Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21.45
Web Adresi: http://nardisjazz.com/
Etkinlik Bilgisi : Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music`den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Ülkem Özsezen; gitarda Bora Çeliker, basta Apostolos Sideris ve davulda Ekin Cengizkan`dan oluşan Synesthesia Quintet`i ile Nardis?de kendisine ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuvar sunacak.


Batu Şallıel & Enver Muhamedi Duo

Sanatçı: Batu Şallıel (sax), Enver Muhamedi (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


 
Cazkolik Röportajları

Cazkolik İzmir ekibinden arkadaşlarımız Evrim Erişir ile Şafak Yıldız geçtiğimiz İstanbul Caz Festivali sırasında İlhan Erşahin`le İstanbul`un kazandığı yeni konser mekanlarından Tersane konseri öncesi coşkulu ve kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirmişlerdi. Aradan biraz zaman geçmiş olmasına karşın halen sıcak ve güncel söyleşiyi yayınlıyoruz.

 20375 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Dinlemeye başladığınız müzik İlhan Erşahin`in İstanbul Sessions isimli albümünden alınan Kefal isimli çalışmasıdır.


Cazın sıra dışı bir müzik; cazcıların da bir miktar sıra dışı insanlar olduğu söylenegelir. İKSV, “cazcılar bir de sıra dışı bir mekânda caz yaparlarsa, ortaya nasıl bir cümbüş çıkar acaba?” diye düşünmüş olmalı ki, 18. İstanbul Caz Festivali’nin raytingi yüksek cumartesilerinden birisini “Caz İçin Tuhaf Bir Yer” mottosu ile tarihi, mekânsal özellikleri ve etkileyici atmosferi olan Haliç Tersanesi’ne ayırmış. Hem de üç ayrı performans ile: Dan Berglund’s Tonbruket / İlhan Erşahin’s Love Trio feat. Arto Tunçboyacıyan / Randy Brecker-Bill Evans Soulbop feat. Medeski Martin & Wood. Biz, İlhan Erşahin Love Trio’ya fokuslandığımız için, bir merhaba mesafesindeki diğer caz ustalarını -sözüm ona- görmezden gelmeye çabalıyoruz.

İlhan Erşahin’in menajeri Reha Öztunalı, sound check saati 17.00’de bizi mekâna davet ediyor. Müziğin, müzisyenlerin ve mekânın dışında günümüzün geri kalanının da sıra dışı geçeceğinden habersiz bir şekilde mütevazi bir röportaj yapmak üzere, çekingen ve mütereddit bir ruh hâli ile Tersane’ye obsesif bir dakiklikte ulaşıyoruz. İlk etapta pejmürde tersane ortamının şaşkınlığını yaşıyor, Tersane’ye demirlemiş ve mekânı denize paralel perde gibi örten Mavi Marmara gemisinin etrafa yaydığı negatif enerjiyi hissediyoruz. Bizim gibi röportaj yapmaya gelen Fransız gazeteci kızlarla derme çatma bir kuliste beklemeye başlıyoruz. İlhan ile karşılaşmamızla birlikte, içimize pozitif enerji akmaya başlıyor. Yanımızdan geçerken daha biz olduğumuzu bilmeden kurduğumuz ilk göz temasında, insan sevgisi ile bezenmiş, zarif bir insanla hoşça vakit geçireceğimizin; monolog şeklindeki klasik röportajı aşan bir duygusal alış-veriş yaşayacağımızın sinyalini alıyoruz. Sound check tahmin edilenden geç başlıyor, müzisyenleri konserde yaşanacak skandala hazırlarcasına uzun ve gergin geçiyor. Konser saatinin yaklaşması ve henüz akşam yemeğine vakit kalmamasından ötürü, röportajın güme gideceğini düşünürken, İlhan bizi kaldıkları otele davet ediyor, lobide rahat bir ortamda sohbet edebileceğimizi söylüyor. Şaşkınlığımızı yaşamaya fırsat kalmadan kendimizi ekibin minibüsünde buluyoruz. Kısacık yolculuğumuzda yaşam dolu, capcanlı Arto Tunçboyacıyan’ın sıcaklığı, içten kahkahaları ve zarifliği dikkatimizi çekiyor. İlhan, üstünü değiştirmek için odasına çıktığında otelin lobisinde ikinci kez beklemeye başlıyoruz. Dönüşünde, yemek ile konser arasındaki zamansal yakınlaşmanın röportajı uzaklaştıracağından ikinci kez endişelenirken, röportajın ilk yakınlaşmanın içinde güzel bir akşam yemeğine eşlik edebilecek olmasına çocuklar gibi seviniyoruz. İlhan, Jesse Murphy, Kenny Wollesen ile birlike Galata Kulesi’nin dibinde bir restaurantta leziz mezeleri yiyip rakı kadehlerimizi tokuştururken ses kayıt cihazının düğmesine basıyoruz. Biz ısrarla çağımızın hastalığı kariyer, hedefler, planlar, geçmiş ve gelecekten dem vururken, İlhan bilgece anın güzelliğini ve rahatlığını bize hatırlatıyor.

İlhan Erşahin: "Bazen bir plak duyuyorsun bir

fikir geliyor, bazen müzik çalıyoruz sahnede tam o

zaman fikir geliyor. Ama genelde sabahları

kalktığın zaman piyanonun önünde oturuyorsun,

bir şeye basıyorsun, o başka bir şey oluyor.

Ondan sonra genelde bu hangi duygu olabilir diye

düşünüyorsun..."

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: 16 yaşında müziğe başlıyorsunuz, birçok sanatçı aslında daha erken yaşlarda müziğe başlıyor. Müziğinizde bunu bir eksiklik olarak hissettiniz mi ya da bunu telafi etmek için bir çabanız oldu mu?

İlhan Erşahin: Aslında daha genç olduğum zamanlarda bazen hissettim bunun eksikliğini, çok daha bilgili olan insanlar vardı tabii ki yeni başladığımda, hem de ben 16 yaşında direkt çalmaya başladım, ama yine de 19-20’li yaşlara kadar çok fazla ciddiye almadım sanki.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Yani bu günleri düşünmediniz, hayal etmediniz diyebilir miyiz?

İlhan Erşahin: Evet öyle oldu ve sonra devam etti, sanki biraz kader. Çok fazla düşünmedim aslında. Sporcuydum, 16 yaşına kadar sporla ilgilendim, kafamda hep spor vardı. Bir sürü spor yapıyordum ama squash ile oldukça ilgileniyordum, futbol ve basketbol oynuyordum. 15-16 yaşlarında liseye başladığım zaman müzisyen arkadaşlarım olmaya başladı. Zaten futboldan sıkılmaya başlamıştım, orada hep bir rekabet vardı, ama müzikte bir paylaşma olayı vardı ve ben onu gördüm. Spora sürekli zaman ayırman lazım, antrenmanlar var. Müzik başladı ve benim ortamım birden bire değişti. Müzik yapalım, çalalım, eğlenelim derken birden bire ortam değişti. Ama zaten hep müzik dinliyordum, hep seviyordum, evde sürekli müzik çalınıyordu, müzisyen yoktu evde ama müzik hep vardı. Hep sanki sanat vardı, onun için birden bire müziğe başlamam çok garip gelmedi. Böyle başladı ve sonra yavaş yavaş gruplara girmeye başladım ve müzisyenlik hayatım başladı. Amerika’ya gittim ve orada artık karar verdim müzisyen olmaya ve müziği daha ciddiye almaya başladım.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Müziğe ilk başladığınız zamanlarda özdeşim kurduğunuz, sizi heyecanlandıran kimler vardı?

İhan Erşahin: Bir sürü insan vardı beni heyecanlandıran. Ben aslında caz ile başlamadım, daha çok rock, reggae, punk ile ilgileniyordum. Ama sonra saksafon olduğu için, yavaş yavaş başka kim saksafon çalıyor diye araştırmaya başladım, aslında aletten caza girmiş oldum. Saksafon bana hep ilginç geldi, bir konsere gittiğim zaman saksafon çalan kişileri hep çok cool bulurdum. Saksafonun sesini beğendim. Mesela grup içinde saksafon solo çaldığında çok güzel geliyordu kulağa. Birkaç grup vardı sevdiğim, onların en sevdiğim şarkılarında saksafon solo vardı (Brown Sugar). Hem müziğe hem de saksafona girişim doğal sürecinde oldu.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Bir röportajınızda diyorsunuz ki “Ben cazı anlamak için çok uğraştım”. Caz müziği gerçekten anlaşılması zor bir müzik mi? Çünkü Türkiye‘de jazz, çok geniş bir kitlede dinlenmiyor ve bizler de insanlara jazzı anlatmaya çalışıyoruz.

İlhan Erşahin: Aslında ben cazla büyümediğim için bana yeni bir şey gibi geldi. O dönemlerde okuduğum kitaplarda da hep cazdan bahsediliyordu ve oradan da bir merak başladı caz nedir diye. Kitaplarda geçen plakları gidip aldım, onları dinlemeye başladım. İlk başlarda hatırlıyorum, sevdim ama çok doğal gelmedi. Reggae, rock ve punktan geldiğim için çok karışık geldi, ama aynı zamanda sevdim, çünkü 14 yaşından itibaren kafamda hep New York vardı. Bir çok şeyi New York’a bağladım. Hep New York’a gitmem gerektiğini düşündüm, bana çok maceralı geldi. Belki caz da New York’tan geliyor diye böyle bir bağlantı yaptım.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: New York, Stockholm, İstanbul ne hissettiriyor size, müziğinizi nasıl etkiliyor? Yoksa hep aynı İlhan mı?

İlhan Erşahin: Aslında biraz aynı İlhan gibi. Ama Türkiye’de Türk müzisyenlerle çalmak tabii ki beni etkiliyor. 10 sene evvel Hüsnü Şenlendirici ile tanıştım, birlikte çalmaya başladık, o oldukça etkiledi. Sonra başka Türk müzisyenlerle çalmaya başladım. Türkiye’de hava, camiden gelen sesler, yemekler, insanlar her şey etkiliyor. Ama aynı zamanda İlhan, Brezilya’da da New York’ta da aynı. Bazen şunu hissediyorum: Ben aynıyım, grup değişik renk veriyor ve ben farklı insanlarla çalışıyorum.

 

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: O zaman İlhan dünya insanı, İstanbul’da ya da Newyork’ta o aynı müziği çalıyor ama onunla birlikte diğer müzisyenler farklılık katıyor.

İlhan Erşahin: Evet, renk değiştiriyor. Tabii ki biraz müziğe de bağlı. Mesela Love Trio’nun belli parçaları var, Harikalar Diyarı’nın ya da İstanbul Sessions’ın farklı repertuarı var.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Caz emprevizasyona açık bir müzik türü, cazı diğer müzik türlerinden ayıran en önemli özelliği burada, çünkü hiçbir kalıp yok. Dışarıdan bakıldığında, müzisyenlerin özgürce çaldıklarını görüyoruz. İnsan kendi içinde, iç dünyasında ne kadar kalıplardan kurtulur, ne kadar kendisini özgür hissederse, sanıyorum müziğinde de aynı özgürlüğü yaşayacaktır. Sizde de böyle mi?

İlhan Erşahin: Caz öyle değil bence. Klasik caz çalanlar bir stil öğreniyorlar, belki sololarda notalar uçtuğu zaman özgür hissediyorsun ama onun dışında bir kalıp, belli bir stil çalıyorlar. Mesela popta bir şarkı yazıyorlar her konserde aynı, ama çoğu zaman cazda da öyle. Bizim istediğimiz biraz daha farklı, belli bir sistem var bizde, ama biz gün ne getiriyorsa onu çalıyoruz sanki. Mesela bugün konserde ona göre çalıyoruz, gece başka bir kulüpte çalıyorsak farklı çalıyoruz; insanlar dans ediyorsa onlara göre çalıyoruz, insanlar oturuyorsa başka türlü çalıyoruz, biraz ortamın havasına göre. Ama caz çoğu zaman öyle değil, festivalde çal, konserde çal hep aynı. Mesela Nublu nedir? Nublu işte o demek biraz. Yani ortama çalıyoruz bir anlamda. Bence güzel olan bu, her gün değişik, her gün kalıbın dışına çıkarak farklı hissediyorsun, bazen çok yavaş hissediyorsun, bazen çok neşeli hissediyorsun. Onun için bence müzik biraz böyle olmalı, o bana ilginç geliyor.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Bu aynı zamanda sizin empati kurma yeteneğinizin bir göstergesi. Çünkü oturan insanların ruh hali başkadır, dans eden insanların ruh hali başka. Bunu anlamanız için gözlemlemeniz lazım.

İlhan Erşahin: Açık ve hızlı olmak lazım. Ortamı direkt anlamak lazım. Ama aynı zamanda daha da zor oluyor bunu yapmak. Seviyorsun, yaşıyorsun o ortamı. Bazen de sadece kendi müziğini yapmak istiyorsun sadece ama amaç hep vermek sanki, hep veriyorsun.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Sürekli vermek yorucu değil mi?

İlhan Erşahin: Yorucu ama benim için sanat odur, bir şey vermektir.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Almadan vermek Tanrıya mahsustur denir, siz de sürekli verdiğinizi ifade ediyorsunuz. Elinizdeki malzeme de bir insan olarak sınırlı, ne alıyorsunuz verdiklerinizin karşılığında?

İlhan Erşahin: Dünya hep sanki çok büyük zannediliyor, ama öyle değil, düzeltmek lazım, daha güzel yapmak lazım, insanlara bir şeyler vermek lazım. Günümüzde dünya özellikle Batı -ki Türkiye de Batıya dahil- belli bir kapitalist sisteme girdiği için sınırlı şeyler yapılıyor, bu müzik olabilir, kitap olabilir. Hep böyle pop kültüründen gelen bir şeyler var. Ben o kültürün içindeyim, ama pek de katılmıyorum ona. Ben aslında sisteme çok karşıyım, çünkü kalitenin azaldığını düşünüyorum.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Peki sisteme karşı çıkışınızda müzik bir araç mı?

İlhan Erşahin: Tabii müzik bu karşı çıkışta bir araç, ama ben “o adamı sevmiyor ya da bu grubu sevmiyor” değilim. Birçok müzik bizim yaptığımız müziğin tam tersi, dünya içinde değiliz sanki. Bu yüzden bir sürü şeyin yanlış olduğunu, sistemin yanlış olduğunu düşünüyorum her yerde. Herkes herkesi kandırıyor, televizyonu aç her reklam düşündüğün zaman bir kandırmaca, her reklam yalan, çoğu yalan satıyor. Dürüstlük yok ve insanları kandırıyorlar. Böyle bir sistem içerisinde biz insanlara farklı bir şeyler vermek istiyoruz, alternatif bir şeyler vermek istiyoruz. İnsanlar bunu da görsün istiyoruz. Hem jazz için öyle hem de müzik için öyle. İnsanlar başka bir renk görsün. Herkes artık karaoke kültürünü seviyor. İnsanlar konsere gidiyor ve bildiği parçaları dinlemek, söylemek istiyor ve insanlar çok monoton bir hayat yaşıyor. Onun için kendi sistemini kurmak istiyorsun ve insanlar bizim hayatımıza girmek istiyorlarsa girsinler diyorsun.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Birçok müzik türünü (jazz, pop, elektro) iç içe geçirip yani bir şey yaratıyorsunuz, o kadar çok tür var ki. Bunları bir araya getirmek oldukça zor bir iş olsa gerek.

İlhan Erşahin: Evet, aslında onun için bir sürü grupla oldum. Bu grup farklı bir stil, diğeri farklı bir stil. Herhalde Manhattan’da yaşadığım için, bir sürü müzik var, hakikaten bir sürü değişik değişik müziği seviyorum. Eskiden beri bu böyle. Hiçbir zaman sadece bu müziği seviyorum, sadece bu müziğe yakınım demedim hayatımda.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Sürekli bir değişiklik, değişim arzusu mu bu?

İlhan Erşahin: Değişim yok da, hep bir arayış var, ama aynı zamanda her zaman her şey var. İki sene sadece bu proje, iki sene sonra sadece bir başkası değil. Hele şimdi bir sürü yeni plaklar yaptım ve hepsini aynı anda yaptım. Wonderland biraz daha Roman hava, İstanbul Sessions biraz daha jazz rock gibi, Wax Poetic biraz daha pop oldu, Love Trio’da başka bir şey var.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: İlk albümlerinize baktığımız zaman daha bir tek düze, daha jazz havası vardı, ama zaman geçtikçe bugüne yaklaştıkça o çerçeve giderek genişliyor, hep farklı şeyler işin içine girmeye başlıyor ve müziğiniz giderek zenginleşmeye başlıyor.

İlhan Erşahin: Hayat zenginleşiyor. Bunun bir sebebi çok gezmem olabilir. Bir süre buradayım, sonra Amerika, Güney Amerika. Herhalde düşünmeden böyle kendi içimden, yemeklerden, insanlardan yeni renkler geliyor.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Sadece İstanbul’da ya da sadece New York’ta yaşıyor olsaydınız nasıl olurdu?

İlhan Erşahin: Evet, o zaman biraz değişirdi durum. Ama ben paylaşmayı çok sevdiğim için böyle. Sadece benim müziğimmiş gibi görünüyor, ama aslında öyle değil. Ben bir fikir ortaya atıyorum, ama Arto, Kenny ve Jessy ile bir sürü şey paylaşıyoruz ve ortaya yeni bir şey çıkıyor. O paylaştığımız şey çok önemli.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Peki Anadolu’daki, Türkiye’deki kültürü, iklimi jazzla nasıl ilişkilendirirsiniz? Sizce burada jazz müziği için doğru, güzel bir iklim var mı?

İlhan Erşahin: Var bence. Daha önce söylediğim gibi caz çok büyük bir kelime, caz 100 senelik bir müzik. Ama bence caz çok doğal bir şey. Burada Rumi, Mevlevi müzikte cazla ilgili bir şeyler var. İnsana o kadar garip gelmiyor aslında. Pop dünyasına doğdunsa, oradan caza geçtiğin zaman daha değişik oluyor. Ama Sufi müzikten, Roman müzikten geçtiğinde, onlar zaten caz aslında. Aşık Veysel de caz, blues gibi bir şey , çok farklı değil aslında. İfade etmek istediği, verdiği şey açısından çok açık, hesaplı değil, söylediği şekilde her şey. Bazı müzisyen arkadaşlarım Ermeni, bazıları Doğu’dan, Trakya’dan, her yerden, yani Türkiye öyle bir yer ki herkes her yerden bir araya geliyor. Herkes aslında çok açık kafalı Türkiye’de. Onun için zaten İstanbul’u çok sevdim. Sadece İstanbul değil, güneye de doğuya da gittiğinde orada düğünlerde müziği görüyorsun, müzik çok hesaplı bir şey değil, uzun havalar her yerde var, davullar, zurnalar var ve adamlar çalıyorlar.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Acaba İlhan Erşahin 56 yaşında, 66 yaşında kendini nerede görüyor, bir hayali var mı? Yoksa sadece anı mı yaşıyor?

İlhan Erşahin: Anı yaşıyor.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Gelecekle çok fazla ilgilenmiyor mu?

İlhan Erşahin: Yok, çok fazla ilgilenmiyorum.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Kimisinin kafasında planları, hedefleri, ulaşmak istedikleri noktalar vardır ve kendini ona kilitler.

İlhan Erşahin: Hem Nublu var hem gruplar var. Her zaman bir üste daha çıkmaya çalışıyorum, hem müzik olarak hem ses olarak hem de kafa olarak. Biraz daha ilerleyelim, biraz daha ileri gidelim, yükseltelim. Yükselmek demek şu aslında: Daha zeki oluyorsun, beyni genişletiyorsun, dünyan genişliyor ve sen genişliyorsun.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: İlhan Erşahin bize yaratıcılığın peşinde koşan, sınırlamalardan, kıyaslamalardan hoşlanmayan, maceraperest bir müzisyen izlenimi veriyor. Yanılıyor muyuz?

İlhan Erşahin: Bence asıl sanat odur. Hep yeni bir renk bulmak lazım. Hep mavi, yeşil değil de daha farklı renkler olmalı. Sanki geliştirmek lazım bunu. Macera yoksa sanat yok.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Müziğinizdeki bu sürekli değişim arzusu, müzik dışındaki hayatınıza nasıl yansıyor?

İlhan Erşahin: Her şey iç içe giriyor aslında. Özel hayat ya da sanat hayatı diye ayrı ayrı değil, bence her şey iç içe. Benim hayatımda her zaman her şey vardır. Anda olmak, şimdiyi yaşamak lazım, çünkü yaşanan an şu an. Dünü ya da yarını düşünmek bana sıkıcı geliyor. Önemli olan anı yaşamak.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Bestelerinizi yaparken hâkim olan bir duygu var mı?

İlhan Erşahin: Ben sanki biraz ortadayım. Çok tavan ya da çok dip olmuyorum. Bence benim hayatımda her zaman her şey vardır. Bazı şeyler için çok da düşünmüyorum. Aktif müzik hayatım başlamadan önce mesela bir müzik koyuyordum, bir kalem kâğıt alıyordum elime, çiziyordum bir şeyler. O müzik bana çizerken ne verdi diye düşünmüşümdür. O hep aklımda kaldı. Bazen bir plak duyuyorsun bir fikir geliyor, bazen müzik çalıyoruz sahnede tam o zaman fikir geliyor. Ama genelde sabahları kalktığın zaman piyanonun önünde oturuyorsun bir şey basıyorsun, o başka bir şey oluyor. Ondan sonra genelde bu hangi duygu olabilir diye düşünüyorsun. İşte bu İstanbul Sessions için olabilir ya da diğer grup için olabilir diyorsun. Bir sürü grup olduğu için hayatım da öyle oldu. Birçok müzisyenle çaldığım ve herkesle aynı şeyi çalmak istemediğim, herkes birbirinden farklı çaldığı için böyle olmak durumunda. Bazı parçalar gerçekten de İstanbul Sessions için oluyor, bazıları ise bu grup için oluyor, bazen öyle bir parça oluyor ki bu tam Wax Poetic için diyorum. Beste yapmak için kendimi çok zorlamıyorum. Bazen üç ay hiçbir şey yazmıyorum. Bazen de piyanonun başında oturuyorum ve bir hafta içinde on tane fikir geliyor, bazen bir gün içinde üç fikir geliyor aklıma. Ama hep içimden hissetmeye çalışıyorum. Annem bir gün bana şunu söylemişti: “Herkesin her ay 2 günü vardır, yaratıcılık günleri”. İşte o günleri bulmaya çalışıyorum. Bugün hakikaten evde oturayım, çayımı içeyim bütün gün müzik yazayım istiyorum. O günleri hissetmek ve kaçırmamak lazım. Bazı günlerse stres var, telefon üzerine telefon konuşması mesela, o zaman hadi oturayım müzik yazayım diyemiyorsunuz, zor oluyor. Onu gerçekten hissetmeniz gerekiyor. Vücudun sana ne söylüyor bunu da dinlemen, yani kendini dinlemen lazım.

Şimdi yaptığım şey daha yükseğe çıkmaya çalışmak. Nublu ya da İstanbul ya da Brezilya’da jazz festivalinde çalmak, sadece kendimi düşünmeyip herkesi düşünmek, bu anlamda sorumluluk hissediyorum. Nublu içki satayım, para kazanayım diye kurulmadı. Bir yer olsun herkes gelsin, çalsın, paylaşsın, yani beraber yükseltelim diye var.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Yani ticarî bir kaygı değil, paylaşım ön planda.

İlhan Erşahin: Zaten parayı ne yapacaksın ki, bir şekilde yaşıyoruz, yiyoruz, uyuyoruz. Ticaret için açtığın zaman farklı bir tablo oluyor.

Evrim Erişir - Şafak Yıldız: Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ediyoruz.

* * *

Fırtına öncesi sessizliği andıran, huzurun ve anın güzelliğinin rengini verdiği sohbetimizi konser sonrasına değin virgüllüyor, otelde Fransız gazeteci kızlara röportaj vermeyi yemeğe yeğleyen Arto’yu otelden alarak sıra dışı mekâna doğru yola koyuluyoruz. Tersane’ye ulaştığımızda, sanki konsere biz çıkacakmışcasına kuliste elimizde içkilerle dolanmaya başlıyor, dahası performansı çoktan başlamış Dan Berglund’s Tonbruket’ın tınılarını heyecandan duyamıyoruz! İlhan Erşahin’s Love Trio konserinin ilân edilen saatte başlayamaması nedeniyle zihnimizde, üç performansın birkaç saatlik bir caz gecesi için -yine- sıra dışı mı olduğu düşüncesi tetikleniyor. İlhan, Jesse, Kenny ve Arto’nun sahnede yerini alması ile birlikte, herkesin güvenlik görevlilerini aşarak kulise girmek istediği bir ortamda, kulisten seyirciler arasına geçmek isteyerek yeni bir sıra dışılığa imza atıyor, bir bakıma da röportajcılığın havasından seyirci olmanın mütevaziliğine, yani özümüze geri dönüyoruz. Konser başlıyor. Daha birinci parçada İlhan’ın önündeki monitör çalışmıyor, yüz ifadesinin asılması ile, konser öncesi zihnimizdeki duman bu sefer sahneye yayılıyor. Seyircilere durumu çaktırmadan ilk parçayı yarım saat -tam da İlhan’ın röportajında anlattığı gibi- dinleyiciye çokça şeyler vererek, hissettirerek çalıyorlar. Daha playlist yarılanmamışken, tam da parça arasındaki sessizliği 22.30’da yatsı ezanı doldurmaya başlıyor. Bu boşluğu doldurmaya, organizatör olduğu söylenen zat-ı muhterem de talip oluyor ve kenardan İlhan’a uzatma dakikalarına işaret eden hakem edası ile saatini gösteriyor. Zat-ı muhteremin kendi kendisine üstlendiği hakemlik görevine son vermeye niyetlenen İlhan, konserin bitiş düdüğünü çalarak Jesse, Kenny ve Arto ile birlikte konserin ortasında sahneden ayrılıyor. Seyircinin tüm coşkusu, değil uzatma, oynanması gereken dakikaları bile geri getiremiyor. Kulise tekrar döndüğümüzde, fırtınanın çoktan koptuğunu, hatta kavganın eşiğinden dönüldüğünü, İlhan’ın huzurunun yerini sanatçıya verilen değersizliğin yarattığı öfke ve hayal kırıklığına bıraktığını şaşkınlıkla gözlemliyoruz. Türbülanslı ortamda, Arto’nun durumu pek de yadırgamayan, hatta kanıksamış sükunetine yaklaşıyoruz. Dereden tepeden pek çok konuda keyifli bir sohbete dalıyor, yeni bir bilgelik dersi alıyoruz. Saatin ilerlediğini görüp vedalaşmak için İlhan’a yaklaştığımızda, sanki yıllardır tanışıyormuşcasına bizi bu gece bırakmayacağını söylüyor, birlikte eğlenmeye gitmeyi teklif ediyor. Şaşkın vaziyette kafa sallıyoruz. Ortam biraz sakinleşince sıkış tepiş minübüse doluşup Cihangir’de küçük bir mekâna doğru yol alıyoruz. İlhan, Jesse, Kenny ve Arto, seyirciye vermek, hissettirmek istediği duygularının içinde kalmaması adına, mekânda geç saatlere kadar çalmaya devam ediyorlar. Biz de, bir yandan ağzımız kulaklarımızda bir müzisyenin hayranlarını bu denli değerli hissettirmesinin mutluluğu; diğer yandan, ülkemizde sanatçının bu denli değersizleştirilmesinin üzüntüsü ile sıra dışı saatleri noktalıyoruz.

(Bu röportaj 9 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir.)

Röportaj: Evrim Erişir - Şafak Yıldız

Cazkolik.com / 26 Eylül 2011, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Yeni röportaj yayında... Şimdi gel de bu grubu dinleme. Bence orda olun! » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Nazlı Toprak Matts Eilertsen ile konseri öncesi konuştu. » Feridun Ertaşkan Röportajı: Zorlu PSM Neue Step! Festivalde izleyeceğimiz Sylvain Chauveau ile konuştuk. » Nazlı Toprak Röportajı: Müziğin en etkileyici topluluklarından 12 Çellist ile konseri öncesi konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Biz duo ve diyaloğun birleşimiyiz, karışımı... Biz tam da buyuz. » Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Nazlı Toprak & Bill Charlap röportajı: Sırları ve tarifleriyle Bill Charlap » 26. İstanbul Caz Festivali Bugge Wesseltoft Nazlı Toprak Röportajı: Canlı performans temel görevim » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel; Leyla Diana-Chris Botti Röportajı: Botti`ye göre onun müziğini nasıl bir ortamda dinlemeli? » Dünya Caz Günü Ümit Baykara & Michael Leonhart Röportajı: İstanbul`da çalmak mutlak bir onur! » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-Lars Danielsson Röportajı: Müziğin her seferinde farklılaşmasını seviyorum. » PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-Enrico Macias Röportajı: PSM Caz Festival konserinde caza dair büyük bir sürprizim var! » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-Ólafur Arnalds Röportajı: Ben ve iki ışık tasarımcım bu gösteri için çok yoğun çalıştık. » PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-John McLaughlin Röportajı: Caz genç müzisyenlerden kayıtsız şartsız adanmışlık ister. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John McLaughlin Röportajı: Müzisyenlerin karşılaştığı sorunlar anlaşılmalı. » Leyla-Diana Röportajı: Benim için sanatın coğrafyası yok... Alan Broadbent 4 gece Touché`de! » Turgay Yalçın Röportajı: Neden mi gittim? Vasatı yücelten yozluk, fırsat eşitsizliği ve etnik ayrımcılık cabası! » Turgay Yalçın Röportajı: Yeni dinleyici cazda ne istiyor. Tony Allen röportajı yayında. » Leyla-Diana Röportajı : Nina Simone`un kızı Lisa diyor ki; » Cenk Akyol Röportajı: Film müzikleri, albümü ve İlhan Mimaroğlu projesiyle Erdem Helvacıoğlu. » Leyla-Diana Röportajı: Yaşamımın tek hâkikati nefesimin ve an`ın farkında olmak. » Leyla-Diana Röportajı: Günümüzde caz vokalin en etkileyici seslerinden Youn Sun Nah ile 2 kasım Zorlu PSM konseri öncesi konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: 24-25 ekim akşamları iki konserle izleyeceğimiz basın süperstarı Victor Wooten ile özel bir sohbet » Leyla-Diana Röportajı: Polonyalı caz divası Anna Maria Jopek ile Zorlu PSM konseri öncesi konuştuk. » 25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Yaşayan en karizmatik vokalistlerden Kurt Elling ile Nazlı Toprak konuştu. » 25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Heyecanla beklediğimiz Fabrizio Bosso ile Nazlı Toprak konuştu. » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Ümit Baykara konseri öncesi Bill Frisell ile konuştu. » Burak Sülünbaz Röportajı: Şevket Çoruh, Can Şengün ve Alp Ersönmez ile Baba Sahne`yi konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Altotenor-kontralto sesiyle Vincenzo Capezzuto Vivaldi`den Bach`a, cazdan popa söyleyebilen inanılmaz bir sanatçı. » Cazkolik Röportajı: Ümit Baykara dünyanın önde gelen davulcularından Mark Giuliana ile konuştu. » Cazkolik Röportajı: Otomasyon çağında sanat... Konser öncesi yeni albümün arkasındaki fikirler » Leyla-Diana Röportajı: İstanbul deyince aklıma kediler, kaos, enerji, hareketlilik ve tabii yemek geliyor. » Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Benedikt Jahnel konser öncesi içten yanıtlarını gönderdi. » Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivalde oğluyla çalacak Ulf Wakenius`la konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Türkiye`de arabesk dediğiniz Mısır`ın pop müziğidir. » Hakan Akoğlu Röportajı: Jorge Pardo, Carles Benavent, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve İsmail Tunçbilek Paco DeLucia için konuştu. » Cazkolik Röportajı: Amerikada müzik yapan bas gitarcı Yaman Akdoğan`la altı yıl sonra yeniden buluştuk. » Cazkolik Röportajı: Elif Çağlar`la hem XJazz festivali hem son dönem işlerini konuştuk. » Cazkolik Röportajı: 12-15 nisan arası gerçekleşecek X Jazz Festival`i Sebastian Studnitzky ile konuştuk. » Cazkolik Röportajı: Ritmler ve davranışlar kuzendir diyen Dorantes`le 7 yıl sonra yeniden. » Cazkolik Röportajı: Bu yıl ilk kez gerçekleşecek Zorlu PSM Caz Festivali`ni festivalin direktörü Murat Abbas`la konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: Pink Martini yeni albüm turnesi için İstanbul`a geliyor. » Cazkolik Röportajı: Caz piyanisti Lisa Hilton`la yeni albümü "Day & Night"ı konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: Salon`da konser verecek Bugge Wesseltoft`la » Yeni Röportaj: Sadece yeni ve iyi bir albüm hakkında değil, çok iyi bir `Power Trio` ile konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: Murat Beşer`e yeni kitabı "Yoldan Çıkmış Simalar"ı sordum. » Leyla-Diana Röportajı: "Neden birbirimize destek olmayalım" projesi sanatçıları buluşturuyor. » Zekeriya Şen röportajı: Lincoln benim kendime sorduğum varoluş sorularını temsil eden kişi! » Cazkolik Röportajı: Son yıllarda koro müziğinin algısını tümden değiştiren Boğaziçi Caz Korosu`nu Masis Aram Gözbek`le konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: İki gün Zorlu PSM sahnesinde konser verecek Victor Wooten ile konuştuk. » 26. Akbank Caz Festivali Leyla-Diana röportajı: Vibrafonu anlamanın en iyi yolu nedir? (Türkçe-İngilizce) » Hakan Akoğlu Röportajı: Tekfen`in 60. yılında büyük müzisyenlerden büyük bir konser. » Turgay Yalçın Röportajı: Amir El Saffar`ın müziği Dicle ve Fırat gibi iki farklı akım; caz ve makam müziği. » Ardacan Özdemir`le "Sesler ve Şehirler" Röportajları: Avrupa caz efsanesi Arild Andersen`le konuştuk. » Ercüment Orkut`la iki festival arasında sohbet: Caz üzerine birikmiş konular! » Ardacan Özdemir`le "Sesler ve Şehirler" Röportajları: Çelloyu cazla buluşturan Gülşah Erol`la konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: Sıradışı şarkısıyla Eurovision`u kazanan Jamala ilk konseri için geliyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Turgay Yalçın Röportajı: Festivali efsanevi üçlüsü yeni albümle geliyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Burak Sülünbaz & Can Tutuğ Röportajı: Gelecek sezon 4 farklı projemiz var. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Burak Sülünbaz Röportajı: Konseri öncesi Antonio Sanchez`le içten bir sohbet. » Hakan Akoğlu Röportajı: Nostaljiyi popülerleştiren Pink Martini ile yeni konserleri öncesi konuştuk. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | John Scofield & Ümit Baykara Röportajı: Proje için yepyeni müzikler yazdık. » Tunçel Gülsoy Röportajı: Büyük kurumlar sanata desteğe nasıl bakıyor? Denizbank, Deniz Kültür yöneticisi Perihan Yücel ile konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Klasik müziğe caz dokunuşları ve The Human Touch Trio. » Tunçel Gülsoy Röportajı: Eleni Karaindrou`dan konseri öncesi dar zaman diliminde çok şey öğrendik. » Hakan Akoğlu Röportajı: Konser sezonu seksenler efsanesi Modern Talking`den Thomas Anders ile sona eriyor. » Turgay Yalçın Röportajı: 20. yılını kutlayan Ankara Caz Festivali`ni Özlem Oktar Varoğlu ile konuştuk. » Leyla-Diana Gücük Röportajı: Caz müzisyeni olmak Laia Genc`in beş yaşında belirlediği bir kader. » Turgay Yalçın Röportajı: "Caz hakikati arayıştır, ben işte bu anlayışa bağlıyım" diyen Chico Freeman 30 Nisan akşamı Akbank Sanat`ta! » Burak Sülünbaz Röportajı: Müziğimin caz olduğunu unutun, nereli olduğumu, hepsini unutun, trompet çaldığımı da unutun... » Leyla-Diana Gücük Röportajı: Yinon Muallem`in "Kalplerin Buluşması" proje konseri öncesi konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: "Biraz kül biraz duman"... Ümit Yaşar Oğuzcan`ın ölümsüz dizeleri Misia`nın konserinde bir Fado şarkısına dönüşecek. » Hakan Akoğlu Röportajı: Türkiye`de ilk kez Pink Martini`den ayrı solo konser verecek Storm Large ile Hakan Akoğlu konuştu. » Cenk Erdem Röportajı: Şenay Lambaoğlu albümde Hayyam`dan Yücel`e yeni yorumlar var. » Ceren Erdur Röportajı: Lindy Hop çılgınlığı 23. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde. Lindy Hop`çularla konuştuk. » Ceren Erdur Röportajı: Bahar İzmir`e caz festivaliyle beraber geliyor. Sirel Ekşi ile konuştuk. » Ali Haluk İmeryüz`den Caz Şubatı konserlerinde izleyeceğimiz Ken Vandermark ile kapsamlı bir söyleşi. » Tamer Temel, Murat Ali Oral ile söyleşisinde adeta yeni yılın ilk müjdelerini veriyor. » Cazın dans hali Lindy Hop çılgınlığı İzmir`i de sardı. Ceren Erdur söyleşisi yayında. » Yazmaya başladığımda, kafamın içinde hangi müzisyenle çalışmaya ihtiyacım varsa onun sesini duyarım. » Kemanı, sesi, müziğiyle Türkiye`ye farklı bir şovu kabul ettiren Canan Anderson ile konuştuk. » Salon`da izleyeceğimiz Hidden Orchestra Joe Acheson ile konseri öncesi müziği üzerine konuştuk. » "Cazın kadın olduğuna inanıyorum" diyen Carmen Lundy ile Leyla-Diana özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Caz, Amerika`da doğmuş, Avrupa etkisiyle yetişmiş bir müziktir ve tıpkı yemek yapmak gibidir. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cenk Erdem festivali David Sanborn röportajıyla kapatıyor. » Colin Stetson: En büyük müzikal tutkum Tom Waits`le buluşmaktı. » Salon`da izleyeceğimiz Neneh Cherry ile konseri öncesi kısa soru + kısa cevap ama çok şey konuştuk. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Tarz dediğimiz şey, bence, her bir müzisyenin kendi elindedir." » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Çağdaş cazın ağır topları" sıradışı İngiliz topluluk Get the Blessing ile arkadaşımız Zekeriya Şen konuştu. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Yaşadığım her şey hayata ve müziğe bakışımı olgunlaştırıyor." » Kozmopolit Londra cazının güçlü grubu Sons of Kemet`in kurucusu Shabaka Hutchings ile konuştuk. » "Müzikte katı kurallara yer yoktur" diyen Matthew Hall ile arkadaşımız Murat Ali Oral konuştu. » #Gezi öncesi Beyoğlu`na gelen Kanada`lı caz gitaristi Danielle Hébert #Gezi sonrası burada kalmayı seçti. » Herkes benden bir albüm bekliyor, biliyorum ama ben sürpriz bir proje hazırlıyorum. » "Aslında ben müziğimi organik müzik olarak tanımlıyorum" diyen Fulya Özlem ile Murat Ali Oral konuştu. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin kapanış partisinde sahne alacak Theo Crocker ile son albümünü, dedesini ve konseri konuştuk. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Caz müziğin dört büyük ismini buluşturan konser öncesi arkadaşımız Murat Beşer Chris Potter`la konuştu. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel Festival konseri öncesi Turgay Yalçın Burak Bedikyan`ile konuştu. » Akbank Sanat Haziran Caz Günleri konserinde izleyeceğimiz Francesco Bearzatti ile konseri öncesi konuştuk. » "Suya Söyledim" albümüyle Türk müziği bestelerini yorumlayan Dilek Türkan`la Cenk Erdem konuştu. » Akbank Sanat Caz Günleri`nde konser verecek Dave Allen`a bir süredir yaşadığı Türkiye`de cazla ilgili gözlem ve tespitlerini sorduk. » 2. Gitar Festivali sanatçısı ve koordinatörü gitarist Sinan Erşahin ile Cenk Erdem konuştu. » New York`ta müzisyenlerin kariyer gelişimine web üzerinden çözümler geliştiren Buğra Balcı ile konuştuk. » Avrupa cazın yükselişteki ülkesi Finlandiya`dan Mopo ile arkadaşımız Burak Sülünbaz 30 Nisan Dünya Caz Günü Babylon konseri öncesi konuştu. » Şairlerin Fadista`sı Cristina Branco ile festival konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem konuştu. » "Müziğin insanlar arasındaki boşlukları kapatma gücü var" diyen Tom Harrell`a İş Sanat konseri öncesi Burak Sülünbaz konuştu. » Öncesi ve sonrası olmayan anlık müzik... Ediz Hafızoğlu ile yeni albümleri » 258 yaşındaki Guadagnini kemanıyla Tasmin Little, konseri öncesi Burak Sülünbaz`la konuştu. » Bir caz starının bir insan olarak portresi... Sevin Okyay, bize iki harika caz gecesi yaşatan David Murray ile son yılların en iyi söyleşilerinden birini gerçekleştirdi. » "Türkiye`de farkında olmadıklarımı Hollanda`da farketmeye başladım..." Leyla Diana, Sanem Kalfa ile konuştu. » "Caz, geçmişten günümüze birikerek, beslenerek geliyor" diyen Ravi Coltrane`le arkadaşımız Burak Sülünbaz konuştu. » "Seyirci beğenisinden bağımsız sahneye çıkıp çalmak çalmak çalmak için içimde muazzam bir arzum var", diyen Kekko Fornarelli ile arkadaşımız Burak Sülünbaz konuştu. » > "Türklerin çok yüksek müzikal zekası olduğunu düşünüyorum ve onlarla bir bağ kurabiliyorum" diyen gitarist Dominic Miller`la Murat Beşer konuştu. » New York Times`ın `İran`ın Bob Dylan`ı` dediği İranlı Blues şairi Mohsen Namjoo ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu konuştu. » Türkiye`de ilk kez izleyeceğimiz İtalyan diva Ornella Vanoni ile Cenk Erdem konuştu. » Son aylarda Ankara`nın caz ve müzik gündemini belirleyen Altus Org.`dan Fırat Dadaş ile epey konuyu masaya yatırdık. » The Puppini Sisters; İki yıl aradan sonra yeniden İstanbul`da. Sevgili Cenk grupla iki yıl önce de konuşmuştu, şimdi de konuştu. » "Bir yıldız doğuyor" Leyla Diana müziğin gelecekteki yıldızlarından Emre Göral ile konuştu. » Klasik müzik tarihinin ilk rock starı Paganini`den aldıkları ilhamla klasik müziği gençlere pop kadar sevdirmeyi amaçlayan Paganini Topluluğu`ndan Ara Malikian ile konuştuk. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin son konserlerinden Claudio Filippini trio konseri öncesi arkadaşımız Burak Sülünbaz sanatçıyla özel bir söyleşiye imza attı. » Tüm dünyada mutluluk uyandıran filmin ünlü karakterinin torunları konser öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: "Tanrı arayışım ve yaşanan `an`ım, beni ben yapan şeyler bunlar." » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin en renkli isimlerinden China Moses ile sevgili Cenk`in yaptığı `çapkın` söyleşi yayında. » Çağdaş fado yorumları sayesinde kazandığı üç Latin Grammy ile dünyada en çok tanınan fado şarkıcısı Mariza ile Cenk Erdem yeni konserleri öncesi konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile Burak Sülünbaz konuştu. » Son 30 yıla damgasını vuran pop ve rock starı Bonnie Tyler ile Cenk Erdem konuştu. » "Şarkılarımın dili kalp dilidir" diyen Kanadalı ünlü starı IMA ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » İstanbul`a aşık bir İspanyol; Monica Molina ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Yılda bir kez geliyorum ama Türkiye`de cazın sevildiğini biliyorum diyen Danilo Perez`le konseri öncesi sohbet ettik. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Dün gece sonrası artık yeni bir perküsyon kahramanımız var; Zohar Fresco. » » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Leszek Mozdzer: "Her dinleyici müzikte kendi mesajını alır" » "Uçan kuşları, uçan ruhları kalbinizde göreceksiniz" diyen Dhafer Youssef ile 5 Temmuz konseri öncesi konuştuk. » Cazın duayen kalemlerinden sevgili Sevin Okyay 16 Mayıs akşamı İş Sanat`ta konseri olan Ravi Coltrane ile konuştu. » Kwartludium Ensemble görsel sanatları müziğin diline aktarıyor. Sami Kısaoğlu söyleşisi yayında. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, Burhan Öçal ile yeni projesi "Musica Caravanserai" üzerine konuştu. » `Guitar Hero` Al Di Meola ile 8 Mayıs konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müzikte 40 yılın ardından veda konserleri veren İspanyol diva Paloma San Basilio ile Cenk Erdem konuştu. » Mahler`in müziğini yeniden tanımlayacak Christian Fennesz ile sevgili Sami Kısaoğlu konuştu. » İstanbul Gençlik Caz Orkestrası 14 Nisan`da Nicholas Payton`la aynı sahneyi paylaşacak. Baki Duyarlar ile orkestrayı ve Payton`ı konuştuk. » Pedro Almodovar`ın kadınlarından Luz Casal ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Türkiye`nin tek oda müziği festivali Opus Amadeus`daki konseri sonrası Arpist Çağatay Akyol ile Leyla Diana özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Levent Öget son konserleri öncesi Evrim Demirel ve Kudsi Ergüner`le konuştu. » Wim Wenders`in filminde başrol oynayan dünyanın en iyi fado şarkıcılarından Teresa Salgueiro ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Hans Zimmer Movie Soundtrack Contest`e katılan Buğra Balcı süreci Beliz Hazan`a anlattı. » Portekiz`den sadece fado değil, caz söyleyen de çıkıyor. Cenk Erdem konser öncesi Sobral ile konuştu. » Azteklerin hikayelerini de, ezilenlerin hikayelerini de anlatan ödüllü Lila Downs ile Cenk Erdem konuştu. » Endülüs müziklerini flamenkoyla sarmalayarak deniz kokulu sığınaklar yaratan Chambo ile konuştuk. » Müziğinde sokakları, hüznü ve neşeyi bir araya getiren Portekiz`in dünyaca ünlü fado divası Cristina Branco ile 24 Ekim Cemal Reşit Rey konseri öncesi sevgili Cenk konuştu. » Türk müziğinin Hicaz`ı Jazz ile buluşursa ne olur? Leyla Diana Hijazz Project II`yi Alper Berksü ile konuştu. » 23. Akbank Caz Festivali Akbank Sanat sahnesi bu yıl festivalin en dikkat çeken bir çok ismini ağırlayacak. Bu isimlerden biri olan Elina Duni ile sevgili Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Yeni albümü "Get Happy"nin ilk konserlerini Türkiye`de verecek Pink Martini ile Cenk Erdem konuştu. » Latin ve Salsa`nın çıldırtıcı ritminden yerli tınılara Gülseren & Luis Gomez yeni albümlerini anlattı. » Selen Gülün`le `Başka` albümü ile Gezi Parkı`nın bir caz sanatçısı gözüyle sosyal enerjisini konuştuk. » Leyla Diana Stick Chapman isimli ilginç enstrümanın öncü temsilcisi Akın Ünver ile konuştu. » Yeni sahne şovu loop machine`in ödüllü `looper`ı DJ Berlin ile arkadaşımız Beliz Hazan New York`ta konuştu. » Çıkışıyla müzik dünyasında ufak çaplı deprem yaratan sempatik şarkıcı ZAZ yeni albümü Recto Verso ile Bursa konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » "Bu albüm Türkiye`nin ilk soul albümü" diyen Dilek Sert Erdoğan ile arkadaşımız Leyla Diana konuştu. » Altmışlardan beri Yunan müzik hayatında şarkıları, sahne tasarımları ve kostümleriyle pek çok şeyi değiştiren gerçek bir Yunan divası Marinella 18 Nisan akşamı İş Sanat sahnesinde İstanbulla hasret giderecek. » İki gece Salon`da duo projesiyle izleyeceğimiz Branford Marsalis ile arkadaşımız Fatih Erkan konuştu. » Kalima egzotik melodilerin ritmleriyle oynamayı seven üç kadın ve hepimiz hırslı birer gezginiz. » Seksenlerden bu yana jazz-fusion gitarın Grammy ödüllü büyük ustası Frank Gambale 20 Mart akşamı Salon konseri öncesi arkadaşımız Cenk Akyol`un sorularını yanıtladı. » Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz Tin Men & The Telephone`dan Tony Roe ile Sami Kısaoğlu konuştu. » Borusan konseri merakla beklenen Markus Stockhausen ile arkadaşımız Okan Aydın konuştu. » "Bütün her şey küreselleşme sonucu birbirine benzedi" diyen Nguyen Le ile Fatih Erkan ünlü sanatçının müziğinden Jimi Hendrix ve Miles Davis`e, Türk müzisyenlerden `Fusion` olgusuna her şeyi konuştu. » Fadonun melankolik prensesi Carminho ilk kez geldiği İstanbul konseri için Cenk Erdem`le konuştu. » İki özel projesi ve trombonuyla son dönemde cazın önde gelen ismi Emre Kayhan ile konuştuk. » İzmir`li yetenekli genç caz müzisyenleri eğitim için yoğun olarak New York`u tercih ediyor. » Kuzeyin iki lirik şairi; Lars Danielsson ve Ulf Wakenius 12 Ocak Borusan konseri öncesi Sami Kısaoğlu`nun sorularını cevapladı. » Ülkemizde hatırı sayılır hayranı olan New Cool Collective 21 Aralık gecesi Babylon`da olacak. Arkadaşımız Sami Kısaoğlu grubun kurucu üyesi Benjamin Herman ile Cazkolik için özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Gonzalo Rubalcaba: "Küba`da da bir caz okulu yok ama çok sağlam geleneklerimiz var." » Antonio Gades`in gözüyle Carmen; Efsanevi topluluk 1 Aralık akşamı Carmen ile CRR`de. Cenk Erdem, efsane dansçının eşi Eugenia Eiriz ile Carmen`i konuştu. » Cenk Erdem albümü 800 bin satan dünyaca ünlü ispanyol divası Luz Casal ile konuştu. » Cezayir`den dünyaya ışık saçan kadın Souad Massi konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Portekiz`den çıkan son harika; Deolinda ile 15 Kasım konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Müzikleri ülkemizde çok sevilen Filistinli Le Trio Jubran ile Cenk Erdem konuştu. » Bir müzik karavanı gibi Anadolu da konserler veren Barana`dan Steven Kamperman ile konuştuk. » Coltrane yorumlayan, Tamburi Cemil Bey dinleyen Hollandalı caz piyanisti Rembrandt Frerichs ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu konuştu. » Türk pop starlarına latin & latin caz söyleten adam Emir Ersoy`la Cenk Erdem yeni albümünü konuştu. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, 22. Akbank Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projelerinden ACT`in 20. yılı nedeniyle 7 Ekim akşamı gerçekleşecek konser için ACT firmasının sahibi Siggi loch ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » New York East Village Maia Meyhane de doğan New York Gypsy All Stars ile Romantech albümünü konuştuk. » "Gençler kendilerini nasıl rahat ve mutlu hissediyorlarsa sahnede de çalarken öyle düşünmelerini isterim" diyen İmer Demirer ile yeni JAmZZ`i konuştuk. » Dünya cazının efsane piyanistlerinden Ahmad Jamal geçen hafta Ramazanda Caz konseri için geldiği İstanbul`da Sevin Okyay ile konuştu... » Murat Verdi yeni albümü "Shuara"da müziğini Nana Vasconselos ile `şair-i âzâm`ların katına çıkarıyor. » Yeni albümüne hazırlanan Kerem Görsev İzmir konseri öncesinde İzmir ekibimizle biraraya geldi... » "Müziğimde popun sık kullandığı cinsellikten çok örtülü bir şehvet ve dişilik var" diyen Caro Emerald İstanbul Caz Festivali konseri öncesinde sevgili Cenk Erdem ile konuştu. » Pink Martini Türkiye konserlerinde Yeşilçam filmlerinden bir şarkıyla kalbimizi çalacak. » İstanbul Müzik Festivali kapsamında yarın (26 Haziran) akşamı İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçesinde fado konseri verecek olan güzeller güzeli Portekizli şarkıcı Ana Moura ile Cenk Erdem özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Yılın röportajı Cenk Erdem`den... Yeni albümü Shape Shifter`ı yayınlayan SANTANA `yeryüzü insana değil, insan yeryüzüne aittir` mesajının altını çiziyor, albümünü anlatıyor... » Aşk şarkılarının Kanadalı güzel yıldızı IMA içinde ünlü caz standartlarını da yorumladığı albümü Smile`ı yayınlar yayınlamaz ilk fırsatta sevgili Cenk ile konuştu. » Bu yaz, 19. İstanbul Caz Festivali`nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alacak caz gitarı duayeni ve ustamız Neşet Ruacan ile hem ödülü, hem de gençlik yıllarından bugüne gitarla, cazla geçen dopdolu bir ömrü konuştuk... » Haziranda Akdeniz caz gündemini Antalya Caz Fest. belirleyecek. İlk konseri verecek Aydın Esen`e sorduk. » Aşk şarkılarının İspanyol efsanesi Julio Iglesias yeni albümü hakkında sadece Cenk Erdem`le konuştu. » Küba`nın son piyano dahilerinden Harold López Nussa 10 Mayıs akşamı Ghetto sahnesinde olacak. Yıldızı her yıl giderek parlayan genç piyanistle konseri öncesi konuştuk. » 26 Nisan akşamı İş Sanat`ta konser veren, Wim Wenders`in Lisbon Story filminden müziklerini sevdiğimiz Madredeus ile Cenk Erdem konser sonrasının mutlu yorgunluğunda bir araya geldiler... » "Sahnede ne yaptığımı bilmiyorum, sadece kendim oluyorum" diyen Buika ile en son Cenk Erdem konuştu. » Levent Öget "Diyar Diyar Jazz" albümü büyük ilgi gören Spiral Quartet ile özel söyleşi gerçekleştirdi. » Annesinin sözlerini şarkılara çeviren dünya müziğinin yeni yıldızlarından Mor Karbasi Cenk Erdem ile konuştu. » Caz dünyası geleceğin müziğini şekillendirecek genç müzisyenleri birbiri ardına belirliyor. Bu isimlerin önde gelenlerinden Gerald Clayton ile CRR konseri öncesi konuştuk. » Saura`nın filmindeki şarkısıyla yıldızı parlayan Lura 9 Mart konseri öncesinde Cenk Erdem ile konuştu. » 19. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Festival 3 Mart Cumartesi başlıyor. Cazkolik olarak festival yönetiminden Sirel Ekşi ile festivali, programı, müzisyenleri ve akla gelebilecek tüm detayları konuştuk. » Yinon Muallem son albümü Nefes`te rast makamında etnik caz yaparken hayatındaki değişimleri de anlatıyor. » Monica Molina`nın aşk şarkıları olmadan yazlar da geçmez, kışlar da... Cenk Erdem Molina ile konuştu. » Fado ile tango; Lizbon ve Buenos Aires Cristina Branco`nun sesinden İstanbul`da yankılanacak... » Belle du Berry ve David Lewis`in kurduğu Paris Combo grubuyla Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem pop operanın yakışıklı çocukları Il Divo`dan Urs Bühler ile yeni albüm Wicked Game`i konuştu. » Müzik dünyası genç bir müzisyenin ilk solo albümüyle tanışıyor. Değer Deniz `Bekle`yi Cenk Erdem`e anlattı. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 11 Şubatta başlıyor. Ceren Erdur, Buğra Özçetin ve Oğulcan Şişman ile konuştu. » Cenk Erdem`den yeni bir söyleşi daha yayında; "Pink Martini`nin Japon Teyzesi Saori Yuki" » Türkiye`ye ilk kez gelecek olan flamenkonun eşsiz sesi Estrella Morente ile Cenk Erdem konuştu. » Yeni albümü "En Estambul"u yayınlayan Ayhan Sicimoğlu`nun İzmir konserini Cazkolik ekibi de izledi ve konser öncesinde bir de özel söyleşi gerçekleştirdi. » İzmirli müzikseverlerin dinlemeye doyamadığı Birsen Tezer ile İzmir ekibimizden arkadaşlarımız buluştu... » Cenk Akyol`la doğaçlama caz sohbetinin konuğu Okan Ersan. » Caz dünyasının büyük ustalarıyla kaydettiği albümlerle dinleyenleri hayran bırakan flamenko gitarın tanrısı Paco de Lucia yeni albümünün dünya turnesi kapsamında 29 Kasım akşamı İş Sanat sahnesinde çalacak... » Hayatın ve aşkın şarkıcısı Mayra yeni albümüyle 28 Kasım CRR konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Tunçel Gülsoy, geçen yılın Grammy ödüllü caz divası Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon`da sahne alan Robert Glasper ile buluşan caz müzisyeni dostlarımız Ozan Musluoğlu ile Can Çankaya birlikte harika bir söyleşiye imza attılar. » Tangonun geleceğini şekillendiren isimlerden Juan Carlos Caceres yeni albümü Noche de Karnaval`i anlattı... » Cemal Reşit Rey`de 3 Kasımda sahne alacak flamenko gitar ustası Canizares`le Cenk Erdem konuştu. » Akbank Caz Festivali`nde konser veren Arifa`nın tek Türk müzisyeni Mehmet Polat`la konuştuk. » İstanbul`un şanslı cazseverleri cazın büyük bir ismini, Wayne Shorter`ı 18 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde bir kez daha izleme fırsatı bulacaklar, şimdiden acele etmenizde fayda var ve biliyor musunuz, biz de bu sayede bir hayalimizi daha gerçekleştirdik. Wayne Shorter röportajımız yayında... » Akbank Caz Festivali`nin "Kampüste Caz" konserleri turnesinde yola bu yıl Alp Ersönmez çıkıyor. » Norveç cazının öne çıkan isimlerinden Froy Aagre ile yağmurlu bir Oslo gününde uzun ve keyifli bir sohbet... » Cazkolik İzmir ekibinden arkadaşlarımız Evrim Erişir ile Şafak Yıldız geçtiğimiz İstanbul Caz Festivali sırasında İlhan Erşahin`le İstanbul`un kazandığı yeni konser mekanlarından Tersane konseri öncesi coşkulu ve kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirmişlerdi. Aradan biraz zaman geçmiş olmasına karşın halen sıcak ve güncel söyleşiyi yayınlıyoruz. » Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması`nı (JAmZZ) projenin danışmanı Baki Duyarlar`a sorduk... » Sami Kısaoğlu iddialı yeni albümü The Mosaic Project`i yayınlayan davulcu Terri Lyne Carrington ile konuştu... » Yeni albümünde New York cazının etkileyici isimleriyle çalan Ozan Musluoğlu ile 40th Day`i konuştuk... » Güzel sesler melankoliye iyi gelir prensibini ikincisini yayınladığı "İyileştiren Şarkılar 2" albümüne de uyarlayan Cenk Erdem ile Deniz Türkoğlu konuştu. » Astor Piazzolla`nın ilham kaynağı tango divası Amelita Baltar yeni albümünü Cenk Erdem`le konuştu. » Cenk Erdem, 22 Temmuz gecesi Antalya Caz Festivali`nde konser veren dünya müziğinin en önemli seslerinden, albümleri ülkemizde binlerce adet satan, Cabo Verde`nin sesi Cesaria Evora ile konuştu... » Antalya Caz Festivali`nin açılış gecesinde sahne alacak İspanyolların süperstar şarkıcılarından Monica Molina ile Cenk Erdem konuştu... » 18. İstanbul Caz Festivali`nin en ilgi çeken projelerinden "Mujeres De Agua"yı projenin bizzat yaratıcısı olan 4 Latin Grammy ödül sahibi ünlü İspanyol müzisyen ve besteci Javier Limón ile Cenk Erdem birlikte konuştular... » Cenk Erdem bu kez İstanbul Caz Festivali`nin özel projelerinden "Mujeres De Agua"da sahne alacak kadın seslerinden Aynur`la özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müziğin içinde altmış yıldan bu yana ismiyle yaşayan Joe Sample, Cenk Erdem ile festivaldeki konseri öncesi konuştu... » European Jazz Club konserleri 7 Temmuz gecesi Alp Ersönmez ile Bugge Wesseltoft`u bir araya getirecek konser için arkadaşımız Beliz Hazan Alp Ersönmez ile konuştu... » Festivalin European Jazz Club konserlerinde triosuyla sahne alacak Selen Gülün`le konserini konuştuk... » European Jazz Club konserlerinde Stefano Di Battista ile birlikte sahne alacak Ferit Odman ile konuştuk. » Yetmişli yıllardan bu yana İspanyolların en etkileyici divalarından Paloma San Basilio ile sevgili Cenk Erdem konuştu... » Balkanlarla cazı buluşturan konserin iki isminden biri Lena Kovacevic Cenk Erdem ile buluştu... » Sözlerindeki öyküleri müziklerinde caz ve folkla buluşturan Rebbekka Bakken ile Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem, Bursa Festivali ve İstanbul Caz Festivali öncesinde çok yakından tanıdığı Buika`yı anlatıyor... » Mayıs başında açtığı "Cazın Nabzı" isimli sergisiyle ilgi gören Burcu Orhon ile sergisini ve fotoğraflarını konuştuk. » İzmirli cazseverlerin yakından tanıdığı genç caz grubu Ayan Beyan ile İzmir ekibinden arkadaşlarımız konuştu. » Geçtiğimiz ay Ghetto konseriyle İstanbullu dinleyicilerini yeniden kendine hayran bırakan, farklı müziğiyle dikkat çeken Fatima Spar ile arkadaşlarımız konuştu. » Mehmet Çağlar, Berklee`de Billboard Scholarship ödülünü kazanan genç flütist Sarpay Özçağatay ile konuştu. » Cenk Erdem, Kargo sonrasında yollarına Maskott`la yeni bir yön veren ikiliyle konuştu. » Modern cazın doksanlardan bu yana en etkileyici piyanistlerinden Jacky Terrasson 15 Mayıs`ta CRR`de... » Kazandığı bursla hayatı değişen genç basçı Buğra Balcı İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla konuştu. » Cenk Erdem geleneği yeteneğiyle buluşturan gösterileriyle Flamenko dansçısı Farruca ile konuştu. » Ege`nin nargile kokulu kıyılarından Yunan ve dünya müziğinin sınırlarına uzanan Imam Baildi ile konuştuk. » Levent Öget, "Diyar Diyar Jazz" isimli albümleriyle tanınan Spiral Quartet Philippe Poussard ile konuştu. » Avrupa müziklerini caz ve klasikle buluşturan Gypsy Devils ile konser öncesi Cenk Erdem konuştu. » Radyo programları ve yazılarından tanıdığımız Levent Öget hem Mike Stern hem de Dave Weckl ile konuştu. » Uluslararası ilk Çinli gitar sanatçısı olarak kabul edilen Xuefei Yang ile arkadaşımız Deniz Türkoğlu buluştu. » Cenk Erdem fadonun genç divalarından Mariza ile geçtiğimiz aylarda İş Sanat`ta konser verdiği son albümü Fado Tradicional`i konuştu. » Babylon`da vereceği konsere hazırlanan İsveç`in genç yıldızı Fredrika Stahl, Deniz Türkoğlu`nun sorularını yanıtladı... » "Harikalar Diyarı"ndan çıkıp gelen üç genç ismin müziği "Eski Oyuncak"ların naif duygusuna sahip... » Geçen hafta konser için İstanbul`a gelen Loreena McKennitt bizlerle olan özel bağını Cenk Erdem`e anlattı... » Mart ortasında üç ayrı şehirde konser veren Carmen Souza arkadaşımız Beliz Hazan ile buluştu. » Fransız cazının modern eğilimli güçlü ismi Louis Sclavis ile İzmir Caz Festivali konseri öncesinde arkadaşımız Ceren Erdur konuştu... » Chick Corea ve Gary Burton`ın 31 Mart gecesi Cemal Reşit Rey konser salonunda verecekleri konser öncesi arkadışımız Beliz Hazan, New York`da bulunan Corea ile konuştu... » Anatolian Blues Band ile kapanış konserini veren Erkan Oğur arkadaşlarımızla buluştu... » Macar folk temalı müzikleriyle tanınan `Şeytanın Kemancısı` Roby Lakatos Cemal Reşit Rey`e geliyor. » Barana Quintet, Barana-Hayyam ve Şarap temasından doğaçlama caza uzanan yolculuğunu anlattı. » Beliz Hazan, Alp Ersönmez ile belki alt "Yazısız" ama içi müzikle dopdolu albümünü konser öncesi konuştu. » İzmirlilerin festivalle buluştuğu açılış konserinde arkadaşlarımız oradaydı ve Egg Project ile konuştular. » Tunçel Gülsoy, yeni kucakladığı Grammy ödülünün yorgunluğunu İstanbul konserinde atmaya gelen Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Fado`nun yükselen genç ve güzel sesi Ana Moura ilk kez konser vereceği İstanbul dinleyicisini merak ediyor. » 4 Mart gecesi başlayan Nublu Jazz Festivali`ni, Nublu felsefesini, konserleri, müzikleri yani olanı biteni herşeyi organizasyonun başında bulunan sevgili Reha Öztunalı ile konuştuk... » İzmir Tarihi Havagazı Sanat Cafe konserlerinde Ayten Alpman ve Ayhan Öztoplu ile konuştuk. » Mart ayında İzmir`in rüzgarına, yağmuruna, havasına, denizine cazın notaları karışacak evet ama bu nasıl olacak festivalin basın ve halkla ilişkilerinden sorumlu olan Sirel Ekşi`ye İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımız sordu... » Cazkolik İzmir`den arkadaşlarımız İKSEV`den Ceyda Berk ile `Caz Kombo Sınıfları`nı konuştular... » Ankara Caz Festivali`ndeki konseri öncesi Alper Yılmaz ile konseri, festivali, albümlerini, müziğini konuştuk ama çok daha ötelere uzandık... » Eğitimini Berklee`de yapan İzmir`li caz müzisyeni Yaman Akdoğan yarıyıl tatili için geldiği şehrinde Cazkolik`ten arkadaşlarımızla buluştu... » Luz Casal ile çok özel bir söyleşi... » Erdinç Aktuğ ile artık bir gelenek halini almaya başlayan Ankara Caz Festivali konserlerini konuştuk... » Müzikleri ülkemizde oldukça ilgi gören İngiliz grubu Oi Va Voi İzmir konserleri öncesi arkadaşlarımızla konuştu... » Buika ile çok özel bir söyleşi... » Fatih Erkoç, Kerem Görsev İzmir`i salladı... » Özlem Oktar Varoğlu ile söyleşi. » İdealist bir caz müzisyeni olarak Yavuz Darıdere ile Cazkolik İzmir ekibinden arkadaşlarımız konuştu. » Cenk Erdem yayınladığı "Memories Of You" albümüyle son günlerin müzikte ve basında önde gelen isimlerinden Simavi ile konuştu. » Lori Şen: "Türkiye’de ki önemli caz müzisyenleriyle çalışmak ve gelecekte müzikal yapmak istiyorum, hayallerimde Broadway de var..." » İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik ekibinden arkadaşlarımız Muammer Ketencoğlu ile buluştu. » Cenk Erdem, Viktor Lazlo ile konuştu... » Dorantes Cenk Erdem’in sorularına cevap verdi. » > Kapadokya Caz Günleri... » Toumani Diabete ile Cenk Erdem "Afrocubism"i konuştular... » Stacey Kent ile "Raconte Moi" albümünü konuştuk... » Joe Lovano ile CRR’de verdikleri "Saxophone Summit" konseri öncesi yaptığımız röportaj. » Cenk Erdem, bu hafta konseri olan Portekiz’in hüzünlü müziği Fado’nun son kuşak etkileyici seslerinden Cristina Branco ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi... » Julio Bocca söyleşisi... » Jazz Company’de yeni sezon... » > Sarp Maden ile "Kampüste Caz" konserlerini konuştuk. » Selen Gülün ile festival özel! » Ayşe Tütüncü ile İSCMS İstanbul 2010 projesini ve kendisinin bu proje kapsamında gerçekleştireceği performansı konuştuk... » İmer Demirer ile beraber sahne aldığı Enrico Rava hakkında konuştuk... » Kerem Görsev; "Sahnede bir dev izledik..." » Tore Johansen`le birlikte vereceği konser öncesinde Ozan Musluoğlu ile konuştuk... » Kerem Görsev ile Tony Bennett konseri öncesi özel bir mini söyleşi... » İstanbul ve Ankara konseri öncesi Passion Turca’dan Cenk Erdem Pink Martini’nin kurucusu Thomas Lauderdale ile konuştu... » > Sheraton Ataköy Caz Günleri`ni otel adına düzenleyen Önder Focan`a etkinliğin detaylarını sorduk. » Meksikanın dünyaca ünlü sesi Lila Downs 16 Maıs’ta verdiği konserin öncesinde Cenk Erdem ile konuştu... » Siyah ve gururlu insanların müziği adına; » Paco De Lucia söyleşisi... » Son albümü ve konserleri ile Buika fırtınası müzik dünyasında dinmeyeceğe benziyor. Cenk Erdem, Buika ile son albümünü ve müziğini, hayatını, neler hissettiğini... her şeyi kendisiyle konuştu... » Cenk Erdem Salif Keita söyleşisi » "Raconte Moi" albümü ile Stacey Kent... » 1 Nisanda İş Sanat’ta konserini izleyeceğimiz ünlü müzisyen Manu Katché’yi sevgili Cenk Akyol’un sorularıyla önce Cazkolik’te ağırladık... » Jan Lundgren Trio ile söyleşi... » > Eskişehir`de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali?nde sahne alacak olan » > Eskişehir?de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali?nde sahne alacak olan Ankaralı grup Rocky Swing Project ile konuştuk... » > Eskişehir`de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali`nde sahne alacak olan Ankaralı grup Turiya ile konuştuk... » > Önder Focan ve Şenol Filiz ile İtalyan müzisyenler ortak bir proje için 17. Uluslararası İzmir Caz Festivali?nde buluşacaklar... » > 11 Mart`ta Nublu Jazz Festivali`nde sahne alacak olan İmer Demirer ile konserini ve bugünlerini konuştuk... » İş Sanat’ta ki konserinden önce Diego El Cigala ile söyleştik... » Arkadaşımız Cenk Akyol, geçtiğimiz günlerde Babylon?da bir konser veren Incognito?dan Bluey ile söyleşti... » Piyanist Burak Bedikyan ile Nardis`te "Bir Oscar Peterson Gecesi" üzerine özel bir söyleşi... » Joshua Redman’la tele-röportaj... » James Taylor ile söyleştik... » Buzuki Orhan ile Turkophony All Stars`ı konuştuk... » Harvie S hafta boyu Nardis`te! » Editörü Ediz Hafızoğlu`na Drum&Bass dergisini sorduk... » Mehmet Çağlar Cem Tuncer ile "Buddha Groove" albümünü konuştu... » > Tunçel Gülsoy 22 Kasım gecesi Babylon`da sahne alacak Charlie Hunter ile konser öncesi konuştu... » İmer Demirer önümüzdeki günlerde çıkaracağı yeni albümü öncesi festival kapsamında Babylon?da... » > Mehmet Uluğ ile Akbank Caz Festivali`ni konuştuk... » Genç müzisyene hukuk desteği... » > "Festival Özel" yazılarına özel bir röportajla başlıyoruz, 16. İstanbul Caz Festivali?nin açılış konserini gerçekleştirecek olan Fatih Erkoç & Kerem Görsev ile konser öncesi konuştuk... » "İşimin en keyifli ânı izleyicileri konserden zevk alırken izlemek..." Biten bir sezonu İş Sanat’ın yöneticisi Meriç Soylu ile detaylı olarak konuştuk. » Akın Eldes ile "Ara Taksim" üzerine... » Fahir Atakoğlu ile albümü "Istanbul in Blue" üzerine özel bir söyleşi gerçekleştirdik... » > Pelin Opçin Çorumluoğlu: "Her yıl festivalde o yılın en yeni projeleri ve birlikteliklerine yer vermeye gayret ediyoruz..." » Ayşe Tütüncü ile "Yedi Yer, Yedi Gök" üzerine... » > Geçtiğimiz ay Bremen`de düzenlenen "JAZZAHEAD 09"a katılan Mehmet Uluğ ile katıldığı konferansı konuştuk... » Mehmet Okonşar`la caz üzerine... » Burçin Büke ile klasikten caza... » Müziğini mağazandan satın al! » Fatih ve Kerem`den caz standartları yorumları... » İmer Demirer: "Miles Davis cazın everestidir..." » Asım Ekren; Müzikle geçen 45 yıl... » Cazın milli takım kaptanı Aycan Teztel. » Sinan Bakır`dan kalbin altı teli... Gitar tutkusuyla sürüklendiği Amerika`da ilk albümünü çıkaran Sinan Bakır`dan parlak bir çıkış albümü. » Anadolu Üniversitesi`nin düzenlediği "7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali"nde geri sayım başladı... » 16. İzmir Avrupa Caz Festivali`nin önemini festival yöneticilerinden Sirel Ekşi ile konuştuk... » Ozan Musluoğlu`ndan heyecan verici bir ilk albüm. » Zuhal Focan`la Nardis Jazz Club olarak bu yıl beşincisin düzenlenen Nardis Caz Vokal Yarışması`nı konuştuk. » Cazkolik olarak Kerem ile yeni albümü hakkında herşeyi konuştuk!
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp