Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 21 Eylül.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik-g
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll`un 174 dile çevrilen eşsiz eseri “Alice Harikalar Diyarında”, Serdar Biliş’in yönetmenliği, Beyhan Murphy’nin koreografisiyle çağdaş bir müzikal uyarlamayla sahneleniyor. Müzikalde Serenay Sarıkaya “Alice”, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” rolü ile başrolleri paylaşacak. “Ben kimim?” Hangisi gerçek, hangisi sanal?
Kendini yaşadığı hayatın içerisine sıkışmış hisseden Alice, bir mobil uygulamanın çağrısına uyar ve beyaz tavşanı takip ederek sanal dünyanın içine dalar.  “Ben Kimim?” sorusuna cevap ararken kendini fantastik bir dünyada bulan Alice, hayal gücü zenginliğiyle bu yeni evrende kendi cesaretini sınayacak, korkularıyla, arzularıyla baş başa kalacaktır.  “Alice” müzikali, gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın, büyüme hikayesidir. Oyuncular: Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim, Merve Dizdar, Yönetmen: Serdar Biliş, Müzik: Tuluğ Tırpan, Koreograf: Beyhan Murphy, Metin: Aylin Alıveren, Murat Uyurkulak, Sahne Tasarım: Gamze Kuş, Kostüm Tasarım: Ayşegül Alev, Işık Tasarım: Cem Yılmazer, Multimedya Tasarım ve Prodüksiyon: Illusionist, "Duy Beni" ve "Kuzey Yıldızı" Şarkıları Söz ve Müzik: Nil Karaibrahimgil, Dansçılar: Ahmet Şahin, Burhan Yücel, Buse Öztekin, Ceyda Özcan, Ferhat Güneş, Kamola Rashıdova, Nil Batırbaygil, Ozan Akgün, Taner Güngör, Balca Kızılkaya, Celalettin Rumi Güngör, Cüneyt Üstün, Damla Ürk, Fethi Arda Ergül, Gültekin Karataş, Işıl Derya Bıçakçı, Kaan Doğruer, Mehtap Çınar, Oğuz Turgutgenç, Tuğçe Göncü, Cemal Acet, Ekin Tunceli, Gürdeniz Bursalı, İzel Durmuş.


 
Kendi Caz Kubbemiz

Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir...

 6362 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Bu yazıda dinlemeniz için Ahmad Jamal`dan iki parça seçtik, ilki, yazıda sözü geçen 58 tarihli "But Not For Me" albümüne adını veren parça, diğeri ise 56 yılında kaydettiği albümden alınan "Volga Boatman" isimli çalışmadır.


Ahmad Jamal piyanoyla tanıştığı 3-4 yaşına dair hayal meyal izlenimlerini bir keresinde şöyle anlatıyordu; "Bir akşam, herkes evde, evimizin oturma odasındaki piyanonun yanında duruyordum, piyanonun başında oturan harika amcam Lawrance`ın beni durdurup, `hadi bakalım, şimdi benim çaldıklarımı sen de aynen çal bakalım, göriyim seni` diyerek beni kışkırttığını hatırlıyorum. Evimizin içinde bir piyano olmasına rağmen daha tuşlarına bile dokunmamıştım iyi hatırlıyorum... Ben de amcamın sözüne uydum ve oturdum, o nereye bastıysa aynısını yapmaya çalıştım. Daha üç yaşındaydım... Sonraki hikayenin geri kalan kısmını siz de biliyorsunuz zaten..."

Evlerinde piyano olan şanslı bir ailenin oğlu olarak 1930 yılında dünyaya gelen Ahmad Jamal müzisyenliğin kendisini seçtiğine inananlardan. Öykünün kalanını yine kendi anlatıyor; "Benim için ne harika bir yolculuk oldu ve halen de sürüyor. Pittsburg`da, dünyanın sanata en yatkın ve seven insanlarının yaşadığı bölgede doğdum. Benim için büyük bir şanstı. Biliyor musunuz, tam yedi yıl boyunca her sabah ünlü caz bestecisi Billy Strayhorn`un ailesinin evine gazete götüren çocuktum. Billy benden 17 yaş büyüktü ve o sıralar zaten artık orada oturmuyordu ama annesi babası vardı. Benim gibi Pittsburg`lu başka öyle çok isim var ki; George Benson mesela, Roy Eldridge, Art Blakey, Erroll Garner, Kenny Clarke, Billy Eckstein, Gene Kelly, Stanley Turrentine... Daha kimler, caz tarihi gibi değil mi...

Yedi yaşındayken de ilk derslerimi benim için harika bir kadın olan Mary Cardwell Dawson`dan aldım. Onun üzerimdeki etkisi büyüktür, bunu hep söylerim.

1951 yılına gelindiğinde ise ilk albümüm "Ahmad`s Blues" yayınlandı. Ben bu albüme 1948 yılında çalışmaya başlamıştım, 18 yaşındaydım, o sıralar St. Louis civarındaki bir dans grubunda piyanist olarak çalışıyordum. Albüm yayınlandığında ise 21 yaşındaydım."

Bugün, artık 81 yaşında, yaşayan caz efsanesi olan Ahmad Jamal 60 yıl önce ilk albümü "Ahmad`s Blues"u dönemin plak firmalarından Okeh Records için yayınladığında henüz 21 yaşında genç bir caz piyanistiydi. İlk albümünde bugün de halen dinlenen folk bestesi Billy Boy`u yeniden düzenledi, albümde ayrıca (kendi bestesi olmayan ünlü) Poinciana gibi parçalar vardı.

* * *

Bu yazıyı her kim okuyorsa o cazsever dostumuza "Ahmad`s Blues" albümüne adını veren parçayı, yani "Ahmad`s Blues"u mutlaka dinlemesini tavsiye etmemiz şart! Caz tarihini biraz bilen, takip eden herkesin bu parçayı dinlediği anda kendi dönemi içinde parçanın aslında nasıl bir farklılığa işaret ettiğini hemen anlayacaktır. Müthiş dramatik etkisi olan, adeta yaklaşan Fransız Yeni Dalga hareketinin duygusal ruhunu on yıl öncesinden haber veren bir parçadır. Dinleyenin üzerindeki `dark` etki, Jamal`in piyanosunun eşsiz blues`u, davulun sinir edici ritmik sakinliği doğrusu muhteşemdir.

Jamal anlatmaya devam eder; "Aynı yıl, yani 1951`de daha sonraları içlerinde Miles Davis`in de olduğu pek çok müzisyen tarafından yüzlerce kez konserlerde çalınan, albümlere kaydedilen "New Rhumba"yı bestelemiştim. En ünlü olan kaydımı ise 1958 yılında Chicago Pershing Hotel`de yaptım. Bu albümde bence 20. yüzyılın en yetenekli iki müzisyeni Israel Cosby ve Vernell Fournier ile çalışmıştım, zaten adı geçen otelde 1955 yılından itibaren bir süre `house trio` olarak da çalıştık, ama o zaman aramızda gitarist Ray Crawford`da vardı..."

O yılların caz piyanosundaki hipnotik Ahmad Jamal etkisi cazseverlerin üzerinde sürüyor. Hepimiz aslında halen "Ahmad`s Blues"u dinliyoruz... Ünlü Amerikan yazarı F. Scott Fitzgerald şöyle yazar; "Sabaha karşının saat üçünde / Ruhun karanlık gecesinde..." Ahmad Jamal`ın işte tam da o yıllarda müzikseverin kalbine kazınan ismi bir daha silinmemecesine yazılmış oldu.

* * *

Yeniden dönelim 1958 yılına... 28 yaşındaki genç piyanist için hayatının en önemli yıllarından biridir. Chicago Pershing Hotel`in lounge`ında çalmak için anlaşma yapmıştır. Chicago`nun kalbinde yer alan otelde sahne almak caz dünyasının ortasında olmak gibi bir şeydir onun için. 16 Ocak gecesi, dönemin ünlü plak şirketinin teknik ekibi Pershing Hotel`e gelerek canlı kayıt ekipmanlarını yerleştirirler. Ahmad Jamal ve arkadaşları o gece iki ayrı set olarak tam 43 parça çalar. Bu geceden çıkan ve Jamal`in en iyi albümüm dediği kayıtlar "But Not For Me" adıyla yayınlanır. Bu albümün içinde adı Ahmad Jamal ile özdeşleşen ünlü "Poinciana" parçası da vardır. Albüm Billboard`un top 100 listesinde tam 107 hafta kalır ve ilk üçe kadar çıkar.

Şimdilerde günlük basında Jamal ile ilgili her haberin başına eklenen ama niye öyle söylendiğine dair arkası sanırız yazanlar tarafından da bilinmediği için boş bırakılan bir söz vardır, malum okuyunca hatırlayacaksınız, Miles Davis`e atfen aktarılan "Tüm ilhamım ondan geliyor" dediği söz, tam da bu yılların Miles Quintet`leri dönemine denk gelen Jamal`ın `cool` piyanosuna olan vurgusudur Davis`in. Tam da böyle söylediğini Milestones isimli otobiyografiden okuyoruz. Jack Chambers`ın kaleme aldığı otobiyografide "All my inspiration today comes from Ahmad Jamal" der, elbette kastettiği Jamal`in o yıllardaki piyanosudur ve o piyanoya olan hayranlığını kaç kez vurguladığını başka yerlerde de okuruz. Aslında, Miles Davis esasen pek çok kez Ahmad Jamal`in çalımındaki muhteşem espasa vurgu yapar. Bu konuda Miles`ın söylediği en bilinen söz "Jamal`in tekniği örneğin Oscar Peterson gibi değildir, Jamal`in müziğinde şeyler birbirinin içine doğru akışkandır." açıklamasıdır.

* * *

"But Not For Me"nin başarısı Jamal ve triosunu başka bir çok şehre sürükler. Bunlardan biri yine aynı yıl bu kez Washinton D.C.`nin ünlü Spotlite Club`ın da verdiği konserdir. Bu konser de kaydedilir ve yayınlanır. Ahmad Jamal`in bu dönem şekillenen müziği ikinci kuşak bebop`çuların müziğini müthiş etkiler. Bir çok eleştirmen Ahmad Jamal`in piyanosunu duyan müzisyenler için `bir daha hiç bir şey eskisi gibi olmadı` benzeri açıklamalar yapılır.

Jamal`in piyanosu sonrasında bebop müzisyenleri artık kendilerine yalınlık kavramı üzerinde daha radikal ve ilerici melodik müzikler aramaya başladılar. Süslemelerden kaçınan, müziği yalın haliyle algılamayı seven parçaların peşinde oldular. Ünlü caz tarihçisi Joachim Berendt Ahmad Jamal için piyanist Erroll Garner ekolünden söz ederek şöyle der; "Erroll Garner o kadar kendine özgü ve orijinal bir müzisyendir ki, kendisine yakınlığından söz edilebilecek iki müzisyender biri Ahmad Jamal`dır" (diğeri ise Ellis Larkins`tir). Yazar, bu yıllarda Jamal`ın tarzının eleştirmenleri de kende arasında ikiye ayırdığındığını anlatır, bir kısım eleştirmen Jamal`ın tarzının yararsız olduğundan bahsetmesine rağmen daha büyük ve tabii en başta Miles Davis`li taraf Jamal`i caz dahisi olarak alkışlamaktadır.

Bu kadar önemli isimden alıntı yaptıktan sonra ortaya çıkan bir gerçek var ki buna değinmeden geçmek olmaz, ilk başta Miles Davis bu konuya değinmişti, yeniden hatırlatmakta fayda var, Joachim Berendt ve Günther Schuller gibi tarihçiler de Ahmad Jamal`in piyanosundaki zamanlamaya dikkat çeker. Yukarda Miles Davis`in ağzından söylediğimiz `espace` meselesi. Bir çok ismin özellikle dikkat çektiği bu nokta o dönemin müziklerini dinlediğimizde biz sıradan dinleyicilerin dahi farkedeceği kadar belirgin. Üstelik Schuller bu durumu şöye izah ediyor; "Ahmad Jamal`in sadeliği ile süslemeleri öylesine ustalıklı ki bu birleşimin hiç bir yerinde bir ek izi göremiyorsunuz..."

* * *

Değerli cazsever dostlar, Ahmad Jamal gibi bir müzisyen bir yıl aradan sonra bir kez daha "Ramazanda Caz" konserleri için İstanbul`a geliyor. Gerek bu yazının içeriğinde okurken dinlediğiniz müzik olsun, gerekse de Ramazanda Caz müzisyenleri için yayına alacağımız özel playlistte olsun, lütfen konsere gitmeden bu müzikleri dinleyin. Hepimiz kendimizce Ahmad Jamal`i bir şekilde tanıyor olabiliriz veya onun ne denli önemli bir isim olduğunu biliyor olabiliriz, ama, o sahnede izleyeceğimiz 81 yaşındaki adam bugün cazın yaşayan son bir kaç efsanesinden biridir. Böyle bir ismin yeniden İstanbul`a gelmesini fırsat bilip biletlerimizi zaman geçirmeden derhal alalım lütfen.

Ahmad Jamal konser biletini satın almak için lütfen bu satıra tıklayınız!


Haberde kullanılan resim DownBeat dergisinin Ahmad Jamal söyleşisini yayınladığı Mart 2010 yılı sayısından alınmıştır.

Feridun Ertaşkan
Cazkolik.com
/ 08 Ağustos 2011, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Feridun Ertaşkan Röportajı: Zorlu PSM Neue Step! Festivalde izleyeceğimiz Sylvain Chauveau ile konuştuk. » 26. İstanbul Caz Festivali Nazlı Toprak & Bill Charlap röportajı: Sırları ve tarifleriyle Bill Charlap » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası. » Yılın caz patlaması: Zorlu PSM Caz Festivali üçüncü yılında müthiş bir programla ilkbaharı caz renklerine boyayacak. » Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Festival Dosyası: 28. Akbank Caz Festivali kapsamlı yol haritası. Festivalin ayrıntılı programına dair tüm bilgiler burada. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Brian Eno yeni albümü "Music for Installations"ı yayınladı. Eno`nun yeni havalimanı ile nasıl bir ilgisi olabilir? » 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festival programı basın toplantısıyla açıklandı. Festival, Türkiye cazını kutsayan tarihi bir konserle açılacak. » Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Akbank Caz Festivali 27. yılında cazın tüm renklerine açık ve güçlü bir gösteriye hazırlanıyor. Ayrıntılar, isimler ve takvim yayında. » Bu yaz ilk kez gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Caz Festivali Türkiye`de cazın önemli isimlerini ağırlayacak. » 24. İstanbul Caz Festivali özel hazırlanan projeleri, farklı etkinlikleri ve konserleriyle ışıltılı bir yaz vaadediyor. » Festival tadında konserler dolu, yılın ilk büyük caz konserleri organizasyonu CRR Caz Şubatı 2017 programı belli oldu. » Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti. » 26. Akbank Caz Festival programı açıklandı: Şehrin sesleri 26. kez cazın seslerine karışacak. » 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali`nde dünyaca ünlü solistler ve orkestralar yeralacak. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Ergüven Başaran söyleşisi: Caz adlı büyüyle geçen bir ömür... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel Caz yazarları bu yaz festivalde mutlaka izlenmesi gereken en az 5 konseri öneriyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival özel bir konserle başlayacak, Suriye dağılmış ruhunu müzikte birleştirecek. » 23. İstanbul Caz Festivali programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı... » İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Best of 2014 yayında: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Müziğe yön veren iki Türk; Ertegün Kardeşler`i ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Cazkolik Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp