Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
Burak Sülünbaz

Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor.

 7527 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

İKSV Salon sonbaharın en şık müzik operasyonuna imza attı. Son yıllarda Norveç`ten çıkan sanatçıların müzikleriyle başta Avrupa olmak üzere dünya çapında ayrı birer lezzet yarattıkları şüphesiz. İşte bu lezzetleri Kasım sonu başlayan ve Aralık ortasına kadar sürecek ve her birinde farklı isimlerin sahne alacağı bir dizi konser maratonuna çeviren Salon yönetiminin her bir konseri ayrı ayrı müzikseverlerin kalbini kazanacak.

Dürüst, dinamik, senfonik ve akıcı...

Yani; Mathias Eick...

"A Taste of Norway" kapsamında Aksel Kolstad ve Flunk`ın bu akşamki (29 Kasım) konserini izledikten sonra sırada 30 Kasım Cumartesi gecesi izleyeceğimiz ve aynı zamanda tüm "A Taste of Norway" konserleri serisinin en dikkat çeken isimlerinden biri olan ve ECM kayıtlarından tanıdığımız Mathias Eick var. Müzisyen aileden gelen Mathias Eick`in kardeşi Joannes Eick birçok isimle çalışmalar yapmış olan bir basçı, kızkardeşi Trude Eick ise korno ve elektronik sanatçısı. Mathias Eick aileden gelen genetik miras ile daha üç yaşında gitarla, beş yaşında piyanoyla tanışmış. Şu anda bas gitardan vibrafona piyanodan gitara ve elbette esas enstrümanı trompete kadar birçok müzik aletini ustalıkla çalıyor. Bu paragrafın sonunda gelin müziğini tanımlamaya çalışalım dersek eğer aklımıza gelen ilk birkaç kavram dürüst, dinamik, senfonik ve akıcı olacaktır.

* * *

Mathias Eick müziğini melodik ve lirik fikirler bularak üreten biri. Bu iki ana elementi bir parçanın icrasını oluşturan beş ila on dakikalık süre içinde yeni yaratımlar yaparak dinamik keşiflere ulaşmak için kullanır. Albüm kayıtlarında sakin bir ortamdaki canlı peformansların yüzde otuz ila yüzde kırkını doğaçlamalar üzerine kurduğunu, akılda kalıcı coşkunlukta performanslar sergilediğini biliyoruz. Eick, bu konuda ilham aldığı eserler arasında 1976`da ECM`den yayınlanan Pat Metheny`nin Jaco Pastorius`la çalıştığı "Bright Size Life" albümünü örnek verir. Jaco Pastorius`un anılarında bahsettiğine göre Manfred Eicher`in isteği üzerine konser performanslarına göre sakin bir kayıt yapılırken, bunun aksine konserlerde dinamik patlamalarla virtüözlüklerini sergilerler. Aynı şekilde Keith Jarret ile Jan Garbarek`in performanslarını izlersek sahnede yarattıkları dinamik hava konserlerinde iki davul, kimi zaman birini kendi çaldığı klavyesi ile sahnede olan Mathias Eick için ilham kaynağı olmuş. Eick`in trompet tekniğinin örneğin Freddie Hubbard`dan bildiğimiz haliyle baskın değil ana temayı kuracak şekilde akan bir yapısı var.

* * *

Sanatçının şimdiye kadar ECM etiketiyle iki albümü yayınlandı. Bunlar 2008 yılında yayınlanan The Door ve 2011 de yayınlanan The Skala albümleri. Bununla beraber geçtiğimiz yıl Akbank Sanat sahnesinde Per Oddvar Johansen ve Mats Eilertsen ile izleme şansı bulduğumuz Jacob Young`ın 2004 tarihli "Evening Falls" ve 2007 tarihli albümü "Sideways" için stüdyoya girmişti. Bununla birlikte Manu Katche`nin "Playground"u ve Iiro Haarla`nın Northbound`undaki katkısıyla müzik çevrelerinde saygın bir yer kazandı. Bunlar tabii ki buz dağının görünen yüzü. Norveçli genç sanatçıyı cazdan rock`a yaklaşık elli albümde ismini görürüz. Bunlardan biri Lars Danielsson`un benim içinde çok değerli albümü Tarantella`dır. Eick bu albümde yanlızca trompet çalmakla kalmamış "1000 Ways" parçada Danielsson, Mozdzer ve Harland ile besteye de katkıda bulunmuştur.

* * *

2008 tarihli The Door albümü için Allmusic.com, allaboutjazz gibi önde gelen müzik portalları oldukça olumlu eleştriler yayınlanmış ve "Eick söyleyecek çok şeyi olan ve bu sözleri söyleyecek bir çok yolu olan bir müzisyen ve bu albüm çok iyi bir başlangıç" gibi övgü dolu cümleler sarfedilmiştir. The Guardian`dan John Fordham yazısında bu albüm için şiirsel bir ağıt gibi yarattığı atmosferin dinleyici üzerinde çekici bir etki yarattığından bahsetmiştir. Albümde geçtiğimiz hafta ülkemize konuk olan Jon Balke`yle birlikte Dhaffer Yousef`in 2006 tarihli "Divine Shadows" albümünde dikkatimi çeken Audun Erlien bas gitarda ve Audun Klevie davulda yer alırken kendilerine gitarda Stain Carstensen eşlik ediyor.

* * *

2011 tarihli albümü Skala`da ise kendisini geçtiğimiz ay yine Salon`da akıllardan uzun süre çıkmayacak bir konser veren In The Country`den tanıdığımız Morten Qvenild klavyede, Tore Brunborg tenor saksofonda, Andreas Ulvo piyanoda, Audun Erlien elektro basta,Torstein Lofthus ve Gard Nillsen davulda ve son olarak Sidsel Walstad ise arpta eşlik ediyor.

* * *

The Door albümü bilinçli olarak akustik enstrümanlarla tasarlanmış. Tabii Balke`nin çaldığı Rhodes ve Erlien`in çaldığı elektro bası saymazsak, Mathias Eick trompetinde efekt kullanmaktan kaçınmış. Skala`da ise paletinde karıştırdığı "pitchshifting" ve tadında "loop" kullanımlarıyla eserini zenginleştirmiş. Kendine daha çok güvenen, zihinde yer eden melodilerle Eick`in müzikal yolculuğundaki bir sonraki noktaya işaret eden, gelecek vaadeden bir albüm olmuş.

* * *

Bu yaz İstanbul Caz Festivali`nin Tünel Şenlikleri kapsamında yapmayı planladığı konseri Gezi Parkı sırası güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick`ı izleyemediğine üzülenler ve Temmuz`da North Sea Jazz Festivali`nde izleyip de doyamayanlar için "A Taste of Norway" kapsamında 30 Kasım Cumartesi akşamı saat 21.30`da izlenecek olması sevenlerine güzel bir gece yaşatacak.

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 29 Kasım 2013

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Konserin Ardından: Trompet devinin İstanbul konserini Burak Sülünbaz yazdı. » Konserin Ardından: Müzisyen, besteci, teorisyen üçgeninden ters bakış açısı » Konserin Ardından: Karanlık ve mutsuz bir İstanbul gününde ışıl ışıl bir konser. » Burak Sülünbaz Yazdı: Ölüm hem amansız bir düşman, hem adil bir öğretmen. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz büyüleyici bir sahne deneyimi sunan Ludovico Einaudi konserini yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: Caz tarihinin en önemli yılına dair notlar, yorumlar, bilgiler. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz Ricky Ford Kaset Mitanni gecesinde. (Foto: Tunçel Gülsoy) » Burak Sülünbaz Yazdı: "Şimdi önünde iki yol vardı". » Burak Sülünbaz Yazdı: Ben ona Morgan diyordum... » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Her Aydın Esen konseri benim için bir yaşam deneyimidir. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Gonzalo Rubalcaba`nın Charlie Haden anısına konserinden notlar ve izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi. » Burak Sülünbaz yazdı: Konstrukt yeni albümü Molto Bene`yi yayınladı. (Albüm dinleme linki ve video yayında) » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz yazdı: Borusan Müzikevi`nde Fars müziğinin Alman işçiliğiyle seslendirildiği, gerçek bir çağdaş müzik konseri izledik. » Konserlerin Ardından: Aralık ayı ilk günlerine damga vuran Neil Cowley Trio Salon, Yuri Honing Borusan Müzikevi konser izlenimlerini Burak Sülünbaz yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: 26. Akbank Caz Festival`i öncesi festivalin yıldız ismi Ron Carter`la bir anı. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından (Burak Sülünbaz Yazdı): Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz! Nile Rodgers konser notları. (Fotoğraflar: Sedal & Sedat Antay) » Caz tarihinin en önemli keşiflerinden biri Almanya`nın Kara Orman`larından çıktı. » Her Avishai Cohen konseri caz keyfi garantili. (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük ve Sedat Antay) » Burak Sülünbaz`la "Backstage Jazz": Konserlerin sahne arkalarına dair notlar, izlenimler, renkli gözlemler, güzel anlar... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Yetenekli bay Hakon Kornstad`ın sahnedeki `kalabalık` yalnızlığı. » Konserin Ardında | Burak Sülünbaz Yazdı: Wayne Shorter Quartet konserinden kulis notları, konser izlenimleri, en son haberler... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: "Good job guys" dört sağlam adamla dört köşe caz. » Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı. » Burak Sülünbaz dün akşam Salon`da izlediği Marc Ribot konserini Cazkolik için sıcağı sıcağına kaleme aldı. » Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında. » Geçtiğimiz haftanın caz gündemi yıldızlar geçidiydi. Burak Sülünbaz haftanın konserlerine ilişkin kulis notlarını kaleme aldı. » Allahım, o nasıl konserdi? Burak Sülünbaz tüm eski konserleri unutturan Snarky Puppy konser izlenimlerini kaleme aldı. » Sessizliği tuvale dönüştüren topluluk Quartet Diminished 5 Kasım akşamı Akbank Sanat`da. » 25. Akbank Caz Festivali öncesi Burak Sülünbaz Bill Frisell`ın "Big Sur" albümünü kaleme aldı. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Dave Holland, Chris Potter, Lionell Loueke ve Eric Harland. Burak Sülünbaz cazın büyüleyici dörtlüsünü yazdı. » Akbank Sanat Haziran ayı Caz Günleri konserlerinde İtalyanların enerjik müzikleri salonu birbirine kattı. Burak Sülünbaz konseri yazdı. » Geçen haftanın yoğun konser temposunu arkadaşımız Burak Sülünbaz renkli notları ve izlenimleriyle kaleme aldı. » Son yılların en parlak triolarından Phronesis`in Salon konserini izleyen Burak Sülünbaz hem grubun mesajını paylaşıyor hem konser izlenimlerini aktarıyor. » Karakteristik, sonsuz tecrübeli, dikkatli, titiz ve rikkat sahibi bir müzisyen; Patrica Barber`ın Babylon konser notlarını Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Arkadaşımız Burak Sülünbaz dün gece [26 Şubat] Akbank Sanat`ta izlediği Eivind Aarset uzun süre konserini etkisinden sıyrılamayacağı konseri sıcağı sıcağına kaleme aldı. » En son iki sene önce izlediğimiz ve röportaj yaptığımız Alman müzisyen Markus Stockhausen 20 Ocak Akbank Sanat konserini Burak Sülünbaz izledi ve kaleme aldı. » 1 gece, 2 konser... Notlar, izlenimler: Yeni konseri şimdiden bekleme listesine giren GoGo Penguin ve Sefahathane`nin cazla dirsek teması... » Mayısın son günlerinde Nardis caz kulübü caz gitarın çok önemli bir ismini ağırlayacak, Ulf Wakenius... Arkadaşımız Burak Sülünbaz, gitar virtüözünü konseri öncesi son albümü ekseninde kaleme aldı. » Bu konser gözden kaçmamalı: Arkadaşımız Burak Sülünbaz 7 Mayıs akşamı gerçekleşecek İtalyan piyanist Kekko Fornarelli üzerine yazdı. » 30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Babylon`da üç yıl aradan sonra yeniden izleme fırsatı bulduğumuz Carmen Souza konser izlenimlerini arkadaşımız Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Geçen haftanın en heyecan verici konserlerinden biriydi Medeski, Martin & Wood + Nels Cline konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » "Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı. » Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » Son günlerin heyecanla beklenen konserinde Magnus Öström ve arkadaşlarını Salon`da izleyen Burak Sülünbaz konsere ve geceye dair notlarını derledi. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor. » Nordik Caz Günleri`ndeki Lars Danielsson konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz izlenimlerini kaleme aldı.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp