Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Kora virtüözü Sona Jobarteh Türkiye`de!

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İstanbul
Tarihi: 21 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Babadan oğula geçen bir öğreti olan korayı çalan ilk kadın sanatçı olan Gambia asıllı İngiliz müzisyen Sona Jobarteh, 21 Kasım akşamı; akustik Batı Afrika müziğini İş Kuleleri Konser Salonu`na taşıyacak. Konser, Sona Jobarteh`in Türkiye`deki dinleyicisiyle ilk buluşması olacak.


İpek Göztepe 4tet

Sanatçı: İpek Göztepe (v), İmer Demirer (tp), Kaan Bıyıkoğlu (p), Ozan Musluoğlu (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı?nda yarı zamanlı olarak aldığı Piyano eğitimiyle başladı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti dahil olmak üzere çeşitli Klasik Türk Müziği ve Klasik Batı Müziği korolarında yer aldı. On altı yaşından itibaren profesyonel olarak Soul başta olmak üzere Caz ve Blues kökenli müzik türlerine ait çeşitli repertuarlar ile sahne almaya başladı. Güç Başar Gülle ile caz armonisi, teori ve aranjman konularında; Randy Esen ile caz vokal alanında çalıştı. 2017 yılında Nardis Genç Caz Vokal Yarışması`nda dereceye girip Pulawy Jazz Workshop ödülüne layık görüldü. Aynı sene İstanbul Kültür Sanat Vakfı`nın düzenlediği Genç Caz seçmelerinde finale kalıp 24. İstanbul Caz Festivali`nde Parklarda Caz sahnesinde yer almaya hak kazandı. Akbank Caz Festivali, Zorlu PSM Caz Festivali gibi festivallerde de yer aldı. İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye`nin çeşitli yerlerindeki caz kulüplerinde ve müzik mekanlarında sahne almaya devam etmektedir.


 
Kendi Caz Kubbemiz

16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk...

 5472 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Caz İstanbul’a çok yakışıyor ve cazın en yoğun yaşandığı ay ise artık çok yakın! Malumunuz bu yıl 16.sı düzenlenecek olan festivalin programı açıklandı, duymuşsunuzdur. Her yerde yayınlandığı gibi bizde hemen sol üstte göreceğiniz bu yılın programını tüm ayrıntılarıyla inceleyebileceğiniz şekilde yayınlıyoruz ama bu arada farklı bir şey daha yapalım diye düşündük ve bu kısa zamanda ulaşabildiğimiz müzisyenlere, cazseverlere sormak amacıyla mini bir anket hazırladık; 4 soru sorduk! Amacımız katılanlardan bu yılın genel bir değerlendirmesini almak ve konserler hakkındaki düşüncelerini öğrenmek. İçerde düşüncelerini okuyacağınız arkadaşlarımıza her gün yenilerini de ekleyerek mümkün olduğu kadar geniş bir yelpazeye ulaşmak. Lütfen, cazsever olarak siz de içerde okuyacağınız sorulara kendi cevaplarınızı vererek katılın, yayınlayalım.

Sorduğumuz sorular şunlardı;
1 - Programı inceleyebildiniz mi? Genel olarak yorumlarınızı öğrenmek istiyoruz!
2 - Dikkatinizi çeken ve cazseverlere özellikle tavsiye edeceğiniz konserler hangileri olurdu?
3 - Keşke bu yıl katılsaydı dediğiniz grup, isim var mı?
4 - Festivalin her yıl ’mainstream’ cazdan biraz daha uzaklaştığına yönelik eleştrilere katılıyor musunuz?

Aşağıda cevapları bize ulaşan müzisyen ve cazsever dostlarımızın yorumlarına göz atın lütfen.


GENCCAZCILAR.ORG (Devrim Dikkaya)

1 - Festival programında yer alan “Genç Caz”, her sene bizi heyecanlandıran önemli bir proje. Kendi etkinliğimiz olan “Amatör Caz Müzisyenleri Festivali” ile aynı yıl başlayan bu proje, Ankara ve İzmir Caz Festivalleri’ne de sıçradı. “Gençler daha fazla profesyonel ortamda çalmalı” anlayışının İKSV gibi diğer kurumlar tarafından da paylaşıldığını görmek sevindirici. Bizi en çok ilgilendiren, “Genç Caz” konserlerine seçilecek olan gruplar. Bu sene, genç kuşaktan Cenk Erdoğan’ın festival programında yer alması ayrıca sevindirici. Ayrıca Türk kökenli genç gitarist Marc Sinan’ı da bu festival sayesinde tanıma fırsatı bulacağız.

2 - Peter Cincotti, Cenk Erdoğan Trio ve Tineke Postma, Marc Sinan

3 - Bizim takip ettiğimiz özellikle Avrupa’da yeni kuşak caz müzisyen ve grupları arasında Falb Fiction, Man Bites Dog, Tobias Klein gibi isimler var. Festival belki ileride bu tür düşük bütçeli yaratıcı gruplara yer verebilir. Bizler seve seve danışmanlık yapabilir, önerilerde bulunabiliriz.

4 - Festival programına bakıldığında ’mainstream’ caz örnekleri de görülebilir.

ÖMER İPEK (Cazkolik Okuru)

1 - Krizden mi etkilenmiş yoksa az ve öz tercihimi var bilemedim!
2 - Elbette SMV ve daha sonra Joe Jackson...
3 - Omar Sosa’yı neden unuttu bu festival?
4 - Caz gömlek mi değiştiriyor yoksa?

SERHAN YEDİĞ (Hürriyet Gazetesi Müzik Yazarı)

1 - Kriz ortamı, sponsorların bütçe kesintisi sanırım İstanbul Caz Festivali’ni de etkilemiş. Firmaların her zaman en kolay vazgeçtiği sponsorluklar kültürel alandakiler. Bu koşullar altında, kendi adıma, festivalin yapılmasından dolayı mutluyum.

2 - Heyecanla beklediğim iki konser:  Brad Mehldau Trio ve Erkan Oğur, Alim Quasimov, Derya Türkan Üçlüsü. Nardis’deki konserleri de merak ediyorum. Ancak bunlar benim kişisel tercihim. Caz dinleyicilerinin beğenilerine göre farklı önerilerde bulunmakta yarar var: "Herşeyi dinlerim, arada caz bile... Temmuz akşamlarında Açıkhava’da bulunmak iyi oluyor" diyenler için George Benson gayet iyi olabilir. Konserin yarısında paldır küldür çıkmak zorunda kalmazlar. 50’li yaşlara yaklaşıp rock ruhunu ısrarla koruyan ve 1970-80’lerin efsaneleriyle buluşmak isteyenler Clarke, Miller, Wooten’a gidebilir. Bugünün cazını yarına bağlayan bir ustayı tanımak, geniş bir coğrafyada keşif yolculuğuna çıkmak isteyenler Meldau konserini kaçırmamalı. Yaratıcı, yenilikçi bakışla, virtüözite düzeyinde icra edilen etnik müziklerin dinleyicinin ufkunu nasıl açabileceğini, Doğu’nun emprovizasyon geleneğinin ne kadar engin bir denize dönüşebileceğini görmek isteyenlere ise Oğur, Quasimov, Türkan Üçlüsü’nü öneririm.

3 - Kişisel tercihlerim doğrultusunda çok uzun bir liste hazırlayabilirim. Ancak yeni albüm yayımlayıp tura çıkanlar içinden tek isim vermek gerekirse: Joshua Redman       

4 - Geçmiş yıllarda, bu açıdan daha vahim festival programları gördük. Koşulları göz önüne alarak saf caz programı beklemiyorum. Ancak gönül ister ki mainstream kabul ettiğimiz caza hiç değilse yüzde 30 - 40 gibi bir kota ayrılsın.

AYCAN TEZTEL (Tromboncu)

Programa şöylesine bir baktım,  gözüme ilk çarpan...

İstanbul Superband’imiz programda yok :)))

Şaka bir yana, bu seneki ekonomik krizin etkileri sebebiyle, fazla eleştiri ve öneri yapmak istemiyorum. Şartların çok farkındayım. Tabii ki gönlümden geçen İstanbul Caz Festivali’nin "North Sea Jazz Festivali" benzeri bir programı  olması, olabilmesi... Altta linkini verdiğim festivalin programına bir göz atarsanız eğer söylemek istediğimi daha iyi anlatmış olurum, günün neredeyse her saati caz ile dolu, dopdolu 3 gün.

Brad Mehldau Trio, George Benson ve SMV (Stanley Clarke, Marcus Miller, Victor Wooten) konserlerinin bence kaçırılmaması gerekiyor.

http://www.northseajazz.com/schedule.aspx

KEREM GÖRSEV (Piyanist)

1 - Dünyada ekonomik çöküntünün yaşandığı bu dönemde herşeyin iyi gittiği söylenemez. Bu dönemde Uluslararası İstanbul Caz Festivali gayet güzel bir programla cazseverlerin hayallerini boşa çıkartmayıp doyurucu konserler hazırladı. Ana sponsor GARANTİ BANKASI`na desteğinden dolayı teşekkür etmemiz lazım.

2 - George Benson, Nat ’King’ Cole parçalarını büyük yaylı orkestra ve 5 vokalist ile sunuyor, bu konser kaçmaz. Brad Mehldau Trio ve efsanevi üç bas konseri MSV. Bu konser de kaçmaz son olarak Joe Sample ve Randy Crawford konserleri tavsiye olunur.

3 - Hep hayalim Stevie Wonder ve Tony Bennet, bu 2 konseri yıllardır bekliyorum

4 - Uzaktan davulun sesi hoş gelir. Konserleri fikir üretenlere bırakalım yapsınlar bütün programı bakalım ne olacak? Artık bütün dünya festivallerinde caz müziğinin çeşitli renklerine yer veriliyor. Geleneksel caz çalan efsaneler birer birer yok oluyorlar, her festivalde geleneksel bir kaç konser sanatçısı bulmak bence yeterli.

ZUHAL FOCAN (Nardis)

1- Programı inceledim tabi, genel olarak krizin etkileri çok görünüyor. Sponsorların ellerini cazdan çektiklerini hepimiz biliyoruz. Bunu en iyi bilenlerden biri benim. Onun için mevcut koşullarda festival programını yapanlar ellerinden gelenin en iyisini yapmışlar dememiz gerekiyor.

2- Özellikle tavsiye edeğim konserler; Bas gecesi - SMV (Stanley Clarke, Marcus Miller ve Victor Wooten’ın sahne alacağı 8.7.2009), 13.7.2009, CRR’deki Brad Mehldau Trio konseri, uzun aradan sonra nihayet festivale davet edilen George Benson tabii ki. Peter Cincotti niye İstinye Park’ta, belli değil yani? Ayrıca yine geçen sene çok ilgi gören European Jazz konserleri, bizim müzisyenlerimizin uluslararası projeleri devam ediyor, biliyorsunuz bu projeler ileriye yönelik, daha sonra çeşitli Avrupa ülkesinde sahne alıyorlar. Çok önemli yani. Bu yıl yine Nardis Jazz Club’da gerçekleşecek olan konserlerin şimdilik belli olan isimleri arasında Cenk Erdoğan Trio feat. Tineke Postma, Yıldız İbrahimova feat. Mike del Forro, Nilüfer Verdi Trio feat. Andreas Buchmann, Marc Sinan var. Konukları belli olmayan isimler arasında ise Ayşe Tütüncü, Genco Arı, Kamil Erdem var, başkaları da olabilir.

3- Bu soruda maddi kriteri göz önüne almadan istek yapıyorum, Son kaydı (Yesterdays) ile Keith Jarrett gelseydi diyorum. Bir de geçen sene Pori Jazz Festivali’nde Santana ile de sahne alan genç basçı kadın Esperanza Spalding keşke gelebilseydi, hatta Nardis’te çalsaydı. İtalyan saksofoncu Stefano diBattista mesela, çok isterim gelebilselerdi.

4- Bu eleştirilere katılmıyorum. Yukarıda da dediğim gibi ellerinden geleni yapıyorlar bu bir, ikincisi ise ben tüm Avrupa’daki caz festivallerinin programlarını izlemeye çalışıyorum. Bizim festivalimiz European Jazz Festivals organizasyonuna üye. Onlar bazı sanatçıları turlarına alıyor ve biraz daha ekonomik olarak dolaştırıyorlar. Bunun dışına çıkınca da George Benson gibi festival tarihi dışına çıkıyorsunuz. Ufak sahnelerde, daha düşük katılımlı konserlerin bütçelerini çıkarabilmek için büyük sahne bütçelerine gereksinimleri var. Bu yıl bir tek pop caz diyebileceğimiz Randy Crawford var, eh insaf yani. Latin var, Erkan Oğur var niye olmasın? Ayrıca bu konsept sadece bizim festival için değil bütün dünyada böyle. Bu soruyu genel caz sektörü ve müzisyenler için sormalı, mainstream’den uzaklaşıyorlar mı diye, festival için değil bence. Ayrıca kimsenin bir yere de gittiği yok, herşey var ama talep yok. Gözlemlerime göre bu yıl tüm festivallerde lokal sanatçılar çok şanslı. Hem yol hem de müzisyen ücretleri kriz döneminde yerli sanatçıları öne çıkartıyor.

ALİ SÖNMEZ (Radyo programcısı ve yazar)

İstanbul Caz Festivali’nin Danışma Kurulu üyelerinden biri olarak, sorularınıza tarafsız biçimde cevap vermem mümkün değil maalesef! O bakımdan, "festival yönetimi" ile "festival izleyicisi bir cazsever"in ortasında kalan konumumla söyleyebileceğim en önemli şey, bu yıl ekonomik krizden kaynaklanan ciddi bir sponsor desteği azalması sonucunda festival programının bizlerin aylar önceden üzerinde çalıştığımız isimlerden mahrum kaldığıdır. Umarım gelecek yılki program cazseverler açısından daha zengin ve doyurucu olur.

İMER DEMİRER (Trompetçi)

Kendisiyle telefonda konuştuğumuz sevgili İmer Demirer ise festival programlarının yalnızca bu yıl değil, bir kaç yıldan beri ’main’ anlamında caza gittikçe daha az yer ayıran bir seyir izlediğinin altını özellikle çiziyor ve ekonomik kriz her ne kadar haklı pek çok gerekçe yaratsa da bu durumu yakından gözlediğini belirtiyor.

MEHMET ULUĞ (Babylon-Pozitif)

Babylon ve Pozitif’in kurucu ortaklarından Mehmet Uluğ ile yaptığımız bir başka konuda ki görüşmede -ki bu haberi de yarın sitemizde bulabilirsiniz- kendisine bu soruları sorduk, Sn. Uluğ’un da altını ısrarla çizdiği noktada ekonomik krizin yarattığı tahribat. Sponsorların çok ürkek yapıda olduğunu ve böylesi büyük bir krizin bu tarz çalışmalarda doğrudan kendisini gösterdiğini özellikle belirtiyor.

Ayşe Tütüncü (Piyanist)

Kendisiyle mükemmel bir söyleşi yaptığımız ve önümüzdeki günlerde sitemizde yayınlanacak olan değerli piyanistimiz Ayşe Tütüncü’ye de söyleşi esnasında laf arasında sorduk, bize söylediği şöyle; "Programı henüz inceleyemedim ama bana internet sitesinde yayınlanan programda senin konserinin adı geçmiyor diye menajerim aradığında çok şaşırdım, festival yönetimini arayınca işin aslını anlattılar daha henüz ilan etmedikleri 4 konser daha varmış, bu sebeple görünmediğini öğrenince sevindim doğrusu."

Cazkolik.com / 10 Mayıs 2009, Pazar

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazda herkes üstüne düşeni yapıyor mu? Arkadaşımız Ekin Çakmak tecrübeli caz fotoğrafçısı ve radyo programcısı Levent Öget ile konuştu. » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Tunçel Gülsoy caz müziğin yaşayan efsanelerinden Charles Lloyd ile konseri öncesi konuştu. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası. » Yılın caz patlaması: Zorlu PSM Caz Festivali üçüncü yılında müthiş bir programla ilkbaharı caz renklerine boyayacak. » Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Festival Dosyası: 28. Akbank Caz Festivali kapsamlı yol haritası. Festivalin ayrıntılı programına dair tüm bilgiler burada. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Brian Eno yeni albümü "Music for Installations"ı yayınladı. Eno`nun yeni havalimanı ile nasıl bir ilgisi olabilir? » 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festival programı basın toplantısıyla açıklandı. Festival, Türkiye cazını kutsayan tarihi bir konserle açılacak. » Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Akbank Caz Festivali 27. yılında cazın tüm renklerine açık ve güçlü bir gösteriye hazırlanıyor. Ayrıntılar, isimler ve takvim yayında. » Bu yaz ilk kez gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Caz Festivali Türkiye`de cazın önemli isimlerini ağırlayacak. » 24. İstanbul Caz Festivali özel hazırlanan projeleri, farklı etkinlikleri ve konserleriyle ışıltılı bir yaz vaadediyor. » Festival tadında konserler dolu, yılın ilk büyük caz konserleri organizasyonu CRR Caz Şubatı 2017 programı belli oldu. » Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti. » 26. Akbank Caz Festival programı açıklandı: Şehrin sesleri 26. kez cazın seslerine karışacak. » 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali`nde dünyaca ünlü solistler ve orkestralar yeralacak. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Ergüven Başaran söyleşisi: Caz adlı büyüyle geçen bir ömür... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel Caz yazarları bu yaz festivalde mutlaka izlenmesi gereken en az 5 konseri öneriyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival özel bir konserle başlayacak, Suriye dağılmış ruhunu müzikte birleştirecek. » 23. İstanbul Caz Festivali programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı... » İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Best of 2014 yayında: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Müziğe yön veren iki Türk; Ertegün Kardeşler`i ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Cazkolik Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
gorusleri okudum niyeyse herkesin gorusune katiliyorum, kriz etkilemis diende haklı, azalma var diyende. Santana festival dışı mı!!
TOLGA TÜRKEŞ / 20.05.2009 15:06:12
Festival ici yada dışı bilmem ama Santana ve Leonard Cohen var, daha ne olsun.......
Fikret Tanis / 14.05.2009 13:23:55
YUKARDAN ANLADIGIM HERKESIN KATILDIGI ORTAK OLAN TEK SEYINN KRIZ OLDUGU. DIYECEGIM FESTIVAL ICIN DEGIL AMA PEK COK KISININ KENDI BECERIKSIZLIKLERINI KRIZE YIKIP ARADAN SIYRILMAYA CALISTIĞGINI DUSUNMEYE BASLADIM DOGRUSU
ELVAN MUMCU / 12.05.2009 14:27:30
Gorusleri derlemeniz cok iyi olmus, iyi fikirmis dogrusu. Katiliyorum: Kriz hakkaten cok etkilemistir... Katilmiyorum: Sanki benzer tarzda isimler var! Begendim: Yerli caz muzsyenleri sayisi artmis :)) Begenmedim: Cincottiyi cok severim Istinye Parka gitmeye urkerim simdi :) Benim goruslerim boyle!!
Nesrin Apaydin / 11.05.2009 16:03:37
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp