Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 21 Eylül.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik-g
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll`un 174 dile çevrilen eşsiz eseri “Alice Harikalar Diyarında”, Serdar Biliş’in yönetmenliği, Beyhan Murphy’nin koreografisiyle çağdaş bir müzikal uyarlamayla sahneleniyor. Müzikalde Serenay Sarıkaya “Alice”, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” rolü ile başrolleri paylaşacak. “Ben kimim?” Hangisi gerçek, hangisi sanal?
Kendini yaşadığı hayatın içerisine sıkışmış hisseden Alice, bir mobil uygulamanın çağrısına uyar ve beyaz tavşanı takip ederek sanal dünyanın içine dalar.  “Ben Kimim?” sorusuna cevap ararken kendini fantastik bir dünyada bulan Alice, hayal gücü zenginliğiyle bu yeni evrende kendi cesaretini sınayacak, korkularıyla, arzularıyla baş başa kalacaktır.  “Alice” müzikali, gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın, büyüme hikayesidir. Oyuncular: Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim, Merve Dizdar, Yönetmen: Serdar Biliş, Müzik: Tuluğ Tırpan, Koreograf: Beyhan Murphy, Metin: Aylin Alıveren, Murat Uyurkulak, Sahne Tasarım: Gamze Kuş, Kostüm Tasarım: Ayşegül Alev, Işık Tasarım: Cem Yılmazer, Multimedya Tasarım ve Prodüksiyon: Illusionist, "Duy Beni" ve "Kuzey Yıldızı" Şarkıları Söz ve Müzik: Nil Karaibrahimgil, Dansçılar: Ahmet Şahin, Burhan Yücel, Buse Öztekin, Ceyda Özcan, Ferhat Güneş, Kamola Rashıdova, Nil Batırbaygil, Ozan Akgün, Taner Güngör, Balca Kızılkaya, Celalettin Rumi Güngör, Cüneyt Üstün, Damla Ürk, Fethi Arda Ergül, Gültekin Karataş, Işıl Derya Bıçakçı, Kaan Doğruer, Mehtap Çınar, Oğuz Turgutgenç, Tuğçe Göncü, Cemal Acet, Ekin Tunceli, Gürdeniz Bursalı, İzel Durmuş.


 
Kendi Caz Kubbemiz

Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı.

 8634 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Caz dünyası yaklaşık yüz yıldır caz standartlarının etrafında döner ve cazın gerçek okulu standartlar adı verilen bestelerdir. Önce bu gerçeği iyice bir tespit edip konunun çevresini ondan sonra zenginleştirmeye başlayalım. Tabii, cazda standartlar denen olgunun kökeni esasen yirmili, otuzlu, kırklı yıllara dayanıyorsa da yerinde durmayıp sahip olduğu hazineyi sürekli geliştiren bir kavramdır. Yani, demek istediğimiz, her dönemin öne çıkan kimi besteleri zamanla bu özel grubun içinde kendi yerini bulur. Bütün dünyada standartlar deyince başlangıç yılları, swing dönemlerinin akla gelmesi çok normal, yüzlerce bestenin en önemlileri kabul etmek gerekir ki bu yıllarda yazılmıştır. Standartların okul olma özelliğinin nedeni bir yerde budur, yani yirmilerde yazılmış bir standardın üstünden nerden baksanız en az 4-5 nesil geçmiş, nesiller boyu binlerce kez ve binlerce farklı şekilde söylenmiş, kaydedilmiştir. Tüm bu kayıtlar bize neredeyse yüz yıl öncesine kadar uzanan bir mukayese imkanı verir. Genç bir caz sanatçısı albümünde seslendireceği standardın yüzlerce farklı yorumunu dinleyerek kendi yaratacağı farkı test etme imkanı bulur. Standartlar tıpkı güçlü genetik miras gibidir. Kendi dönemleri başta olmak üzere sonraki yıllarda bestelenen başka binlerce esere rağmen zaman geçtikçe caz tarihi içindeki yerini iyice sağlamlaştırır.

Gerçi, bu yazının amacı caz standartları hakkında bir makale yazmak değil ama içlerinden biri var ki bu yazının ve aşağıda dinleyeceğiniz müziklerin esas konusu: All Of Me

Standartların kralı: "All Of Me"

Standartların kralı deyince tabii bu çok bağlayıcı bir ifade, farkındayız, bir çok kişi haklı nedenlerle katılmayıp o değil, bu diyecektir, olabilir, ama yine de bir Gerald Marks & Seymour Simons bestesi olan ve bu yıl 82 yaşına basan All Of Me caz tarihinin en çok seslendirilmiş, eğer varsa standartların da standardı küçük, seçkin bir grubun ön sırasını işgal eden özel müziklerden biridir.

1931 yılında besteci Gerald Marks`ın Seymour Simons ile ortaya çıkardığı All Of Me tüm caz tarihinin en çok seslendirilen eserleri arasında yer alır. Aynı zamanda bir başka çok ünlü beste olan That`s What I Want For Christmas`ın da (ki romantik Christmas filmlerinin değişmez şarkılarındandır) bestecisi olan Marks`ın All Of Me`si ilk kez bestelendiği yıl Ruth Etting tarafından radyoda söylendi. Yani tam 82 yıl önce. Sözlü beste olarak hemen radyoların listelerinde yerini alan All Of Me hem sözlü, hem de sözsüz olarak hiç tartışmasız onbinlerce kez seslendirilmiştir. Tabii, hemen öne çıkan bir kaç yorum var ki caz tarihi boyunca bu All Of Me yorumları sonraki kuşaklar için hep bir örnek teşkil etmeyi sürdürür. Örneğin Ella Fitzgerald`ın yorumu, Billie Holiday`in Lester Young ile yorumları, Lester`ın ayrıca piyanist Teddy Wilson ile kaydettiği albümü, Sarah Vaughan`ın 1957 tarihli Swingn` Easy kaydı, Dinah Washington`ın 1958 Newport Festival yorumu, erkek solistlerde Frank Sinatra, Frankie Laine yorumları. Sözsüz kayıtlarda nerdeyse tüm nesillerin çalışmaları muhteşem bir arşiv oluşturur. Caz müziğini aşıp bir çok büyük pop starının da seslendirdiği All Of Me`nin sözleri basit ve kısa, müziği olağanüstüdür. Daha ilk mısrada yakalar dinleyiciyi. İkinci mısrada gücünü artırır. Toplam üç dakika civarında toparlanan şarkının sıradışı gücü tüm caz yüzyılına ilham verir.

All of me
Why not take all of me
Can`t you see
I`m no good without you
Take my lips
I want to lose them
Take my arms
I`ll never use them
Your goodbye left me with eyes that cry
How can I go on dear, without you
You took the part that once was my heart
So why not take all of me

Yazının bundan sonraki bölümüne All Of Me`nin birbirinden farklı yorumlarına eklenen kısa notlarla devam ediyoruz. Okuyacağınız notlar ve dinleyeceğiniz videolar herhangi bir neden gözetilmeden sıralanmıştır.

Elbette, binlerce beste arasından seçim yapmak gerçekten zor ama işe kolay yanından bakmakta fayda var. Birincisi, binlerce kayıttan öne çıkan ve caz tarihine özel olarak adını kaydettirmiş yorumlar var. Bunları bir şekilde sebep gözetmeden vermek lazım. İkincisi, sözlü ve sözsüz olarak öne çıkan kayıtları mutlaka vermek lazım gibi anlaşılabilir nedenler bulmak kolay.


Lester Young & Teddy Wilson: "Pres And Teddy" (1956 tarihli albümden)

Listenin ilk sırasına belki şaşıracaksınız ama sözsüz bir kaydı alıyoruz. Bir çok eleştirmene göre hala tüm zamanların en iyi All Of Me kayıtlarından biriyle karşı karşıyayız. All Of Me galiba esasen bu ikili için yazılmış bile diyebilirsiniz. Piyanoda Teddy Wilson, tenor saksofonda Lester Young, basta Gene Ramey ve davulda `Papa` Jo Jones`un olduğu bu tarihi kayıt gerçekten sihirli özelliklere sahip.


Dinah Washington: "All Of Me" (1958 tarihli Newport Jazz Festival`inden özel bir video kayıt)

Caz tarihinin gelmiş geçmiş en iyi seslerinden biri kabul edilen Dinah Washington ayrıca All Of Me`nin de en iyi icracılarındandır. İzleyeceğiniz bu video, ses ve görüntü bakımından iyi değil ama bu önemli standardın en önemli kayıtlarından biri olması önemli. Sahnede inanılmaz bir kadro var; Trompette Blue Mitchell, bariton saksofonda Sahib Shihab, trombonda Urbie Green ve Melba Liston, piyanoda Wynton Kelly, vibrafonda Terry Gibbs, basta Paul West ve davulda Max Roach`ın yer aldığı kadro şimdi insana inanılmaz geliyor.


Ella With Nelson Riddle Orchestra: "All Of Me" (1961 tarihli "Ella Swings Gently With Nelson" albümünden)

Muhtemelen All Of Me yorumlayan büyük sesler arasından seçim yapılması en zor olanlarından biri Ella. Hem çok sayıda yorumu var, hem birbirinden çok farklı kayıtlar. Seveni çok olduğu gibi, sevmeyeni de çok olan yorumlar! Bizim buraya aldığımız albüm 1961 yılında Concord`dan çıkan Nelson Riddle Big Band ile kaydettiği çalışması. All Of Me`yi hem Ella`nın en iyi yorumlarından birinde hem de büyük bir orkestrayla dinlemek ikisi bir arada işlemlerden biri. Özellikle Ella`nın bu yorumda kelimelerle oynayış şekli kimilerince hayli eleştirilmiş, aynı oranda başka bir kesimce de çok başarılı bulunmuştu. Karar sizin!


Billie Holiday: "All Of Me"

Açıkçası kafamızı en çok karıştıran All Of Me seçimi Billie Holiday`de oldu. Şu nedenden dolayı; Bille Holiday`in en bilinen All Of Me söyleme tarzı şarkının ikinci satırın sonundaki Me kelimesiyle yaptığı vurgu (şahsen) en az sevdiğimiz tarz söyleşişi, gelin görün ki aradığımız versiyon ne elimizde var ne de YouTube`da bulabildik, bulduğumuz en iyisi bu. Diğerlerinin hepsi ilk söyleyişe ait tavırlı olanları.

Şu sesteki zerafete, güzelliğe ve şahsiyete bakar mısınız? Cazın en kişilikli seslerinin başında gelen Billie Holiday`in bu yorumu sonuna The Man I Love eklenmiş hali.


Herhalde en merak edilen sorulardan biri Charlie Parker All Of Me`yi nasıl kaydetmiştir değil mi? Evet, onun da cevabı var...

Charlie Parker & Lennie Tristano: "All Of Me" (1951, Private Recording)

Bu listenin belki en ilginç kaydı aslında bir kayıt bile sayılmaz. Yıl 1951. Yer, New York`da piyanist Lennie Tristano`nun apartman dairesi. Evde kimler var? Lennie Tristano piyano, Charlie Parker alto saksofon ve Kenny Clarke brushes (hem de bir telefon defterinin üzerine vurarak çalıyor). Kaydı, Parker`ın karısı Chan`dan hediye bir teyp kaydedicisi var, ona yapıyorlar.


Merak edilen bir başka soru şu; All of Me bir tenor saksofon parçasıdır. Evet, öyledir... Peki ama o zaman Miles Davis gibi biri bu parçayla imtihanını nasıl vermiş dersiniz? Bu imtihandan pek emin değiliz, çünkü Miles Davis bu parçayı sanki kaydetmemiş. Eğer gerçekten öyleyse bunda şaşılacak bir şey yok ama yine de ilginç. Sadece bir kayıt bulabildik, o da derleme bir albüm ve inanın çok kötü, Miles Davis`e ait olduğu bile belli değil. Miles Davis ile ilgili bulduğumuz tek cevap bu. Eğer sizin bildiğiniz varsa haber verin çok mutlu oluruz.


Ellilerden henüz ayrılamadık...

Lee Konitz: "All Of Me" (1956 tarihli Inside H-Fi isimli albümden)

İşte harika bir yorum daha... Yaşayan efsanelerden Lee Konitz`in 1956 tarihli LP`si Inside H-Fi mükemmel bir çalışmadır. Altoda Konitz`e piyanoda Sal Mosca, gitarda Billy Bauer, Arnold Fiskind ve Peter Ind`in basta, Dick Scott`un davulda eşlik ettiği çalışmda All Of Me gibi başyka standartlar da var ve hem rhyhm section`ın swing tadı hem Konitz`in sarkastik alto lezzeti inanılmaz bir güzellikte buluşmuş.


Vokallere geri dönelim ma bu sefer erkek seslere...

Frank Sinatra: "All Of Me"

Erkek seslerinde belirgin bir durum var ki Frank Sinatra kendi nesli dahil kendinden sonrakileri de bu şarkının yorumu konusunda fazlasıyla etkilemiş bir şarkıcı. Bizim buraya seçtiğimiz aslında nasıl basitçe söylenmiş değil mi? Evet, öyle ama bir çok ses kendini öyle paralıyor ki bu basitliğe insanın hayran olmaması elde değil.


Louis Armstrong: "All Of Me"

Sinatra`nın başedemeyeceği tek adam herhalde Louis Armstrong`dur. İşin şakası Armstrong`un bu şarkıya kendi tarzını ve harikuladeliğini katması düşünülemezdi dahi. Hele o kendine özgü scat`lara girince dünyada ondan iyisi yok. Bu dinlediğimiz düzenlemede bir de klarnet ve sonradan toplu kopuş var ki hafazanallah!

http://www.youtube.com/watch?v=5kyfyZjkzL0


Michael Buble: "All Of Me" (Crazy Love isimli albümünden)

Günümüze kadar geldik. Erkek seslerinden son örnek belki son on yıllar boyunca kaydedilmiş en iyi yorumlardan biri Michael Buble`den geliyor. Crazy Love isimli albümündeki big band yorumu tek kelimeyle muhteşem. Eski günleri hiç aratmıyor. Buble`nin sesi ile parçanın dengesi muhteşem. 10 üzerinden 10!


Son dedik ama...

Rod Stewart: "All Of Me"

Bu konuda farklı bir tavrın adamı Rod Stewart`ın performansını da anmadan geçmek olmaz. Caz müzisyenlerinin yorumları yanında hayli farklı damak tadlarına seslenen bir yorum olsa da Stewart`ın benzersiz sesi parçayı ilginç kılıyor.


Farklı renkler, farklı tadlar...

Eric Clapton: "All Of Me"

Eric Clapton artık iyice blues müzisyeni oldu. Zaten en sevdiği müziğin blues olduğunu biliyoruz. All Of Me`yi de swing & blues yorumlayan Clapton`ın Rod`dan iyi iş çıkardığı kesin! Arada kendi gitar rif`leri de işin cabası. Sözü bir başka caz standardının adıyla bitirelim: Nice work if you can get it!


Bireli Lagrene: "All Of Me"

Bu listenin hiç şüphesiz en iyi ve en farklı kayıtlarından biri Avrupalı manuş gitar ustası Bireli Lagrene`den geliyor. Böyle bir coşku, böyle bir lezzet yok! All Of Me manuş ustalarının en sevdiği parçalar arasında olması gayet normal. Bu konuda bir de Rosenberg Trio`nun işlerine bakmanızda fayda var. Django`yu unutmadık merak etmeyin ama Bireli yeni ve hakeden bir örnek.

Cazkolik.com / 28 Temmuz 2013, Pazar

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Feridun Ertaşkan Röportajı: Zorlu PSM Neue Step! Festivalde izleyeceğimiz Sylvain Chauveau ile konuştuk. » 26. İstanbul Caz Festivali Nazlı Toprak & Bill Charlap röportajı: Sırları ve tarifleriyle Bill Charlap » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası. » Yılın caz patlaması: Zorlu PSM Caz Festivali üçüncü yılında müthiş bir programla ilkbaharı caz renklerine boyayacak. » Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Festival Dosyası: 28. Akbank Caz Festivali kapsamlı yol haritası. Festivalin ayrıntılı programına dair tüm bilgiler burada. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Brian Eno yeni albümü "Music for Installations"ı yayınladı. Eno`nun yeni havalimanı ile nasıl bir ilgisi olabilir? » 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festival programı basın toplantısıyla açıklandı. Festival, Türkiye cazını kutsayan tarihi bir konserle açılacak. » Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Akbank Caz Festivali 27. yılında cazın tüm renklerine açık ve güçlü bir gösteriye hazırlanıyor. Ayrıntılar, isimler ve takvim yayında. » Bu yaz ilk kez gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Caz Festivali Türkiye`de cazın önemli isimlerini ağırlayacak. » 24. İstanbul Caz Festivali özel hazırlanan projeleri, farklı etkinlikleri ve konserleriyle ışıltılı bir yaz vaadediyor. » Festival tadında konserler dolu, yılın ilk büyük caz konserleri organizasyonu CRR Caz Şubatı 2017 programı belli oldu. » Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti. » 26. Akbank Caz Festival programı açıklandı: Şehrin sesleri 26. kez cazın seslerine karışacak. » 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali`nde dünyaca ünlü solistler ve orkestralar yeralacak. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Ergüven Başaran söyleşisi: Caz adlı büyüyle geçen bir ömür... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel Caz yazarları bu yaz festivalde mutlaka izlenmesi gereken en az 5 konseri öneriyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival özel bir konserle başlayacak, Suriye dağılmış ruhunu müzikte birleştirecek. » 23. İstanbul Caz Festivali programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı... » İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Best of 2014 yayında: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Müziğe yön veren iki Türk; Ertegün Kardeşler`i ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Cazkolik Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Hazırlayan ya da hazırlayanlara çok teşekkürler !Caz ile ilk kez tanışanların çoğunun yolu genellikle önce "" All Of Me "" den geçer :)Sevgilerimle ..
Demet İlik / 28.07.2013 23:45:39
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp