Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

29. Akbank Caz Festivali: Atölye: Rengarenk Kupalar

Mekan: Akbank Sanat, Taksim, İstanbul
Tarihi: 19 Ekim.2019
Saat: 13:00
Etkinlik Bilgisi : Festivalin renkli atölyeler kapsamında gerçekleştireceği etkinliklerin ilkinde bugün kendi kupanı kendin yap sloganı atölyesi gerçekleşecek.


29. Akbank Caz Festivali: Atölye: Kendi Çantamı Tasarlıyorum

Mekan: Akbank Sanat, Taksim, İstanbul
Tarihi: 19 Ekim.2019
Saat: 15:00
Etkinlik Bilgisi : Saat 13:00`deki caz kupaları etkinliğinden ayrılmayan hemen ardından bu kez kendi çantamı kendim tasarlıyorum atölyesi başlayacak.


29. Akbank Caz Festivali: Matts Eilertsen Trio

Mekan: Akbank Sanat, Taksim, İstanbul
Tarihi: 19 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Arkadaşımız Nazlı Toprak`ın sanatçıyla kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdiği Matts Eilertsen Trio bu akşam 29. Akbank Caz Festivali`nde. Röportajı okumak için tıklayın.


29. Akbank Caz Festivali: Mehmet Uluğ Gecesi

Mekan: Babylon Bomonti, Şişli
Tarihi: 19 Ekim.2019
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Akbank Caz Festivali`nin kurucularından Mehmet Uluğ`un ölümünün ardından festival her sene babylon`da yurtiçi ve dışından sanatçıların katıldığı geceler düzenliyor, bu gece İmer Demirer, Kağan Yıldız ve can Kozlu`dan oluşan İ.M.C. Trio, Ali Perret, Meriç Demirkol ve Şenol Küçükyıldırım`dan oluşan P.D.K. Trio, piyanist Aydın Esen ve Bora Uzer Group gece boyunca sahne alacak.


29. Akbank Caz Festivali: Cazzip Project

Sanatçı: Aslı Özer klavye, Erhan Ertetik bas, Ertuğrul Biber davul
Mekan: The Badau, Akasya
Tarihi: 19 Ekim.2019
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : Türkiye caz sahnesinin enerjik ve başarılı genç triosunu bu akşam festival kapsamında şehrin yeni sahnesinde dinlemek mümkün.


29. Akbank Caz Festivali: Atölye: Çocuk Caz

Sanatçı: Nilay Tezsay vokal, Onur Hacet gitar mızıka, İlker Görgülü keman
Mekan: Tamirane, Akasya AVM, 1. Kat (Rez: 0 216 519 2771)
Tarihi: 19 Ekim.2019
Saat: 14:00
Etkinlik Bilgisi : Festivalin atölye çalışması bugün Tamirane`nin Akasya sahnesinde gerçekleşecek.


29. Akbank Caz Festivali: Caz Odada: Barry Good

Sanatçı: Lukas Scheimer nefesli ve vokal,Jakob Mayr trombon, Simon Raab, klavye, Bernd Satzinger bas, Marc Vogel davul
Mekan: Akasya Alışveriş Merkezi, Zuhal Konsept 1. Kat
Tarihi: 19 Ekim.2019
Saat: 16:00
Etkinlik Bilgisi : Lukas Schiemer’ın önderliğindeki Avusturyalı grup Barry Good; Akbank Caz Festivali’nin müzikseverlere farklı yaşam alanlarının veya evlerinin samimi ortamını anımsatacak bir konser deneyimine davet eden yeni konsepti “Caz Odada” kapsamında Zuhal Konsept stüdyosunda sahne alacak. Çıkış albümleri “And how are you?”yu 2016 yılında yayımlayan Barry Good; caz vokal ve groove odaklı müziğini, hip-hop ve soul öğeleriyle birleştirirken performanslarında doğaçlama ve eğlenceyi ön planda tutuyor. Hindistan, Güney Amerika, Afrika, Endonezya, Avrupa ve Orta Doğu’daki turnelerinin ardından yeni bir bakış açısıyla müziğinde politik, sosyal ve çevresel konuları ele almaya başlayan grubun ikinci albümü “Sendezeit”, Ekim ayında yayımlanacak. Barry Good’un Akbank Caz Festivali’ne özel bu stüdyo performansını kaçırmayın! Fiyatı 25 TL.


29. Akbank Caz Festivali: Söyleşi: Neden Caz?

Sanatçı: Hakan Rauf Tüfekçi moderatör, Sedat Ergin gazeteci, Önder Focan gitarist, Hakan Atala Lale Plak
Mekan: Soho House
Tarihi: 19 Ekim.2019
Saat: 15:00
Etkinlik Bilgisi : Festivalin söyleşi kısmında bugün "Neden Caz?" sorusu konuşulacak.


29. Akbank Caz Festivali: Akşamüstü Caz

Mekan: Akbank Sanat, Taksim, İstanbul
Tarihi: 19 Ekim.2019
Saat: 18:00
Etkinlik Bilgisi : Akbank sanat`ın üst kattaki kafesinde her sene akşamüstü caz etkiniklerinde bugün Gizem Gündoğdu`nun sesine Baturay Yarkın`ın piyanosu eşlik edecek


 
Burak Sülünbaz

Burak Sülünbaz Yazdı: Ben ona Morgan diyordum...

 6167 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Ben ona Morgan diyordum

Hayatta dibe vurduğunuz zamanlar olur. Yaratıcılığınızı kaybettiğiniz, sorunlar yaşadığınız dönemler. Alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklar bünyeyi fazla yorar ve zorlar. İnsanız sonuçta, hata yaparız. Kendinize olan güveninizi kaybedersiniz. Sonra bir yerlerde bir yıldız belirir. Daha doğrusu bir gökkuşağı. Siz ise bir güneş. O da sizin ışığınızla beliren gökkuşağı. Özeldir... Değerlidir. Birdenbire çıkagelir ve kaybettiğinizi düşündüğünüz özgüveni yerine getirir. Dosttur, yol göstericidir, en yakınınız oluverir. Sevgi ve güven verir. Sorunlarla nasıl başa çıkacağını bilir, sessiz bir gücü vardır. Bir şekilde hayatınızı avuçlarına terk edersiniz. Hayat sizi o güzel kişiyle aynı yolda yürümeye yönlendirir. Bu yolculuğa bile isteye çıkarsınız. Yeteneklidir, iletişim becerileri kuvvetli, fiziksel olarak çekici. Sizin için yapabileceği her şeyi yapar. Yaşadıklarınız bir rüya gibiyken bu maceranın nasıl bir sonlanacağını bilemezsiniz.

Lee Morgan

Caz dünyasının önemli hazinesi Lee Morgan birçok müzisyenin hayatı boyunca ulaşamayacağı, nesiller boyu hatırlanacak müzikal bir ton ve üslup yakaladı. Genç yaşında Dizzy Gillespie ile beraber aynı sahnede çalarken müzikal olarak boy ölçüşen, geri adım atmak bilmez kararlılığıyla daha otuzlarına bile ulaşmadan adından çok söz ettiren caz trompetçisi Morgan bu büyük yükselişin faturasını keskin bir düşüşle ödemişti. Tam bir dibe vuruş. Uyuşturucuyla tanıştığı sıkıntılı dönemde etkileyici bir kadınla tanışmıştı. Kapısı arkadaşlarına açık, dışa dönük, müşfik bir kadın. İyi anlaştılar. İsmi Helen idi. Lee Morgan’ı adeta yeniden toparlamıştı.

Müzisyenlerin hayatının konu edildiği belgeselleri sever misiniz?

Bir müzisyenin hayatı ilgi çekici olabilir mi? Trajik hikayeler abartılı duygusallıktan uzak aktarılırsa mümkün. İsveç’li yönetmen Kasper Collin, genç yaşta karısı tarafından vurularak öldürülen trompetçi Lee Morgan’ın eşi Helen Morgan’la tanışmadan önceki günleri ve birlikte geçirdikleri zamanı konu alan bir belgesel çekmişti geçen sene. Morgan’ın müzisyen dostlarının onun hakkında bahsettikleri ve Helen Morgan’ın ölümünden çok kısa süre önce tesadüfen yaptığı bir röportaj kaydından yola çıkarak kurgulanan belgeselde kendinizi konunun içinde hissedeceğiniz bir atmosfer yaratılmış.

Wayne Shorter ile

Yönetmen Collin, cazseverler tarafından 2005 yapımı “My Name Is Albert Ayler” belgeseliyle tanınmıştı. Son çalışması “I Called Him Mogan” Venice Film Festival, Telluride Film Festival, Toronto International Film Festival, New York Film Festival ve BFI London Film Festival olmak üzere bir çok önemli festivalden davet aldı.

Dostları Lee Morgan`ı anlatıyor

Lee Morgan’ı dönemin öncü müzisyenlerinden biri yapan özellikleri arasında kendine güveni, şık icra ve tarz sahibi olmaya gösterdiği özendi. Gömlek, kravat, deri ceket, ayakkabı cilası. Tarzı olan bir adamın kendine özen göstermesi gerektiğini iyi bilirdi. Belgeselde Morgan’ın ardından giyim kuşamından, hayatla kurduğu ilişkiye dair pek çok anekdot, nefis ve veciz esprilerle sahne yoldaşları ve sırdaşları Wayne Shorter, Jymie Merritt, Bennie Maupin, Paul West, Billy Harper, Al Harrison tarafından anlatılıyor.

Morgan’ın 33 yaşında hayatını kaybettiği son gün New York’da yoğun kar yağışı varmış. Belgeselde New York’un üzerine yağan kar görselleri ölümün soğukluğuyla izleyiciyi yüz yüze getiriyor, soğuk akşamı iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor. Zaman zaman kendinize “yan yana uyuduğunuz insanı kaybeder ya da kaybına bizzat siz sebep olursanız ne hissederdiniz?” ya da “En yakın dostunuzun öldüğü mahalleye bir daha gidebilir miydiniz?” sorularını sorduruyor. Vicdan muhasebesine sevk ediyor. Dostlarının ağzından konunun bilinmeyen noktalarını dinledikçe öylece oturup ekrana bakakaldığınız anlarda yakalıyorsunuz kendinizi. Ben, bir seferden daha fazla izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, dikkatinizden kaçan bir bölüm bir sonraki izleyişinizde konunun değerli bir parçası olarak karşınıza çıkabiliyor.

Kaybedişin arkasındaki hikaye

Bu kaybedişin “yokoluşun” ardında iki hikaye vardı. Gidenle kalan arasındaki ilişki, pişmanlık, mental arınma ve mutsuzluk sonrası kabulleniş dengeli bir anlatıyla kaleme alınmıştı. Helen Morgan’ın belki de müzik tarihini değiştiren olaylardan biri olan bu cinayetin ardından itirafları, yaşamla başa çıkışındaki metânet ve yüzleşme fikirleri, müzisyen, yönetmen, oyuncu olsun ya da performans sanatçısı olsun farklı disiplinlerde fikir insanlarının yaratıcılık krizi anlarında sığınak olarak saklanabilecekleri türdendi.

* * *

Blue Note firmasının ihtişamlı dönemlerinde caz imparatorluğunun öncü müzisyenleri Art Blakey, Bobby Timmons, Wayne Shorter, Larry Ridley, Hank Mobley gibi Blue Note caz kültürü efsanelerinin o günlerde kayıt stüdyolarında ve kulüplerde çalarken yaşadıkları hızlı hayatın eşsiz fotoğrafları da belgeselin çekici yönlerinden biriydi. Tabii ki dönemin en muhteşem müziklerinin fotoğraflara içiçe geçişmesi ve bazı fotoğrafların çekildiği anda yaşanan hikayeleri cazseverleri keyiflendirecek türden.

* * *

Neye inanıp, neye inanmayacağınızı bilemediğiniz, şeytanların melek kılığında yaşamdan dakikalarınızı çalarak kendini farklı tanıttığı bir dönemde gerçek bir hayat hikayesinin etkileyici ve inandırıcı anlatımı için "I Called Him Morgan" belgeselini izlemenizi tavsiye ederim.

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 16 Kasım 2017, Perşembe

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Burak Sülünbaz Yazdı: Stanley Clarke şehre bir döndü, pir döndü...
Bu sezon 20. yılını kutlayacak İş Sanat müziksevere ne vaadediyor?
29. Akbank Caz Festivali Özel / Ali Haluk İmeryüz yazdı: Louis Sclavis ve dörtlüsü festivalde.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Konserin Ardından: Trompet devinin İstanbul konserini Burak Sülünbaz yazdı. » Konserin Ardından: Müzisyen, besteci, teorisyen üçgeninden ters bakış açısı » Konserin Ardından: Karanlık ve mutsuz bir İstanbul gününde ışıl ışıl bir konser. » Burak Sülünbaz Yazdı: Ölüm hem amansız bir düşman, hem adil bir öğretmen. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz büyüleyici bir sahne deneyimi sunan Ludovico Einaudi konserini yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: Caz tarihinin en önemli yılına dair notlar, yorumlar, bilgiler. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz Ricky Ford Kaset Mitanni gecesinde. (Foto: Tunçel Gülsoy) » Burak Sülünbaz Yazdı: "Şimdi önünde iki yol vardı". » Burak Sülünbaz Yazdı: Ben ona Morgan diyordum... » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Her Aydın Esen konseri benim için bir yaşam deneyimidir. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Gonzalo Rubalcaba`nın Charlie Haden anısına konserinden notlar ve izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi. » Burak Sülünbaz yazdı: Konstrukt yeni albümü Molto Bene`yi yayınladı. (Albüm dinleme linki ve video yayında) » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz yazdı: Borusan Müzikevi`nde Fars müziğinin Alman işçiliğiyle seslendirildiği, gerçek bir çağdaş müzik konseri izledik. » Konserlerin Ardından: Aralık ayı ilk günlerine damga vuran Neil Cowley Trio Salon, Yuri Honing Borusan Müzikevi konser izlenimlerini Burak Sülünbaz yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: 26. Akbank Caz Festival`i öncesi festivalin yıldız ismi Ron Carter`la bir anı. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından (Burak Sülünbaz Yazdı): Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz! Nile Rodgers konser notları. (Fotoğraflar: Sedal & Sedat Antay) » Caz tarihinin en önemli keşiflerinden biri Almanya`nın Kara Orman`larından çıktı. » Her Avishai Cohen konseri caz keyfi garantili. (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük ve Sedat Antay) » Burak Sülünbaz`la "Backstage Jazz": Konserlerin sahne arkalarına dair notlar, izlenimler, renkli gözlemler, güzel anlar... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Yetenekli bay Hakon Kornstad`ın sahnedeki `kalabalık` yalnızlığı. » Konserin Ardında | Burak Sülünbaz Yazdı: Wayne Shorter Quartet konserinden kulis notları, konser izlenimleri, en son haberler... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: "Good job guys" dört sağlam adamla dört köşe caz. » Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı. » Burak Sülünbaz dün akşam Salon`da izlediği Marc Ribot konserini Cazkolik için sıcağı sıcağına kaleme aldı. » Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında. » Geçtiğimiz haftanın caz gündemi yıldızlar geçidiydi. Burak Sülünbaz haftanın konserlerine ilişkin kulis notlarını kaleme aldı. » Allahım, o nasıl konserdi? Burak Sülünbaz tüm eski konserleri unutturan Snarky Puppy konser izlenimlerini kaleme aldı. » Sessizliği tuvale dönüştüren topluluk Quartet Diminished 5 Kasım akşamı Akbank Sanat`da. » 25. Akbank Caz Festivali öncesi Burak Sülünbaz Bill Frisell`ın "Big Sur" albümünü kaleme aldı. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Dave Holland, Chris Potter, Lionell Loueke ve Eric Harland. Burak Sülünbaz cazın büyüleyici dörtlüsünü yazdı. » Akbank Sanat Haziran ayı Caz Günleri konserlerinde İtalyanların enerjik müzikleri salonu birbirine kattı. Burak Sülünbaz konseri yazdı. » Geçen haftanın yoğun konser temposunu arkadaşımız Burak Sülünbaz renkli notları ve izlenimleriyle kaleme aldı. » Son yılların en parlak triolarından Phronesis`in Salon konserini izleyen Burak Sülünbaz hem grubun mesajını paylaşıyor hem konser izlenimlerini aktarıyor. » Karakteristik, sonsuz tecrübeli, dikkatli, titiz ve rikkat sahibi bir müzisyen; Patrica Barber`ın Babylon konser notlarını Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Arkadaşımız Burak Sülünbaz dün gece [26 Şubat] Akbank Sanat`ta izlediği Eivind Aarset uzun süre konserini etkisinden sıyrılamayacağı konseri sıcağı sıcağına kaleme aldı. » En son iki sene önce izlediğimiz ve röportaj yaptığımız Alman müzisyen Markus Stockhausen 20 Ocak Akbank Sanat konserini Burak Sülünbaz izledi ve kaleme aldı. » 1 gece, 2 konser... Notlar, izlenimler: Yeni konseri şimdiden bekleme listesine giren GoGo Penguin ve Sefahathane`nin cazla dirsek teması... » Mayısın son günlerinde Nardis caz kulübü caz gitarın çok önemli bir ismini ağırlayacak, Ulf Wakenius... Arkadaşımız Burak Sülünbaz, gitar virtüözünü konseri öncesi son albümü ekseninde kaleme aldı. » Bu konser gözden kaçmamalı: Arkadaşımız Burak Sülünbaz 7 Mayıs akşamı gerçekleşecek İtalyan piyanist Kekko Fornarelli üzerine yazdı. » 30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Babylon`da üç yıl aradan sonra yeniden izleme fırsatı bulduğumuz Carmen Souza konser izlenimlerini arkadaşımız Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Geçen haftanın en heyecan verici konserlerinden biriydi Medeski, Martin & Wood + Nels Cline konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » "Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı. » Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » Son günlerin heyecanla beklenen konserinde Magnus Öström ve arkadaşlarını Salon`da izleyen Burak Sülünbaz konsere ve geceye dair notlarını derledi. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor. » Nordik Caz Günleri`ndeki Lars Danielsson konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz izlenimlerini kaleme aldı.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp