Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ece Şermet & Erkan Zeki Ar Duo

Sanatçı: Ece Şermet (v), Erkan Zeki Ar (g)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 19 Ocak.2020
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş ücreti bulunmamaktadır.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: Barış Yazıcı, İmer Demirer, Tolga Bilgin, Işık Üstündağ, Ebru Kennington, Güneş Karaduman, Duru Tuna, Çağdaş Oruç, Serhan Erkol, Barış Yazıcı, Volkan Topakoğlu, Ekin Cengizkan, Emin Fındıkoğlu, Melisa Kral, Zeynep Kuyumcu
Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 19 Ocak.2020
Saat: 21.30
Etkinlik Bilgisi : Pazar cazcılar azar.


 
Burak Sülünbaz

Burak Sülünbaz Yazdı: "Şimdi önünde iki yol vardı".

 5277 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

"John Coltrane kendi uzay gemisine binip istediği her yere gidebilir.” Bunlar, Benny Golson’ın can dostu Coltrane için söylediği sözler. Onun ismini söylemek bile müzikle ilişki kurmuş bir müzikseverin tüylerini diken diken etmeye yetebilir. Şahsi bir görüş olarak son birkaç yüzyılda yaşamış tüm önemli bestecilerle ve icracılarla müzik dehası ve artistik duruş anlamında rahatlıkla boy ölçüşebilecek bir figürden bahsediyoruz. Hayatını güzellik ve doğruluk ilkelerine bağlı kalarak yaşamayı seçmiş, içimizde bir yerlere dokunabilmek için kendini feda eden bir insan bugün konumuz;

John Coltrane

Yaşam öyküsü belgesellere ve kitaplara konu olmuş bir müzisyen. Sadece Japon koleksiyoner ve iş adamı Yushiro Fujioka bile Coltrane üzerine dört kitap yazmıştır. Fuji, Coltrane’in saplantılı bir takipçisi ve sahip olduğu koleksiyon, dünyanın en geniş Coltrane koleksiyonu olarak biliniyor. Fuji’nin Coltrane’in müziğiyle tanışması küçük yaşlarda gittiği bir plak dükkanında gerçekleşiyor. Mingus’un Pithecanthropus Erectus albümünü almak için girdiği dükkanda Coltrane’in Olé albümünü görüyor ve dinledikçe aşık oluyor. Birkaç yıl içinde o kadar büyük bir Coltrane eserleri ve eşyaları koleksiyonu sahibi oluyor ki, sahip olduğu eşyaları sergilemek için Osaka’da Coltrane House isimli bir müze açıyor.

Farklı türlerde müzik üreten pek çok müzisyenin hayatına çeşitli zamanlarda dokunmuş bir müzisyen ve ruhâni bir figür olarak Coltrane’in hayatı ve felsefesi müzisyen dostları ve ailesinden hayatta olanların anlatımlarıyla beyaz perdeye aktarılmış. Yönetmen John Scheinfeld, senaryolaştırdığı ve yönettiği 2016 tarihli belgesel yapım “Chasing Trane”de caz dünyasının yaşayan pek çok efsanesinin anılarının yanı sıra eski Amerikan Başkanı Bill Clinton, hip hop starı Common, gitar efsanesi Santana, Doors grubunun davulcusu John Densmore gibi isimlerin kişisel görüşleriyle Coltrane’in fikirlerinin ve ruhunun peşiden giderek bir portresini çizmeyi hedefliyor. Coltrane’in kendi kaleminden kelimeleriyse Denzel Washington’ın sesinde hayat buluyor.

* * *

Coltrane’nin içine doğduğu topraklar, siyahilerin toplumda ötekileştirildiği, azınlık konumuna düşmeye zorlandıkları bir coğrafyaydı. Bugün bile din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet ayrılıkları yüzünden acı çektirilen insanların olduğunu biliyoruz. Yaşadığı toplumun tüm özellikleri Coltrane’in müziğinin DNA’sına kodlanmış durumdaydı. Din etkisi altında büyümüş, siyahi kilise ve dindar ailesi müziğini yaratmasında etkili olmuştu.

* * *

Henüz 12 yaşında yaşadığı kayıplar sonrasında müzik; tutunabileceği tek can simidiydi. Seneler geçip, enstrümanıyla vakit geçirdikçe sınırlarını tanımaya ve bu sınırları zorlamaya başlamıştı. Enstrümanı tanıdıkça neler yapılabileceğini anlarsınız. Sürekli pratik yapıyordu, adeta bir Spartalı savaşçının kendi kendini yenebilmek için çalışması kadar sıkı çalışırdı.

Tarihin en iyi beşlisi Miles Davis Quintet’e girdiğinde, Naima Austin`le henüz yeni evliydi. Üvey kızı ve eşi Naima’yı çok seviyordu. Belgeselde üvey kızı Antonia Andrews’in ağzından dinlediğimiz hikayelerde Trane’in çok iyi bir baba olduğu ve ailesiyle sağlıklı bir iletişim içinde olduğundan bahsediliyor.

* * *

Tam herşey yolunda gidiyor derken bir problem çıkıyor. Coltrane, selefi Charlie Parker’ın yaptığı hataya düşerek uyuşturucu batağına saplanıyor. Gece kulüpleri ve kötü alışkanlıklar Trane’in hayatını rayından çıkarıyor.

Şimdi önünde iki yol vardı...

Trane`in pek konuşkan biri olmadığı ama çevresinde sevildiği biliniyor. Sadece alkol ve uyuşturucu sorunları olduğu süreçlerde çekilmez biri olduğundan bahsedilir. Şimdi önünde iki yol vardır. Birincisi hayatını, hayallerini adadığı yaşama daha sıkı sarılmak, ikincisi ise bir hiç uğruna hayatını çarçur etmek.

* * *

Coltrane, Miles ve Dizzy ile farklı zamanlarda çalışmış, alkol ve uyuşturucu yüzünden atılmıştı. Miles’ın Coltrane’den bahsederken “sahneye öyle bir kıyafetle gelirdi ki sanki içinde uyumuş gibiydi” demesi, durumun kötüye gittiğinin göstergesiydi.

* * *

Trane’in inancıyla yarattığı bağımlılıktan kurtulma seçimi, müzik tarihini kökten etkileyen olaylar zincirinin de ilk halkası olmuştu. Sadece iyi bir icracı olmanın yanında, yeri yerinden oynatan bir besteci ve vizyoner bir figüre dönüşmüştü. Tanınmış ve kolay ulaşılabilir sınırlara sıkışıp kalmış bir müzisyen olarak kazancını arttırmanın keyfini sürmek yerine farklı olanı, geleceğin müziğini bulmayı denedi. Asla yetinmedi, çok söz söyledi. Yeniden toparlanma süreci, düşüşleri ve yükselişleriyle Picasso’nun sanattaki devriminin bir benzerinin daha da kısa sürede yapılabilirliğinin müzikteki karşılığıydı. Sonraki yıllarda hayatını birleştirdiği Alice Coltrane’le tam bir ruh eşi olmuştu. İyi bir baba ve mutlu bir erkek olarak hayatının geri kalanını uyumlu ve anlayışlı bir hayat arkadaşıyla geçirdiğinden bahsediliyordu.

* * *

Coltrane 40 yaşında huzurlu bir şekilde gözlerini kapattığında arkasında pek çok güzellik bıraktı. Sevgiyle anılıyordu. Ruhu bedenini terk ettiğinde bıraktığı efsanevi miras nesillere ışık olmuştu. Kendi cümleleriyle müziği; bilgisinin, varlığının, inancının ruhani bir ifadesiydi.

* * *

Kilisede Pazar günleri anlatılan bir şey vardır. Tanrının yolundaysanız nereye giderseniz gidin arkanızda bir cennet bırakmalısınızdır. Görünüşe göre Coltrane de arkasında bir miktar cennet bırakarak hayata veda etti.

* * *

Coltrane’in müziğini kelimelerle açıklamaya çalışan belki de en güzel tasvir, belgeselin ilerleyen bölümlerinde Santana’nın ağzından dökülenlerdi: “Bazıları caz çalar, bazıları blues çalar, bazılar reggae çalar, Coltrane hayatı çalardı”.

* * *

Chasing Trane’de yönetmen John Scheinfeld çok katmanlı bir hikaye diliyle dönemin politik, sosyal ve kültürel elementlerini konunun içine dahil ederek geniş bir tasvir gücü yakalıyor. Yaşadığı zamanın çok ötesinde bir yaratım yeteneğine sahip olan Coltrane’in hayatından pek çok detayı izleyiciye aktarıyor. Dünyada insanlara sefalet getiren kötü güçler var biliyoruz ama Coltrane tüm bu kötülüğe karşı tamamen iyilik dolu bir güç olmak istiyor.

* * *

Coltrane’i, nesiller boyu takip etmeye ve yaydığı güzel enerjiyle birlikte olmaya devam ediyoruz.

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 23 Aralık 2017, Cumartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

John Coltrane`nin caz tarihini kökten etkileyen "A Love Supreme" bestesinin orijinal el yazması yayınlandı.
Cazkolik Best of 2019 Yayında: Caz yazarları, radyo programcıları ve eleştirmenler yılın en iyi albümlerini seçti.
Akıllı müziksever, akılsız müziksever?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Konserin Ardından: Trompet devinin İstanbul konserini Burak Sülünbaz yazdı. » Konserin Ardından: Müzisyen, besteci, teorisyen üçgeninden ters bakış açısı » Konserin Ardından: Karanlık ve mutsuz bir İstanbul gününde ışıl ışıl bir konser. » Burak Sülünbaz Yazdı: Ölüm hem amansız bir düşman, hem adil bir öğretmen. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz büyüleyici bir sahne deneyimi sunan Ludovico Einaudi konserini yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: Caz tarihinin en önemli yılına dair notlar, yorumlar, bilgiler. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz Ricky Ford Kaset Mitanni gecesinde. (Foto: Tunçel Gülsoy) » Burak Sülünbaz Yazdı: "Şimdi önünde iki yol vardı". » Burak Sülünbaz Yazdı: Ben ona Morgan diyordum... » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Her Aydın Esen konseri benim için bir yaşam deneyimidir. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Gonzalo Rubalcaba`nın Charlie Haden anısına konserinden notlar ve izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi. » Burak Sülünbaz yazdı: Konstrukt yeni albümü Molto Bene`yi yayınladı. (Albüm dinleme linki ve video yayında) » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz yazdı: Borusan Müzikevi`nde Fars müziğinin Alman işçiliğiyle seslendirildiği, gerçek bir çağdaş müzik konseri izledik. » Konserlerin Ardından: Aralık ayı ilk günlerine damga vuran Neil Cowley Trio Salon, Yuri Honing Borusan Müzikevi konser izlenimlerini Burak Sülünbaz yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: 26. Akbank Caz Festival`i öncesi festivalin yıldız ismi Ron Carter`la bir anı. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından (Burak Sülünbaz Yazdı): Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz! Nile Rodgers konser notları. (Fotoğraflar: Sedal & Sedat Antay) » Caz tarihinin en önemli keşiflerinden biri Almanya`nın Kara Orman`larından çıktı. » Her Avishai Cohen konseri caz keyfi garantili. (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük ve Sedat Antay) » Burak Sülünbaz`la "Backstage Jazz": Konserlerin sahne arkalarına dair notlar, izlenimler, renkli gözlemler, güzel anlar... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Yetenekli bay Hakon Kornstad`ın sahnedeki `kalabalık` yalnızlığı. » Konserin Ardında | Burak Sülünbaz Yazdı: Wayne Shorter Quartet konserinden kulis notları, konser izlenimleri, en son haberler... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: "Good job guys" dört sağlam adamla dört köşe caz. » Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı. » Burak Sülünbaz dün akşam Salon`da izlediği Marc Ribot konserini Cazkolik için sıcağı sıcağına kaleme aldı. » Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında. » Geçtiğimiz haftanın caz gündemi yıldızlar geçidiydi. Burak Sülünbaz haftanın konserlerine ilişkin kulis notlarını kaleme aldı. » Allahım, o nasıl konserdi? Burak Sülünbaz tüm eski konserleri unutturan Snarky Puppy konser izlenimlerini kaleme aldı. » Sessizliği tuvale dönüştüren topluluk Quartet Diminished 5 Kasım akşamı Akbank Sanat`da. » 25. Akbank Caz Festivali öncesi Burak Sülünbaz Bill Frisell`ın "Big Sur" albümünü kaleme aldı. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Dave Holland, Chris Potter, Lionell Loueke ve Eric Harland. Burak Sülünbaz cazın büyüleyici dörtlüsünü yazdı. » Akbank Sanat Haziran ayı Caz Günleri konserlerinde İtalyanların enerjik müzikleri salonu birbirine kattı. Burak Sülünbaz konseri yazdı. » Geçen haftanın yoğun konser temposunu arkadaşımız Burak Sülünbaz renkli notları ve izlenimleriyle kaleme aldı. » Son yılların en parlak triolarından Phronesis`in Salon konserini izleyen Burak Sülünbaz hem grubun mesajını paylaşıyor hem konser izlenimlerini aktarıyor. » Karakteristik, sonsuz tecrübeli, dikkatli, titiz ve rikkat sahibi bir müzisyen; Patrica Barber`ın Babylon konser notlarını Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Arkadaşımız Burak Sülünbaz dün gece [26 Şubat] Akbank Sanat`ta izlediği Eivind Aarset uzun süre konserini etkisinden sıyrılamayacağı konseri sıcağı sıcağına kaleme aldı. » En son iki sene önce izlediğimiz ve röportaj yaptığımız Alman müzisyen Markus Stockhausen 20 Ocak Akbank Sanat konserini Burak Sülünbaz izledi ve kaleme aldı. » 1 gece, 2 konser... Notlar, izlenimler: Yeni konseri şimdiden bekleme listesine giren GoGo Penguin ve Sefahathane`nin cazla dirsek teması... » Mayısın son günlerinde Nardis caz kulübü caz gitarın çok önemli bir ismini ağırlayacak, Ulf Wakenius... Arkadaşımız Burak Sülünbaz, gitar virtüözünü konseri öncesi son albümü ekseninde kaleme aldı. » Bu konser gözden kaçmamalı: Arkadaşımız Burak Sülünbaz 7 Mayıs akşamı gerçekleşecek İtalyan piyanist Kekko Fornarelli üzerine yazdı. » 30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Babylon`da üç yıl aradan sonra yeniden izleme fırsatı bulduğumuz Carmen Souza konser izlenimlerini arkadaşımız Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Geçen haftanın en heyecan verici konserlerinden biriydi Medeski, Martin & Wood + Nels Cline konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » "Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı. » Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » Son günlerin heyecanla beklenen konserinde Magnus Öström ve arkadaşlarını Salon`da izleyen Burak Sülünbaz konsere ve geceye dair notlarını derledi. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor. » Nordik Caz Günleri`ndeki Lars Danielsson konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz izlenimlerini kaleme aldı.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Teşekkürler
Reşat Demirkol / 23.09.2018 14:24:11
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp