Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.

Yaşanmış aşkların türü olmaz

Işıl Çalışkan

Fotoğraflar: Arşiv
Yayın Tarihi: 10 02 2020
Değişiklik Tarihi: 17 10 2019 14:03
Bu içerik 1332 defa gösterildi.

Şimdinin gençleri için bu şarkılar yeni

Usta müzisyen Ümit Besen, ‘Başka’ isimli albümünün devamı niteliğinde yayımladığı ‘Ümit Besen ile Başka Sahne’ ile dinleyiciyle buluştu. Hiçbir zaman “meşhur olmak” gibi bir kaygısının olmadığını ve bu sebeple “Hangi tarzda şarkı söylesem” diye düşünmediğini belirten Besen, “Ben yaşadığım duyguları besteledim. Yaşanmış aşkların türü olmaz ne hissettiğini notaya dökersin” diyor.

* * *

‘Nikah Masası’, ‘Okul Yolunda’, ‘Seni Unutmaya Ömrüm Yeter mi?’ gibi unutulmaz şarkılara imza atan Ümit Besen, eski şarkılarına yeni bir yorum kazandırdığı 5 şarkılık albümü ‘Ümit Besen ile Başka Sahne’ ile müzikseverlerle buluştu. Albümde Gökçe ile ‘Seviyorum Özlüyorum’, Gülden ile ‘Değiştim’ şarkısının düet çalışmasının yanı sıra "Okul Yolunda", "Gidiyorum Buralardan" ve "Dostlar Sağolsun" parçalarına Ümit Besen’in ‘başka’ yorumlarını dinlemek mümkün.

* * *

“Vadettiğimiz şey aynı sunumu başka. Yoksa geçmişte de sahnelerde çaldığımız söylediğimiz şarkıların aynılarını seslendiriyoruz” diyen Besen, “Yeniden düzenlenmesine ihtiyaç gördük. Şimdinin gençleri için yeni şarkılar zaten. Annelerinin babalarının dinledikleri şarkıları yeni düzenlemeler ile çocuklarına da sevdirdiğimi görmek beni çok mutlu ediyor” diye konuşuyor.

* * *

Besen ile 40 yıllık sanat yılını ve yeni albümünü konuştuk. Söz ustada

Işıl Çalışkan


Arabamda her tarz müzik dinliyorum, buna caz da dahil

Işıl Çalışkan: ‘Ümit Besen ile Başka Sahne’, dinleyiciye nasıl bir başka’lık vadediyor?

Ümit Besen: 2016 yılının Haziran ayında çıkan ‘Başka’ albümümüzün devamı niteliğinde bir çalışma yaptık. O albümde daha önceden seslendirdiğim veya genç arkadaşlarımın seslendirdikleri şarkıları yeniden düzenlemiştik, bu çalışmamızda da bu başkalaşmaya Gülden ve Gökçe eşlik etti.

Vadettiğimiz şey aynı, sunumu başka. Yoksa geçmişte de sahnelerde çaldığımız, söylediğimiz şarkıların aynılarını seslendiriyoruz. Sahneye gitarım ile çıkıyorum. Arkada bana eşlik eden bas gitarist, gitarist, klavyecimiz, davulcumuz ve klarnetçimiz var.

Işıl Çalışkan: Ümit Besen ile Başka Sahne’de Gökçe ve Gülden ile birlikteliğiniz söz konusu. Bir önceki albümünüz Başka’da da şaşırtan birliktelikler söz konusuydu. İsimleri ve şarkıları neye göre belirliyorsunuz?

Ümit Besen: Önceki albümde koordinatörlüğü yapan menajerim Serdar Yılmaz bu konuda çok destek oluyor. Şehir dışındaki konserlere giderken yolculuk sırasında menajerim farklı farklı genç sanatçı kardeşlerimi dinletir, fikir alışverişinde bulunuruz. İsim önerileri ve şarkı önerileri ondan gelir.

Yeniden hayata kazandırılması olarak bakıyorum

Işıl Çalışkan: Bu albümde Okul Yolunda, Gidiyorum Buralardan ve Dostlar Sağolsun isimli şarkılarınızın yeni yorumları var. Bu sevilen şarkıların yeni yorumları risk olarak değerlendirilebilir mi? Bu şarkıları neden yeniden yorumladınız?

Ümit Besen: Bu şarkıların yenilenmesi, yeniden hayata kazandırılması olarak görüyorum. Daha önceden başka isimler ile de söylenmiş “Seni Unutmaya Ömrüm Yeter mi” şarkısı da yenilenmiş ve yeniden hayata kazandırılmış bir şarkı mesela. Yeniden düzenlenmesine ihtiyaç gördük. Şimdinin gençleri için yeni şarkılar zaten. Annelerinin babalarının dinledikleri şarkıları yeni düzenlemeler ile çocuklarına da sevdirdiğimi görmek beni çok mutlu ediyor.

Işıl Çalışkan: Son yıllarda sizi arabesk fantezi tarzınızın dışında rock soundu ağırlıklı olmak üzere farklı bir müzikal tavır içerisinde görüyoruz. Bu yeniliği siz nasıl ifade edersiniz?

Ümit Besen: Gençliğimde de benzer bir orkestra ile o dönemin rock soundunda şarkılar çalıp söylüyorduk. Şimdi de konserimize gelenlere geniş bir yelpazede şarkılar sunuyoruz. Arabesk de var, Türk Sanat Müziği de, Fantezi de. Hatta ‘Başka’ albümündeki genç arkadaşlarımın şarkıları da yerine göre var.

Yaşanmışlık ortak payda

Işıl Çalışkan: Arabesk ile rock müzik arasında nasıl bir bağ var? Hangi paydada buluşuyor sizce?

Ümit Besen: Yaşanmışlıklar var şarkıların içerisinde. Rock müzikte de arabeskte de öyle. Bazı şarkılarda ikisi de iç içe. Ortak payda içerdiği duygu, samimiyet ve sevgi.

Işıl Çalışkan: Müslüm Gürses de uzun soluklu arabesk imajından sonra rock dünyasına giriş yaptı. Bundan etkilendiniz mi?

Ümit Besen: Aslında bir telekomünikasyon firması konserinin tanıtımında Duman ve Teoman’ın şarkılarını seslendirmeyle başladı bizim başkalaşmamız. Sonrasında ‘Başka’ albümünün projesini menajerim şekillendirdi ve yapımcı ile de görüşüp anlaştıktan sonra başladı bizim hikayemiz.

Işıl Çalışkan: Bunca zaman piyano ve takım elbisesi ile tarzından şaşmayan Ümit Besen, deri ceket ve elektro gitarla ne hissediyor?

Ümit Besen: Deri ceket o klip için alınmıştı (Gülüyor.) Elektro gitar ve bas gitarlarım var evimde. Hatta sayıca epey oldu. Beni hayatta mutlu eden şeylerden biri enstrüman çalmak, hatta bazen konserlerden sonra eve gidip bas gitar çalarım.

Sahnede birçok şarkıya elektro gitarım ile eşlik ediyorum. Önümde klavyem de vardır. Onun keyfi de başka elbette.

Konserleri zıplayarak bitiririz

Işıl Çalışkan: Sahne demişken... Sahnede muhteşem bir enerjiniz var. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Ümit Besen: Konser verdiğimiz mekanlarda gelen seyircinin enerjisi ve ekibimin pozitif enerjisi beni zinde tutuyor. Hatta konser sonuna doğru o kadar saat ayakta durduğum halde bas gitarist ve gitarist sağıma soluma geçer hep birlikte zıplayarak bitiririz konserleri (Gülüyor.)

Işıl Çalışkan: Nikah Masası şarkınızdan bahsetmeden olmaz. Bir nesil Nikah Masasını dinleyip aşk acılarını paylaştı. Nesillerce süregelen ve eskimeyen bir şarkı olarak kayıtlara geçti. Bunun sebebi ne sizce?

Ümit Besen: Şarkıları unutulmaz kılan yaşanmışlıklar, duygular, samimiyet. Herkes bu şarkıda bunu duydu, hissetti. Yeni jenerasyonda da devam ediyor bu etkisi.

Nikah Masası’nı yaparken bu etkiyi düşünmezdim

Işıl Çalışkan: Siz Nikah Masası`nı yaparken bu kadar etki yaratacağını düşünüyor muydunuz?

Ümit Besen: Düşünüyorum desem yalan olur...

Işıl Çalışkan: Ümit Besen ne yaşadı da bu şarkıları yazdı? Bu şarkıları yaptıran en büyük duygunuz ne?

Ümit Besen: Bazen hayatımdaki kadın, bazen kızım. Bazense komşumun ya da arkadaşımın başından geçen olaylar.

Şarkı söylemekten bıkmayacağım

Işıl Çalışkan: 40 yıla 31 albüm ve birçok sinema filmi sığdıran bir sanatçı olarak kendinizi hangi anlamda tatmin olmuş hissediyorsunuz?

Ümit Besen: Şarkı söylemek ve konser vermekten bıkmayacağım. Bazen dizi çekimine gidiyorum, çok yorucu oluyor. Allah kolaylık versin onlara. Film çekmek çok zahmetli ama yine de tatmin oldum demek istemem.

Işıl Çalışkan: Çektiğiniz filmlerin tamamında kendi isminizi kullanmanızın bir sebebi var mı?

Ümit Besen: Ben Ümit Besen olarak müzik alanında meşhur olduğum için film perdesinde senaristler Ümit Besen olarak uygun görüp sanatçı kimliğimi kullandılar. Şarkılarımın ismi film ismi olarak kullanılınca başka isim olmazdı zaten.

Yaşadığım duyguları besteledim

Işıl Çalışkan: Siz 80`lerde yaşamış bir sanatçı olarak o dönemde piyasaya girmeseydiniz yine arabesk müziği mi tercih ederdiniz yoksa farklı bir tarz mı seçerdiniz?

Ümit Besen: Hiçbir zaman "piyasaya giriş yapmak", meşhur olmak gibi bir kaygım olmadı. O yüzden hangi tarzda şarkı söylesem diye de düşünmedim. Ben zaten kendi bestelerimle Adana’da kulüplerde sahne alıyordum. Lise yıllarında kurduğumuz bir orkestramız vardı.

Rahmetli Metin Oktay`ın beni Adana’da bir kulüpte dinlemiş olması ve benim haberim dahi olmadan Tarabya’da bir mekan sahibine önermesi üzerine Tarabya’da bir mekandan teklif aldım. 1979 yılında İstanbul’a geldiğimde henüz 23 yaşındaydım. Tarabya’da sahne almaya başladıktan çok kısa bir süre sonra çalıştığım mekana gelip beni dinleyen Hüseyin Emre`den gelen teklif üzerine 1980 yılında ilk plağımı çıkarttım, böyle kendiliğinden gelişti. Plak çıkar çıkmaz bir anda tüm ülkede duyulmuş, liste başı olmuştu. Müzik yazarları, eleştirmenler benim müziğimi arabesk olarak tanımlamadılar. Zaten kendi bestelerim arabesk değildi, O dönemde benden önce Ferdi Özbeğen fırtınası vardı. Piyano ile yumuşak, romantik parçaları bir kitleye Ferdi Özbeğen sevdirmişti. Bana da bu sebeple teklif geldi derim hep. Dönemin öyle bir etkisi olabilir, ancak hiçbir zaman ünlü olma gibi bir çabam olmadığı için ben hangi tarzla çıkış yapayım diye de düşünmedim. O yüzden bugün müzik dünyasına giriş yapıyor olsam yine Ümit Besen olarak kendi bestelerimi kendi tarzımda söylerdim.

Ben yaşadığım duyguları besteledim. Yaşanmış aşkların türü olmaz ne hissettiğini notaya dökersin. Zaten benim yaptığım müzik türüne o zamanın müzik yazarları hiç bir zaman arabesk diye yazmadılar. Romantik şarkıların adamı olarak bir ekol yarattığımı söylediler ve değişik şekillerde adlandıranlar da oldu. ‘Bir Okul Yolu’na arabesk diyebilir misiniz mesela? Ayrıca arabesk aşkların yaşanma tarzı da olabilir. Bunu rock da yapıp söylenen çok arabesk var. Mesela Erkin Koray’ı örnek verebiliriz. Arap Saçı, Şaşkın…

Işıl Çalışkan: Önümüzdeki günlerde caz dünyasından bir düet çalışması düşünür müsünüz?

Ümit Besen: Aslında düet yaptık bile. NTV’de menajerimin de çalıştığı Selen Beytekin’ in bir programında beraber New York New York şarkısını söyledik. Çok da güzel oldu.

Caz da dinliyorum

Işıl Çalışkan: Caz müzik ile aranız nasıl? Takip ettiğiniz isimler var mı?

Ümit Besen: Arabamda her tarz müzik dinliyorum, buna caz da dahil.

Işıl Çalışkan: Yakın gelecekteki planlarınız ne?

Ümit Besen: Geçenlerde İş Sanat’ ta Kalben, Melikte Şahin ve Selin Sümbültepe ile birlikte güzel bir konser yaptık. Bir de bu sene 40. yılım. Bu yıla özel bir dizi konserler olacak.

Işıl Çalışkan

Cazkolik.com / 10 Şubat 2020, Pazartesi


Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Işıl Çalışkan Röportajı: Popüler müziğin son kırk yılına damga vuran Ümit Besen ile son albümünden caza kadar pek çok şeyi konuştu.
Türkiye`de cazın usta sanatçısı Aycan Teztel elli yıllık kariyerini özetleyen albümünü Işıl Çalışkan`a anlattı.
Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor!
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Işıl Çalışkan Röportajı: Popüler müziğin son kırk yılına damga vuran Ümit Besen ile son albümünden caza kadar pek çok şeyi konuştu. » Cazkolik Best of 2019 Yayında: Caz yazarları, radyo programcıları ve eleştirmenler yılın en iyi albümlerini seçti. » Cazda herkes üstüne düşeni yapıyor mu? Arkadaşımız Ekin Çakmak tecrübeli caz fotoğrafçısı ve radyo programcısı Levent Öget ile konuştu. » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Tunçel Gülsoy caz müziğin yaşayan efsanelerinden Charles Lloyd ile konseri öncesi konuştu. » 26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası. » Yılın caz patlaması: Zorlu PSM Caz Festivali üçüncü yılında müthiş bir programla ilkbaharı caz renklerine boyayacak. » Cazkolik Best of 2018 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Festival Dosyası: 28. Akbank Caz Festivali kapsamlı yol haritası. Festivalin ayrıntılı programına dair tüm bilgiler burada. » Feridun Ertaşkan Yazdı: Brian Eno yeni albümü "Music for Installations"ı yayınladı. Eno`nun yeni havalimanı ile nasıl bir ilgisi olabilir? » 25. yılını kutlayacak İstanbul Caz Festival programı basın toplantısıyla açıklandı. Festival, Türkiye cazını kutsayan tarihi bir konserle açılacak. » Cazkolik Best of 2017 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini belirledi. » Akbank Caz Festivali 27. yılında cazın tüm renklerine açık ve güçlü bir gösteriye hazırlanıyor. Ayrıntılar, isimler ve takvim yayında. » Bu yaz ilk kez gerçekleşecek 1. Uluslararası Bodrum Caz Festivali Türkiye`de cazın önemli isimlerini ağırlayacak. » 24. İstanbul Caz Festivali özel hazırlanan projeleri, farklı etkinlikleri ve konserleriyle ışıltılı bir yaz vaadediyor. » Festival tadında konserler dolu, yılın ilk büyük caz konserleri organizasyonu CRR Caz Şubatı 2017 programı belli oldu. » Cazkolik Best of 2016: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyi albümlerini ve konserlerini seçti. » 26. Akbank Caz Festival programı açıklandı: Şehrin sesleri 26. kez cazın seslerine karışacak. » 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali`nde dünyaca ünlü solistler ve orkestralar yeralacak. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Ergüven Başaran söyleşisi: Caz adlı büyüyle geçen bir ömür... » 23. İstanbul Caz Festivali Özel Caz yazarları bu yaz festivalde mutlaka izlenmesi gereken en az 5 konseri öneriyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival özel bir konserle başlayacak, Suriye dağılmış ruhunu müzikte birleştirecek. » 23. İstanbul Caz Festivali programı dün gece yoğun katılımlı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Cazkolik`de oradaydı... » İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart akşamı kapılarını 23. kez açmaya hazırlanıyor. Festival programı hakkında detaylı bilgi içerde. » Ferit Odman`ın yeni albümü "Dameronia" güzelliği arayan bir caz müzisyeninin dinleyicisine karşı içten ve dürüst olduğu bir albüm. » Best of 2015 yayında: Caz yazarları, eleştirmen ve radyo programcıları yılın en iyi yerli ve yabancı caz albümlerini Cazkolik okurları için seçti. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cazda sonbaharın hayat kaynağı Akbank Caz Festivali bu yıl çeyrek asrı kutluyor. » Son 5 yılın en iyi 20 caz albümü dosyası yayında... » 22. İstanbul Caz Festivali Özel "Caz Yazarları Öneriyor" festivalde kaçırılmaması gereken konserleri öneriyor. » Haziran ayında tatil planınız varsa erteleyin, Akbank Sanat Caz Günleri başlıyor. » 18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor. » Mehmet İkiz`in yayınlanacak yeni albüm "Zoetic Sessions" cazseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor. » 22. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl bir dünya prömiyeriyle 5 Mart akşamı başlayacak. » Best of 2014 yayında: Caz yazarları, eleştirmenler ve radyo programcıları yılın en iyilerini seçti. » Perküsif-slappy-flamenko-latin-jazzy-fusion gitarı, ipeksi, duygulu vokali ve sarsılmaz melodisiyle Raul Midón bir kez daha İstanbul`da. » "Yıl boyu sanat, yıl boyu festival" sloganıyla İş Sanat 2014 ve 15 sezonu konser trafiğinde cazın usta isimlerini ağırlayacak. » Müziğe yön veren iki Türk; Ertegün Kardeşler`i ne kadar tanıyoruz? » İstanbul boğazında caz dinlemek? » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Üzerine attığınız her şeyi çalabilen maymun iştahlı ama yetenekli Hugh Laurie bu gece festivalde. » Opera izlemeye, caz dinlemeye, müzikalleri seyretmeye, sokaklarda gezmeye, lokantalarını dolaşmaya Londra`ya gidiyoruz... » Sezon bitince konserler azalır sanmayın; Haziran ayı aşkın ve Akbank Sanat Caz Günleri`nin ayıdır. » 17. Ankara Caz Festivali Özel Festival bu yıl caz vokalin yerli yabancı ünlü isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. » 21. İzmir Caz Festivali Özel Festival bu yıl 3ila 20 Mart tarihleri arası gerçekleşecek. » Şubatta festival gibi geçecek 18 günlük konser maratonuna hazır olun... » Cazkolik Best of 2013: Caz müziğinde yılın en iyi albümleri hangileri? » Amerikan caz sahnesinin yeni ve genç vokal efsanesi Gregory Porter 28 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey`de olacak. » Caz rock ustalarından kurulu HBC Trio dinleyiciyi dört köşe eden kombinasyonlarıyla 2 Kasım Cumartesi gecesi CRR`de olacak. » 5 maddede neden bu akşam Salon`daki Christian Scott konserini mutlaka izlemeliyiz? 5 madde, 5 açıklama! » Jazz is Dead... Miles Ahead... diyen Nicholas Payton bu akşam müziği ve düşünceleriyle festivalin en sansasyonel ismi olmaya aday. » 23. Akbank Caz Festivali Özel Festivalin haritasını tek tek, konser konser çıkardık. Bütün detaylar özel dosyada... » Bir caz standardının 83 yıllık hikayesi: "All Of Me": 1931 yılında bestelenen caz standardının caz tarihine eşlik eden hikayesinde rol alan sayısız isim ve yorum saklı. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz festivalde hangi konserleri niye izleyelim? Kısa notlar, öne çıkan detaylar! » Haziranda kuzey Avrupadan gelecek serin caz dalgası Akbank Sanat sahnesinde cazseverleri mutlu edecek. » 20. İstanbul Caz Festivali Özel Bu yaz 20. yılında festival ile ışıl ışıl bir yaza hazırlanın... » The Puppini Sisters 19 Aralık gecesi İş Sanat sahnesine kırkların nostaljisini taşıyacak... » "İstanbul`un cazda yeni bir yüz olarak ilan edilmesi bence çok heyecan verici" diyen Jacky Terrasson ile Levent Öget `Dünyanın Cazı` programında bir araya geldi... » Sonbaharın heyecan verici konserlerinden Chick Corea Trio bu akşam (27 Kasım) Cemal Reşit Rey sahnesinde İstanbul dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. » Cazın Kenny Garrett hali; Obsesif ve tutkulu... » 22. Akbank Caz Festivali Özel Sonbaharın yüzünü göstermesiyle hayatımıza cazın renklerini katan `Şehrin Caz Hali` 9 ayrı başlıkta çok sayıda konserle 3 Ekim`de başlıyor. » Sonbaharda Salon`dan festivalleri kıskandıracak caz konserleri! » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalde bu yaz cazın yıldız haritası her yaştan pırıl pırıl parlayan ustalarla dolu. Temmuzda İstanbul yıldız yağmuruyla yıkanacak. 3-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde cazseverler elli konserde, üç yüzden fazla müzisyeni izleme imkanı bulacak. » Cazkolik dinleyicileri için derlediği özel playlistlerle cazseverlerden büyük ilgi gören caz yazarı sevgili Özge Calafato bu kez benzersiz bir iş yaparak bir ilke imza attı... » 15. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl "Cazın Nabzı" sloganıyla gerçekleşecek 15. Ankara Caz Festivali düzenlediği toplantıyla programını duyurdu, Cazkolik`de oradaydı... » Caz müzisyenlerine sorduk, `Sizce yılın en iyi yabancı caz albümleri hangileri?` Gelen cevaplar aklın yolu bir dedirten seçimlerle dolu. » Caz tarihinin yaşayan en önemli bir kaç isminden biri olan, bir caz tanrısı Sonny Rollins hakkında özel bir portre çalışması... » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 23 Ekim Pazar günü cazın yaşayan en etkileyici müzisyenlerinden birini daha ağırlamaya hazırlanıyor; Charles Lloyd yeniden İstanbul`da! » 21. Akbank Caz Festivali Özel: Şehre hayatın geri döndüğünü nasıl anlarsınız? Yeni bir Akbank Caz Festivali programının açıklanmasından. 13 Ekim ila 3 Kasım arasında gerçekleştirilecek festival, cazın ruhunu arayanlara ilaç gibi gelecek bir program vaadediyor. » Bir yıl aradan sonra `Ramazanda Caz` konserleri için yeniden İstanbul`a gelecek olan Ahmad Jamal caz tarihinin bu müziği en çok etkilemiş isimlerinden biridir... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Cazın üç efsane ismi 7 Temmuz`da gerçekleşecek "Tribute To Miles" konseri için düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. » Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nde onbeş yıldır gerçekleşen Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali`nde caz esintileri... » 18. İstanbul Caz Festivali Özel: Türkiye`nin cazla randevusu olan festival bu yıl `Caz Kalpli İstanbul` sloganıyla yola çıktı... » 14. Ankara Caz Festivali Özel: Bu yıl sloganı "Bir Nefes Caz" olan festival yüzü aşan müzisyeniyle ondört konsere evsahipliği yapacak. » 2010 yılının en iyi 10 modern caz albümü. » Ethio Jazz; Mulatu Astatke » Portuondo, Murray ve Cole... » CRR, cazın zirvesini ağırlıyor... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Kerem Görsev; "Hangi Kenny Barron albümünü alırsanız alın onu başka piyanistlerden ayırabilirsiniz. » 6. Alanya Caz Günleri Özel: Bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Uluslararası Alanya Caz Günleri, 23 ve 26 Eylül tarihleri arasında yapılacak... » 20. Akbank Caz Festivali Özel: Akbank Caz Festivali 20inci yaşını coşkuyla kutluyor... » 17. İstanbul Caz Festivali Özel: Ömür Göksel`le Tony Bennett özel! » Cazın starları JC’s Club’da... » Ataköy Sheraton’da caz günleri... » Mayıs`ta festival ruhu... » Fred Wesley Ghetto’daydı... » Archie Shepp, Ghetto’da... » 2009 geçip giderken... » "Kadıköy Caz 5" başlıyor! » Antonio Ciacca JC`s Club`da... » Dizzy Gillespie All Stars CRR`de! » Branford Marsalis Cemal Reşit Rey`de, Yellow Jackets JC`s`de! » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Modern cazın büyük basçısı Reggie Workman 60 yıla varan kariyeriyle cazın yaşayan en saygın isimlerinden. » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Terje Rypdal bu gece Aya İrini`de. » Caz dinlemeye başlamak! Caz dinlemeye başlayacaklar için dinlenecek albümlerin seçimleri nasıl olmalı? » 19. Akbank Caz Festivali Özel: Festival programı açıklandı, programda yer alan isimler şimdiden cazseverlerin rüyalarına girmeye başladı bile... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: "Nat "King" Cole tribute konser turnesiyle İstanbul?da müzikseverler benzersiz bir ustaya eşlik edecek... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: 13 Temmuz akşamı festivalin zirve konserlerinden biri gerçekleşecek... » CTI All Star Band JC’s Club’da... » Yıldız İbrahimova ve Mike Del Ferro Nardis`te... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Cenk Erdogan Trio & Tineke Postma festivalin Nardis ayağında 3 Temmuz Cuma günü sahne alacak... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Festival programını caz müzisyenlerine ve cazseverlere sorduk... » 16. İstanbul Caz Festivali Özel: Carlos Santana`nın Temmuz`da İstanbul`a gelecek olması aklımıza Wayne Shorter`la yaptıkları muhteşem konserleri getirdi... » Manu Le Prince’den Cole Porter... » Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio’dan caz standartları albümü çıktı... » "Derin Ses" Davis İstanbul’da... » Sinan Bakır’dan kalbin altı teli... » Onun "Flora"sı bambaşka... » Grammy caz müziğini selamlıyor... » Polonya’nın caz kraliçesi Nardis’de » Paula West’in sesi can yakacak... » Fatih Erkoç ve Kerem Görsev`den konser DVD`si...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp