcaklıklarını da sanki etkiledi. Boğucu sıcaklar bir kaç gündür yerini sonbahar rahatlığına bıraktı. Önümüz Akbank Caz Festivali, yeni bir sezon daha başlıyor...

Yeni haftaya Pazartesi değil Salı başlıyoruz ve Salı`nın ismi 20. yüzyılda olduğu gibi 21. yüzyılda da çalmayı sürdüren Mickey Roker. Çarşamba manuş ve caz gitarın sadece Avrupa değil dünyaca ünlü bir ismi var; Bireli Lagrene. Perşembe bir başka Avrupalı usta, Türkiye de çok sayıda hayranı olan Lars Danielsson günün ismi. Cuma günün tromboncu Dave Bargeron, Cumartesi bir başka trompetçi Max Kaminsky ve haftanın son günü ise basçı Butch Warren bu köşelerin konuğu.

Arto Peştemalcıgil
arto@cazkolik.com
07 Eylül 2013, Cumartesi

Brockton, Massachusetts doğumlu Amerikalı trompetçi ve kendi adını taşıyan The Max Kaminsky Orkestrası`nın şefidir. Müzik kariyerine 1924`te Boston`da başladı; 1928`de Chicago`nun ünlü Cinderella Ballroom`unda George Wettling ve Frank Teschemacher`le ve 1929`da kısa bir süre New York`ta Red Nichols`la birlikte çalıştı. Öncelikle bir Dixieland müzisyeni olarak tanınan ve bir müddet Original Dixieland Jass Band`de de yer alan Kaminsky, sonraki 5 yıl boyunca ticari dans orkestralarında çalıştı ve aynı zamanda Eddie Condon, Benny Carter (1933) ve Mezz Mezzrow`la (1933–34) kayıtlar yaptı. Tommy Dorsey Orkestrası`nda (1936) çalarak ve the Clambake Seven`in erken bir versiyonuyla birlikte radyo yayınlarına katılarak ünlendi; 1938`de kısa bir süre Artie Shaw`la çalıştıktan sonra yeniden Tommy Dorsey`e döndü ve akabinde Bud Freeman`ın Summa Cum Laude Orchestra`sında çaldı (1939-1940). 1941-1943 yılları arasında orduda görev yaptı ve yine Artie Shaw liderliğindeki Navy Band`le birlikte Güney Pasifiği turladı.

Max Kaminsky 1944-1945 yıllarında Eddie Condon`un New York Carnegie Hall ve Town Hall`de organize ettiği efsanevi konserlerde yer aldı ve 1944 yılından itibaren Commodore plak şirketi adına kayıtlar yapmaya başladı. Sanatçının 1940`larda birlikte çalıştığı müzisyenlerden bazıları şunlardı: Sidney Bechet, George Brunis, Art Hodes, Joe Marsala, Willie "The Lion" Smith ve Jack Teagarden. Televizyon için çalışmalar da yapan ve birkaç sezon Jackie Gleason`un grubunu yöneten Kaminsky, 1959 yılında Jack Teagarden`la birlikte uzakdoğu turnesine çıktı. 1960`ların sonundan 1983`e kadar aralıklarla New York`un the Metropole ve Jimmy Ryan`s adlı mekanlarında çalıştı, Newport Caz Festivali`ne ve New York Dünya Fuarı`na (1964-1965) katıldı. Straightforward yaklaşımını değiştirmemekle birlikte yeni stillere açık bir müzisyen olan ve hatta Charlie Parker`la birlikte bir jam session`a katılan Max Kaminsky, 1963 yılında "Jazz Band: My Life in Jazz" adındaki muhteşem hatıratını yayınladı. 1975-1976 yıllarında lider olarak yaptığı kayıtlar tok bir tona sahip, ekonomik ve King Oliver, Freddy Keppard ve Louis Armstrong tarzı swing`li stilini açıkça ortaya koyuyordu. Max Kaminsky 86. doğum gününden bir gün önce hayata veda etti.

Max Kaminsky diskografisi: Solo Albümler: Jazz on the Campus Ltd. (RCA 1954), Windy City Six (Jazztone 1954), Chicago Style (Jazztone 1954), When the Saints Go Marching In (MGM 1955), Max Goes East (1963), Meets the Happy Jazz Band (Fat Cat Jazz 1974), Two for Tea (Fat Cat Jazz 1976), When Summer Is Gone (Chiaroscuro 1977), Classic Jazz Hot Horn: 1942-1960 (Vintage Music Productions 2010).

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Kaminsky!
06 Eylül 2013, Cuma

Athol, Massachusetts doğumlu Amerikalı tromboncu ve tubacı. Jazz-rock grubu Blood, Sweat, and Tears`in elemanı olarak tanındı. 1968-1970 yılları arasında Clark Terry`s Big Band`de lead trombon ve Doc Severinsen`in grubunda bas trombon ve tuba çaldıktan sonra 1970 yılında Jerry Hyman`ın ayrılışıyla birlikte katıldığı Blood, Sweat and Tears topluluğunun 11 albümünde yer aldı. 1972 yılında grubun turne ve konser takviminin müsait olmasından yararlanarak Gil Evans Orkestrası`na katıldı ve bu birliktelik günümüze dek sürdü. Blood, Sweat and Tears`in "Live and Improvised" (1975) albümünde "And When I Die/One room country shack" medley`inde tubasıyla mükemmel bir jazz-rock solosu icra etti. Gruptan ayrıldıktan sonra New York`ta aranan bir kayıt müzisyeni ve tanınmış bir caz sanatçısı olarak faaliyetlerini sürdürdü. Paul Simon, Mick Jagger, James Taylor ve Eric Clapton`un popüler tarzdaki albümlerinin yanısıra Gil Evans, George Russell, Dave Sanborn, Carla Bley ve Pat Metheny`nin caz albümlerinde de yer aldı; Johnny Griffin`in "Dance of Passion", Michel Camilo`nun "One More Once", Gerry Mulligan`ın "Re-Birth Of The Cool" ve Miles Davis / Quincy Jones ikilisinin "Live At Montreux" albümlerine trombonuyla katkı sağladı. 1990`larda the Carnegie Hall Jazz Band`e katılan Dave Bargeron`un ilk solo albümünü kaydetmek için 1995`e dek beklemesi gerekti; sanatçı ancak the Bargeron Articulating Valve Option (ya da BRAVO) adını verdiği trombon ağızlığı için özel bir kapakçık geliştirdikten sonra kendini gerçek bir trombon solisti olarak ifade etmeye hazır hissetti. "Barge Burns... Slide Flies" adındaki ilk albümünde Bargeron`a piyanoda Larry Willis (eski bir Blood, Sweat And Tears elemanı), davulda Kenwood Dennard ve basta Steve Novosel eşlik ettiler. Uzun yıllar Jaco Pastorius` Word of Mouth Band`de de yer alan Dave Bargeron halen the George Gruntz Concert Jazz Band ve the George Russell Living Time Orchestra`yla kayıt ve turne çalışmalarını sürdürmektedir. Sanatçı ayrıca Michel Godard, Luciano Biondini ve Kenwood Dennard`la birlikte yer aldığı jazz tuba grubu `Tuba Tuba` ile de kayıt ve turne çalışmaları yapmaktadır. 1968`den beri birarada olan ve 6 tubadan oluşan Howard Johnson`s "Gravity" topluluğunun kurucu üyesi olan Dave Bargeron aynı zamanda the Birdland Big Band`in lead tromboncusudur. Tüm bu uğraşlarının yanısıra televizyon / radyo için ticari jingle`lar ve film müzikleri kaydetmekte ve diğer müzisyen ve şarkıcıların albümlerinde çalmayı sürdürmektedir.

Dave Bargeron diskografisi: Solo Albümler: Barge Burns…. Slide Flies (Trombone) Mapleshade Records 1995, Tuba Tuba with Michel Godard (Tuba) Enja Records 2001, TubaTuba II Kasım 2003, B.R.A.V.O. Duets With Myself, 2012. Sideman Olarak: Blood Sweat & Tears Live and Improvised ve 10 diğer BS&T albümü 1989, Grammy ödüllü Gil Evans albümü Bud & Bird Live at Montreux, Miles Davis ve Quincy Jones ile, ReBirth of the Cool, Gerry Mulligan ile, Dance of Passion, Johnny Griffin ile, One More Once, Michel Camillo ile, Gravity and Right Now, Howard Johnson ile, The Birthday Concert and Word of Mouth, Jaco Pastorius ile, Big Bad Concert Live at Carnegie Hall, Clark Terry ile, Incredible Journey, Bob Mintzer ile, Theatre, George Gruntz ile, Dave Bargeron 1989 "NARAS Trombon kategorisinde En Değerli Müzisyen" ödülü sahibidir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Bargeron!
05 Eylül 2013, Perşembe

İsveçli basçı, besteci ve albüm prodüktörü. İsveç`in Smålandsstenar şehrinde doğdu. 9 yaşında bas çalmaya başladı ve 19 yaşında Kopenhag`a taşındı. Eğitimini Göteborg Müzik Konservatuarı`nda tamamladı. Profesyonel anlamda ilk olarak Skunk Funk adındaki bir funk grubunda çaldı. 1985 yılında saksafoncu Dave Liebman, piyanist Bobo Stenson ve davulcu Jon Christensen`den oluşan bir grup kurarak birkaç albüm kaydetti. Gitarist John Scofield ve davulcu Peter Erskine`in de yer aldıkları Hans Ulrik`in Jazzpar 99 Combo`sunda, daha sonra da saksafoncu / klarnetçi Tony Coe`yla birlikte Carsten Dahl`in Jazzpar 2000 Combo`sunda çaldı. Big band`lerde de çalışan Lars Danielsson, John Scofield, Jack DeJohnette, Mike Stern, Billy Hart, Charles Lloyd, Terri Lyne Carrington, Leszek Mo?d?er, Joey Calderazzo, Gino Vannelli ve Dave Kikoski gibi müzisyenlerle performans ve kayıt çalışmaları yaptı. Grup lideri olarak yaptığı çalışmalarla büyük beğeni toplayan sanatçı 1980 yılından itibaren Lars Danielssons Quartet`le birlikte solo albümler kaydetmeye başladı ve bu albümlerde Alex Acuña, John Abercrombie, Bill Evans, Kenny Wheeler, Rick Margitza ve Niels Lan Doky gibi değerli müzisyenlere yer verdi. 1994 albümü "Far North"da soprano saksafoncu David Liebman, piyanist Bobo Stenson, ve davulcu Jon Christensen`le; 1997`deki "Origo"daysa gitarist John Abercrombie ve davulcu Adam Nussbaum`la birlikte çaldı. 2005`te kaydettiği nadir ve rafine "Libera Me" CD`sinde kendisine the Danish Radio Concert Orchestra eşlik ediyordu; iki yıl sonra kaydettiği "Pasodoble" ise Polonyalı piyanist Leszek Mozdzer`in usta ellerine emanetti. Sanatçı 2009 yılındaki "Tarantella" adlı çalışmasında klasik Avrupa oda müziği ve geleneksel İskandinav halk müziğini de içeren oldukça farklı tarzlara yer verdi. Lars Danielsson son olarak 2012 yılında "Liberetto" albümünü piyasaya çıkardı.

Prodüktör olarak Danielsson Cæcilie Norby ve The Danish Radio Orchestra`nın albümlerinin yapımcılığını üstlendi. Dünya çapında çeşitli mekan ve festivallerde bas, elektro bas ve çello çalarak performanslarını sürdüren ve ülkemizde de son olarak 12 Temmuz 2012`de İstanbul Arkeoloji Müzesi`nde doyumsuz bir konser veren Lars Danielsson müziğe keskinlik, renk ve coşku kazandıran mükemmel bir solist ve eşlikçi olarak şöhretini her geçen gün biraz daha pekiştirmektedir.

Lars Danielsson diskografisi: 1984 Time Unit Dragon, 1985 New Hands Dragon, 1991 Poems Dragon, 1991 Poems Dragon, 1992 Fresh Enough L & R Music/Records, 1994 Far North Curling Legs Productions, 1994 Continuation L & R Music / Records, 1994 Far North Curling Legs Productions, 1995 European Voices Dragon, 1997 Live at Visiones Dragon, 1997 Origo Curling Legs Productions, 2005 Libera Me Highnote Records, Inc. / High Note, 2006 Mélange Bleu Act Music, 2007 Pasodoble Act Music + Vision / Act, 2009 Tarantella Act / Act Music + Vision, 2012 Vagabond Act / Act Music + Vision / Ais, Magnum Mysterium Act, Liberetto Act, Lars Danielsson Edition Act Music, Signature Edition, Vol. 3 Act.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Danielsson!
04 Eylül 2013, Çarşamba

4 Eylül 1966 doğumlu Fransız gitarist ve basçı. 1980`lerde Django Reinhardt etkisindeki gitar stiliyle tanındı, aynı zamanda elektro gitarda bir `jazz fusion` virtüözü olarak isim yaptı. 1980`de "Routes to Django: Live" albümü piyasaya çıktığında 13 yaşında olan Lagrene, eleştirmenler tarafından Django Reinhardt`ın ardılı olarak övüldü; sonraki yıllarda da Reinhardt`ın stilini taklit etmeyi sürdüren sanatçı "Swing `81" albümünde ustasının efsanevi "Nuages" ve "Djangology" parçalarını kaydetti. Ancak zamanla bu rolün kendisini sınırladığını hissetti. Lagrene`e kulak verelim: "Çocukken plaklarını tekrar tekrar dinlerdim, ta ki onun gibi çalana kadar. Ancak daha sonra anladım ki bu büyük gitariste saygı duymak onu taklit etmekten çok daha değerliymiş..."

Fransa`nın Alsace bölgesinde geleneksel bir Çingene komününde doğan Biréli Lagrene 4 yaşında gitar çalmaya başladı. "Babam büyük bir Django Reinhardt ve Stéphane Grappelli hayranıydı ve Hot Club de France müziğine bayılırdı. O da bir gitaristti ve bu müzikle büyümüştü, dolayısıyle bizim -benim ve kardeşimin- de gitarist olup Django Reinhardt`ın müziğini çalmamızı istiyordu." 7 yaşında caz çalmaya başlayan Lagrene, Reinhardt`ın stiline yoğunlaştı. "9 yaşına geldiğimde gitar çalabildiğimin ya da müzisyen olduğumun farkında bile değildim. Benim için yemek yemek kadar basit bir işti. Daha sonra gamları vs öğrenmek için bir gitar öğretmeniyle bir araya geldim, ancak bana zaten herşeyi bildiğimi söyledi ve yarım saat sonra çekti gitti." 1978 yılında Strasbourg`daki bir festivalde elde ettiği derece ve nihayetinde televizyondan yayınlanan bir çingene festivalindeki performansıyla dikkatleri çekti. Onlu yaşlarının sonlarında Wes Montgomery ve Jimi Hendrix gibi gitaristleri dinleyip özümseyen Lagrene`in müzikal zevkleri gelişmeye başladı; artık elektro gitar da çalmaya başlamıştı. 1984 yılında, daha kariyerinin başındayken New York`un Fat Tuesdays kulübünde bir Django Reinhardt Tribute konserine katıldı. The New York Times`dan John S. Wilson performansın ardından şöyle yazıyordu: "Mr. Lagrene kayda değer bir taklitten fazlası olduğunu gösterdi, özellikle de orijinal emprovizasyonlarında Reinhardt tarzına kendine ait renkleri katarken..." Amerika`da olduğu sırada Stéphane Grappelli, Benny Goodman ve Benny Carter gibi uluslararası caz sahnesinin saygın isimleriyle bir araya gelen Lagrene, yine 1984`te New York`ta Larry Coryell`le tanıştı ve daha sonra da ünlü basçı Jaco Pastorius`la tanıştırıldı. İkili birlikte Avrupa`yı dolaştılar ve Pastorius`la olan birlikteliği sanatçının müzikal yönden bağımsızlığını kazanmasına büyük katkı sağladı. Lagrene`in birlikte çalıştığı bir diğer gitarist de Al Di Meola`ydı. 1997 yılında New York`un ünlü Blue Note kulübünde Larry Coryell ve Billy Cobham`la birlikte sahne alan Biréli Lagrene, 2001 yılındaysa geleneksel stiline ve Reinhardt`a geri dönerek "Gipsy Project" ve "Gipsy Project and Friends" (2002) albümlerini kaydetti. "Gipsy Project" albüm notlarında Rick Anderson şöyle yazıyordu: "Bu albüm orijinal Reinhardt plaklarının makul bir yedeği olarak değil de onların önemli bir tamamlayıcısı olarak görülmelidir." Caz eleştirmeni Gary Giddins ise albümü, "heyecan verici...Lagrene`in yıllardan beri yaptığı en iyi iş" sözleriyle övdü. "Gipsy Project and Friends" çalışmasındaysa sanatçıya her zamanki grup elemanları Diego Imbert (double bas) ve Hono Winterstein`in (ritm gitar) yanısıra kemancı Florin Niculescu, Henri Salvador ve Thomas Dutronc (efsanevi Fransız pop çifti Françoise Hardy ve Jacques Dutronc`un oğlu) eşlik ettiler. Özellikle Niculescu`nun Lagrene`le uyumu Grappelli-Django ikilisini hatırlatır nitelikteydi. Konser, festival ve kayıt çalışmalarını gerek kendi ülkesinden, gerekse uluslararası müzisyenler eşliğinde günümüzde de sürdüren Biréli Lagrene`in son albümü 2012 yılında piyasaya çıkan "Mouvements" CD`sidir.

Biréli Lagrene diskografisi: 1980 Routes To Django - live At The Krokodil (jazzpoint), 1981 Biréli Swing `81, 1981 Down in Town, 1982 Fifteen (Antilles), 1983 Down In Town, 1984 Live at the Canergie Hall relica, 1985 Live with Vic Juris Inakustik, 1985 A tribute to Django Reinhardt (Live at the Carnegie Hall & Freiburg Jazz Festival) 2 cd 1986 Stuttgart Aria 1986 Heavy`n Jazz (Jaco Pastorius), 1986 Special Guests (Larry Coryell, Miroslav Vitous), 1987 Inferno, 1988 Foreign Affairs, 1989 Highlights, 1990 Acoustic Moments, 1992 Standards Capitol, 1994 Live in Marciac, 1994 The Music of Django Reinhardt IMPORT Bob Wilber Randy Sandke Mike Peters Bireli Lagrene, 1995 My favorite Django, 1998 The One And Only, together with Jimmy Rosenberg and Angelo Debarre (Hot Club Records), 1998 Mike Reinhardt Choukar, 1998 Blue Eyes, 1999 Duet, together with Sylvain Luc, 2000 A Tribute to Django Reinhardt: at the Carnegie H. and the Freiburg Jazz Fest. reedition, 2000 Frontpage with Dennis Chambers, Dominique Di Piazza, 2001 Gipsy Project, 2002 Gipsy Project & Friends, 2004 Move 2004 Bireli Lagrene & Friends Live Jazz à Vienne (DVD).

Biréli Lagrene filmografisi: 2004 Live Jazz À Vienne (Dreyfus), 2005 Django: A Jazz Tribute, 2006 Live in Paris (Dreyfus), 2009 Monaco Dreyfus Night (Dreyfus).

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Roker!
03 Eylül 2013, Salı

"...müzik müziktir, hangi tarz olursa olsun swingli olmak zorundadır, gospel ve country ve western için bile geçerlidir bu. Eğer profesyonelsen her tarz müziği çalabilmelisin. Cazı bunun için severim, blues`dan Latin`e ve Brezilya`ya her çeşit ritmi kullanır."

1932`de Miami`de doğan ve Philadelphia`da büyüyen Mickey Roker davul çalmaya R&B gruplarında başlar, ancak Philadelphia`nın canlı caz sahnesiyle tanışmasıyla birlikte bu tarza gönül verir. Philly Joe Jones en büyük idolüdür. Hızla öğrenen ve durmaksızın çalan Roker 1950`lerin başlarında duygusal ve aynı zamanda atak bir big band davulcusu olarak ünlenir. Özellikle Dizzy Gillespie`nin favori davulcusudur, ki Dizzy Roker`la ilgili olarak, "bir kere groove`u oturttu mu, istersen Paris`e gidip dön o hala oradadır. Asla endişelenmen gerekmez" şeklinde konuşmuştur. Kısa sürede hem big band, hem de küçük grup ortamında üstün eşlikçilik yeteneğiyle parlayıp talep gören sanatçı henüz Philadelphia`dayken Jimmy Oliver, Jimmy Heath, Jimmy Divine, King James, Lee Morgan, Kenny Barron ve McCoy Tyner`la çalar; 1959`da New York`a yerleştikten sonra ilk çalışmaları Gigi Gryce, Ray Bryant, Joe Williams, Junior Mance, Duke Pearson, Art Farmer, Sonny Rollins, Milt Jackson ve Clifford Jordan`ladır. Özellikle Ray Nance Trio`nun bir üyesi olarak Joe Williams`a eşlik ettiği sırada Coleman Hawkins, Benny Carter ve Ben Webster gibi swing döneminin dev isimleriyle çalma fırsatı yakalar. Yine Williams`la birlikteliği sayesinde şarkıcı eşlikçisi olarak isim yapacak ve Ella Fitzgerald ve Nancy Wilson`la da çalışma olanağı bulacaktır. Mickey Roker`in 1971 yılında Dizzy Gillespie`yle başlattığı müzikal ortaklık 70`lerin sonuna dek sürer. Onunla geçirdiği zamanı daima minnetle anmakla birlikte Roker Dizzy`yle ilgili farklı bir perspektif ortaya koyar: "Dizzy conga davullarıyla beni deli ederdi. Çalardı ancak davulcu değildi; ritmleri beni duvara toslatırdı. Trompet çalmanın haricinde herşeyi yapardı: Dans ederdi, şarkı söylerdi, conga çalardı, aleti ağzında tutmasını engelleyen herşeyle uğraşırdı. Uzun süre sahnelerde kalmak istediğini söylerdi, ki yaşlandıkça trompet çalmanın zorlaştığı bilinen bir şeydir." 1980`ler boyunca serbest çalışarak Oscar Peterson, Ray Bryant, Zoot Sims, Milt Jackson ve Ray Brown gibi isimlere eşlik eden Roker, 1992 yılında Modern Jazz Quartet`te Connie Kay`in yerini alır. Burada bir kez daha Milt Jackson`la yan yana çalma olanağı bulan sanatçının Jackson`la ilgili görüşüyse şöyledir: "Bags caz çalmayı, swing yapmayı seven müthiş bir müzisyendi. Modern Jazz Quartet`te çaldığım yıllarda John Lewis`le sürekli didişirlerdi, çünkü Bags o klasik zımbırtısını çalmak istemezdi; swing yapmak, caz çalmak isterdi." 21. yüzyılda da Philadelphia caz sahnesindeki aktivitesini sürdüren Mickey Roker, genç davulcuların rol modeli olmayı sürdüren bir davul efsanesidir.

Mickey Roker diskografisi: Sideman olarak: Gene Ammons ile, Got My Own (Prestige, 1972), Big Bad Jug (Prestige, 1972), Together Again for the Last Time (Prestige, 1973 [1976]), Sonny Stitt-Frank Foster ile, Manhattan Fever (Blue Note, 1968), Dizzy Gillespie ile, Dizzy Gillespie`s Big 4 (Pablo, 1974), Afro-Cuban Jazz Moods (Pablo, 1975) with Machito The Dizzy Gillespie Big 7 (Pablo, 1975), Bahiana (Pablo, 1975) Carter, Gillespie Inc. (Pablo, 1976) with Benny Carter Dizzy`s Party (Pablo, 1976), Gigi Gryce ile, Saying Somethin`! (New Jazz, 1960), The Hap`nin`s (New Jazz, 1960), The Rat Race Blues (New Jazz, 1960), Reminiscin` (Mercury, 1960), Herbie Hancock ile, Speak Like a Child (Blue Note, 1968), Bobby Hutcherson ile, San Francisco (Blue Note, 1970), Milt Jackson ile, Born Free (Limelight, 1966), Milt Jackson and the Hip String Quartet (Verve, 1968), Olinga (CTI, 1974), The Milt Jackson Big 4 (Pablo, 1975), Willis Jackson ile, Really Groovin` (Prestige, 1961), In My Solitude (Moodsville, 1961), Charles Kynard ile, The Soul Brotherhood (Prestige, 1969), Junior Mance ile, Junior`s Blues (Riverside, 1962), Happy Time (Jazzland, 1962), Blue Mitchell ile, Boss Horn (Blue Note, 1966), The Modern Jazz Quartet ile, MJQ & Friends: A 40th Anniversary Celebration (Atlantic, 1994), Lee Morgan ile, Standards (Blue Note, 1967), Live at the Lighthouse (Blue Note, 1970), Sonic Boom (Blue Note, released 1979), Duke Pearson ile, Wahoo! (1964), Honeybuns (1965), Prairie Dog (1966), Sweet Honey Bee (Blue Note, 1966), Introducing Duke Pearson`s Big Band (Blue Note, 1967), The Phantom (Blue Note, 1968), Now Hear This (Blue Note, 1968), How Insensitive (Blue Note, 1969), It Could Only Happen with You (1970), Sonny Rollins ile, There Will Never Be Another You (Impulse!, 1965), Sonny Rollins on Impulse! (Impulse!, 1965), Shirley Scott ile, Oasis (Muse, 1989), Great Scott! (Muse, 1991) Blues Everywhere (Candid, 1991), Skylark (Candid, 1991), Horace Silver ile, All (Blue Note, 1972) In Pursuit of the 27th Man (Blue Note, 1973), Stanley Turrentine ile, Rough `n` Tumble (Blue Note, 1966), The Spoiler (Blue Note, 1966), Cedar Walton ile, The Electric Boogaloo Song (Prestige, 1969). Mickey Roker`in üst seviye iş çıkardığı tavsiye edilenler listesiyse şu albümlerden oluşmaktadır: Gigi Gryce "The Hap`nin`s" (1960), Duke Pearson "Wahoo" (Blue Note, 1964), Lee Morgan "Live at the Lighthouse" (Blue Note, 1970), Mary Lou Williams "Zoning" (Mary-Smithsonian Folkways, 1974), Milt Jackson "Memories of Thelonious Sphere Monk" (Pablo-OJC, 1982), Odean Pope "Ninety-Six" (Enja, 1995).

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Roker!

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Jutta Hipp (Pianist) » Bobby Durham (Drummer) » Chet Baker » Don Cherry (Trumpet) » Wynton Kelly (Piano) » Johnny Dyani (Bass) » Billy Hart (Drum) » Gigi Gryce (Alto Saxophone) » Michel Portal (Multireed) » Frank Melrose (Piano) » Geoffrey Keezer (Piano) » Paul Desmond (Alto Saxophone) » Serge Chaloff (Saxophone) » Ray Drummond (Bass) » Jimmy Knepper (Trombone) » Coleman Hawkins (Saxophone) » Roy Hargrove (Trumpet) » Palle Danielsson (Bass) » Anita O`Day (Vocal) » Kahil El`Zabar (Percussion) » Mel Tormé (Vocal) » Cat Anderson (Trumpet) » Babyface Willette (Organist) » Craig Harris (Trombone) » Elvin Jones (Drummer) » Wilbur Ware (Bassist) » Sonny Rollins (Saxophone) » Buddy (King) Bolden (Cornetist) » Art Pepper (Alto Saxophone) » Bennie Maupin (Multi Reedist) » Kenny Dorham (Trumpet) » John Coltrane (Saxophone) » Wayne Shorter (Saxophone) » Lex Hamphries (Drummer) » Jack Teagarden (Trombone) » Art Farmer (Trumpet) » Okay Temiz (Percussionist) » Albert `Tootie` Heath (Drummer) » Oscar Peterson (Pianist) » Duke Pearson (Pianist) » Cedar Walton (Pianist, Composer) » George Shearing (Pianist) » Russell Procope (Clarinet, Saxophone) » Arnett Cobb (Saxophone) » Jack DeJohnette (Drummer) » Benny Carter (Horns) » Rahsaan Roland Kirk (Horns) » Abbey Lincoln (Vocalist) » Louis Armstrong (Trumpet) » Tomasz Stanko (Trumpet) » Lester Young (Saxophone) » Mark Helias (Double Bass) » Lincoln Goines (Double Bass) » Don Pullen (Pianist) » Michel Petrucciani (Pianist) » Lou Levy (Pianist) » Barney Bigard (Klarnetist) » Art Tatum (Piyanist) » Howard McGhee (Trompetçi) » Lee Young (Davulcu) » Barney Wilen (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Roland Hanna > Herlin Riley > Clyde Lombardi > Lew Soloff » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Bobby Durham > Jutta Hipp > Bill Mays > Nelson Boyd > Eddie Locke » Ray Bryant (Pianist) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Donald Byrd > Ray Nance > McCoy Tyner > Dodo Marmarosa > Sonny Greer > Phineas Newborn, Jr. > Curtis Fuller » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Zoot Sims > Clifford Brown > Booker Ervin > Lou Donaldson > Phil Woods > Azar Lawrence » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Don Byas / Jesse Drakes / Sonny Criss / Odean Pope / Jimmy Heath / Warne Marsh / George Wallington » Thelonious Monk (Piyanist, Besteci) » Antonio Hart (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Jack Costanzo / Shadow Wilson / Red Rodney / John Gilmore / Roy Campbell » Julian Cannonball Adderley (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mickey Roker / Bireli Lagrene / Lars Danielsson / Dave Bargeron / Max Kaminsky / Butch Warren » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jim Beard / Sonny Sharrock / Kenny Drew » Bill Evans (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Don Redman > Kevin Mahagony > Kenny Burrell > Elmer Crumbley > Billy Kilson > Charlie Shavers > Sonny Simmons » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Junior Cook > Richie Kamuca > Jon Faddis > Annie Ross > Charlie Persip > Dale Fielder > Nnenna Freelon » Eugene Wright > Albert `Tootie` Heath » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Red Garland > Sidney Bechet > Ellis Larkins > Jackie McLean > Kai Winding » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charlie Irvis > Arthur Blythe > Red Nichols > Tania Maria > Pee Wee Hunt > Carla Bley » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Toots Thielemans > Percy Heath > Richard Groove Holmes > Jamie Merritt > Ron Carter » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charles Mingus > Jimmie Noone > Joe Henderson > Earl Bostic > Jimmy Giufre > Connie Kay > Blossom Dearie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Richard Davis > Walt Dickerson > Buster Williams > Leon Parker > Lionell Hampton > Mundell Love » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Duke Jordan > Booker Little > Scott LaFaro > Gene Ramey > Stanley Turrentine > Gerry Mulligan > Freddie Hubbard » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mart Riff Mole > Sir Charles Thompson > Roy Haynes > Shirley Scott > Charles Lloyd > Tommy Flanagan ve bizatihi Arto Peştemalcıgil > Nat King Cole » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Rene Thomas > Dave Pell > Dexter Gordon > Svend Asmussen > Mart Barrett > Eddie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Butler > David Murray > Bobby Jaspar > Tadd Dameron > Rex Stewart > Johnny Carisi > Michel Legrand » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Tex Beneke > Wardell Gray > Stefano Di Batista > Nathan Davies > Bill Doggett > Buddy De Franco » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ronnie Scott > Jeannie Lee > Roy Eldridge > Bobby Hackett > Joe "Tricky Sam" Nanton > Stan Getz > Snooky Young > George Brunies > Norwood "Pony" Poindexter > Bill Evans » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jason Moran > J.J. Johnson > Gary Burton > Julius Hemphill > Benny Golson > Stephane Grapelli > Henri Texier » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Gene Krupa > Aldo Romano > Big Sit Catlett > Al Foster > Horace Parlan > Jimi Cobb » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Heny "Red" Allen > Thurman Barker > Kenny Clarke > William Parker > Wilbur De Paris > Roland Shannon Jackson > Joe Pass » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Kid Ory > John Scofield > Bunk Johnson > Earl Hines > Danilo Perez > Lewis Nash » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > John Ore > Harold Land > Bob Brookmeyer > Larry Willis > Panama Francis > John Pattitucci > Chet Baker » Dave Brubeck (Piano) » Jimmy Lyons (Alto Saxophone) » Tommy Dorsey (Trombone, Big band) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Sam Jones > Hampton Hawes > Billy Bauer > Gus Johnson > Dolo Cooker > Roswell Rudd » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Diego Urcola > Arturo Sandoval > Howard Rumsey > Don Byron > Mugsy Spainer > Paul Bley > Khalil El`Zabar » Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Palle Danielsson / Roy Hargrove / Cozy Cole / Anita O`Day / Alphonse Picou / Eddie Harris / Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dave Holland / Phil Urso / Von Freeman / Steve Swallow / Jimmy Blanton / Sammy Price / Papa Jo Jones » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Fats Navarro / Sam Rivers / Gary Bartz / Bud Powell / Kenny Kirkland / David Kikoski / Oscar Pettiford » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > `Brother` Jack McDuff / Frank Socolow / Muhal Richard Abrams / Monica Zetterlund / Charles Thomas Potter / Ken Vandermark » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ernie Henry / Meade Lux Lewis / Albert Mangelsdorf / Charles `Buddy` Bolden / Sonny Rollins / Wilbur Ware / George Mraz » Charlie Parker (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Martial Solal / Alphonso Trent / Clifford Jarvis » Harold "Doc" West (Drum) » Hank Jones (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Steve Lacy / Charles McPherson / Johnny Hodges / Joanne Brackeen / Edward Simon / Reggie Washington / Charlie Christian » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > René Utreger / Ben Riley / Mtutuzel Dudu Pakwana / Carmell Jones / Peter Ind / Sonny Clark / Don Patterson » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Wright / Lee Morgan / Tomasz Stanko / Paul Gonsalves / Leroy Vinnegar / Alan Dawson / Sadik Hakim » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ahmad Jamal / Rhoda Scott / Mike Maineiri / Eric Watson / Louie Bellson / Hank Mobley / Louis Thomas Jordan » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali » Arto Peştemalcıgil ile Happy Birthday Jazz! > Ray Bauduc / Gaetano Lombardo / Eric Dolphy / Lalo Schifrin / Hermeto Pascoal / Milt Hinton / Frank Lowe
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp