Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
Arto Peştemalcıgil ile Caz Müzisyenleri Ansiklopedisi

Jack DeJohnette (Drummer)

 2375 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Jack DeJohnette fusion çağının önemli figürlerinden ve 20. yüzyılın en etkili davulcularından biridir. Hem lider hem de Miles Davis, Joe Henderson, Freddie Hubbard, Keith Jarrett, Sonny Rollins ve John Scofield gibi müzisyenlerin sideman`i olarak önemli işlere imza atmıştır. 4 yaşından 14 yaşına kadar klasik piyano eğitimi alan DeJohnette daha sonra lise grubunda davul çalmaya başlamıştır. Gençlik yıllarında Chicago`da kendi gruplarını yönetmiş ve hem piyanist hem davulcu olarak talep görmüştür. R&B, hard bop, ve avant-garde gibi çeşitli tarzlarda çalmış, Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM) topluluğunun deneysel çalışmalar yapan müzisyenleriyle (Muhal Richard Abrams, Roscoe Mitchell ve Joseph Jarman) birlikte çalışmıştır. 1966 yılında Rashied Ali`yle birlikte John Coltrane Quintet`te çalan sanatçı Charles Lloyd Quartet üyeliği sayesinde uluslararası şöhrete kavuşmuştur.

* * *

1968 yılı hem DeJohnette`in şahsi kariyerinde, hem de caz tarihinde bir dönüm noktasıdır: Miles Davis`in "Bitches Brew" albümü cazın yönünü değiştirirken davulda Jack DeJohnette vardır. Miles Davis otobiyografisinde duygularını "Jack DeJohnette bana üzerinde çalmaktan çok hoşlandığım derin bir "groove" verdi" şeklinde ifade etmektedir. Kısa bir süre sonra Davis`in grubuna Keith Jarrett da katılmış, 1971 yılındaysa DeJohnette`in ilk ECM albümü Rutya and Daitya kaydedilmiştir. ECM adına kayıtlar yapmaya devam eden sanatçı Directions, New Directions ve Special Edition gruplarının her biriyle cazın gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur. Özellikle New Directions grubunda birlikte çaldığı iki isim, John Abercrombie ve Lester Bowie, Jack DeJohnette`in uzun dönem birlikte çalıştığı önemli müzisyenler olmuştur. Abercrombie daha sonra Dave Holland`la birlikte The Gateway Trio`da da DeJohnette`in yanındadır.

* * *

Sanatçının Special Edition grubuysa David Murray, Rufus Reid, Howard Johnson, Arthur Blythe, Chico Freeman, Greg Osby, Michael Caine, Lonnie Plaxico, Gary Thomas ve John Purcell gibi isimleri geniş kitlelerle buluşturmuştur. Kendi projelerini ve gruplarını yönetmenin yanısıra 30 yıla yaklaşan bir süredir Keith Jarrett Trio`nun da bir üyesidir. 1983 yılında ECM`in başı Manfred Eicher`in tavsiyesiyle caz standartları çalmak üzere kurulan grup günümüzün en popüler caz trio`larından biri ve hatta birincisidir. 1990`larda bir yandan Special Edition grubuyla çalışmayı sürdüren DeJohnette öte yandan kendisiyle birlikte Herbie Hancock, Pat Metheny ve Dave Holland`ın yer aldığı dörtlüyle turneye çıkmış ve 1990 yılında aynı grupla Parallel Realities CD`sini çıkarmıştır. 1992 yılında Vernon Reid ve John Scofield gibi müzisyenlerle birlikte yaptığı ve Grandmother Twylah Nitsch adlı bir Amerikan yerlisinin öğretilerinden esinlenen Music for the Fifth World albümü de kariyerindeki önemli çalışmalardan biridir.

* * *

Davulda Max Roach, Art Blakey, Roy Haynes, Elvin Jones, Philly Joe Jones, Art Taylor, Rashied Ali, Paul Motian, Tony Williams ve Andrew Cyrelle gibi ustalardan etkilenmenin yanısıra "caz dışı" kaynaklardan da ilham alan Jack DeJohnette bundan 30 yılı aşkın bir süre önce bile yaptığı işi "çok yönlü müzik" olarak tarif etmiştir. Kendi sözlerinden aktaracak olursak: "Çocukken her türlü müziği dinledim ve müziği asla kategorize etmedim. Bir yandan piyano dersleri alırken opera, country ve western, rhythm and blues, caz, swing, ne olursa dinlerdim. Benim için hepsi de müzikti ve harikaydı. Günümüzdeki insanları ve müziği kategorize etme trendinin aksine bu duyguyu ve inancı taşımayı her zaman sürdürmüşümdür." 2004 yılında Keith Jarrett Trio`nun canlı olarak kaydettiği "The Out-of-Towners" albümüyle kariyerine bir de Grammy adaylığı ekleyen Jack DeJohnette takip eden yıllarda çeşitli müzisyenlerle the Latin Project, the Jack DeJohnette Quartet ve the Trio Beyond adları altında 3 yeni projeye imza atmış, 2005 yılındaysa kendi şirketi Golden Beams Productions`ı kurmuştur. Aynı yıl çıkardığı Music in the Key of OM adlı elektronik albüm yılın en iyi New Age albümü dalında Grammy`ye aday gösterilen sanatçı bu ödülü nihayet 2009 yılında Peace Time albümüyle kazanmıştır. 2012`de değişik jenerasyonlardan müzisyenlerin katkıda bulundukları Sound Travels albümünü yayınlayan DeJohnette yne aynı yıl kariyeri boyunca cazın gelişimine yaptığı önemli katkılardan ötürü NEA Jazz Masters Fellowship ödülüne layık görülmüştür.

* * *

Sanatçının 5 bine yakın albümlük diskografisinden güncellenmiş küçük bir bölüm: The DeJohnette Complex (CBS 1970), Have You Heard? (Milestone Records 1971), Jackeyboard (Trio Records 1973), Time & Space (Trio Records 1973), Sorcery (Prestige 1974)Ruta And Daitya (w/Keith Jarrett) (ECM 1973), Timeless (w/John Abercrombie, Jan Hammer) (ECM 1975), Gateway (w/John Abercrombie, Dave Holland) (ECM 1975), Pictures (ECM 1977), New Directions (ECM 1978), Terje Rypdal, Miroslav Vitous, Jack DeJohnette, Terje Rypdal (ECM 1979), Werner Pirchner, Harry Pepl, Jack DeJohnette (ECM 1983), Standards, Vol. 1 (w/Keith Jarrett, Gary Peacock) (ECM 1983), Changes (w/Keith Jarrett, Gary Peacock) (ECM 1984), The Jack DeJohnette Piano Album (Landmark Records 1985), Works (ECM 1985), Zebra (w/Lester Bowie) (Pan Music 1986), In Our Style (w/David Murray) (DIW 1986), Complex (w/Cedar Walton, Ron Carter) (Limetree Records 1986), Tribute To John Coltrane: Live Under The Sky (Columbia 1987), Target (w/Niels Lan Doky, Niels Henning Orsted Pedersen) (Storyville 1987), Zebra (MCA Records 1989), Parallel Realities (MCA Records 1990), Music For The Fifth World (Manhattan Records 1992), Oneness (ECM 1997), Tokyo `96 (w/Keith Jarrett, Gary Peacock) (ECM 1998), Always Let Me Go (w/Keith Jarrett, Gary Peacock) (ECM 2002), Invisible Nature (w/John Surman) (ECM 2002), The Out Of Towners (w/Keith Jarrett, Gary Peacock) (ECM 2004), Music of the Key of OM (Golden Beams Productions 2004), Music From The Hearts Of The Masters (w/Foday Musa Suso) (Golden Beams Productions 2005)Elephant Sleeps But Still Remembers (featuring Bill Frisell) (Golden Beams Productions 2006), Setting Standards-NY Sessions (w/Keith Jarrett, Gary Peacock) (ECM 2008), Yesterdays (w/Keith Jarrett, Gary Peacock) (ECM 2009), America (w/Wadada Leo Smith) Sound Travels (Golden Beams Productions 2012), Made In Chicago (ECM 2015)In Movement (w/Ravi Coltrane, Matthew Garrison (ECM 2016)Return (Newvelle Records 2016), Hudson (w/Larry Grenadier, John Medeski, John Scofield) (Motéma 2017)

Kaydet

Arto Peştemalcıgil

Cazkolik.com / 09 Ağustos 2012

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı?
Albüm Yazısı: Elgar ile Sheku`nun yollarını kesiştiren kader!
Şevket Akıncı yazdı: Lale Plak kapanıyor...
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Jutta Hipp (Pianist) » Bobby Durham (Drummer) » Chet Baker » Don Cherry (Trumpet) » Wynton Kelly (Piano) » Johnny Dyani (Bass) » Billy Hart (Drum) » Gigi Gryce (Alto Saxophone) » Michel Portal (Multireed) » Frank Melrose (Piano) » Geoffrey Keezer (Piano) » Paul Desmond (Alto Saxophone) » Serge Chaloff (Saxophone) » Ray Drummond (Bass) » Jimmy Knepper (Trombone) » Coleman Hawkins (Saxophone) » Roy Hargrove (Trumpet) » Palle Danielsson (Bass) » Anita O`Day (Vocal) » Kahil El`Zabar (Percussion) » Mel Tormé (Vocal) » Cat Anderson (Trumpet) » Babyface Willette (Organist) » Craig Harris (Trombone) » Elvin Jones (Drummer) » Wilbur Ware (Bassist) » Sonny Rollins (Saxophone) » Buddy (King) Bolden (Cornetist) » Art Pepper (Alto Saxophone) » Bennie Maupin (Multi Reedist) » Kenny Dorham (Trumpet) » John Coltrane (Saxophone) » Wayne Shorter (Saxophone) » Lex Hamphries (Drummer) » Jack Teagarden (Trombone) » Art Farmer (Trumpet) » Okay Temiz (Percussionist) » Albert `Tootie` Heath (Drummer) » Oscar Peterson (Pianist) » Duke Pearson (Pianist) » Cedar Walton (Pianist, Composer) » George Shearing (Pianist) » Russell Procope (Clarinet, Saxophone) » Arnett Cobb (Saxophone) » Jack DeJohnette (Drummer) » Benny Carter (Horns) » Rahsaan Roland Kirk (Horns) » Abbey Lincoln (Vocalist) » Louis Armstrong (Trumpet) » Tomasz Stanko (Trumpet) » Lester Young (Saxophone) » Mark Helias (Double Bass) » Lincoln Goines (Double Bass) » Don Pullen (Pianist) » Michel Petrucciani (Pianist) » Lou Levy (Pianist) » Barney Bigard (Klarnetist) » Art Tatum (Piyanist) » Howard McGhee (Trompetçi) » Lee Young (Davulcu) » Barney Wilen (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Roland Hanna > Herlin Riley > Clyde Lombardi > Lew Soloff » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Bobby Durham > Jutta Hipp > Bill Mays > Nelson Boyd > Eddie Locke » Ray Bryant (Pianist) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Donald Byrd > Ray Nance > McCoy Tyner > Dodo Marmarosa > Sonny Greer > Phineas Newborn, Jr. > Curtis Fuller » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Zoot Sims > Clifford Brown > Booker Ervin > Lou Donaldson > Phil Woods > Azar Lawrence » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Don Byas / Jesse Drakes / Sonny Criss / Odean Pope / Jimmy Heath / Warne Marsh / George Wallington » Thelonious Monk (Piyanist, Besteci) » Antonio Hart (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Jack Costanzo / Shadow Wilson / Red Rodney / John Gilmore / Roy Campbell » Julian Cannonball Adderley (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mickey Roker / Bireli Lagrene / Lars Danielsson / Dave Bargeron / Max Kaminsky / Butch Warren » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jim Beard / Sonny Sharrock / Kenny Drew » Bill Evans (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Don Redman > Kevin Mahagony > Kenny Burrell > Elmer Crumbley > Billy Kilson > Charlie Shavers > Sonny Simmons » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Junior Cook > Richie Kamuca > Jon Faddis > Annie Ross > Charlie Persip > Dale Fielder > Nnenna Freelon » Eugene Wright > Albert `Tootie` Heath » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Red Garland > Sidney Bechet > Ellis Larkins > Jackie McLean > Kai Winding » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charlie Irvis > Arthur Blythe > Red Nichols > Tania Maria > Pee Wee Hunt > Carla Bley » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Toots Thielemans > Percy Heath > Richard Groove Holmes > Jamie Merritt > Ron Carter » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charles Mingus > Jimmie Noone > Joe Henderson > Earl Bostic > Jimmy Giufre > Connie Kay > Blossom Dearie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Richard Davis > Walt Dickerson > Buster Williams > Leon Parker > Lionell Hampton > Mundell Love » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Duke Jordan > Booker Little > Scott LaFaro > Gene Ramey > Stanley Turrentine > Gerry Mulligan > Freddie Hubbard » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mart Riff Mole > Sir Charles Thompson > Roy Haynes > Shirley Scott > Charles Lloyd > Tommy Flanagan ve bizatihi Arto Peştemalcıgil > Nat King Cole » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Rene Thomas > Dave Pell > Dexter Gordon > Svend Asmussen > Mart Barrett > Eddie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Butler > David Murray > Bobby Jaspar > Tadd Dameron > Rex Stewart > Johnny Carisi > Michel Legrand » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Tex Beneke > Wardell Gray > Stefano Di Batista > Nathan Davies > Bill Doggett > Buddy De Franco » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ronnie Scott > Jeannie Lee > Roy Eldridge > Bobby Hackett > Joe "Tricky Sam" Nanton > Stan Getz > Snooky Young > George Brunies > Norwood "Pony" Poindexter > Bill Evans » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jason Moran > J.J. Johnson > Gary Burton > Julius Hemphill > Benny Golson > Stephane Grapelli > Henri Texier » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Gene Krupa > Aldo Romano > Big Sit Catlett > Al Foster > Horace Parlan > Jimi Cobb » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Heny "Red" Allen > Thurman Barker > Kenny Clarke > William Parker > Wilbur De Paris > Roland Shannon Jackson > Joe Pass » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Kid Ory > John Scofield > Bunk Johnson > Earl Hines > Danilo Perez > Lewis Nash » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > John Ore > Harold Land > Bob Brookmeyer > Larry Willis > Panama Francis > John Pattitucci > Chet Baker » Dave Brubeck (Piano) » Jimmy Lyons (Alto Saxophone) » Tommy Dorsey (Trombone, Big band) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Sam Jones > Hampton Hawes > Billy Bauer > Gus Johnson > Dolo Cooker > Roswell Rudd » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Diego Urcola > Arturo Sandoval > Howard Rumsey > Don Byron > Mugsy Spainer > Paul Bley > Khalil El`Zabar » Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Palle Danielsson / Roy Hargrove / Cozy Cole / Anita O`Day / Alphonse Picou / Eddie Harris / Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dave Holland / Phil Urso / Von Freeman / Steve Swallow / Jimmy Blanton / Sammy Price / Papa Jo Jones » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Fats Navarro / Sam Rivers / Gary Bartz / Bud Powell / Kenny Kirkland / David Kikoski / Oscar Pettiford » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > `Brother` Jack McDuff / Frank Socolow / Muhal Richard Abrams / Monica Zetterlund / Charles Thomas Potter / Ken Vandermark » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ernie Henry / Meade Lux Lewis / Albert Mangelsdorf / Charles `Buddy` Bolden / Sonny Rollins / Wilbur Ware / George Mraz » Charlie Parker (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Martial Solal / Alphonso Trent / Clifford Jarvis » Harold "Doc" West (Drum) » Hank Jones (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Steve Lacy / Charles McPherson / Johnny Hodges / Joanne Brackeen / Edward Simon / Reggie Washington / Charlie Christian » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > René Utreger / Ben Riley / Mtutuzel Dudu Pakwana / Carmell Jones / Peter Ind / Sonny Clark / Don Patterson » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Wright / Lee Morgan / Tomasz Stanko / Paul Gonsalves / Leroy Vinnegar / Alan Dawson / Sadik Hakim » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ahmad Jamal / Rhoda Scott / Mike Maineiri / Eric Watson / Louie Bellson / Hank Mobley / Louis Thomas Jordan » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali » Arto Peştemalcıgil ile Happy Birthday Jazz! > Ray Bauduc / Gaetano Lombardo / Eric Dolphy / Lalo Schifrin / Hermeto Pascoal / Milt Hinton / Frank Lowe
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp