Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Vincent Peirani Living Being II (Night Walker)

Sanatçı: Vincent Peirani akordeon, Emile Parisien saksafon, Tony Paeleman klavye, Julien Herne bas gitar, Yoann Serra davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 17 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Fransız caz sahnesinin önemli sanatçılarından Vincent Peirani, sadece kendi sınırlarını değil enstrümanların da sınırlarını zorlamayı seven doğaçlama caz alanında ustalaşmış bir akordeon sanatçısı. Pek çok ödüle sahip olmasının yanı sıra besteci kimliği de bulunan Peirani, Avrupa’da başarılı bir müzisyen olarak kabul ediliyor. Bilet Fiyatları: 80-50-30-20 TL.


 
Burak Sülünbaz

Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında.

 5202 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Ferit Odman`ın yeni albümü "Tameronia" satışa girdi:
Satın Al!

Geçen hafta İstanbulluların caz konser trafiği yine yoğun ve akıcıydı. Akbank Sanat Piyano Günleri`nde İtalyan piyanist Danilo Rea’yla Rolling Stones, The Beatles’ın akıllarda yereden bestelerini doğaçlamalarla çaldığı konserden çıkar çıkmaz soluğu Babylon Bomonti’de aldım. Uzun süredir izlemek istediğim beş telli bas dehası Renaud Garcia-Fons ile klasik kemençe ustası Derya Türkan’ın İstanbul`un seslerini çağrıştıran lirik ve şiirsel projeleri "Silk Moon" soğuk geceye aldırış etmeden Bomonti’yi dolduranların içini ısıttı. Konserin üstünden dört gün geçmişti. Kuzey ışıkları Cemal Reşit Rey konser salonunun çatısını aydınlatıyordu. Nils Petter Molvaer ve Jaga Jazzist olumlu eleştiriler alan projeleriyle bizimle oldu ve ardından yine kuzeyden esen serin rüzgarın kulağımıza fısıldadığı isim Mathias Eick son kaydı Midwest için sahnedeydi. Şimdi size, kısa bir özetini derlediğim konserlere ilişkin notlarımı ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm kulis bilgilerini aktarayım dilerseniz.

Derya Türkan, Renaud Garcia-Fons

Bu yılın belki de en özgün albümlerinden, klasik kemençenin başarılı temsilcisi, bir dönem İncesaz grubuyla iyi bildiğimiz Derya Türkan’ın İspanyol asıllı Fransız bas sanatçısı Renaud Garcia-Fons’u ağırladığı "SilkMoon" albümünün Babylon Bomonti konseri oldu. Konserde bahsedildiğine göre ikili bu albümü Türkiye’de ilk defa çalmış. Albümün raflarda boy göstermeye başlayalı hayli zaman olduğunu düşünürsek gecikmiş bir kavuşma yaşadık. Daha evvel Minstrel’s Era albümünde 2006’da yolları kesişmişti. Türk müziği ve Flamenco motiflerinin serbest bir örgüyle geçiştiği albümlerinden parçaları samimi bir ortamda seslendirdiler. Fons’un beş telli basına hakimiyeti, icrasında farklı teknikler denemesi ve enstrümanın sınırlarına zorlamasıyla Türkan’ın ağırbaşlı, derli toplu icrası biz dinleyenlere huzur ve sakinlik aşıladı, büyük bir müzik zevki hissetmemizi sağladı. Silk Moon benim açımdan bu sene en dikkatimi çeken çalışmalardan biri oldu. Derya Türkan’ın söylediğine göre albümün ilk basımının ardından yeni baskısı yapılmamış, yani, görünüşe göre, albümü satın alanlar kendini şanslı saysın. Şiirsel ve lirik bir kayıt olan "Silk Moon" konseri sonrası hayranlığımı iletmek için Derya Türkan ve Garcia-Fons’un yanına gittiğimde misafirlerini kulise davet ettiklerine şahit oldum. Kendisinden albümden “Dokuz Sekiz”in notalarını isteyen bir kemençe sanatçısına çantasından notaları çıkarıp veren Türkan bu hareketiyle bir kez daha hayranlığımı kazandı. Umarım Fons ve Türkan’ın müzikleri daha uzun zaman ara ara bizlerle olur.


Nils Petter Molvaer & Jaga Jazzist

Nils Petter Molvaer Nordik müzik dünyasının en bilinen ve ilgi gören müzisyenlerinden. Üretkenliği, her projesine yeni deneyimleri yansıtmaktan kaçınmayan ve müzikseverlerin ilgisini yakalamayı başaran bir müzisyen. Geçen Pazar akşamı hayli uzun müzik gecesinin startını "Swith" albümünü çaldığı konserle Molvaer verdi. Davulda albümde de yer alan Erland Dahlen vardı. Bu isimi henüz duymamış olanlar varsa bir kenera not edin. Dahlen’in yer aldığı projeler çok dikkat çekici, bence etkilenebilirsiniz. Elektrik basta Splash Girl grubundan tanıdığımız Jo Berger Myhre vardı. Splash Girl’le iki sene önce Nublu’da bir akşam canlı izlemiştim ve hayli dikkatimi çekmişti. Eşliği çok başarılıydı ama konserin en dikkat çekici ismi pedal steel gitardaki Geir Sundstøl oldu bence. Alkışlarla kesilmeyen neredeyse tek parça izleyici içine çeken bir konserle Jaga Jazzist konseri için kendimizi hazırladık. Jaga Jazzist eşi benzeri olmayan gruplardan biri. Elekronik, nu caz, endüstriyel pek çok stil var müziklerinde. Sahne performansları, dekorları, ışıkları, seyirciyi kendinden geçiren pasajları, her albümde yarattıkları yeni konseptlerle dinleyicisine sürekli yeni maceralar vaadeden bir topluluk. Sekiz kişilik bir orkestra olan Jaga Jazzist`te her müzisyen birden fazla enstrüman çalıyor. Son albümleri Starfire’ı çalmak için geldikleri konserde CRR sahnesinde iki büyük platform üstüne yerleştirilmiş davullar ve klavyelerin yanlarına yerletirilmiş ışık çubukları müthiş bir görsel şölen hazırlanmıştı. Sislerin arasında çıktılar sahneye. Elektronik müzik öğeleri dinamik davullar ve üflemelilerle bir arada güzel bir şov vardı, tahmin ediyorum benimle hem fikirdir zira salon kelimenin tam manasıyla yıkılıyordu. Konser öncesi sahne kurulurken ayaküstü sohbet ettiğim ekibin beyni Martin Horntveth bir önceki akşam Ankara’da ilk defa Nordik Müzik Günleri’nde sahne aldıklarını ve Ankaralı müzikseverlerle tanışmaktan duyduğu memnuniyetten sözetti. Her konserin ortamı farklıdır diye konuştuk, konserlerin güzel geçmesinden dolayı morali yüksek olan Horntverth konserin ertesi günü evinde Norveç’li tüm davulcuların davetli olduğu bir Noel partisine ev sahipliği yapacağının haberini paylaştı benimle. Geleneksel bir partiymiş, Norveçli tüm müzisyenler bilirmiş bu partiyi. Avuç içi kadar ülke zaten :) ama her dönem caz dünyası için önemliler. Şöyle bir düşünsenize masayı; bir uçta Jarle Vespestad, bir uçta Per Oddvar Johansen, Audun Kleive hatta efsaneler efsanesi Jon Christensen oturuyor… ne muhteşem bir parti.


Mathias Eick

Güzel bir tesadüf belki Jaga Jazzist’in eski elemanı Mathias Eick son albümü Midwest için Jaga Jazzist konserinden dört gün sonra Salon’a geldi. Konser öncesi içten cevaplar verdiği bir röportajımı yayınlamıştık. Eick konserinin duyurulmasına onunla röportajımızın da etkisi olduğunu umuyorum çünkü hayli ilgi gören bir konser oldu. Akıcı besteleri, duygusal derinlikleri zorlayan melodik zenginliği yüksek performans İstanbul dinleyicisiyle buluştu. Konser sonrası ECM`den çıkan son albüm Midwest ve önceki albümleri peynir ekmek gibi satıldı adeta. Konser sonrası kısa ayaküstü konuştuğum Eick röportaj sırası aldığı keyfin konser öncesi kendini motive ettiğini söyledi. Avrupa konserleri serisinden ayağının tozuyla dönen trompetçi “Barıştık mı” Barış Demirel’in Eick’la koyu sohbeti birlikte güzel projelere hazırlık olabileceği izlenimini verdi bana umarım gerçek olur bu kehanetim ve Barış Demirel`i Avrupa caz sahnelerinde daha sık konser verirken izleriz.

* * *

Havalar soğumaya devam ediyor. Yılbaşına çok az kaldı. 2016’ı bize güzel konserler, güzel albümler getirsin. Mutlu yıllar...

Burak Sülünbaz
twitter.com/buraksulunbaz
buraksulunbaz@cazkolik.com

Cazkolik.com / 08 Aralık 2015, Salı

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Konserin Ardından: Trompet devinin İstanbul konserini Burak Sülünbaz yazdı. » Konserin Ardından: Müzisyen, besteci, teorisyen üçgeninden ters bakış açısı » Konserin Ardından: Karanlık ve mutsuz bir İstanbul gününde ışıl ışıl bir konser. » Burak Sülünbaz Yazdı: Ölüm hem amansız bir düşman, hem adil bir öğretmen. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz büyüleyici bir sahne deneyimi sunan Ludovico Einaudi konserini yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: Caz tarihinin en önemli yılına dair notlar, yorumlar, bilgiler. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz Ricky Ford Kaset Mitanni gecesinde. (Foto: Tunçel Gülsoy) » Burak Sülünbaz Yazdı: "Şimdi önünde iki yol vardı". » Burak Sülünbaz Yazdı: Ben ona Morgan diyordum... » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Her Aydın Esen konseri benim için bir yaşam deneyimidir. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Gonzalo Rubalcaba`nın Charlie Haden anısına konserinden notlar ve izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi. » Burak Sülünbaz yazdı: Konstrukt yeni albümü Molto Bene`yi yayınladı. (Albüm dinleme linki ve video yayında) » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz yazdı: Borusan Müzikevi`nde Fars müziğinin Alman işçiliğiyle seslendirildiği, gerçek bir çağdaş müzik konseri izledik. » Konserlerin Ardından: Aralık ayı ilk günlerine damga vuran Neil Cowley Trio Salon, Yuri Honing Borusan Müzikevi konser izlenimlerini Burak Sülünbaz yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: 26. Akbank Caz Festival`i öncesi festivalin yıldız ismi Ron Carter`la bir anı. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından (Burak Sülünbaz Yazdı): Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz! Nile Rodgers konser notları. (Fotoğraflar: Sedal & Sedat Antay) » Caz tarihinin en önemli keşiflerinden biri Almanya`nın Kara Orman`larından çıktı. » Her Avishai Cohen konseri caz keyfi garantili. (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük ve Sedat Antay) » Burak Sülünbaz`la "Backstage Jazz": Konserlerin sahne arkalarına dair notlar, izlenimler, renkli gözlemler, güzel anlar... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Yetenekli bay Hakon Kornstad`ın sahnedeki `kalabalık` yalnızlığı. » Konserin Ardında | Burak Sülünbaz Yazdı: Wayne Shorter Quartet konserinden kulis notları, konser izlenimleri, en son haberler... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: "Good job guys" dört sağlam adamla dört köşe caz. » Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı. » Burak Sülünbaz dün akşam Salon`da izlediği Marc Ribot konserini Cazkolik için sıcağı sıcağına kaleme aldı. » Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında. » Geçtiğimiz haftanın caz gündemi yıldızlar geçidiydi. Burak Sülünbaz haftanın konserlerine ilişkin kulis notlarını kaleme aldı. » Allahım, o nasıl konserdi? Burak Sülünbaz tüm eski konserleri unutturan Snarky Puppy konser izlenimlerini kaleme aldı. » Sessizliği tuvale dönüştüren topluluk Quartet Diminished 5 Kasım akşamı Akbank Sanat`da. » 25. Akbank Caz Festivali öncesi Burak Sülünbaz Bill Frisell`ın "Big Sur" albümünü kaleme aldı. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Dave Holland, Chris Potter, Lionell Loueke ve Eric Harland. Burak Sülünbaz cazın büyüleyici dörtlüsünü yazdı. » Akbank Sanat Haziran ayı Caz Günleri konserlerinde İtalyanların enerjik müzikleri salonu birbirine kattı. Burak Sülünbaz konseri yazdı. » Geçen haftanın yoğun konser temposunu arkadaşımız Burak Sülünbaz renkli notları ve izlenimleriyle kaleme aldı. » Son yılların en parlak triolarından Phronesis`in Salon konserini izleyen Burak Sülünbaz hem grubun mesajını paylaşıyor hem konser izlenimlerini aktarıyor. » Karakteristik, sonsuz tecrübeli, dikkatli, titiz ve rikkat sahibi bir müzisyen; Patrica Barber`ın Babylon konser notlarını Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Arkadaşımız Burak Sülünbaz dün gece [26 Şubat] Akbank Sanat`ta izlediği Eivind Aarset uzun süre konserini etkisinden sıyrılamayacağı konseri sıcağı sıcağına kaleme aldı. » En son iki sene önce izlediğimiz ve röportaj yaptığımız Alman müzisyen Markus Stockhausen 20 Ocak Akbank Sanat konserini Burak Sülünbaz izledi ve kaleme aldı. » 1 gece, 2 konser... Notlar, izlenimler: Yeni konseri şimdiden bekleme listesine giren GoGo Penguin ve Sefahathane`nin cazla dirsek teması... » Mayısın son günlerinde Nardis caz kulübü caz gitarın çok önemli bir ismini ağırlayacak, Ulf Wakenius... Arkadaşımız Burak Sülünbaz, gitar virtüözünü konseri öncesi son albümü ekseninde kaleme aldı. » Bu konser gözden kaçmamalı: Arkadaşımız Burak Sülünbaz 7 Mayıs akşamı gerçekleşecek İtalyan piyanist Kekko Fornarelli üzerine yazdı. » 30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Babylon`da üç yıl aradan sonra yeniden izleme fırsatı bulduğumuz Carmen Souza konser izlenimlerini arkadaşımız Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Geçen haftanın en heyecan verici konserlerinden biriydi Medeski, Martin & Wood + Nels Cline konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » "Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı. » Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » Son günlerin heyecanla beklenen konserinde Magnus Öström ve arkadaşlarını Salon`da izleyen Burak Sülünbaz konsere ve geceye dair notlarını derledi. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor. » Nordik Caz Günleri`ndeki Lars Danielsson konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz izlenimlerini kaleme aldı.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp