Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21.45
Web Adresi: http://nardisjazz.com/
Etkinlik Bilgisi : Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music`den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Ülkem Özsezen; gitarda Bora Çeliker, basta Apostolos Sideris ve davulda Ekin Cengizkan`dan oluşan Synesthesia Quintet`i ile Nardis?de kendisine ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuvar sunacak.


Batu Şallıel & Enver Muhamedi Duo

Sanatçı: Batu Şallıel (sax), Enver Muhamedi (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


 
Burak Sülünbaz

Burak Sülünbaz Yazdı: Ölüm hem amansız bir düşman, hem adil ve iyi bir öğretmen.

 5177 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

English text below.


Bu yaz, 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında izleyeceğimiz Amerikalı caz piyanisti ve eğitimci Fred Hersch yetmişli yıllardan beri müzik dünyasının içinde olan gerçek bir entelektüel, etkileyici bir deha. Batılı anlamda “aydın” kelimesi, “kişisel olarak kendi sorunu olmadığı halde o sorunların doğru bildiği yönlerinin egemen olabilmesi için harekete geçen kişi” olarak tanımlanır. Otuz yaşında HIV pozitif olduğunu öğrenen bir eşcinsel olan Hersch, eşcinsel hakları ve HIV araştırmaları konusunda gönüllü çalışmalara katılır. Yani, bireye tercih özgürlüğü sunan bir düşünce için mücadele eder. Saygınlığını ve bilgeliğini yaşantısına ve görüşlerine dayanarak insanlık yararına kullanır. Bu bağlamda, Hersch, kendisi için aydın tanımını kullanabileceğimiz türden bir müzisyen.

* * *

Duruş sahibi olabilmek ve bunu çalışmalarıyla kazandığı başarıların kendisine belirlediği pozisyonda sadece müzik üreterek otuz yıldan fazla sürede 10 Grammy adaylığıyla süslediği kariyerinden başka hiç birşey olmadan yapabilmek büyük meziyet. Doğruyu-yanlışı göremeyen, görüp de ayırtedemeyen, edebilse dahi konfor alanı bozulmasın diye ifade edemeyen sözde “aydın” kesiminin çevremizi sardığı, her taşın altından zuhur ettiği sanat ve kültür yaşamımızda Hersch, tam bir bulunmaz Hint kumaşı.

* * *

Pek çok müzisyen girip çıkıyor hayatımıza, tabir yerindeyse dinleyiciden çok müzisyen var ama her müzisyen bu takdim yazısını hak etmiyor. Zaten, olumsuza, mutsuzluk getirene odaklanıp karanlığa ve çaresizliğe hapsolmak insanın güzeli ararken verdiği savaşta savunmasız kalmasına neden oluyor.

* * *

Hersch, 2008’de girdiği komadan iki ay sonra mucizevi bir şekilde uyanmış. Uyandığında ilk hatırladığı şey capcanlı bir rüyaymış ve bunu müziğine aktarmak istemiş. Tedavi sürecinde her gün bir avuç ilaç almak zorunda olan bir insan için ölüme diğer insanlara göre daha yakın olduğunu bilmek ve buna rağmen sürekli üretmek insani değerlere inanç devamlılığı açısından ilham verici. İngiliz moleküler biyolog, fizikçi ve nörobilimci Francis Crick kanserin son evresinde olduğunu öğrendiğinde, önce, bir süre sessizlikle baş başa kalmış ardından, “başlangıcı olan her şeyin bir sonu vardır” diye yorumlamış. Hastalığı, üretkenliği konusunda kendisine ateşleyici güç olmuş ve yaşamının son gününe kadar üretmeye devam etmiş. Ölüm, hem amansız bir düşman hem de adil ve iyi bir öğretmen. Hersch, yıllardır savaştığı hastalığın yaratıcılığını etkilemesine izin vermemiş, kendine bahaneler üreterek müziğini, sanatçılığını rafa kaldırmamış. Tartışmasız yaratıcılığı, sımsıcak akıcılığıyla senelerini dolu dolu geçirmiş. Sürekli yeni kayıtlar hazırlayarak takipçilerini mutlu etmiş ve ne mutluyuz ki devam ediyor.

* * *

Yola başladığından beri dayanak aldığı derin mirası incelediğimizde karşımıza Toots Thielemans, Stan Getz, Joe Henderson gibi ışık kaynağı isimlerle karşılaşıyoruz. Kendi özünde toplanan müzikal birikimin süzüldükten sonra bir imbikten geçerek bestelerine ve eğitimciliğine sirayet etmesi bununla birlikte Brad Mehldau ve Ethan Iverson gibi isimleri beslediğini bilmek ise heyecan verici. İcra derinliği civa gibi bir ifadesel güce sahip. Solo veya grup olması aldığımız zevki değiştirmiyor. Belli ki dinleyici dinleme esnasında dinleme eylemine katılana kadar Hersch yaşadığı anlardan yani yazımdan, ayıklamalarından, düzeltme sürecine kadar her safhada ayrı bir haz doygunluğuna eriyor.

* * *

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı derler ya ben bu sözü görüyor ve arttırıyorum. Bilmek eylemini, müziği dolayısıyla hayatı doğru anlayabilmek ve geliştirmek olarak çeviriyorum. Hersch, yarattığı müzikal evrenle doğru okuyabilen gezginler için iştah açıcı bir bilgi sunuyor. Öyle ya, gezmek bir çeşit dünyayı okuma eylemi, okumakta bir çeşit dünyayı astral yolla gezme yöntemiyse müziği doğru anlayabilmek için çağımızın en yetkin yol göstericilerinden ve hikayecilerinden Hersch’ten daha iyi bir rehber bulunabilir mi?

* * *

Hersch’ün “Songs without Words” albümünü dinlerken Beckett’in o çok bilindik sözü aklıma geldi: “Her sözcük sessizlik ve hiçlik üzerine gereksiz bir leke gibidir.” Hersch’ün sessizlikle kurduğu ilişki kulaklarıma çok dengeli geliyor. Sessizliği kullanışı, notaları ve melodik sözcükleri boşluğa yerleştirişiyle hiçliği dengeyle, ahenkle lekeliyor. Sanırım yaşayan piyanistlerin hiçbirini dinlerken böyle bir samimi icraya ulaşamıyorum. Uzun süre sonra karşılaştığım bir dostun sohbetindeki sıcaklığı ayrımsıyorum. İçe dönük bir ruh adamı oluşu beni ilk dinlediğimde etkilemişti, yıllar geçtikçe her dinleyişte yalan söylemeden yaşamak kadar dolaysız icrasıyla beni daha da etkiliyor. Hersch’ü ülkemizde ilk defa İstanbul Caz Festival’i kapsamında dinleyecek olduğumuz için kendimi şanslı hissediyorum. Bakalım Fred Hersch ve uzun süreli yol arkadaşları, Milton’ın söylediği yıldızların toz zerreleri gibi gökyüzüne serpilişleri gibi güzel müzikleri üzerimize serpecekler mi?

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / 23 Mayıs 2018, Çarşamba

Meraklısı için Fred Hersch`ün otobiyografik kitabı "Good Things Happen Slowly" önerilir.

Death is a relentless enemy and a brilliant teacher.

American pianist and educator Fred Hersch is a true intellectual and impressive genius that has been in the music world since the `70s. In the Western sense, the word" intellectual" is defined as "the person who takes action sothat his or her own problems are not dominated by the correct directions ofthose problems". At age 30, Hersch, a homosexual who learns to be HIV positive, volunteers for gay rights and HIV research. That is, the individual prefers to contribute to the advocacy of a structure of thought that offers freedom of choice. He uses his prestige and wisdom for the sake of humanity based on his experience and his views. In this context, Hersch is one of the kind of musicians we can use for the definition of intellectuals.

* * *

It is agreat virtue to be able to be a pacemaker and to be able to do without anything other than his career, which he has garnered with 10 Grammy candidates for more than 30 years by producing music only in the position he has achieved with his accomplishments. Hersch is a precious artist in our life of art and culture where the so-called "intellectual" section, which can not see the true-false, can not see and distinguish, can not stay strong for not to löse his/her comfort zone.

* * *

Many musicians goin and out of my life “there are so many music lovers listening to them”, but not every musician deserves this presentation. Already negatively, focusing on bringing unhappiness and being trapped in darkness and helplessness makes it vulnerable to the battle that people make when they are looking for it.

* * *

Hersch woke up miraculously two months after his coma in 2008. The first thing he remembered when he woke up is a vivid dream and he wanted to pass it on to music. It is very inspiring to know that for aperson who has to take a pills full of his hand for cure every day during the treatment process and he is struggling fort this sickness and still produce constantly. When the British molecular biologist, physicist and neuroscientist Francis Crick learned that cancer was the last stage, he first stood silently for a while and then said, "Everything that starts isan end." His illness became an igniting force for his productivity and hecontinued to produce until the last day of his life. Death is a relentless enemy and a brilliant teacher. Hersch has not allowed the influence of his illness that he has been fighting for years to grow, he didn’t produceself-excuses and has not lifted his music. Unquestionably creativity, it hasproved to be full of years with a warm playing technic. He constantly made newrecords and kept his followers happy.

* * *

He has worked and influenced by the names of light sources such as Toots Thielemans, Stan Getz, and Joe Henderson. It is thrilling to know that his musical accumulation in itsessence is filtered and spreads through a storm to its compositions and education, along with names like Brad Mehldau and Ethan Iverson. The skillfull of his playing depth has an expressive power like mercury. Whether he plays solo or in a group does he always plays good.

* * *

We have a phraseWho knows the best? Reader or traveller? I think the act of knowing as a way of understanding and developing life because of the music. Hersch offers an appetizing knowledge for travelers who can read correctly with the musical universe he creates. Is there a better guide than Hersch, one of the most instructive guides and storytellers of our time, to understand the music correctly if it is an act of reading a world of traveling, a kind of astral wayof reading a world in reading?

* * *

As i listen Hersch`s "Songs without Words", Beckett`s very familiar words came to my mind: “Every word is like an unnecessary stain on silence and nothingness. ”The relationship Hersch creates with silence is so balanced that my ears sound soquiet, the melodic words in the absence of the nullity is stained by thebalance. I guess I can not reach such a sincere performance while listening toany other living pianists, I can not distinguish the warmth of a friend`s conversation that I haven`t seen him/her for a long time. I was so impressed when I first listened to him cause he was so good a soul man who plays with his heart turned out to influenced me every time with his genuine playing directly to the heart. I feel lucky that we will listen to Hersch for the first time in our country during the Istanbul Jazz Festival.

Burak Sülünbaz

Cazkolik.com / May 23, 2018, Wednesday

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali başlıyor!
Caz dünyası için karanlık bir pazar oldu: Cazın iki usta ismi Jimmy Heath ve Claudio Roditi hayatını aynı gün kaybetti.
İstanbullular şubat ve mart aylarında rüyâ gibi konserler maratonuna hazır olsun.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Konserin Ardından: Trompet devinin İstanbul konserini Burak Sülünbaz yazdı. » Konserin Ardından: Müzisyen, besteci, teorisyen üçgeninden ters bakış açısı » Konserin Ardından: Karanlık ve mutsuz bir İstanbul gününde ışıl ışıl bir konser. » Burak Sülünbaz Yazdı: Ölüm hem amansız bir düşman, hem adil bir öğretmen. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz büyüleyici bir sahne deneyimi sunan Ludovico Einaudi konserini yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: Caz tarihinin en önemli yılına dair notlar, yorumlar, bilgiler. » Konserin Ardından: Burak Sülünbaz Ricky Ford Kaset Mitanni gecesinde. (Foto: Tunçel Gülsoy) » Burak Sülünbaz Yazdı: "Şimdi önünde iki yol vardı". » Burak Sülünbaz Yazdı: Ben ona Morgan diyordum... » Burak Sülünbaz Yazdı: Thelonious Monk`un yeni bulunan kaydı yılın büyük sürprizi oldu. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Her Aydın Esen konseri benim için bir yaşam deneyimidir. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Gonzalo Rubalcaba`nın Charlie Haden anısına konserinden notlar ve izlenimler yayında. » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: 4. CRR Caz Şubatı konserlerinde Trio ELF ve Enrico Rava Quartet ile harika bir caz gecesi. » Burak Sülünbaz yazdı: Konstrukt yeni albümü Molto Bene`yi yayınladı. (Albüm dinleme linki ve video yayında) » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz yazdı: Borusan Müzikevi`nde Fars müziğinin Alman işçiliğiyle seslendirildiği, gerçek bir çağdaş müzik konseri izledik. » Konserlerin Ardından: Aralık ayı ilk günlerine damga vuran Neil Cowley Trio Salon, Yuri Honing Borusan Müzikevi konser izlenimlerini Burak Sülünbaz yazdı. » Burak Sülünbaz Yazdı: 26. Akbank Caz Festival`i öncesi festivalin yıldız ismi Ron Carter`la bir anı. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Konserin Ardından (Burak Sülünbaz Yazdı): Sahip olduğumuz tek kale müzik, terk edemeyiz! Nile Rodgers konser notları. (Fotoğraflar: Sedal & Sedat Antay) » Caz tarihinin en önemli keşiflerinden biri Almanya`nın Kara Orman`larından çıktı. » Her Avishai Cohen konseri caz keyfi garantili. (Fotoğraflar: Leyla-Diana Gücük ve Sedat Antay) » Burak Sülünbaz`la "Backstage Jazz": Konserlerin sahne arkalarına dair notlar, izlenimler, renkli gözlemler, güzel anlar... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: Yetenekli bay Hakon Kornstad`ın sahnedeki `kalabalık` yalnızlığı. » Konserin Ardında | Burak Sülünbaz Yazdı: Wayne Shorter Quartet konserinden kulis notları, konser izlenimleri, en son haberler... » Konserin Ardından | Burak Sülünbaz Yazdı: "Good job guys" dört sağlam adamla dört köşe caz. » Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı. » Burak Sülünbaz dün akşam Salon`da izlediği Marc Ribot konserini Cazkolik için sıcağı sıcağına kaleme aldı. » Konser gündemi Burak Sülünbaz`a emanet... Geçen haftanın Salon, Babylon Bomonti ve Cemal Reşit Rey konser izlenimleri ve fotoğrafları yayında. » Geçtiğimiz haftanın caz gündemi yıldızlar geçidiydi. Burak Sülünbaz haftanın konserlerine ilişkin kulis notlarını kaleme aldı. » Allahım, o nasıl konserdi? Burak Sülünbaz tüm eski konserleri unutturan Snarky Puppy konser izlenimlerini kaleme aldı. » Sessizliği tuvale dönüştüren topluluk Quartet Diminished 5 Kasım akşamı Akbank Sanat`da. » 25. Akbank Caz Festivali öncesi Burak Sülünbaz Bill Frisell`ın "Big Sur" albümünü kaleme aldı. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Dave Holland, Chris Potter, Lionell Loueke ve Eric Harland. Burak Sülünbaz cazın büyüleyici dörtlüsünü yazdı. » Akbank Sanat Haziran ayı Caz Günleri konserlerinde İtalyanların enerjik müzikleri salonu birbirine kattı. Burak Sülünbaz konseri yazdı. » Geçen haftanın yoğun konser temposunu arkadaşımız Burak Sülünbaz renkli notları ve izlenimleriyle kaleme aldı. » Son yılların en parlak triolarından Phronesis`in Salon konserini izleyen Burak Sülünbaz hem grubun mesajını paylaşıyor hem konser izlenimlerini aktarıyor. » Karakteristik, sonsuz tecrübeli, dikkatli, titiz ve rikkat sahibi bir müzisyen; Patrica Barber`ın Babylon konser notlarını Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Arkadaşımız Burak Sülünbaz dün gece [26 Şubat] Akbank Sanat`ta izlediği Eivind Aarset uzun süre konserini etkisinden sıyrılamayacağı konseri sıcağı sıcağına kaleme aldı. » En son iki sene önce izlediğimiz ve röportaj yaptığımız Alman müzisyen Markus Stockhausen 20 Ocak Akbank Sanat konserini Burak Sülünbaz izledi ve kaleme aldı. » 1 gece, 2 konser... Notlar, izlenimler: Yeni konseri şimdiden bekleme listesine giren GoGo Penguin ve Sefahathane`nin cazla dirsek teması... » Mayısın son günlerinde Nardis caz kulübü caz gitarın çok önemli bir ismini ağırlayacak, Ulf Wakenius... Arkadaşımız Burak Sülünbaz, gitar virtüözünü konseri öncesi son albümü ekseninde kaleme aldı. » Bu konser gözden kaçmamalı: Arkadaşımız Burak Sülünbaz 7 Mayıs akşamı gerçekleşecek İtalyan piyanist Kekko Fornarelli üzerine yazdı. » 30 Nisan Dünya Caz Günü konserlerinin öne çıkan iki önemli ustası Richie Beirach ve Gregor Huebner`in Akbank Sanat konserini arkadaşımız Burak Sülünbaz izleyip yazdı. » Geçtiğimiz günlerde Babylon`da üç yıl aradan sonra yeniden izleme fırsatı bulduğumuz Carmen Souza konser izlenimlerini arkadaşımız Burak Sülünbaz kaleme aldı. » Geçen haftanın en heyecan verici konserlerinden biriydi Medeski, Martin & Wood + Nels Cline konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » "Caz, yüzde yüz sıkıcı bir müzik..." Polonyalı piyanist Marcin Masecki`nin Pera Müzesi`ndeki konserini izleyen Burak Sülünbaz hem konseri hem sanatçıyı yazdı. » Yayınladığı son albümü ve daha iyisi için kendini sürekli yenileme çabasıyla sevdiğimiz Alman caz piyanisti Julia Hülsmann`ın Şubatta verdiği Akbank Sanat konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz notlarını kaleme aldı. » Son günlerin heyecanla beklenen konserinde Magnus Öström ve arkadaşlarını Salon`da izleyen Burak Sülünbaz konsere ve geceye dair notlarını derledi. » Burak Sülünbaz, Tord Gustavsen ve arkadaşlarıyla konser sonrası birlikte yaşadıkları İstanbul gecesini yazdı. » Geçtiğimiz yaz İstanbul Caz Festivali`ndeki konseri Gezi Parkı günlerine denk gelince güvenlik sebebiyle iptal edilen Mathias Eick 30 Kasım akşamı bu kez "A Taste of Norway" konserleri kapsamında bir kez daha geliyor. » Nordik Caz Günleri`ndeki Lars Danielsson konserini izleyen arkadaşımız Burak Sülünbaz izlenimlerini kaleme aldı.
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp