Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Monty Alexander Trio

Sanatçı: Monty Alexander piyano, Luke Sellick kontrbas, Jason Brown davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Monty Alexander, müziğini şöyle ifade ediyor: "Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak." Alexander`ın yerel Jamaika müziği ve çeşitli caz melodilerinden oluşan repertuvarı; Amerikan şarkıları, incil müzikleri ve blues, bebop, calypso, reggae tarzlarını da içine almaktadır. 2000 yılında Jamaica Hükümeti tarafından "şeref Nişanı" ile ödüllendirilen Monty Alexander`a üstün hizmetleri sebebiyle 2018 yılında West Indies üniversitesi Onursal Doktora (DLitt) unvanı verilmiştir.


Nilüfer Caz Tatili: Anadolu`nun Kayıp Şarkıları

Mekan: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam hem belgesel gösterimi hem konser var.


 
Beliz Hazan

Louis Armstrong`un ölümünün üstünden 40 yıl geçti ama o hala evinde misafirlerini ağırlıyor.

 10484 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlediğiniz müzik Louis Armstrong`un 1956 tarihli ünlü konserinden alınma bir parçasıdır.


New York - Cazkolik benim için bir tutku, hatta bazen tutkudan da öte, caz kelimesini duyduğum anda hemen bir şeyler yazmam gerektiğini düşündüğüm bir yer benim için. Uzun zamandır New York’ta koşuşturup durmaktan, yeniye adaptasyon sürecimden bu tutkumu sürekli öteledigimin farkındaydım. Ta ki arkadaşım Sevginar Vatan’ın bana "Queens College’ta Louis Armstrong Ev Müzesi ile ilgili bir afiş gördüm, etkinlik varmış, gidelim mi?" demesine kadar...

Sevginar, Hacettepe Üniversitesi’nde araştırma görevlisi, Queens College’a misafir araştırmacı olarak altı aylığına geldi. Hayatta `tesaduf` kelimesinin anlamını yitirdiği zor anlar yaşadığım için, her şeyin bir nedeni olduğuna dair inancımın güçlendiği günlerden biriydi yine o gün ve büyülü caz dünyasının kapılarından biri olan Louis Armstong’un Corona’daki evinin kapıları bu sefer bize açılıyordu.

"Satchmo" ve "Pops" lakaplariyla bilinen Louis Armstrong bildiğimiz gibi cazın kurucu babalarından... 1901 yılında New Orleans’ta doğan büyük sanatçının cazın kurucu babalarından biri olarak anılmasının aslında bir çok sebebi var. Öncelilkle cazda enstrümanıyla birlikte şarkı söyleyen ilk kuşak caz müzisyenlerinden biri olarak kendisini takip edenlere rol model olmuştur. Elli yıl boyunca kayıt yaptığı hit parçaları hala günümüzün en sevilen şarkıları arasındadır. Otuzdan fazla filmde yer aldı, bestelediği onlarca parça caz standartlarının ölümsüz eserleri arasında yer almakta. Popüler olduğu dönemde yılda ortalama 300 konser vermiş ve "Satchi" lakabıyla 20. yüzyılın en ünlü isimlerinden biri olmuştur. Hızla artan şöhretine rağmen işçi sınıfının semti olarak bilinen Corona’daki evinde mütevazi bir hayat yaşamıştır. Yaşadığı yıllarda Louis Armstrong’un ismini duymak insanlara mutluluk veriyordu. Müziğin dışında, varliığı bile yaşam kaynağı olarak anılıyordu.

1943 yılında eşi Lucille ile birlikte yaşadığı Corona, Queens’teki mütevazı evi, hayatının geri kalanını geçireceği yer olmuştu. Armstronglar’dan sonra kimse o evde yaşamadı ve Queens College büyük bir duyarlılık gösterip gerekli desteği sağlayarak evi müzeye dönüştürdü.

Sevginar`la 6 Mayıs Cumartesi birlikte gittiğimiz 34-56 107. Cadde`deki Louis Armstrong’un evinde bizi, bir oylamayla ilgili olarak kapıda duran gülen yüzlü iki kişi karşıladı. American Express ve The National Trust for Historic Preservation tarafından düzenlenen tarihi yerleri koruma programı çerçevesinde Louis’in evinin muhteşem bahçesinin koruma altına alınması için yeterli oyun toplanması gerektiğini anlattılar. Hemen oylarımızı verip o güne özel olarak ücretsiz verilen Louis Armstrong evinin ziyaret biletilerimizi alıp kendimizi muhteşem bahçenin içerisine bıraktık. Louis Armstrong 71. yas gününü bu bahçede kutlamış ve iki gün sonra da hayata gözlerini yummuştu. Genelde bu tip etkinliklerde ikram edilen yiyecekler, etkinliğin türüne göre değişir. Bu sefer ki ikram bizi çok şaşırtmıştı. Louis’in en sevdiği yemek olan kırmızı fasulye ve pilav misafirlere dağıtılıyordu. İçecek olarak da taze limonata. Bahçenin bir köşesinde de canlı müzik olarak Louis’in parçaları çalınıyordu. Bundan daha güzel bir anma etkinliği olmazdı herhalde. Etkinliğe katılanların yaş sınırı da yoktu. 65-70 yaşlarındaki bir çift swing yaparken, beş yaşındaki bir çocuk bahçenin köşesinde oyun oynayabiliyordu.

Ziyaret saatlerimiz geldiği zaman artik Louis Armstrong’un bestelerini yaptığı, eşiyle mutluluk içinde yaşadığı, gülen yüzünün her yerde ışıldadığı eve girme zamanımızın geldiğini anladık. Girişte hediyelik eşya satan ufak bir dükkandan sonra evin kapıları açıldı. Önce hayatıyla ilgili mini belgesel izledik. Daha sonra ise rehber eşliğinde tura başladık. İki katlı evin ilk katında salon ve mutfak bulunuyordu. Salon zevkli döşenmiş, mütevazı görünümlüydü. Louis’in misafirlerinin gelecegi, piyanosuyla harikalar yaratacağı, kimi zaman eşiyle bir şeyler içeceği bir yer olarak insanın zihninde canlanıyordu. Sonraki durak ise mutfak. Mutfak modern dizayn edilmis, rahat kullanım alanı olan bir bölüm. Sevginar’in perspektifinden çekilen resimlerin daha etkili olacagini düşündüğümüz için resimleri, yazıdan daha bol kullandık. Resimlerde çok net görebileceğiniz evin alanları gezerken bile insanı rahatlatırken, Louis’in evde kayıt yapmış olduğu besteleri, trompetinden çıkan o büyülü ses, arkadaşlarıyla sohbetleri, tur boyunca eşlik ediyordu. İkinci kata çıkarken merdivendeki alet hepmizi şaşırttı. Rehberin anlattiğina gore Louis, son zamanlarında bu engelli asansörünün üzerinde anca ikinci kata çıkıp inebiliyordu. Ahşap merdivenlerden çıkıp ikinci katın odalarıyla karşılaştık. Bir yatak odası, çalışma odası ve banyonun bulunduğu ikinci katta, çesitli portreler o yıllardan ipuçlari veriyordu. Banyoda en çok ilgi çeken iki ayna iki lavabo olması. Her şey ayrıntılı düşünülmüş. Duvarların parlak duvar kağıtlarıyla kaplanması da sanatçının içindeki parlaklığı işaret ediyordu adeta. Çalışma odasına girince bir anda aklıma ünlü caz standantları geldi. O bestelerin çoğu herhalde burada yapılmıştı. Manzarası ağaçlara bakan güzel odanın beste yapmak için insana tahrik ettiği kesin. Yatak odası ise eşiyle aşk temelli evliliklerini yansıtır duvar kağıtlarıyla bezeliydi. İkinci kat turumuzu bitirip artik turun sonuna gelmiştik. Birinci kata indiğimizde şunu farkettim, her şey o kadar olduğu gibi muhfaza edilmiş ki sanki işte şu odadan Louis Armstrong çıkacak, sanki mutfakta bize kırmızı fasulye ikram edecekmiş gibi geldi. İşte bizi büyüleyen de bu samimi ve aynı kalmışlık, zamanın donmuşluğu oldu..

Hediyelik eşya bölümünden hatıralık iki kartpostal alarak görevlilere teşekkür edip artık evden ayrılmıştık. Cazla ilgilenen herkesin bu eve uğramasını gönülden istiyorduk.

Bu yaz New York’a yolu düşecekler için ufak bir program hatırlatması yapmak istiyorum. "Summer with Satchmo 2012" etkinlikleri kapsamında Haziran - Temmuz - Ağustos aylarında Louis Armstrong ile ilgilii konserler, film gosterimleri ve etkinlikler düzenlenecek. Daha ayrıntılı bilgi için: http://www.louisarmstronghouse.org sitesine bakabilirsiniz.

Yazı: Beliz Hazan
Fotoğraflar: Sevginar Vatan

Cazkolik.com / 12 Haziran 2012, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp