Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21.45
Web Adresi: http://nardisjazz.com/
Etkinlik Bilgisi : Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music`den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Ülkem Özsezen; gitarda Bora Çeliker, basta Apostolos Sideris ve davulda Ekin Cengizkan`dan oluşan Synesthesia Quintet`i ile Nardis?de kendisine ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuvar sunacak.


Batu Şallıel & Enver Muhamedi Duo

Sanatçı: Batu Şallıel (sax), Enver Muhamedi (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


 
Cazkolik Röportajları

Bir caz starının bir insan olarak portresi... Sevin Okyay, bize iki harika caz gecesi yaşatan David Murray ile son yılların en iyi söyleşilerinden birini gerçekleştirdi.

 11604 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Cazkolik Shop David Murray Cuban Ensemble "Plays Nat King Cole" albümünü satın almak için tıklayın.
Satın Al!

Tüm o yetmişli, seksenli yılları yaşamış caz starı David Murray ile sevgili Sevin Okyay son yılların en güzel röportajlarından birini yaptı. Öyle ki, bu röportaj sayesinde David Murray şahsında bir nesil Amerikalı [ve özellikle siyah] caz müzisyeninin nasıl hayat serüvenleri olduğuna dair fikir sahibi oluyoruz. Bunu bize sağlayan da Sevin Okyay`ın iki eski dost tadındaki sohbeti ve tabii David Murray`in içtenliği ve samimiyeti. Sevgili Sevin Okyay`a bu ders gibi sohbeti için ve verdiği içten cevaplarla David Murray`e çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca, bu röportajı organize eden Babylon`a ve sevgili Aydeniz Ertunç ile röportajı kısa bir sürede çevirerek yayına girmesini sağlayan Volkan Keleş`e ayrıca teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Cazkolik.com / 26 Mart 2015, Perşembe


Bir caz starının bir müzisyen

ve bir insan olarak portresi.

Babylon`un kurucularından ve iki yıl önce kaybettiğimiz Mehmet Uluğ ile David Murray`in uzun yıllara dayanan dostluğu vardı. Bu konserin amacı da Mehmet Uluğ`u anmaktı. Bu nedenle "Blues for Mehmet", "Forever Brother" ve "Positive Messages" isimli üç özel beste yapan Murray konserde bu besteleri de seslendirdi. Bu nedenle sohbet Mehmet Uluğ`dan sözderek başlıyor...


Sohbetin ilk cümleleri Mehmet Uluğ`u anarak başlıyor...


David Murray: Onlar kardeşlerim... Ne zaman bu konudan konuşsam, ben biraz... (üzüntüsünü söylemek istemez)... Muhammed, Ahmed ve Jim üniversiteyi Güney Carolina’da okudular.

Sevin Okyay: Evet...

David Murray: Eskiden Sun-Ra hayranıydılar, hep takip ederlerdi...

Sevin Okyay: (Onaylayarak gülüyor)

David Murray: Sun-Ra’nın turnelerini takip ederlerdi. Harikaydı...

Sevin Okyay: İtiraf etmeliyim ki Pozitif’i ilk kurduklarında şimdiki kadar kendilerinden emin değillerdi ama pek fazla değişmediler.

David Murray: Hayır bence de değişmediler. Buda gibi, çok iyi arkadaşımdır, harika bir hanımefendidir.


David Murray ile Türkiye`ye ilk hangi sene geldiğini hatırlamaya çalışıyoruz


Sevin Okyay: Buraya ilk gelişin az önce (röportaj öncesi sohbette) bahsettiğim 2. Akbank Caz Festivali için miydi?

David Murray: Sanırım buraya ilk defa Khalil El Zabar’la birlikte gelmiştim. Khalil’le birlikte düet yapmıştık. O zaman festival yoktu, daha küçük organizasyonlar vardı.

Sevin Okyay: 1993 ya da `94 olması lazım.

David Murray: Galiba buraya ilk defa seksenlerde gelmiştim.

Sevin Okyay: Öyle mi?

David Murray: Evet, Khalil’le geldiğimizde seksenlerin başıydı sanırım, belki de ortalarıydı bilmiyorum. Seksenler benim için biraz bulanıktı, seksenlerde çok fazla şey oluyordu...

Sevin Okyay: Evet.

David Murray: ...özellikle New York’ta.

Sevin Okyay: Burada da öyle.


Seksenlerde AiDS`ten ölen ilk caz müzisyeni ve caz müzisyenlerinin kronik bağımlılık sorunu


David Murray: Evet, 1984 caz camiasına AiDS’in geldiği yıldı. Çok iyi hatırlıyorum, çünkü ilk ölen Albert Dailey’di. Caz camiasından ölen ilk kişi oydu ve herkes çok endişelenmişti. Birçok insan hastanede, gizlice ona ne olduğunu öğrenmeye çalışıyordu. Bunlar tanıdığınız insanlar ama isimlerini söylemeyeceğim. Herkes korku içindeydi.

Sevin Okyay: Tiyatro camiasında da durum aynıydı sanırım.

David Murray: Evet...

Sevin Okyay: İnsanların çok içli dışlı oldukları bir camia olduğu için hastalığa yakalanmak daha kolaydı.

David Murray: Evet evet. caz dünyasında çok fazla bağımlı vardı bilirsiniz. Şimdi öyle değil sanırım ama o zamanlar öyleydi. Caz dünyasında eroin bağımlısı olmak bir alt kültür haline gelmişti. Daha iyi çalmalarını sağladığını düşünüyorlardı.

Sevin Okyay: Biliyorum, oldukça korkutucu bir şey.

David Murray: Evet, öyle. Her neyse bunlardan konuşmak için gelmedim, öylesine lafı açıldı sadece. Ama seksenlerde her şey daha farklıydı, bugünkü gibi değildi.

Sevin Okyay: Burada siyasi olarak her şey çok farklıydı.


Seksenlerde caz müzisyenlerinin iletişim sorunları... Konser kurtaran faks makinesi.


David Murray: Siyasi olarak, evet. Bir de, o zamanlar her şey nakitle halledilirdi ama şimdi nakit parayı asla göremiyorsun. Müzisyenler Avrupa’ya gelir ve burada kalırdı, her ülkede bir organizatörleri olurdu. Bir sonraki ülkeye gidebilmek için her ülkede çalışmak gerekirdi. Şimdiyse bazen bir konser verip dönmek zorunda kalıyorsun, sonra tekrar gelip bir hafta boyunca Avrupa’da çalmak gerekiyor. Bir tek konser verince kendini şanslı sayıyorsun. Oysa turneye çıkmak harika bir şeydir.

Sevin Okyay: Peki bu değişim aniden mi oldu yoksa yavaş yavaş bu o noktaya gelindi?

David Murray: Doksanlar başladığında mı demek istiyorsun? Sadece her şey daha kurumsal hale geldi. Eskiden bağımsız Avrupalı organizatörler daha çoktu. Ben, bir faks makinesine sahip olan ilk caz müzisyenlerinden biriydim. (Gülüşmeler) Sadece bir faks makinem olduğu için bir sürü konser bağlardım. Bütün organizatörlerde numaram vardı ve eğer biri konserini iptal ederse bana faks çekerlerdi, ben de ekibimle giderdim. Tabii bunlar bilgisayarlardan önceydi, şimdi herkes herkesin ne yaptığını görebiliyor. O zamanlar diğer insanların neler yaptığını kimse bilmiyordu, her şey büyük bir sır gibiydi. Durumun ne olduğunu görmek için oraya gitmek gerekiyordu. Şimdiyse konser mekânında sanal bir gezinti bile yapabiliyorsun. Önceden her şeyi öğrenmiş oluyorsun. Hani bazı kadınlar kilotlu çoraba benzeyen ama pantolon olarak da giyilen çok dar giysiler giyiyorlar ya onlar gibi. İnsanın hayal gücüne pek bir şey kalmıyor.

Sevin Okyay: Evet, doğru.

David Murray: Ben biraz daha farklı seviyorum. Bir kadın yatağıma geldiğinde birazcık şaşırmak isterim.
(Gülüşmeler)

David Murray: Her şeyi bir anda görmeyi sevmiyorum.

Sevin Okyay: Burada biraz öyle ama oteli tanıyorsun, konser salonunu biliyorsun.

David Murray: Evet, evet. Bu oteli seviyorum. Eskiden Pera Palas’ta büyük bir süitte kalırdık. Çok güzel bir otel. Burası daha modern, burayı da seviyorum daha lüks denebilir.


Havana`da toplam üç albüm yaptığım Cuban Ensemble projesi biteli çok oldu...


Sevin Okyay: Latin müziğine özel ilgin olduğunu söyleyebilir miyiz?

David Murray: Latin müziğine ilgim mi?

Sevin Okyay: Evet, Latin ve Küba müziğine?

David Murray: Aslında şu an için değil. O proje çok uzun zaman önce sona erdi. O proje biteli üç yıl oldu. Birkaç yıl boyunca devam etti ama benim için bir proje bittiğinde tamamen bitmiştir. Ama bu akşam piyanoda bir Kübalı olacak. Eğer ilk tercihim olan Orrin Evans ile çalamıyorsam, buralardan birini bulmam gerekirse Pepe Rivero’yu ararım. Kendisi Madrid’de yaşıyor. Daha önce birlikte çalıştığım birçok Kübalı Madrid’de yaşıyor. Eğer Bir müzisyene ihtiyacım olursa… Mesela bu akşam çalacak olan genç adam, Calderon üçüncü yedek. Ama oldukça iyidir. Şu anda ulaşabildiğim Kübalı piyanistler arasında üçüncü tercihim.

Sevin Okyay: Ben yine de oldukça heyecanlıyım çünkü sizinle çalan müzisyenlerin hepsi oldukça iyi müzisyenler, özellikle Kübalılar.

David Murray: Evet, Kübalı müzisyenler oldukça iyiler. Önceden çalıştığım büyük Küba grubuyla Havana’da toplam üç albüm yaptım. O sıralarda Afrika’ya da gidiyordum.

Sevin Okyay: Evet, biliyorum.

David Murray: Ben her türlü müzikle ilgileniyorum. Benim caz anlayışıma göre de her türlü folk müzik caz ile birlikte daha güzel oluyor. Cazda kullandığımız tekniklerle güzel bir birleşim ortaya çıkıyor.

Sevin Okyay: Evet, bence herkes böyle düşünüyor.


Okay Temiz`in gelenekel vurmalılarını çok seviyorum


David Murray: O yüzden, demin Küba müziğine olan ilgimden bahsettin, evet Küba müziğine ilgi duyuyorum ama ben aynı zamanda Mali müziğine de, Senegal müziğine de Nijerya müziğine de ilgi duyuyorum. Brezilya müziğine o kadar ilgili değilim mesela ama klasik müziğe de ilgi duyuyorum, Japon müziğine de ilgi duyuyorum. Gittiğim yerlerin müzikleriyle ilgileniyorum. Türk müziğini de seviyorum. Mesela Okay, sanırım bu akşam konsere de gelecek.

Sevin Okyay: Evet gelecek.

David Murray: Okay beni çok iyi müzisyenlerle tanıştırdı. Mesela Don Cherry, hepsini ismen tanıyordum ama… En sevdiğim basçılardan biri Johhny Dyani, eskiden bir grupları vardı, Don, Okay ve Johhny Dyani’nin çok iyi bir grupları vardı. Dünyanın her yerinden, her türlü eklektik müziği çalıyorlardı. Dinleyen herkes bayılıyordu. Okay’ın alışıldık Amerikan davulları yerine çaldığı geleneksel vurmalıları çok seviyordum. Bütün davul seti yerine geleneksel çalgılar kullanıyordu, çok güzeldi. Bir keresinde çok eski bir Ermeni kilisesinde çalmıştık. Sen de o konsere gelmiş miydin?

Sevin Okyay: Evet, gelmiştim.

David Murray: İnsanların attığı korkunç sloganlarla ve söyledikleri berbat şeylerle kirletilmişti konser ama Okay bahsettiğim davulları çalmıştı ve gerçekten çok özel bir konser olmuştu. Galiba World Sax quartet konseriydi, yoksa Khalil El Zabar mıydı? Hayır, World Sax Quartet’ti. Sanırım dördümüz de oradaydık, Oliver, Arthur Blythe, Hamiett Bluiett o Ermeni Kilisesinde çalmıştık.

Sevin Okyay: Evet. Sen her zaman yeni müziklerin peşinde koşuyorsun ve Küba müziği için söylediğin gibi bittiğini hissettiğin bir noktaya geldiğinde başka bir projeye geçiyorsun.


Ne zaman büyüme durur, o zaman benim için o proje biter


David Murray: Evet, Vocal Masters of Guadalupe ile yaptığım gibi. O proje uzun sürmüştü, iki yüz elli kadar konser vermiş olmalıyız. Ama bir süre sonra bittiğini anlıyor insan, “Tamam, artık bunu yapmak istemiyorum.” Diye düşünüyor. Çünkü belli kültürler ve belli insanlar değişmek isteniyorlar. Oysa ben büyümesini istiyorum. Ne zaman büyüme durur, herkes hangi notayı çalacağından çok emin olur, her akşam o notaları çalmaya başlar, benim için o proje biter. Tamam, derim buraya kadarmış. Çünkü o zaman benim de öyle çalmamı isterler ama ben her akşam çaldığımda başka bir şey yapmaya çalışırım. Aynı şarkıyı bile çalsam bir önceki geceden farklı çalmaya çalışırım. Benim için güzel olan budur. Elemanlar kendilerinden çok emin hale gelip kızlara göz kırparken aynı notaları çalmaya başladılarsa bu benim için kötüye işarettir. Bir şey söylemem ama o projede çalmayı bırakırım. Benim için o dava bitmiştir. Yeni bir grup bulma zamanı gelmiştir.

Sevin Okyay: Bence insan olarak da çok az değişmişsin.

David Murray: Umarım.

Sevin Okyay: Tabii ben sadece doksanlardan beri seni tanıyorum.

David Murray: Midem genişledi gerçi, onun farkındayım. Gençken çok daha zayıftım tabii. İçimde olanları da göremiyorsunuz maalesef. Ama muhtemelen içimde de daha yaşlıyım. Birçok arkadaşım alkolizmden ya da başka şeylerden hayatını kaybetti, ben de o hayatı yaşadım o yüzden dıştan iyi görünsem de içeride bazı sorunlar baş göstermeye başladı.

Sevin Okyay: Dıştan iyi görünüyorsun ama.

David Murray: Güzellik yüzeyseldir derler.

Sevin Okyay: Fakat müzik, yani senin yaptığın müzik her zaman değişiyor, her zaman gelişiyor.


Benim müziğim atletiktir


David Murray: Benim müziğim biraz atletiktir. Ben de bir zamanlar atlettim, hem de oldukça iyi bir atlettim. O yüzden müziğim de bundan etkilendi. Çalmayı, terlemeyi seviyorum, hava güneşliyken gömleğimi çıkarmayı seviyorum. Saksafonumu çalmayı seviyorum. Bunları seviyorum, bana hissettirdiklerini seviyorum. Her sabah koşmak gibi, bir süre sonra o hisse bağımlı olursunuz, her gün koşmak istersiniz, öyle hissetmek istersiniz. Benim için müzik de öyle. Mesela nefes döngüsü bir akciğer egzersizidir.

Sevin Okyay: Doksanların başlarında daha öfkeliydin.

David Murray: Öfkeli mi?

Sevin Okyay: Daha delidoluydun.

David Murray: Aslında hala öfkeliyim.

Sevin Okyay: Ama daha sakin görünüyorsun.

David Murray: Evet belki de… Ama hala öfkeli olmama neden olan birçok şey var.

Sevin Okyay: Evet.

David Murray: Özelikle de politik olarak.

Sevin Okyay: Kesinlikle.


İnsanların birbirine davranışları yüzünden hala öfkeliyim


David Murray: Çürük bir patates yediğim için falan öfkeli değilim ben. Hayır, insanların birbirlerine davranışları yüzünden öfkeliyim. Sanırım öfkeli olmamın en önemli sebebi bu. Bir de bazı insanların baskı altında olması. O yüzden şarkı isimleri, müziğiniz, müziğinizi düzenleme biçiminiz, müziğinizde konuştuğunuz şeyler oldukça fazla öfke barındırıyor. Birçok şairle uğraşıyorum, onların şiirlerini alıp şarkılara dönüştürüyorum.

Sevin Okyay: Hatta Puşkin’le bile.

David Murray: Evet, Puşkin’le bile. Kendisi yüz seksen yıl önce öldü ve o da oldukça öfkeli genç bir adamdı. Asla yaşlı bir adam olamadı. Amiri Baraka…

Sevin Okyay: Evet.

David Murray: Cumartesi gecesi evimde Ishmael Reed ve eşi için bir parti vardı. Ben orada olamadım ama evimi onlara ve yirmi beş başka arkadaşıma açtım. O da öfkeli bir adamdır. Şairler öfkeli insanlardır çünkü insanlar onlara kulak asmaz. Ama onlardan kendi zamanlarının Nostradamus’ları olmaları beklenir, geleceği öngörmeleri beklenir. Zamanda denk geldikleri anların sosyal koşullarını yansıtırlar. Onlara kulak vermek gerektiğini düşünüyorum. Yapılan şey güçlü, mesela Amiri Baraka’yla birlikte yaptığımız Bebop gibi, demek istediğim önceden “kurtar bizi İsa” şarkıları söyleyen yirmi çocuktan oluşan bir kilise korosuna “proleterler kavgaya” dedirtiyorduk. Fark burada. Bana sorarsanız öfke gerekli. Hala öfkeliyim. Ama çok da öfkeli değilim.

Sevin Okyay: O zamanlar bana Shepp’i hatırlatıyordun.

David Murray: Shepp mi? Hayır, Shepp benden daha öfkelidir. Üstelik o bir sürü dilde küfür de edebilir.

Sevin Okyay: Hatta buradaki basın toplantısında bile çok öfkeliydi.

David Murray: Biliyorsun o tam bir hatiptir. Böyle kalın bir sesi vardır. Onu dinlemek zorunda kalırsın eğer onu dinlemezsen hatalı olan sen olursun. Sen zaten biliyorsun, kendini dinletmeyi iyi bilir. Hayır, ben Archie gibi değilim. Aslında onun konumunda olmak da hiç istemedim. Bazı insanlar üzerlerine çok fazla ilgi çekerler, ben onlardan olmak istemem.

Sevin Okyay: O da son geldiğinde eskisi gibi değildi, çok daha yorgun görünüyordu.

David Murray: Yetmiş beş yaşına geldi ve gençleşmiyor. Artık vücuduna zarar vermeyi bıraktı gerçi ama uzun süre boyunca vücudunu çok yıprattı. Zamanında Archie gerçek bir ikondu.

Sevin Okyay: Son gelişinde konferansta ona Avrupa cazı hakkında ne düşündüğünü sordular. O da, o zaman Pera Palas’ta kalıyordu, “Burada harika bir kafe var ve çok güzel croissant yapıyorlar ama Türk croissantı yapıyorlar.” Dedi.

(Gülüşmeler)

Sevin Okyay: Ardından birisi Jan Garbarek hakkında ne düşünüyorsunuz diye sordu, o da “Norveç croissantı” cevabını verdi.

(Gülüşmeler)

David Murray: Norveç croissantı! Komikmiş.


Butch Moris`i düşünmediğim tek bir günüm bile geçmedi


Sevin Okyay: Çok fazla zamanını almak istemiyorum ama sana sormak istediğim bir şey daha var; Butch Morris. Hepimiz onu çok seviyorduk. Bir süre burada da yaşadı. Siz zamanında birlikte de çalıştınız.

David Murray: Elbette, ben Butch’la tanıştığımda on yedi yaşındaydım. Onunla tanışır tanışmaz iyi arkadaş olmak istediğime karar vermiştim. New York’ta cenazesinde yaptığım konuşmada da bunu söylemiştim, arkadaş olacağımızı biliyordum. O zamanlar daha kornet çalıyordu, henüz şef olmamıştı daha sonra orkestra şefi oldu. Onunla daha üniversiteye gitmeden önce Kaliforniya’da tanışmıştım. Çok yakındık, onu gördüğün zaman beni de görürdün. Birlikte Berkeley’de transfüzyon meditasyon partilerine gidiyorduk, herkesin gözlerini kapatması gerekiyordu ama bizim gözlerimiz hep açık olurdu. Her neyse, birlikte sürekli müzik yapardık, sürekli birlikte çalışırdık. Ben New York’a geldikten kısa süre sonra o da geldi, uzun süre benim evimde kaldı. Annesini tanırdım ama babasıyla hiç tanışmadım. Kardeşi Wilbur’la birlikte de çok defa müzik yaptım. Uzun yıllar boyunca New York’daki basçım oydu, birlikte Avrupa’yı dolaştık. Wilbur, Butch’tan belki on yaş daha büyüktü. Daha doğrusu sekiz, dokuz yaş daha büyüktü. O yüzden her zaman Butch’un koruyucusuydu, sonra benim de koruyucum oldu. Beni de kanatlarının altına aldı, bana birçok şeyi o öğretti. Şimdi düşününce Butch öleli iki yıl olmuş.

Sevin Okyay: Evet.

David Murray: Onu düşünmediğim tek bir günüm bile geçmedi. Portekiz’de Sines’te bir evim var, Butch’a teşhis konulduğunda orada kalıyordu. Fazla zamanı kalmadığını öğrendiğinde öylece odada oturduk ve hiç konuşmadığımız gibi konuştuk. Sonu yaklaşıyordu ve kalan zamanını benimle geçirmek istedi. Bunun için çok minnettarım. Birlikte birçok şey yaşadık ve uzun yıllar geçirdik. Ama Butch’la çalışmak, onun orkestra şefi oluşunu izlemek, tekniğini geliştirmesini izlemek… Bir keresinde Boston’da bir konser vermiştik, büyük bir orkestraydı. On sekiz enstrüman ve yirmi yaylıdan oluşuyordu. Benim grubumla Lester Young, Coleman Hawkings ve Paul Gonzalves anısına bir konser veriyorduk ve Butch’da orkestrayı yönetiyordu. Müzikler için çok uzun süre çalışmıştık. Prova aralarında yolun karşısındaki bir Hint lokantasına gidiyorduk. Orkestra şefi Seiji Ozawa’da o sıralarda Boston Senfoni orkestrasını yönetiyordu. Bir gün bizim lokantada olduğumuzu öğrenmiş, yanımıza geldi ve Butch’u geliştirdiği orkestra yönetimi tekniğinden dolayı tebrik etti. “Tüm dünyadaki orkestra şefleri senden bahsediyorlar.” dedi. Nihayet orkestra şefleri arasında kabul gördüğünü hatta takdir edildiğini öğrendiğinde Butch’un yüzündeki ifadeyi görmeliydiniz. Daha önce yüzünün o hale geldiğini hiç görmemiştim.

(Gülüşmeler)

David Murray: Bu hikâyeyi anlatmayı çok seviyorum çünkü kendimi mutlu hissetmeme sebep oluyor.

Sevin Okyay: Güzel bir hikâyeymiş.

David Murray: Evet öyle.

Sevin Okyay: Butch iyi arkadaşımdı. Onu hepimiz çok seviyorduk, bir süre burada yaşamıştı.

David Murray: Evet, evet hatırlıyorum. Onu burada bir kere ziyaret etmiştim, beni kaldığı daireye götürmüştü, oldukça güzel bir yerdi. Burada yedi yıl mı altı yıl mı kalmıştı?

Sevin Okyay: Hayır o kadar uzun kalmadı. Üniversitede çalıştığı üç yıl burada yaşadı ama sık gider gelirdi.

David Murray: Evet, ondan önce Liege’de yaşamıştı.

Sevin Okyay: Evet.

David Murray: Orada da uzun süre yaşamıştı. Biliyorsunuz Butch tam bir göçebeydi, hiçbir yerde çok uzun süre kalamazdı. Bir de Butch herkesin en iyi arkadaşıydı. O yüzden sadece ben değil bir sürü en iyi arkadaşı vardır. Her zaman, New York’ta cebinde beş kuruş olmadan evden çıkıp, gün boyu harika vakit geçirip, en güzel yemekleri yiyip, en güzel şarapları ve şampanyaları içip tek kuruş bile harcamadan eve dönebileceğini söyler ve bununla gurur duyardı. (Gülüşmeler)


Son projesi Infinity Quartet ve Macy Gray & Gregory Porter


Sevin Okyay: İnfinity hakkında da biraz konuşabilir miyiz?

David Murray: Elbette.

Sevin Okyay: Albüm daha burada yayınlamadı, o yüzden bizim pek bir fikrimiz yok.

David Murray: Öyle mi?

Sevin Okyay: Evet, belki nisan ayında yayınlanır.

David Murray: O proje benim için bitti bile.

Sevin Okyay: Bizim için hala yeni.

David Murray: Bir pop yıldızıyla çalışmak, bir caz yıldızıyla çalışmaktan çok farklı. Ama Macy bir jazz yıldızına dönüşmek istiyordu. Çünkü pop dünyasında onun gibi kırk dört, kırk beş yaşına geldiğinizde artık kariyerinizin sonuna yaklaşmışsınız demektir. O yüzden benimle çalışarak kariyerini uzatmak istiyordu. Ama bazen dediklerimi dinlemiyordu. Öyle bir pop yıldızıyla çalışınca bu tarz küçük sorunların olması kaçınılmaz elbette. Ortada büyük bir ego ve küçük bir öğrenme isteği var. Çevresine onun daha güzel duyulmasına sebep olacak şeyleri toplamak istiyor. O yüzden sürekli hali hazırda bildiği şeylere dönüyorduk. Bilemiyorum… Karşınızda yaşlanmakta olan bir pop yıldızı olunca...

Sevin Okyay: Sanırım bu projede iki vokalistle çalıştın.

David Murray: Evet, Gregory Porter. Onu daha Amerika’da bir plak şirketi olan Motéma’dan yeni ayrıldığında bulmuştum. Şimdi Blue Note ile çalışıyor ama o zamanlar daha onlarla anlaşmamıştı. Bu sayede onu kapabildim. Ben, Lois Armstrong Satchmo Kampında eğitmenlik yaptığım için biz Washington DC’de kayıt alıyorduk o da ----‘de üstüne kayıt alıyordu. Ailemi, çocuklarımı Avrupa’dan, Paris’ten yanıma getirmiştim. Onun kısımlarını çalışmak için akşam dokuzda stüdyoya girip sabah beşte çıkıyorduk. Aslında sadece onun sesini şarkıya yerleştiriyorduk çünkü şarkılar zaten kayıt edilmişti. Oldukça iyi bir iş çıkardı. Macy ise kendi şarkısını Paris’te kaydetti. Solistlerle uğraşırken daha çok bir takım oyuncusuna dönüşüyorsunuz çünkü asla liderliği alamıyorsunuz, insanlar her zaman vokalisti dinliyor çünkü onlar kelimeleri kullanıyorlar. O yüzden ben de söyledikleri kelimeleri kontrol etmeye çalıştım. Bunu yapabilmek için de çok iyi bir şaire ihtiyacım vardı, kendim bunu yapamazdım. Sözleri Ishmael Reed’e yazdırdım. “pencereyi açık bıraktım, sen de içeri tırman, seni sabaha kadar emeceğim, yataktan çıkamayana kadar emeceğim hatta doktorlar öldüğünü söyledikten sonra da emeceğim.” Bunlar harika şarkı sözleri (Gülüşmeler) “Be my monster love” “Ben senin Batman’in olacağım, sen de benim kedi kadınımı ye, pençelerin umurumda değil.” Harika sözler. (Gülüşmeler)

Sevin Okyay: Evet harika. Eklemek istediğin bir şey var mı? Yeni bir proje mesela?

David Murray: Benim için her şey bugünle içinde bulunduğumuz anla ilgilidir. Buraya geleceğimi öğrendiğimde adamım Mehmet için bir tribute yapmak istediğimin bilinmesini istedim. Eskiden Ben, Butch, Jim, Mehmet ve Buda sürekli birlikte takılırdık. Sıklıkla yaptığım gibi piyanomun üzerine resmini koydum. Birkaç gün boyunca her geçişimde ona baktım. Sonra müzik defterimi de oraya koydum ve bir şeyler çalmaya başladım. Bir hafta sonra bir şarkı ortaya çıkmıştı. Ondan sonrası çorap söküğü gibi geldi, neler yaptığımızı, nerelerde takıldığımızı, birlikte yaşadıklarımızı hatırladıkça yağmur gibi yağdılar. İki şarkı çok kolay oldu. Sonra şaşırtıcı bir biçimde dördüncü şarkı benim şarkılarımdan biri değil, Sun Ra’nın bir şarkısı oldu “Enlightment” (şarkıyı mırıldanıyor) “Mutluluğun şarkısı aydınlanmaktır… Şimdi, sizi uzay dünyama davet ediyorum.” İşte bunu yapacağım ve tam ortasında da bir sürprizim olacak, herkes katılabilecek. Böylece aslında tatlı vaktinin geçtiğini söylemeye çalışıyorum...

Sevin Okyay: Feridun sesin güzelmiş diyor...

David Murray: Hayır, hayır ben vokalist değilim ama çok iyi birkaç tanesini tanıyorum. (Gülüşmeler) Teşekkür ederim...

Sevin Okyay: Artık biraz dinlenmelisin.

David Murray: Evet, saat altıya kadar yapacağım bir şey yok. Bu harika, benim için harika bir gün. Klarnetimi temizleyeceğim sonra da televizyonu açıp şu uçakta kaç kişinin öldüğünü öğreneceğim. Korkunç bir ölüm. Anladığım kadarıyla uçağın elektrikleri gitmiş, sekiz dakika kadar düşmüşler. Korkunç bir his olmalı. Öleceğini biliyor olmak, Tanrım…

Sevin Okyay
26 Mart 2015, Perşembe
Cazkolik.com

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Yeni röportaj yayında... Şimdi gel de bu grubu dinleme. Bence orda olun! » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Nazlı Toprak Matts Eilertsen ile konseri öncesi konuştu. » Feridun Ertaşkan Röportajı: Zorlu PSM Neue Step! Festivalde izleyeceğimiz Sylvain Chauveau ile konuştuk. » Nazlı Toprak Röportajı: Müziğin en etkileyici topluluklarından 12 Çellist ile konseri öncesi konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Biz duo ve diyaloğun birleşimiyiz, karışımı... Biz tam da buyuz. » Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Nazlı Toprak & Bill Charlap röportajı: Sırları ve tarifleriyle Bill Charlap » 26. İstanbul Caz Festivali Bugge Wesseltoft Nazlı Toprak Röportajı: Canlı performans temel görevim » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel; Leyla Diana-Chris Botti Röportajı: Botti`ye göre onun müziğini nasıl bir ortamda dinlemeli? » Dünya Caz Günü Ümit Baykara & Michael Leonhart Röportajı: İstanbul`da çalmak mutlak bir onur! » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-Lars Danielsson Röportajı: Müziğin her seferinde farklılaşmasını seviyorum. » PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-Enrico Macias Röportajı: PSM Caz Festival konserinde caza dair büyük bir sürprizim var! » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-Ólafur Arnalds Röportajı: Ben ve iki ışık tasarımcım bu gösteri için çok yoğun çalıştık. » PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-John McLaughlin Röportajı: Caz genç müzisyenlerden kayıtsız şartsız adanmışlık ister. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John McLaughlin Röportajı: Müzisyenlerin karşılaştığı sorunlar anlaşılmalı. » Leyla-Diana Röportajı: Benim için sanatın coğrafyası yok... Alan Broadbent 4 gece Touché`de! » Turgay Yalçın Röportajı: Neden mi gittim? Vasatı yücelten yozluk, fırsat eşitsizliği ve etnik ayrımcılık cabası! » Turgay Yalçın Röportajı: Yeni dinleyici cazda ne istiyor. Tony Allen röportajı yayında. » Leyla-Diana Röportajı : Nina Simone`un kızı Lisa diyor ki; » Cenk Akyol Röportajı: Film müzikleri, albümü ve İlhan Mimaroğlu projesiyle Erdem Helvacıoğlu. » Leyla-Diana Röportajı: Yaşamımın tek hâkikati nefesimin ve an`ın farkında olmak. » Leyla-Diana Röportajı: Günümüzde caz vokalin en etkileyici seslerinden Youn Sun Nah ile 2 kasım Zorlu PSM konseri öncesi konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: 24-25 ekim akşamları iki konserle izleyeceğimiz basın süperstarı Victor Wooten ile özel bir sohbet » Leyla-Diana Röportajı: Polonyalı caz divası Anna Maria Jopek ile Zorlu PSM konseri öncesi konuştuk. » 25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Yaşayan en karizmatik vokalistlerden Kurt Elling ile Nazlı Toprak konuştu. » 25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Heyecanla beklediğimiz Fabrizio Bosso ile Nazlı Toprak konuştu. » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Ümit Baykara konseri öncesi Bill Frisell ile konuştu. » Burak Sülünbaz Röportajı: Şevket Çoruh, Can Şengün ve Alp Ersönmez ile Baba Sahne`yi konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Altotenor-kontralto sesiyle Vincenzo Capezzuto Vivaldi`den Bach`a, cazdan popa söyleyebilen inanılmaz bir sanatçı. » Cazkolik Röportajı: Ümit Baykara dünyanın önde gelen davulcularından Mark Giuliana ile konuştu. » Cazkolik Röportajı: Otomasyon çağında sanat... Konser öncesi yeni albümün arkasındaki fikirler » Leyla-Diana Röportajı: İstanbul deyince aklıma kediler, kaos, enerji, hareketlilik ve tabii yemek geliyor. » Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Benedikt Jahnel konser öncesi içten yanıtlarını gönderdi. » Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivalde oğluyla çalacak Ulf Wakenius`la konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Türkiye`de arabesk dediğiniz Mısır`ın pop müziğidir. » Hakan Akoğlu Röportajı: Jorge Pardo, Carles Benavent, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve İsmail Tunçbilek Paco DeLucia için konuştu. » Cazkolik Röportajı: Amerikada müzik yapan bas gitarcı Yaman Akdoğan`la altı yıl sonra yeniden buluştuk. » Cazkolik Röportajı: Elif Çağlar`la hem XJazz festivali hem son dönem işlerini konuştuk. » Cazkolik Röportajı: 12-15 nisan arası gerçekleşecek X Jazz Festival`i Sebastian Studnitzky ile konuştuk. » Cazkolik Röportajı: Ritmler ve davranışlar kuzendir diyen Dorantes`le 7 yıl sonra yeniden. » Cazkolik Röportajı: Bu yıl ilk kez gerçekleşecek Zorlu PSM Caz Festivali`ni festivalin direktörü Murat Abbas`la konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: Pink Martini yeni albüm turnesi için İstanbul`a geliyor. » Cazkolik Röportajı: Caz piyanisti Lisa Hilton`la yeni albümü "Day & Night"ı konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: Salon`da konser verecek Bugge Wesseltoft`la » Yeni Röportaj: Sadece yeni ve iyi bir albüm hakkında değil, çok iyi bir `Power Trio` ile konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: Murat Beşer`e yeni kitabı "Yoldan Çıkmış Simalar"ı sordum. » Leyla-Diana Röportajı: "Neden birbirimize destek olmayalım" projesi sanatçıları buluşturuyor. » Zekeriya Şen röportajı: Lincoln benim kendime sorduğum varoluş sorularını temsil eden kişi! » Cazkolik Röportajı: Son yıllarda koro müziğinin algısını tümden değiştiren Boğaziçi Caz Korosu`nu Masis Aram Gözbek`le konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: İki gün Zorlu PSM sahnesinde konser verecek Victor Wooten ile konuştuk. » 26. Akbank Caz Festivali Leyla-Diana röportajı: Vibrafonu anlamanın en iyi yolu nedir? (Türkçe-İngilizce) » Hakan Akoğlu Röportajı: Tekfen`in 60. yılında büyük müzisyenlerden büyük bir konser. » Turgay Yalçın Röportajı: Amir El Saffar`ın müziği Dicle ve Fırat gibi iki farklı akım; caz ve makam müziği. » Ardacan Özdemir`le "Sesler ve Şehirler" Röportajları: Avrupa caz efsanesi Arild Andersen`le konuştuk. » Ercüment Orkut`la iki festival arasında sohbet: Caz üzerine birikmiş konular! » Ardacan Özdemir`le "Sesler ve Şehirler" Röportajları: Çelloyu cazla buluşturan Gülşah Erol`la konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: Sıradışı şarkısıyla Eurovision`u kazanan Jamala ilk konseri için geliyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Turgay Yalçın Röportajı: Festivali efsanevi üçlüsü yeni albümle geliyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Burak Sülünbaz & Can Tutuğ Röportajı: Gelecek sezon 4 farklı projemiz var. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Burak Sülünbaz Röportajı: Konseri öncesi Antonio Sanchez`le içten bir sohbet. » Hakan Akoğlu Röportajı: Nostaljiyi popülerleştiren Pink Martini ile yeni konserleri öncesi konuştuk. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | John Scofield & Ümit Baykara Röportajı: Proje için yepyeni müzikler yazdık. » Tunçel Gülsoy Röportajı: Büyük kurumlar sanata desteğe nasıl bakıyor? Denizbank, Deniz Kültür yöneticisi Perihan Yücel ile konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Klasik müziğe caz dokunuşları ve The Human Touch Trio. » Tunçel Gülsoy Röportajı: Eleni Karaindrou`dan konseri öncesi dar zaman diliminde çok şey öğrendik. » Hakan Akoğlu Röportajı: Konser sezonu seksenler efsanesi Modern Talking`den Thomas Anders ile sona eriyor. » Turgay Yalçın Röportajı: 20. yılını kutlayan Ankara Caz Festivali`ni Özlem Oktar Varoğlu ile konuştuk. » Leyla-Diana Gücük Röportajı: Caz müzisyeni olmak Laia Genc`in beş yaşında belirlediği bir kader. » Turgay Yalçın Röportajı: "Caz hakikati arayıştır, ben işte bu anlayışa bağlıyım" diyen Chico Freeman 30 Nisan akşamı Akbank Sanat`ta! » Burak Sülünbaz Röportajı: Müziğimin caz olduğunu unutun, nereli olduğumu, hepsini unutun, trompet çaldığımı da unutun... » Leyla-Diana Gücük Röportajı: Yinon Muallem`in "Kalplerin Buluşması" proje konseri öncesi konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: "Biraz kül biraz duman"... Ümit Yaşar Oğuzcan`ın ölümsüz dizeleri Misia`nın konserinde bir Fado şarkısına dönüşecek. » Hakan Akoğlu Röportajı: Türkiye`de ilk kez Pink Martini`den ayrı solo konser verecek Storm Large ile Hakan Akoğlu konuştu. » Cenk Erdem Röportajı: Şenay Lambaoğlu albümde Hayyam`dan Yücel`e yeni yorumlar var. » Ceren Erdur Röportajı: Lindy Hop çılgınlığı 23. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde. Lindy Hop`çularla konuştuk. » Ceren Erdur Röportajı: Bahar İzmir`e caz festivaliyle beraber geliyor. Sirel Ekşi ile konuştuk. » Ali Haluk İmeryüz`den Caz Şubatı konserlerinde izleyeceğimiz Ken Vandermark ile kapsamlı bir söyleşi. » Tamer Temel, Murat Ali Oral ile söyleşisinde adeta yeni yılın ilk müjdelerini veriyor. » Cazın dans hali Lindy Hop çılgınlığı İzmir`i de sardı. Ceren Erdur söyleşisi yayında. » Yazmaya başladığımda, kafamın içinde hangi müzisyenle çalışmaya ihtiyacım varsa onun sesini duyarım. » Kemanı, sesi, müziğiyle Türkiye`ye farklı bir şovu kabul ettiren Canan Anderson ile konuştuk. » Salon`da izleyeceğimiz Hidden Orchestra Joe Acheson ile konseri öncesi müziği üzerine konuştuk. » "Cazın kadın olduğuna inanıyorum" diyen Carmen Lundy ile Leyla-Diana özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Caz, Amerika`da doğmuş, Avrupa etkisiyle yetişmiş bir müziktir ve tıpkı yemek yapmak gibidir. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cenk Erdem festivali David Sanborn röportajıyla kapatıyor. » Colin Stetson: En büyük müzikal tutkum Tom Waits`le buluşmaktı. » Salon`da izleyeceğimiz Neneh Cherry ile konseri öncesi kısa soru + kısa cevap ama çok şey konuştuk. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Tarz dediğimiz şey, bence, her bir müzisyenin kendi elindedir." » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Çağdaş cazın ağır topları" sıradışı İngiliz topluluk Get the Blessing ile arkadaşımız Zekeriya Şen konuştu. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Yaşadığım her şey hayata ve müziğe bakışımı olgunlaştırıyor." » Kozmopolit Londra cazının güçlü grubu Sons of Kemet`in kurucusu Shabaka Hutchings ile konuştuk. » "Müzikte katı kurallara yer yoktur" diyen Matthew Hall ile arkadaşımız Murat Ali Oral konuştu. » #Gezi öncesi Beyoğlu`na gelen Kanada`lı caz gitaristi Danielle Hébert #Gezi sonrası burada kalmayı seçti. » Herkes benden bir albüm bekliyor, biliyorum ama ben sürpriz bir proje hazırlıyorum. » "Aslında ben müziğimi organik müzik olarak tanımlıyorum" diyen Fulya Özlem ile Murat Ali Oral konuştu. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin kapanış partisinde sahne alacak Theo Crocker ile son albümünü, dedesini ve konseri konuştuk. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Caz müziğin dört büyük ismini buluşturan konser öncesi arkadaşımız Murat Beşer Chris Potter`la konuştu. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel Festival konseri öncesi Turgay Yalçın Burak Bedikyan`ile konuştu. » Akbank Sanat Haziran Caz Günleri konserinde izleyeceğimiz Francesco Bearzatti ile konseri öncesi konuştuk. » "Suya Söyledim" albümüyle Türk müziği bestelerini yorumlayan Dilek Türkan`la Cenk Erdem konuştu. » Akbank Sanat Caz Günleri`nde konser verecek Dave Allen`a bir süredir yaşadığı Türkiye`de cazla ilgili gözlem ve tespitlerini sorduk. » 2. Gitar Festivali sanatçısı ve koordinatörü gitarist Sinan Erşahin ile Cenk Erdem konuştu. » New York`ta müzisyenlerin kariyer gelişimine web üzerinden çözümler geliştiren Buğra Balcı ile konuştuk. » Avrupa cazın yükselişteki ülkesi Finlandiya`dan Mopo ile arkadaşımız Burak Sülünbaz 30 Nisan Dünya Caz Günü Babylon konseri öncesi konuştu. » Şairlerin Fadista`sı Cristina Branco ile festival konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem konuştu. » "Müziğin insanlar arasındaki boşlukları kapatma gücü var" diyen Tom Harrell`a İş Sanat konseri öncesi Burak Sülünbaz konuştu. » Öncesi ve sonrası olmayan anlık müzik... Ediz Hafızoğlu ile yeni albümleri » 258 yaşındaki Guadagnini kemanıyla Tasmin Little, konseri öncesi Burak Sülünbaz`la konuştu. » Bir caz starının bir insan olarak portresi... Sevin Okyay, bize iki harika caz gecesi yaşatan David Murray ile son yılların en iyi söyleşilerinden birini gerçekleştirdi. » "Türkiye`de farkında olmadıklarımı Hollanda`da farketmeye başladım..." Leyla Diana, Sanem Kalfa ile konuştu. » "Caz, geçmişten günümüze birikerek, beslenerek geliyor" diyen Ravi Coltrane`le arkadaşımız Burak Sülünbaz konuştu. » "Seyirci beğenisinden bağımsız sahneye çıkıp çalmak çalmak çalmak için içimde muazzam bir arzum var", diyen Kekko Fornarelli ile arkadaşımız Burak Sülünbaz konuştu. » > "Türklerin çok yüksek müzikal zekası olduğunu düşünüyorum ve onlarla bir bağ kurabiliyorum" diyen gitarist Dominic Miller`la Murat Beşer konuştu. » New York Times`ın `İran`ın Bob Dylan`ı` dediği İranlı Blues şairi Mohsen Namjoo ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu konuştu. » Türkiye`de ilk kez izleyeceğimiz İtalyan diva Ornella Vanoni ile Cenk Erdem konuştu. » Son aylarda Ankara`nın caz ve müzik gündemini belirleyen Altus Org.`dan Fırat Dadaş ile epey konuyu masaya yatırdık. » The Puppini Sisters; İki yıl aradan sonra yeniden İstanbul`da. Sevgili Cenk grupla iki yıl önce de konuşmuştu, şimdi de konuştu. » "Bir yıldız doğuyor" Leyla Diana müziğin gelecekteki yıldızlarından Emre Göral ile konuştu. » Klasik müzik tarihinin ilk rock starı Paganini`den aldıkları ilhamla klasik müziği gençlere pop kadar sevdirmeyi amaçlayan Paganini Topluluğu`ndan Ara Malikian ile konuştuk. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin son konserlerinden Claudio Filippini trio konseri öncesi arkadaşımız Burak Sülünbaz sanatçıyla özel bir söyleşiye imza attı. » Tüm dünyada mutluluk uyandıran filmin ünlü karakterinin torunları konser öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: "Tanrı arayışım ve yaşanan `an`ım, beni ben yapan şeyler bunlar." » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin en renkli isimlerinden China Moses ile sevgili Cenk`in yaptığı `çapkın` söyleşi yayında. » Çağdaş fado yorumları sayesinde kazandığı üç Latin Grammy ile dünyada en çok tanınan fado şarkıcısı Mariza ile Cenk Erdem yeni konserleri öncesi konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile Burak Sülünbaz konuştu. » Son 30 yıla damgasını vuran pop ve rock starı Bonnie Tyler ile Cenk Erdem konuştu. » "Şarkılarımın dili kalp dilidir" diyen Kanadalı ünlü starı IMA ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » İstanbul`a aşık bir İspanyol; Monica Molina ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Yılda bir kez geliyorum ama Türkiye`de cazın sevildiğini biliyorum diyen Danilo Perez`le konseri öncesi sohbet ettik. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Dün gece sonrası artık yeni bir perküsyon kahramanımız var; Zohar Fresco. » » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Leszek Mozdzer: "Her dinleyici müzikte kendi mesajını alır" » "Uçan kuşları, uçan ruhları kalbinizde göreceksiniz" diyen Dhafer Youssef ile 5 Temmuz konseri öncesi konuştuk. » Cazın duayen kalemlerinden sevgili Sevin Okyay 16 Mayıs akşamı İş Sanat`ta konseri olan Ravi Coltrane ile konuştu. » Kwartludium Ensemble görsel sanatları müziğin diline aktarıyor. Sami Kısaoğlu söyleşisi yayında. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, Burhan Öçal ile yeni projesi "Musica Caravanserai" üzerine konuştu. » `Guitar Hero` Al Di Meola ile 8 Mayıs konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müzikte 40 yılın ardından veda konserleri veren İspanyol diva Paloma San Basilio ile Cenk Erdem konuştu. » Mahler`in müziğini yeniden tanımlayacak Christian Fennesz ile sevgili Sami Kısaoğlu konuştu. » İstanbul Gençlik Caz Orkestrası 14 Nisan`da Nicholas Payton`la aynı sahneyi paylaşacak. Baki Duyarlar ile orkestrayı ve Payton`ı konuştuk. » Pedro Almodovar`ın kadınlarından Luz Casal ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Türkiye`nin tek oda müziği festivali Opus Amadeus`daki konseri sonrası Arpist Çağatay Akyol ile Leyla Diana özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Levent Öget son konserleri öncesi Evrim Demirel ve Kudsi Ergüner`le konuştu. » Wim Wenders`in filminde başrol oynayan dünyanın en iyi fado şarkıcılarından Teresa Salgueiro ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Hans Zimmer Movie Soundtrack Contest`e katılan Buğra Balcı süreci Beliz Hazan`a anlattı. » Portekiz`den sadece fado değil, caz söyleyen de çıkıyor. Cenk Erdem konser öncesi Sobral ile konuştu. » Azteklerin hikayelerini de, ezilenlerin hikayelerini de anlatan ödüllü Lila Downs ile Cenk Erdem konuştu. » Endülüs müziklerini flamenkoyla sarmalayarak deniz kokulu sığınaklar yaratan Chambo ile konuştuk. » Müziğinde sokakları, hüznü ve neşeyi bir araya getiren Portekiz`in dünyaca ünlü fado divası Cristina Branco ile 24 Ekim Cemal Reşit Rey konseri öncesi sevgili Cenk konuştu. » Türk müziğinin Hicaz`ı Jazz ile buluşursa ne olur? Leyla Diana Hijazz Project II`yi Alper Berksü ile konuştu. » 23. Akbank Caz Festivali Akbank Sanat sahnesi bu yıl festivalin en dikkat çeken bir çok ismini ağırlayacak. Bu isimlerden biri olan Elina Duni ile sevgili Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Yeni albümü "Get Happy"nin ilk konserlerini Türkiye`de verecek Pink Martini ile Cenk Erdem konuştu. » Latin ve Salsa`nın çıldırtıcı ritminden yerli tınılara Gülseren & Luis Gomez yeni albümlerini anlattı. » Selen Gülün`le `Başka` albümü ile Gezi Parkı`nın bir caz sanatçısı gözüyle sosyal enerjisini konuştuk. » Leyla Diana Stick Chapman isimli ilginç enstrümanın öncü temsilcisi Akın Ünver ile konuştu. » Yeni sahne şovu loop machine`in ödüllü `looper`ı DJ Berlin ile arkadaşımız Beliz Hazan New York`ta konuştu. » Çıkışıyla müzik dünyasında ufak çaplı deprem yaratan sempatik şarkıcı ZAZ yeni albümü Recto Verso ile Bursa konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » "Bu albüm Türkiye`nin ilk soul albümü" diyen Dilek Sert Erdoğan ile arkadaşımız Leyla Diana konuştu. » Altmışlardan beri Yunan müzik hayatında şarkıları, sahne tasarımları ve kostümleriyle pek çok şeyi değiştiren gerçek bir Yunan divası Marinella 18 Nisan akşamı İş Sanat sahnesinde İstanbulla hasret giderecek. » İki gece Salon`da duo projesiyle izleyeceğimiz Branford Marsalis ile arkadaşımız Fatih Erkan konuştu. » Kalima egzotik melodilerin ritmleriyle oynamayı seven üç kadın ve hepimiz hırslı birer gezginiz. » Seksenlerden bu yana jazz-fusion gitarın Grammy ödüllü büyük ustası Frank Gambale 20 Mart akşamı Salon konseri öncesi arkadaşımız Cenk Akyol`un sorularını yanıtladı. » Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz Tin Men & The Telephone`dan Tony Roe ile Sami Kısaoğlu konuştu. » Borusan konseri merakla beklenen Markus Stockhausen ile arkadaşımız Okan Aydın konuştu. » "Bütün her şey küreselleşme sonucu birbirine benzedi" diyen Nguyen Le ile Fatih Erkan ünlü sanatçının müziğinden Jimi Hendrix ve Miles Davis`e, Türk müzisyenlerden `Fusion` olgusuna her şeyi konuştu. » Fadonun melankolik prensesi Carminho ilk kez geldiği İstanbul konseri için Cenk Erdem`le konuştu. » İki özel projesi ve trombonuyla son dönemde cazın önde gelen ismi Emre Kayhan ile konuştuk. » İzmir`li yetenekli genç caz müzisyenleri eğitim için yoğun olarak New York`u tercih ediyor. » Kuzeyin iki lirik şairi; Lars Danielsson ve Ulf Wakenius 12 Ocak Borusan konseri öncesi Sami Kısaoğlu`nun sorularını cevapladı. » Ülkemizde hatırı sayılır hayranı olan New Cool Collective 21 Aralık gecesi Babylon`da olacak. Arkadaşımız Sami Kısaoğlu grubun kurucu üyesi Benjamin Herman ile Cazkolik için özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Gonzalo Rubalcaba: "Küba`da da bir caz okulu yok ama çok sağlam geleneklerimiz var." » Antonio Gades`in gözüyle Carmen; Efsanevi topluluk 1 Aralık akşamı Carmen ile CRR`de. Cenk Erdem, efsane dansçının eşi Eugenia Eiriz ile Carmen`i konuştu. » Cenk Erdem albümü 800 bin satan dünyaca ünlü ispanyol divası Luz Casal ile konuştu. » Cezayir`den dünyaya ışık saçan kadın Souad Massi konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Portekiz`den çıkan son harika; Deolinda ile 15 Kasım konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Müzikleri ülkemizde çok sevilen Filistinli Le Trio Jubran ile Cenk Erdem konuştu. » Bir müzik karavanı gibi Anadolu da konserler veren Barana`dan Steven Kamperman ile konuştuk. » Coltrane yorumlayan, Tamburi Cemil Bey dinleyen Hollandalı caz piyanisti Rembrandt Frerichs ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu konuştu. » Türk pop starlarına latin & latin caz söyleten adam Emir Ersoy`la Cenk Erdem yeni albümünü konuştu. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, 22. Akbank Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projelerinden ACT`in 20. yılı nedeniyle 7 Ekim akşamı gerçekleşecek konser için ACT firmasının sahibi Siggi loch ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » New York East Village Maia Meyhane de doğan New York Gypsy All Stars ile Romantech albümünü konuştuk. » "Gençler kendilerini nasıl rahat ve mutlu hissediyorlarsa sahnede de çalarken öyle düşünmelerini isterim" diyen İmer Demirer ile yeni JAmZZ`i konuştuk. » Dünya cazının efsane piyanistlerinden Ahmad Jamal geçen hafta Ramazanda Caz konseri için geldiği İstanbul`da Sevin Okyay ile konuştu... » Murat Verdi yeni albümü "Shuara"da müziğini Nana Vasconselos ile `şair-i âzâm`ların katına çıkarıyor. » Yeni albümüne hazırlanan Kerem Görsev İzmir konseri öncesinde İzmir ekibimizle biraraya geldi... » "Müziğimde popun sık kullandığı cinsellikten çok örtülü bir şehvet ve dişilik var" diyen Caro Emerald İstanbul Caz Festivali konseri öncesinde sevgili Cenk Erdem ile konuştu. » Pink Martini Türkiye konserlerinde Yeşilçam filmlerinden bir şarkıyla kalbimizi çalacak. » İstanbul Müzik Festivali kapsamında yarın (26 Haziran) akşamı İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçesinde fado konseri verecek olan güzeller güzeli Portekizli şarkıcı Ana Moura ile Cenk Erdem özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Yılın röportajı Cenk Erdem`den... Yeni albümü Shape Shifter`ı yayınlayan SANTANA `yeryüzü insana değil, insan yeryüzüne aittir` mesajının altını çiziyor, albümünü anlatıyor... » Aşk şarkılarının Kanadalı güzel yıldızı IMA içinde ünlü caz standartlarını da yorumladığı albümü Smile`ı yayınlar yayınlamaz ilk fırsatta sevgili Cenk ile konuştu. » Bu yaz, 19. İstanbul Caz Festivali`nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alacak caz gitarı duayeni ve ustamız Neşet Ruacan ile hem ödülü, hem de gençlik yıllarından bugüne gitarla, cazla geçen dopdolu bir ömrü konuştuk... » Haziranda Akdeniz caz gündemini Antalya Caz Fest. belirleyecek. İlk konseri verecek Aydın Esen`e sorduk. » Aşk şarkılarının İspanyol efsanesi Julio Iglesias yeni albümü hakkında sadece Cenk Erdem`le konuştu. » Küba`nın son piyano dahilerinden Harold López Nussa 10 Mayıs akşamı Ghetto sahnesinde olacak. Yıldızı her yıl giderek parlayan genç piyanistle konseri öncesi konuştuk. » 26 Nisan akşamı İş Sanat`ta konser veren, Wim Wenders`in Lisbon Story filminden müziklerini sevdiğimiz Madredeus ile Cenk Erdem konser sonrasının mutlu yorgunluğunda bir araya geldiler... » "Sahnede ne yaptığımı bilmiyorum, sadece kendim oluyorum" diyen Buika ile en son Cenk Erdem konuştu. » Levent Öget "Diyar Diyar Jazz" albümü büyük ilgi gören Spiral Quartet ile özel söyleşi gerçekleştirdi. » Annesinin sözlerini şarkılara çeviren dünya müziğinin yeni yıldızlarından Mor Karbasi Cenk Erdem ile konuştu. » Caz dünyası geleceğin müziğini şekillendirecek genç müzisyenleri birbiri ardına belirliyor. Bu isimlerin önde gelenlerinden Gerald Clayton ile CRR konseri öncesi konuştuk. » Saura`nın filmindeki şarkısıyla yıldızı parlayan Lura 9 Mart konseri öncesinde Cenk Erdem ile konuştu. » 19. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Festival 3 Mart Cumartesi başlıyor. Cazkolik olarak festival yönetiminden Sirel Ekşi ile festivali, programı, müzisyenleri ve akla gelebilecek tüm detayları konuştuk. » Yinon Muallem son albümü Nefes`te rast makamında etnik caz yaparken hayatındaki değişimleri de anlatıyor. » Monica Molina`nın aşk şarkıları olmadan yazlar da geçmez, kışlar da... Cenk Erdem Molina ile konuştu. » Fado ile tango; Lizbon ve Buenos Aires Cristina Branco`nun sesinden İstanbul`da yankılanacak... » Belle du Berry ve David Lewis`in kurduğu Paris Combo grubuyla Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem pop operanın yakışıklı çocukları Il Divo`dan Urs Bühler ile yeni albüm Wicked Game`i konuştu. » Müzik dünyası genç bir müzisyenin ilk solo albümüyle tanışıyor. Değer Deniz `Bekle`yi Cenk Erdem`e anlattı. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 11 Şubatta başlıyor. Ceren Erdur, Buğra Özçetin ve Oğulcan Şişman ile konuştu. » Cenk Erdem`den yeni bir söyleşi daha yayında; "Pink Martini`nin Japon Teyzesi Saori Yuki" » Türkiye`ye ilk kez gelecek olan flamenkonun eşsiz sesi Estrella Morente ile Cenk Erdem konuştu. » Yeni albümü "En Estambul"u yayınlayan Ayhan Sicimoğlu`nun İzmir konserini Cazkolik ekibi de izledi ve konser öncesinde bir de özel söyleşi gerçekleştirdi. » İzmirli müzikseverlerin dinlemeye doyamadığı Birsen Tezer ile İzmir ekibimizden arkadaşlarımız buluştu... » Cenk Akyol`la doğaçlama caz sohbetinin konuğu Okan Ersan. » Caz dünyasının büyük ustalarıyla kaydettiği albümlerle dinleyenleri hayran bırakan flamenko gitarın tanrısı Paco de Lucia yeni albümünün dünya turnesi kapsamında 29 Kasım akşamı İş Sanat sahnesinde çalacak... » Hayatın ve aşkın şarkıcısı Mayra yeni albümüyle 28 Kasım CRR konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Tunçel Gülsoy, geçen yılın Grammy ödüllü caz divası Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon`da sahne alan Robert Glasper ile buluşan caz müzisyeni dostlarımız Ozan Musluoğlu ile Can Çankaya birlikte harika bir söyleşiye imza attılar. » Tangonun geleceğini şekillendiren isimlerden Juan Carlos Caceres yeni albümü Noche de Karnaval`i anlattı... » Cemal Reşit Rey`de 3 Kasımda sahne alacak flamenko gitar ustası Canizares`le Cenk Erdem konuştu. » Akbank Caz Festivali`nde konser veren Arifa`nın tek Türk müzisyeni Mehmet Polat`la konuştuk. » İstanbul`un şanslı cazseverleri cazın büyük bir ismini, Wayne Shorter`ı 18 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde bir kez daha izleme fırsatı bulacaklar, şimdiden acele etmenizde fayda var ve biliyor musunuz, biz de bu sayede bir hayalimizi daha gerçekleştirdik. Wayne Shorter röportajımız yayında... » Akbank Caz Festivali`nin "Kampüste Caz" konserleri turnesinde yola bu yıl Alp Ersönmez çıkıyor. » Norveç cazının öne çıkan isimlerinden Froy Aagre ile yağmurlu bir Oslo gününde uzun ve keyifli bir sohbet... » Cazkolik İzmir ekibinden arkadaşlarımız Evrim Erişir ile Şafak Yıldız geçtiğimiz İstanbul Caz Festivali sırasında İlhan Erşahin`le İstanbul`un kazandığı yeni konser mekanlarından Tersane konseri öncesi coşkulu ve kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirmişlerdi. Aradan biraz zaman geçmiş olmasına karşın halen sıcak ve güncel söyleşiyi yayınlıyoruz. » Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması`nı (JAmZZ) projenin danışmanı Baki Duyarlar`a sorduk... » Sami Kısaoğlu iddialı yeni albümü The Mosaic Project`i yayınlayan davulcu Terri Lyne Carrington ile konuştu... » Yeni albümünde New York cazının etkileyici isimleriyle çalan Ozan Musluoğlu ile 40th Day`i konuştuk... » Güzel sesler melankoliye iyi gelir prensibini ikincisini yayınladığı "İyileştiren Şarkılar 2" albümüne de uyarlayan Cenk Erdem ile Deniz Türkoğlu konuştu. » Astor Piazzolla`nın ilham kaynağı tango divası Amelita Baltar yeni albümünü Cenk Erdem`le konuştu. » Cenk Erdem, 22 Temmuz gecesi Antalya Caz Festivali`nde konser veren dünya müziğinin en önemli seslerinden, albümleri ülkemizde binlerce adet satan, Cabo Verde`nin sesi Cesaria Evora ile konuştu... » Antalya Caz Festivali`nin açılış gecesinde sahne alacak İspanyolların süperstar şarkıcılarından Monica Molina ile Cenk Erdem konuştu... » 18. İstanbul Caz Festivali`nin en ilgi çeken projelerinden "Mujeres De Agua"yı projenin bizzat yaratıcısı olan 4 Latin Grammy ödül sahibi ünlü İspanyol müzisyen ve besteci Javier Limón ile Cenk Erdem birlikte konuştular... » Cenk Erdem bu kez İstanbul Caz Festivali`nin özel projelerinden "Mujeres De Agua"da sahne alacak kadın seslerinden Aynur`la özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müziğin içinde altmış yıldan bu yana ismiyle yaşayan Joe Sample, Cenk Erdem ile festivaldeki konseri öncesi konuştu... » European Jazz Club konserleri 7 Temmuz gecesi Alp Ersönmez ile Bugge Wesseltoft`u bir araya getirecek konser için arkadaşımız Beliz Hazan Alp Ersönmez ile konuştu... » Festivalin European Jazz Club konserlerinde triosuyla sahne alacak Selen Gülün`le konserini konuştuk... » European Jazz Club konserlerinde Stefano Di Battista ile birlikte sahne alacak Ferit Odman ile konuştuk. » Yetmişli yıllardan bu yana İspanyolların en etkileyici divalarından Paloma San Basilio ile sevgili Cenk Erdem konuştu... » Balkanlarla cazı buluşturan konserin iki isminden biri Lena Kovacevic Cenk Erdem ile buluştu... » Sözlerindeki öyküleri müziklerinde caz ve folkla buluşturan Rebbekka Bakken ile Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem, Bursa Festivali ve İstanbul Caz Festivali öncesinde çok yakından tanıdığı Buika`yı anlatıyor... » Mayıs başında açtığı "Cazın Nabzı" isimli sergisiyle ilgi gören Burcu Orhon ile sergisini ve fotoğraflarını konuştuk. » İzmirli cazseverlerin yakından tanıdığı genç caz grubu Ayan Beyan ile İzmir ekibinden arkadaşlarımız konuştu. » Geçtiğimiz ay Ghetto konseriyle İstanbullu dinleyicilerini yeniden kendine hayran bırakan, farklı müziğiyle dikkat çeken Fatima Spar ile arkadaşlarımız konuştu. » Mehmet Çağlar, Berklee`de Billboard Scholarship ödülünü kazanan genç flütist Sarpay Özçağatay ile konuştu. » Cenk Erdem, Kargo sonrasında yollarına Maskott`la yeni bir yön veren ikiliyle konuştu. » Modern cazın doksanlardan bu yana en etkileyici piyanistlerinden Jacky Terrasson 15 Mayıs`ta CRR`de... » Kazandığı bursla hayatı değişen genç basçı Buğra Balcı İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla konuştu. » Cenk Erdem geleneği yeteneğiyle buluşturan gösterileriyle Flamenko dansçısı Farruca ile konuştu. » Ege`nin nargile kokulu kıyılarından Yunan ve dünya müziğinin sınırlarına uzanan Imam Baildi ile konuştuk. » Levent Öget, "Diyar Diyar Jazz" isimli albümleriyle tanınan Spiral Quartet Philippe Poussard ile konuştu. » Avrupa müziklerini caz ve klasikle buluşturan Gypsy Devils ile konser öncesi Cenk Erdem konuştu. » Radyo programları ve yazılarından tanıdığımız Levent Öget hem Mike Stern hem de Dave Weckl ile konuştu. » Uluslararası ilk Çinli gitar sanatçısı olarak kabul edilen Xuefei Yang ile arkadaşımız Deniz Türkoğlu buluştu. » Cenk Erdem fadonun genç divalarından Mariza ile geçtiğimiz aylarda İş Sanat`ta konser verdiği son albümü Fado Tradicional`i konuştu. » Babylon`da vereceği konsere hazırlanan İsveç`in genç yıldızı Fredrika Stahl, Deniz Türkoğlu`nun sorularını yanıtladı... » "Harikalar Diyarı"ndan çıkıp gelen üç genç ismin müziği "Eski Oyuncak"ların naif duygusuna sahip... » Geçen hafta konser için İstanbul`a gelen Loreena McKennitt bizlerle olan özel bağını Cenk Erdem`e anlattı... » Mart ortasında üç ayrı şehirde konser veren Carmen Souza arkadaşımız Beliz Hazan ile buluştu. » Fransız cazının modern eğilimli güçlü ismi Louis Sclavis ile İzmir Caz Festivali konseri öncesinde arkadaşımız Ceren Erdur konuştu... » Chick Corea ve Gary Burton`ın 31 Mart gecesi Cemal Reşit Rey konser salonunda verecekleri konser öncesi arkadışımız Beliz Hazan, New York`da bulunan Corea ile konuştu... » Anatolian Blues Band ile kapanış konserini veren Erkan Oğur arkadaşlarımızla buluştu... » Macar folk temalı müzikleriyle tanınan `Şeytanın Kemancısı` Roby Lakatos Cemal Reşit Rey`e geliyor. » Barana Quintet, Barana-Hayyam ve Şarap temasından doğaçlama caza uzanan yolculuğunu anlattı. » Beliz Hazan, Alp Ersönmez ile belki alt "Yazısız" ama içi müzikle dopdolu albümünü konser öncesi konuştu. » İzmirlilerin festivalle buluştuğu açılış konserinde arkadaşlarımız oradaydı ve Egg Project ile konuştular. » Tunçel Gülsoy, yeni kucakladığı Grammy ödülünün yorgunluğunu İstanbul konserinde atmaya gelen Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Fado`nun yükselen genç ve güzel sesi Ana Moura ilk kez konser vereceği İstanbul dinleyicisini merak ediyor. » 4 Mart gecesi başlayan Nublu Jazz Festivali`ni, Nublu felsefesini, konserleri, müzikleri yani olanı biteni herşeyi organizasyonun başında bulunan sevgili Reha Öztunalı ile konuştuk... » İzmir Tarihi Havagazı Sanat Cafe konserlerinde Ayten Alpman ve Ayhan Öztoplu ile konuştuk. » Mart ayında İzmir`in rüzgarına, yağmuruna, havasına, denizine cazın notaları karışacak evet ama bu nasıl olacak festivalin basın ve halkla ilişkilerinden sorumlu olan Sirel Ekşi`ye İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımız sordu... » Cazkolik İzmir`den arkadaşlarımız İKSEV`den Ceyda Berk ile `Caz Kombo Sınıfları`nı konuştular... » Ankara Caz Festivali`ndeki konseri öncesi Alper Yılmaz ile konseri, festivali, albümlerini, müziğini konuştuk ama çok daha ötelere uzandık... » Eğitimini Berklee`de yapan İzmir`li caz müzisyeni Yaman Akdoğan yarıyıl tatili için geldiği şehrinde Cazkolik`ten arkadaşlarımızla buluştu... » Luz Casal ile çok özel bir söyleşi... » Erdinç Aktuğ ile artık bir gelenek halini almaya başlayan Ankara Caz Festivali konserlerini konuştuk... » Müzikleri ülkemizde oldukça ilgi gören İngiliz grubu Oi Va Voi İzmir konserleri öncesi arkadaşlarımızla konuştu... » Buika ile çok özel bir söyleşi... » Fatih Erkoç, Kerem Görsev İzmir`i salladı... » Özlem Oktar Varoğlu ile söyleşi. » İdealist bir caz müzisyeni olarak Yavuz Darıdere ile Cazkolik İzmir ekibinden arkadaşlarımız konuştu. » Cenk Erdem yayınladığı "Memories Of You" albümüyle son günlerin müzikte ve basında önde gelen isimlerinden Simavi ile konuştu. » Lori Şen: "Türkiye’de ki önemli caz müzisyenleriyle çalışmak ve gelecekte müzikal yapmak istiyorum, hayallerimde Broadway de var..." » İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik ekibinden arkadaşlarımız Muammer Ketencoğlu ile buluştu. » Cenk Erdem, Viktor Lazlo ile konuştu... » Dorantes Cenk Erdem’in sorularına cevap verdi. » > Kapadokya Caz Günleri... » Toumani Diabete ile Cenk Erdem "Afrocubism"i konuştular... » Stacey Kent ile "Raconte Moi" albümünü konuştuk... » Joe Lovano ile CRR’de verdikleri "Saxophone Summit" konseri öncesi yaptığımız röportaj. » Cenk Erdem, bu hafta konseri olan Portekiz’in hüzünlü müziği Fado’nun son kuşak etkileyici seslerinden Cristina Branco ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi... » Julio Bocca söyleşisi... » Jazz Company’de yeni sezon... » > Sarp Maden ile "Kampüste Caz" konserlerini konuştuk. » Selen Gülün ile festival özel! » Ayşe Tütüncü ile İSCMS İstanbul 2010 projesini ve kendisinin bu proje kapsamında gerçekleştireceği performansı konuştuk... » İmer Demirer ile beraber sahne aldığı Enrico Rava hakkında konuştuk... » Kerem Görsev; "Sahnede bir dev izledik..." » Tore Johansen`le birlikte vereceği konser öncesinde Ozan Musluoğlu ile konuştuk... » Kerem Görsev ile Tony Bennett konseri öncesi özel bir mini söyleşi... » İstanbul ve Ankara konseri öncesi Passion Turca’dan Cenk Erdem Pink Martini’nin kurucusu Thomas Lauderdale ile konuştu... » > Sheraton Ataköy Caz Günleri`ni otel adına düzenleyen Önder Focan`a etkinliğin detaylarını sorduk. » Meksikanın dünyaca ünlü sesi Lila Downs 16 Maıs’ta verdiği konserin öncesinde Cenk Erdem ile konuştu... » Siyah ve gururlu insanların müziği adına; » Paco De Lucia söyleşisi... » Son albümü ve konserleri ile Buika fırtınası müzik dünyasında dinmeyeceğe benziyor. Cenk Erdem, Buika ile son albümünü ve müziğini, hayatını, neler hissettiğini... her şeyi kendisiyle konuştu... » Cenk Erdem Salif Keita söyleşisi » "Raconte Moi" albümü ile Stacey Kent... » 1 Nisanda İş Sanat’ta konserini izleyeceğimiz ünlü müzisyen Manu Katché’yi sevgili Cenk Akyol’un sorularıyla önce Cazkolik’te ağırladık... » Jan Lundgren Trio ile söyleşi... » > Eskişehir`de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali?nde sahne alacak olan » > Eskişehir?de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali?nde sahne alacak olan Ankaralı grup Rocky Swing Project ile konuştuk... » > Eskişehir`de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali`nde sahne alacak olan Ankaralı grup Turiya ile konuştuk... » > Önder Focan ve Şenol Filiz ile İtalyan müzisyenler ortak bir proje için 17. Uluslararası İzmir Caz Festivali?nde buluşacaklar... » > 11 Mart`ta Nublu Jazz Festivali`nde sahne alacak olan İmer Demirer ile konserini ve bugünlerini konuştuk... » İş Sanat’ta ki konserinden önce Diego El Cigala ile söyleştik... » Arkadaşımız Cenk Akyol, geçtiğimiz günlerde Babylon?da bir konser veren Incognito?dan Bluey ile söyleşti... » Piyanist Burak Bedikyan ile Nardis`te "Bir Oscar Peterson Gecesi" üzerine özel bir söyleşi... » Joshua Redman’la tele-röportaj... » James Taylor ile söyleştik... » Buzuki Orhan ile Turkophony All Stars`ı konuştuk... » Harvie S hafta boyu Nardis`te! » Editörü Ediz Hafızoğlu`na Drum&Bass dergisini sorduk... » Mehmet Çağlar Cem Tuncer ile "Buddha Groove" albümünü konuştu... » > Tunçel Gülsoy 22 Kasım gecesi Babylon`da sahne alacak Charlie Hunter ile konser öncesi konuştu... » İmer Demirer önümüzdeki günlerde çıkaracağı yeni albümü öncesi festival kapsamında Babylon?da... » > Mehmet Uluğ ile Akbank Caz Festivali`ni konuştuk... » Genç müzisyene hukuk desteği... » > "Festival Özel" yazılarına özel bir röportajla başlıyoruz, 16. İstanbul Caz Festivali?nin açılış konserini gerçekleştirecek olan Fatih Erkoç & Kerem Görsev ile konser öncesi konuştuk... » "İşimin en keyifli ânı izleyicileri konserden zevk alırken izlemek..." Biten bir sezonu İş Sanat’ın yöneticisi Meriç Soylu ile detaylı olarak konuştuk. » Akın Eldes ile "Ara Taksim" üzerine... » Fahir Atakoğlu ile albümü "Istanbul in Blue" üzerine özel bir söyleşi gerçekleştirdik... » > Pelin Opçin Çorumluoğlu: "Her yıl festivalde o yılın en yeni projeleri ve birlikteliklerine yer vermeye gayret ediyoruz..." » Ayşe Tütüncü ile "Yedi Yer, Yedi Gök" üzerine... » > Geçtiğimiz ay Bremen`de düzenlenen "JAZZAHEAD 09"a katılan Mehmet Uluğ ile katıldığı konferansı konuştuk... » Mehmet Okonşar`la caz üzerine... » Burçin Büke ile klasikten caza... » Müziğini mağazandan satın al! » Fatih ve Kerem`den caz standartları yorumları... » İmer Demirer: "Miles Davis cazın everestidir..." » Asım Ekren; Müzikle geçen 45 yıl... » Cazın milli takım kaptanı Aycan Teztel. » Sinan Bakır`dan kalbin altı teli... Gitar tutkusuyla sürüklendiği Amerika`da ilk albümünü çıkaran Sinan Bakır`dan parlak bir çıkış albümü. » Anadolu Üniversitesi`nin düzenlediği "7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali"nde geri sayım başladı... » 16. İzmir Avrupa Caz Festivali`nin önemini festival yöneticilerinden Sirel Ekşi ile konuştuk... » Ozan Musluoğlu`ndan heyecan verici bir ilk albüm. » Zuhal Focan`la Nardis Jazz Club olarak bu yıl beşincisin düzenlenen Nardis Caz Vokal Yarışması`nı konuştuk. » Cazkolik olarak Kerem ile yeni albümü hakkında herşeyi konuştuk!
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp