Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

İlkbaharda caz patlaması yaşanacak

Cazkolik.com

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 23 02 2019
Değişiklik Tarihi: 22 03 2019 14:11
Bu içerik 8234 defa gösterildi.

Zorlu PSM Caz Festivali üçüncü yılında müthiş bir programla ilkbaharı caz renklerine boyayacak.

Zorlu PSM Caz Festivali henüz çok genç bir festival ama hızlı yol aldı. Açıldığı günden itibaren İstanbul’un konser ve etkinlik hayatına yön veren Zorlu PSM kısa zamanda dinleyicisiyle yaşadığı bütünleşmeyi yıla damga vuran bir caz festivaliyle süslemeyi, festivali, Zorlu PSM`nin yıl içindeki en önemli etkinliğine dönüştürmeyi başardı. Geçen hafta duyurusu yapılan festival rakamlarla ve içerdiği müzikal potansiyelle çarpıcı bir eşiğe imza atmayı başarıyor.

* * *

Şimdi, gelin festivalde yer alacak konser ve sanatçılara kısa notlar eşliğinde değinelim. Daha önümüzde zaman olsa da, şimdiden gideceğiniz konserlerin listesini yapın ama bir yandan da Cazkolik’te yayınlanacak içeriklere, röportajlara, özel haberlere ve yazılara gözatmayı unutmayın.

* * *

Zorlu PSM Caz Festivali bu sene en önemli patlamayı ’büyük isimler’ konusunda gerçekleştiriyor. Yurtdışından gelecek sanatçılar bakımından John McLaughlin, Terry Riley, Bobby McFerrin, Chris Botti, Olafur Arnalds, John Scofield, Madeleine Peyroux, Enrica Macias gibi isimler ışıl ışıl parlarken her festivalin programında görmeyi arzuladığı Julia Biel, Kamaal Williams, Lars Danielsson, Mark Giuliana, Portico Quartet, Ernie Watts gibi müzik dünyasının öne çıkan isimleri de aynı ışıltının içinde yer alıyor. Festival, bu yıl programında yerli sanatçılara da geniş yer ayırmış. Bu isimler arasında Fazıl Say, Okay Temiz, Kerem Görsev, Önder Focan, Kürşad Deniz, Sibel Köse, Ercüment Orkut, Karsu, Ferit Odman, Elif Çağlar gibi daha bir çok isim programda kendine yer bulmuş.

Festival biletlerinde özel kampanya!
Zorlu PSM Caz Festival biletleri, Zorlu PSM gişeleri ve Biletix.com’da özel bir kampanyayla satışa çıktı. Festival kapsamında gerçekleşecek konserlerde, 3 bilet ve üzerine %15 indirim, 5 bilet ve üzerine %20 indirim fırsatı sunuluyor. Bilet almak için lütfen tıklayın.

Zorlu Caz Festivali ilk yıldan bu yana farklı müzik türlerini buluşturuyor

Festival üç yıl önce, ilk programını tanıtırken örnek vererek Montreux Caz Festivali gibi müziğin farklı türlerini festival çatısı altında buluşturmayı istediğini söylemişti. Montreux elbette festival dünyasının en büyük markalarından, mukayese etmesi kolay değil ama üçüncü yılın programına bakınca gelecek yıllarda eğer bu heyecan artarak sürdürülebilirse Zorlu PSM Caz Festivali`nin içinde bulunduğumuz coğrafyanın en önemli festivallerinden olmaya aday diye rahatlıkla söyleyebiliriz.

38 gün sürecek bir caz festivali

Zorlu PSM Caz Festivali süre bakımından da ilklere imza atıyor. Festival, nisan-mayıs-haziran üç aya temas ederek 5 hafta, 38 gün sürecek bir maratona sahne olacak. Festival, üçüncü yılında elliye yakın konser, sayısız müzisyen ve konser harici etkinliklerle elini öyle yüksek açtı ki gelecek yıllarda müzikseverler olarak hep bu heyecanı bekleyeceğiz ama tabii biz müzikseverlerin de festivali destekleyerek, konserleri doldurarak, heyecanı ve coşkuyu artırarak destek olmamız gerekiyor.

Bu yıl festivalin yıldızı Touché olacak

Zorlu PSM bir süre önce caz klübü olarak yeni mekânı Touché’yi hizmete açmıştı. Uluslararası ölçekte projelendirilen yeni klüp 14 etkinlikle festivalin gözde mekânı olacağı kesin. Turkcell Platinum büyük sahne ise 10 konsere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bir tahmin

Zorlu PSM Caz Festivali`nin sunduğu rakamlara bakarak bu yıl izleyici olarak festivalin en az 35 bin civarında müzikseveri ağırlayacağını tahmin ediyoruz, bakalım festival sonu açıklanacak rakamlarla tahminimiz örtüşecek mi.

Festivalin konser dışı ücretsiz etkinlikleri müzikseverleri buluşturacak

38 gün boyunca sayısız konserin yanında festival Zorlu PSM alanında festivali destekleyen birçok ücretsiz etkinliğe de sahne olacak. Konsept partileri, konusunun uzmanı konuklarıyla düzenlenecek paneller, farklı temaların işleneceği atölyeler, film/belgesel gösterimleri, açıkhava etkinlikleri, plâk pazarıyla festival alanı 24 saat yaşayan bir mekana dönüşecek.

Yaşayan caz efsanesi John McLaughlin son turnesinde İstanbul’a geliyor

1960 sonrasının en önemli gitar ustalarından John McLaughlin on yıl önce yayınladığı ”Floating Point” albümünden sonra turnesi eksik olmayan tempolu bir dönem geçirdi. Bu dönem, yeni albümler listelerine ne zaman baksanız mutlaka ustanın bir remastered albümünü görürdünüz ama son projesi 4th Dimension ile Londra’nın ünlü Ronnie Scott’s klübünde bir canlı kayıt yaptı büyük sanatçı. Eski Mahavishnu döneminden parçaları tekrar keşfe çıktığı ‘live’ albümün ardından geçen sene bir başka ‘live’ albüme daha imza attı. Daha büyük bir prodüksüyon olarak Mahavishnu orkestranın rönesansı diyebileceğimiz bu müthiş konser kaydı büyük sanatçının adının dünya çapında yeniden dalgalanmasına neden oldu. İşte, büyük sanatçıyı bu dalganın rüzgarında izleyeceğiz 25 nisan akşamı Zorlu PSM Caz Festivalinde. Söylenenlere göre, 75 yaşını aşan sanatçının son turnesi bu, büyük ihtimalle, bundan sonra küçük klüpler ve konserler haricinde böyle büyük festivallerde bir daha izleyemeyeceğiz ustayı, bu yüzden, bu konserin hatıralar arasında özel yeri olacağı muhakkak. Yıllar sonra ben de ordaydım demek için bu konseri kaçırmayın.

20. yüzyılın minimalist besteciler kuşağının saygın ismi Terry Riley ilk kez Türkiye’ye geliyor

Baylar bayanlar, lütfen ayağa kalkın, Terry Riley geliyor. 85 yaşındaki sanatçı arkasında bıraktığı büyük geçmişe rağmen onu burada ilk kez izleyecek olmamıza üzülelim mi sevinelim mi bilmiyoruz. 20. yüzyılın efsanevi bestecileri Steve Reich, Philip Glass ve John Adams gibi isimlerin yanında büyük harflerle yer bulan Riley kuşağının isimleri arasında caza en yakın durandır. Zorlu PSM Caz Festivaline oğlu Gyan Riley ile gelecek büyük sanatçının çift piyanoyla caza yakın müzikler dinleteceğini sanıyoruz. Riley’i bir daha İstanbul’da görmemiz mümkün olur mu emin değiliz ama bu konserin kaçırılmaması gerektiğini biliyoruz.

Bobby McFerrin yeni projesiyle virtüözler festivalinde

A Capella vokalin dünya çapında en sevilen ismi, vokal büyücüsü Bobby McFerrin konser salonunu oyun alanına çeviren şaşırtıcı bir usta. Yeni projesinde Gimme5 isimli 10 Grammy ödüllü vokal ensemble ile biraraya gelen Ferrin izleyiciye spontane maceralar, kahkahalar vaad ediyor. Sahneyi müzikle, sesle izleyicilerin de dahil olduğu büyük bir tiyatroya çeviriyor. Böyle bir gece kaçırılırsa çok yazık olur.

Gece yarısı cazı Chris Botti’den

Cazın ‘cool’ pop yıldızı Chris Botti klasik müzik/opera geleneğinde Andrea Boccelli’nin cazdaki karşılığı gibi. Star havası ve trompetiyle, gece yarısı ambiyansıyla papyon kravatların çözüldüğü, duyguların şahlandığı anların müzikleriyle dinleyiciyi en sakin haliyle 24 mayıs akşamı ateşlemeye geliyor. İstanbul festivalleri son yıllarda Botti’yi hep ağırlamak istedi ama bir şeyler ters gitti, demek Zorlu PSM Caz Festivalinde izlemek kısmet olacakmış. Kaçırılmayacak konserler arasında yerini aldı.

Yeni müziğin etkileyici ismi Olafur Arnalds da festivalin yıldızları arasında

Olafur Arnalds müziği kadar çalışkanlığıyla da etkileyici bir sanatçı. Son albümü “re:member”ı yeterince dinlemeden yeni albümü “ekki hussa”yı duyuran Arnalds aynı zamanda festivaller için zahmetli bir sanatçı. Çaldığı piyano sıradan olmuyor, çoğunlukla piyanosunu gideceği yere sevkettiriyor, Zorlu PSM Caz Festivalinin de en zahmetli konserlerinden biri özel olarak getirilecek piyanosuyla Olafur Arnalds konseri olacak ama bu zahmete fazlasıyla değecek bir geceye tanık olacağınıza emin olabilirsiniz. Yerinizi ayırtmayı unutmayın.

Üç kuşağın sesi Enrico Macias yeniden İstanbul’da

Türkiye’ye Fransa merkezli popüler müziğin önde gelen isimlerinin gelmesinde öncü rolü olan emprezaryo Erkan Özerman’ın altmışlarda ülkeye tanıttığı ve en az üç kuşağın kalbinde şarkılarıyla aşk ilişkisi yaşayan Enrico Macias bir kez daha hınca hınç dolu salonda binlerce kişiyle birlikte söyleyeceği şarkılarla enfes bir gece vaadediyor. Üstelik, Erkan Özerman’ın festivalin lansman gecesi yaptığı açıklamaya bakarsak Macias konserinde caza dair sürprizler hazırlıyormuş. Bakalım neler olacak...

Yaşlandıkça coşan John Scofield son albümüyle festivalde

Son albümü “Combo 66” ile straight cazın en güzelinden dinlemelere doyulmayan örnekler vermişti gitar ustası. Türk dinleyicinin kalbinde her zaman özel yeri oldu. Bir nesil caz gitar soundunu onun gitarıyla özdeşleştirdi desek abartmış olmayız. Scofield’ın “Combo 66” projesinde sahnede harikulade isimler izleyeceğiz. Her biri star isimler. Piyanoda Gerald Clayton, basta Vicente Archer, davulda Bill Stewart ile festivalin en koyu caz kırmızısına hazır olun, biletleri ayırtın kalmaz, biter, sonra üzülürsünüz.

Kerem Görsev ve Ernie Watts buluşması

Touche gibi bir caz klübünün sahnesine en çok hangi sound yakışır derseniz cevaplardan biri tenor saksofon olmalı. Şöyle ağır abi tarzında bir tenor sesi cazda olmazsa olmaz. İşte, böyle bir geceyi özlemişseniz hazır olun Türkiye’nin caz markalarından Kerem Görsev triosuyla sahnede Ernie Watts’ı ağırlamaya hazırlanıyor. Caz baladları, Görsev besteleri, usta işi sololar cazseverin kalbini çalmayı bekliyor.

O Avrupa’nın Ron Carter’ı

Kim mi, elbette Lars Danielsson... Birçok bakımdan hem de. Geleneksel repertuvara hakimiyetinden Avrupa caz sahnesindeki etkisine, sayısız projede almasından gerçek bir stüdyo canavarı olmasına kadar daha neyi sayalım. Her yıl birkaç kaydın içinde adını gördüğümüz Danielsson ülkemiz sınırları dahilinde en sevilen Avrupalılar arasında rahatlıkla başı çeker. Adını duyunca hemen aklımıza Paolo Fresu ile yeni çalışması geldi ama galiba farklı isimlerle geliyor. Onu festival sahnesinde her şekilde izlemek heyecan verici olacak.

Festivalin kaygılı vokal divası

Madeleine Peyroux’yu klasik caz divalarından ayıran en önemli özellik altmışların Leonard Cohen tarzı ozan/şarkıcı geleneği, müziğindeki folk tadı, tipik bir Amerikalı müzisyenden kat be kat fazla Fransız havası, “İşlerin yanlış gittiğini görmek kolay / Hüzünlü bir şarkıya dalmak kolay / Artık olan herşey için ağlamak kolay / Ama devam etmemiz gerektiğine inanıyorum” ve “Korku asla yol gösterici ışığımız olamaz” sözlerindeki gibi kaygılı şiirsellikle beraber hayata yönelik endişeleri olan bir entelektüel müzisyen kimliği. Son albümü “Anthem”le usta sanatçının müziğini ve sözlerini dinlemek kaçırılmayacak bir festival fırsatı.

Kamaal Williams’ı not aldınız mı?

Londra caz sahnesinde neler olduğunu analiz etmede henüz yetersiziz. Önemli bir jenerasyon patlaması var ve müziklerine dair perspektifimiz eksik. Bu isimlerin ortak özelliği ya kendilerinin ya bir önceki nesil anne babaların nerdeyse tamamının göçmen olması. İçlerinden yükselen ses bize cazca ilginç şeyler söylüyor. Bunların başında Kamaal Williams, Shabaka Hutchings gibi isimler geliyor. Los Angeles’lı Kamasi Washington ve şürekâsıyla ortak ruh halleri ve müzikleri var. Birbirlerini okyanus ötesinden tamamlayan bir çizgi bu ama hepsini bağlayan en alt, en derin çizgi şüphesiz caz. Yeni müziğin bu yaratıcı çocuğunu festivalde kesinlikle izleyin.

Yeni caz gurularından Mark Giuliana ‘beat music’ ile festivalde

Mark Giuliana’nın beat music projesi aslında yeni değil. Beş yıllık bir proje. “Los Angeles Improvisations” adıyla albümü çıkmıştı. Müziğin merkezine davul ve elektroniklerin alındığı, türler üstü yaklaşımlardan oluşan eklektik bir tarz, klasik caz dinleyicisini aşan yeni tür dinleyiciye sesleniyor. Danslı konsantrasyon ritmik hassasiyetle organik olarak işlenirken ‘drum machines’in bilgisayarlarla entegre hali yeni tür yaratıcılıkğı tetikliyor. Mark Giuliana’nın kendini iyi hissettiği bir alan bu.

Otomasyon çağında Portico Quartet

Portico Quartet Röportajı
Zorlu PSM Caz Festivali`nde izleyeceğimiz toplulukla geçen yıl yaptığımız ve 11 binden fazla müziksever tarafından okunan röportajımızı siz de okumak isterseniz tıklayın.

Milenyum sonrasının öne çıkan İngiliz topluluklarından Portico Quartet yeni İngiliz caz sahnesine ait olmakla birlikte yukarda adı geçen Kamaal Williams ve o takıma göre farklı bir tarzın sesi. Daha Cinematic Orchestra tarzı caz, elektronik etkiler, saklı melodik alaşımlar, eski ekol swingin yeni hali diyebileceğimiz saykodelik groove patlamaları ve sınırsız görünen doğaçlamaların arka planında gizli ritmik/melodik tansiyon hesapları derken karmaşık görünmekle birlikte kendine has sadeliğe sahip bir müzik Portico Quartet müziği. Bir önceki albüm “Otomasyon Çağında Sanat” hakkında onlarla söyleşi yapmıştık, müziklerinde felsefi derinlik ararken tersine ekonomik kompozisyon kurnazlıkları bulmuştuk bu renkli toplulukla ilgili.

The Alan Parsons Project Live son anda festivale katıldı

Seksenli yılların ilk yarısında Vulture Culture albümüyle Türkiye müzik gündemine bomba gibi düşmüştü The Alan Parsons Project. Gerçi Türkiye’de o dönem en çok bu albümden müzikleriyle tanınmıştı ama daha önce 1982 tarihli albümü “Eye in the Sky” ile albümden hiti “Sirius” ve özellikle de albüme adını veren “Eye in the Sky” ile dönemin progressive caz rock müziğinde bugüne kadar kalacak müziklere imza atmışlardı. Alan Parsons ve Eric Woolfson tarafından 1975 yılında kurulan topluluğun özellikle ilk dönem müziklerine kulak verdiğinizde hissedeceğiniz kesif Pink Floyd ruhu size hiç yabancı gelmeyecektir. O yıllarda ortalıkta dönen efsanevi dedikodulardan birinin gerçek olduğu anlaşılmıştı. Alan Parsons, Pink Floyd’un ses mühendisi ve prodüktörüydü. Bu bilgi bile ikiliye olan ilgi ve sevgiyi artırmıştı. İkili daha sonra ünlü İspanyol mimar Antoio Gaudi’nin adını verdikleri Gaudi albümünü yayınladı. Albümden özellikle öne çıkan “La Sagrada Familia” ile müzikseverin kalbini bir kez daha fetheden ikili yoluna Alan Parsons Project Live olarak devam ediyor ve programı geçtiğimiz günlerde açıklanan PSM Caz Festivali’nde 31 mayıs akşamı konser vereceği duyuruldu. En az iki kuşağı etkileyen müzikleriyle Alan Parsons’ı yeniden dinlemek kesinlikle kaçırılmaşaak bir gece olacak.

Ve yerli/yabancı birçok proje daha müzikseverleri bekliyor

Ayşe Deniz’in piyanosuyla yaptığı işler sadece Türkiye’de değil yurtdışında da ilgi görüyor. *** Trompetçi Barış Demirel son dönem ülkenin en yaratıcı trompet sanatçılarından ve projesi “Barıştık mı” festivalde kaçırılmamalı. *** “Uyku Pansiyon” albümüyle uyur/uyanık halleri resmeden gitarist Efe Demiral’ın festivalin toplam sounduna katacağı müziği önemli buluyoruz. *** Elif Çağlar müziğiyle, kimliğiyle gözümüzün önünde gerçek bir vokal divasına dönüşerek her konserinde büyülemeyi başarıyor. *** Günümüz yerli caz sahnesinin etki üreten piyanistlerinden Ercüment Orkut hem yer aldığı albümler hem yeni çalışmasıyla piyano repertuvarının en önemli sanatçılarından biri olduğunu ispatlıyor. *** Virtüöz bir davulcu olduğu kadar kulvarını kendi projeleriyle de renklendiren Ferit Odman ülkenin uluslararası kalitede icra seviyesinin sembollerinden biri. *** Geçen yıl yayınılanan albümü “Solar Plexus”u festivalde izleyecek olmak İlhan Erşahin diskografisinin en önemli çalışmalarından birini izlemek demek olacak, bunu da not alın lütfen. *** Türkiye’nin iki usta sanatçısı Önder Focan ile Şenova Ülker’i festivalde buluşturmak hiçbir cazseverin kaçırmayı istemeyeceği bir konser demek. *** Ferit Odman’ın davulda ürettiği etkinin benzerini kontrbasta üreten Ozan Musluoğlu da dörtlüsüyle festival sahnesinde yerini alacak isimler arasında. *** Caz piyanosunun öne çıkmayı sevmeyen ustası Kürşad Deniz caz vokalin bir diğer divası Sibel Köse’nin sesine ve şarkılarına eşlik edecek. *** Standartlar repertuvarına meraklı dinleyicilerin önceliğini bu konserden yana kullanmaları önemle tavsiye edilir. Ve Karsu... sahip olduğu sempati etkisini hâlâ çözemediğimiz kadın. Herşeyden biraz biraz olan şeylerin birleşimi sahnede renkli, canlı bir stara dönüşüyor.


Festival programı:

25 Nisan Perşembe // John Mclaughlin & 4th Dimension // Turkcell Sahnesi

26 Nisan Cuma // Kürşad Deniz Trio feat. Sibel Köse // Touché

27 Nisan Cumartesi // Enrico Macias // Turkcell Sahnesi
27 Nisan Cumartesi // Ozan Musluoğlu Quartet // Touché

2 Mayıs Perşembe // Madeleine Peyroux // Turkcell Sahnesi
2 Mayıs Perşembe // Dead Combo // Turkcell Platinum Sahnesi
2 Mayıs Perşembe // Ercüment Orkut Trio – Persona // Touché

3 Mayıs Cuma // Morcheeba // Turkcell Sahnesi – Sahne Üstü Ayakta
3 Mayıs Cuma // Estas Tonne // Turkcell Platinum Sahnesi
3 Mayıs Cuma // Roderic / French 79 // Studio
3 Mayıs Cuma // Terry Riley & Gyan Riley // Touché

4 Mayıs Cumartesi // Estas Tonne // Turkcell Platinum Sahnesi
4 Mayıs Cumartesi // Terry Riley & Gyan Riley // Touché

6 Mayıs Pazartesi // Bobby McFerrin: Gimme 5 (cicrlesongs) // Turkcell Sahnesi

7 Mayıs Salı // Mark Guiliana Beat Music // Studio

8 Mayıs Çarşamba // Lars Danielsson Group // Turkcell Platinum Sahnesi
8 Mayıs Çarşamba // İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions // Studio
8 Mayıs Çarşamba // Önder Focan Trio feat. Şenova Ülker // Touché

9 Mayıs Perşembe // Karsu // Turkcell Sahnesi
9 Mayıs Perşembe // Portico Quartet // Studio
9 Mayıs Perşembe // İlhan Erşahin Electric Quartet // Touché

10 Mayıs Cuma // Julia Biel // Turkcell Platinum Sahnesi
10 Mayıs Cuma // Christian Löffler (Live) // Studio
10 Mayıs Cuma // İlhan Erşahin Acoustic Trio // Touché

11 Mayıs Cumartesi // Ayşe Deniz: Pure Piano // Turkcell Platinum Sahnesi
11 Mayıs Cumartesi // Akua Naru // Studio
11 Mayıs Cumartesi // Noiserv // Touché

12 Mayıs Pazar // Fazıl Say Şarkıları ve İzmir Suiti // Turkcell Sahnesi

14 Mayıs Salı // Kerem Görsev Trio & Ernie Watts // Turkcell Platinum Sahnesi

15 Mayıs Çarşamba // Ólafur Arnalds // Turkcell Sahnesi
15 Mayıs Çarşamba // Ferit Odman Quintet // Touché

16 Mayıs Perşembe // Stanpolites Project Meets Okay Temiz // Touché

17 Mayıs Cuma // Stavroz (Live) // Turkcell Sahnesi – Sahne Üstü Ayakta
17 Mayıs Cuma // Joep Beving // Turkcell Platinum Sahnesi
17 Mayıs Cuma // Ephemerals // Studio

18 Mayıs Cumartesi // John Scofield Combo 66 ft. Vicente Archer, Gerald Clayton & Bill Stewart // Turkcell Platinum Sahnesi

22 Mayıs Çarşamba // Kamaal Williams // Studio
22 Mayıs Çarşamba // Geeva Flava / Bidar // Touché

23 Mayıs Perşembe // Barış Demirel – Barıştık Mı / Efe Demiral ‘Uyku Pansiyon’ // Touché

24 Mayıs Cuma // An Evening with Chris Botti // Turkcell Sahnesi

25 Mayıs Cuma // Elif Çağlar // Touché

01 Haziran Cumartesi // Diablo Swing Orchestra // Studio


Cazkolik.com / 23 Şubat 2019, Cumartesi


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Konserin Ardından: Avishai Cohen`in 50: 50: 50 sırrı
14 Şubat Sevgililer Günü`nde aşk ve tutkunun tangoyla harmanlandığı bir müzik yolculuğu.
Leyla Diana Röportajı: Şevket Akıncı yeni albümü Radyo Ekoton`u ve hayal ettiği şarkıları Cazkolik`e anlattı.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Işıl Çalışkan Röportajı: Popüler müziğin son kırk yılına damga vuran Ümit Besen ile son albümünden caza kadar pek çok şeyi konuştu. » Cazkolik Best of 2019 Yayında: Caz yazarları, radyo programcıları ve eleştirmenler yılın en iyi albümlerini seçti. » Cazda herkes üstüne düşeni yapıyor mu? Arkadaşımız Ekin Çakmak tecrübeli caz fotoğrafçısı ve radyo programcısı Levent Öget ile konuştu. » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Tunçel Gülsoy caz müziğin yaşayan efsanelerinden Charles Lloyd ile konseri öncesi konuştu. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası. » Yılın caz patlaması: Zorlu PSM Caz Festivali üçüncü yılında müthiş bir programla ilkbaharı caz renklerine boyayacak. » Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Festival Dosyası: 28. Akbank Caz Festivali kapsamlı yol haritası. Festivalin ayrıntılı programına dair tüm bilgiler burada. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Brian Eno yeni albümü "Music for Installations"ı yayınladı. Eno`nun yeni havalimanı ile nasıl bir ilgisi olabilir? » 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festival programı basın toplantısıyla açıklandı. Festival, Türkiye cazını kutsayan tarihi bir konserle açılacak. » Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Akbank Caz Festivali 27. yılında cazın tüm renklerine açık ve güçlü bir gösteriye hazırlanıyor. Ayrıntılar, isimler ve takvim yayında. » Bu yaz ilk kez gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Caz Festivali Türkiye`de cazın önemli isimlerini ağırlayacak. » 24. İstanbul Caz Festivali özel hazırlanan projeleri, farklı etkinlikleri ve konserleriyle ışıltılı bir yaz vaadediyor. » Festival tadında konserler dolu, yılın ilk büyük caz konserleri organizasyonu CRR Caz Şubatı 2017 programı belli oldu. » Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti. » 26. Akbank Caz Festival programı açıklandı: Şehrin sesleri 26. kez cazın seslerine karışacak. » 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali`nde dünyaca ünlü solistler ve orkestralar yeralacak. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Ergüven Başaran söyleşisi: Caz adlı büyüyle geçen bir ömür... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel Caz yazarları bu yaz festivalde mutlaka izlenmesi gereken en az 5 konseri öneriyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival özel bir konserle başlayacak, Suriye dağılmış ruhunu müzikte birleştirecek. » 23. İstanbul Caz Festivali programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı... » İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Best of 2014 yayında: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Müziğe yön veren iki Türk; Ertegün Kardeşler`i ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Cazkolik Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp