Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
Arto Peştemalcıgil ile Caz Müzisyenleri Ansiklopedisi

Don Cherry (Trumpet)

 1953 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Çağdaş caz ve dünya müziğinin en özgün seslerinden Afrikalı-Amerikalı trompetçi Don Cherry kariyerine saksofoncu Ornette Coleman`la birlikte çalarak başlayarak, teknik açıdan dehşet trompetçilerin yer aldığı bir dönemde anlatım ve müzikal iletişime ağırlık vererek son derece kişisel bir sound ve stil geliştirmiştir.

* * *

Oklahoma City, Oklahoma`da doğan Cherry 1940 yılında ailesiyle Los Angeles, California`ya taşınır. Lise yıllarında trompet çalmaya başlar, 1950`lerin başlarındaysa Los Angeles`ta çalan caz müzisyenlerine eşlik eder. Clifford Brown, Max Roach`la birlikte Los Angeles`tayken davulcu Larance Marable ile birlikte Eric Dolphy`nin evindeki bir jam session`a katılır ve Brown`un dikkatini çeker. Saksofoncu James Clay`le de turneye çıkan Cherry 1958`de Ornette Coleman`la çalışmaya başladıktan sonra dikkatleri üzerinde toplayacaktır. O zamanlar enstrüman tercihini cep trompetinden (ya da kornetten) yana kullanan sanatçı, bu enstrümanla normal trompete kıyasla daha hafif ve nazal bir sound üretmektedir. Bu küçük enstrüman kariyeri boyunca Cherry`nin alamet-i farikası olarak kalacaktır. 1960`ların başlarını Ornette Coleman`ın grubunda geçiren Don Cherry, sanatçının ilk yedi (ve aynı zamanda en etkili) albümünde yer alır. 1960 yılındaki "The Avant-Garde" albüm kaydında ise aynı grubun Coleman yerine John Coltrane`li versiyonunda çalar. Coleman`ın grubundan ayrıldıktan sonra Steve Lacy, Sonny Rollins, Archie Shepp ve Albert Ayler`le çalan Cherry, 1963-1964 arası Archie Shepp ve John Tchicai ile birlikte the New York Contemporary Five adlı grupta yer alır. Lider olarak ilk albümü olan "Complete Communion"u Blue Note Records adına 1965 yılında çıkaran Don Cherry`ye bu albümde davulda Ed Blackwell ve saksofonda Albert Ayler`le Avrupa turnesindeyken tanıştığı Gato Barbieri eşlik etmektedir. Yine her iki sanatçının da yer aldıkları 1966 yapımı "Symphony for Improvisers" albümü sanatçının en etkileyici çalışmalarından biri olarak kabul edilmektedir. 1970 yılında Dartmouth College`de ders veren sanatçı 1971`de Ornette Coleman`ın "Science Fiction" albümünde çalar, 1973`te ise the Jazz Composer`s Orchestra ile kayda girer. Dört yıl boyunca İsveç`te yaşar ve bu ülkeyi Avrupa ve Ortadoğu turneleri için merkez üssü olarak kullanır. 1970`lerde giderek güçlenmekte olan dünya füzyon müziği akımıyla ilgilenir ve çalışında Ortadoğu, geleneksel Afrika ve Hint müziklerinin etkileri hissedilmeye başlar.

* * *

1970`lerin başlarında Vasant Rai`den Hint müziği dersleri alır, 1978-1982 yılları arasındaysa kendisinin yanısıra  perküsyonda Nana Vasconcelos ve sitar ve tablada Collin Walcott`tan oluşan "world jazz" grubu Codona`yla ECM adına üç albüm kaydeder. Don Cherry ayrıca 1976-1987 yılları arasında eski Ornette Coleman grubu elemanları Dewey Redman, Charlie Haden ve Ed Blackwell`le Old And New Dreams adlı grupta bir araya gelmiş ve ikisi ECM, ikisi de Black Saint adına olmak üzere toplam 4 albüm kaydetmiştir. 1988 yılında Haden, Billy Higgins ve saksofoncu James Clay`le birlikte daha geleneksel bir akustik caz albümü olan "Art Deco"yu kaydeden Cherry, 1995`teki ölümüne dek farklı müzik türlerini birleştirmeyi sürdürecek ve dünya müziğine olan ilgisi hiç azalmayacaktır. Üvey kızları Neneh Cherry ve Titiyo`nun yanısıra oğulları David Cherry ve Eagle-Eye Cherry de müzisyen olan Don Cherry 2011 yılında Oklahoma Jazz Hall of Fame`e kabul edilmiştir. Sanatçının diskografisine geçmeden önce ilginç bir notu aktaralım: Miles Davis başlangıçta Don Cherry`nin çalışını küçümsemiş ve şöyle konuşmuştur: "Bu herifin trompetçi olmadığını herkes söyleyebilir, sadece nota çalıyor ve bunu büyük bir ciddiyetle yapıyor, özellikle beyazlar da buna bayılıyorlar." Ancak Cherry`ye göreyse Ornette Coleman`ın The Five Spot kulübündeki bir performansını izleyen Miles, Cherry`nin çalışından etkilenmiş ve onun cep trompetini kullanarak grupla birlikte çalmıştır. Daha sonra 1964`te Down Beat dergisinin bir körlemesine testinde Miles bu sefer Cherry`nin çalışına hayran olduğunu açıkça ifade etmiştir.

* * *

Don Cherry diskografisinden seçmeler: Lider olarak: 1961: The Avant-Garde (Atlantic), John Coltrane ile, 1965: Complete Communion (Blue Note), 1966: Symphony for Improvisers (Blue Note), 1966: Where Is Brooklyn? (Blue Note), 1968: Eternal Rhythm (MPS), 1969: Mu (BYG), Ed Blackwell ile, 1969: Live in Ankara (Sonet), 1971: Blue Lake (BYG), 1972: Organic Music Society (Caprice), 1973: Relativity Suite, the Jazz Composer`s Orchestra (JCOA) ile, 1975: Brown Rice (Horizon), 1982: El Corazón (ECM), Ed Blackwell ile, 1988: Art Deco (A&M), 1991: Multikulti (A&M), 1993: Dona Nostra (ECM) Sideman olarak, Ornette Coleman ile: Something Else!!!! (Contemporary, 1958), Tomorrow Is the Question! (Contemorary, 1959), The Shape of Jazz to Come (Atlantic, 1959), Change of the Century (Atlantic, 1960), Twins (Atlantic, 1959-60 [1971]), The Art of the Improvisers (Atlantic, 1959-61 [1970]), This is our Music (Atlantic, 1960), Free Jazz: A Collective Improvisation (Atlantic, 1960), Ornette! (Atlantic, 1961), Science Fiction (Columbia, 1971), In All Languages (Caravan of Dreams, 1987) Ayrıca: Consequences (Fontana, 1963), New York Contemporary Five ile The Hilversum Session (1964), Albert Ayler ile The Ballad of the Fallen (1986), Charlie Haden ile Hiroshima (1983), Sun Ra ile Evidence (1962), Steve Lacy ile Our Man in Jazz (1962), Sonny Rollins ile George Russell Sextet at Beethoven Hall (1965), George Russell ile Escalator over the Hill (JCOA, 1971), Carla Bley ile Grazing Dreams (ECM, 1977), Collin Walcott ile Song For Biko (1978), Johnny Dyani ile Decision in Paradise (Soul Note, 1984), Frank Lowe ile.

Arto Peştemalcıgil

Cazkolik.com / 18 Kasım 2012

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Caza nerden başlamalı?
Best of 2019
29. Akbank Caz Festival Röportajı: Tunçel Gülsoy caz müziğin yaşayan efsanelerinden Charles Lloyd ile konseri öncesi konuştu.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Jutta Hipp (Pianist) » Bobby Durham (Drummer) » Chet Baker » Don Cherry (Trumpet) » Wynton Kelly (Piano) » Johnny Dyani (Bass) » Billy Hart (Drum) » Gigi Gryce (Alto Saxophone) » Michel Portal (Multireed) » Frank Melrose (Piano) » Geoffrey Keezer (Piano) » Paul Desmond (Alto Saxophone) » Serge Chaloff (Saxophone) » Ray Drummond (Bass) » Jimmy Knepper (Trombone) » Coleman Hawkins (Saxophone) » Roy Hargrove (Trumpet) » Palle Danielsson (Bass) » Anita O`Day (Vocal) » Kahil El`Zabar (Percussion) » Mel Tormé (Vocal) » Cat Anderson (Trumpet) » Babyface Willette (Organist) » Craig Harris (Trombone) » Elvin Jones (Drummer) » Wilbur Ware (Bassist) » Sonny Rollins (Saxophone) » Buddy (King) Bolden (Cornetist) » Art Pepper (Alto Saxophone) » Bennie Maupin (Multi Reedist) » Kenny Dorham (Trumpet) » John Coltrane (Saxophone) » Wayne Shorter (Saxophone) » Lex Hamphries (Drummer) » Jack Teagarden (Trombone) » Art Farmer (Trumpet) » Okay Temiz (Percussionist) » Albert `Tootie` Heath (Drummer) » Oscar Peterson (Pianist) » Duke Pearson (Pianist) » Cedar Walton (Pianist, Composer) » George Shearing (Pianist) » Russell Procope (Clarinet, Saxophone) » Arnett Cobb (Saxophone) » Jack DeJohnette (Drummer) » Benny Carter (Horns) » Rahsaan Roland Kirk (Horns) » Abbey Lincoln (Vocalist) » Louis Armstrong (Trumpet) » Tomasz Stanko (Trumpet) » Lester Young (Saxophone) » Mark Helias (Double Bass) » Lincoln Goines (Double Bass) » Don Pullen (Pianist) » Michel Petrucciani (Pianist) » Lou Levy (Pianist) » Barney Bigard (Klarnetist) » Art Tatum (Piyanist) » Howard McGhee (Trompetçi) » Lee Young (Davulcu) » Barney Wilen (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Roland Hanna > Herlin Riley > Clyde Lombardi > Lew Soloff » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Bobby Durham > Jutta Hipp > Bill Mays > Nelson Boyd > Eddie Locke » Ray Bryant (Pianist) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Donald Byrd > Ray Nance > McCoy Tyner > Dodo Marmarosa > Sonny Greer > Phineas Newborn, Jr. > Curtis Fuller » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Zoot Sims > Clifford Brown > Booker Ervin > Lou Donaldson > Phil Woods > Azar Lawrence » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Don Byas / Jesse Drakes / Sonny Criss / Odean Pope / Jimmy Heath / Warne Marsh / George Wallington » Thelonious Monk (Piyanist, Besteci) » Antonio Hart (Saxophone) » (Hazırlayan: Arto Peştemalcıgil) > Jack Costanzo / Shadow Wilson / Red Rodney / John Gilmore / Roy Campbell » Julian Cannonball Adderley (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mickey Roker / Bireli Lagrene / Lars Danielsson / Dave Bargeron / Max Kaminsky / Butch Warren » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jim Beard / Sonny Sharrock / Kenny Drew » Bill Evans (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Don Redman > Kevin Mahagony > Kenny Burrell > Elmer Crumbley > Billy Kilson > Charlie Shavers > Sonny Simmons » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Junior Cook > Richie Kamuca > Jon Faddis > Annie Ross > Charlie Persip > Dale Fielder > Nnenna Freelon » Eugene Wright > Albert `Tootie` Heath » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Red Garland > Sidney Bechet > Ellis Larkins > Jackie McLean > Kai Winding » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charlie Irvis > Arthur Blythe > Red Nichols > Tania Maria > Pee Wee Hunt > Carla Bley » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Toots Thielemans > Percy Heath > Richard Groove Holmes > Jamie Merritt > Ron Carter » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Charles Mingus > Jimmie Noone > Joe Henderson > Earl Bostic > Jimmy Giufre > Connie Kay > Blossom Dearie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Richard Davis > Walt Dickerson > Buster Williams > Leon Parker > Lionell Hampton > Mundell Love » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Duke Jordan > Booker Little > Scott LaFaro > Gene Ramey > Stanley Turrentine > Gerry Mulligan > Freddie Hubbard » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Mart Riff Mole > Sir Charles Thompson > Roy Haynes > Shirley Scott > Charles Lloyd > Tommy Flanagan ve bizatihi Arto Peştemalcıgil > Nat King Cole » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Rene Thomas > Dave Pell > Dexter Gordon > Svend Asmussen > Mart Barrett > Eddie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Butler > David Murray > Bobby Jaspar > Tadd Dameron > Rex Stewart > Johnny Carisi > Michel Legrand » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Tex Beneke > Wardell Gray > Stefano Di Batista > Nathan Davies > Bill Doggett > Buddy De Franco » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ronnie Scott > Jeannie Lee > Roy Eldridge > Bobby Hackett > Joe "Tricky Sam" Nanton > Stan Getz > Snooky Young > George Brunies > Norwood "Pony" Poindexter > Bill Evans » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Jason Moran > J.J. Johnson > Gary Burton > Julius Hemphill > Benny Golson > Stephane Grapelli > Henri Texier » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Gene Krupa > Aldo Romano > Big Sit Catlett > Al Foster > Horace Parlan > Jimi Cobb » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Heny "Red" Allen > Thurman Barker > Kenny Clarke > William Parker > Wilbur De Paris > Roland Shannon Jackson > Joe Pass » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Kid Ory > John Scofield > Bunk Johnson > Earl Hines > Danilo Perez > Lewis Nash » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > John Ore > Harold Land > Bob Brookmeyer > Larry Willis > Panama Francis > John Pattitucci > Chet Baker » Dave Brubeck (Piano) » Jimmy Lyons (Alto Saxophone) » Tommy Dorsey (Trombone, Big band) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Sam Jones > Hampton Hawes > Billy Bauer > Gus Johnson > Dolo Cooker > Roswell Rudd » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Diego Urcola > Arturo Sandoval > Howard Rumsey > Don Byron > Mugsy Spainer > Paul Bley > Khalil El`Zabar » Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Palle Danielsson / Roy Hargrove / Cozy Cole / Anita O`Day / Alphonse Picou / Eddie Harris / Dizzy Gillespie » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Dave Holland / Phil Urso / Von Freeman / Steve Swallow / Jimmy Blanton / Sammy Price / Papa Jo Jones » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Fats Navarro / Sam Rivers / Gary Bartz / Bud Powell / Kenny Kirkland / David Kikoski / Oscar Pettiford » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > `Brother` Jack McDuff / Frank Socolow / Muhal Richard Abrams / Monica Zetterlund / Charles Thomas Potter / Ken Vandermark » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ernie Henry / Meade Lux Lewis / Albert Mangelsdorf / Charles `Buddy` Bolden / Sonny Rollins / Wilbur Ware / George Mraz » Charlie Parker (Alto Saxophone) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Martial Solal / Alphonso Trent / Clifford Jarvis » Harold "Doc" West (Drum) » Hank Jones (Pianist) » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Steve Lacy / Charles McPherson / Johnny Hodges / Joanne Brackeen / Edward Simon / Reggie Washington / Charlie Christian » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > René Utreger / Ben Riley / Mtutuzel Dudu Pakwana / Carmell Jones / Peter Ind / Sonny Clark / Don Patterson » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Frank Wright / Lee Morgan / Tomasz Stanko / Paul Gonsalves / Leroy Vinnegar / Alan Dawson / Sadik Hakim » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Ahmad Jamal / Rhoda Scott / Mike Maineiri / Eric Watson / Louie Bellson / Hank Mobley / Louis Thomas Jordan » Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > Joe Chambers / Reginald "Reggie" Workman / Elmo Hope / Pete Candoli / Julian Priester / Andrew Hill / Rashied Ali » Arto Peştemalcıgil ile Happy Birthday Jazz! > Ray Bauduc / Gaetano Lombardo / Eric Dolphy / Lalo Schifrin / Hermeto Pascoal / Milt Hinton / Frank Lowe
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp