Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Beliz Hazan

Louis Armstrong`un ölümünün üstünden 40 yıl geçti ama o hala evinde misafirlerini ağırlıyor.

 9824 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik Louis Armstrong`un 1956 tarihli ünlü konserinden alınma bir parçasıdır.


New York - Cazkolik benim için bir tutku, hatta bazen tutkudan da öte, caz kelimesini duyduğum anda hemen bir şeyler yazmam gerektiğini düşündüğüm bir yer benim için. Uzun zamandır New York’ta koşuşturup durmaktan, yeniye adaptasyon sürecimden bu tutkumu sürekli öteledigimin farkındaydım. Ta ki arkadaşım Sevginar Vatan’ın bana "Queens College’ta Louis Armstrong Ev Müzesi ile ilgili bir afiş gördüm, etkinlik varmış, gidelim mi?" demesine kadar...

Sevginar, Hacettepe Üniversitesi’nde araştırma görevlisi, Queens College’a misafir araştırmacı olarak altı aylığına geldi. Hayatta `tesaduf` kelimesinin anlamını yitirdiği zor anlar yaşadığım için, her şeyin bir nedeni olduğuna dair inancımın güçlendiği günlerden biriydi yine o gün ve büyülü caz dünyasının kapılarından biri olan Louis Armstong’un Corona’daki evinin kapıları bu sefer bize açılıyordu.

"Satchmo" ve "Pops" lakaplariyla bilinen Louis Armstrong bildiğimiz gibi cazın kurucu babalarından... 1901 yılında New Orleans’ta doğan büyük sanatçının cazın kurucu babalarından biri olarak anılmasının aslında bir çok sebebi var. Öncelilkle cazda enstrümanıyla birlikte şarkı söyleyen ilk kuşak caz müzisyenlerinden biri olarak kendisini takip edenlere rol model olmuştur. Elli yıl boyunca kayıt yaptığı hit parçaları hala günümüzün en sevilen şarkıları arasındadır. Otuzdan fazla filmde yer aldı, bestelediği onlarca parça caz standartlarının ölümsüz eserleri arasında yer almakta. Popüler olduğu dönemde yılda ortalama 300 konser vermiş ve "Satchi" lakabıyla 20. yüzyılın en ünlü isimlerinden biri olmuştur. Hızla artan şöhretine rağmen işçi sınıfının semti olarak bilinen Corona’daki evinde mütevazi bir hayat yaşamıştır. Yaşadığı yıllarda Louis Armstrong’un ismini duymak insanlara mutluluk veriyordu. Müziğin dışında, varliığı bile yaşam kaynağı olarak anılıyordu.

1943 yılında eşi Lucille ile birlikte yaşadığı Corona, Queens’teki mütevazı evi, hayatının geri kalanını geçireceği yer olmuştu. Armstronglar’dan sonra kimse o evde yaşamadı ve Queens College büyük bir duyarlılık gösterip gerekli desteği sağlayarak evi müzeye dönüştürdü.

Sevginar`la 6 Mayıs Cumartesi birlikte gittiğimiz 34-56 107. Cadde`deki Louis Armstrong’un evinde bizi, bir oylamayla ilgili olarak kapıda duran gülen yüzlü iki kişi karşıladı. American Express ve The National Trust for Historic Preservation tarafından düzenlenen tarihi yerleri koruma programı çerçevesinde Louis’in evinin muhteşem bahçesinin koruma altına alınması için yeterli oyun toplanması gerektiğini anlattılar. Hemen oylarımızı verip o güne özel olarak ücretsiz verilen Louis Armstrong evinin ziyaret biletilerimizi alıp kendimizi muhteşem bahçenin içerisine bıraktık. Louis Armstrong 71. yas gününü bu bahçede kutlamış ve iki gün sonra da hayata gözlerini yummuştu. Genelde bu tip etkinliklerde ikram edilen yiyecekler, etkinliğin türüne göre değişir. Bu sefer ki ikram bizi çok şaşırtmıştı. Louis’in en sevdiği yemek olan kırmızı fasulye ve pilav misafirlere dağıtılıyordu. İçecek olarak da taze limonata. Bahçenin bir köşesinde de canlı müzik olarak Louis’in parçaları çalınıyordu. Bundan daha güzel bir anma etkinliği olmazdı herhalde. Etkinliğe katılanların yaş sınırı da yoktu. 65-70 yaşlarındaki bir çift swing yaparken, beş yaşındaki bir çocuk bahçenin köşesinde oyun oynayabiliyordu.

Ziyaret saatlerimiz geldiği zaman artik Louis Armstrong’un bestelerini yaptığı, eşiyle mutluluk içinde yaşadığı, gülen yüzünün her yerde ışıldadığı eve girme zamanımızın geldiğini anladık. Girişte hediyelik eşya satan ufak bir dükkandan sonra evin kapıları açıldı. Önce hayatıyla ilgili mini belgesel izledik. Daha sonra ise rehber eşliğinde tura başladık. İki katlı evin ilk katında salon ve mutfak bulunuyordu. Salon zevkli döşenmiş, mütevazı görünümlüydü. Louis’in misafirlerinin gelecegi, piyanosuyla harikalar yaratacağı, kimi zaman eşiyle bir şeyler içeceği bir yer olarak insanın zihninde canlanıyordu. Sonraki durak ise mutfak. Mutfak modern dizayn edilmis, rahat kullanım alanı olan bir bölüm. Sevginar’in perspektifinden çekilen resimlerin daha etkili olacagini düşündüğümüz için resimleri, yazıdan daha bol kullandık. Resimlerde çok net görebileceğiniz evin alanları gezerken bile insanı rahatlatırken, Louis’in evde kayıt yapmış olduğu besteleri, trompetinden çıkan o büyülü ses, arkadaşlarıyla sohbetleri, tur boyunca eşlik ediyordu. İkinci kata çıkarken merdivendeki alet hepmizi şaşırttı. Rehberin anlattiğina gore Louis, son zamanlarında bu engelli asansörünün üzerinde anca ikinci kata çıkıp inebiliyordu. Ahşap merdivenlerden çıkıp ikinci katın odalarıyla karşılaştık. Bir yatak odası, çalışma odası ve banyonun bulunduğu ikinci katta, çesitli portreler o yıllardan ipuçlari veriyordu. Banyoda en çok ilgi çeken iki ayna iki lavabo olması. Her şey ayrıntılı düşünülmüş. Duvarların parlak duvar kağıtlarıyla kaplanması da sanatçının içindeki parlaklığı işaret ediyordu adeta. Çalışma odasına girince bir anda aklıma ünlü caz standantları geldi. O bestelerin çoğu herhalde burada yapılmıştı. Manzarası ağaçlara bakan güzel odanın beste yapmak için insana tahrik ettiği kesin. Yatak odası ise eşiyle aşk temelli evliliklerini yansıtır duvar kağıtlarıyla bezeliydi. İkinci kat turumuzu bitirip artik turun sonuna gelmiştik. Birinci kata indiğimizde şunu farkettim, her şey o kadar olduğu gibi muhfaza edilmiş ki sanki işte şu odadan Louis Armstrong çıkacak, sanki mutfakta bize kırmızı fasulye ikram edecekmiş gibi geldi. İşte bizi büyüleyen de bu samimi ve aynı kalmışlık, zamanın donmuşluğu oldu..

Hediyelik eşya bölümünden hatıralık iki kartpostal alarak görevlilere teşekkür edip artık evden ayrılmıştık. Cazla ilgilenen herkesin bu eve uğramasını gönülden istiyorduk.

Bu yaz New York’a yolu düşecekler için ufak bir program hatırlatması yapmak istiyorum. "Summer with Satchmo 2012" etkinlikleri kapsamında Haziran - Temmuz - Ağustos aylarında Louis Armstrong ile ilgilii konserler, film gosterimleri ve etkinlikler düzenlenecek. Daha ayrıntılı bilgi için: http://www.louisarmstronghouse.org sitesine bakabilirsiniz.

Yazı: Beliz Hazan
Fotoğraflar: Sevginar Vatan

Cazkolik.com / 12 Haziran 2012, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp