Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Silva Quartet

Sanatçı: Klarnet: Merve Nuvasil / Obua: Beste Özensoy / Flüt: Duygu Kozak / Fagot: Hande Everes
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Silva Quartet, ülkemizin dört kadın müzisyenden oluşan ilk ve tek üflemeli quartet grubudur. Grup, 2010 yılında bir araya gelerek, adını Latince ?Orman? kelimesinden almıştır. Klasik batı müziği ile Türk müziği, tango, film müzikleri ve popüler müziği sentezleyerek kendilerine ait bir müzik tarzı ortaya çıkartmaktadır. Ulusal ve Uluslararası platformlarda konserler veren grubun en büyük amacı; kendi müziğini tanıtmak ve Türkiye?yi en güzel şekilde temsil etmektir. Bilet Fiyatları: Tam 40 TL, Öğrenci ve İndirimli 20 TL.


Yahya Dai Quintet

Sanatçı: Yahya Dai (sax/ewi/perc), Barış Mert Peker (p), Tümer Uluçınar (g), Enver Muhamedi (b), Ekin Cengizkan (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/7
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Ankara doğumlu Yahya Dai`nin 1974 yılında soprano blok flüt ile başlayan müzik hayatı 1981?de alto saksofon ve ilerleyen yıllarda tenor saksofon, soprano saksofon, bariton saksofon, yan flüt ve EWI (elektrik nefesli enstrüman) ile devam etti. Ankara`da uzun bir dönem Tuna Ötenel ile birlikte çalışan Yahya Dai, İstanbul?a yerleştikten sonra yerli, yabancı pek çok grupla sahne aldı, albüm kayıtlarında çaldı. 2011 yılında Ümitvar Mavi adlı albümü kaydetti. Bu gece oldukça renkli bir repertuar ile sizlerle olacaklar.


Flapper Swing

Sanatçı:
Mekan: Bouch Jazz ( Levent Mahallesi Lilyum Sok. no:2 Beşiktaş / La Boucherie) Rez: 0 532 135 35 55
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul`un yeni caz klubü Bouch Jazz`da bu akşam Flapper Swing var.


 
Burak Sülünbaz

Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi.

 4971 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dün akşam İstanbul iki büyük derbiye ev sahipliği yaptı. Biri metal dünyasının “El Clasico”su Salon IKSV’de gerçekleşen, ismini doksanların heavy metal fanzininden alan “Laneth Bir Gece” metal müzik konseri. Diğeriyse caz dünyasının haşmetli beyefendisi Enrico Rava ve ön grup olarak duyurulan Alman grup Trio Elf konserleriydi.

* * *

Cazkolik ailesi olarak tam tekmil Cemal Reşit Rey konser salonundaydık. Dürüst olmak gerekirse dünyanın hiç bir yerinde bir CD fiyatından daha ucuz bir bilet fiyatına böyle güzel iki konser izleyemezsiniz. Konser öncesi ilginin inanılmaz olacağını tahmin ediyordum. Festival dönemleri bilet için bir biriyle yarışan müziksever dostlarımız bi haberlerdi belki de bu konserden. Salonda boşluklar gözleniyordu. Neyse kalan sağlar bizimdir.

(Fotoğraf: Sedat Antay)

Trio Elf konserin en büyük sürprizini yaşattı bana. Neden mi? Anlatayım... 4-5 yıl kadar önce Akbank Sanat’ta bir avuç kişiyle beraber izlemiş, çok beğenmiştim. O bir avuç kişi çevresindekilere ne kadar olumlu bahsetmişse bu sefer salonda bulunanların ilgisi oldukça büyüktü. Müzikleri salondaki çok kişi tarafından biliniyordu. Çoşkulu seyirciler davulcu Gerwin Eisenhauer’in sert crash`ları ve drum machine kabilinden icralarıyla daha da yükseldi. Trio Elf müziğinin baharatı ilginç bir grup. Beslendikleri müzik türleri arasında rocktan, elektroniğe pek çok tür var. Konserde kendilerinin de bahsettiği gibi davulcu Eisenhauer’ın Amerikalı punk grubu Blink182’un davulcusu Travis Barker’ın gümbür gümbür davullarına hayranlığı, Brezilya yolculukları ve Alman müziğinin Rammstein ile The Scorpions kadar meşhur grubu efsane Kraftwerk’in müzikleriyle geçirdikleri günler müziklerine farklı farklı anlamlar katmış.

(Fotoğraf: Trio ELF, Can İnandım ve Burak Sülünbaz)

Grubu piyanist Walter Lang’ in Lee Konitz’ le çalışmalarından tanıyanlar ya da Esbjörn Svensson Trio’ nun mirasçısı zannedenler beklediklerinden çok daha iyisini dinlediler. Aslında grubun bir hafta kadar önce EST’nin davulcusu Magnus Öström’ın katılımıyla çift davul olarak Trio Elf parçalarını çaldıkları konserin haberleri caz basınında yer almıştı ama icra edilen müzik tamamen bambaşkaydı. Konser arasında sohbet edebilme fırsatı bulduğum tüm dostlardan olumlu yorumlar almam ve albüm imza sırasındaki heyecanlı müziksever topluluğu müziğin ilgi gördüğüne işaretti.

* * *

Müzisyenlerin ülkemize daha önce birkaç kere ziyareti olduğunu öğreniyoruz. Hatta bunların birinde grubun 746 isimli albümlerinin kapak çekimlerinde caz fotoğrafçısı dostumuz Sedat Antay’ın İstanbul’ da çektiği fotoğraflar kullanışmış. Piyanist Walter Lang’in bir ziyaretindeyse kendisinin anlattığına göre İstanbul Jazz Center hâlâ faalken Sezen Aksu dinlemeye gelir. Tanışır, sohbet ederler. Bu tanışıklıktan sonra Lang Sezen Aksu’nun müziklerini araştırır, dinlemeye başlar ve biri çok ilgisini çeker; “Belalım”. İyi bildiğimiz bu parçayı başarılı Walter Lang yorumuyla dinlemenizi öneririm.

Görüyoruz ki ülkemiz Trio Elf’in müzikal kariyerinde hatırı sayılır hatıralara sahip. Bu konser Türk müzikseverinin Trio Elf’i daha yakından tanıması için iyi bir fırsat oldu. Güzel müzik türlerden bağımsız olarak her coğrafyada kendine hayran kitlesi yaratıyor. Trio Elf’in bir sonraki durağı on günlük tur için Güney Amerika olacak. Bir ön grup olmaktan çok öte bir müzikle beğenilen grubun son çalışması MusicBoxMusic müzik kutusu imgesinden ilham almış bir albüm ve içerdiği müzik keşiflere açık. Alman dostlarımızı ülkemizde tekrardan dinleyebilmek dileğiyle.

Ustaların ustası; Enrico Rava

Caz Şubatı konserler serisinin en etkileyici konseri Enrico Rava’nın sahne sırası geldiğinde salon tüm dikkatini Rava’nın üzerinde toplamıştı. Bilenler bilir, haşmetli beyefendi İtalyan cazının dünyadaki en önemli sembolü, omuzlarına düşen dağınık ak saçları, kendine özgü bıyıklarıyla akılda kalıcı bir karakter. Sahne duruşu, yarattığı seslerin havada derinlik içinde kaybolmalarına izin verişleriyle doğaüstü bir müzisyen. Sahne ışıklarının düştüğü dört-beş metrelik alan içinde kendi seslerinin yardımıyla kendi müzik kubbesini inşa etti ve yoğun dalgalarıyla sesler denizinde yolculuğa çıkardı.Yorgundu ama seyir defterini yine kendisi yazdı. Hemen her projesinde genç yeneklere sahnede yer veren Rava’nın tevhîd-î tedrisâtından bu sefer üç hamuru sağlam delikanlı geçiyordu. Francesco Diodati gitarda, Gabriele Evangelista basta ve Enrico Morello davulda eşlik ediyordu. Konseri izlerken farkettiğim bir şey oldu. Müzisyenler sanki soloya çıktıklarında göz ucuyla Rava’nın beğeni düzeyini kavramaya çalıştılar. Hissettiğim oydu ki aslında salondaki seyircilerden ziyade Rava’nın beğenisi ve yüzündeki gülümsemeler genç müzisyenler için mükâfattı. Öyle ya, genç yaşlarında Rava gibi bir ustaların ustası müzisyenle birlikte sahne tozu yutmak her müzisyene nasip olmaz.

(Fotoğraf: Can İnandım (Kod Müzik), Enrico Rava ve Burak Sülünbaz)

Bu noktada 1983 doğumlu gitarist Francesco Diodati’yi ayrı bir yere koymak isterim. Diodati’nin ismini bir köşeye not edin lütfen dostlar. Bu adam ileride çok ses getirecek işler yapacak. Gitar hakimiyeti ve doğaçlamaları benim çok dikkatimi çekti. Özgürce yarattığı seslerle gelecek vaadeden bir müzisyen olacağını öngörüyorum. Konser sonrası Rava ve diğer müzisyen arkadaşları tebrik için kulisin yolunu tutmuştuk. Bu sefer kulise daha güvenli adımlarla gitmiştim. Bu güveni bana sağlayan özellikle İtalyan müzisyenleri çok iyi tanıyan ve ana dili gibi İtalyanca bilen cazsever dostum Yusuf Bardavid’in benimle olmasıydı. Rava çok sıcakkanlı, mütevazi ve tam bir beyefendi. Sohbet koyulaştıkça etkilendiği isimlere gitti sohbetin yönü. Tahmin edeceğiniz üzere lirik ve cool cazdan hoşlanıyor ve bu türden müzisyenler ağırlıkta Rava’nın favorileri listesinde. Chet Baker, Miles Davis, Art Farmer... gibi. Ben, müziğini Miles’ın “In a Silent Way” albümü dönemine benzetiyorum ama Rava, Miles’ ın 60’lar öncesinin hayranı olduğundan bahsediyor. Etkilendiği diğer isimler arasında Paolo Fresu, Fabrizio Bosso, Flavio Boltro geliyor. Tüm büyük caz ustaları gibi klasik müzikle çok vakit geçiriyor Rava. Dinlediği isimlerden biri  Arjantinli piyanist Martha Argerich. Tavsiyelerine ilgi çekici isimler vererek devam ediyor. Amerikalı trompetçi Tony Fruscella’dan hoşlandığından bahsediyor. Diskografisinden ilgi çekici bir albümü öneriyor dinleyicilerine Rava. Arjantinli saksafoncu Javier Girotto’yla yaptıkları "Full of Life". Mutlaka dinlemeniz gereken albümlerden biri diyor bu albüm için. Sohbet koyulaştıkça koyulaşıyor ve bu önemli müzik adamı dahası hayat adamı bizi mütevaziliğiyle ağır başlılığıyla bilgeliğiyle büyülemeye devam ediyor. Ömrü uzun olsun.

(Fotoğraf: Leyla-Diana Gücük)

Konserler gelip geçiyor, müzisyenler gelip gidiyor. Yazımızı okuyan dostlarımızdan konserleri takip eden, izlediği performanslardan mutlu olan dostlarımız varsa teşekkürlerimizin önemli bir kısmı Türkiye’de caz müzisyenleri arasında marka olmuş, hemen hemen tüm müzisyenleri ülkemize davet eden, tüm dertlerini çözen arkadaşlarımız Kod Müzik ailesine Necati Tüfenk ve Can İnandım’a gönderiyoruz. Onların enerjisi ülkemizde güzel konserler izleyeceğimizin garantisi. Nerede bir caz kokusu varsa Cazkolik yine orada olacak. Bizi takip etmeye devam edin lütfen.

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 20 Şubat 2017, Pazartesi

(Leyla Diana-Gücük, Enrico Rava ve Nazlı Toprak)

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazkolik Best of 2019 Yayında: Caz yazarları, radyo programcıları ve eleştirmenler yılın en iyi albümlerini seçti.
Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı?
Savaşma, caz yap!
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Konserin Ardından: Trompet devinin İstanbul konserini Burak Sülünbaz yazdı. » Konserin Ardından: Müzisyen, besteci, teorisyen üçgeninden ters bakış açısı » Konserin Ardından: Karanlık ve mutsuz bir İstanbul gününde ışıl ışıl bir konser. » Burak Sülünbaz Yazdı: Ölüm hem amansız bir düşman, hem adil bir öğretmen. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz büyüleyici bir sahne deneyimi sunan Ludovico Einaudi konserini yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: Caz tarihinin en önemli yılına dair notlar, yorumlar, bilgiler. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz Ricky Ford Kaset Mitanni gecesinde. (Foto: Tunçel Gülsoy) » Burak Sülünbaz Yazdı: "Şimdi önünde iki yol vardı". » Burak Sülünbaz Yazdı: Ben ona Morgan diyordum... » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Her Aydın Esen konseri benim için bir yaşam deneyimidir. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Gonzalo Rubalcaba`nın Charlie Haden anısına konserinden notlar ve izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi. » Burak Sülünbaz yazdı: Konstrukt yeni albümü Molto Bene`yi yayınladı. (Albüm dinleme linki ve video yayında) » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz yazdı: Borusan Müzikevi`nde Fars müziğinin Alman işçiliğiyle seslendirildiği, gerçek bir çağdaş müzik konseri izledik. » Konserlerin Ardından: Aralık ayı ilk günlerine damga vuran Neil Cowley Trio Salon, Yuri Honing Borusan Müzikevi konser izlenimlerini Burak Sülünbaz yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: 26. Akbank Caz Festival`i öncesi festivalin yıldız ismi Ron Carter`la bir anı. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından (Burak Sülünbaz Yazdı): Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz! Nile Rodgers konser notları. (Fotoğraflar: Sedal & Sedat Antay) » Caz tarihinin en önemli keşiflerinden biri Almanya`nın Kara Orman`larından çıktı. » Her Avishai Cohen konseri caz keyfi garantili. (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük ve Sedat Antay) » Burak Sülünbaz`la "Backstage Jazz": Konserlerin sahne arkalarına dair notlar, izlenimler, renkli gözlemler, güzel anlar... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Yetenekli bay Hakon Kornstad`ın sahnedeki `kalabalık` yalnızlığı. » Konserin Ardında | Burak Sülünbaz Yazdı: Wayne Shorter Quartet konserinden kulis notları, konser izlenimleri, en son haberler... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: "Good job guys" dört sağlam adamla dört köşe caz. » Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı. » Burak Sülünbaz dün akşam Salon`da izlediği Marc Ribot konserini Cazkolik için sıcağı sıcağına kaleme aldı. » Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında. » Geçtiğimiz haftanın caz gündemi yıldızlar geçidiydi. Burak Sülünbaz haftanın konserlerine ilişkin kulis notlarını kaleme aldı. » Allahım, o nasıl konserdi? Burak Sülünbaz tüm eski konserleri unutturan Snarky Puppy konser izlenimlerini kaleme aldı. » Sessizliği tuvale dönüştüren topluluk Quartet Diminished 5 Kasım akşamı Akbank Sanat`da. » 25. Akbank Caz Festivali öncesi Burak Sülünbaz Bill Frisell`ın "Big Sur" albümünü kaleme aldı. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Dave Holland, Chris Potter, Lionell Loueke ve Eric Harland. Burak Sülünbaz cazın büyüleyici dörtlüsünü yazdı. » Akbank Sanat Haziran ayı Caz Günleri konserlerinde İtalyanların enerjik müzikleri salonu birbirine kattı. Burak Sülünbaz konseri yazdı. » Geçen haftanın yoğun konser temposunu arkadaşımız Burak Sülünbaz renkli notları ve izlenimleriyle kaleme aldı. » Son yılların en parlak triolarından Phronesis`in Salon konserini izleyen Burak Sülünbaz hem grubun mesajını paylaşıyor hem konser izlenimlerini aktarıyor. » Karakteristik, sonsuz tecrübeli, dikkatli, titiz ve rikkat sahibi bir müzisyen; Patrica Barber`ın Babylon konser notlarını Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Arkadaşımız Burak Sülünbaz dün gece [26 Şubat] Akbank Sanat`ta izlediği Eivind Aarset uzun süre konserini etkisinden sıyrılamayacağı konseri sıcağı sıcağına kaleme aldı. » En son iki sene önce izlediğimiz ve röportaj yaptığımız Alman müzisyen Markus Stockhausen 20 Ocak Akbank Sanat konserini Burak Sülünbaz izledi ve kaleme aldı. » 1 gece, 2 konser... Notlar, izlenimler: Yeni konseri şimdiden bekleme listesine giren GoGo Penguin ve Sefahathane`nin cazla dirsek teması... » Mayısın son günlerinde Nardis caz kulübü caz gitarın çok önemli bir ismini ağırlayacak, Ulf Wakenius... Arkadaşımız Burak Sülünbaz, gitar virtüözünü konseri öncesi son albümü ekseninde kaleme aldı. » Bu konser gözden kaçmamalı: Arkadaşımız Burak Sülünbaz 7 Mayıs akşamı gerçekleşecek İtalyan piyanist Kekko Fornarelli üzerine yazdı. » 30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Babylon`da üç yıl aradan sonra yeniden izleme fırsatı bulduğumuz Carmen Souza konser izlenimlerini arkadaşımız Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Geçen haftanın en heyecan verici konserlerinden biriydi Medeski, Martin & Wood + Nels Cline konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » "Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı. » Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » Son günlerin heyecanla beklenen konserinde Magnus Öström ve arkadaşlarını Salon`da izleyen Burak Sülünbaz konsere ve geceye dair notlarını derledi. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor. » Nordik Caz Günleri`ndeki Lars Danielsson konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz izlenimlerini kaleme aldı.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp