Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Silva Quartet

Sanatçı: Klarnet: Merve Nuvasil / Obua: Beste Özensoy / Flüt: Duygu Kozak / Fagot: Hande Everes
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Silva Quartet, ülkemizin dört kadın müzisyenden oluşan ilk ve tek üflemeli quartet grubudur. Grup, 2010 yılında bir araya gelerek, adını Latince ?Orman? kelimesinden almıştır. Klasik batı müziği ile Türk müziği, tango, film müzikleri ve popüler müziği sentezleyerek kendilerine ait bir müzik tarzı ortaya çıkartmaktadır. Ulusal ve Uluslararası platformlarda konserler veren grubun en büyük amacı; kendi müziğini tanıtmak ve Türkiye?yi en güzel şekilde temsil etmektir. Bilet Fiyatları: Tam 40 TL, Öğrenci ve İndirimli 20 TL.


Yahya Dai Quintet

Sanatçı: Yahya Dai (sax/ewi/perc), Barış Mert Peker (p), Tümer Uluçınar (g), Enver Muhamedi (b), Ekin Cengizkan (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/7
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Ankara doğumlu Yahya Dai`nin 1974 yılında soprano blok flüt ile başlayan müzik hayatı 1981?de alto saksofon ve ilerleyen yıllarda tenor saksofon, soprano saksofon, bariton saksofon, yan flüt ve EWI (elektrik nefesli enstrüman) ile devam etti. Ankara`da uzun bir dönem Tuna Ötenel ile birlikte çalışan Yahya Dai, İstanbul?a yerleştikten sonra yerli, yabancı pek çok grupla sahne aldı, albüm kayıtlarında çaldı. 2011 yılında Ümitvar Mavi adlı albümü kaydetti. Bu gece oldukça renkli bir repertuar ile sizlerle olacaklar.


Flapper Swing

Sanatçı:
Mekan: Bouch Jazz ( Levent Mahallesi Lilyum Sok. no:2 Beşiktaş / La Boucherie) Rez: 0 532 135 35 55
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul`un yeni caz klubü Bouch Jazz`da bu akşam Flapper Swing var.


 
Arto Peştemalcıgil ile Caz Müzisyenleri Ansiklopedisi

Ray Bryant (Pianist)

 2545 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Raphael Homer "Ray" Bryant Amerikalı piyanist ve besteci. Philadelphia`da doğan Ray Bryant`ın annesi piyano çalıyor, ablası ise bir gospel korosunda şarkı söylüyordu. Müziğe basla başlayan Bryant, daha sonra bu enstrümanı ağabeyi Tommy`ye devrederek piyanoya geçti. 1948-49 yıllarında gitarist Tiny Grimes`la çalıp deneyim kazandıktan sonra 1953-1956 yılları arasında Philadelphia`daki Blue Note kulübünün yerleşik piyanisti olarak çalışıp Lester Young, Jo Jones, Charlie Parker, Miles Davis ve Sonny Stitt gibi ünlü isimlere eşlik etti. Bu bağlantıları sayesinde 1950`lerin ortalarında Miles Davis ve Sonny Rollins`le kayıt yapma ve 1956-1957 yıllarında Carmen McRae`yle birlikte çalışma olanağı buldu. 1957 yılında Newport Caz Festivali`nde Coleman Hawkins ve Roy Eldridge`e eşlik ederken görülen Ray Bryant, 1959 yılında da New York`un ünlü Village Vanguard kulübünde bir trio`nun başında sahne aldı. New York`ta Sonny Rollins, Charlie Shavers ve Curtis Fuller`la birlikte çalıştı; ayrıca yine 1959 yılında kendi trio`sunu kurarak John Hammond tarafından Columbia Records saflarına dahil edildi. Columbia adına yaptığı ilk albümle önemli bir başarı yakalayan Bryant, yine aynı yıl (1960) adını kızından alan "Little Susie" parçasıyla sürpriz bir hite imza attı. Bestecilik yönü oldukça güçlü olan sanatçı ayrıca "Cubano Chant," "The Madison Time," "Monkey Business," ve "Slow Freight" gibi tanınmış eserler üretti. Trio`suyla birlikte dünyayı dolaşan, yanısıra solo çalışmalar yapan ve 1972 yılında Montreux Caz Festivali`nde sahne aldıktan sonra düzenli olarak Avrupa turnelerine çıkan Ray Bryant, 1976-1980 yılları arasında formunun zirvesine çıkarak Pablo adına 5 adet albüm kaydetti. Kayıtlarını 1980 ve 90`larda da değişik firmalar adına sürdüren sanatçı, yeni yüzyılda da birkaç kaliteli canlı albümle üretimini sürdürdü.

* * *

Başlangıçta Teddy Wilson`un stilinden etkilenen ve çalışında daima bir gospel ve soul etkisi hissedilen Ray Bryant, caz kitlesi dışında klasik müzisyenler ve dünya çapındaki müzikseverler nezdindeki kült statüsünü oldukça popüler olan trio kayıtlarından ziyade solo albümleri sayesinde elde etmiştir. Müzikteki moda akımlardan uzak duran ve daima nev-i şahsına münhasır bir tavır sergileyen sanatçı farklı, benzersiz ve kolay erişilir bir piyanisttir. Son bir not: Müzisyen bir aileden gelen Ray Bryant`ın ünlü bir basçı olan ağabeyi Tommy`den bahsetmiştik. Günümüzün tanınmış müzisyenleri olan Kevin Eubanks, Duane Eubanks ve Robin Eubanks de sanatçının yeğenleridir.

* * *

Ray Bryant diskografisi: Lider olarak: 1955: Meet Betty Carter and Ray Bryant (Columbia), 1956: The Ray Bryant Trio (Prestige), 1957: Me and the Blues with Ike Isaacs, Specs Wright, 1958: Alone with the Blues (Prestige), 1959: Now`s the Time with Tommy Bryant, Oliver Jackson, 1959: Little Susie with Tommy Bryant, Gus Johnson, Eddie Locke, 1960: Ray Bryant Plays, 1960: Con Alma with A`nt Idy Harper, Arthur Harper, Bill Lee, Mickey Roker, 1962: Dancing the Big Twist (Columbia) with Jimmy Rowser, Mickey Roker, Joe Newman, Pat Jenkins, Buddy Tate, Matthew Gee; on the track "Fast Twist" with Harry Edison, Bill Lee, Gus Johnson, Ben Richardson, Ray Barretto, 1963: Groove House with Tommy Bryant, Bobby Donaldson, Panama Francis, Wally Richardson, 1964: Cold Turkey with Ben Riley, Jimmy Rowser, 1964: Ray Bryant Soul1964: Soul with Sonny Brown, Tommy Bryant, Walter Perkins 1966: Gotta Travel On (Cadet) with Walter Booker, Clark Terry, Freddie Waits, 1966: Lonesome Traveler (Cadet) with Jimmy Rowser, Clark Terry, Freddie Waits, Eugene Young, Richard Davis, 1967: The Ray Bryant Touch (Cadet) with Rudy Collins, Jimmy Rowser 1967: Take a Bryant Step1968: Up Above the Rock1969: Sound Ray with Jimmy Rowser, Harold White 1972: Alone at Montreux1974: In th Cut with John Tropea, Stanley Clarke, Ron Carter 1975: Hot Turkey with Panama Francis, Major Holley, 1976: Here`s Ray Bryant with George Duvivier, Grady Tate 1978: All Blues with Sam Jones, Grady Tate 1980: Potpourri with Mickey Roker, Jimmy Rowser 1987: Ray Bryant Trio Today with Rufus Reid, Freddie Waits, 1987: Plays Basie & Ellington1989: All Mine...And Yours with Winard Harper, Rufus Reid 1997: Ray`s Tribute to His Jazz Piano Friends with Ray Drummond, Winard Harper 1999: Ray Bryant Meets Ray Brown, 2000: Ray Bryant : Somewhere in France2001: North of the Border with Harry Anderson, Winard Harper, 2007: Plays the Complete Little Susie. Sideman olarak: Art Blakey ile, Drum Suite (Columbia, 1957), Arnett Cobb ile, Party Time (Prestige, 1959), Dizzy Gillespie ile, Duets (Verve, 1957) The Greatest Trumpet of Them All (Verve, 1957) Sonny Side Up (Verve, 1957) - with Sonny Rollins and Sonny Stitt, Benny Golson ile, Benny Golson and the Philadelphians (United Artists, 1958) Gone with Golson (New Jazz, 1959) Groovin` with Golson (New Jazz, 1959), Tiny Grimes ile, Blues Groove (Prestige, 1958) - with Coleman Hawkins Callin` the Blues (Prestige, 1958) - with J. C. Higginbotham Tiny in Swingville (Swingville, 1959) - with Jerome Richardson, Coleman Hawkins ile, Soul (Prestige, 1958) Hawk Eyes (Prestige, 1959), Clifford Jordan ile, Cliff Jordan (Blue Note, 1957), Yusef Lateef ile, The Gentle Giant (Atlantic, 1971) Hush `N` Thunder (Atlantic, 1972) Part of the Search (Atlantic, 1973), Max Roach ile, Max Roach + 4 (EmArcy, 1956) Jazz in ¾ Time (EmArcy, 1956–57) Moon Faced and Starry Eyed (Mercury, 1959), Jo Jones ile, The Essential Jo Jones (Vanguard 1977)

KaydetRay Bryant, 

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Özel Dosya: Caz piyanisti Ülkem Özsezen kendi çalışması öncesi Türk cazına dair önemli bir sorunun cevabını arıyor...
Ray Drummond (Bass)
Yeni Albüm Yazısı: Suyun üstüne yazmak? Mümkünse, su serin olsun lütfen?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Jutta Hipp (Pianist) » Bobby Durham (Drummer) » Chet Baker » Don Cherry (Trumpet) » Wynton Kelly (Piano) » Johnny Dyani (Bass) » Billy Hart (Drum) » Gigi Gryce (Alto Saxophone) » Michel Portal (Multireed) » Frank Melrose (Piano) » Geoffrey Keezer (Piano) » Paul Desmond (Alto Saxophone) » Serge Chaloff (Saxophone) » Ray Drummond (Bass) » Jimmy Knepper (Trombone) » Coleman Hawkins (Saxophone) » Roy Hargrove (Trumpet) » Palle Danielsson (Bass) » Anita O`Day (Vocal) » Kahil El`Zabar (Percussion) » Mel Tormé (Vocal) » Cat Anderson (Trumpet) » Babyface Willette (Organist) » Craig Harris (Trombone) » Elvin Jones (Drummer) » Wilbur Ware (Bassist) » Sonny Rollins (Saxophone) » Buddy (King) Bolden (Cornetist) » Art Pepper (Alto Saxophone) » Bennie Maupin (Multi Reedist) » Kenny Dorham (Trumpet) » John Coltrane (Saxophone) » Wayne Shorter (Saxophone) » Lex Hamphries (Drummer) » Jack Teagarden (Trombone) » Art Farmer (Trumpet) » Okay Temiz (Percussionist) » Albert `Tootie` Heath (Drummer) » Oscar Peterson (Pianist) » Duke Pearson (Pianist) » Cedar Walton (Pianist, Composer) » George Shearing (Pianist) » Russell Procope (Clarinet, Saxophone) » Arnett Cobb (Saxophone) » Jack DeJohnette (Drummer) » Benny Carter (Horns) » Rahsaan Roland Kirk (Horns) » Abbey Lincoln (Vocalist) » Louis Armstrong (Trumpet) » Tomasz Stanko (Trumpet) » Lester Young (Saxophone) » Mark Helias (Double Bass) » Lincoln Goines (Double Bass) » Don Pullen (Pianist) » Michel Petrucciani (Pianist) » Lou Levy (Pianist) » Barney Bigard (Klarnetist) » Art Tatum (Piyanist) » Howard McGhee (Trompetçi) » Lee Young (Davulcu) » Barney Wilen (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Roland Hanna > Herlin Riley > Clyde Lombardi > Lew Soloff » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Bobby Durham > Jutta Hipp > Bill Mays > Nelson Boyd > Eddie Locke » Ray Bryant (Pianist) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Donald Byrd > Ray Nance > McCoy Tyner > Dodo Marmarosa > Sonny Greer > Phineas Newborn, Jr. > Curtis Fuller » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Zoot Sims > Clifford Brown > Booker Ervin > Lou Donaldson > Phil Woods > Azar Lawrence » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Don Byas / Jesse Drakes / Sonny Criss / Odean Pope / Jimmy Heath / Warne Marsh / George Wallington » Thelonious Monk (Piyanist, Besteci) » Antonio Hart (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Jack Costanzo / Shadow Wilson / Red Rodney / John Gilmore / Roy Campbell » Julian Cannonball Adderley (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mickey Roker / Bireli Lagrene / Lars Danielsson / Dave Bargeron / Max Kaminsky / Butch Warren » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jim Beard / Sonny Sharrock / Kenny Drew » Bill Evans (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Don Redman > Kevin Mahagony > Kenny Burrell > Elmer Crumbley > Billy Kilson > Charlie Shavers > Sonny Simmons » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Junior Cook > Richie Kamuca > Jon Faddis > Annie Ross > Charlie Persip > Dale Fielder > Nnenna Freelon » Eugene Wright > Albert `Tootie` Heath » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Red Garland > Sidney Bechet > Ellis Larkins > Jackie McLean > Kai Winding » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charlie Irvis > Arthur Blythe > Red Nichols > Tania Maria > Pee Wee Hunt > Carla Bley » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Toots Thielemans > Percy Heath > Richard Groove Holmes > Jamie Merritt > Ron Carter » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charles Mingus > Jimmie Noone > Joe Henderson > Earl Bostic > Jimmy Giufre > Connie Kay > Blossom Dearie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Richard Davis > Walt Dickerson > Buster Williams > Leon Parker > Lionell Hampton > Mundell Love » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Duke Jordan > Booker Little > Scott LaFaro > Gene Ramey > Stanley Turrentine > Gerry Mulligan > Freddie Hubbard » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mart Riff Mole > Sir Charles Thompson > Roy Haynes > Shirley Scott > Charles Lloyd > Tommy Flanagan ve bizatihi Arto Peştemalcıgil > Nat King Cole » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Rene Thomas > Dave Pell > Dexter Gordon > Svend Asmussen > Mart Barrett > Eddie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Butler > David Murray > Bobby Jaspar > Tadd Dameron > Rex Stewart > Johnny Carisi > Michel Legrand » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Tex Beneke > Wardell Gray > Stefano Di Batista > Nathan Davies > Bill Doggett > Buddy De Franco » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ronnie Scott > Jeannie Lee > Roy Eldridge > Bobby Hackett > Joe "Tricky Sam" Nanton > Stan Getz > Snooky Young > George Brunies > Norwood "Pony" Poindexter > Bill Evans » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jason Moran > J.J. Johnson > Gary Burton > Julius Hemphill > Benny Golson > Stephane Grapelli > Henri Texier » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Gene Krupa > Aldo Romano > Big Sit Catlett > Al Foster > Horace Parlan > Jimi Cobb » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Heny "Red" Allen > Thurman Barker > Kenny Clarke > William Parker > Wilbur De Paris > Roland Shannon Jackson > Joe Pass » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Kid Ory > John Scofield > Bunk Johnson > Earl Hines > Danilo Perez > Lewis Nash » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > John Ore > Harold Land > Bob Brookmeyer > Larry Willis > Panama Francis > John Pattitucci > Chet Baker » Dave Brubeck (Piano) » Jimmy Lyons (Alto Saxophone) » Tommy Dorsey (Trombone, Big band) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Sam Jones > Hampton Hawes > Billy Bauer > Gus Johnson > Dolo Cooker > Roswell Rudd » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Diego Urcola > Arturo Sandoval > Howard Rumsey > Don Byron > Mugsy Spainer > Paul Bley > Khalil El`Zabar » Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Palle Danielsson / Roy Hargrove / Cozy Cole / Anita O`Day / Alphonse Picou / Eddie Harris / Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dave Holland / Phil Urso / Von Freeman / Steve Swallow / Jimmy Blanton / Sammy Price / Papa Jo Jones » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Fats Navarro / Sam Rivers / Gary Bartz / Bud Powell / Kenny Kirkland / David Kikoski / Oscar Pettiford » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > `Brother` Jack McDuff / Frank Socolow / Muhal Richard Abrams / Monica Zetterlund / Charles Thomas Potter / Ken Vandermark » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ernie Henry / Meade Lux Lewis / Albert Mangelsdorf / Charles `Buddy` Bolden / Sonny Rollins / Wilbur Ware / George Mraz » Charlie Parker (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Martial Solal / Alphonso Trent / Clifford Jarvis » Harold "Doc" West (Drum) » Hank Jones (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Steve Lacy / Charles McPherson / Johnny Hodges / Joanne Brackeen / Edward Simon / Reggie Washington / Charlie Christian » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > René Utreger / Ben Riley / Mtutuzel Dudu Pakwana / Carmell Jones / Peter Ind / Sonny Clark / Don Patterson » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Wright / Lee Morgan / Tomasz Stanko / Paul Gonsalves / Leroy Vinnegar / Alan Dawson / Sadik Hakim » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ahmad Jamal / Rhoda Scott / Mike Maineiri / Eric Watson / Louie Bellson / Hank Mobley / Louis Thomas Jordan » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali » Arto Peştemalcıgil ile Happy Birthday Jazz! > Ray Bauduc / Gaetano Lombardo / Eric Dolphy / Lalo Schifrin / Hermeto Pascoal / Milt Hinton / Frank Lowe
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp