Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
Kendi Caz Kubbemiz

Biten yılın ardından yılın değerlendirmeleri devam ediyor; NPR`ın deneyimli eleştirmenlerinden Patrick Jarenwattananon yılın en iyilerini kendi süzgecinden geçirerek sıraladı.

 42595 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Jason Moran`ın 2014 albümü "All Rise"ı satın almak için tıklayın!
Satın Al!

Patrick Jarenwattannon, NPR - 2010 yılının caz müzisyeni yaklaşık yüz yıldır kayıt yapan bir geleneğe sahip, bu durum hem korkutucu hem de özgürleştirici ve bu iki özelliğin bir arada olması ise alarm veren bir durum. Alarm veriyor çünkü yola çıkıp heyecan verici yerlere varmak için gerekli müzikal kökenler var ve bu da müzisyenin en başta gelen görevi kuşkusuz, özgürleştirici çünkü işin başlangıcından bu yana caz müziği zaten bir çok yeri keşfetti ve keşfetmeye de önü açık.

Benim, 2010 yılı içindeki favori caz albümlerim caz tarihi ile etkileşim içinde olan albümler oldu. Kimi müzisyenler (Bill Carrothers, Mike Reed gibi) ellili yılların dilini kullanarak müziklerini yeniden yapılandırdıkları gibi, kimileri de (Geri Allen, Jason Moran gibi) geçmişten gelen estetik mirasın üzerine kendi sonik imzalarını attılar.

Ama sık sık da müzisyenler standart caz dışındaki müzikal etki alanlarından beslendiler, örneğin Arjantinli besteci Guillermo Klein’ın Arjantin folk müziği, Maurice Brown’ın hip hop etkilenimleri gibi. Bu doğal eklektisizm her nasılsa günümüzde doğal karşılanıyor, peki, madem öyle neden caz müzisyeni müziğin büyük oyun alanı içerisinde daha çok görünmüyor o zaman?

Cazkolik’in her zaman yakında takip ettiği seçkin eleştirmenlerden Patrick Jarenwattananon böyle söylüyor ve ekliyor, kimi müzisyenler de bu oyun alanı içinde kendi işleri ile yer alabilecekken başkalarının çalışmalarında yer almayı tercih ettiler.

Ve... bu önemli caz yazarı 10 albümü kendi 2010 seçimi olarak kısa notlarla mercek altına alarak okurlarıyla paylaşıyor, biz de sizlerle...

Gelin birlikte bakalım...

1 Jason Moran; "Ten"

Jason Moran 2010 yılını kendi albümü "Ten" ile ve içinde yer aldığı (Rudresh Mahanthappa & Bunky Green, Ralph Alessi, Charles Lloyd) gibi müzisyenlerin albümleriyle kendi yılı haline getirmeyi başardı.

Moran, bütün önemli caz basınının da teyid ettiği gibi "Ten" ile muhtemelen şimdiye kadar ki en iyi albümünü kaydetti. Thelonious Monk kanalından hareketle Jimi Hendrix geri beslemeli Moran baleler ve sanat müzeleri için yazdığı müziklerini oldukça cesur ve beklenmedik sanatsal seçimlere dönüştürerek artistik bir yol oluşturdu. Bu yolda kendisine on yıldır birlikte çaldığı Nasheet Waits ve Tarus Mateen gibi müzisyenlerle kurduğu ve artık aralarında argoya çevirerek sadece kendilerinin anladıkları müzikal uyumları eşlik ediyordu.

2 Guillermo Klein; "Domador de Huellas"

Cuchi Leguizamon Arjantin’lilerin şarkılarının bir çoğunu ezbere bildikleri ama bestecisinin ismini bile bilmedikleri (bizdeki durumun aynısı değil mi?) ülkenin kuzeybatısında yaşayan, Chacareras, Zambas, Carnavalitos isimleri verilen dini ve folklorik halk şarkılarını derleyen folk müzisyeni ve araştırmacalarından biriydi. Şimdi, Arjantin’in bu büyük müzisyen ve araştımacısı son dönem Arjantin ve dünya müziğinin önemli müzisyenlerinden, besteci, piyanist, Buenos Aires’te doğup büyümesine karşın uzun süredir New York’ta çalışmalarını sürdüren ama albümlerini geleneksel halk müziklerinden aldığı ilhamla üreten, Grammy adaylığı olan Guillermo Klein 2010 yılında yayınladığı ve yılın en iyi albümlerinden biri olarak eleştirmenlerce alkışlanan son albümü "Domador De Huellas"ı efsane besteci Leguizamon’a ve müziğine adadı.

Leguizamon’un eserlerini yeni ve kişisel bakış açısıyla yeniden besteleyen, orjinal müzikleri yeni müzikal dokulara çeviren, orijinallerindeki vokal sesleri çıkararak müziği yeni pasajlar halinde yeniden ele alan Klein Arjantin’in geçmişinden gelen sesleri modernize ederek gelecek yüzyıllara taşınmasının yolunu açmış oldu.

3 Steve Coleman and Five Elements; "Harvesting Semblances And Affiniates"

Steve Coleman ilginç bir müzisyen. Besteci, alto saksofonist olan başarılı müzisyen 13. yüzyılda yaşayan felsefecilerinden ve bu dönem düşünürlerin anlaşılması zor metrik rakam sistemlerinden oluşan astrolojik takvimlerinden etkilenmiş bir müzisyen. İlk olarak 2006 yılında kullandığı "Beş Element" kavramını ve albümünü daha sonraları kurduğu gruplara yeniden isim olarak eklemeyi ihmal etmedi. Yarı deli bilim adamı görünümlü albümleriyle Steve Coleman ilginç ve entelektüel bir isim, üstelik son albümü yılın en iyilerinden biri kabul ediliyor eleştirmenlerce. Albüm verdiği isim "Harvesting Semblances And Affiniates"i dilimize nasıl çeviririz bilemedik, (mesela "Hasat, Görünümler ve Yakınlıklar" desek ne anlatmış oluruz?). Her neyse, albümü dinlerseniz belki bu kadar laftan daha iyi bir sonuç alırsınız. Sersemleten ritmik groove’lar, keskin parlamalar, Jen Shyu’nun sözsüz vokalleriyle dolu bir albüm elimizdeki kayıt. Steve Coleman ayrıca modern bestecilerden Per Norgard’ın korolu bir parçasını da kullanmış. Yani anlayacağınız bu albümde gezgin mistikler ve korkmuş, dehşete kapılmış dinleyiciler için ilginç bir şeyler var.

4 Bill Carrothers; "Joy Spring"

Bill Carothers az sayıda nüfusuyla, yılın büyük kesiminde daimi olarak beyaz kar örtüsüyle simgeleşmiş Michigan Peninsula’ya taşınmadan önce New York ve çevresinde caz piyanosunun aranan isimlerinden biriydi. Ünlü piyanist yanına seçkin New York’lu müzisyenler basçı Drew Gress ve davulcu Bill Stewart’ı da alarak ellili yılların büyüklerinden trompetçi Clifford Brown’ın bestelerini yeniden yorumladığı kurnaz albümüyle tekrar gözde biri. Bir diğer deyişle yeryüzündeki en iyi materyallerden biri olan Brown’ın besteleriyle. Kurnağlığın anahtarı, zamanın straight kayıtları olan karamsar tonlu baladları kullanarak onları swing yorumlara çevirmesidir. Ana akım cazın kendi yolundan ayrılmayan ama belli belirsiz delimsirek tonları lezzetli, çılgınca, zevkli ve zekice kullanarak.

5 Maurice Brown; "The Cycle Of Love"

Chicago çıkışlı genç trompetçi Maurice Brown Hurricane Kasırgası sıraları da dahil olmak üzere bir dönem yaşadığı New Orleans faslını tamamlayıp New York’ta yaşamaya başladıktan bir süre sonra ikinci albümü "The Cycle Of Love"ı kaydetti. Albümüne bakınca yaşadığı yıllar boyunca önemli bir yol katettiği anlaşılıyor Brown’ın. Hip hop’un global estetiği de dahil olmak üzere R&B ve rap müzisyenleriyle yaptığı ortak çalışmaları gayet net hissedibiliyoruz ama yanısıra özellikle tenor saksofonist Derek Douget ile safkan caza dönük bir kompozisyon anlayışı da var. Sonuç olarak hip hop ile büyümüş genç caz neslinin müzikerinden oluşan bir caz kaydıdır bu elimizdeki albüm.

6 Mary Halvorson Quintet; "Saturn Sings"

2002 yılından bu yana New York çevresinde faaliyet gösteren Halvorson kayıtlarını çoğunlukla trio ve quintet formlarında yapmayı tercih ediyor. Halvorson’u günümüzün önemli ve seçkin kadın gitarist ve bestecilerinden yapan şey ikinci albümünde belirgin olarak görünüyor. "Saturn Sings" isimli albümünde bestelerine trompet ve saksofon da ekleyen Halvorson Jonathan Finlayson ve Jon Irabagon gibi isimlerle çalışmayı tercih etmiş. Görkemli ve etli bir müziği var gitaristin. Şarkıları bazen swing gibi salıncaklı bir duygu veriyor bazen de müziklerini çok renkli gerginlikle boyuyor. Albümü free jazz’ın içine sokmak da dışına koymak da kolay değil. Her ne olursa olsun ama jazz.

7 Geri Allen; "Flying Toward The Sounds"

Cazkolik olarak Patrick Jarenwattananon’u listesine bakınca sadece iki albümde kesişmişiz usta eleştirmenle. İlk sıradaki "Ten" ve şimdi bu albüm. Diğerleri ya gözümüzden kaçmış ya da erişememişiz. her iki halde de kusur bizde! Geri Allen bu yıl piyasaya iki albüm birden sürdü, kendimize buradan bir artı çünkü her ikisini de duyurduk. Basit bir karar gibi gözükmekle birlikte kahramanları olan Cecil Taylor, McCoy Tyner ve Herbie Hancock’tan aldığı esinlerle bestelediği dokuz özgün beste var bu albümde. Bir kere Allen günümüzün en seçkin ve rafine piyanistlerinden, mükemmel bir icra ve kayıt, ikincisi besteler harika. Solo piyano kaydı bir albüm ve duyduğumuz müzikler alışılmadık soyut doğaçlamalarla dolu karanlık, hareketli ve kavrayıcı etkilerle dolu.

8 Fight The Big Bull feat. Steven Bernstein; "All Is Gladness In The Kingdom"

Free jazz ve güneye ait müziklerin geniş bir düzlemde kesiştiğini düşünün, bu fikre bir de 8 ila 11 kişilik geniş bir big band kadrosu ekleyin ortaya dolgun orkestrası ve gökgürültüsü gibi müzikleriyle tıka basa dolu bir müzik çıkacaktır. Fight The Big Bull’un müziğini yasnıtan bir tanımlama ancak böyle olabilir. Bunlara bir de vızıldayan slide trompetiyle New York’lu müzik gurusu Steven Bernstein’i ekleyin tabii...

9 Chris Lightcap’s Bigmouth; "Deluxe"

Şık gümüş aksamlarıyla kırmızı ve krem rengi üstü açılabilir bir Cabrio basçı Chris Lightcap’in deluxe CD kapağında uzanmış duruyor. Büyük boyutlu ızgaralı ön cephesiyle muhtemelen bu tür araçlar büyük bir zihinsel imaja çağrı yaptırıyor. Lightcap müziği sürmenin son derece akıllı bir bestecisidir. Nefes alan melodileri vardır, Craig Taborn’un elektrik piyanosu, Gerald Cleaver’ın davuluyla motor yolunu alır. Tony Malaby ve Chris Cheek’in tenor saksofonlarına ek Andrew D’Angelo’nun altosu ön planda şık ukalalıklar yaparlar. Gaza bastığında akıp giden, arkasından bakakaldığınız bir araba gibidir Chris Lightcap!

10 Mike Reed’s People, Places And Things; "Stories And Negotiations"

Başka ellerde olsaydı uçuran bir kayıt olacaktı bu albüm, bir kaç birinci sınıf solisti bir araya getirecek, bazı melodileri ardarda sıralayacak ve kaydı basıp gidecektiniz ama söz konusu olan kişi davulcu Mike Reed olunca yapılan iş Chicago caz tarihine geçmeye kararlı bir kayıt olmalıdır. Bir kere bu albümde önceki nesillerden üç Chicago’lu centilmen var, trompetçi Art Hoyle, trombonist Juian Priester ve saksofonist Ira Sullivan. Chicago Millenium Park’ta canlı olarak yapılan kayıt 50’lerin tonlarını cüretkar ve modern tonlarla yeniden örgüler. Sahnede toplam 8 müzisyen vardır ve her birinin kaliteli sololarından sırası geldikçe faydalanır.

Cazkolik.com / 10 Ocak 2011, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazda herkes üstüne düşeni yapıyor mu? Arkadaşımız Ekin Çakmak tecrübeli caz fotoğrafçısı ve radyo programcısı Levent Öget ile konuştu. » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Tunçel Gülsoy caz müziğin yaşayan efsanelerinden Charles Lloyd ile konseri öncesi konuştu. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası. » Yılın caz patlaması: Zorlu PSM Caz Festivali üçüncü yılında müthiş bir programla ilkbaharı caz renklerine boyayacak. » Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Festival Dosyası: 28. Akbank Caz Festivali kapsamlı yol haritası. Festivalin ayrıntılı programına dair tüm bilgiler burada. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Brian Eno yeni albümü "Music for Installations"ı yayınladı. Eno`nun yeni havalimanı ile nasıl bir ilgisi olabilir? » 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festival programı basın toplantısıyla açıklandı. Festival, Türkiye cazını kutsayan tarihi bir konserle açılacak. » Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Akbank Caz Festivali 27. yılında cazın tüm renklerine açık ve güçlü bir gösteriye hazırlanıyor. Ayrıntılar, isimler ve takvim yayında. » Bu yaz ilk kez gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Caz Festivali Türkiye`de cazın önemli isimlerini ağırlayacak. » 24. İstanbul Caz Festivali özel hazırlanan projeleri, farklı etkinlikleri ve konserleriyle ışıltılı bir yaz vaadediyor. » Festival tadında konserler dolu, yılın ilk büyük caz konserleri organizasyonu CRR Caz Şubatı 2017 programı belli oldu. » Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti. » 26. Akbank Caz Festival programı açıklandı: Şehrin sesleri 26. kez cazın seslerine karışacak. » 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali`nde dünyaca ünlü solistler ve orkestralar yeralacak. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Ergüven Başaran söyleşisi: Caz adlı büyüyle geçen bir ömür... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel Caz yazarları bu yaz festivalde mutlaka izlenmesi gereken en az 5 konseri öneriyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival özel bir konserle başlayacak, Suriye dağılmış ruhunu müzikte birleştirecek. » 23. İstanbul Caz Festivali programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı... » İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Best of 2014 yayında: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Müziğe yön veren iki Türk; Ertegün Kardeşler`i ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Cazkolik Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp