Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

2. Efes Opera ve Bale Festivali

Sanatçı: İzmir Devlet Opera ve Balesi
Mekan: Efes Antik Ticaret Agorası
Tarihi: 28 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Bu yıl 2ncisi gerçekleşecek Efes Opera ve Bale Festivalinde bu akşam İzmir Devlet Opera ve Balesi İspanyol renkleri isimli eseri sergileyecek. İnternet Gişesi: Biletiva.com


Garanti BBVA Feriye Konserleri: Analog Kültür Experiment feat. Tolga Zafer

Mekan: Feriye, Ortaköy
Tarihi: 29 Ağustos.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Kaan Düzarat’ın 2014 yılında hayata geçirdiği plak dükkanı ve müzik stüdyosu Analog Kültür’de tohumları atılan ve o günden bu yana deneylerini sürdüren serbest doğaçlama birliği Analog Kültür Experiment, Sonar Festival, Kırım Kilisesi Konserleri, Babylon, minimüzikhol ve Mecra gibi sahnelerde dinleyici ile buluştu. Kadrosu da repertuarı gibi serbest olan grupta, elektronikler ve perküsyonda Kaan Düzarat’a bu kez elektronikler ve klavyede Tolga Zafer, davulda Hakan Deniz Özdemir ve kontrbasta Eren Turgut ekleniyor.


Cana Çankaya

Sanatçı: Cana Çankaya piano
Mekan: Q Lounge, Cumhuriyet Mah. D-Resort Göcek No: 15, Fethiye (0 252 661 0900)
Tarihi: 30 Ağustos.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Göcek Q Lounge ve The Breeze restoranları temmuz ve ağustos ayları boyunca ünlü Dj’ler ve Yunan Geceleri ile her akşam farklı eğlencelere ev sahipliği yapacak. Göcek’te tatilcilerin ve yat tutkunlarının vazgeçemediği adreslerin başında gelen Q Lounge, yaz boyu ünlü Dj’ler Doğuş Çabakçor, Can Hatipoğlu, Hakan Kabil ve caz piyanisti Cana Cankaya’nın müziğiyle eğlenecek. Göcek’teki tek özel plajda bulunan, Göcek koyunun turkuvaz manzarasına sahip bembeyaz bir cenneti andıran The Breeze’de Evrim Ateşler Yunan müziği, Atilla Demircioğlu ve İdil Serter gitarı ile sahne alırken Can Hatipoğlu da DJ performansı ile eğlencenin dozunu artıracak.


 
Arto Peştemalcıgil ile Caz Müzisyenleri Ansiklopedisi

Lester Young (Saxophone)

 3307 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazın gerçek anlamdaki devlerinden, "Pres" ya da "Prez" lakaplı Amerikalı tenor saksofoncu ve klarnetçi. Çağdaşı Coleman Hawkins`in güçlü ve agresif yaklaşımının aksine uçarcasına hafif bir tonda çalarak tenor saksofona tamamen farklı bir konsept getiren Lester Young`a "Pres" lakabını kendisiyle çeyrek asır boyunca oldukça yoğun fakat tamamen platonik düzeyde bir ilişki yaşadığı efsane şarkıcı Billie Holiday takmıştır. Kendi ağzından aktaralım: "Lester`ın en büyük olduğunu her zaman biliyordum, tabii kendisine verilecek ad da en büyüğü olmalıydı. Bu ülkede krallar, kontlar veya dükler hiçbir yere ulaşamıyorlar. O zamanki en büyük adam Franklin D. Roosevelt`ti ve kendisi Başkan`dı (President). Böylece ben de Lester`ı "President" diye çağırmaya başladım. Sonraları bu "Pres" olarak kısaltıldı."

* * *

Kariyerinin belirleyici olan döneminde (1930`ların sonlarından 1950`lerin başlarına kadar) pekçok saksofoncu için o gerçekten "Başkan"dır. Müzikle iç içe bir ailede yetişen ve henüz beş yaşında babasından müzik eğitimi almaya başlayan Lester Young saksofonun yanısıra trompet, keman ve davul da çalmayı öğrenir. Babası Willis Handy Young saygı gören bir öğretmen, kardeşi Lee Young davulcudur. Aile grubuyla karnaval zamanı çevre yörelere seyahat eden sanatçıdan o döneme ait bir anı: "On üçüme kadar davul çaldım. Davulu toplamak ve taşımaktan gına geldiği için bıraktım. Hep kızlara bakmak isterdim show`dan sonra; ama ben davulumu yerleştirene kadar, hepsi gitmiş olurdu." 18 yaşında Jim Crow yasalarının ve halka açık yerlerde ırk ayrımının etkin olduğu güney eyaletlerine gitmeyi reddederek gruptan ayrılır ve 1933 yılında Kansas City`ye yerleşerek Count Basie`nin grubuna katılır. Bu dönemi yine Young`ın kendi sözlerinden aktarıyoruz: "Count Basie`nin orkestrasını hep radyodan dinler ve bir tenor saksofoncuya ihtiyaçları olabileceğini düşünürdüm. Kansas City`de Reno Club`da çalıyorlardı. Hepsi `çılgın`dı, bütün grup harikaydı, şu tenor saksofoncu hariç. Zamanı geldi diye düşündüm ve Basie`ye bir telgraf çektim. Ama Basie tıpkı bir okul gibiydi. Okulda, dersi bilen biri olarak hep uyuklardım ve başka da yapacak bir şey yoktur okullarda. Orada oturup, parçaları durmadan baştan çalmak dışında yapacak birşey yoktu. Sadece sandalye üstünde pinekleniyordu..."

* * *

Daha sonra altı aylık bir süre için Coleman Hawkins`in yerine Fletcher Henderson Orkestrası`nda çalan Young, kısa bir Andy Kirk Orkestrası macerasının ardından tekrar Basie`ye döner. Bu dönemde Milt Gabler`ın Commodore Records`u adına The Kansas City Seven adı altında ve Buck Clayton, Dicky Wells, Basie, Young, Freddie Green, Rodney Richardson ve Jo Jones`tan oluşan bir grupla yaptığı kayıtlar caz tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu kayıtlarda sanatçı hem tenor hem de klarnet çalmaktadır. Basie`yle bu ikinci dönemi Prez`in müzikal kariyerinin zirvesidir. "Porkpie hat"i meşhur olur, benzersiz soundu ve tenor çalma anlayışıyla meslektaşlarının, dinleyici kitlesinin ve eleştirmenlerin hayranlığını kazanır. Ancak şöhretle birlikte ekzantriklikleri de gündeme getirilmeye başlar. Psişik ve kahinsel güçlere sahip olduğunu iddia eden sanatçının bir söylenceye göre 1940 yılında Basie`yle yollarını ayırmasının sebebi de, grupla yapacağı bir kayıt tarihinin batıl inançları hiçe sayılarak Cuma`nın 13`üne getirilmesidir. Ancak grubun davulcusu ve Prez`in en yakın arkadaşlarından biri olan Jo Jones`a göre esas sebep gruptaki yakın arkadaşı ve hayranlık duyduğu diğer tenor saksofoncu Herschel Evans`ın zamansız ölümüdür. Jones`a göre bu ölüm sanatçıyı o kadar derinden sarsmıştır ki hem alkol tüketimini artırmış, hem de grupta Herschel`in de rolünü üstlenmeye kalkışarak kendi yolunu kaybetmiştir. Basie`den ayrıldıktan sonra bir süre kardeşi Lee Young`ın da yer aldığı gruplarda çalan Prez, 1940-41 yıllarında Billie Holiday ve 1942`de de Nat "King" Cole`la kayıtlar yapar. (Burada özellikle Cole`un henüz sadece piyano çaldığı bir döneme ait ve davulda Buddy Rich`in yer aldığı "Lester Young Trio" albümünün şahsi favorilerim arasında yer aldığını belirtmek isterim.) Ağustos 1944`te davulcu Jo Jones, trompetçi Harry "Sweets" Edison, ve tenor saksofoncu Illinois Jacquet`la birlikte Gjon Mili`nin ünlü kısa filmi Jammin` the Blues`da yer aldıktan sonra aynı yılın Eylül ayında askere gider. Eleştirmen Nat Hentoff ve diğer pekçoklarınca kabul edilmiş yaygın görüş, askerliğin Lester Young`ın kişiliğini paramparça ettiği ve hayatına nefret sokularak duyarlılığı öldürülen sanatçının o dönemden sonra bir daha asla eskisi gibi çalamadığıdır.

* * *

Gördüğü kötü muamele ve fiziksel eziyet sonucu hayatının geri kalan döneminde akli denge sorunları yaşadığı gerçeğinin yanısıra Young`a bezginilik veren bir diğer husus da -bilerek ya da bilmeyerek- bütün tenor saksofoncuların kendisi gibi çaldığını görmek olmuştur. Piyanist Billy Taylor o dönemi şöyle anlatır: "Onu 52. Cadde boyunca kendi fikirlerini kopyalayan tüm o genç çocukları dinleyerek yürürken görmek gerçekten acı vericiydi. Tutunacak bir dal bulma umuduyla geri döndü ancak ne yöne döneceğini şaşırdı." 1946 yılında Norman Granz`in Jazz at the Philharmonic (JATP) grubuna katılan Lester Young 12 yıl boyunca bu toplulukla düzenli olarak turnelere çıkar ve Granz`in Verve plak şirketi adına yoğun miktarda kayıtlar yapar. Her ne kadar bu kayıtların "tenorcuların eski büyük başkanı"nın sönük birer aksinden ibaret oldukları iddia edilse de arada sık sık kıvılcımların parladığı olur ve insan bu büyük müzisyenin dehasından bir şeyleri hala hisseder; örneğin Charlie Parker ve Roy Eldridge`le birlikte yer aldığı 1949 JATP konserinde "Lester Leaps In" parçasında attığı solo, örneğin Teddy Wilson, Roy Eldridge, Vic Dickenson, Gene Ramey ve Jo Jones gibi büyük swing müzisyenleriyle birlikte 1956 yılında yaptığı "Jazz Giants `56"  ve "Prez and Teddy" albümleri... Yine 1956 yılında Miles Davis ve Modern Jazz Quartet`le birlikte bir Avrupa turnesine çıkan Young 1957 Temmuz`unda da Count Basie Orkestrası`yla birlikte Newport Caz Festivali`ne katılır ve eski arkadaşları Jo Jones, Roy Eldridge, Illinois Jacquet ve Jimmy Rushing`le birlikte 1930`lardaki yumuşak, zarif tenor sound`undan örnekler sunar. 8 Aralık 1957`de Billie Holiday, Coleman Hawkins, Ben Webster, Roy Eldridge ve Gerry Mulligan`la birlikte CBS Televizyonu`nun The Sound of Jazz programına katılan Lester Young, burada Holiday`e kendi parçaları olan "Lady Sings The Blues" ve "Fine and Mellow"da eşlik eder. Çöküş içindeki kariyerlerinin sonuna yaklaşan her iki sanatçının yıllar sonraki bu birlikteliklerinde ortaya koydukları performans göz yaşartıcıdır. Özellikle Young o derece hasta gözükmektedir ki programa katılan bütün saksofoncular içerisinde oturarak çalan bir tek kendisidir.

* * *

İleri derecede alkolizm sonucu karaciğer hastalığı ve yetersiz beslenmeden muzdarip sanatçı son stüdyo kayıtlarını ve canlı performansını davulcu Kenny Clarke`la birlikte 1959 Mart`ında Paris`te gerçekleştirir. New York`a döndükten bir gün sonra da hayatının son yıllarını geçirdiği "Müzisyenler Kavşağı"ndaki -Broadway`deki 52. Cadde- Hotel Alvin`de hayata veda eder. "Lady Day" adını taktığı Billie Holiday de 4 ay sonra onu takip edecektir. Kendine özgü bir jargonu olan ve en önemlisi "cool" olmak üzere caz diline birçok kavram armağan eden Lester Young`ı son olarak yakın arkadaşı, davulcu Jo Jones`un sözleriyle analım; "Lester`in çaldığı yığınla müzikal cümle, gerçekte sözlerden başka bir şey değildi. Çalgısıyla kelimenin tam manasıyla `konuşabilirdi`. Onun konuşma tarzı buydu. Çaldığının yüzde seksen beşinin neden bahsettiğini söyleyebilirdim. Çaldığını dinleyerek, düşüncelerini kağıda dökebilirdim. Hatta Benny Goodman, Lester`in çaldığı bir cümleden yola çıkarak "I Want Some Money" (biraz paraya ihtiyacım var) adlı parçayı yazmıştı."

 

Kaydet

Arto Peştemalcıgil

Cazkolik.com / 27 Ağustos 2018

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

En tuhaf yerlerde kaydedilmiş 8 albüm
Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı.
Carmen operasının öyküsü ve caz yorumları
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Jutta Hipp (Pianist) » Bobby Durham (Drummer) » Chet Baker » Don Cherry (Trumpet) » Wynton Kelly (Piano) » Johnny Dyani (Bass) » Billy Hart (Drum) » Gigi Gryce (Alto Saxophone) » Michel Portal (Multireed) » Frank Melrose (Piano) » Geoffrey Keezer (Piano) » Paul Desmond (Alto Saxophone) » Serge Chaloff (Saxophone) » Ray Drummond (Bass) » Jimmy Knepper (Trombone) » Coleman Hawkins (Saxophone) » Roy Hargrove (Trumpet) » Palle Danielsson (Bass) » Anita O`Day (Vocal) » Kahil El`Zabar (Percussion) » Mel Tormé (Vocal) » Cat Anderson (Trumpet) » Babyface Willette (Organist) » Craig Harris (Trombone) » Elvin Jones (Drummer) » Wilbur Ware (Bassist) » Sonny Rollins (Saxophone) » Buddy (King) Bolden (Cornetist) » Art Pepper (Alto Saxophone) » Bennie Maupin (Multi Reedist) » Kenny Dorham (Trumpet) » John Coltrane (Saxophone) » Wayne Shorter (Saxophone) » Lex Hamphries (Drummer) » Jack Teagarden (Trombone) » Art Farmer (Trumpet) » Okay Temiz (Percussionist) » Albert `Tootie` Heath (Drummer) » Oscar Peterson (Pianist) » Duke Pearson (Pianist) » Cedar Walton (Pianist, Composer) » George Shearing (Pianist) » Russell Procope (Clarinet, Saxophone) » Arnett Cobb (Saxophone) » Jack DeJohnette (Drummer) » Benny Carter (Horns) » Rahsaan Roland Kirk (Horns) » Abbey Lincoln (Vocalist) » Louis Armstrong (Trumpet) » Tomasz Stanko (Trumpet) » Lester Young (Saxophone) » Mark Helias (Double Bass) » Lincoln Goines (Double Bass) » Don Pullen (Pianist) » Michel Petrucciani (Pianist) » Lou Levy (Pianist) » Barney Bigard (Klarnetist) » Art Tatum (Piyanist) » Howard McGhee (Trompetçi) » Lee Young (Davulcu) » Barney Wilen (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Roland Hanna > Herlin Riley > Clyde Lombardi > Lew Soloff » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Bobby Durham > Jutta Hipp > Bill Mays > Nelson Boyd > Eddie Locke » Ray Bryant (Pianist) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Donald Byrd > Ray Nance > McCoy Tyner > Dodo Marmarosa > Sonny Greer > Phineas Newborn, Jr. > Curtis Fuller » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Zoot Sims > Clifford Brown > Booker Ervin > Lou Donaldson > Phil Woods > Azar Lawrence » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Don Byas / Jesse Drakes / Sonny Criss / Odean Pope / Jimmy Heath / Warne Marsh / George Wallington » Thelonious Monk (Piyanist, Besteci) » Antonio Hart (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Jack Costanzo / Shadow Wilson / Red Rodney / John Gilmore / Roy Campbell » Julian Cannonball Adderley (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mickey Roker / Bireli Lagrene / Lars Danielsson / Dave Bargeron / Max Kaminsky / Butch Warren » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jim Beard / Sonny Sharrock / Kenny Drew » Bill Evans (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Don Redman > Kevin Mahagony > Kenny Burrell > Elmer Crumbley > Billy Kilson > Charlie Shavers > Sonny Simmons » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Junior Cook > Richie Kamuca > Jon Faddis > Annie Ross > Charlie Persip > Dale Fielder > Nnenna Freelon » Eugene Wright > Albert `Tootie` Heath » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Red Garland > Sidney Bechet > Ellis Larkins > Jackie McLean > Kai Winding » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charlie Irvis > Arthur Blythe > Red Nichols > Tania Maria > Pee Wee Hunt > Carla Bley » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Toots Thielemans > Percy Heath > Richard Groove Holmes > Jamie Merritt > Ron Carter » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charles Mingus > Jimmie Noone > Joe Henderson > Earl Bostic > Jimmy Giufre > Connie Kay > Blossom Dearie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Richard Davis > Walt Dickerson > Buster Williams > Leon Parker > Lionell Hampton > Mundell Love » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Duke Jordan > Booker Little > Scott LaFaro > Gene Ramey > Stanley Turrentine > Gerry Mulligan > Freddie Hubbard » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mart Riff Mole > Sir Charles Thompson > Roy Haynes > Shirley Scott > Charles Lloyd > Tommy Flanagan ve bizatihi Arto Peştemalcıgil > Nat King Cole » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Rene Thomas > Dave Pell > Dexter Gordon > Svend Asmussen > Mart Barrett > Eddie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Butler > David Murray > Bobby Jaspar > Tadd Dameron > Rex Stewart > Johnny Carisi > Michel Legrand » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Tex Beneke > Wardell Gray > Stefano Di Batista > Nathan Davies > Bill Doggett > Buddy De Franco » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ronnie Scott > Jeannie Lee > Roy Eldridge > Bobby Hackett > Joe "Tricky Sam" Nanton > Stan Getz > Snooky Young > George Brunies > Norwood "Pony" Poindexter > Bill Evans » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jason Moran > J.J. Johnson > Gary Burton > Julius Hemphill > Benny Golson > Stephane Grapelli > Henri Texier » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Gene Krupa > Aldo Romano > Big Sit Catlett > Al Foster > Horace Parlan > Jimi Cobb » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Heny "Red" Allen > Thurman Barker > Kenny Clarke > William Parker > Wilbur De Paris > Roland Shannon Jackson > Joe Pass » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Kid Ory > John Scofield > Bunk Johnson > Earl Hines > Danilo Perez > Lewis Nash » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > John Ore > Harold Land > Bob Brookmeyer > Larry Willis > Panama Francis > John Pattitucci > Chet Baker » Dave Brubeck (Piano) » Jimmy Lyons (Alto Saxophone) » Tommy Dorsey (Trombone, Big band) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Sam Jones > Hampton Hawes > Billy Bauer > Gus Johnson > Dolo Cooker > Roswell Rudd » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Diego Urcola > Arturo Sandoval > Howard Rumsey > Don Byron > Mugsy Spainer > Paul Bley > Khalil El`Zabar » Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Palle Danielsson / Roy Hargrove / Cozy Cole / Anita O`Day / Alphonse Picou / Eddie Harris / Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dave Holland / Phil Urso / Von Freeman / Steve Swallow / Jimmy Blanton / Sammy Price / Papa Jo Jones » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Fats Navarro / Sam Rivers / Gary Bartz / Bud Powell / Kenny Kirkland / David Kikoski / Oscar Pettiford » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > `Brother` Jack McDuff / Frank Socolow / Muhal Richard Abrams / Monica Zetterlund / Charles Thomas Potter / Ken Vandermark » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ernie Henry / Meade Lux Lewis / Albert Mangelsdorf / Charles `Buddy` Bolden / Sonny Rollins / Wilbur Ware / George Mraz » Charlie Parker (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Martial Solal / Alphonso Trent / Clifford Jarvis » Harold "Doc" West (Drum) » Hank Jones (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Steve Lacy / Charles McPherson / Johnny Hodges / Joanne Brackeen / Edward Simon / Reggie Washington / Charlie Christian » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > René Utreger / Ben Riley / Mtutuzel Dudu Pakwana / Carmell Jones / Peter Ind / Sonny Clark / Don Patterson » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Wright / Lee Morgan / Tomasz Stanko / Paul Gonsalves / Leroy Vinnegar / Alan Dawson / Sadik Hakim » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ahmad Jamal / Rhoda Scott / Mike Maineiri / Eric Watson / Louie Bellson / Hank Mobley / Louis Thomas Jordan » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali » Arto Peştemalcıgil ile Happy Birthday Jazz! > Ray Bauduc / Gaetano Lombardo / Eric Dolphy / Lalo Schifrin / Hermeto Pascoal / Milt Hinton / Frank Lowe
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp