Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ediz Hafızoğlu Nazdrave

Mekan: Stella Jazz Club, Yalı, Selahattin Pınar Çiftliği, Tel: 0 531 299 2575
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Ediz Hafızoğlu Nazdrave projesiyle bu akşam Stella Jazz Club sahnesinde.


Cirque du Soleil BAZZAR

Mekan: Hilltown Alışveriş Merkezi
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat:
Web Adresi: http://www.cirquedusoleil.com/baz
Etkinlik Bilgisi : Yönetmenliğini ve yazarlığını Susan Gaudreau’nun, kreatif direktörlüğünü Samuel Chouinard üstlendiği BAZZAR 8 farklı konseptte yer çekimine meydan okuyarak izleyenleri masalsı bir yolculuğa çıkaracak. Cirque du Soleil’in 1984’ten beri 43. gösterisi olan yeni şov, İstanbul’da 1 Eylül’e kadar 6 performans sergileyecek. Alchemy Project CEO’su Mac S.Far ’’En yeni prodüksiyonlarından biri olan BAZZAR’ın kendisi kadar ünlü ikonik çadırı altında bu özel gösteriyi ilk kez Türkiye’ye getirdiğimiz için mutluyuz” dedi. Cirque du Soleil BAZZAR, akrobat, dansçı ve müzisyenlerden oluşan toplulukların gösterilerinden oluşan yaratıcılık dolu sınırsız bir eklektik laboratuvardır. Burada, uçarı ve eşsiz bir evren yaratmak için orkestra şefinin yönetimiyle tüm unsurlar bir araya geliyor. Beklenmedik olanın normal karşılandığı gösterinin renkli grubu, artistik ve akrobatik oyunları düzenli ve düzensiz şekilde yeniden tasarlıyor, oluşturuyor ve yaratıyor. Biletler 11 Temmuz`dan itibaren www.TixBox.com.tr`de.


BACHçede Festival

Sanatçı: Thomas Gabriel Trio
Mekan: Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Emirgan, İstanbul
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 19:30
Etkinlik Bilgisi : Bachçede Yaz Festivali Bach kelimesi üzerine farklı oyunlarıyla yıllardır süren bir proje. Thomas Gabriel TRio Bach üzerine caz düzenlemeleriyle bilinen bir üçlü.
Kapılar saat 19:00`da açılıyor.
Konserler 20:30`da başlıyor.
Vale hizmeti ücretlidir.
Fiyat aralığı: 56 TL ile 168 TL arası.


Mavi Sürgün

Mekan: Bodrum Antik Tiyatro
Tarihi: 21 Ağustos.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Bodrum’un en önemli simgelerinden, Bodrum`u keşfeden adam Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’la buluşuyor. Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen ‘Mavi Sürgün’ isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşecek. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sunacak. Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın, yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı`nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, Bodrum Antik Tiyatro’da seyirciyle buluşuyor. Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler`in anlatımı, Seyit Sercan Çelik`in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buluyor. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstleniyor.


 
Burak Sülünbaz

Burak Sülünbaz Yazdı: Ben ona Morgan diyordum...

 5972 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Ben ona Morgan diyordum

Hayatta dibe vurduğunuz zamanlar olur. Yaratıcılığınızı kaybettiğiniz, sorunlar yaşadığınız dönemler. Alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklar bünyeyi fazla yorar ve zorlar. İnsanız sonuçta, hata yaparız. Kendinize olan güveninizi kaybedersiniz. Sonra bir yerlerde bir yıldız belirir. Daha doğrusu bir gökkuşağı. Siz ise bir güneş. O da sizin ışığınızla beliren gökkuşağı. Özeldir... Değerlidir. Birdenbire çıkagelir ve kaybettiğinizi düşündüğünüz özgüveni yerine getirir. Dosttur, yol göstericidir, en yakınınız oluverir. Sevgi ve güven verir. Sorunlarla nasıl başa çıkacağını bilir, sessiz bir gücü vardır. Bir şekilde hayatınızı avuçlarına terk edersiniz. Hayat sizi o güzel kişiyle aynı yolda yürümeye yönlendirir. Bu yolculuğa bile isteye çıkarsınız. Yeteneklidir, iletişim becerileri kuvvetli, fiziksel olarak çekici. Sizin için yapabileceği her şeyi yapar. Yaşadıklarınız bir rüya gibiyken bu maceranın nasıl bir sonlanacağını bilemezsiniz.

Lee Morgan

Caz dünyasının önemli hazinesi Lee Morgan birçok müzisyenin hayatı boyunca ulaşamayacağı, nesiller boyu hatırlanacak müzikal bir ton ve üslup yakaladı. Genç yaşında Dizzy Gillespie ile beraber aynı sahnede çalarken müzikal olarak boy ölçüşen, geri adım atmak bilmez kararlılığıyla daha otuzlarına bile ulaşmadan adından çok söz ettiren caz trompetçisi Morgan bu büyük yükselişin faturasını keskin bir düşüşle ödemişti. Tam bir dibe vuruş. Uyuşturucuyla tanıştığı sıkıntılı dönemde etkileyici bir kadınla tanışmıştı. Kapısı arkadaşlarına açık, dışa dönük, müşfik bir kadın. İyi anlaştılar. İsmi Helen idi. Lee Morgan’ı adeta yeniden toparlamıştı.

Müzisyenlerin hayatının konu edildiği belgeselleri sever misiniz?

Bir müzisyenin hayatı ilgi çekici olabilir mi? Trajik hikayeler abartılı duygusallıktan uzak aktarılırsa mümkün. İsveç’li yönetmen Kasper Collin, genç yaşta karısı tarafından vurularak öldürülen trompetçi Lee Morgan’ın eşi Helen Morgan’la tanışmadan önceki günleri ve birlikte geçirdikleri zamanı konu alan bir belgesel çekmişti geçen sene. Morgan’ın müzisyen dostlarının onun hakkında bahsettikleri ve Helen Morgan’ın ölümünden çok kısa süre önce tesadüfen yaptığı bir röportaj kaydından yola çıkarak kurgulanan belgeselde kendinizi konunun içinde hissedeceğiniz bir atmosfer yaratılmış.

Wayne Shorter ile

Yönetmen Collin, cazseverler tarafından 2005 yapımı “My Name Is Albert Ayler” belgeseliyle tanınmıştı. Son çalışması “I Called Him Mogan” Venice Film Festival, Telluride Film Festival, Toronto International Film Festival, New York Film Festival ve BFI London Film Festival olmak üzere bir çok önemli festivalden davet aldı.

Dostları Lee Morgan`ı anlatıyor

Lee Morgan’ı dönemin öncü müzisyenlerinden biri yapan özellikleri arasında kendine güveni, şık icra ve tarz sahibi olmaya gösterdiği özendi. Gömlek, kravat, deri ceket, ayakkabı cilası. Tarzı olan bir adamın kendine özen göstermesi gerektiğini iyi bilirdi. Belgeselde Morgan’ın ardından giyim kuşamından, hayatla kurduğu ilişkiye dair pek çok anekdot, nefis ve veciz esprilerle sahne yoldaşları ve sırdaşları Wayne Shorter, Jymie Merritt, Bennie Maupin, Paul West, Billy Harper, Al Harrison tarafından anlatılıyor.

Morgan’ın 33 yaşında hayatını kaybettiği son gün New York’da yoğun kar yağışı varmış. Belgeselde New York’un üzerine yağan kar görselleri ölümün soğukluğuyla izleyiciyi yüz yüze getiriyor, soğuk akşamı iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor. Zaman zaman kendinize “yan yana uyuduğunuz insanı kaybeder ya da kaybına bizzat siz sebep olursanız ne hissederdiniz?” ya da “En yakın dostunuzun öldüğü mahalleye bir daha gidebilir miydiniz?” sorularını sorduruyor. Vicdan muhasebesine sevk ediyor. Dostlarının ağzından konunun bilinmeyen noktalarını dinledikçe öylece oturup ekrana bakakaldığınız anlarda yakalıyorsunuz kendinizi. Ben, bir seferden daha fazla izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, dikkatinizden kaçan bir bölüm bir sonraki izleyişinizde konunun değerli bir parçası olarak karşınıza çıkabiliyor.

Kaybedişin arkasındaki hikaye

Bu kaybedişin “yokoluşun” ardında iki hikaye vardı. Gidenle kalan arasındaki ilişki, pişmanlık, mental arınma ve mutsuzluk sonrası kabulleniş dengeli bir anlatıyla kaleme alınmıştı. Helen Morgan’ın belki de müzik tarihini değiştiren olaylardan biri olan bu cinayetin ardından itirafları, yaşamla başa çıkışındaki metânet ve yüzleşme fikirleri, müzisyen, yönetmen, oyuncu olsun ya da performans sanatçısı olsun farklı disiplinlerde fikir insanlarının yaratıcılık krizi anlarında sığınak olarak saklanabilecekleri türdendi.

* * *

Blue Note firmasının ihtişamlı dönemlerinde caz imparatorluğunun öncü müzisyenleri Art Blakey, Bobby Timmons, Wayne Shorter, Larry Ridley, Hank Mobley gibi Blue Note caz kültürü efsanelerinin o günlerde kayıt stüdyolarında ve kulüplerde çalarken yaşadıkları hızlı hayatın eşsiz fotoğrafları da belgeselin çekici yönlerinden biriydi. Tabii ki dönemin en muhteşem müziklerinin fotoğraflara içiçe geçişmesi ve bazı fotoğrafların çekildiği anda yaşanan hikayeleri cazseverleri keyiflendirecek türden.

* * *

Neye inanıp, neye inanmayacağınızı bilemediğiniz, şeytanların melek kılığında yaşamdan dakikalarınızı çalarak kendini farklı tanıttığı bir dönemde gerçek bir hayat hikayesinin etkileyici ve inandırıcı anlatımı için "I Called Him Morgan" belgeselini izlemenizi tavsiye ederim.

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 16 Kasım 2017, Perşembe

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi
26. İstanbul Caz Festival Günlüğü: 3 klavye, davul, bas, gitar, saksofon, trompet ve vurmalılardan oluşan kadrodan daha zengin bir helva çıkmalıydı.
26. İstanbul Caz Festivali Ümit Baykara Michael League röportajı: Konserde Türkiye sürprizleri
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Burak Sülünbaz Yazdı: Ölüm hem amansız bir düşman, hem adil bir öğretmen. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz büyüleyici bir sahne deneyimi sunan Ludovico Einaudi konserini yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: Caz tarihinin en önemli yılına dair notlar, yorumlar, bilgiler. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz Ricky Ford Kaset Mitanni gecesinde. (Foto: Tunçel Gülsoy) » Burak Sülünbaz Yazdı: "Şimdi önünde iki yol vardı". » Burak Sülünbaz Yazdı: Ben ona Morgan diyordum... » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Her Aydın Esen konseri benim için bir yaşam deneyimidir. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Gonzalo Rubalcaba`nın Charlie Haden anısına konserinden notlar ve izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi. » Burak Sülünbaz yazdı: Konstrukt yeni albümü Molto Bene`yi yayınladı. (Albüm dinleme linki ve video yayında) » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz yazdı: Borusan Müzikevi`nde Fars müziğinin Alman işçiliğiyle seslendirildiği, gerçek bir çağdaş müzik konseri izledik. » Konserlerin Ardından: Aralık ayı ilk günlerine damga vuran Neil Cowley Trio Salon, Yuri Honing Borusan Müzikevi konser izlenimlerini Burak Sülünbaz yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: 26. Akbank Caz Festival`i öncesi festivalin yıldız ismi Ron Carter`la bir anı. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından (Burak Sülünbaz Yazdı): Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz! Nile Rodgers konser notları. (Fotoğraflar: Sedal & Sedat Antay) » Caz tarihinin en önemli keşiflerinden biri Almanya`nın Kara Orman`larından çıktı. » Her Avishai Cohen konseri caz keyfi garantili. (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük ve Sedat Antay) » Burak Sülünbaz`la "Backstage Jazz": Konserlerin sahne arkalarına dair notlar, izlenimler, renkli gözlemler, güzel anlar... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Yetenekli bay Hakon Kornstad`ın sahnedeki `kalabalık` yalnızlığı. » Konserin Ardında | Burak Sülünbaz Yazdı: Wayne Shorter Quartet konserinden kulis notları, konser izlenimleri, en son haberler... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: "Good job guys" dört sağlam adamla dört köşe caz. » Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı. » Burak Sülünbaz dün akşam Salon`da izlediği Marc Ribot konserini Cazkolik için sıcağı sıcağına kaleme aldı. » Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında. » Geçtiğimiz haftanın caz gündemi yıldızlar geçidiydi. Burak Sülünbaz haftanın konserlerine ilişkin kulis notlarını kaleme aldı. » Allahım, o nasıl konserdi? Burak Sülünbaz tüm eski konserleri unutturan Snarky Puppy konser izlenimlerini kaleme aldı. » Sessizliği tuvale dönüştüren topluluk Quartet Diminished 5 Kasım akşamı Akbank Sanat`da. » 25. Akbank Caz Festivali öncesi Burak Sülünbaz Bill Frisell`ın "Big Sur" albümünü kaleme aldı. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Dave Holland, Chris Potter, Lionell Loueke ve Eric Harland. Burak Sülünbaz cazın büyüleyici dörtlüsünü yazdı. » Akbank Sanat Haziran ayı Caz Günleri konserlerinde İtalyanların enerjik müzikleri salonu birbirine kattı. Burak Sülünbaz konseri yazdı. » Geçen haftanın yoğun konser temposunu arkadaşımız Burak Sülünbaz renkli notları ve izlenimleriyle kaleme aldı. » Son yılların en parlak triolarından Phronesis`in Salon konserini izleyen Burak Sülünbaz hem grubun mesajını paylaşıyor hem konser izlenimlerini aktarıyor. » Karakteristik, sonsuz tecrübeli, dikkatli, titiz ve rikkat sahibi bir müzisyen; Patrica Barber`ın Babylon konser notlarını Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Arkadaşımız Burak Sülünbaz dün gece [26 Şubat] Akbank Sanat`ta izlediği Eivind Aarset uzun süre konserini etkisinden sıyrılamayacağı konseri sıcağı sıcağına kaleme aldı. » En son iki sene önce izlediğimiz ve röportaj yaptığımız Alman müzisyen Markus Stockhausen 20 Ocak Akbank Sanat konserini Burak Sülünbaz izledi ve kaleme aldı. » 1 gece, 2 konser... Notlar, izlenimler: Yeni konseri şimdiden bekleme listesine giren GoGo Penguin ve Sefahathane`nin cazla dirsek teması... » Mayısın son günlerinde Nardis caz kulübü caz gitarın çok önemli bir ismini ağırlayacak, Ulf Wakenius... Arkadaşımız Burak Sülünbaz, gitar virtüözünü konseri öncesi son albümü ekseninde kaleme aldı. » Bu konser gözden kaçmamalı: Arkadaşımız Burak Sülünbaz 7 Mayıs akşamı gerçekleşecek İtalyan piyanist Kekko Fornarelli üzerine yazdı. » 30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Babylon`da üç yıl aradan sonra yeniden izleme fırsatı bulduğumuz Carmen Souza konser izlenimlerini arkadaşımız Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Geçen haftanın en heyecan verici konserlerinden biriydi Medeski, Martin & Wood + Nels Cline konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » "Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı. » Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » Son günlerin heyecanla beklenen konserinde Magnus Öström ve arkadaşlarını Salon`da izleyen Burak Sülünbaz konsere ve geceye dair notlarını derledi. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor. » Nordik Caz Günleri`ndeki Lars Danielsson konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz izlenimlerini kaleme aldı.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp