Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21.45
Web Adresi: http://nardisjazz.com/
Etkinlik Bilgisi : Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music`den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Ülkem Özsezen; gitarda Bora Çeliker, basta Apostolos Sideris ve davulda Ekin Cengizkan`dan oluşan Synesthesia Quintet`i ile Nardis?de kendisine ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuvar sunacak.


Batu Şallıel & Enver Muhamedi Duo

Sanatçı: Batu Şallıel (sax), Enver Muhamedi (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


 
Cazkolik Röportajları

Selen Gülün`le `Başka` albümü ile Gezi Parkı`nın bir caz sanatçısı gözüyle sosyal enerjisini konuştuk.

 15350 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Yaşadığımız çağın bize yaşattığı deneyimler üzerinde biriken kişisel tecrübelerimiz, sanatçı olanlarımız tarafından sonradan heyecanla dinlediğimiz yapıtlara dönüşüyor. Sevgili Selen`le aşağıda okuyacağınız söyleşinin sanatçı ve yaşadığı toplumun bir çeşit kırılma dönemini sembolize eden özel bir önemi var. Selen Gülün`le yayınladığı son albümü Başka üzerine konuşurken, albümün yayınlanmasının hemen bir kaç gün sonrasında patlayan Gezi Parkı olaylarının bir sanatçı, besteci ve müzisyen olarak Selen Gülün üzerinde yarattığı travmaların olumlu ve/veya olumsuz etkisini birlikte tartışmak ve böylesi süreçlerin sanatçının radarında neleri tetiklediğini keşfetmek bakımından daha iyi fırsat olamazdı. Bu nedenle akıp giden konuşmada sevgili Selen`in söylediklerinin hem bir müzik albümünün sürecini, hem de paralelinde yaşadığımız ortamın kendi dinamiklerini anlamak açısından önemli olduğu inancındayım.

Feridun Ertaşkan


Selen Gülün: "Sürekli anlamaya çalışmak benim

için belirleyici bir duygu."


"Müzikte bir noktaya doğru ilerleyen lineer bir çizgim yok..."


Feridun Ertaşkan: Selen merhaba, "Just About Jazz" önce DMC firmasından sonra Rec By Saatchi`den yayınladığın ilk albümün. Bir sonraki çalışman "Sürprizler" ve devamında Pozitif`ten çıkan "Anwers" var. "Sürprizler" ilk albümünün ardından vokalli bir çalışma olması bir çeşit ilkinin devamını beklerken benim gibi dinleyiciler için de bir ayrı sürpriz oldu. Seni yaklaşık on yıldır tanıyan, müziğini takip eden biri olarak oldukça yaratıcı ve yoğun bir süreç yaşadın, öncelikle senden yakın geçmişine bakarak şimdi nasıl bir noktaya geldiğini düşünüyorsun bunu öğrenmek istiyorum.

Selen Gülün: Ben aslında bir noktaya geldiğimi düşünmüyorum. Benim bir blogum var biliyorsun. Oradaki başlığı hatırlıyor musun? "Cycle in Me" "İçimdeki Çember" veya "Çemberin İçinde". Bunu neden söylüyorum, şundan, sürekli çember çizerek yukarı doğru çıktığım bir helezon gibi tanımlıyorum, başka türlü bir yapıda ilişkim var benim müzikle. Bir noktaya doğru ilerleyen lineer bir çizgim yok.

Feridun Ertaşkan: Müsaade edersen araya gireyim, bunu şundan dolayı soruyorum, besteci olarak sözünü ettiğim çizgiyi en iyi senin takip ediyor olman lazım, çünkü beslendiğin kaynaklar çeşitli. Yurtdışı caz dünyasıyla yakın ilişkin var, bir ayağın sürekli dışarıda, aynı zamanda hocasın, eğitimcisin, yanı sıra müzisyenliğin, söz yazarlığın derken tüm bunların önüne geçen esas yanın ise bence besteciliğin, o yüzden soruyorum…

Selen Gülün: Anlıyorum, söylediğin anlamda bir hedefim yok, sadece daha elastik biri olmak istiyorum. Bir insan olarak böyle bir hedefim var diyebilirim, müzisyenlik de bununla bağlantılı bir iş. İstersen şöyle açıklayayım, tamamıyla doğaçlama çaldığım bir solo albüm var, rekonstruKt’tan çıkan (2009), hatta bu çalışmayı Akbank Caz Festivali`nde de seslendirdim. Tamamıyla özgür doğaçlama bir albüm, o sırada kompoze ettiğim 15 parçalık, 3,5 saatte kaydettiğim bir çalışmaydı. Yaptığım tüm çalışmalar içinde beni en çok heyecanlandıran çalışma oldu diyebilirim, zira öyle bir seviyeye geldiğimi hissettiğim zaman yaptığım bir kayıt oldu. Aklımda öncesinde hiçbir planlama yok, o sırada yaratıyorsun, çalıyorsun, birleştiriyorsun. Böyle bir çalışmada doğaçlama yeteneklerini de, onca senenin birikimi olan bestecilik özelliklerini de kullanıyorsun. Anı müziğe çevirmeyi tetikleyen bir çalışma. Ben zaten durmadan bir şeyler üretme heveslisi biri olduğum için o sırada ilgilendiğim projeyi hayata geçirme zamanı gelmiş oluyor. Blue Band projesi de öyle…

Feridun Ertaşkan: Blue Band geçen sezon en beğendiğim projelerdendi…

Selen Gülün: Teşekkürler. Dediğim gibi, sadece sırası gelmiş oluyor. Mesela, kendime diyorum ki, “benim artık şarkı albümü kaydetmem lazım”. 2010`dan beri şarkı albümünü öne almaya çalışıyordum.

Feridun Ertaşkan: Anladım, böyle söyleyince, yayınladığın albümlerin sırasıyla söylediklerin birbirini tamamlıyor.

Selen Gülün: Yaptığım işle sonradan ilgimi koparmıyorum. Bağım devam ediyor ama bir sonra yapmayı istediğim işe odaklanmayı istiyorum. Böyle bakarsan eğer, o sıra yaptığım projeler yayınlanan albümlerin önünden gidiyor diyebilirim.

Feridun Ertaşkan: Harika… Kısa bir toparlama yapayım ardından yeni albümüne geçelim. Biliyorsun, özellikle ilk albümündeki gibi küçük gruplarla yaptığın çalışmaları ayrıca seviyorum ama seni besleyen kaynakların senden çıkan sözlü halleri de dikkat çekici, bu açıdan Sürprizler ile Başka arasında geçen zamanın yaratıcılık bakımından seni beslediği açıkça görülüyor. Bu arada, başta konuştuğumuz diğer işlerin (ki özellikle Blue Band`in bir albüm kaydına dönüşmesini çok isterim) ben Başka albümünü hem benim ayrıca sevdiğimi söylediğim quartet cazına dönük bir kayıt, hem de vokalli olması bakımından özellikle dikkat çekici buluyorum. Bu albümü tarif etmeye çalıştığım şekilde kaydetmek aklında var mıydı yoksa bu sadece benim bir yorumum mu? Ne dersin?


`Başka` albümü kaydıyla, konserleriyle müzisyen enerjisi en yüksek çalışmalardan biri oldu...


Selen Gülün: Bu çalışma nasıl biliyor musun, Just About Jazz (Başka`da gitar var, o hariç!) benzeri bir ekiple şarkı albümü kaydetmek gibi bir çalışma oldu. Albümün toplamı 43 dakika, bir dakika fazla geçsin istemedim. Şarkı albümü dinlemek isteyenler genellikle bu sürelere alışkın, eski formatlar gibi, plak formatındaki gibi ama konserde aynı olmuyor, sahnede parçaya bir giriyoruz belki 15 dakika, isteyen soloya giriyor çıkıyor, çok demokratik bir paylaşım oluyor sahnede. Klasik anlamda caz dinleyicisi parçada doğaçlama dinlemek istiyorsa eğer albümde yok ama aynı parçalar sahnede bambaşka! İnanır mısın, bu albümde benim bir tane bile piyano solom yok! Bunu herhalde şimdiye kadar kimse yapmamıştır ama konserde öyle olmuyor, çalıyorum.

Feridun Ertaşkan: Araya gireyim… İKSV-Salon konserini değil ama kendi stüdyonda verdiğin lansman konserini izledim, orada parçalarda kendin haricindeki müzisyenlere ayırdığın solo bölümler dikkatimi çekmişti.

Selen Gülün: Albüm yayınlandıktan sonra bu konuda ilginç bir şey oldu, biz bu albümü iki farklı şekilde çalıyoruz, biri quintet formatlı geniş versiyonu, bir de Demirhan Baylan ve Cengiz Baysal`lı trio versiyonu. Bu şekilde sahnede gerçekten ucu açık çalıyoruz. Bütün bunlar benim için anlamlı. Bu isimler yani trio ekibi benim yirmi yılı aşan arkadaşlığım olan insanlar, birlikte çok şey yaşadık ve onlarla çalmak benim için önemli. Birlikte çok iyi iletişim yakalıyoruz, yüksek adrenalinle çalıyoruz. Şöyle bir şey ekleyeyim; Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi bestecilerden Meliha Doğuduyal vardır, çağdaş müzik bestecisi, çok önemli biri, o bizi izlediğinde söylediği hoşuma gitmişti; "Sen bu ekiple (trio) çalarken sözleri bir an önce söyleyip çalma kısmına geçmek için söylüyorsun sanki." Bu bile birlikte nasıl bir enerji ürettiğimizi anlatır. Bu dediğim tabii trio çalarken geçerli, beşli çalarken tam olarak böyle olmuyor, o zaman ekibe liderlik yapma kısmı devreye giriyor, müzik üstünde başka türlü bir kontrol oluşuyor. Hem albümde, hem konserlerde sevdiğim, müzisyenliğine güvendiğim kişilerle çaldım. Bunu çok önemsiyorum.

Feridun Ertaşkan: Bu noktada sana müzisyenleri sormak istiyorum. Çift nefesli kullanman Serhan Erkol (Alto & Tenor Sax), Tamer Temel (Soprano & Tenor Sax) ve gitarda Cenk Erdoğan ki onu özellikle hep perdesiz gitarıyla dinliyoruz ama perdeli gitarıyla ne yaptığını görme fırsatı sunması bu albümün güzel yanlarından biri.

Selen Gülün: Cenk`le şöyle oldu, aslında onunla uzun zamandır çalmak istiyordum. İşlerini yakından takip ediyorum. Biliyorsun, o da benim öğrencimdi Bilgi Müzik’ten ve aslında onunla caz çalabilir miyiz kısmını tam anlamak için Tamirane`de ve bir kaç yerde birlikte sadece çaldık, perdesiz gitar olmadan, pedallar filan. Zorlandığını söyledi, "kimse benim önüme nota koymuyor, bu hoşuma gitti" dedi, çalarken çok eğlendik. Bu tecrübeden sonra Cenk`ten albümümde çalmasını rica ettim, yaratıcı enerjisinin albüme büyük katkısı oldu. Albümde bir parça var, anneannemin sözlerini yazdığı, "Kul" isminde, Cenk`e dedim "bak bu parça sana emanet, tümüyle senin çalmanı istiyorum, sen çal ben de söyleyeyim". Hoşuna gitti, parçayı kaydetme aşamasına geldiğimizde bana "bu parçada yaylı tambur çalmak istiyorum, çalayım mı?" deyince önce bir şaşırdım, ilk bakışta yaylı tambur benim müziğime uyan bir saz değil ama deneyelim dedim, derken hoş bir kayıt oldu. Yani, Cenk bu albüm için çok doğru bir isim oldu.

Feridun Ertaşkan: Peki ya saksofonlar; Tamer ve Serhan için ne söylersin?

Selen Gülün: Beraber çalıştığım insanların her birinin kendi albümleri var, kendi müziklerini yazan insanlar. Müzisyen arkadaşlarımın böylesi insanlar olmasının benim müziğime katkısı ifade edilebilir bir şey değil. Her biri müzik yazarı, düşünürü insanlar. Tamer "Barcelona" albümünden sonra yeni bir kayıt daha yaptı, çok güzel müzikleri var. Serhan`da öyle, zaten Serhan ile Tamer İzmir`den eski arkadaşlar. Bir de eklemem gereken şöyle bir durum var, biliyorsun yakın geçmişte bir Gezi Parkı olayı yaşadık, ben beraber müzik yaptığım insanlarla aynı zamanda sokaklara da çıktım, protestolara katıldım. Hatta bir gece şöyle düşündüğümü hatırlıyorum, ben ne kadar şanslı bir müzisyenim ki birlikte çaldığım insanlarla müzik dışındaki görüşlerimde de paralellikler var.


"Gezi Parkı sürecini anlatmak için en kolay `mücadele` kelimesini kullanabilirim..."


Feridun Ertaşkan: Selen, Gezi Parkı konusunu açtığın iyi oldu çünkü ben bu söyleşide sadece albüm çevresinde olan değil seni tamamlayan portrenin önemli bir detayı olduğu için müzik dışındaki konuları da konuşabilmeyi istiyorum. Bizimki gibi kaosu bol bir ülkede yaşadığın zaman "ben sadece müziğimi yapıyım, başka şeylere pek karışmayayım" diyemiyorsun. Bunu bir de caz müzisyenlerinin kişisel özgürlüklerine, bireysel ifade gücüne düşkün insanlar olduğunu düşünürsen söylediğim daha da önemli hale geliyor. Bu yaşadığın Gezi Parkı sürecinin aktif bir katılımcısı olarak, sokaklarda, forumlarda, parklarda yaşayan biri ve bir müzisyen olarak bu süreçte yaşadıklarını, düşündüklerini bize nasıl yorumlarsın?

Selen Gülün: Süreci anlatmak için en kolay "mücadele" kelimesini kullanabilirim ama şöyle, biliyorsun, bizim hayatımız zaten mücadele içinde geçiyor, bu açıdan bize yeni bir kelime değil, üstelik bir de "marjinaliz"… Kendimi(zi) öyle bir yere konumlandırıyoruz ki hep gözlemciyiz, gözlemleyerek o ortamın aktörüyüz. Doğrudan içindeyiz. Hem katılımcısıyım hem bu ortamdan müzisyen olarak beslenen biriyim. İnanır mısın, Gezi süreci zarfında tam üç hafta elimi piyanoya sürmedim. Müthiş etkiledi beni olan bitenler. Vakit bulup oturduğumda ise ilk işim müzik yazmak oldu. Doğrudan mücadelenin içindeyken duygular çok sertleşiyor, müzik filan hiç bir şey düşünmüyorsun. Hep sıcak temas var…

Feridun Ertaşkan: Sen bizzat bu sıcak temasın içinde oldun mu?

Selen Gülün: Tabii, hep içindeydim. Hani savaşlar sonrasında sanat ve düşüncede patlama yaşanır, benim için de biraz böyle oldu. Biz (biz diyorum çünkü ben ve bir kaç arkadaşım düzenli bir aradaydık) protesto dolu duyguların en yoğununu yaşamakla müzisyen olarak gözlemlemek, tanık olmak arasındaki yoğun enerjiyi her an yaşayabiliyorduk. Şimdi düşünüyorum da, aslına bakarsan ben zaten bir anlamda militan gibi yetiştim, sol görüşe değer veren bir ailede büyüdüm, mücadelenin ne olduğunu, nasıl bir şey olduğunu çocukluktan öğrendim, annem de ablamla beni bu bakıma pek sakınmadan büyüttü.

Feridun Ertaşkan: Seni gerek tweetlerinden, gerek başka şekilde bu sürede takip ettiğim zaman benim kendi tahminimden daha fazla mücadele sürecinin içine çeken bir şey olduğunu gördüm, bunun ne olduğunu söyleyebilir misin?

Selen Gülün: Beni yakından tanıyanlar bilir, çabalamaktan çekinmeyen, baskıcı liderlikten hoşlanmayan ama sosyal liderliği seven, adalet duygusu yüksek, prensiplerine önem veren biriyim. Şunu açıkça söyleyeyim; Gezi süreci yaşanırken olan biteni evde Twitter üzerinden izleyemezdim, doğrudan o ortamın içinde olup her şeyi gözlemlemem, anlamaya çalışmam lazımdı. Sürekli anlamaya çalışmak benim için belirleyici bir duygu. Bu albümde de (Başka) o var, Sürprizler albümünde deşmek ve irdelemek vardı, Başka ise benim tam bir kabullenmişlik dönemime geldi, daha doğrusu, Başka albümü nasıl bir insan olduğumu kabullendiğim döneme geldi. Toplumsal itirazların, demokratik karşı çıkışların, keşke bu toplumda daha yüksek protesto duygusu olsa dediğim dönemde Gezi olayları patlak verdi. Kendi içinde çelişkili görünmesin, bunu inişli çıkışlı duygularla dolu doğaçlama gibi düşün. Bir duyguyla ertesinde gelen fırtınanın bir diğer duyguyu tetiklemesi gibi... Gelişen Gezi olayında bir sözümün olması lazımdı, ben bunu yapmaya çalıştım. Bazı arkadaşlarımı görüyorum, geri planda kalmaya çalışıyorlar, hem hayatı değişmesin istiyor hem de bir yandan korku içinde yaşıyor, ya da evet, süreci destekliyor ama dışında durmayı tercih ediyor. Oysa bunun dışında kalamazsın. Şunu unutmamak lazım, artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak, bunu hala kendi anladığın biçimde sessizce karşılamayı, değişikliğe dirençli yaşamayı tercih ediyorsan bence yanlış bir noktadasın demektir.


"Durumunu, sessizliğini kabullenmiş insanları anlamakta zorluk çekiyorum..."


Feridun Ertaşkan: Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak derken neyi kastediyorsun?

Selen Gülün: Şöyle anlatayım, mesela alkol yasası çıktı, üzerinde Yeni Rakı yazan bir t-shirtle bile dolaşamayacak duruma gelmişken, düşünsene, çaldığımız kulüplerin, sahne aldığımız festivallerin parasını destekçi olarak hep içki firmalarının sponsorlukları ödüyordu, şimdi artık onlar olmayacak. Belki “içki içmeyeceksin” demiyor ama doğrudan hayatımızı, tercihlerimizi etkileyen engelleyici kararlar alıyorlar. Bunu katıldığım Gezi forumlarında da tartışıyoruz. Ben bunun dışında kalayım diyeceğin bir durum yok artık. Tweet yazarak değil, aktif olarak katılacağın bir şey bu.

Feridun Ertaşkan: Peki sence bu tartışma ve Gezi süreci ayrı kompartımanlarda, ayrı dünyalarda yaşayan insanların birbirini anlaması bakımından faydalı oldu mu?

Selen Gülün: Bu çok değişiyor, şöyle bir döneme girdik sanırım. ben Etiler civarında oturuyorum. Sanatçılar Parkı Etiler’deki forumlara katılmaya karar verdiğimde önce oranın insanı hakkında önyargılı olduğumu fark ettim, oysa gördüm ki eylemlere doğrudan katılan, bana benzeyen, aynı benim gibi bir çok insan hep aynı semtte yaşıyormuşuz. Oysa Etiler algısı toplumda daha farklıdır biliyorsun. Özellikle kadınların örgütlü olduğunu görünce çok şaşırdım. Forumlar insanların sokağa çıkabilmeyi ve tartışabilmeyi öğrenmesi bakımından çok faydalı oldu. İnsanlığımızı birlikte hareket etmenin önemini hatırladık Gezi Parkı sayesinde. İnsanların benzer duyarlılıkları paylaştığını anladık, daha paylaşımcı olmamız gerektiğini hatırladık. Sana bir şey söyleyeyim, ben paylaşımcı ve kişisel özgürlükleri önemseyen, okuyan, düşünen insanların çoğunlukta olduğu bir aileden gelmeme rağmen son yıllarda kendimi kıstırılmış gibi hissediyordum. Oysa şimdi forumda elimde megafon, farklılıklarımı, istek ve arzularımı bağırarak anlatabiliyorum. Bu değişim bile çok önemli. Buna ihtiyaç duymayan, durumunu, sessizliğini kabullenmiş insanları anlamakta zorluk çekiyorum. Ben kendimden çok farklı görüşteki insanlarla her şeyi konuşup ateşli ateşli tartışabilirim ama -mış gibi yapan insanlara, özellikle bu Gezi süreci sonrasında tahammül edemiyorum. İçindeymiş gibi yapıp aslında içinde olmayan ya da dışındaymış gibi davranıp ama içinde aktivist olan, bu iki grubu da kabullenemiyorum.

Feridun Ertaşkan: Bu kişileri tanımlayan bir örnek vermen mümkün mü?

Selen Gülün: Evinde oturup en ateşli tweettleri yazan, fakat gerçek anlamda hiç bir eyleme katılmayan insanlar var. İşin PR tarafını kullanan, olaylara katılmadığı halde gaz maskeli fotoğraflar çektiren, sosyal medya’da paylaşan insanlar. Sokakta hiç bir şey o kadar eğlenceli değildi gerçekten! Yaşadığımız şeyleri düşününce bunu akıl edebilmeyi bile tuhaf buluyorum. Mesela bir video gördüm, müzisyenler ne düşünüyor Gezi olayları hakkında diye sorular soruluyor. Birçok insan konuşmuş. Belgesel niteliği zayıf bir çalışmaydı, neyse ki ikincisi gelmedi. O sıralarda Taksim Dayanışması`nın 4 maddelik talepler bildirisi açıklanmıştı, konuşan arkadaşlardan çok azı gerçekten taleplerden bahsediyor o videoda. Halbuki yanlış anlaşılmamak adına çok önemliydi o talepleri her ortamda her fırsatta vurgulamak. Elbette işin duygusal tarafı çok ağırdı bunu hepimiz hep birlikte yaşadık. Ama “çok üzülüyoruz, kalbimiz kırılıyor” diye 16 dakikalık bir belgesel yapamazsın “müzisyenler ne düşünüyor” diye. “Müzisyenler ne hissediyor” dense o belgesel için daha iyiydi. Sonuçta kolay değil tabii ki önüne uzanan mikrofona çatır çatır ne düşündüğünü, neyi protesto ettiğini anlatmak. Fakat belgenin amacı da budur. Yaşadığın şeyin ne olduğunun farkında olmak, bilgi sahibi olmak ve bunu dile getiriyor olmak çok önemli bir şey. Özellikle sokaklarda çatışma varsa. İnsanlar sivil direnişin ne kadar uzun ve sancılı bir süreç olduğunu bilmiyorlar gibi gözüküyor. Dünyada daha önce olan benzer süreçlerin nasıl geliştiğini incelemek lazım. Üç haftada olup bitecek bir şey değil ki bu!


"Sokaktaki insanların tek ortak noktası özgürlüklerin kısıtlanması..."


Feridun Ertaşkan: Peki, yaşadığın sürecin sonunda Selen Gülün ve bir caz müzisyeni olarak basında çok seslendirildiği gibi kendini ismi yeni ortaya çıkan bu Y kuşağı gibi bir nesle mi ya da sivil itiraz ve politik süreci eski bir nesle mi ait hissediyorsun? Ya da nereye ait hissediyorsun?

Selen Gülün: Hiç bir yere ait hissetmiyorum. Ben kendini ifade eden ve etmek isteyen herkesle anlaşmayı istiyorum. Aslında bu Y kuşağı denilen benim üniversitede öğrencim olan çocuklar ve onlarla ders yaparken şunu fark ediyorum ki her türlü otoriteye tepkililer. Fakat maalesef bizdeki eğitim sistemi ne der: “Cezalarını ver ya da ödüllendir”. İnandığım veya uygulayabildiğim için söylemiyorum ama yüz yüze eğitim sistemi bunu gerektiriyor, aile modelinin bir başka versiyonu ama bu çocuklar ceza & ödül bilmiyor, onlarla bu şekilde iletişim kuramazın. O zaman böyle çocuklara nasıl eğitim verebilirsin? Onları ancak anlaman gerekiyor yoksa seni dinlemiyorlar. Sana bir şey söyleyeyim mi? Sokaktaki bu insanların ortak noktası ne diye bakarsan, tek ortak nokta özgürlüklerin sınırlandırılması. Konuşma özgürlüğü, varolma özgürlüğü. Karşında yüzde elli oyu aldığında dilediğini yapabileceğini iddia eden bir iktidar var, bunu söylüyor zaten, o zaman seni yok sayıyor. Bunu duyunca hala sorun yokmuş gibi yaşayamazsın. Otoritenin karşısındakine bırakmadığı alan sayısı fazlalaşınca itiraz edenlerin sayısı da fazlalaşıyor.

Feridun Ertaşkan: Peki Selen, bir şeyi merak ediyorum, bu genç insanların özgürlüklerine ve bireysel haklarına sahip çıkmaları çok güzel, peki yarın öbür gün kendileriyle ilgili olmayan ama itiraz etmek gereken bir konu olduğunda da aynı tepkiyi verecekler mi, ne diyorsun?

Selen Gülün: Öğreniyorlar… Birlikte yaşamayı, polisin kim ve ne olduğunu, ceza sistemini ilk defa yaşıyor ve öğreniyorlar. Bir diğeri ise muhalefet denen şeyi hayatlarında hiç duymamış, sokağa çıktığında muhalefetin kendisi olmak zorunda kaldığını öğrenen çocuklar bunlar. Bu çok enteresan... Bu çocuklarla yüz yüze olduğum için rahatlıkla söyleyebiliyorum, yüksek sesle bile bir şey söylediğinde hemen gerilip itiraz eden çocuklar, kafasına gaz bombası atarsan delirirler. O yüzden “hadi artık eve dönelim” filan dediğinde gitmiyorlar. Yüksek sesle konuşan otoriter birine tahammülleri yok. Birçok insan zannediyordu ki bu çocuklar pasifler, aslında pasifize olmayı tercih ediyorlardı bence. Şimdi çok kızıyorlar, iktidar için niye böyle yaptı ki diyorlar mesela! Ben tecrübeli olanlardansa bu gençlere daha çok güveniyorum. Bildikleri tek iletişim yöntemi bireysel ilişki kurmak. Önce onları dinleyeceksin, dinlemezsen konuşamıyorsun! Hep söylüyorum artık başka bir eğitim sistemi bulunması lazım ama onu da ben düşünemeyeceğim :)


"Türkiye`de caz müziği konusunda hep iyimser olan ben, son sıralarda biraz karamsarlaştığımı itiraf ediyorum..."


Feridun Ertaşkan: Bu noktada cazla bir bağlantı kurmak mümkün mü? Bu neslin caz müzisyeni nasıl olur sence? Fazla genel bir soru oldu farkındayım ama bir korelasyon kurmak mümkün mü?

Selen Gülün: Sınırlar o kadar yok oldu ki. Bilgi Üniversitesi`nin caz bölümü kapanmasaydı keşke, bir sürü iyi müzisyen yetişti diye hep konuşuluyor ya. Sonrasında da iyi, ama farklı müzisyenler yetişti. Ama iyi müzisyen ne demek? Buna bakmak düşünmek lazım. Mesela Bilgi Üniversitesi`nin şimdi de laptop orkestrası var. Değişikliklere açık olmak önemli, çağdaş müzik, elektronik müzik, şarkı formu, bu formları oluşturan sınırlar yavaş yavaş kalkıyor ortadan. Stiller tarzlar birleşiyor.

Feridun Ertaşkan: Sevgili Selen, harika bir söyleşi oldu. Son sorumu Türkiye’de caza dair sorayım, sen de ön sahnedeki isimlerdensin. Cazın son yıllarını hem yaşadın hem gözledin. Yaşadığımız yılların caz fotoğrafını nasıl tanımlarsın?

Selen Gülün: Doğrusu ben bu konuda uzun zaman hep iyimser kaldım. Hatta Down Beat`e, New York Times’a demeçler vermiştim, artık çok iyi albümler kaydediliyor, iyi şeyler oluyor Türkiye’de diye ama son sıralarda biraz karamsarlaştığımı itiraf ediyorum. Açık olan birkaç mekan zar zor ayakta duruyor. Caz icra eden genç müzisyen pek yetişmiyor. Yetişenlerin de çoğunluğu şarkı söyleyenler. Elif, Sibel, Randy gibi tecrübeli müzisyenler vokal dersi veriyor o yüzden şarkıcı daha çok yetişiyor ama icracı müzisyen sorunlu. Yetişmiş olanlar ders vermiyor. Birçoğu genç ve iyi müzisyen arkadaşlarım var ama ders vermiyorlar, vermezlerse, okul da olmadığına göre yeni caz müzisyeni nasıl yetişecek? Arkadan yeni isimlerin gelmesi lazım… “Geliyor ama ben tanımıyorum” diyemeyeceğim çünkü geliyor olsa bilirim. Çoğuna yakın mesafede duruyorum.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 28 Ağustos 2013, Çarşamba

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Yeni röportaj yayında... Şimdi gel de bu grubu dinleme. Bence orda olun! » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Nazlı Toprak Matts Eilertsen ile konseri öncesi konuştu. » Feridun Ertaşkan Röportajı: Zorlu PSM Neue Step! Festivalde izleyeceğimiz Sylvain Chauveau ile konuştuk. » Nazlı Toprak Röportajı: Müziğin en etkileyici topluluklarından 12 Çellist ile konseri öncesi konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Biz duo ve diyaloğun birleşimiyiz, karışımı... Biz tam da buyuz. » Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Nazlı Toprak & Bill Charlap röportajı: Sırları ve tarifleriyle Bill Charlap » 26. İstanbul Caz Festivali Bugge Wesseltoft Nazlı Toprak Röportajı: Canlı performans temel görevim » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel; Leyla Diana-Chris Botti Röportajı: Botti`ye göre onun müziğini nasıl bir ortamda dinlemeli? » Dünya Caz Günü Ümit Baykara & Michael Leonhart Röportajı: İstanbul`da çalmak mutlak bir onur! » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-Lars Danielsson Röportajı: Müziğin her seferinde farklılaşmasını seviyorum. » PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-Enrico Macias Röportajı: PSM Caz Festival konserinde caza dair büyük bir sürprizim var! » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-Ólafur Arnalds Röportajı: Ben ve iki ışık tasarımcım bu gösteri için çok yoğun çalıştık. » PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-John McLaughlin Röportajı: Caz genç müzisyenlerden kayıtsız şartsız adanmışlık ister. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John McLaughlin Röportajı: Müzisyenlerin karşılaştığı sorunlar anlaşılmalı. » Leyla-Diana Röportajı: Benim için sanatın coğrafyası yok... Alan Broadbent 4 gece Touché`de! » Turgay Yalçın Röportajı: Neden mi gittim? Vasatı yücelten yozluk, fırsat eşitsizliği ve etnik ayrımcılık cabası! » Turgay Yalçın Röportajı: Yeni dinleyici cazda ne istiyor. Tony Allen röportajı yayında. » Leyla-Diana Röportajı : Nina Simone`un kızı Lisa diyor ki; » Cenk Akyol Röportajı: Film müzikleri, albümü ve İlhan Mimaroğlu projesiyle Erdem Helvacıoğlu. » Leyla-Diana Röportajı: Yaşamımın tek hâkikati nefesimin ve an`ın farkında olmak. » Leyla-Diana Röportajı: Günümüzde caz vokalin en etkileyici seslerinden Youn Sun Nah ile 2 kasım Zorlu PSM konseri öncesi konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: 24-25 ekim akşamları iki konserle izleyeceğimiz basın süperstarı Victor Wooten ile özel bir sohbet » Leyla-Diana Röportajı: Polonyalı caz divası Anna Maria Jopek ile Zorlu PSM konseri öncesi konuştuk. » 25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Yaşayan en karizmatik vokalistlerden Kurt Elling ile Nazlı Toprak konuştu. » 25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Heyecanla beklediğimiz Fabrizio Bosso ile Nazlı Toprak konuştu. » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Ümit Baykara konseri öncesi Bill Frisell ile konuştu. » Burak Sülünbaz Röportajı: Şevket Çoruh, Can Şengün ve Alp Ersönmez ile Baba Sahne`yi konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Altotenor-kontralto sesiyle Vincenzo Capezzuto Vivaldi`den Bach`a, cazdan popa söyleyebilen inanılmaz bir sanatçı. » Cazkolik Röportajı: Ümit Baykara dünyanın önde gelen davulcularından Mark Giuliana ile konuştu. » Cazkolik Röportajı: Otomasyon çağında sanat... Konser öncesi yeni albümün arkasındaki fikirler » Leyla-Diana Röportajı: İstanbul deyince aklıma kediler, kaos, enerji, hareketlilik ve tabii yemek geliyor. » Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Benedikt Jahnel konser öncesi içten yanıtlarını gönderdi. » Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivalde oğluyla çalacak Ulf Wakenius`la konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Türkiye`de arabesk dediğiniz Mısır`ın pop müziğidir. » Hakan Akoğlu Röportajı: Jorge Pardo, Carles Benavent, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve İsmail Tunçbilek Paco DeLucia için konuştu. » Cazkolik Röportajı: Amerikada müzik yapan bas gitarcı Yaman Akdoğan`la altı yıl sonra yeniden buluştuk. » Cazkolik Röportajı: Elif Çağlar`la hem XJazz festivali hem son dönem işlerini konuştuk. » Cazkolik Röportajı: 12-15 nisan arası gerçekleşecek X Jazz Festival`i Sebastian Studnitzky ile konuştuk. » Cazkolik Röportajı: Ritmler ve davranışlar kuzendir diyen Dorantes`le 7 yıl sonra yeniden. » Cazkolik Röportajı: Bu yıl ilk kez gerçekleşecek Zorlu PSM Caz Festivali`ni festivalin direktörü Murat Abbas`la konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: Pink Martini yeni albüm turnesi için İstanbul`a geliyor. » Cazkolik Röportajı: Caz piyanisti Lisa Hilton`la yeni albümü "Day & Night"ı konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: Salon`da konser verecek Bugge Wesseltoft`la » Yeni Röportaj: Sadece yeni ve iyi bir albüm hakkında değil, çok iyi bir `Power Trio` ile konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: Murat Beşer`e yeni kitabı "Yoldan Çıkmış Simalar"ı sordum. » Leyla-Diana Röportajı: "Neden birbirimize destek olmayalım" projesi sanatçıları buluşturuyor. » Zekeriya Şen röportajı: Lincoln benim kendime sorduğum varoluş sorularını temsil eden kişi! » Cazkolik Röportajı: Son yıllarda koro müziğinin algısını tümden değiştiren Boğaziçi Caz Korosu`nu Masis Aram Gözbek`le konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: İki gün Zorlu PSM sahnesinde konser verecek Victor Wooten ile konuştuk. » 26. Akbank Caz Festivali Leyla-Diana röportajı: Vibrafonu anlamanın en iyi yolu nedir? (Türkçe-İngilizce) » Hakan Akoğlu Röportajı: Tekfen`in 60. yılında büyük müzisyenlerden büyük bir konser. » Turgay Yalçın Röportajı: Amir El Saffar`ın müziği Dicle ve Fırat gibi iki farklı akım; caz ve makam müziği. » Ardacan Özdemir`le "Sesler ve Şehirler" Röportajları: Avrupa caz efsanesi Arild Andersen`le konuştuk. » Ercüment Orkut`la iki festival arasında sohbet: Caz üzerine birikmiş konular! » Ardacan Özdemir`le "Sesler ve Şehirler" Röportajları: Çelloyu cazla buluşturan Gülşah Erol`la konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: Sıradışı şarkısıyla Eurovision`u kazanan Jamala ilk konseri için geliyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Turgay Yalçın Röportajı: Festivali efsanevi üçlüsü yeni albümle geliyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Burak Sülünbaz & Can Tutuğ Röportajı: Gelecek sezon 4 farklı projemiz var. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Burak Sülünbaz Röportajı: Konseri öncesi Antonio Sanchez`le içten bir sohbet. » Hakan Akoğlu Röportajı: Nostaljiyi popülerleştiren Pink Martini ile yeni konserleri öncesi konuştuk. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | John Scofield & Ümit Baykara Röportajı: Proje için yepyeni müzikler yazdık. » Tunçel Gülsoy Röportajı: Büyük kurumlar sanata desteğe nasıl bakıyor? Denizbank, Deniz Kültür yöneticisi Perihan Yücel ile konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Klasik müziğe caz dokunuşları ve The Human Touch Trio. » Tunçel Gülsoy Röportajı: Eleni Karaindrou`dan konseri öncesi dar zaman diliminde çok şey öğrendik. » Hakan Akoğlu Röportajı: Konser sezonu seksenler efsanesi Modern Talking`den Thomas Anders ile sona eriyor. » Turgay Yalçın Röportajı: 20. yılını kutlayan Ankara Caz Festivali`ni Özlem Oktar Varoğlu ile konuştuk. » Leyla-Diana Gücük Röportajı: Caz müzisyeni olmak Laia Genc`in beş yaşında belirlediği bir kader. » Turgay Yalçın Röportajı: "Caz hakikati arayıştır, ben işte bu anlayışa bağlıyım" diyen Chico Freeman 30 Nisan akşamı Akbank Sanat`ta! » Burak Sülünbaz Röportajı: Müziğimin caz olduğunu unutun, nereli olduğumu, hepsini unutun, trompet çaldığımı da unutun... » Leyla-Diana Gücük Röportajı: Yinon Muallem`in "Kalplerin Buluşması" proje konseri öncesi konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: "Biraz kül biraz duman"... Ümit Yaşar Oğuzcan`ın ölümsüz dizeleri Misia`nın konserinde bir Fado şarkısına dönüşecek. » Hakan Akoğlu Röportajı: Türkiye`de ilk kez Pink Martini`den ayrı solo konser verecek Storm Large ile Hakan Akoğlu konuştu. » Cenk Erdem Röportajı: Şenay Lambaoğlu albümde Hayyam`dan Yücel`e yeni yorumlar var. » Ceren Erdur Röportajı: Lindy Hop çılgınlığı 23. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde. Lindy Hop`çularla konuştuk. » Ceren Erdur Röportajı: Bahar İzmir`e caz festivaliyle beraber geliyor. Sirel Ekşi ile konuştuk. » Ali Haluk İmeryüz`den Caz Şubatı konserlerinde izleyeceğimiz Ken Vandermark ile kapsamlı bir söyleşi. » Tamer Temel, Murat Ali Oral ile söyleşisinde adeta yeni yılın ilk müjdelerini veriyor. » Cazın dans hali Lindy Hop çılgınlığı İzmir`i de sardı. Ceren Erdur söyleşisi yayında. » Yazmaya başladığımda, kafamın içinde hangi müzisyenle çalışmaya ihtiyacım varsa onun sesini duyarım. » Kemanı, sesi, müziğiyle Türkiye`ye farklı bir şovu kabul ettiren Canan Anderson ile konuştuk. » Salon`da izleyeceğimiz Hidden Orchestra Joe Acheson ile konseri öncesi müziği üzerine konuştuk. » "Cazın kadın olduğuna inanıyorum" diyen Carmen Lundy ile Leyla-Diana özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Caz, Amerika`da doğmuş, Avrupa etkisiyle yetişmiş bir müziktir ve tıpkı yemek yapmak gibidir. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cenk Erdem festivali David Sanborn röportajıyla kapatıyor. » Colin Stetson: En büyük müzikal tutkum Tom Waits`le buluşmaktı. » Salon`da izleyeceğimiz Neneh Cherry ile konseri öncesi kısa soru + kısa cevap ama çok şey konuştuk. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Tarz dediğimiz şey, bence, her bir müzisyenin kendi elindedir." » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Çağdaş cazın ağır topları" sıradışı İngiliz topluluk Get the Blessing ile arkadaşımız Zekeriya Şen konuştu. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Yaşadığım her şey hayata ve müziğe bakışımı olgunlaştırıyor." » Kozmopolit Londra cazının güçlü grubu Sons of Kemet`in kurucusu Shabaka Hutchings ile konuştuk. » "Müzikte katı kurallara yer yoktur" diyen Matthew Hall ile arkadaşımız Murat Ali Oral konuştu. » #Gezi öncesi Beyoğlu`na gelen Kanada`lı caz gitaristi Danielle Hébert #Gezi sonrası burada kalmayı seçti. » Herkes benden bir albüm bekliyor, biliyorum ama ben sürpriz bir proje hazırlıyorum. » "Aslında ben müziğimi organik müzik olarak tanımlıyorum" diyen Fulya Özlem ile Murat Ali Oral konuştu. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin kapanış partisinde sahne alacak Theo Crocker ile son albümünü, dedesini ve konseri konuştuk. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Caz müziğin dört büyük ismini buluşturan konser öncesi arkadaşımız Murat Beşer Chris Potter`la konuştu. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel Festival konseri öncesi Turgay Yalçın Burak Bedikyan`ile konuştu. » Akbank Sanat Haziran Caz Günleri konserinde izleyeceğimiz Francesco Bearzatti ile konseri öncesi konuştuk. » "Suya Söyledim" albümüyle Türk müziği bestelerini yorumlayan Dilek Türkan`la Cenk Erdem konuştu. » Akbank Sanat Caz Günleri`nde konser verecek Dave Allen`a bir süredir yaşadığı Türkiye`de cazla ilgili gözlem ve tespitlerini sorduk. » 2. Gitar Festivali sanatçısı ve koordinatörü gitarist Sinan Erşahin ile Cenk Erdem konuştu. » New York`ta müzisyenlerin kariyer gelişimine web üzerinden çözümler geliştiren Buğra Balcı ile konuştuk. » Avrupa cazın yükselişteki ülkesi Finlandiya`dan Mopo ile arkadaşımız Burak Sülünbaz 30 Nisan Dünya Caz Günü Babylon konseri öncesi konuştu. » Şairlerin Fadista`sı Cristina Branco ile festival konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem konuştu. » "Müziğin insanlar arasındaki boşlukları kapatma gücü var" diyen Tom Harrell`a İş Sanat konseri öncesi Burak Sülünbaz konuştu. » Öncesi ve sonrası olmayan anlık müzik... Ediz Hafızoğlu ile yeni albümleri » 258 yaşındaki Guadagnini kemanıyla Tasmin Little, konseri öncesi Burak Sülünbaz`la konuştu. » Bir caz starının bir insan olarak portresi... Sevin Okyay, bize iki harika caz gecesi yaşatan David Murray ile son yılların en iyi söyleşilerinden birini gerçekleştirdi. » "Türkiye`de farkında olmadıklarımı Hollanda`da farketmeye başladım..." Leyla Diana, Sanem Kalfa ile konuştu. » "Caz, geçmişten günümüze birikerek, beslenerek geliyor" diyen Ravi Coltrane`le arkadaşımız Burak Sülünbaz konuştu. » "Seyirci beğenisinden bağımsız sahneye çıkıp çalmak çalmak çalmak için içimde muazzam bir arzum var", diyen Kekko Fornarelli ile arkadaşımız Burak Sülünbaz konuştu. » > "Türklerin çok yüksek müzikal zekası olduğunu düşünüyorum ve onlarla bir bağ kurabiliyorum" diyen gitarist Dominic Miller`la Murat Beşer konuştu. » New York Times`ın `İran`ın Bob Dylan`ı` dediği İranlı Blues şairi Mohsen Namjoo ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu konuştu. » Türkiye`de ilk kez izleyeceğimiz İtalyan diva Ornella Vanoni ile Cenk Erdem konuştu. » Son aylarda Ankara`nın caz ve müzik gündemini belirleyen Altus Org.`dan Fırat Dadaş ile epey konuyu masaya yatırdık. » The Puppini Sisters; İki yıl aradan sonra yeniden İstanbul`da. Sevgili Cenk grupla iki yıl önce de konuşmuştu, şimdi de konuştu. » "Bir yıldız doğuyor" Leyla Diana müziğin gelecekteki yıldızlarından Emre Göral ile konuştu. » Klasik müzik tarihinin ilk rock starı Paganini`den aldıkları ilhamla klasik müziği gençlere pop kadar sevdirmeyi amaçlayan Paganini Topluluğu`ndan Ara Malikian ile konuştuk. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin son konserlerinden Claudio Filippini trio konseri öncesi arkadaşımız Burak Sülünbaz sanatçıyla özel bir söyleşiye imza attı. » Tüm dünyada mutluluk uyandıran filmin ünlü karakterinin torunları konser öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: "Tanrı arayışım ve yaşanan `an`ım, beni ben yapan şeyler bunlar." » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin en renkli isimlerinden China Moses ile sevgili Cenk`in yaptığı `çapkın` söyleşi yayında. » Çağdaş fado yorumları sayesinde kazandığı üç Latin Grammy ile dünyada en çok tanınan fado şarkıcısı Mariza ile Cenk Erdem yeni konserleri öncesi konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile Burak Sülünbaz konuştu. » Son 30 yıla damgasını vuran pop ve rock starı Bonnie Tyler ile Cenk Erdem konuştu. » "Şarkılarımın dili kalp dilidir" diyen Kanadalı ünlü starı IMA ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » İstanbul`a aşık bir İspanyol; Monica Molina ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Yılda bir kez geliyorum ama Türkiye`de cazın sevildiğini biliyorum diyen Danilo Perez`le konseri öncesi sohbet ettik. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Dün gece sonrası artık yeni bir perküsyon kahramanımız var; Zohar Fresco. » » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Leszek Mozdzer: "Her dinleyici müzikte kendi mesajını alır" » "Uçan kuşları, uçan ruhları kalbinizde göreceksiniz" diyen Dhafer Youssef ile 5 Temmuz konseri öncesi konuştuk. » Cazın duayen kalemlerinden sevgili Sevin Okyay 16 Mayıs akşamı İş Sanat`ta konseri olan Ravi Coltrane ile konuştu. » Kwartludium Ensemble görsel sanatları müziğin diline aktarıyor. Sami Kısaoğlu söyleşisi yayında. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, Burhan Öçal ile yeni projesi "Musica Caravanserai" üzerine konuştu. » `Guitar Hero` Al Di Meola ile 8 Mayıs konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müzikte 40 yılın ardından veda konserleri veren İspanyol diva Paloma San Basilio ile Cenk Erdem konuştu. » Mahler`in müziğini yeniden tanımlayacak Christian Fennesz ile sevgili Sami Kısaoğlu konuştu. » İstanbul Gençlik Caz Orkestrası 14 Nisan`da Nicholas Payton`la aynı sahneyi paylaşacak. Baki Duyarlar ile orkestrayı ve Payton`ı konuştuk. » Pedro Almodovar`ın kadınlarından Luz Casal ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Türkiye`nin tek oda müziği festivali Opus Amadeus`daki konseri sonrası Arpist Çağatay Akyol ile Leyla Diana özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Levent Öget son konserleri öncesi Evrim Demirel ve Kudsi Ergüner`le konuştu. » Wim Wenders`in filminde başrol oynayan dünyanın en iyi fado şarkıcılarından Teresa Salgueiro ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Hans Zimmer Movie Soundtrack Contest`e katılan Buğra Balcı süreci Beliz Hazan`a anlattı. » Portekiz`den sadece fado değil, caz söyleyen de çıkıyor. Cenk Erdem konser öncesi Sobral ile konuştu. » Azteklerin hikayelerini de, ezilenlerin hikayelerini de anlatan ödüllü Lila Downs ile Cenk Erdem konuştu. » Endülüs müziklerini flamenkoyla sarmalayarak deniz kokulu sığınaklar yaratan Chambo ile konuştuk. » Müziğinde sokakları, hüznü ve neşeyi bir araya getiren Portekiz`in dünyaca ünlü fado divası Cristina Branco ile 24 Ekim Cemal Reşit Rey konseri öncesi sevgili Cenk konuştu. » Türk müziğinin Hicaz`ı Jazz ile buluşursa ne olur? Leyla Diana Hijazz Project II`yi Alper Berksü ile konuştu. » 23. Akbank Caz Festivali Akbank Sanat sahnesi bu yıl festivalin en dikkat çeken bir çok ismini ağırlayacak. Bu isimlerden biri olan Elina Duni ile sevgili Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Yeni albümü "Get Happy"nin ilk konserlerini Türkiye`de verecek Pink Martini ile Cenk Erdem konuştu. » Latin ve Salsa`nın çıldırtıcı ritminden yerli tınılara Gülseren & Luis Gomez yeni albümlerini anlattı. » Selen Gülün`le `Başka` albümü ile Gezi Parkı`nın bir caz sanatçısı gözüyle sosyal enerjisini konuştuk. » Leyla Diana Stick Chapman isimli ilginç enstrümanın öncü temsilcisi Akın Ünver ile konuştu. » Yeni sahne şovu loop machine`in ödüllü `looper`ı DJ Berlin ile arkadaşımız Beliz Hazan New York`ta konuştu. » Çıkışıyla müzik dünyasında ufak çaplı deprem yaratan sempatik şarkıcı ZAZ yeni albümü Recto Verso ile Bursa konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » "Bu albüm Türkiye`nin ilk soul albümü" diyen Dilek Sert Erdoğan ile arkadaşımız Leyla Diana konuştu. » Altmışlardan beri Yunan müzik hayatında şarkıları, sahne tasarımları ve kostümleriyle pek çok şeyi değiştiren gerçek bir Yunan divası Marinella 18 Nisan akşamı İş Sanat sahnesinde İstanbulla hasret giderecek. » İki gece Salon`da duo projesiyle izleyeceğimiz Branford Marsalis ile arkadaşımız Fatih Erkan konuştu. » Kalima egzotik melodilerin ritmleriyle oynamayı seven üç kadın ve hepimiz hırslı birer gezginiz. » Seksenlerden bu yana jazz-fusion gitarın Grammy ödüllü büyük ustası Frank Gambale 20 Mart akşamı Salon konseri öncesi arkadaşımız Cenk Akyol`un sorularını yanıtladı. » Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz Tin Men & The Telephone`dan Tony Roe ile Sami Kısaoğlu konuştu. » Borusan konseri merakla beklenen Markus Stockhausen ile arkadaşımız Okan Aydın konuştu. » "Bütün her şey küreselleşme sonucu birbirine benzedi" diyen Nguyen Le ile Fatih Erkan ünlü sanatçının müziğinden Jimi Hendrix ve Miles Davis`e, Türk müzisyenlerden `Fusion` olgusuna her şeyi konuştu. » Fadonun melankolik prensesi Carminho ilk kez geldiği İstanbul konseri için Cenk Erdem`le konuştu. » İki özel projesi ve trombonuyla son dönemde cazın önde gelen ismi Emre Kayhan ile konuştuk. » İzmir`li yetenekli genç caz müzisyenleri eğitim için yoğun olarak New York`u tercih ediyor. » Kuzeyin iki lirik şairi; Lars Danielsson ve Ulf Wakenius 12 Ocak Borusan konseri öncesi Sami Kısaoğlu`nun sorularını cevapladı. » Ülkemizde hatırı sayılır hayranı olan New Cool Collective 21 Aralık gecesi Babylon`da olacak. Arkadaşımız Sami Kısaoğlu grubun kurucu üyesi Benjamin Herman ile Cazkolik için özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Gonzalo Rubalcaba: "Küba`da da bir caz okulu yok ama çok sağlam geleneklerimiz var." » Antonio Gades`in gözüyle Carmen; Efsanevi topluluk 1 Aralık akşamı Carmen ile CRR`de. Cenk Erdem, efsane dansçının eşi Eugenia Eiriz ile Carmen`i konuştu. » Cenk Erdem albümü 800 bin satan dünyaca ünlü ispanyol divası Luz Casal ile konuştu. » Cezayir`den dünyaya ışık saçan kadın Souad Massi konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Portekiz`den çıkan son harika; Deolinda ile 15 Kasım konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Müzikleri ülkemizde çok sevilen Filistinli Le Trio Jubran ile Cenk Erdem konuştu. » Bir müzik karavanı gibi Anadolu da konserler veren Barana`dan Steven Kamperman ile konuştuk. » Coltrane yorumlayan, Tamburi Cemil Bey dinleyen Hollandalı caz piyanisti Rembrandt Frerichs ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu konuştu. » Türk pop starlarına latin & latin caz söyleten adam Emir Ersoy`la Cenk Erdem yeni albümünü konuştu. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, 22. Akbank Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projelerinden ACT`in 20. yılı nedeniyle 7 Ekim akşamı gerçekleşecek konser için ACT firmasının sahibi Siggi loch ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » New York East Village Maia Meyhane de doğan New York Gypsy All Stars ile Romantech albümünü konuştuk. » "Gençler kendilerini nasıl rahat ve mutlu hissediyorlarsa sahnede de çalarken öyle düşünmelerini isterim" diyen İmer Demirer ile yeni JAmZZ`i konuştuk. » Dünya cazının efsane piyanistlerinden Ahmad Jamal geçen hafta Ramazanda Caz konseri için geldiği İstanbul`da Sevin Okyay ile konuştu... » Murat Verdi yeni albümü "Shuara"da müziğini Nana Vasconselos ile `şair-i âzâm`ların katına çıkarıyor. » Yeni albümüne hazırlanan Kerem Görsev İzmir konseri öncesinde İzmir ekibimizle biraraya geldi... » "Müziğimde popun sık kullandığı cinsellikten çok örtülü bir şehvet ve dişilik var" diyen Caro Emerald İstanbul Caz Festivali konseri öncesinde sevgili Cenk Erdem ile konuştu. » Pink Martini Türkiye konserlerinde Yeşilçam filmlerinden bir şarkıyla kalbimizi çalacak. » İstanbul Müzik Festivali kapsamında yarın (26 Haziran) akşamı İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçesinde fado konseri verecek olan güzeller güzeli Portekizli şarkıcı Ana Moura ile Cenk Erdem özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Yılın röportajı Cenk Erdem`den... Yeni albümü Shape Shifter`ı yayınlayan SANTANA `yeryüzü insana değil, insan yeryüzüne aittir` mesajının altını çiziyor, albümünü anlatıyor... » Aşk şarkılarının Kanadalı güzel yıldızı IMA içinde ünlü caz standartlarını da yorumladığı albümü Smile`ı yayınlar yayınlamaz ilk fırsatta sevgili Cenk ile konuştu. » Bu yaz, 19. İstanbul Caz Festivali`nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alacak caz gitarı duayeni ve ustamız Neşet Ruacan ile hem ödülü, hem de gençlik yıllarından bugüne gitarla, cazla geçen dopdolu bir ömrü konuştuk... » Haziranda Akdeniz caz gündemini Antalya Caz Fest. belirleyecek. İlk konseri verecek Aydın Esen`e sorduk. » Aşk şarkılarının İspanyol efsanesi Julio Iglesias yeni albümü hakkında sadece Cenk Erdem`le konuştu. » Küba`nın son piyano dahilerinden Harold López Nussa 10 Mayıs akşamı Ghetto sahnesinde olacak. Yıldızı her yıl giderek parlayan genç piyanistle konseri öncesi konuştuk. » 26 Nisan akşamı İş Sanat`ta konser veren, Wim Wenders`in Lisbon Story filminden müziklerini sevdiğimiz Madredeus ile Cenk Erdem konser sonrasının mutlu yorgunluğunda bir araya geldiler... » "Sahnede ne yaptığımı bilmiyorum, sadece kendim oluyorum" diyen Buika ile en son Cenk Erdem konuştu. » Levent Öget "Diyar Diyar Jazz" albümü büyük ilgi gören Spiral Quartet ile özel söyleşi gerçekleştirdi. » Annesinin sözlerini şarkılara çeviren dünya müziğinin yeni yıldızlarından Mor Karbasi Cenk Erdem ile konuştu. » Caz dünyası geleceğin müziğini şekillendirecek genç müzisyenleri birbiri ardına belirliyor. Bu isimlerin önde gelenlerinden Gerald Clayton ile CRR konseri öncesi konuştuk. » Saura`nın filmindeki şarkısıyla yıldızı parlayan Lura 9 Mart konseri öncesinde Cenk Erdem ile konuştu. » 19. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Festival 3 Mart Cumartesi başlıyor. Cazkolik olarak festival yönetiminden Sirel Ekşi ile festivali, programı, müzisyenleri ve akla gelebilecek tüm detayları konuştuk. » Yinon Muallem son albümü Nefes`te rast makamında etnik caz yaparken hayatındaki değişimleri de anlatıyor. » Monica Molina`nın aşk şarkıları olmadan yazlar da geçmez, kışlar da... Cenk Erdem Molina ile konuştu. » Fado ile tango; Lizbon ve Buenos Aires Cristina Branco`nun sesinden İstanbul`da yankılanacak... » Belle du Berry ve David Lewis`in kurduğu Paris Combo grubuyla Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem pop operanın yakışıklı çocukları Il Divo`dan Urs Bühler ile yeni albüm Wicked Game`i konuştu. » Müzik dünyası genç bir müzisyenin ilk solo albümüyle tanışıyor. Değer Deniz `Bekle`yi Cenk Erdem`e anlattı. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 11 Şubatta başlıyor. Ceren Erdur, Buğra Özçetin ve Oğulcan Şişman ile konuştu. » Cenk Erdem`den yeni bir söyleşi daha yayında; "Pink Martini`nin Japon Teyzesi Saori Yuki" » Türkiye`ye ilk kez gelecek olan flamenkonun eşsiz sesi Estrella Morente ile Cenk Erdem konuştu. » Yeni albümü "En Estambul"u yayınlayan Ayhan Sicimoğlu`nun İzmir konserini Cazkolik ekibi de izledi ve konser öncesinde bir de özel söyleşi gerçekleştirdi. » İzmirli müzikseverlerin dinlemeye doyamadığı Birsen Tezer ile İzmir ekibimizden arkadaşlarımız buluştu... » Cenk Akyol`la doğaçlama caz sohbetinin konuğu Okan Ersan. » Caz dünyasının büyük ustalarıyla kaydettiği albümlerle dinleyenleri hayran bırakan flamenko gitarın tanrısı Paco de Lucia yeni albümünün dünya turnesi kapsamında 29 Kasım akşamı İş Sanat sahnesinde çalacak... » Hayatın ve aşkın şarkıcısı Mayra yeni albümüyle 28 Kasım CRR konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Tunçel Gülsoy, geçen yılın Grammy ödüllü caz divası Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon`da sahne alan Robert Glasper ile buluşan caz müzisyeni dostlarımız Ozan Musluoğlu ile Can Çankaya birlikte harika bir söyleşiye imza attılar. » Tangonun geleceğini şekillendiren isimlerden Juan Carlos Caceres yeni albümü Noche de Karnaval`i anlattı... » Cemal Reşit Rey`de 3 Kasımda sahne alacak flamenko gitar ustası Canizares`le Cenk Erdem konuştu. » Akbank Caz Festivali`nde konser veren Arifa`nın tek Türk müzisyeni Mehmet Polat`la konuştuk. » İstanbul`un şanslı cazseverleri cazın büyük bir ismini, Wayne Shorter`ı 18 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde bir kez daha izleme fırsatı bulacaklar, şimdiden acele etmenizde fayda var ve biliyor musunuz, biz de bu sayede bir hayalimizi daha gerçekleştirdik. Wayne Shorter röportajımız yayında... » Akbank Caz Festivali`nin "Kampüste Caz" konserleri turnesinde yola bu yıl Alp Ersönmez çıkıyor. » Norveç cazının öne çıkan isimlerinden Froy Aagre ile yağmurlu bir Oslo gününde uzun ve keyifli bir sohbet... » Cazkolik İzmir ekibinden arkadaşlarımız Evrim Erişir ile Şafak Yıldız geçtiğimiz İstanbul Caz Festivali sırasında İlhan Erşahin`le İstanbul`un kazandığı yeni konser mekanlarından Tersane konseri öncesi coşkulu ve kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirmişlerdi. Aradan biraz zaman geçmiş olmasına karşın halen sıcak ve güncel söyleşiyi yayınlıyoruz. » Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması`nı (JAmZZ) projenin danışmanı Baki Duyarlar`a sorduk... » Sami Kısaoğlu iddialı yeni albümü The Mosaic Project`i yayınlayan davulcu Terri Lyne Carrington ile konuştu... » Yeni albümünde New York cazının etkileyici isimleriyle çalan Ozan Musluoğlu ile 40th Day`i konuştuk... » Güzel sesler melankoliye iyi gelir prensibini ikincisini yayınladığı "İyileştiren Şarkılar 2" albümüne de uyarlayan Cenk Erdem ile Deniz Türkoğlu konuştu. » Astor Piazzolla`nın ilham kaynağı tango divası Amelita Baltar yeni albümünü Cenk Erdem`le konuştu. » Cenk Erdem, 22 Temmuz gecesi Antalya Caz Festivali`nde konser veren dünya müziğinin en önemli seslerinden, albümleri ülkemizde binlerce adet satan, Cabo Verde`nin sesi Cesaria Evora ile konuştu... » Antalya Caz Festivali`nin açılış gecesinde sahne alacak İspanyolların süperstar şarkıcılarından Monica Molina ile Cenk Erdem konuştu... » 18. İstanbul Caz Festivali`nin en ilgi çeken projelerinden "Mujeres De Agua"yı projenin bizzat yaratıcısı olan 4 Latin Grammy ödül sahibi ünlü İspanyol müzisyen ve besteci Javier Limón ile Cenk Erdem birlikte konuştular... » Cenk Erdem bu kez İstanbul Caz Festivali`nin özel projelerinden "Mujeres De Agua"da sahne alacak kadın seslerinden Aynur`la özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müziğin içinde altmış yıldan bu yana ismiyle yaşayan Joe Sample, Cenk Erdem ile festivaldeki konseri öncesi konuştu... » European Jazz Club konserleri 7 Temmuz gecesi Alp Ersönmez ile Bugge Wesseltoft`u bir araya getirecek konser için arkadaşımız Beliz Hazan Alp Ersönmez ile konuştu... » Festivalin European Jazz Club konserlerinde triosuyla sahne alacak Selen Gülün`le konserini konuştuk... » European Jazz Club konserlerinde Stefano Di Battista ile birlikte sahne alacak Ferit Odman ile konuştuk. » Yetmişli yıllardan bu yana İspanyolların en etkileyici divalarından Paloma San Basilio ile sevgili Cenk Erdem konuştu... » Balkanlarla cazı buluşturan konserin iki isminden biri Lena Kovacevic Cenk Erdem ile buluştu... » Sözlerindeki öyküleri müziklerinde caz ve folkla buluşturan Rebbekka Bakken ile Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem, Bursa Festivali ve İstanbul Caz Festivali öncesinde çok yakından tanıdığı Buika`yı anlatıyor... » Mayıs başında açtığı "Cazın Nabzı" isimli sergisiyle ilgi gören Burcu Orhon ile sergisini ve fotoğraflarını konuştuk. » İzmirli cazseverlerin yakından tanıdığı genç caz grubu Ayan Beyan ile İzmir ekibinden arkadaşlarımız konuştu. » Geçtiğimiz ay Ghetto konseriyle İstanbullu dinleyicilerini yeniden kendine hayran bırakan, farklı müziğiyle dikkat çeken Fatima Spar ile arkadaşlarımız konuştu. » Mehmet Çağlar, Berklee`de Billboard Scholarship ödülünü kazanan genç flütist Sarpay Özçağatay ile konuştu. » Cenk Erdem, Kargo sonrasında yollarına Maskott`la yeni bir yön veren ikiliyle konuştu. » Modern cazın doksanlardan bu yana en etkileyici piyanistlerinden Jacky Terrasson 15 Mayıs`ta CRR`de... » Kazandığı bursla hayatı değişen genç basçı Buğra Balcı İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla konuştu. » Cenk Erdem geleneği yeteneğiyle buluşturan gösterileriyle Flamenko dansçısı Farruca ile konuştu. » Ege`nin nargile kokulu kıyılarından Yunan ve dünya müziğinin sınırlarına uzanan Imam Baildi ile konuştuk. » Levent Öget, "Diyar Diyar Jazz" isimli albümleriyle tanınan Spiral Quartet Philippe Poussard ile konuştu. » Avrupa müziklerini caz ve klasikle buluşturan Gypsy Devils ile konser öncesi Cenk Erdem konuştu. » Radyo programları ve yazılarından tanıdığımız Levent Öget hem Mike Stern hem de Dave Weckl ile konuştu. » Uluslararası ilk Çinli gitar sanatçısı olarak kabul edilen Xuefei Yang ile arkadaşımız Deniz Türkoğlu buluştu. » Cenk Erdem fadonun genç divalarından Mariza ile geçtiğimiz aylarda İş Sanat`ta konser verdiği son albümü Fado Tradicional`i konuştu. » Babylon`da vereceği konsere hazırlanan İsveç`in genç yıldızı Fredrika Stahl, Deniz Türkoğlu`nun sorularını yanıtladı... » "Harikalar Diyarı"ndan çıkıp gelen üç genç ismin müziği "Eski Oyuncak"ların naif duygusuna sahip... » Geçen hafta konser için İstanbul`a gelen Loreena McKennitt bizlerle olan özel bağını Cenk Erdem`e anlattı... » Mart ortasında üç ayrı şehirde konser veren Carmen Souza arkadaşımız Beliz Hazan ile buluştu. » Fransız cazının modern eğilimli güçlü ismi Louis Sclavis ile İzmir Caz Festivali konseri öncesinde arkadaşımız Ceren Erdur konuştu... » Chick Corea ve Gary Burton`ın 31 Mart gecesi Cemal Reşit Rey konser salonunda verecekleri konser öncesi arkadışımız Beliz Hazan, New York`da bulunan Corea ile konuştu... » Anatolian Blues Band ile kapanış konserini veren Erkan Oğur arkadaşlarımızla buluştu... » Macar folk temalı müzikleriyle tanınan `Şeytanın Kemancısı` Roby Lakatos Cemal Reşit Rey`e geliyor. » Barana Quintet, Barana-Hayyam ve Şarap temasından doğaçlama caza uzanan yolculuğunu anlattı. » Beliz Hazan, Alp Ersönmez ile belki alt "Yazısız" ama içi müzikle dopdolu albümünü konser öncesi konuştu. » İzmirlilerin festivalle buluştuğu açılış konserinde arkadaşlarımız oradaydı ve Egg Project ile konuştular. » Tunçel Gülsoy, yeni kucakladığı Grammy ödülünün yorgunluğunu İstanbul konserinde atmaya gelen Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Fado`nun yükselen genç ve güzel sesi Ana Moura ilk kez konser vereceği İstanbul dinleyicisini merak ediyor. » 4 Mart gecesi başlayan Nublu Jazz Festivali`ni, Nublu felsefesini, konserleri, müzikleri yani olanı biteni herşeyi organizasyonun başında bulunan sevgili Reha Öztunalı ile konuştuk... » İzmir Tarihi Havagazı Sanat Cafe konserlerinde Ayten Alpman ve Ayhan Öztoplu ile konuştuk. » Mart ayında İzmir`in rüzgarına, yağmuruna, havasına, denizine cazın notaları karışacak evet ama bu nasıl olacak festivalin basın ve halkla ilişkilerinden sorumlu olan Sirel Ekşi`ye İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımız sordu... » Cazkolik İzmir`den arkadaşlarımız İKSEV`den Ceyda Berk ile `Caz Kombo Sınıfları`nı konuştular... » Ankara Caz Festivali`ndeki konseri öncesi Alper Yılmaz ile konseri, festivali, albümlerini, müziğini konuştuk ama çok daha ötelere uzandık... » Eğitimini Berklee`de yapan İzmir`li caz müzisyeni Yaman Akdoğan yarıyıl tatili için geldiği şehrinde Cazkolik`ten arkadaşlarımızla buluştu... » Luz Casal ile çok özel bir söyleşi... » Erdinç Aktuğ ile artık bir gelenek halini almaya başlayan Ankara Caz Festivali konserlerini konuştuk... » Müzikleri ülkemizde oldukça ilgi gören İngiliz grubu Oi Va Voi İzmir konserleri öncesi arkadaşlarımızla konuştu... » Buika ile çok özel bir söyleşi... » Fatih Erkoç, Kerem Görsev İzmir`i salladı... » Özlem Oktar Varoğlu ile söyleşi. » İdealist bir caz müzisyeni olarak Yavuz Darıdere ile Cazkolik İzmir ekibinden arkadaşlarımız konuştu. » Cenk Erdem yayınladığı "Memories Of You" albümüyle son günlerin müzikte ve basında önde gelen isimlerinden Simavi ile konuştu. » Lori Şen: "Türkiye’de ki önemli caz müzisyenleriyle çalışmak ve gelecekte müzikal yapmak istiyorum, hayallerimde Broadway de var..." » İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik ekibinden arkadaşlarımız Muammer Ketencoğlu ile buluştu. » Cenk Erdem, Viktor Lazlo ile konuştu... » Dorantes Cenk Erdem’in sorularına cevap verdi. » > Kapadokya Caz Günleri... » Toumani Diabete ile Cenk Erdem "Afrocubism"i konuştular... » Stacey Kent ile "Raconte Moi" albümünü konuştuk... » Joe Lovano ile CRR’de verdikleri "Saxophone Summit" konseri öncesi yaptığımız röportaj. » Cenk Erdem, bu hafta konseri olan Portekiz’in hüzünlü müziği Fado’nun son kuşak etkileyici seslerinden Cristina Branco ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi... » Julio Bocca söyleşisi... » Jazz Company’de yeni sezon... » > Sarp Maden ile "Kampüste Caz" konserlerini konuştuk. » Selen Gülün ile festival özel! » Ayşe Tütüncü ile İSCMS İstanbul 2010 projesini ve kendisinin bu proje kapsamında gerçekleştireceği performansı konuştuk... » İmer Demirer ile beraber sahne aldığı Enrico Rava hakkında konuştuk... » Kerem Görsev; "Sahnede bir dev izledik..." » Tore Johansen`le birlikte vereceği konser öncesinde Ozan Musluoğlu ile konuştuk... » Kerem Görsev ile Tony Bennett konseri öncesi özel bir mini söyleşi... » İstanbul ve Ankara konseri öncesi Passion Turca’dan Cenk Erdem Pink Martini’nin kurucusu Thomas Lauderdale ile konuştu... » > Sheraton Ataköy Caz Günleri`ni otel adına düzenleyen Önder Focan`a etkinliğin detaylarını sorduk. » Meksikanın dünyaca ünlü sesi Lila Downs 16 Maıs’ta verdiği konserin öncesinde Cenk Erdem ile konuştu... » Siyah ve gururlu insanların müziği adına; » Paco De Lucia söyleşisi... » Son albümü ve konserleri ile Buika fırtınası müzik dünyasında dinmeyeceğe benziyor. Cenk Erdem, Buika ile son albümünü ve müziğini, hayatını, neler hissettiğini... her şeyi kendisiyle konuştu... » Cenk Erdem Salif Keita söyleşisi » "Raconte Moi" albümü ile Stacey Kent... » 1 Nisanda İş Sanat’ta konserini izleyeceğimiz ünlü müzisyen Manu Katché’yi sevgili Cenk Akyol’un sorularıyla önce Cazkolik’te ağırladık... » Jan Lundgren Trio ile söyleşi... » > Eskişehir`de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali?nde sahne alacak olan » > Eskişehir?de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali?nde sahne alacak olan Ankaralı grup Rocky Swing Project ile konuştuk... » > Eskişehir`de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali`nde sahne alacak olan Ankaralı grup Turiya ile konuştuk... » > Önder Focan ve Şenol Filiz ile İtalyan müzisyenler ortak bir proje için 17. Uluslararası İzmir Caz Festivali?nde buluşacaklar... » > 11 Mart`ta Nublu Jazz Festivali`nde sahne alacak olan İmer Demirer ile konserini ve bugünlerini konuştuk... » İş Sanat’ta ki konserinden önce Diego El Cigala ile söyleştik... » Arkadaşımız Cenk Akyol, geçtiğimiz günlerde Babylon?da bir konser veren Incognito?dan Bluey ile söyleşti... » Piyanist Burak Bedikyan ile Nardis`te "Bir Oscar Peterson Gecesi" üzerine özel bir söyleşi... » Joshua Redman’la tele-röportaj... » James Taylor ile söyleştik... » Buzuki Orhan ile Turkophony All Stars`ı konuştuk... » Harvie S hafta boyu Nardis`te! » Editörü Ediz Hafızoğlu`na Drum&Bass dergisini sorduk... » Mehmet Çağlar Cem Tuncer ile "Buddha Groove" albümünü konuştu... » > Tunçel Gülsoy 22 Kasım gecesi Babylon`da sahne alacak Charlie Hunter ile konser öncesi konuştu... » İmer Demirer önümüzdeki günlerde çıkaracağı yeni albümü öncesi festival kapsamında Babylon?da... » > Mehmet Uluğ ile Akbank Caz Festivali`ni konuştuk... » Genç müzisyene hukuk desteği... » > "Festival Özel" yazılarına özel bir röportajla başlıyoruz, 16. İstanbul Caz Festivali?nin açılış konserini gerçekleştirecek olan Fatih Erkoç & Kerem Görsev ile konser öncesi konuştuk... » "İşimin en keyifli ânı izleyicileri konserden zevk alırken izlemek..." Biten bir sezonu İş Sanat’ın yöneticisi Meriç Soylu ile detaylı olarak konuştuk. » Akın Eldes ile "Ara Taksim" üzerine... » Fahir Atakoğlu ile albümü "Istanbul in Blue" üzerine özel bir söyleşi gerçekleştirdik... » > Pelin Opçin Çorumluoğlu: "Her yıl festivalde o yılın en yeni projeleri ve birlikteliklerine yer vermeye gayret ediyoruz..." » Ayşe Tütüncü ile "Yedi Yer, Yedi Gök" üzerine... » > Geçtiğimiz ay Bremen`de düzenlenen "JAZZAHEAD 09"a katılan Mehmet Uluğ ile katıldığı konferansı konuştuk... » Mehmet Okonşar`la caz üzerine... » Burçin Büke ile klasikten caza... » Müziğini mağazandan satın al! » Fatih ve Kerem`den caz standartları yorumları... » İmer Demirer: "Miles Davis cazın everestidir..." » Asım Ekren; Müzikle geçen 45 yıl... » Cazın milli takım kaptanı Aycan Teztel. » Sinan Bakır`dan kalbin altı teli... Gitar tutkusuyla sürüklendiği Amerika`da ilk albümünü çıkaran Sinan Bakır`dan parlak bir çıkış albümü. » Anadolu Üniversitesi`nin düzenlediği "7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali"nde geri sayım başladı... » 16. İzmir Avrupa Caz Festivali`nin önemini festival yöneticilerinden Sirel Ekşi ile konuştuk... » Ozan Musluoğlu`ndan heyecan verici bir ilk albüm. » Zuhal Focan`la Nardis Jazz Club olarak bu yıl beşincisin düzenlenen Nardis Caz Vokal Yarışması`nı konuştuk. » Cazkolik olarak Kerem ile yeni albümü hakkında herşeyi konuştuk!
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp