Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sébah & Joaillier Fotoğraf Stüdyosu

Mekan: Büyükada Vapur İskelesi
Tarihi: 20 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : Sébah & Joaillier Fotoğraf Stüdyosu imzasını taşıyan ve 1885-1920 yılları arasında Adalar`dan görüntüleri içeren 25 fotoğraflık sergi, 21 Eylül – 20 Kasım tarihleri arası Büyükada tarihi vapur iskelesi üzerinde ziyarete açık olacak. Ağırlıklı bölümü Büyükada`dan olan fotoğraflarda Heybeliada, Burgaz Adası`nın bir kısmı, Kaşık Adası ve sisler içinde olsa da Kınalıada`dan kareler yer alıyor. En çok bu bölgelerde çalışan Sébah & Joaillier fotoğrafçıları, bu sayede manastırları, kiliseleri, meydanları, insanları ve adanın ayrılmaz parçası olan eşekleri de objektife almış. Sergilenen koleksiyon, Joaillier ailesinin beşinci kuşak üyelerinden Fabrizio Casaretto`nun arşivinden alındı. Casaretto, stüdyonun imzasını taşıyan ve Adalar`a ait olan 25 fotoğrafa ulaştığını söylüyor ve bu sayının artabileceğini de dile getiriyor. Stüdyonun ortaklarından Polycarpe Joaillier`nin Büyükadalı oluşu, bu fotoğraflara farklı bir anlam katıyor. Sergi, Levanten Kültür Mirası Vakfı ve Adalar Müzesi tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Mirası Adalar Grişimi işbirliği ile düzenleniyor. 21 Eylül Cumartesi günü açılacak sergi, 20 Kasım tarihine kadar ziyarete açık kalacak.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Baturay Yarkın (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 20 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/4
Etkinlik Bilgisi : Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


East-West Chamber Orchestra

Sanatçı: Rostislav Krimer şef, piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 20 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Piyano Konçertosu Yaylı Çalgılar Versiyonu, La Majör
Arensky Çaykovski`nin bir teması üzerine çeşitlemeler
Weinberg Oda Senfonisi No. 1
Çaykovski Yaylı Çalgılar için Serenad
East-West (Doğu-Batı) Oda Orkestrası; Belarus, Çekya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Estonya, Japonya, İsrail, İtalya, Letonya, Litvanya, Polonya, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerdeki önde gelen orkestraların solo enstrümantistlerinden oluşmaktadır. Orkestranın üyeleri müzik akademisi profesörleri olmalarının yanı sıra Tchaikovsky, ARD, Long-Thibaud ve Paganini gibi dünya çapındaki en prestijli yarışmaların da kazananlarıdır. Doğu ile Batı arasında köprü kuran, iş birlikleri sağlayan Oda Orkestrası, Yuri Bashmet Uluslararası Müzik Festivali’nin 2015 yılından beri (orchestra in-residence) yerleşik orkestrasıdır. Orkestra, UNICEF ve diğer pek çok yardım kuruluşu için konserler vermektedir. Sanat yönetmenliğini Rostislav Krimer’in yaptığı orkestranın Naxos Records ile de pek çok albüm kaydı bulunmaktadır.

 


Soojin Suh

Sanatçı: Soojin Suh - Davul, Daniel Ko - Alto Saksafon, Hachul Song - Soprano, Tenor Saksafon, Younghoo Kim - Kontrbas
Mekan: Akbank Sanat, Taksim, İstanbul
Tarihi: 20 Kasım.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Davulcu, besteci ve eğitimci SooJin Suh, profesyonel kariyerine Seul’de 2008`de başlamasından bu yana, Kore’nin en gelecek vadeden davulculardan biri olarak ün kazandı. 1984`te Seul’de doğan SooJin, 5 yaşından itibaren klasik piyano,17 yaşından itibarense davul eğitimi aldı. Ardından, New York City College`dan lisans derecesini aldı. City College`dan mezun olduktan sonra Seul`e döndü ve çeşitli müzisyenler ile serbest müzisyen olarak çalmaya başladı. Eşlikçi olarak çeşitli gruplarla yirmiden fazla kayıt yaptı. Grup lideri olarak ise, 2014’te “The Moon In Your Hand”, 2018’de “Strange Liberation” albümlerini yayımldı. Ayrıca, 2018 yılında ünlü ECM plak şirketinden bir albüm çıkaran The Near East Quartet ile tüm dünyada konserler verdi.


 
Kendi Caz Kubbemiz

Müziğe yön veren iki Türk; Ertegün Kardeşler`i ne kadar tanıyoruz?

 9226 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop Atlantic Records tarihini özetleyen 20 CD`li özel box seti satın almak için tıklayın!
Satın Al!

Kuruluşunun

70. yılına doğru

müzik dünyasına

yön veren 2 Türk;

Ahmet ve Nesuhi

Ertegün ile

Atlantic Records

hikayesi

Bir görüşe göre, sahip ve kurucu isimleri bir Türk; Ahmet Ertegün (ki sonradan abisi Nesuhi`de şirkete katılarak ikinci Türk olacaktır) ve bir de dişçilik okuyan bir Musevi; Herb Abramson olan caz ve müzik tarihinin köklü plak şirketi Atlantic Records`un bu yıl kuruluşunun 70. yılı. Eğer, müzik şirketi kurma fikrinin ilk kez Ertegün kardeşlerin babaları ve Türkiye Cumhuriyeti`nin ilk ABD büyükelçisi Münir Ertegün`ün 1944 yılında ölümü sonrası aile bireylerinin farklı gelecek kararları almaları ve anne ile kızkardeşin Türkiye`ye dönmesi sonrası kardeşlerin `music business` işine girmeye karar verdikleri yıl olarak kabul edersek, bu yıl şirketin 70. yılı ama şirket tarihine göz gezdirdiğinizde esas kuruluş tarihinin 1947 olduğunu görürsünüz.

* * *

Her neyse… Bu detay çok önemli değil… Önemli olan, bu işin üç kişilik merkezinde tek ortak kişinin Ahmet Ertegün olduğudur. Gerçi, ağabey Nesuhi belki caza daha tutkuyla bağlıdır ama o farklı bir karar alıp babasının ölümü sonrası Kaliforniya`ya gider. Ahmet Ertegün ise yaşadıkları yer Washington`da yola devam etmeye karar verir ve Waxie Maxie isimli bir plak mağazasında çalışmaya başlar. Waxie Maxie 1923 yılında kurulmuş bir müzik mağazasıdır. Daha doğrusu, Waxie Maxie`s Quality Music Shop isimli kimi kendi kaydı olan plaklar sattığı, plakların yanında kayıt cihazları, radyolar, gramofonlar da satılan, bir yandan müzisyenlere plak kayıtları yapan bir mağazadır ve mağaza çok başarılı olduğu söylenen jukebox satıcısı Max Silverman tarafından kurulmuştur. Hatta, mağazanın ön kısmında, salonluk yerinde Sarah Vaughan, Margaret Whiting, Buddy Rich gibi isimlerin konserler verdiği, radyo yayınlarının yapıldığı, hatta bu konserler esnasında gençlerin taşkınlık yaptığı ve polisin bazen duruma müdahele ettiği dahi söylenir. İşte, Ahmet Ertegün burada `record` işi konusunda önemli bir deneyim kazanacağını düşünüyordu ve haksız çıkmadı, plak kaydı işine girmeyi gerçekçi olarak burada kafasına koydu.

Bu yazı çerçevesinde sadece Atlantic Records`un kuruluşu ve sonrasını ele aldığımız için Nesuhi ve Ahmet`in çocukluk yıllarına girmek gereksiz o halde 1947 yılından yola devam…

Ama tabii şu kadarından bahsetmek gerekecek; Nesuhi ve Ahmet kardeşler `music business` işlerine girişmeden çok daha önce caz konusunda oldukça bilgi sahibiydiler. Kardeşlerin 15 bin kadar 78 devirli caz ve blues plağa sahip olduğu bilinir. Ayrıca iki kardeş ve Abramson`un daha savaş yıllarında birlikte caz konserleri organize ettiğini, sahnede Lester Young, Sidney Bechet gibi caz devlerini ağırladığını da biliyoruz. Nihayetinde bu birikim zaman içinde bir müzik şirketine dönüşecektir.

* * *

Bu işi yapmayı kafaya ilk koyan kişi Ahmet Ertegün böyle bir işin altından tek başına kalkamayacağını düşünür ve önceki yıllarda birlikte konserler organize ettiği ve güvendiği, o sıra dişçilik okuyan Abramson`a işi birlikte kurmayı teklif eder ve ikili birlikte yola çıkar. Gereken sermaye baba dostu, aile dişçisi ve bir Türk olan Dr. Vahdi Sabit`ten sağlanır. Temin edilen para 10 bin dolardır ki o zaman için çok büyük bir paradır. Hatta, doğru mudur bilinmez Dr. Sabit`in bu parayı bulabilmek için evini ipotek ettirdiği söylenir.

Atlantic Records artık kurulmuştu

Böyle bir iş için şanslı insanlardır çünkü Dr. Vahdi Sabit onlara ne paranın geri dönüşü konusunda baskı yapmaktadır ne de işlerine karışmakta. Bu özgüvenin sağladığı özgürlükle kısa zamanda müzik piyasasında iyi bir üne sahip olurlar. Ahmet Ertegün`ün söylediği gibi, yayınlamak istedikleri plaklar müzik mağazasına gittiklerinde bizzat kendilerinin satın almak isteyecekleri plaklardır. Şirketin müzisyenlerle de arası iyidir zira diğer müzik şirketleri müzisyenlere pay olarak en fazla %2 civarında ödeme yaparken -hatta dönemin ayrımcılık gerçeği gereği siyahlara daha bile az- Atlantic Records %3 ile 5 arasında ödeme yaparak müzisyenler arasında ciddi sempati kazanır. Herkes onlarla kontrat yapmayı istemektedir. Belki de bu yüzden Atlantic Records`un ilk yıllara ilişkin seçimleri epey eklektiktir. Stan Kenton, Art Pepper, Shelly Manne, Pete Rugalo, Tiny Grimes gibi isimlerin yanında Delta Rhythm Boys, The Clovers, The Cardinals gibi vokal grupları ve Ruth Brown, Stic McGhee, Joe Turner gibi blues`cular vardır. Bu isimlere kısa zaman içinde dönemin progresif caz yapan isimleri Howard McGhee, James Moody, Dizzy Gillespie gibi isimler ve başka şarkıcılar katılır.

İlk plak

Atlantic Records`un yayınladığı ilk plak New Orleans`lı efsanevi şarkıcı ve piyanist Henry Roeland "Roy" Byrd ya da tanınan ismiyle Professor Longhair`indir. "Mardi Gras in New Orleans" şarkısıyla simgeleşen Longhair`in ardından Stick McGhee`nin "Drinkin` Wine Spo-Dee-O-Dee" gelir ki zamanın büyük hiti olur şarkı. 1950`de Joe Morris`in R&B çalışması "Anytime, Anyplace, Anywhere" listelerde 1 numaraya oturur. Bir sene sonra da Ahmet Ertegün`ün vokal grubu Clovers için yazdığı "Don`t You Know I Love You" ve Ruth Brown`ın şarkıları ardı ardına liste başı olur.

Atlantic Records`un hızlı davrandığı yenilikçi konulardan biri ise 33`lük plaklara ilk giren firmalardan olmasıdır. 78`liklerin hakimiyetini kısa sürede gerileten 33`lük kayıtlar özellikle R&B kayıtları için sanki ideal formattır.

* * *

1953 yılına kadar Atlantic firması temelde üç kişilik firmaydı. Ahmet Ertegün, Herb Abramson ve muhasebe işlerine bakan karısı Miriam. 1953 yılında Herb`ün askere alınmasıyla şirkette işgücü boşluğu oluşur ama Herb`ün pozisyonu değişmez, askerde maaşı ödenir fakat ortaya çıkan işgücü kaybını kapatmak gerekmektedir ve Herb ile Ahmet işe Jerry Wexler`i almaya karar verirler. Wexler o sıra 36 yaşındadır ve siyah müziği iyi bilmesiyle tanınır. Gazetecilikle başladığı mesleğe prodüktörlükle devam etmiş ve nihayet daha etkili bir pozisyona kavuşmayı başarmıştır. Şirkete girmeden önce Ahmet Ertegün`ün dikkatini ve beğenisini Billboard dergisindeki yazılarıyla çok önceden çekmiş olan Wexler işe başkan yardımcısı olarak başlar ve 2.063 $ ile şirketin %13 hissesine ortak olur.

1954 yılı firma için büyük bir yıl olur çünkü müzik tarihine şirketin ismini kazıyacak ilk büyük iş gerçekleşir ve Big Joe Turner efsanevi "Shake, Rattle and Roll" yayınlanır. Şarkının sözlerini Charles Calhoun yazmıştır ve şarkı dönemin country grubu Bill Haley and the Comets`in şarkısından yapılmış bir coverdır. Şarkı rock`n roll çağını başlatan hitlerden biri olarak gerçekten büyük üne kavuşur. Özellikle şarkıdaki "Balıkçı tezgahını gözleyen tek gözlü kedi gibiyim" tarzı sözleri zamanında pek rastlanmayan ve hayli dikkat çekici sözlerdi.

Ray Charles

Müzik tarihinin en tanınan isimlerinden Ray Charles ile Atlantic Records`un yolları 1952 yılında kesişir. İlk anlaşmayı aynı yıl yaparlar ve ilk kayıtlarının adı "Roll with My Baby"dir. Charles parçayı takiben iki yıl kadar benzer şarkılar üretir ama müziği Nat King Cole ve Charles Brown`ın bir türevi olarak anlaşılır. Jerry Wexler, 1954 Kasım ayında Atlanta`ya giderek Ray Charles`ın grubu olması ihtimal bir topluluğu dinler ve grupla Ray Charles hiç zaman kaybetmeden "I Got A Woman"ı kaydederler. Şarkı Charles`ın ilk hiti olur. Şarkı, aynı zamanda bir işi daha başarmıştır, dönemin siyah müziğin temeli olan 16 ölçülü gospel akorlu yapıyı 12 bar ölçülü blues temelli bir müziğe çevirir. Belki de sırf bu nedenle müzik çevreleri "I Got A Woman"ı soul müziğin başlangıç şarkısı kabul eder.

Elvis Presley

Sun Records`dan Sam Phillips`in Elvis Presley ile sözleşme yapacağı duyulduğunda Atlantic Records`da devreye girer ve 30 bin dolar teklif eder ama ihale 40 bin dolar veren RCA Victor firmasında kalır. Jerry Wexler, Elvis Presleyi çok beğenmiştir ama daha sonra eğer teklifimiz kabul edilseydi ne yapardık bilmem diye itiraf da etmiştir ama bir başka spekülasyon ise eğer Elvis, Atlantic ile anlaşsaydı belki 60`larda o kadar kötü şarkılar yapmazdı şeklinde olmuştur.

Nesuhi Ertegün`ün şirkete katılışı

1955 yılına gelindiğinde ağabey Nesuhi Ertegün hala Kaliforniya`daydı. Bir gün kardeşi Ahmet`i telefonla arayarak Los Angeles merkezli Imperial Records için çalışmaya gideceğini söyledi. Imperial Records, Atlantic Records`un en büyük rakiplerinden biriydi ve Nesuhi caz konusunda büyük bilgiye ve uzmanlığa sahipti. Firmada onun bu uzmanlığına iyi bir caz kataloğu oluşturma konusunda kullanmak istiyordu. Aslına bakılırsa iki kardeş yıllardır çok yakın sayılmazlardı ama yine Nesuhi kardeşini arayıp böyle bir işe girdiğini söylemek istemişti. Ahmet bu haberi duyduğunda çok üzüldü ve hemen Wexler ile beraber Nesuhi`yi arayarak Imperial`i reddedip Atlantic`e katılmak için yoğun ısrar etti. Diğer ortaklar da bu ısrara katılınca dayanamayan Nesuhi teklifi kabul etti ve Atlantic için çalışmayı kabul etti.

Atlantic Records`un caz macerası Nesuhi Ertegün ile başlıyor

Yukarda daha önce de bir yerde yazdık, aslında her iki kardeş caza büyük sevgi duymakla birlikte ikili arasındaki esas `jazzman` Nesuhi Ertegün`dür. Zaten, şirkete caz katalogunu oluşturmak ve geliştirmek için katılmıştır.

* * *

1955 yılına gelindiğindeyse LP satışları ciddi ivme kazanmaya başlamıştı. Müzikseverler büyük müzik şirketlerini daha kaliteli kayıtlara teşvik ediyordu ama bu esasen büyük bir yatırımı gerektiriyordu. Ellili yılların sonuna gelindiğinde Atlantic şirketinin caz katalogu Nesuhi Ertegün sayesinde hayli iddiali hale gelmişti. Atlantic şirketinin kayıtlarının kalitesi ve ekonomik fiyat uygulaması diğer müzik şirkelerinin feryad etmesine neden oluyordu. Şirket, albüm kapakların ağır gramajlı beyaz kaliteli kartonlara basmaya başladı, kartonlar kirlenmesin ve kolay yıpranmasın diye de üzeri şeffaf dayanıklı malzemeyle kaplanıyordu. Kayıtlarda standart 12 şarkı yerine çoğunlukla 14 şarkı oluyordu ve plaklar kalın vinile basılıyordu. Nesuhi`nin yaptığı bir diğer şey de Kaliforniya`da tanıdığı birinci sınıf caz müzisyenleri olan Shorty Rogers, Jimmy Giuffre, Herbie Mann ve Les McCann gibi West-Coast sanatçıları Doğu yakasına getirmek oldu ama belki bunlardan da öte daha da önemlisi Modern Jazz Quartet gibi bir büyük caz grubunu Atlantic firmasına getirmek oldu. Birlikte yirmi kadar albüm kaydettiler ve halen bu kayıtlar firmanın en değerli katalog kayıtları arasındadır.

İki yıldır askerde olması nedeniyle şirketten uzak kalan diğer kurucu ortak Herb Abramson terhis olup şirkete döndüğünde ortalığın hayli değişmiş olduğunu görür. Nesuhi geniş bir caz kataloğu yaratmıştır. Wexler üretimi genişletmiştir ve Herb`ün karısıyla arası iyi değildir. Ortalığın yatışması ve uyum süreci için ATCO (Atlantic Company) isimli yeni bir yan şirket kurulur ve başına Herb geçirilir.

* * *

1955 Ekiminde Atlantic Records, Los Angeles`lı Spark Record kayıt şirketini satın almaya karar verir. Şirketin sahibi söz yazarı ve prodüktörlük yapan iki beyaz gençtir. Bu iki genç daha Nesuhi`nin Kaliforniyadayken dikkatini çekmişti. Ahmet ve Nesuhi bu iki başarılı genci ATCO isimli yeni şirkete katılmaya ikna ederler. 1957 yılı aynı zamanda kayıt teknolojisinde önemli bir değişimin yaşandığı yıldır, kayıtlar artık stereo olarak basılmaya başlanıyordu. Bu konuda da öncü davranan Atlantic Records ik stereo kayıtları basan firmalar arasında yer almayı başarır. Çok kanallı kayıtlar müzik işinde büyük fırsatlar getirmektedir. İlk stereo kayıtlardan biri olan Bobby Darin`in "Splish Splash"i, Coasters`in meşhur "Yakety Yak"i ile birlikte bir de Ray Charles`ın "What`d I Say"i vardır.

Herb Abramson ile işler bir türlü düzelmez

Bir şey rayından çıktı mı yerine oturtması zordur… Herb Abramson ile işler de böyle bir sürece girmişti. ATCO elde ettiği mevzi başarıların ardından büyük bir patlama yaşayamadı. Aslında şirketin ilk pop sanatçısı kabul edilen Bobby Darin ile önemli bir başarı yakalanmıştı ve ama bu durum bile özellikle Ahmet ile Herb`ün arasındaki sorunları çözmeye yetmedi ve lafı uzatmayalım nihayetinde şirketteki payı olan 300 bin dolar karşılığındaki hissesi Abramson`dan satın alınarak şirkette sadece üç ortak kalır; Ahmet, Nesuhi ve Wexler.

"The Wall of Sound" ve Phil Spector

Hayatı Al Pacino tarafından oynanan ve popüler müzik tarihinin sıradışı müzik prodüktörlerinden Phil Spector ile Atlantic Records`un yolu 1960 ile 61 yıllarında iki yıllığına kesişir. Spector o sıra Kaliforniya`da Lester Sill ve Lee Hazelwood için prodüktörlük yapmaktadır. Yine Sill ve Hazelwood için kayıtlar yapmak üzere New York`a taşınır ve özellikle kullandığı gitar sololarıyla ünlü şarkılar üretir ama oluşan kimi anlaşmazlıklar sonucu iki yılın sonunda Phil Spector ile Atlantic`in yolları ayrılır.

* * *

Altmışlarda Atlantic Records Ray Charles ve Bobby Darin gibi süper starlarını Capitol ABC Paramount şirketine kaptırınca sadece büyük isimlerini kaybetmekle kalmaz, şirketin gelirlerinin üçte birini getiren isimlerini kaybetmiş olur. Neyse ki yine de şanslıdırlar çünkü bir gün habersiz şirkete Solomon Burke çıkar gelir. Wexler, Burke`ün büyük bir hayranı olmakla birlikte Apollo şirketiyle sözleşmeli olduğu için birlikte bir şey yapamamışlardır. Wexler, Burke`ü evine hoş geldin diye karşılar. Sözleşme sonrası birlikte yaptıkları ilk şarkı `Just Out of Reach" 1961 yılında hit şarkı olur.

Progressive müzik

1964 yılına gelindiğinde müziklerde farklılaşma başlamıştır. Üç ortak; Ahmet, Wexler ve Nesuhi bir araya gelip progressive müzik satmaya karar verirler. Burada `satmak` tabirini özellikle kullanıyoruz zira temelinde bu insanların yaptığı şey budur! Müziği takip etmek, değişimi izlemek, öngörü sahibi olmak ve zamanında doğru karar almak! Bu iş için yeni bir şirket kurmak gerekmektedir ve Cotllion isimli şirketle progressive müzik işine girerler.

* * *

Aynı yıl Wexler, Wilson Picket ile sözleşme imzalar. İlk başta işin başında Bernt Berns vardır ama ilk sonuçlar kötüdür. Wexler işe el koyar ve Wilson Picket ile gitaristi aynı zamanda ortaklık içinde oldukları Stax Records gitaristi ve prodüktörü Steve Cropper`ı bir otel odasına bir şişe Jack Daniels ile kapatır…. Sonuç muhteşemdir… Dönemin büyük hitlerinden "In the Midnihgt Hour" ortaya çıkar. Picket`ın Atlantic ile beraberliği 1972 yılına kadar sürer.

1965 yılında ufukta Atlantic Records`un satılma olasılıkları görünmeye başlamıştır. Wexler böyle bir durumda ortaklık içinde oldukları Stax stüdyolarını satışın haricinde tutmak ister. Stax Stüdyoları`nın başındaki kişi, aynı zamanda ortakları olan Jim Stewart, Atlantic ile gelgitli ilişkiden artık yorulmaya başlamıştır, Wexler ise tam tersine hala büyük hitler çıkarabileceğini düşünmekteydi. Bu yüzden Alabama`ya giderek Rick Hall ve onun ünlü Fame Studios`unu bağlar, ilişki sürer...

Aretha Franklin ile kontrat

Wexler`in bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve hırsı dönemin genç sesi Aretha Franklin`e kanca atmasını sağladı. Aretha 1967 yılında Columbia firmasıyla sözleşme imzalamıştı ama orada pop mu yoksa caz mı ne söylediği pek de belli olmayan, hayli sönük giden bir durum vardı, oysa ki Wexler, Aretha`nın muazzam bir yetenek olduğunun farkındaydı, bir şekilde sorun çözüldü ve Aretha Franklin ile Atlantic Records sözleşme imzaladı. Büyük şarkıcının Atlantic için kaydettiği ilk şarkı "I Never Loved A Man" oldu. Bu şarkı müzik tarihinin en önemli kadın seslerinden birinin önündeki duvarları adeta yıktı. "Respect", "A Naturel Woman", "Chain of Fools" gibi büyük hitler ardı ardına geldi. 20. yüzyılın en önemli sesi, "Queen of Soul" doğmuştu…

Şirketin iki dehası; Wexler ve Ahmet farklı beğenilerini, yetenek keşfi becerilerini şirketin başarısına tahvil etmekte zorlanmıyordu. Wexler adeta R&B tarihini yazarken, Ahmet Ertegün`de White Rock alanına girmeye karar verdi ve 1965`de sahne isimleri Sezar ve Cleo olan Sonny ve Cher ikilisini bu saçma isimden kurtarıp kendi gerçek isimleriyle, yani Sonny and Cher ile parlatmaya karar verdi yılın hit şarkısı "I Got You Babe" bir anda patladı. White Rock kararının ardından şirketti İngiliz işgali başladı denebilir. Ardı ardına Cream, King Crimson, Yes, Bee Gees ve hepsinden daha büyük başarı yakaladıkları Led Zeppelin`le anlaşmalar imzalandı. Bu grup ve isimlerin şirkete bağlanmasında The Rolling Stones`un büyük payı ve yönlendirmesi olduğu, şirket için adeta yetenek avcılığı yaptığı bilinir.

Ve Atlantic Records satılır

Ticaretin altın kuralı mıdır, öyle denir çünkü, her şey değerini bulduğunda satılır diye, müzik şirketleri de birer ticaret müessesesi olduğu için bu kuralın dışında değildir ve şirket ortakları; Ahmet, Jerry Wexler ve Nesuhi şüphesiz akıllı adamlardır. Warner Seven Arts`ın her bir ortak için 17 milyon dolarlık teklifi kaçırılacak bir fırsat değildir ve şirket 1967 yılında satılır.

Satıştan en büyük zararı (hatta kazığı) Stax Records`un sahibi (ve ortak) Jim Stewart mı gördü?

Warner ile satış anlaşması büyük bir haksızlığın doğmasına yol açtı. Atlantic Records ile dağıtım ortaklığı halinde olan Stax Records ve sahibi Jim Stewart 1965 yılındaki son sözleşmeyle 1968 yılındaki grubun satışı tüm iştirakleri içermektedir. Lafı uzatmayalım; gelinen son durumda öyle bir şey olur ki, Jim Stewart tüm Stax kataloğunu 1 dolar gibi bir sembolik rakama devretmek durumunda kalır. Bu açık bir haksızlıktır. Avukutlar hiç bir şey yapamaz. Jerry Wexler otobiyografisinde bu haksızlığı kabullenir ve bunu şirketin avkutanın bir oldu bittisi olarak izah eder. Kimsenin pek de haberdar olmdığı sözleşmede geçerli bir maddeye dayanılarak oluşan durumdur, herkes bu durumdan rahatsız olur ama yapılacak bir şey de yoktur.

İşler devam ediyor

Şirket satılır ama ortaklar şirkette yola devam etmektedir… 1969 yılında müzik tarihinin megastar gruplarından Crosby, Stills and Nash ile sözleşme imzalanır. 1969 yılındaysa farklı bir durum gelişir, piyasa kuralları işlemeye devam etmektedir ve Warner Seven Arts tüm iştirakleriyle daha büyük balık Kinney Corporation tarafından satın alınır. Kinney, temizlik şirketlerinden araba kiralamaya, cenaze işlerinden magazine ve eğlence endüstrisine kadar ucu bucağı pek de belli olmayan alanlarda faaliyet gösteren dev bir gruptur. Yeni satın alma operasyonu sonucu, çekiciliği ve işbilirliği kendinden menkul yetenek Ahmet Ertegün kendini bir anda Warner Brothers Records ve Atlantic Records`un başında bulur, şirket Ahmet`e büyük bir yetki ve güç vermiştir.

* * *

Atlantic Records bugün 1940`lı ve 50`li yıllardan beri ayakta kalabilen bir kaç şirketten biri olarak Time - Warner - EMi şemsiyesi altında yoluna devam etmektedir. Ahmet Ertegün 2006 yılında bir Rolling Stones konseri sırasında ayağı kayıp başını vurarak ölene değin şirketin başında kalmaya devam etti. Jerry Wexler emekli olup Florida`ya yerleşir ve 2008 yılında 91 yaşında ölür. Nesuhi Ertegün 1987 yılında emekli olur, 1989 yılında da hayatını kaybeder.

Arif Mardin`siz bir Atlantic Records portresi eksik olur

Kesinlikle doğru ama Berkle`de müzik eğitimi alıp, Quincy Jones Bursu kazanan ve 1963 yılında Ertegün kardeşlerle Atlantic Records`da çalışmaya başlayan ve 2001 yılında kendi şirketi Manhattan`ı kuran, 40 yılı aşkın süre içinde 40`tan fazla altın ve platin plak kazanan, yaşam boyu başarı ödüllü olup 2006 yılında yakalandığı hastalık sonucu ölen bu büyük müzik adamı için ayrı bir yazı yazmak şart. Yakında...


Bu yazıda geniş ölçüde David Edwards ve Mike Callahan`ın "The Atlantic Records Story" isimli çalışmasından faydalanılmıştır.


Cazkolik.com / 21 Ağustos 2014, Perşembe

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Rock`n Roll`un fitilini ateşleyen adam.
Böyle sesler artık gelmiyor
Özel Haber: Spotify`a göre Türkiye`de `jazz` adı altında dinlenen müziğin genel görünümü nedir?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazda herkes üstüne düşeni yapıyor mu? Arkadaşımız Ekin Çakmak tecrübeli caz fotoğrafçısı ve radyo programcısı Levent Öget ile konuştu. » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Tunçel Gülsoy caz müziğin yaşayan efsanelerinden Charles Lloyd ile konseri öncesi konuştu. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası. » Yılın caz patlaması: Zorlu PSM Caz Festivali üçüncü yılında müthiş bir programla ilkbaharı caz renklerine boyayacak. » Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Festival Dosyası: 28. Akbank Caz Festivali kapsamlı yol haritası. Festivalin ayrıntılı programına dair tüm bilgiler burada. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Brian Eno yeni albümü "Music for Installations"ı yayınladı. Eno`nun yeni havalimanı ile nasıl bir ilgisi olabilir? » 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festival programı basın toplantısıyla açıklandı. Festival, Türkiye cazını kutsayan tarihi bir konserle açılacak. » Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Akbank Caz Festivali 27. yılında cazın tüm renklerine açık ve güçlü bir gösteriye hazırlanıyor. Ayrıntılar, isimler ve takvim yayında. » Bu yaz ilk kez gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Caz Festivali Türkiye`de cazın önemli isimlerini ağırlayacak. » 24. İstanbul Caz Festivali özel hazırlanan projeleri, farklı etkinlikleri ve konserleriyle ışıltılı bir yaz vaadediyor. » Festival tadında konserler dolu, yılın ilk büyük caz konserleri organizasyonu CRR Caz Şubatı 2017 programı belli oldu. » Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti. » 26. Akbank Caz Festival programı açıklandı: Şehrin sesleri 26. kez cazın seslerine karışacak. » 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali`nde dünyaca ünlü solistler ve orkestralar yeralacak. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Ergüven Başaran söyleşisi: Caz adlı büyüyle geçen bir ömür... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel Caz yazarları bu yaz festivalde mutlaka izlenmesi gereken en az 5 konseri öneriyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival özel bir konserle başlayacak, Suriye dağılmış ruhunu müzikte birleştirecek. » 23. İstanbul Caz Festivali programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı... » İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Best of 2014 yayında: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Müziğe yön veren iki Türk; Ertegün Kardeşler`i ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Cazkolik Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp