Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Kora virtüözü Sona Jobarteh Türkiye`de!

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İstanbul
Tarihi: 21 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Babadan oğula geçen bir öğreti olan korayı çalan ilk kadın sanatçı olan Gambia asıllı İngiliz müzisyen Sona Jobarteh, 21 Kasım akşamı; akustik Batı Afrika müziğini İş Kuleleri Konser Salonu`na taşıyacak. Konser, Sona Jobarteh`in Türkiye`deki dinleyicisiyle ilk buluşması olacak.


İpek Göztepe 4tet

Sanatçı: İpek Göztepe (v), İmer Demirer (tp), Kaan Bıyıkoğlu (p), Ozan Musluoğlu (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı?nda yarı zamanlı olarak aldığı Piyano eğitimiyle başladı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti dahil olmak üzere çeşitli Klasik Türk Müziği ve Klasik Batı Müziği korolarında yer aldı. On altı yaşından itibaren profesyonel olarak Soul başta olmak üzere Caz ve Blues kökenli müzik türlerine ait çeşitli repertuarlar ile sahne almaya başladı. Güç Başar Gülle ile caz armonisi, teori ve aranjman konularında; Randy Esen ile caz vokal alanında çalıştı. 2017 yılında Nardis Genç Caz Vokal Yarışması`nda dereceye girip Pulawy Jazz Workshop ödülüne layık görüldü. Aynı sene İstanbul Kültür Sanat Vakfı`nın düzenlediği Genç Caz seçmelerinde finale kalıp 24. İstanbul Caz Festivali`nde Parklarda Caz sahnesinde yer almaya hak kazandı. Akbank Caz Festivali, Zorlu PSM Caz Festivali gibi festivallerde de yer aldı. İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye`nin çeşitli yerlerindeki caz kulüplerinde ve müzik mekanlarında sahne almaya devam etmektedir.


 
Kendi Caz Kubbemiz

Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı?

 49783 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

"İlk dinlediğin albüm hangisiydi?", "Ben de caz dinlemek istiyorum ama neyi, kimi dinleyeceğimi bilmiyorum, tavsiye edeceğin isim, albüm var mı?" Cazla yakın herkesin ya doğrudan ya da çevresinden en sık duyduğu sorulardır. Cazkolik yayın hayatına başladığından bu yana hem bizlere gelen mailler, sorular açısından hem de yakından takip ettiğimiz gerek yerli, gerekse de dış dünyada ki caz ortamı bakımından dikkatimizi çeken sorulardan biri oldu “Caza neyi, kimi, hangi albümü dinleyerek başlayalım?”. Burada sözünü ettiğimiz şeyin kişisel tercihler olduğunu belirtmeye gerek yok kuşkusuz ama anladığımız kadarıyla ‘bu kişisel bir tercihtir yorumu’ kaçamak bir cevap oluyor açıkçası. Hele bizim gibi bir caz sitesi idare etme iddiasındaysanız, insanlara caz müziği üzerine bir şeyler söylüyorsanız en başta bu konuda söyleyeceğiniz temel bir şeyler olmalı! Yanlış mı yönlendiririz, eksik mi söyleriz, fazla mı kafa karıştırırız kısımlarına fazlaca takılmadan elinizden gelenin en iyisini tavsiye etmek en doğru olan kuşkusuz. İşte bu yazıda da bunu yapmaya çalışacağız.

* * *

Bu konuyu geçen hafta yakından takip ettik ve yeni başlayanlara öneriler, ilk albüm tavsiyeleri, hangi müzisyen, hangi şarkıcı, kimi almalıyım, neyi almalıyım tarzı önerilerin genel anlamda üç ayrı biçime sahip olduğunu gördük. Bu yazıda bundan sözetmek ve elbette albümler, isimler, parçalar, şarkılardan öneriler sunmak istiyoruz... Eğer bu yazıdan memnun kalır ve faydalı bulursanız kendimizle gurur duyacağız.

İlk dinlenen albümler...

Buna benzer yazıları daha önce de yayınladık, caz dergilerinin, internet sitelerinin sevdiği konuların başında geldiğini belirterek birkaç kez işin profesyonellerinin seçimlerini yayımlamıştık. Geçtiğimiz haftalarda bu konuya ilişkin yeniden bir yazı hazırlamayı düşünürken Steve Hoffman Music Forums’da ki konu başlığı dikkatimizi çekti, daha dğrusu, forumda tavsiyede bulunanların önerme mantığı ve nedenleri dikkatimizi çekti.

* * *

Forumda bu konuyu tartışmaya açan “ggking7” nikli şahıs sorusunu şöyle soruyordu; “Blues, rock ve reggae ile yakından ilgiliyim ama bir çok insanın da cazdan hoşlandığını ve mutlu olduğunu görüyorum, benim de cazdan hoşlanmam, sevmem için bana bir albüm, başlangıç için bir şey tavsiye edebilir misiniz?” Evet, soru böyleydi! Tahmin edeceğiniz gibi verilen cevaplar da herkesin kendi tecrübesinden yola çıkan cevaplardı.

* * *

Geçen hafta içinde bu konuda yapılmış yayınları derleyip verilen tavsiyelerin çıkış noktalarını ve hangi kriterlere göre tavsiyelerde bulunulduğunu anlamaya çalıştık. Dikkatimizi çeken iki temel konu oldu, ilki cazın swing-dixieland dönemine inen ve oradan gelen, içlerinde büyük isimlerin yer aldığı albümleri referans olarak gösterenler ki bunu yaparken sonraki dönemlerin de içlerinden örnekler seçmeyi ihmal etmiyorlar. Böylesi bir yöntemi tercih edenler sonraki dönemlerin de -mesela Bebop gibi- çok bilinen, caz tarihinde yerini almış albümlerini tavsiye ediyorlar. Bu bir yöntem, söyleyeceğimiz olamaz! Caz tarihini kucaklayan bir yöntem kuşkusuz, bunu yaparken belki de bu tavsiyelerin yanına iyi bir kitap, fotoğraf albümleri de eklenebilir.

* * *

Bir diğer tavsiye yöntemiyse 1945-48 ve sonrası dönemi temel alan listeler oldu. Burada pekçok kişinin işi Charlie Parker ve Miles Davis’e yaslayıp daha aşağılara inmemesi dikkat çekiciydi.

* * *

Şimdi tekrar yazının başına dönelim, forumda bu soruyu soran kişiye bir çok cevap verilmiş elbette, kimi ilk satın aldığı albümden söz ediyor, kimi isim telaffuz ediyor. Ama kısaca Miles Davis’in “Kind of Blue” ve "Bitches Brew”, Dave Brubeck’in “Time Out” albümlerine sıkça rastlıyorsunuz. Konuya biraz daha yakından bakarak bir şeyler söylemeyi tercih eden “Maggie” nikli katılımcı Miles Davis albümlerinin caza başlamak isteyenler için ne kadar uygun seçim olduğunu kuşkuyla soruyor ve kendi Sonny Rollins “Saxophone Colossus” deneyimini anlatıyor. Sözünü ettiği bir diğer isimse Lester Young “The Kansas City Sessions” albümü olmuş. “Maggie” nikli katılımcının söylediğine göre ilk satın aldığı albüm söyledikleriyle tezat sanki, John Coltrane’in “Ascencion” albümünü aldığını belirtiyor ve “bu albüm benim başlangıcım için doğru bir nokta oldu” diyor. Coltrane’in 1965 tarihli bu albümü günümüzde dahi avantgarde bir albümken caz dinlemeye başlamak isteyenlere ilk tavsiye edilecek albüm müdür kuşku götürür. Kuşkusuz her cazsever kendi beğenisinin yönlendirmesini izleyecektir, “Maggie”nin ki anlaşılan böyle gelişmiş.

Caz şarkıcılarının albümleri...

Foruma devam edelim, biri Charles Mingus’un “Mingus Ah Um”, “The Black Saint and The Sinner Lady”si gibi albümleri başlangıç için önerirken bir başka isim swing, dixieland, bebop dönemlerinden başlanmasını tavsiye ederek Louis Armstrong, Duke Ellington gibi isimlere yöneliyor.  Bu çerçevede “Stachmo Plays King Oliver” albümünün öne çıktığını belirtelim. Yine Coltrane’in “Love Supreme” veya “Blue Train”, “Giant Steps” albümlerinin, müzisyen olarak da Bill Evans, Billy Holiday, Ella Fitzgerald, Thelonious Monk, Sarah Vaughan gibi pekçok ismi telaffuz edenler epey çok. Son isimler arasında Holiday, Vaughan, Fitzgerald gibi caz şarkıcıları dikkatinizi çekmiştir, caz dinlemeye şarkıcılarla başlanmasını tavsiye eden görüşler de var ve bu görüş bizim Cazkolik olarak da sıcak baktığımız bir düşünce. Bunu kendi adımıza şöyle gerekçelendirelim, bu coğrafyada yaşayan bizler sözlü geleneği severek yetişiyoruz, işe bu yanıyla bakarsanız ilk kez caz dinleyecek birine yine vokalli bir albüm tavsiye ederseniz kuracağı ilişki olumlu olacaktır. Forumda ilginç olan şeyse katılımcıların ilk tartışmayı açan kişinin sorusuna cevap vermek yerine kendilerinin ilk başladıkları ya da ilk dinledikleri, satın aldıkları albümleri sıralaması olmuş. Bu anlamda belki çok verimli şeyler çıkmıyor, bunun yanında bir de tavsiyede bulunanların tavsiyelerini gerekçelendirmesi lazım, soruyu soran tavsiye istiyor ama bunun yanına gerekçes eklemek hiç fena olmaz.

Koleksiyon albümleri veya derlemeler...

Forum katılımcıları arasında en nitelikli tavsiyede bulunan Gary Freed`i diğerlerinden ayırmalı, tavsiyesi kesin olarak tutarlı, Freed caz dinlemeye karar vermiş ama nereden başlayacağını bilmeyen bir kişiye hem en ekonomik tavsiyeyi yapıyor hem en tutarlı. Freed’in tavsiyesi amazon.com’da şu anda satışta olan, 13,95 $ gibi makul bir fiyata, 4 ayrı CD’de toplam 65 parça öneriyor ki daha pratik bir öneri bulmak hakikaten zor. Üstelik bu toplama çalışmada caz tarihinin neredeyse tüm büyük isimleri eski ve sonraki dönemler var. Daha ne olsun! Bu albümün ismini biz de duyurmak isteriz; “A Night Out With Verve”. Yanısıra böylesi çalışmaların çok sayıda olduğunu da söyleyelim ve bunların bir çoğu da gerçekten özenli çalışmalar. İşte bu gerçek ve anlaşılabilir bir tavsiye. Belki de diyebiliriz ki 10 kişinin birer albümünü önermekten çok daha gerçekçi ve faydalı çünkü tüm bir dönem ve kuşak hakkında ilk elden fikre sahip olabiliyorsunuz ama başlangıcın burada kalmaması, ardından ikinci adımın atılması, özellikle kendilerine yakın gelen müzisyenleri daha yakından tanımaları çok daha önemli. Bu kişilerin hayatlarına yakınlaşmaları, onları bir müzisyen olarak ama önce birer insan olarak tanımaları, müziklerini yaşadıkları dönem ve sosyal yanlarıyla mukayese ederek anlamaya çalışmaları dinledikleri parçaları çok daha anlamlı hale getirecektir kuşkusuz. Freed’in tavsiye ettiği derleme çalışmanın benzerleri çok var, bu konuda yapılmış gerçekten çok özel çalışmalar bunlar, burada önemli olan bu yöntemin bu müzikle tanışmak isteyenlerin dolaysız ilişki kurmaları için hoş bir fırsat içerdiğidir. Çünkü böylesi koleksiyonlar profesyoneller tarafından hazırlanmış ve içindeki müziğin dinlenirliği, akıcılığı ve çeşitliliği düşünülerek oluşturulmuştur.

Başlangıç için ilk 10 albüm tarzı listeler...

En sok kullanılan ve sanıyoruz ki aslında eleştirmenlerin, caz tarihçilerinin, yazarların en sevdiği yöntem olan 10-15 albümlük listeler yapmak ve önermek. Bu konuda rastladığımız listelerin çoğunun dürüstlüğü açıktır, yani filanca albüm satılsın kaygısı olan listeler değil çoğu, bunu açık yüreklilikle söyleyebiliriz. Bu anlamda yaptığımız araştırmalar içinde sonradan ilgimizi çeken bir yazıya rastladık, Wasington Post’ta çıkan yazı 14 Aralık 2008’de yayınlanmış ve Chris Richards imzalı. Yazarın en sevdiğimiz yanı bizim şimdi yaptığımız gibi gevelemeden, laf kalabalığından uzak durarak doğrudan listesini belirtmesi olmuş, bu nedenle biz de bu listeyi sizlere aktarmak istiyoruz ama yine belirtelim ki böylesi listeler sonuçta kişisel seçimlerdir.

* * *

Chris Richards listesinin ilk sırasında bize Duke Ellington’ın “The Okeh Ellington” isimli çalışmasından söz ediyor. Sony/Columbia firmasının yayınladığı albüm hakkında yazar bize 1927-30 yıllarından bahsederken Duke’ün o yıllarda henüz yirmilerinin sonunda çok genç biri olduğunu, kendi yaratıcı sürecinin henüz yeni yeni başladığını ve sonsuz sanatsal olanakları nasıl kullanması gerektiğini yeni keşfettiği dönemin en uygun çalışmalarından biri olarak öneriyor. Albümden özellikle tavsiye ettiği parça ise ünlü “Mood Indigo”.

* * *

Yazarın listesinin ikinci sırasında efsanevi Charlie Parker’ın çok çok ünlü “Best of the Complete Savoy & Dial Studio Recordings (Savoy 1944-48)” isimli çalışması var. Bu albümü zaten caz tarihçilerinin neredeyse tümü önermektedir. Burada yazar ilginç bir benzetme yaparak Parker’ın o dönemi için cazın Usain Bolt’u olduğunu da bir espri olarak ekliyor ve cazın içine girdiği değişimden söz ederek bebop olarak anılan dönemin bu yıllarda atılan adımlarla oluştuğunu ekliyor. Albümden seçtiği parça ise ünlü “Yardbird Suite”.

* * *

Listenin üçüncü sırasında Thelonious Monk’un “Genius of Modern Music, Vol.1” isimli albümünü koymuş yazarımız Richards. Blue Note firmasınca yayınlanan albüm 1947-48 yıllarında yayınlanmış. Yazarın bu seçimde üstünde durduğu nokta Monk’un bir piyanist olmasının dışında bu yıllarda yaptığı bestelerin cazda yapısal ve mimari değişikliğe neden olan çalışmalar olması, yeni akor yapılarını geliştirmesidir. Özellikle de bahsettiği parça ise “Well You Needn’t”.

* * *

Sonraki albüm Miles Davis’in çok çok ünlü çalışması “Kind of Blue”. Aslına bakarsanız bu albümde caz yazarlarının neredeyse tümünün ilk 10 listesinde hep olan bir çalışmadır ve gerçekten de çok çok uygun bir kayıttır. Son yıllarda adı sık sık yeniden gündeme gelen albüm ilk yayınlanışının üzerinden 50 yıl geçmesiyle de sıkça anılır oldu. Bir özelliği de o yıla kadar caz tarihinin en çok satılan albümü olmasıdır ki halen caz listelerine göre haftada 5 bin adet satmaya devam eden bir albümdür. Yazar buradan bize “So What”ı özellikle seçmiş!

* * *

Yazarın sonraki seçimi ise artık 60’lı yıllardan! Eric Dolphy’nin ünlü çalışması “Out to Lunch” Blue Note tarafından 1964 yılında yayınlanan albüm ünlü Eric Dolphy’nin de en ünlü albümüdür. Yazar, albümün içindeki notlarda Dolphy’nin o yılları bir alkol bulutu içinde yaşadığından oldukça bulanık hatırladığını söylediğini belirtir. Yazarın seçimi olan parça ise “Hat and Beard”

* * *

Listenin bir sonraki albümü ise Impulse! firmasının 1970 yılında yayımladığı Alice Coltrane’in (John Coltrane’in karısı ki dikkatinizi çekmiştir Coltrane’in kendisinden değil ama karısından bir albümü seçiyor yazarımız) “Journey in Satchidananda” isimli albümüdür. Richards’ın bu çalışma için bize aktardığı not ise Alice’in kocasının ölümünden üç yıl sonra kocasının izlerini takip etmeyi seçen biri olmayı tercih etmesine yaptığı vurgudur. Önerdiği parça ise albümle aynı adı taşıyan parça.

* * *

Listenin sonlarına doğru gelirken yazarın bize önerdiği listenin bu kısmında yine bir Miles Davis çalışması var. “On The Corner”. 1972 yılında yayınlanan albüm bize Miles Davis’in yaşadığı dönemi nasıl sorgulayan biri olduğunu da göstermektedir. Zaten bir söyleşisinde “artık bir parçayı hatasız ve eksiksiz çalıyorsam kendimi tekrar etmeye başlamışım demektir” anlamında şeyler söylediğini biliyoruz. O yıllarda cazın geleceğini şekillendiren albümlerden biri olarak anılır ve hypno-funk döneminin en belirgin albümlerinin başında gelir. Bu albümden dinlememizi özellikle istediği parça ise “Helen Butte”.

* * *

Listenin sondan ikinci albümü bir Don Cherry çalışması olan 1975 tarihli “Brown Rice”. Açık söylemek gerekirse benzeri listelerde adını sıkça görmeye alışkın biri olduğunu söyleyemeyiz Cherry’nin. Don Cherry gibi Ornette Coleman’da free cazın en önde gelen isimlerindendiler ve müzikal yaşamlarının büyük bir kısmı Avrupada, dünyanın kalanında çalmakla geçti. Bu anlamda göçebe birileridir demek yanlış olmaz.

* * *

Listenin son sırasında yer alan albüm ise işte nihayet bir vokal albümü dedirtecek bir seçim, efsanevi şarkıçı Nina Simone’un 1957 ila 1993 yılları arasın kapsayan geniş dönemin retrospektif derlemesi “Anthology”. Simone kendi kuşağının en güçlü seslerinden, daha başka bir şey söylemeye pek gerek yok, albümü de hemen alın diyoruz. Yazarın bize önerdiği parça ise “Black is the Color of My True Love’s Hair”.

* * *

Umarız ki bu yazının içeriği caza nasıl başlıyayım, ne dinlemeliyim diyen pek çok cazsever adayına faydalı olacaktır. Temel olarak dinlemeye başlamanın ya da seçimler yapmanın 3 esas noktasına değindik, genel olarak toparlarsak eğer, bu seçim yönteminin ilki çevremizden gelen tavsiyeler idi ki buna bir internet forumunu örnek gösterdik. Ardından özellikle plak firmalarının ve profesyonellerin yaptığı çoklu derlemelere, koleksiyon albümlerine dikkatinizi çekmeye çalıştık ki cazı genel olarak sevme biçiminde ciddi etkileri ve katkısı olacağını düşünüyoruz bu yöntemin. Son olarak da sıkça karşılaşabileceğiniz gibi tavsiye edilen ’ilk 10 albüm’ tipi listelerden bir örneği size aktardık. Kuşkusuz ki bu da ideal yöntemlerden biridir.

* * *

Burada artık seçim dinleyene yani sizlere kalmış! Her ne olursa olsun, nasıl seçerseniz, neyi seçerseniz seçin, müzik özellikle caz müziği tıpkı evinizdeki çiçek gibi sevgi ister, kendisine ilgi göstermenizi ister, müziği kalbinizde yaşamanızı ve hayatınızın bir parçası haline getirmenizi ister! Hayatımızdaki tüm değerli şeyler öyle değil mi zaten...

Cazkolik.com / 5 Ekim 2009, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazda herkes üstüne düşeni yapıyor mu? Arkadaşımız Ekin Çakmak tecrübeli caz fotoğrafçısı ve radyo programcısı Levent Öget ile konuştu. » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Tunçel Gülsoy caz müziğin yaşayan efsanelerinden Charles Lloyd ile konseri öncesi konuştu. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası. » Yılın caz patlaması: Zorlu PSM Caz Festivali üçüncü yılında müthiş bir programla ilkbaharı caz renklerine boyayacak. » Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Festival Dosyası: 28. Akbank Caz Festivali kapsamlı yol haritası. Festivalin ayrıntılı programına dair tüm bilgiler burada. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Brian Eno yeni albümü "Music for Installations"ı yayınladı. Eno`nun yeni havalimanı ile nasıl bir ilgisi olabilir? » 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festival programı basın toplantısıyla açıklandı. Festival, Türkiye cazını kutsayan tarihi bir konserle açılacak. » Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Akbank Caz Festivali 27. yılında cazın tüm renklerine açık ve güçlü bir gösteriye hazırlanıyor. Ayrıntılar, isimler ve takvim yayında. » Bu yaz ilk kez gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Caz Festivali Türkiye`de cazın önemli isimlerini ağırlayacak. » 24. İstanbul Caz Festivali özel hazırlanan projeleri, farklı etkinlikleri ve konserleriyle ışıltılı bir yaz vaadediyor. » Festival tadında konserler dolu, yılın ilk büyük caz konserleri organizasyonu CRR Caz Şubatı 2017 programı belli oldu. » Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti. » 26. Akbank Caz Festival programı açıklandı: Şehrin sesleri 26. kez cazın seslerine karışacak. » 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali`nde dünyaca ünlü solistler ve orkestralar yeralacak. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Ergüven Başaran söyleşisi: Caz adlı büyüyle geçen bir ömür... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel Caz yazarları bu yaz festivalde mutlaka izlenmesi gereken en az 5 konseri öneriyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival özel bir konserle başlayacak, Suriye dağılmış ruhunu müzikte birleştirecek. » 23. İstanbul Caz Festivali programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı... » İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Best of 2014 yayında: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Müziğe yön veren iki Türk; Ertegün Kardeşler`i ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Cazkolik Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Arkadas. Sagli sollu bannerlardan yazi okunmuyor. Okuyabilsek baslayacagiz bi sekil. kimse bakmiyor mu siteye ya..
Kaan Atabey / 28.04.2013 21:29:15
Harika bir paylaşım,çok faydalı,teşekkürler.
H.Cihan ÜSTÜNDAĞ / 06.10.2009 17:28:24
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp