Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ece Göksu & Eylül Biçer Duo

Sanatçı: Ece Göksu (v), Eylül Biçer (g)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 26 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş ücreti bulunmamaktadır.


 
Burak Sülünbaz

30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı.

 5651 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Konser fotoğrafları için caz fotoğrafçısı arkadaşımız sevgili Seda Özgüven Erdoğan`a çok teşekkür ederiz.


Geçen yıl İstanbul`da gerçekleşen görkemli kutlamaların ardından (geçen yılki evsahipliği gibi olmasa da) bu sene de merakla beklediğimiz Dünya Caz Günü`nün Türkiye`deki bana göre belki de en önemli etkinliği beklendiği gibi Richie Beirach ve Gregor Huebner konseri oldu. Üç yıl önce Nardis`e konuk olan usta piyanist dün geceki (30 Nisan) konserinde Akbank Sanat`tan büyük bir keyif almış. Beirach için şahsen söyleyebildiğim ilk sözler yaklaşık kırk yıllık deneyimiyle iki yüzü kaydedilmiş üç yüze yakın bestesiyle caz dünyasının profesyonellik ve kalite çıtalarından birine sahip olmasıdır. Kendisine sahnede kemanıyla eşlik eden Gregor Huebner kemanını alışagelmişin dışında kullanan, sadece bir eşlikçi değil doğaçlamaları ve sololarıyla hayli etkileyici bir müzisyen.

* * *

Beirach`ın sahnedeki varlığı son günlerde yaşadığımız siyasal ve sosyal çalkantıların etkisiyle hayatımızın kasvetli günlerinde üzerimize çöken kara bulutları dağıtan, ayrıca hızlı tüketim müziğin kalitesinin yerlerde süründüğü günümüzde cazın hala insanoğlunu en çok geliştiren, güzel olana ve doğruya yönlendiren, ütopyalara inandıran bir müzik oluşunun kanıtı. Büyük piyanist performansını caz standartlarından, kendi bestelerinden ve doğaçlamalardan oluşan bir çizgide seçmişti dün akşam. 2012 `de Alte Kirche Boswil`de kaydedip yayınladıkları konser albümünde olduğu gibi konsere Miles`ın ünlü Nardis`iyle başladı. Sonrasında Macar Besteci Béla Bartok`un parçası bir Bach yorumu takip etti. Bach için "Eğer Bach bir besteciyse geriye kalanlar sadece aranjör olabilir" diyen Beirach ardından ünlü caz standartları bestecisi Richard Rogers`dan My Romance`ı seslendirdi. İşbu parça dün gece izlediğimiz bu güzel konserin Akbank Sanat`ta gerçekleşmesi için destek olan sevgili Viktor Bey içindi. Viktor Bey`den tam bu noktada sözetmemizin nedeni usta piyanistin konser boyunca defalarca kendisinden bizzat övgüyle söz etmesinden başka bir şey değil. Dün geceki konser bildiğim kadarıyla sanatçıların konser programlarının yoğunluğu ile Akbank Sanat`ın takviminin uyuşabilmesi için yaklaşık iki yıldır çaba gösterilen bir konserdi ve doğrusu beklediğimize fazlasıyla değdi. dün gece yalnızca caz standartları çalmadılar, kendi bestelerini de dinledik. Konseri ayrıca değerli kılan kendi bestelerine de yer vermeleriydi ama besteleriyle standartların yorumlanışında bariz dikkat çeken bir fark vardı. Standartlarda nasıl şiirsel icralar dinlediysek kendi bestelerinde de mükemmel free jazz örnekleri dinlettiler. İşte bu farklılık Beirach - Huebner ikilisini standart icracısı veya free jazz çalan diğer müzisyenlerin bir adım önüne taşıyordu. Şubatta ilk defa seslendirdikleri Beirach bestesi "Testement" bir kez de Akbank Sanat sahnesinde hayat buldu. Büyüleyiciydi... Standartlarda yazılı olanın dışına çıkarak doğaçlama üsluptaki farklılıklarını gösteren ikili salondan coşkulu alkışlarla ödüllerini de aldılar.

* * *

Beirach, büyük bestecilerin bestelerinde çoğu zaman doğaçlamalardan yola çıktığını ve bu doğaçlamaların zamanla yazılarak büyük bestelerin ilk izlerinin oluştuğundan sözetmesi kendi müziğini şekillendirirken doğaçlamaya ne denli önem verdiği konusunda bize fikir veren bir ipucu olarak değerlendirmek mümkün. Sahnede performans hızla akarken dinlediğimiz caz dehası Wayne Shorter`ın Footprints`inde kemanın yarattığı farkı doyasıya yaşadığımız bir yorum olarak akıllarda kalırken bir caz standardı olarak kabul edilen "Elm"in Polonyalı kemancı dostu Zbigniew Seifert için yazıldığını öğrendik. Biste dinlediğimiz parça ise konserin güzelliğine yakışıcak şekilde Miles Davis`den All Blues dinleyicilerin evlerine gidene kadar mırıldanmalarını sağlayacak kadar güzeldi...

* * *

Yeri gelmişken belirtmek isterim Akbank Sanat bizim en sakin, büyük bir zevkle ve rahatça oturup dikkatlice odaklanarak performansları takip edebildiğimiz eşsiz bir salon. Orada izlediğim her perfomansta ülkemize davet edilen gerek Avrupalı gerek Amerikalı müzisyenlere Akbank Sanat`ın yıllardır iyi müziğe verdiği desteğe özel bir teşekkür etmemiz gerektiğine inanıyorum. Caz tutkunları için Dünya Caz Günü gibi bir özel günde dünyanın birçok ülkesinde efsaneler sahnelerde buluşurken bizim de burada iki önemli usta Richie Beirach ve Gregor Huebner konserini izlememiz harika bir duyguydu. Umarım en kısa sürede bir kez daha buralara yolları düşer ve dün gece izleyemeyen cazseverler de bu kez izlemiş olur.

* * *

We celebrated International Jazz Day in Istanbul, and this year (in my opinion) most important concert of this year was Richie Beirach and Gregor Huebner Concert on AKSANAT. He was here in İstanbul 3 years ago in Nardis Jazz Club and he is so pleased for this concert. As i can simply say that he has over 40 years experienced with over 300 hundered works, he is the symbol of professionalism and high quality music making. In this concert Violanist Gregor Huebner is with him not only as an accompanist but also as solo performer with his perfectly detailed solo performance.

His playing makes us feel better in this chaotic and dark days in Turkey due to bad influence political and social events, and makes us remember jazz is the most beautiful music it can develop our musical taste and its sure can makes us believe the utopias.

Their performance can be divided into three parts.One is standarts that we all love Wayne Shorter , Miles Davis, Bela Bartok, Coltrane and so... The performance started with Miles Davis’ Nardis “the same like their concert album that they recorded in Alte Kirche Boswil released 2012 “after that continued with Hungarian composer Béla Bartók’s piece and then a beautiful Bach work came in to our ear peacefully.According to Beirach“ If Bach is a composer then the others are only arrangers”. After that My Romans from Richard Roger has been played for Mr. Viktor Bensusan who has been arrange all the things for this concert, who is the only person that make this event possible.

Meanwhile Aksanat as a small avenue is always right place for this kind of events .So quiet and listener care avenue with a perfect sound balance , musician can be communicate with the audience so easily .

In my oppinion Beirach is good at making free jazz in his compositions while he is good at playing standarts in a harmony , telling his lyric stories in his own way.

30th of April has been celebrated as International Jazz Day worldwide and Richie Beirach & Gregor Huebner Concert was the finest concert of that night in Istanbul, no doubt about it. Thanks for Aksanat for their endless supporting high quality music. I hope they will come back soon so that people who couldn’t catch this event can be lucky enough to see them on stage in near future.

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 01 Mayıs 2014, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Konserin Ardından: Trompet devinin İstanbul konserini Burak Sülünbaz yazdı. » Konserin Ardından: Müzisyen, besteci, teorisyen üçgeninden ters bakış açısı » Konserin Ardından: Karanlık ve mutsuz bir İstanbul gününde ışıl ışıl bir konser. » Burak Sülünbaz Yazdı: Ölüm hem amansız bir düşman, hem adil bir öğretmen. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz büyüleyici bir sahne deneyimi sunan Ludovico Einaudi konserini yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: Caz tarihinin en önemli yılına dair notlar, yorumlar, bilgiler. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz Ricky Ford Kaset Mitanni gecesinde. (Foto: Tunçel Gülsoy) » Burak Sülünbaz Yazdı: "Şimdi önünde iki yol vardı". » Burak Sülünbaz Yazdı: Ben ona Morgan diyordum... » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Her Aydın Esen konseri benim için bir yaşam deneyimidir. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Gonzalo Rubalcaba`nın Charlie Haden anısına konserinden notlar ve izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi. » Burak Sülünbaz yazdı: Konstrukt yeni albümü Molto Bene`yi yayınladı. (Albüm dinleme linki ve video yayında) » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz yazdı: Borusan Müzikevi`nde Fars müziğinin Alman işçiliğiyle seslendirildiği, gerçek bir çağdaş müzik konseri izledik. » Konserlerin Ardından: Aralık ayı ilk günlerine damga vuran Neil Cowley Trio Salon, Yuri Honing Borusan Müzikevi konser izlenimlerini Burak Sülünbaz yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: 26. Akbank Caz Festival`i öncesi festivalin yıldız ismi Ron Carter`la bir anı. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından (Burak Sülünbaz Yazdı): Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz! Nile Rodgers konser notları. (Fotoğraflar: Sedal & Sedat Antay) » Caz tarihinin en önemli keşiflerinden biri Almanya`nın Kara Orman`larından çıktı. » Her Avishai Cohen konseri caz keyfi garantili. (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük ve Sedat Antay) » Burak Sülünbaz`la "Backstage Jazz": Konserlerin sahne arkalarına dair notlar, izlenimler, renkli gözlemler, güzel anlar... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Yetenekli bay Hakon Kornstad`ın sahnedeki `kalabalık` yalnızlığı. » Konserin Ardında | Burak Sülünbaz Yazdı: Wayne Shorter Quartet konserinden kulis notları, konser izlenimleri, en son haberler... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: "Good job guys" dört sağlam adamla dört köşe caz. » Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı. » Burak Sülünbaz dün akşam Salon`da izlediği Marc Ribot konserini Cazkolik için sıcağı sıcağına kaleme aldı. » Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında. » Geçtiğimiz haftanın caz gündemi yıldızlar geçidiydi. Burak Sülünbaz haftanın konserlerine ilişkin kulis notlarını kaleme aldı. » Allahım, o nasıl konserdi? Burak Sülünbaz tüm eski konserleri unutturan Snarky Puppy konser izlenimlerini kaleme aldı. » Sessizliği tuvale dönüştüren topluluk Quartet Diminished 5 Kasım akşamı Akbank Sanat`da. » 25. Akbank Caz Festivali öncesi Burak Sülünbaz Bill Frisell`ın "Big Sur" albümünü kaleme aldı. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Dave Holland, Chris Potter, Lionell Loueke ve Eric Harland. Burak Sülünbaz cazın büyüleyici dörtlüsünü yazdı. » Akbank Sanat Haziran ayı Caz Günleri konserlerinde İtalyanların enerjik müzikleri salonu birbirine kattı. Burak Sülünbaz konseri yazdı. » Geçen haftanın yoğun konser temposunu arkadaşımız Burak Sülünbaz renkli notları ve izlenimleriyle kaleme aldı. » Son yılların en parlak triolarından Phronesis`in Salon konserini izleyen Burak Sülünbaz hem grubun mesajını paylaşıyor hem konser izlenimlerini aktarıyor. » Karakteristik, sonsuz tecrübeli, dikkatli, titiz ve rikkat sahibi bir müzisyen; Patrica Barber`ın Babylon konser notlarını Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Arkadaşımız Burak Sülünbaz dün gece [26 Şubat] Akbank Sanat`ta izlediği Eivind Aarset uzun süre konserini etkisinden sıyrılamayacağı konseri sıcağı sıcağına kaleme aldı. » En son iki sene önce izlediğimiz ve röportaj yaptığımız Alman müzisyen Markus Stockhausen 20 Ocak Akbank Sanat konserini Burak Sülünbaz izledi ve kaleme aldı. » 1 gece, 2 konser... Notlar, izlenimler: Yeni konseri şimdiden bekleme listesine giren GoGo Penguin ve Sefahathane`nin cazla dirsek teması... » Mayısın son günlerinde Nardis caz kulübü caz gitarın çok önemli bir ismini ağırlayacak, Ulf Wakenius... Arkadaşımız Burak Sülünbaz, gitar virtüözünü konseri öncesi son albümü ekseninde kaleme aldı. » Bu konser gözden kaçmamalı: Arkadaşımız Burak Sülünbaz 7 Mayıs akşamı gerçekleşecek İtalyan piyanist Kekko Fornarelli üzerine yazdı. » 30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Babylon`da üç yıl aradan sonra yeniden izleme fırsatı bulduğumuz Carmen Souza konser izlenimlerini arkadaşımız Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Geçen haftanın en heyecan verici konserlerinden biriydi Medeski, Martin & Wood + Nels Cline konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » "Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı. » Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » Son günlerin heyecanla beklenen konserinde Magnus Öström ve arkadaşlarını Salon`da izleyen Burak Sülünbaz konsere ve geceye dair notlarını derledi. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor. » Nordik Caz Günleri`ndeki Lars Danielsson konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz izlenimlerini kaleme aldı.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp