Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 21 Eylül.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik-g
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll`un 174 dile çevrilen eşsiz eseri “Alice Harikalar Diyarında”, Serdar Biliş’in yönetmenliği, Beyhan Murphy’nin koreografisiyle çağdaş bir müzikal uyarlamayla sahneleniyor. Müzikalde Serenay Sarıkaya “Alice”, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” rolü ile başrolleri paylaşacak. “Ben kimim?” Hangisi gerçek, hangisi sanal?
Kendini yaşadığı hayatın içerisine sıkışmış hisseden Alice, bir mobil uygulamanın çağrısına uyar ve beyaz tavşanı takip ederek sanal dünyanın içine dalar.  “Ben Kimim?” sorusuna cevap ararken kendini fantastik bir dünyada bulan Alice, hayal gücü zenginliğiyle bu yeni evrende kendi cesaretini sınayacak, korkularıyla, arzularıyla baş başa kalacaktır.  “Alice” müzikali, gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın, büyüme hikayesidir. Oyuncular: Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim, Merve Dizdar, Yönetmen: Serdar Biliş, Müzik: Tuluğ Tırpan, Koreograf: Beyhan Murphy, Metin: Aylin Alıveren, Murat Uyurkulak, Sahne Tasarım: Gamze Kuş, Kostüm Tasarım: Ayşegül Alev, Işık Tasarım: Cem Yılmazer, Multimedya Tasarım ve Prodüksiyon: Illusionist, "Duy Beni" ve "Kuzey Yıldızı" Şarkıları Söz ve Müzik: Nil Karaibrahimgil, Dansçılar: Ahmet Şahin, Burhan Yücel, Buse Öztekin, Ceyda Özcan, Ferhat Güneş, Kamola Rashıdova, Nil Batırbaygil, Ozan Akgün, Taner Güngör, Balca Kızılkaya, Celalettin Rumi Güngör, Cüneyt Üstün, Damla Ürk, Fethi Arda Ergül, Gültekin Karataş, Işıl Derya Bıçakçı, Kaan Doğruer, Mehtap Çınar, Oğuz Turgutgenç, Tuğçe Göncü, Cemal Acet, Ekin Tunceli, Gürdeniz Bursalı, İzel Durmuş.


 
Kendi Caz Kubbemiz

Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması...

 6108 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Sevgili Cazkolik okurları, Sonny Rollins üzerine yazdığımız portreyi okurken hiç kuşkusuz usta ile ilgili bir şeyleri de insan bir yandan dinlemek ister, bu nedenle caz devi Rollins`in kariyerinin en önemli albümleri arasında kabul edilen Tenor Madness isimli kaydından seçtiğimiz bir parçayı da beraberinde yayınlıyoruz.


<   yazının baş tarafı ana sayfadadır   >   yer alan bir avuç ismin olduğunu görürsünüz ki bu isimler caz tanrısı kategorisinde sayılabilecek isimlerdir. İşte İş Sanat sahnesi Kasım başında böyle bir ismi, artık ülkemizde görmekten umudumuzu kestiğimiz bir ismi Sonny Rollins`i sahnesinde ülkemiz dinleyicisiyle buluşturuyor. Sonny Rollins gibi sıradışı özelliklere sahip bir isim için sıradan bir yazıdan öte özel bir portre çalışması yapmamız gerektiğini düşündük, hem de iki bölüm olarak...


Bir caz devinin portresi; Sonny Rollins

Günümüzde caz müziğinin yaşayan tanrısı Sonny Rollins caz tarihinin en önemli albümlerinden kabul edilen Saxophone Colussus`u kaydettiğinde henüz yirmibeş yaşlarında genç bir müzisyendi ama kimi caz tarihçileri için bu dev müzisyenin muhtelif inziva dönemleri ve kendinden kuşku duyma nöbetleri nedeniyle parlak kariyeri bu albümle başlayan süreçle bir anlamda erken kesintilere uğradı ama kimileri için de Sonny Rollins`in sorgulayan ruhunun cazı canlandıran çok derin bir etkisi vardı.

Bu anlamda Rollins`in durumu Yunan mitolojisindeki Prometheus`u andırmaktadır. Meşaleyi dünyaya indirmek için elinden gelen her şeyi yapan, her tür riski göze alabilen Prometheus`u... Sonny Rollins sound için gereken arayışta bulunmaktan hiç bir zaman çekinmedi. Bu yüzden sesi benzersizdir. Evet ağırdır, hamdır, serttir ama hassastır...

İlk gençlik günlerinden beri örnek aldığı idolü Coleman Hawkins ile birlikte 1963 yılında ilk kez kayıt yapmak için stüdyoya girdiğinde 32 yaşındaydı, oysa Harlem`li ergen bir çocukken kapısında kendisinden imza almak için saatlerce beklediğini gayet iyi hatırlıyordu. İşte o adam şimdi karşısındaydı. Birlikte Lover Man ve Just Friends`i çaldılar.

Rollins o dönem yani ellilerde genç bir Bebopçu iken enstrümanındaki kelime haznesini geliştirmek için çok geç olmadığını farketmiş bu yüzden Hard Bop`a yönelmişti. 1956 yılında kaydettikleri Tenor Madness`te John Coltrane ile stilistik öğeleri paylaşarak çaldılar. Albüm tam bir dönem canavarıdır. O yılları böylesine iyi anlatan bir albüm daha bulmak zordur. Piyanoda Red Garland, basta Paul Chambers, davulda Philly Joe Jones ve John Coltrane ile Sonny Rollins. Aman allahım! Ne kadro ama! Kimi eleştirmenler bu albümde iki tenor saksofoncu olmasının Ornette Coleman gibi müzisyenlerin kendini yeniden sorgulamak durumunda bıraktığını anlatır. Bu apaçık davetkâr bir seçimdir...

Rollins`in Tenor Madness ve Saxophone Colossus`taki kompozisyonları usta müzisyenin etki alanını bugünlerin çok daha ötesine götürecek denli büyük bir imza halini almış, modern standartlara dönüşmüştür. Ustanın canlı performansları modern caz konusunda üretilmiş en iyi doğaçlamalar arasında sayılır.


Peki kimdir Theodore Walter Sonny Rollins...


9 Eylül 1930 yılında New York`ta dünyaya gelen büyük müzisyenin ailesi Virgin Adaları ve Haiti kökenlidir. Rollins henüz çok küçük bir çocukken aile Harlem`in Sugarhill`ine komşu olarak taşındılar. Oturdukları semtte dönemin en iyi müzisyenleri arasında gösterilen Andy Kirk, Don Redman ve Coleman Hawkins`de yaşıyordu.

Rollins müziğe ilk piyanoyla başladı. Saksofona geçmesi Louis Jordan tarzı swing çalmaya başlamasıyladır ve annesine alto saksofon almak istediğini söyler. Saksofonu ilk Coleman Hawkins`i taklit ederek çalmaya başlar.

Önceleri uzunca süre yerel ritm`n`blues ve swing gruplarında çalarak devam eden Rollins bu dönem ilk kaydını şarkıcı Babs Gonzales ile yapar. O sıralarda yine komşuları arasında olan Thelonious Monk`la tanıştıktan ve onun müziğini dinlemeye başladıktan sonra Bebop`un kendisi için aradığı müzik olduğuna karar verir ki bu dönem aynı zamanda Monk`un Rollins`in akıl hocası olduğu dönemdir.

Kendini New York`un seçkin caz çevresine çok çabuk kabul ettirmeyi başarmıştır. Henüz yirmili yaşlarındaydı ve J.J.Johnson, Bud Powell, Miles Davis gibi isimlerle kayıtlar yapmıştı bile. Caz çevrelerinin onu erken yaşta aralarına almasının Rollins`e getirdiği en önemli avantajlardan ya da artılardan biri diyelim kendinden genç müzisyenler arasında birden dikkate alınması gereken bir kahraman gibi algılanmasıdır. Gerçekten de güçlü ritmik hissiyle yenilikçi, erkeksi ve saldırgan tonu vardı ama işte kimi eleştirmenlere göre de bu erken alkışlar onun kısa zaman içinde kendinden şüphe duyduğu dönemin oluşmasına katkıda bulunmuş olabilir diye yorumlanıyordu.

Ellili yılların başlarında Chicago`ya taşınmaya karar verdi ve gitti. New York gibi bir yerde kazandığı bunca başarının ardından bu gidiş caz çevresinde bir tür kaçış olarak algılanmıştı, belki işin içinde kaçma duygusu vardı ama bir yandan da Rollins kendi kuşağını esir alan uyuşturucu bağımlılığı illetinden kendini uzak tutmak istiyordu, biraz da bu nedenle New York`tan ayrılmayı istemişti.

Bir kaç yılın ardından yeniden New York çevresinde görünmeye başladığında `hip hero` niteliğinden fazla şey kaybetmemiş olduğunu farketti. Kendini yeniden dönemin ritmik ve melodik yaratıcı müziğin içinde bulmuştu bile ve ön saflarda hard bop denilen okulun temellerini müzisyen dostlarıyla birlikte atmaya başlamıştı.

1955 ile 58 yılları arasında o dönem Chicago`da birlikte çaldığı Clifford Brown - Max Roach beşlisi için henüz hiç beste yapmamışken dahi besteci yanını alabildiğine geliştirmeye başlamıştı. Bu dönem yazdıkları arasında St Thomas, Valse Hot, Oleo ve Airegin gibi çok önemli parçalar vardı. Bu bestelerin son ikisini Miles Davis ile birlikte ayrıca çaldılar.

Ellili yılların ikinci yarısını freelance müzisyen olarak geçiren Rollins düzenli bir grubun içine girmeyi pek tercih etmedi. Daha ziyade kendini Thelonious Monk gibi isimlerin yanında sideman olarak görmeyi tercih ediyordu ama bir East Coast müzisyeni olarak Prestige, Blue Note gibi firmalara bu dönem Way Out West gibi majör kimi albümler kaydetmekten de geri durmadı.

Sonny Rollins`in öncü yanlarından biri de ellilerin ikinci yarısında, 1957 - 58 yıllarında trio formatında öncü nitelikli gelişmeler yaratma çabasına girişebilmiş olmasıdır. Caz triosunda ritmik ve melodik yaratıcılığı daha da açığa çıkarmak ve vurgusunu artırmak istiyordu, ona göre bunu yapabilmenin tek yolu da bu tarz müzikte piyanonun hakimiyetini azaltması gerekliliği idi ve basçı Wilbur Ware, davulcu Elvin Jones ile kurduğu üçlüyle Village Vanguard`da kaydettiği I Can`t Get Started gibi parçalarla efsanevi A Night At Village Vanguard albümünü kaydetti.

Daha öncesinde, Prestige Records`un prodüktörleri Saxophone Colossus albümü için kendisine kayıt daveti gönderdiklerinde aynı dönemde kendisinin geçirdiği parlak dönemin paralelinde ufukta muazzam bir tenor John Coltrane`in gümbür gümbür ayak sesleri duyulmaya başlanmıştı. Kimi tarihçiler, Coltrane`in bu yükselişinin Rollins`in kendine olan güvenini sekteye uğrattığını iddia ederler halbuki ikisi de yakın arkadaştırlar ve Rollins Colossus`ta birlikte çalmak için Coltrane`i davet etmekten çekinmez ama yine de bu durumu doğrular görünen verilerin başında Sonny Rollins`in 1959 yılından itibaren sürecek üç yıllık bir suskunluk dönemine girmesiyle John Coltrane`in Giant Steps gibi dev bir albümü kaydetmesi, Ornette Coleman gibi bir East Coast majör ismin belirmesi aynı dönemin birbirine paralel gelişmeleridir.

* * *

Sonny Rollins için bundan sonrası aynı zamanda altmışlı yılların başlamasına denk gelen bu dönem kimi dini eğilimlerin de hayatında önemli rol oynamaya başladığı, motivasyonları arasında farklı âlâmetlerinde belirdiği yeni dönemdir. Biraz da bu nedenle Sonny Rollins hakkında tek bir yazı değil iki farklı portre kaleme almayı düşündük. İlki, yukarda okuduğunuz yani altmışların başına kadar uzanan dönem ve ikinci yazı olarak da sonrası. Ama bu sonrayı 2 Kasım İstanbul konser izlenimleriyle birlikte ele alacağımız farklı bir yazıyla değerlendirmeyi istiyoruz.

Cazkolik.com / 27 Ekim 2011, Perşembe

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Feridun Ertaşkan Röportajı: Zorlu PSM Neue Step! Festivalde izleyeceğimiz Sylvain Chauveau ile konuştuk. » 26. İstanbul Caz Festivali Nazlı Toprak & Bill Charlap röportajı: Sırları ve tarifleriyle Bill Charlap » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası. » Yılın caz patlaması: Zorlu PSM Caz Festivali üçüncü yılında müthiş bir programla ilkbaharı caz renklerine boyayacak. » Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Festival Dosyası: 28. Akbank Caz Festivali kapsamlı yol haritası. Festivalin ayrıntılı programına dair tüm bilgiler burada. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Brian Eno yeni albümü "Music for Installations"ı yayınladı. Eno`nun yeni havalimanı ile nasıl bir ilgisi olabilir? » 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festival programı basın toplantısıyla açıklandı. Festival, Türkiye cazını kutsayan tarihi bir konserle açılacak. » Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Akbank Caz Festivali 27. yılında cazın tüm renklerine açık ve güçlü bir gösteriye hazırlanıyor. Ayrıntılar, isimler ve takvim yayında. » Bu yaz ilk kez gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Caz Festivali Türkiye`de cazın önemli isimlerini ağırlayacak. » 24. İstanbul Caz Festivali özel hazırlanan projeleri, farklı etkinlikleri ve konserleriyle ışıltılı bir yaz vaadediyor. » Festival tadında konserler dolu, yılın ilk büyük caz konserleri organizasyonu CRR Caz Şubatı 2017 programı belli oldu. » Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti. » 26. Akbank Caz Festival programı açıklandı: Şehrin sesleri 26. kez cazın seslerine karışacak. » 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali`nde dünyaca ünlü solistler ve orkestralar yeralacak. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Ergüven Başaran söyleşisi: Caz adlı büyüyle geçen bir ömür... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel Caz yazarları bu yaz festivalde mutlaka izlenmesi gereken en az 5 konseri öneriyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival özel bir konserle başlayacak, Suriye dağılmış ruhunu müzikte birleştirecek. » 23. İstanbul Caz Festivali programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı... » İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Best of 2014 yayında: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Müziğe yön veren iki Türk; Ertegün Kardeşler`i ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Cazkolik Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Geçen hafta Levon -Linda Kuyumcıyanların hayal kahvesi. YIRMIDOKUZ da. Kızlarının düğününde , bir İngiliz caz grubu. Muhteşemdi. Swing. Ve Foxtrot çaldılar. ...... O grubun adını arıyorum. Cazsız kalmayın. Metin Kaşo
Metin Kaşo / 22.09.2014 22:54:51
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp