Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Monty Alexander Trio

Sanatçı: Monty Alexander piyano, Luke Sellick kontrbas, Jason Brown davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Monty Alexander, müziğini şöyle ifade ediyor: "Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak." Alexander`ın yerel Jamaika müziği ve çeşitli caz melodilerinden oluşan repertuvarı; Amerikan şarkıları, incil müzikleri ve blues, bebop, calypso, reggae tarzlarını da içine almaktadır. 2000 yılında Jamaica Hükümeti tarafından "şeref Nişanı" ile ödüllendirilen Monty Alexander`a üstün hizmetleri sebebiyle 2018 yılında West Indies üniversitesi Onursal Doktora (DLitt) unvanı verilmiştir.


Nilüfer Caz Tatili: Anadolu`nun Kayıp Şarkıları

Mekan: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam hem belgesel gösterimi hem konser var.


 
Cazkolik Röportajları

Ercüment Orkut`la iki festival arasında sohbet: Caz üzerine birikmiş konular!

 14517 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

Bir sanatçının sanatını oluşturan etkenler önemli. Sanatın her türü için öyle olmalı. Caz müzisyeni için de kuşkusuz öyle. Ercüment Orkut`la buluşmaya giderken aklımda dönen soruları çevreleyen ana fikir buydu. Albümlerde, konserlerde dinlediğimiz müziklerin arka planındaki sır sanatçının hayatı ve kendisi. Yaşadığı toplumda sanatçıyı birey olarak besleyen şeyler. Bunlar her nelerse...

* * *

Ama öncelikle bir açıklama yapmam zorunlu. Sevgili Ercüment Orkut ile bu söyleşiyi Haziran sonu İstanbul Caz Festivali kapsamındaki konseri için yapmıştık ama o konser kapsamından daha geniş çerçevede tuttuk sohbeti, az önce belirttiğim nedenleri de işin içine katarak. Her neyse... Konserde beraber sahne alacağı Marius Neset hakkında da konuşmuştuk, gerçekleşen konser sonrası da konser hakkında konuştuk, hepsini aşağıda okuyabilirsiniz.

* * *

Derken, Orkut`un konserine çok yakın Fransa`dan kamyonlu vahşi terör saldırısı haberi geldi, böyle şeyler bizim gibi yıllardır tetikte duygularla yaşayan bir ülke için nasıl endişe verici, hayatı erteleyici diye düşünürken çok geçmeden ülkemiz tarihinin en karanlık, en acımasız gecelerinden birini, 15 Temmuz`u yaşadık. Sözün bittiği yerdi. Zaten sonra ortada ne festival kaldı, ne başka şey. Ardından yaşadıklarımız hepimizin malumu. Doğal olarak Cazkolik olarak biz de tüm yeni içerikleri yayına girmeyi erteledik. Şimdi, içinde bulunduğumuz eylülü kötü hatırladığımız yaz aylarına değil iyi olacağını umduğumuz sonbahara bakarak, yakında başlayacak 26. Akbank Caz Festivalini de düşünerek iyimser olmaya çalışıyoruz. Üstüne bir de araya ani giren benim sağlık sorunum ve bayram tatili derken yayınlamak için en uygun zamanı kolladığım Ercüment Orkut söyleşisi üstelik Orkut Akbank Caz Festivali`nde üç konserde yeralacağını da düşünürek Akbank Caz Festivali öncesi bize biraz cazdan, biraz müzikten konuşmak için güzel bir fırsat, belki de yeni bir başlangıç olur umuyorum.

Ercüment Orkut`la semt komşusuyuz...

Sevgili Orkut`la komşu sayılırız. Kadıköy Bağdat Caddesi`nde yakın semtlerde oturuyoruz. Yani, ikimizde Kadıköylüyüz. Bu detayı ikimizde önemsiyoruz. Zaten sohbete komşulukla başladık. Buluştuğumuz yer ortak sevdiğimiz bir mekan. Rahat, uzun ve iyi sohbet için çok ideal. Ama aslında Orkut Bakırköy`lü. İstanbul`un ebedî semtlerinden. Ne var ki Bakırköy`ün geçmişiyle bugünü arasında çok fark var, sanatçının soluk alıp verdiği semti çok önemli ve tanımlayıcı. Önce çocukluk semti Bakırköy ile şimdiki Kadıköy`ü konuşuyoruz. Kadıköy`de yaşamayı neden seçtiğini...

* * *

"Okul zamanı arkadaşlarımla buraya gelip gidiyordum, okul bitmeye yakın Beşiktaş`a taşındım, sonra askerlik geldi, 2010`da askere gittim 2011`de döndüm. Her gidişimde Kadıköy`ü ne kadar sevdiğimi farkediyordum, aslen Bakırköy`lüyüm, ilginçtir, Kadıköy`ün Bakırköy`le çok ortak yanı var, eski Bakırköy`ü Kadıköy`de bulabilirsiniz, öyle benzerlikler var. Bakırköy`de sahil yolu doldurulmadan oturduğumuz ev deniz kenarındaymış, gece denize girerlermiş, insanlar birbirini tanırmış, hani o bildiğimiz eski İstanbul`un şimdi özlenen halleri."

* * *

"Şaşırcaksınız ama Kadıköy`e Bağdat Caddesi tarafına taşınmaya dolmuşta karar verdim. Birgün dolmuşta giderken ön tarafa doğru parayı `rica etsem bir kişi uzatır mısınız` diye seslendim, hemen önümde oturan hanımefendi "aa, tabi evladım" diyerek nezâketle parayı aldı, artık böyle şeylere şaşıyoruz ama o an annem gibi, teyzemler gibi bir kadındı, o günlerde beşiktaş`ta oturuyordum, kendi kendime Beşiktaş`ta, Bakırköy`de artık böyle insanlar yok dedim ve işte o an taşınmaya karar verdim."

Cadde`nin köklü semti Caddebostan`da oturuyor, hem evinden hem semtinden memnun ve huzurlu. Zaten, işin doğrusu, huzuru seven biri, huzur onu besleyen, yaratıcılığını destekleyen bir duygu. Kalbi ve duyguları açık bir insan. Hayatının önemli bölümü kısmı cazla dolu geçse de bir yandan dizi müzikleri yapıyor. Şu ara sektör zor bir dönemde ama eskiden beş-altı dizi müziği yaptıkları olmuş, şimdi sadece bir dizi müziği yapıyoruz diyor. Şu dönem besteci olarak caz dışında ekmek yiyebileceğiniz az sayıda alandan biri ama çok hoyrat bir ortam.

Cazdan para kazanılır mı?

"Kazanılır ama varla yok arası... Bu konuda şanslı az kişiden biriyim diyebilirim… Yaklaşık son beş yıldır bir takım kıpırdanmalar yok diyemem, bu müzik bir anlamda yeniden moda mı oluyor nasıl demeli bilmiyorum ama kısmi bir ilgi artışından sözetmek mümkün."

Popun cazla flörtünde dikkat çeken çalışmalar.

Son dönemin öne çıkanlarından biri de ünlü pop sanatçılarının caza olan kısmi ilgisi. Bu konu en son Kenan Doğulu`nun "İhtimaller" albümüyle zirveye oturdu denebilir. Tam bu noktada Orkut`a "İhtimaller" albümünü soruyorum;

"Açıkçası, benim için çok güzel bir çalışma oldu. Ben çok zor beğenen biriyim ve kendimi çok eleştiririm, bu yüzden hep mutsuzumdur, yine tam istediğim gibi olmadı diye hayıflanırım, böyle olmama rağmen çok güzel bir albüm oldu, içime sindi, içinde olduğum için çok mutlu olduğum bir çalışma."

Bu albümden kısa zaman önce Bergüzal Korel`in Sezen Aksu şarkılarını jazzy yordumladığı Aykut Gürel albümü var. Ercüment Orkut her iki albümde çalan isimlerden. Gelin bu çalışmaları ondan dinleyelim;

"Son dönem benim içinde olduğum iki prodüksüyon oldu, ilki Esra Kayıkçı`nın albümü ki onun her şeyini ben yaptım, Kenan Doğulu albümünde de çok emeğim var. Bu albüm sayesinde tanıştım kendisiyle, öncelikle çok iyi bir müzisyen ve çok içten biri. Benim açımdan çok sevdiğim, içime sinen bir iş oldu."

Hem Kenan Doğulu hem Esra Kayıkçı hem de Bergüzar Korel`in albümlerinde yeraldı.

Orkut`un son dönem pop kökenli çalıştığı/çaldığı bir diğer çalışma da Aykut Gürel`in prodüktörlüğünde çıkan Bergüzar Korel`in solist olduğu albümden yukarda sözettik. Albüm hakkında ilk çıktığı günlerde bir haber yayınlamıştık, o yüzden bilgimiz vardı ama sevgili Ercüment`in bu konuda söyleyecekleri benim için daha önemliydi, şimdi gelin yine ona kulak verelim;

"Bergüzar Korel`in albümünde diğer iki albümün tersine ben sadece çalıyorum, diğer iki albümde düzenlemeler yapmıştım, Esra Kayıkçı`nın prodüktörlüğünü yapmıştım ama bu albümde yalnızca piyano başındaydım, zaten diğer arkadaşlarımın aksine ben biraz daha sonra dahil oldum kadroya. Aykut Gürel zaten çok başarılı bir müzisyen ve doğru bir kadro kurmayı iyi biliyor, hepsi arkadaşım."

Orkut bu albümlerde çalan müzisyenlerin çok tecrübeli ve iyi müzisyenler olduğunun altını kalın kalın çizdikten sonra önemli bir konuya daha değiniyor. Bu müzisyenler artık profesyonellikte çok başarılı bir çizgiye ulaştılar ve çok kısa sürede çok iyi albümlere imza atabiliyorlar, hem kendi albümleri, müzikleri konusunda, hem diğer müzisyen dostlarımızın albümleri bakımından müthiş katkıları oluyor ama derken bu söyleşiye gelirken beni oldukça üzen bir haber aldım, umarım doğru değildir.

Babajim Stüdyoları kapanıyor

"Son yıllarda, az önce andığımız müzisyen dostlarla ne kadar iyi işler yapmış ve hızımızı, kalitemizi, tempomuzu artırmışsak hepsinin ardında iyi stüdyolar, iyi kayıtlar gerçeği var, bu nedenle Babajim Stüdyoları bizim için çok önemli bir yerdi ama maalesef kapanacağını duydum, umarım bir çare bulunur ve yine hayatına devam eder. Bu konuyu özellikle söylemek istiyorum çünkü dikkat edin Babajim`dan sonra Türkiye`de iyi kayıt ve kalite çok arttı, zira hücum kayıt yapacak yer çok azdı, iyi soundu, iyi piyanosu olan yer olması lazım, bu önemli. Daha yakında başka bir yeni albümde çaldım, tam o kayıtlar sırası konuştuk alıştığınız yer, alıştığınız sound ve kayıtların ne kadar önemli olduğunu."

Başarılı bir ilk albüm olarak "Low Profile"

Ben "Low Profile" albümünü ne kadar beğendiğimi söylemek için sohbeti New York post bop caza kadar uzatınca konu uzadı tabi ama bu arada birlikte hakikaten iyi isimleri anmış olduk, hangimizin hangi isimleri sevdiği konusunda fikrimiz oldu.

Bir eğriden bir doğruya varırken…

Ercüment Orkut`la "Low Profile"dan konuşmaya başlamışken bu albümden aldığım güzel etkinin bir benzerini daha önce Çağrı Sertel`in albümünden aldığımdan sözetmiştim (bu arada Çağrı`nın da yeni albümü yakınlarda çıkacak, fırsat bu fırsat yazmış olayım), hem Orkut`un hem Sertel`in albümleri masamda hala üstüste durur. Konu piyanistlerden çalınca oradan geçen sezon Cemal Reşit Rey`de izlediğimiz Christan McBride Trio`nun genç piyanisti Christian Sands`e geldi, cazda gelenek ve bugünün cazı derken hareket ve analiz kerterizi olarak anahtar sevgili Orkut`tan geldi;

Öykünülen bir usta olarak Aydın Esen`in etkisi

"Biliyor musunuz, ben aslında cazı tersten dinlemeye başladım… Çağrı`yla beni benzettiğiniz nokta aslında Aydın Esen`le ilgilidir, çünkü ikimizin de örnek aldığımız, öykündüğümüz isimdir Aydın Esen. İkimiz de onunla çalma fırsatı bulduk, her ikimiz için de güçlü bir öncü oldu. Gerek post bop, gerek Fusion olsun en güçlü örnek hâlâ Aydın Esen`dir."

2016 İstanbul Caz Festivali Europan Jazz Club konserinde

Marius Neset`le İstanbul Caz Festivali`nde...

Söyleşi için buluştuğumuzda bizi biraraya getiren esas sebep Ercüment Orkut`un İstanbul Caz Festivali kapsamında saksofoncu Marius Neset`le Salon`da vereceği konserdi ve ülkece yaşadığımız olaylar bizi nereye getirdi. Allahtan konser 15 Temmuz öncesiydi ve sorunsuz gerçekleşti. Hatta, biraz aşağıda sevgili Orkut`la konser sonrası telefonla konuştuğumuzda ondan aldığım notları aktardım ama daha önce konser öncesi konuştuklarımıza değinmeli.

"Festivalde bizimle çalmaya Marius Neset geliyor. Fazla tanımıyordum, "Bird" ve "Pinball" albümünü dinledim ve "Pinball"a bayıldım, hem fikirleri hem enerjisi çok hoşuma gitti. Michael Brecker ekolünü modern tavırla birleştirmiş ve ayrıca kompozisyon anlayışı da çok dikkat çekiciydi, kuzey cazın dışına taşan, Amerikan cazına yaklaşan yanları kuvvetli bu yüzden konser için heyecanlıyım. Albümden beş parça çalacağız, onun bestelerinden de iki tane de çalacağız, karşılıklı mailleşiyoruz şu ara."

Albüm kaydından sonra yaptığımız en iyi konserdi

Yukarda söz ettiğim gibi Ercüment Orkut`la konser sonrası izlenimlerini almak için aradığımda sesi mutluydu, "albüm kaydından sonra yaptığımız en iyi konserdi" dedi. Aynı konserde beraber sahneyi paylaştığı Marius Neset içinse "hem çok iyi bir müzisyen hem müziğimi şu an dünyada iyi çalacakların başında gelir" diye ekledi. İlginçtir, salonun akustik kondüsyonu bakımından konsere önceden hazırlanmak amacıyla bir önceki gün aynı yerde Volkan Topakoğlu konserini izlemiş. Orada dinleyici olmanın performansı bakımından faydasını gördüğünü belirtiyor. Açıkçası bu özeni Orkut`un müzisyen olarak kendi sounduna ve dinleyicisine karşı ne kadar titiz ve saygılı olduğunu gösteriyor.

* * *

Tabii, konserin ardından gelen Fransa, Nice`deki saldırı haberi şok edici oldu. Yine festival kapsamında Çağıl Kaya`nın konserinde izlediğimiz Fransız genç caz trompetçisi Airelle Blesson`ın olaydan bir gün önce Nice`de olması sanatçı için şok etkisi yaratmış olmalı. Tabii ertesi akşam yine festival kapsamında Uniq Açıkhava`da izlediğimiz, tamamı Fransızlardan oluşan French Quarter grubu için de öyle olmalı.

Yeni müzikler fırında...

"Biraz kontrast ve sakin bir sound peşindeyim, bir piyano triosu için müzik yazıyorum. Bu daha fusion ve synth bir albümde şimdi tahta soundu peşindeyim."

Bu sohbet arasında merak ettiğim bir başka soru gündemi geldi, müzisyenlerin de ressamlar gibi dönemleri, dönem dönem takıntıları var mıydı?

"Kullandığım enstrümanlar bakımından değilse de yazdığım ve dinlediğim müzikler üzerinden böyle bir geçişkenlikten sözetmem mümkün. Bence bu işin birinci kuralı müzik dinlemek ama, mesela, yüzlerce albümü ardı ardına değil de bir ya da birkaç albümü ama devamlı ve uzun uzun dinlemek benim deneyimlerime göre daha iyi sonuç veriyor. İşte, dediğiniz şeye şimdi varmamız mümkün, mesela, tam o sıra bir piyano trio albümü dinler çok seversiniz ve bu tarz müziğe daha fazla odaklandığınızı görürsünüz ya da Weather Report dinlersiniz bu kez synthlerle birşeyler yapmayı istersiniz gibi."

"Detaycı ve mükemmelliyetçi bir insanım ve bu durum maalesef beni hayatta oldukça yoruyor. Bu noktadan baktığımda Hammond org gibi bir enstrümana odaklanmak, sunduğu sound olanaklarını keşfetmek kolay olmuyor. Ayrıca, tuşlu çalgı olmasına bakmayın, çok farklı bir enstrüman."

Bu noktada ortaya çıkan tespite ikimiz de katılıyoruz; "Enstrümanın sağladığı olanakları kendi cümlelerimizle örtüştürmek..."

Müzik dinleme eğilimlerimiz... Dinlediğimiz müzikle hesaplaşmak gerekli mi?

Sevgili Ercüment`le buluşmamız kendi müzik dinleme frekansımdan yola çıkarak müzisyenlerin nasıl müzik dinlediği konusuna kafamda açıklık getirmek için iyi bir fırsattı. Tabii önce kendi dinleme şeklim olan bir albümü uzun süre playerda dinleye dinleye eskitme, onunla beraber günler geçirmek üzerine konuştuk, tabii modern çağ insana artık bu kadar geniş zaman vermiyor, çoğu albümü bir kere dinleyip kaldırıyoruz peki ama müzisyenlerde nasıl durum?

"Müzik dinleme eğilimimin eskiye göre biraz daha süzüldüğünü söyleyebilirim. Klasik eğitim alan biri olarak klasik dinlemem gerekirken daha çok caz dinledim ama daha önce konuştuğumuz gibi benim işim biraz tersten gitti, önce Aydın Esen dinlemekle başladım, sonra bu müzik nerden geliyor diye merak ettim ve Miles`lara, Bud Powel, Art Tatum gibi eski ustalara, hatta daha çok da Amerikaya gittiğimde bu isimlerle daha fazla ilişkim oldu. Benim uzun süre hayatımdan çıkaramadığım isim ise gitarist Alan Holdsworth oldu. Yine uzun süre Pat Metheny dinledim, ilginçtir ben çok gitarist dinlerim. Bu durumu daha sonra arkadaş çevresinde de gördüm. Neden bilmiyorum, piyanistlerin gitaristlere, gitaristlerin de piyanistlere ilgisi oluyor. Sonuçta, elinizin altında olmayan, her şeyini bilmediğiniz bir enstrüman daha çok ilginizi çekiyor. Sonra, benim için her zaman ve her zaman dinlediğim isim Keith Jarrett olmuştur. Ne dinlesem dediğimde Keith Jarrett başlarsa hiç bir zaman hayır demem. Müzikte herşeye muktedir bir adam. Tanrısal bir gücü var. Çok yetenekli, genç bir piyanist çıktığında onu dinlerken şöyle diyorum; `Keith`in üstüne bir şey koydu mu bu adam?`. Bu bir ölçü benim için, "Standards Vol.1" albümü mesela… Hala o albümdeki gibi bir "All The Things You Are" dinlemedim diyebilirim."

Ercüment Orkut`la sohbette...

Müziğin en önemli öğesi `zaman`

Keith Jarrett konusu açılıp da onun doğaçlama müzikteki gücünden, üstünlüğünden sözetmemek mümkün değil, bir caz piyanisti olarak Keith Jarrett gibi birini dinlediğinde insan ondan korkar mı, ürker mi, imrendirir mi ne hisseder?

"Her üçü birden… Hem korkutur, hem imrendirir, hem ürkütür. Zaman oluyor insan hiç bulaşmasam mı dedirtiyor, zaman oluyor çok güçlü ilham, moral ve heves veriyor. Özellikle trio olarak benim için çok önemli. Müziğin en önemli öğesi zaman. Bunun tartışmaya açık olduğunu sanyorum. Amerika`da kısa bir eğitim dönemim oldu, ordaki hocamın bana söylediği kulağıma küpe olmuştur, `güzel bir zaman ve iyi bir swingle çalarsan o iyi bir müzik olur`, istediğin kadar iyi nota çal ama kötü bir zamanla çalarsan lezzetli olmaz demişti. Bu söz benim için epey faydalı olmuştur. Daha sonra Aydın abinin (Esen) egzersizlerinde sadece beş ses kullanarak yaptığımız doğaçlama etüdlerimiz vardı, bu durumda en büyük dostun zaman olduğunu öğrendim. Tüm bu toplama baktığımda Keith Jarrett Trio mihenk taşı bir üçlü. Zamanı öyle bir çarpan etkisiyle kullanıyorlar ki, Keith zamanı geriden (laidback) çalıyor, Jack DeJohnette önden, Gary Peacock ise zamanın tam olması gerektiği gibi üstünde çalıyor ve bu durum üstün bir müzikal tansiyon yaratıyor ki üçlünün gücü bu etkilerinden geliyor. Keith`in solo piyanoda doğaçlama gücü ise sınırsız. Son albümlerinden Rio benim çok sevdiğim bir çalışma oldu. Bach gibi çalıp üstüne Lutoslawski gibi çalması yetmezmiş gibi bunların üstüne geleneksel blues gibi çalıp tüm bunları yazılıymış gibi çalabilmesi doğrusu inanılır gibi değil."

Elbette Keith Jarrett ve kuşağı artık caz yüzyılının vardığı noktanın ikon isimleri ama bu isimler neticede yaşları itibariyle yetmişli yaşlarını aşmaya başlayan isimler, peki ya gençler?

"Brad Mehldau var tabii, saymam gerekirse, arabada çok dinlerim ayrıca, "Day is Done" benim için başucu albümü gibidir. Tigran Hamasyan`ın "Macrooth" albümünü bir süre çok sevdim ama sonra yordu. Brad Mehldau albümü kadar tekrarlı dinleyemedim. Ayrıca Yellowjackets`ı saymam lazım. Hayatımın vazgeçilmezi Yellowjackets`dır. Kısmetse Ocak ayında Russell Ferrante`nin öğrencisi olmaya gidiyorum. Benim için çok önemli ve hayalimdi."

Yerli cazda yaşadığımız durgunluk...

Sohbetin son kısmında yayınlanan veya yayınlanacak yeni yerli caz albümleri konusunda aklımızdaki soruyu konuştuk. Kendi caz ortamımızda ikibinli yılların ortasında 2012-13 dönemine kadar oldukça hızlı seyreden, bereketli, verimli, canlı bir dönem yaşandı. Yeni isimler çıktı, görece çok sayıda albüm yayınlandı ama son yıllarda bu ivme azaldı, hatta tersine döndü. Peki hakikaten öyle mi? Ercüment Orkut`un cephesinden durum nasıl görünüyordu?

"Yerli cazda şu sıra kaydedilmiş ama çıkmamış albümler var, belki bu yüzden biraz durgunluk var gibi görünüyor. Tamer Temel, Serhan Erkol yeni albümlerini kaydetti, onlar çıkmayı bekliyor. Durgunlaştı diyemem ama azalmış olabilir. 2010-2013 arası yaşadığımız coşku ve zenginlik kalmadı. Buna katılırım ama yaşadığımız ortama ve şartlara baktığımızda bu durum sadece bizimle ilgili bir durum sayılmaz. Dünyada caz müziğine olan ilgi sorgulanıyor zaten. Bu müzik bir Amerikan müziği ama orada işler yolunda da biz burada sorun yaşıyoruz değil, belki bizden fazla sıkıntı orada yaşanıyor. Bu müzik her zaman destek görmeli. Albümler, klüpler, festivaller, mekanlar bir şekilde desteklenmeli, yapılanlara sahip çıkılmalı. İyi niyetli düşünmeli. Müzisyenler, festival sahipleri herkes için geçerli. Zaten bir azınlık olarak bu işi sürdürmeye çalışıyoruz."

ve sohbetin sonu…

Ercüment Orkut gibi işini seven müzisyenlere bakınca her ne kadar memleket olarak devasa sorunlarımız olsa da iyimser olmak için birçok sebep bulabiliyorum. Orkut`un son söylediği sözden alırsam, evet, caz bu ülke için her zaman bir azınlık müziği oldu, çaresiz öyle de olacak. Aslına bakarsanız caz kendi ülkesi Amerika`da da bugün artık azınlık müziği. Avrupa ve dünyanın kalanı için de durum farklı değil. Ben bunu bir sızlanma, üzülme sebebi olarak görmüyorum. Tersine, seksenlerden beri gözlemleyen bir cazsever olarak Türkiye`de cazın sahip olduğu potansiyelde zayıflama ya da ilgi kaybı yok, tersine kısmi artış var. Evet, devletin desteği yok, sponsorluk müessesesi zayıf, köklü okullarımız, eğitim sistemimiz yok, bunlar yapısal sorunlar, çözülecek gibi de görünmüyor ama yayınlanan albümlere bakın, ortaya çıkan işlerin bir bölümü dünya çapında kaliteye sahip. Memleketite işler yoluna girerse caz da bu yoluna girmeden kendine düşen payı alacak, başta sevgili Ercüment Orkut gibi yaratıcı müzisyenlerimizin dünya ile aramızdaki makası nasıl hızla kapattıklarına emin olun şahit olacağız.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 19 Eylül 2016, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Evden çıktığımda saksofon sırtımda asılı durur... Işıl Çalışkan Serhan Erkol ile konuştu.
Cazla şarabın ortak noktası
Bu hafta bütün PUL`lar festivallik
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Yeni röportaj yayında... Şimdi gel de bu grubu dinleme. Bence orda olun! » 29. Akbank Caz Festival Röportajı: Nazlı Toprak Matts Eilertsen ile konseri öncesi konuştu. » Feridun Ertaşkan Röportajı: Zorlu PSM Neue Step! Festivalde izleyeceğimiz Sylvain Chauveau ile konuştuk. » Nazlı Toprak Röportajı: Müziğin en etkileyici topluluklarından 12 Çellist ile konseri öncesi konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Biz duo ve diyaloğun birleşimiyiz, karışımı... Biz tam da buyuz. » Cenk Akyol Röportajı: Oytun Ersan dünyaca ünlü starlarla kaydettiği `Fusiolucious` albümünü anlattı. » 26. İstanbul Caz Festivali Nazlı Toprak & Bill Charlap röportajı: Sırları ve tarifleriyle Bill Charlap » 26. İstanbul Caz Festivali Bugge Wesseltoft Nazlı Toprak Röportajı: Canlı performans temel görevim » 26. İstanbul Caz Festivali Burak Sülünbaz Lars Danielsson röportajı: `Her konser kayalıklardan atlamak gibidir`. » PSM Caz Festivali Özel; Leyla Diana-Chris Botti Röportajı: Botti`ye göre onun müziğini nasıl bir ortamda dinlemeli? » Dünya Caz Günü Ümit Baykara & Michael Leonhart Röportajı: İstanbul`da çalmak mutlak bir onur! » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-Lars Danielsson Röportajı: Müziğin her seferinde farklılaşmasını seviyorum. » PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-Enrico Macias Röportajı: PSM Caz Festival konserinde caza dair büyük bir sürprizim var! » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-Ólafur Arnalds Röportajı: Ben ve iki ışık tasarımcım bu gösteri için çok yoğun çalıştık. » PSM Caz Festivali Özel; Cenk Akyol-John McLaughlin Röportajı: Caz genç müzisyenlerden kayıtsız şartsız adanmışlık ister. » PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John McLaughlin Röportajı: Müzisyenlerin karşılaştığı sorunlar anlaşılmalı. » Leyla-Diana Röportajı: Benim için sanatın coğrafyası yok... Alan Broadbent 4 gece Touché`de! » Turgay Yalçın Röportajı: Neden mi gittim? Vasatı yücelten yozluk, fırsat eşitsizliği ve etnik ayrımcılık cabası! » Turgay Yalçın Röportajı: Yeni dinleyici cazda ne istiyor. Tony Allen röportajı yayında. » Leyla-Diana Röportajı : Nina Simone`un kızı Lisa diyor ki; » Cenk Akyol Röportajı: Film müzikleri, albümü ve İlhan Mimaroğlu projesiyle Erdem Helvacıoğlu. » Leyla-Diana Röportajı: Yaşamımın tek hâkikati nefesimin ve an`ın farkında olmak. » Leyla-Diana Röportajı: Günümüzde caz vokalin en etkileyici seslerinden Youn Sun Nah ile 2 kasım Zorlu PSM konseri öncesi konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: 24-25 ekim akşamları iki konserle izleyeceğimiz basın süperstarı Victor Wooten ile özel bir sohbet » Leyla-Diana Röportajı: Polonyalı caz divası Anna Maria Jopek ile Zorlu PSM konseri öncesi konuştuk. » 25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Yaşayan en karizmatik vokalistlerden Kurt Elling ile Nazlı Toprak konuştu. » 25. İstanbul Caz Festivali Röportajı: Heyecanla beklediğimiz Fabrizio Bosso ile Nazlı Toprak konuştu. » Zorlu PSM Caz Festivali 2018 Özel: Ümit Baykara konseri öncesi Bill Frisell ile konuştu. » Burak Sülünbaz Röportajı: Şevket Çoruh, Can Şengün ve Alp Ersönmez ile Baba Sahne`yi konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Altotenor-kontralto sesiyle Vincenzo Capezzuto Vivaldi`den Bach`a, cazdan popa söyleyebilen inanılmaz bir sanatçı. » Cazkolik Röportajı: Ümit Baykara dünyanın önde gelen davulcularından Mark Giuliana ile konuştu. » Cazkolik Röportajı: Otomasyon çağında sanat... Konser öncesi yeni albümün arkasındaki fikirler » Leyla-Diana Röportajı: İstanbul deyince aklıma kediler, kaos, enerji, hareketlilik ve tabii yemek geliyor. » Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz Benedikt Jahnel konser öncesi içten yanıtlarını gönderdi. » Burak Sülünbaz Röportajı: 27. Akbank Caz Festivalde oğluyla çalacak Ulf Wakenius`la konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Türkiye`de arabesk dediğiniz Mısır`ın pop müziğidir. » Hakan Akoğlu Röportajı: Jorge Pardo, Carles Benavent, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve İsmail Tunçbilek Paco DeLucia için konuştu. » Cazkolik Röportajı: Amerikada müzik yapan bas gitarcı Yaman Akdoğan`la altı yıl sonra yeniden buluştuk. » Cazkolik Röportajı: Elif Çağlar`la hem XJazz festivali hem son dönem işlerini konuştuk. » Cazkolik Röportajı: 12-15 nisan arası gerçekleşecek X Jazz Festival`i Sebastian Studnitzky ile konuştuk. » Cazkolik Röportajı: Ritmler ve davranışlar kuzendir diyen Dorantes`le 7 yıl sonra yeniden. » Cazkolik Röportajı: Bu yıl ilk kez gerçekleşecek Zorlu PSM Caz Festivali`ni festivalin direktörü Murat Abbas`la konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: Pink Martini yeni albüm turnesi için İstanbul`a geliyor. » Cazkolik Röportajı: Caz piyanisti Lisa Hilton`la yeni albümü "Day & Night"ı konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: Salon`da konser verecek Bugge Wesseltoft`la » Yeni Röportaj: Sadece yeni ve iyi bir albüm hakkında değil, çok iyi bir `Power Trio` ile konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: Murat Beşer`e yeni kitabı "Yoldan Çıkmış Simalar"ı sordum. » Leyla-Diana Röportajı: "Neden birbirimize destek olmayalım" projesi sanatçıları buluşturuyor. » Zekeriya Şen röportajı: Lincoln benim kendime sorduğum varoluş sorularını temsil eden kişi! » Cazkolik Röportajı: Son yıllarda koro müziğinin algısını tümden değiştiren Boğaziçi Caz Korosu`nu Masis Aram Gözbek`le konuştuk. » Burak Sülünbaz Röportajı: İki gün Zorlu PSM sahnesinde konser verecek Victor Wooten ile konuştuk. » 26. Akbank Caz Festivali Leyla-Diana röportajı: Vibrafonu anlamanın en iyi yolu nedir? (Türkçe-İngilizce) » Hakan Akoğlu Röportajı: Tekfen`in 60. yılında büyük müzisyenlerden büyük bir konser. » Turgay Yalçın Röportajı: Amir El Saffar`ın müziği Dicle ve Fırat gibi iki farklı akım; caz ve makam müziği. » Ardacan Özdemir`le "Sesler ve Şehirler" Röportajları: Avrupa caz efsanesi Arild Andersen`le konuştuk. » Ercüment Orkut`la iki festival arasında sohbet: Caz üzerine birikmiş konular! » Ardacan Özdemir`le "Sesler ve Şehirler" Röportajları: Çelloyu cazla buluşturan Gülşah Erol`la konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: Sıradışı şarkısıyla Eurovision`u kazanan Jamala ilk konseri için geliyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Turgay Yalçın Röportajı: Festivali efsanevi üçlüsü yeni albümle geliyor. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Burak Sülünbaz & Can Tutuğ Röportajı: Gelecek sezon 4 farklı projemiz var. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | Burak Sülünbaz Röportajı: Konseri öncesi Antonio Sanchez`le içten bir sohbet. » Hakan Akoğlu Röportajı: Nostaljiyi popülerleştiren Pink Martini ile yeni konserleri öncesi konuştuk. » 23. İstanbul Caz Festivali Özel | John Scofield & Ümit Baykara Röportajı: Proje için yepyeni müzikler yazdık. » Tunçel Gülsoy Röportajı: Büyük kurumlar sanata desteğe nasıl bakıyor? Denizbank, Deniz Kültür yöneticisi Perihan Yücel ile konuştuk. » Leyla-Diana Röportajı: Klasik müziğe caz dokunuşları ve The Human Touch Trio. » Tunçel Gülsoy Röportajı: Eleni Karaindrou`dan konseri öncesi dar zaman diliminde çok şey öğrendik. » Hakan Akoğlu Röportajı: Konser sezonu seksenler efsanesi Modern Talking`den Thomas Anders ile sona eriyor. » Turgay Yalçın Röportajı: 20. yılını kutlayan Ankara Caz Festivali`ni Özlem Oktar Varoğlu ile konuştuk. » Leyla-Diana Gücük Röportajı: Caz müzisyeni olmak Laia Genc`in beş yaşında belirlediği bir kader. » Turgay Yalçın Röportajı: "Caz hakikati arayıştır, ben işte bu anlayışa bağlıyım" diyen Chico Freeman 30 Nisan akşamı Akbank Sanat`ta! » Burak Sülünbaz Röportajı: Müziğimin caz olduğunu unutun, nereli olduğumu, hepsini unutun, trompet çaldığımı da unutun... » Leyla-Diana Gücük Röportajı: Yinon Muallem`in "Kalplerin Buluşması" proje konseri öncesi konuştuk. » Hakan Akoğlu Röportajı: "Biraz kül biraz duman"... Ümit Yaşar Oğuzcan`ın ölümsüz dizeleri Misia`nın konserinde bir Fado şarkısına dönüşecek. » Hakan Akoğlu Röportajı: Türkiye`de ilk kez Pink Martini`den ayrı solo konser verecek Storm Large ile Hakan Akoğlu konuştu. » Cenk Erdem Röportajı: Şenay Lambaoğlu albümde Hayyam`dan Yücel`e yeni yorumlar var. » Ceren Erdur Röportajı: Lindy Hop çılgınlığı 23. İzmir Avrupa Caz Festivali`nde. Lindy Hop`çularla konuştuk. » Ceren Erdur Röportajı: Bahar İzmir`e caz festivaliyle beraber geliyor. Sirel Ekşi ile konuştuk. » Ali Haluk İmeryüz`den Caz Şubatı konserlerinde izleyeceğimiz Ken Vandermark ile kapsamlı bir söyleşi. » Tamer Temel, Murat Ali Oral ile söyleşisinde adeta yeni yılın ilk müjdelerini veriyor. » Cazın dans hali Lindy Hop çılgınlığı İzmir`i de sardı. Ceren Erdur söyleşisi yayında. » Yazmaya başladığımda, kafamın içinde hangi müzisyenle çalışmaya ihtiyacım varsa onun sesini duyarım. » Kemanı, sesi, müziğiyle Türkiye`ye farklı bir şovu kabul ettiren Canan Anderson ile konuştuk. » Salon`da izleyeceğimiz Hidden Orchestra Joe Acheson ile konseri öncesi müziği üzerine konuştuk. » "Cazın kadın olduğuna inanıyorum" diyen Carmen Lundy ile Leyla-Diana özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Caz, Amerika`da doğmuş, Avrupa etkisiyle yetişmiş bir müziktir ve tıpkı yemek yapmak gibidir. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: Cenk Erdem festivali David Sanborn röportajıyla kapatıyor. » Colin Stetson: En büyük müzikal tutkum Tom Waits`le buluşmaktı. » Salon`da izleyeceğimiz Neneh Cherry ile konseri öncesi kısa soru + kısa cevap ama çok şey konuştuk. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Tarz dediğimiz şey, bence, her bir müzisyenin kendi elindedir." » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Çağdaş cazın ağır topları" sıradışı İngiliz topluluk Get the Blessing ile arkadaşımız Zekeriya Şen konuştu. » 25. Akbank Caz Festivali Özel: "Yaşadığım her şey hayata ve müziğe bakışımı olgunlaştırıyor." » Kozmopolit Londra cazının güçlü grubu Sons of Kemet`in kurucusu Shabaka Hutchings ile konuştuk. » "Müzikte katı kurallara yer yoktur" diyen Matthew Hall ile arkadaşımız Murat Ali Oral konuştu. » #Gezi öncesi Beyoğlu`na gelen Kanada`lı caz gitaristi Danielle Hébert #Gezi sonrası burada kalmayı seçti. » Herkes benden bir albüm bekliyor, biliyorum ama ben sürpriz bir proje hazırlıyorum. » "Aslında ben müziğimi organik müzik olarak tanımlıyorum" diyen Fulya Özlem ile Murat Ali Oral konuştu. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin kapanış partisinde sahne alacak Theo Crocker ile son albümünü, dedesini ve konseri konuştuk. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel: Caz müziğin dört büyük ismini buluşturan konser öncesi arkadaşımız Murat Beşer Chris Potter`la konuştu. » 22. İstanbul Caz Festivali Özel Festival konseri öncesi Turgay Yalçın Burak Bedikyan`ile konuştu. » Akbank Sanat Haziran Caz Günleri konserinde izleyeceğimiz Francesco Bearzatti ile konseri öncesi konuştuk. » "Suya Söyledim" albümüyle Türk müziği bestelerini yorumlayan Dilek Türkan`la Cenk Erdem konuştu. » Akbank Sanat Caz Günleri`nde konser verecek Dave Allen`a bir süredir yaşadığı Türkiye`de cazla ilgili gözlem ve tespitlerini sorduk. » 2. Gitar Festivali sanatçısı ve koordinatörü gitarist Sinan Erşahin ile Cenk Erdem konuştu. » New York`ta müzisyenlerin kariyer gelişimine web üzerinden çözümler geliştiren Buğra Balcı ile konuştuk. » Avrupa cazın yükselişteki ülkesi Finlandiya`dan Mopo ile arkadaşımız Burak Sülünbaz 30 Nisan Dünya Caz Günü Babylon konseri öncesi konuştu. » Şairlerin Fadista`sı Cristina Branco ile festival konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem konuştu. » "Müziğin insanlar arasındaki boşlukları kapatma gücü var" diyen Tom Harrell`a İş Sanat konseri öncesi Burak Sülünbaz konuştu. » Öncesi ve sonrası olmayan anlık müzik... Ediz Hafızoğlu ile yeni albümleri » 258 yaşındaki Guadagnini kemanıyla Tasmin Little, konseri öncesi Burak Sülünbaz`la konuştu. » Bir caz starının bir insan olarak portresi... Sevin Okyay, bize iki harika caz gecesi yaşatan David Murray ile son yılların en iyi söyleşilerinden birini gerçekleştirdi. » "Türkiye`de farkında olmadıklarımı Hollanda`da farketmeye başladım..." Leyla Diana, Sanem Kalfa ile konuştu. » "Caz, geçmişten günümüze birikerek, beslenerek geliyor" diyen Ravi Coltrane`le arkadaşımız Burak Sülünbaz konuştu. » "Seyirci beğenisinden bağımsız sahneye çıkıp çalmak çalmak çalmak için içimde muazzam bir arzum var", diyen Kekko Fornarelli ile arkadaşımız Burak Sülünbaz konuştu. » > "Türklerin çok yüksek müzikal zekası olduğunu düşünüyorum ve onlarla bir bağ kurabiliyorum" diyen gitarist Dominic Miller`la Murat Beşer konuştu. » New York Times`ın `İran`ın Bob Dylan`ı` dediği İranlı Blues şairi Mohsen Namjoo ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu konuştu. » Türkiye`de ilk kez izleyeceğimiz İtalyan diva Ornella Vanoni ile Cenk Erdem konuştu. » Son aylarda Ankara`nın caz ve müzik gündemini belirleyen Altus Org.`dan Fırat Dadaş ile epey konuyu masaya yatırdık. » The Puppini Sisters; İki yıl aradan sonra yeniden İstanbul`da. Sevgili Cenk grupla iki yıl önce de konuşmuştu, şimdi de konuştu. » "Bir yıldız doğuyor" Leyla Diana müziğin gelecekteki yıldızlarından Emre Göral ile konuştu. » Klasik müzik tarihinin ilk rock starı Paganini`den aldıkları ilhamla klasik müziği gençlere pop kadar sevdirmeyi amaçlayan Paganini Topluluğu`ndan Ara Malikian ile konuştuk. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin son konserlerinden Claudio Filippini trio konseri öncesi arkadaşımız Burak Sülünbaz sanatçıyla özel bir söyleşiye imza attı. » Tüm dünyada mutluluk uyandıran filmin ünlü karakterinin torunları konser öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: "Tanrı arayışım ve yaşanan `an`ım, beni ben yapan şeyler bunlar." » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Festivalin en renkli isimlerinden China Moses ile sevgili Cenk`in yaptığı `çapkın` söyleşi yayında. » Çağdaş fado yorumları sayesinde kazandığı üç Latin Grammy ile dünyada en çok tanınan fado şarkıcısı Mariza ile Cenk Erdem yeni konserleri öncesi konuştu. » 24. Akbank Caz Festivali Özel: Polonyalı caz piyanisti Marcin Masecki ile Burak Sülünbaz konuştu. » Son 30 yıla damgasını vuran pop ve rock starı Bonnie Tyler ile Cenk Erdem konuştu. » "Şarkılarımın dili kalp dilidir" diyen Kanadalı ünlü starı IMA ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » İstanbul`a aşık bir İspanyol; Monica Molina ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Yılda bir kez geliyorum ama Türkiye`de cazın sevildiğini biliyorum diyen Danilo Perez`le konseri öncesi sohbet ettik. » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Dün gece sonrası artık yeni bir perküsyon kahramanımız var; Zohar Fresco. » » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Leszek Mozdzer: "Her dinleyici müzikte kendi mesajını alır" » "Uçan kuşları, uçan ruhları kalbinizde göreceksiniz" diyen Dhafer Youssef ile 5 Temmuz konseri öncesi konuştuk. » Cazın duayen kalemlerinden sevgili Sevin Okyay 16 Mayıs akşamı İş Sanat`ta konseri olan Ravi Coltrane ile konuştu. » Kwartludium Ensemble görsel sanatları müziğin diline aktarıyor. Sami Kısaoğlu söyleşisi yayında. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, Burhan Öçal ile yeni projesi "Musica Caravanserai" üzerine konuştu. » `Guitar Hero` Al Di Meola ile 8 Mayıs konseri öncesi arkadaşımız Cenk Erdem özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müzikte 40 yılın ardından veda konserleri veren İspanyol diva Paloma San Basilio ile Cenk Erdem konuştu. » Mahler`in müziğini yeniden tanımlayacak Christian Fennesz ile sevgili Sami Kısaoğlu konuştu. » İstanbul Gençlik Caz Orkestrası 14 Nisan`da Nicholas Payton`la aynı sahneyi paylaşacak. Baki Duyarlar ile orkestrayı ve Payton`ı konuştuk. » Pedro Almodovar`ın kadınlarından Luz Casal ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Türkiye`nin tek oda müziği festivali Opus Amadeus`daki konseri sonrası Arpist Çağatay Akyol ile Leyla Diana özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Levent Öget son konserleri öncesi Evrim Demirel ve Kudsi Ergüner`le konuştu. » Wim Wenders`in filminde başrol oynayan dünyanın en iyi fado şarkıcılarından Teresa Salgueiro ile konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Hans Zimmer Movie Soundtrack Contest`e katılan Buğra Balcı süreci Beliz Hazan`a anlattı. » Portekiz`den sadece fado değil, caz söyleyen de çıkıyor. Cenk Erdem konser öncesi Sobral ile konuştu. » Azteklerin hikayelerini de, ezilenlerin hikayelerini de anlatan ödüllü Lila Downs ile Cenk Erdem konuştu. » Endülüs müziklerini flamenkoyla sarmalayarak deniz kokulu sığınaklar yaratan Chambo ile konuştuk. » Müziğinde sokakları, hüznü ve neşeyi bir araya getiren Portekiz`in dünyaca ünlü fado divası Cristina Branco ile 24 Ekim Cemal Reşit Rey konseri öncesi sevgili Cenk konuştu. » Türk müziğinin Hicaz`ı Jazz ile buluşursa ne olur? Leyla Diana Hijazz Project II`yi Alper Berksü ile konuştu. » 23. Akbank Caz Festivali Akbank Sanat sahnesi bu yıl festivalin en dikkat çeken bir çok ismini ağırlayacak. Bu isimlerden biri olan Elina Duni ile sevgili Sami Kısaoğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Yeni albümü "Get Happy"nin ilk konserlerini Türkiye`de verecek Pink Martini ile Cenk Erdem konuştu. » Latin ve Salsa`nın çıldırtıcı ritminden yerli tınılara Gülseren & Luis Gomez yeni albümlerini anlattı. » Selen Gülün`le `Başka` albümü ile Gezi Parkı`nın bir caz sanatçısı gözüyle sosyal enerjisini konuştuk. » Leyla Diana Stick Chapman isimli ilginç enstrümanın öncü temsilcisi Akın Ünver ile konuştu. » Yeni sahne şovu loop machine`in ödüllü `looper`ı DJ Berlin ile arkadaşımız Beliz Hazan New York`ta konuştu. » Çıkışıyla müzik dünyasında ufak çaplı deprem yaratan sempatik şarkıcı ZAZ yeni albümü Recto Verso ile Bursa konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » "Bu albüm Türkiye`nin ilk soul albümü" diyen Dilek Sert Erdoğan ile arkadaşımız Leyla Diana konuştu. » Altmışlardan beri Yunan müzik hayatında şarkıları, sahne tasarımları ve kostümleriyle pek çok şeyi değiştiren gerçek bir Yunan divası Marinella 18 Nisan akşamı İş Sanat sahnesinde İstanbulla hasret giderecek. » İki gece Salon`da duo projesiyle izleyeceğimiz Branford Marsalis ile arkadaşımız Fatih Erkan konuştu. » Kalima egzotik melodilerin ritmleriyle oynamayı seven üç kadın ve hepimiz hırslı birer gezginiz. » Seksenlerden bu yana jazz-fusion gitarın Grammy ödüllü büyük ustası Frank Gambale 20 Mart akşamı Salon konseri öncesi arkadaşımız Cenk Akyol`un sorularını yanıtladı. » Borusan Müzik Evi`nde izleyeceğimiz Tin Men & The Telephone`dan Tony Roe ile Sami Kısaoğlu konuştu. » Borusan konseri merakla beklenen Markus Stockhausen ile arkadaşımız Okan Aydın konuştu. » "Bütün her şey küreselleşme sonucu birbirine benzedi" diyen Nguyen Le ile Fatih Erkan ünlü sanatçının müziğinden Jimi Hendrix ve Miles Davis`e, Türk müzisyenlerden `Fusion` olgusuna her şeyi konuştu. » Fadonun melankolik prensesi Carminho ilk kez geldiği İstanbul konseri için Cenk Erdem`le konuştu. » İki özel projesi ve trombonuyla son dönemde cazın önde gelen ismi Emre Kayhan ile konuştuk. » İzmir`li yetenekli genç caz müzisyenleri eğitim için yoğun olarak New York`u tercih ediyor. » Kuzeyin iki lirik şairi; Lars Danielsson ve Ulf Wakenius 12 Ocak Borusan konseri öncesi Sami Kısaoğlu`nun sorularını cevapladı. » Ülkemizde hatırı sayılır hayranı olan New Cool Collective 21 Aralık gecesi Babylon`da olacak. Arkadaşımız Sami Kısaoğlu grubun kurucu üyesi Benjamin Herman ile Cazkolik için özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Gonzalo Rubalcaba: "Küba`da da bir caz okulu yok ama çok sağlam geleneklerimiz var." » Antonio Gades`in gözüyle Carmen; Efsanevi topluluk 1 Aralık akşamı Carmen ile CRR`de. Cenk Erdem, efsane dansçının eşi Eugenia Eiriz ile Carmen`i konuştu. » Cenk Erdem albümü 800 bin satan dünyaca ünlü ispanyol divası Luz Casal ile konuştu. » Cezayir`den dünyaya ışık saçan kadın Souad Massi konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Portekiz`den çıkan son harika; Deolinda ile 15 Kasım konseri öncesi Cenk Erdem konuştu. » Müzikleri ülkemizde çok sevilen Filistinli Le Trio Jubran ile Cenk Erdem konuştu. » Bir müzik karavanı gibi Anadolu da konserler veren Barana`dan Steven Kamperman ile konuştuk. » Coltrane yorumlayan, Tamburi Cemil Bey dinleyen Hollandalı caz piyanisti Rembrandt Frerichs ile arkadaşımız Sami Kısaoğlu konuştu. » Türk pop starlarına latin & latin caz söyleten adam Emir Ersoy`la Cenk Erdem yeni albümünü konuştu. » Arkadaşımız Sami Kısaoğlu, 22. Akbank Caz Festivali`nin bu yıl ki özel projelerinden ACT`in 20. yılı nedeniyle 7 Ekim akşamı gerçekleşecek konser için ACT firmasının sahibi Siggi loch ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » New York East Village Maia Meyhane de doğan New York Gypsy All Stars ile Romantech albümünü konuştuk. » "Gençler kendilerini nasıl rahat ve mutlu hissediyorlarsa sahnede de çalarken öyle düşünmelerini isterim" diyen İmer Demirer ile yeni JAmZZ`i konuştuk. » Dünya cazının efsane piyanistlerinden Ahmad Jamal geçen hafta Ramazanda Caz konseri için geldiği İstanbul`da Sevin Okyay ile konuştu... » Murat Verdi yeni albümü "Shuara"da müziğini Nana Vasconselos ile `şair-i âzâm`ların katına çıkarıyor. » Yeni albümüne hazırlanan Kerem Görsev İzmir konseri öncesinde İzmir ekibimizle biraraya geldi... » "Müziğimde popun sık kullandığı cinsellikten çok örtülü bir şehvet ve dişilik var" diyen Caro Emerald İstanbul Caz Festivali konseri öncesinde sevgili Cenk Erdem ile konuştu. » Pink Martini Türkiye konserlerinde Yeşilçam filmlerinden bir şarkıyla kalbimizi çalacak. » İstanbul Müzik Festivali kapsamında yarın (26 Haziran) akşamı İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçesinde fado konseri verecek olan güzeller güzeli Portekizli şarkıcı Ana Moura ile Cenk Erdem özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Yılın röportajı Cenk Erdem`den... Yeni albümü Shape Shifter`ı yayınlayan SANTANA `yeryüzü insana değil, insan yeryüzüne aittir` mesajının altını çiziyor, albümünü anlatıyor... » Aşk şarkılarının Kanadalı güzel yıldızı IMA içinde ünlü caz standartlarını da yorumladığı albümü Smile`ı yayınlar yayınlamaz ilk fırsatta sevgili Cenk ile konuştu. » Bu yaz, 19. İstanbul Caz Festivali`nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alacak caz gitarı duayeni ve ustamız Neşet Ruacan ile hem ödülü, hem de gençlik yıllarından bugüne gitarla, cazla geçen dopdolu bir ömrü konuştuk... » Haziranda Akdeniz caz gündemini Antalya Caz Fest. belirleyecek. İlk konseri verecek Aydın Esen`e sorduk. » Aşk şarkılarının İspanyol efsanesi Julio Iglesias yeni albümü hakkında sadece Cenk Erdem`le konuştu. » Küba`nın son piyano dahilerinden Harold López Nussa 10 Mayıs akşamı Ghetto sahnesinde olacak. Yıldızı her yıl giderek parlayan genç piyanistle konseri öncesi konuştuk. » 26 Nisan akşamı İş Sanat`ta konser veren, Wim Wenders`in Lisbon Story filminden müziklerini sevdiğimiz Madredeus ile Cenk Erdem konser sonrasının mutlu yorgunluğunda bir araya geldiler... » "Sahnede ne yaptığımı bilmiyorum, sadece kendim oluyorum" diyen Buika ile en son Cenk Erdem konuştu. » Levent Öget "Diyar Diyar Jazz" albümü büyük ilgi gören Spiral Quartet ile özel söyleşi gerçekleştirdi. » Annesinin sözlerini şarkılara çeviren dünya müziğinin yeni yıldızlarından Mor Karbasi Cenk Erdem ile konuştu. » Caz dünyası geleceğin müziğini şekillendirecek genç müzisyenleri birbiri ardına belirliyor. Bu isimlerin önde gelenlerinden Gerald Clayton ile CRR konseri öncesi konuştuk. » Saura`nın filmindeki şarkısıyla yıldızı parlayan Lura 9 Mart konseri öncesinde Cenk Erdem ile konuştu. » 19. İzmir Avrupa Caz Festivali Özel: Festival 3 Mart Cumartesi başlıyor. Cazkolik olarak festival yönetiminden Sirel Ekşi ile festivali, programı, müzisyenleri ve akla gelebilecek tüm detayları konuştuk. » Yinon Muallem son albümü Nefes`te rast makamında etnik caz yaparken hayatındaki değişimleri de anlatıyor. » Monica Molina`nın aşk şarkıları olmadan yazlar da geçmez, kışlar da... Cenk Erdem Molina ile konuştu. » Fado ile tango; Lizbon ve Buenos Aires Cristina Branco`nun sesinden İstanbul`da yankılanacak... » Belle du Berry ve David Lewis`in kurduğu Paris Combo grubuyla Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem pop operanın yakışıklı çocukları Il Divo`dan Urs Bühler ile yeni albüm Wicked Game`i konuştu. » Müzik dünyası genç bir müzisyenin ilk solo albümüyle tanışıyor. Değer Deniz `Bekle`yi Cenk Erdem`e anlattı. » Alaçatı Jazz Rüzgarı 11 Şubatta başlıyor. Ceren Erdur, Buğra Özçetin ve Oğulcan Şişman ile konuştu. » Cenk Erdem`den yeni bir söyleşi daha yayında; "Pink Martini`nin Japon Teyzesi Saori Yuki" » Türkiye`ye ilk kez gelecek olan flamenkonun eşsiz sesi Estrella Morente ile Cenk Erdem konuştu. » Yeni albümü "En Estambul"u yayınlayan Ayhan Sicimoğlu`nun İzmir konserini Cazkolik ekibi de izledi ve konser öncesinde bir de özel söyleşi gerçekleştirdi. » İzmirli müzikseverlerin dinlemeye doyamadığı Birsen Tezer ile İzmir ekibimizden arkadaşlarımız buluştu... » Cenk Akyol`la doğaçlama caz sohbetinin konuğu Okan Ersan. » Caz dünyasının büyük ustalarıyla kaydettiği albümlerle dinleyenleri hayran bırakan flamenko gitarın tanrısı Paco de Lucia yeni albümünün dünya turnesi kapsamında 29 Kasım akşamı İş Sanat sahnesinde çalacak... » Hayatın ve aşkın şarkıcısı Mayra yeni albümüyle 28 Kasım CRR konseri öncesi Cenk Erdem`le konuştu. » Tunçel Gülsoy, geçen yılın Grammy ödüllü caz divası Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon`da sahne alan Robert Glasper ile buluşan caz müzisyeni dostlarımız Ozan Musluoğlu ile Can Çankaya birlikte harika bir söyleşiye imza attılar. » Tangonun geleceğini şekillendiren isimlerden Juan Carlos Caceres yeni albümü Noche de Karnaval`i anlattı... » Cemal Reşit Rey`de 3 Kasımda sahne alacak flamenko gitar ustası Canizares`le Cenk Erdem konuştu. » Akbank Caz Festivali`nde konser veren Arifa`nın tek Türk müzisyeni Mehmet Polat`la konuştuk. » İstanbul`un şanslı cazseverleri cazın büyük bir ismini, Wayne Shorter`ı 18 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde bir kez daha izleme fırsatı bulacaklar, şimdiden acele etmenizde fayda var ve biliyor musunuz, biz de bu sayede bir hayalimizi daha gerçekleştirdik. Wayne Shorter röportajımız yayında... » Akbank Caz Festivali`nin "Kampüste Caz" konserleri turnesinde yola bu yıl Alp Ersönmez çıkıyor. » Norveç cazının öne çıkan isimlerinden Froy Aagre ile yağmurlu bir Oslo gününde uzun ve keyifli bir sohbet... » Cazkolik İzmir ekibinden arkadaşlarımız Evrim Erişir ile Şafak Yıldız geçtiğimiz İstanbul Caz Festivali sırasında İlhan Erşahin`le İstanbul`un kazandığı yeni konser mekanlarından Tersane konseri öncesi coşkulu ve kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirmişlerdi. Aradan biraz zaman geçmiş olmasına karşın halen sıcak ve güncel söyleşiyi yayınlıyoruz. » Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması`nı (JAmZZ) projenin danışmanı Baki Duyarlar`a sorduk... » Sami Kısaoğlu iddialı yeni albümü The Mosaic Project`i yayınlayan davulcu Terri Lyne Carrington ile konuştu... » Yeni albümünde New York cazının etkileyici isimleriyle çalan Ozan Musluoğlu ile 40th Day`i konuştuk... » Güzel sesler melankoliye iyi gelir prensibini ikincisini yayınladığı "İyileştiren Şarkılar 2" albümüne de uyarlayan Cenk Erdem ile Deniz Türkoğlu konuştu. » Astor Piazzolla`nın ilham kaynağı tango divası Amelita Baltar yeni albümünü Cenk Erdem`le konuştu. » Cenk Erdem, 22 Temmuz gecesi Antalya Caz Festivali`nde konser veren dünya müziğinin en önemli seslerinden, albümleri ülkemizde binlerce adet satan, Cabo Verde`nin sesi Cesaria Evora ile konuştu... » Antalya Caz Festivali`nin açılış gecesinde sahne alacak İspanyolların süperstar şarkıcılarından Monica Molina ile Cenk Erdem konuştu... » 18. İstanbul Caz Festivali`nin en ilgi çeken projelerinden "Mujeres De Agua"yı projenin bizzat yaratıcısı olan 4 Latin Grammy ödül sahibi ünlü İspanyol müzisyen ve besteci Javier Limón ile Cenk Erdem birlikte konuştular... » Cenk Erdem bu kez İstanbul Caz Festivali`nin özel projelerinden "Mujeres De Agua"da sahne alacak kadın seslerinden Aynur`la özel bir söyleşi gerçekleştirdi. » Müziğin içinde altmış yıldan bu yana ismiyle yaşayan Joe Sample, Cenk Erdem ile festivaldeki konseri öncesi konuştu... » European Jazz Club konserleri 7 Temmuz gecesi Alp Ersönmez ile Bugge Wesseltoft`u bir araya getirecek konser için arkadaşımız Beliz Hazan Alp Ersönmez ile konuştu... » Festivalin European Jazz Club konserlerinde triosuyla sahne alacak Selen Gülün`le konserini konuştuk... » European Jazz Club konserlerinde Stefano Di Battista ile birlikte sahne alacak Ferit Odman ile konuştuk. » Yetmişli yıllardan bu yana İspanyolların en etkileyici divalarından Paloma San Basilio ile sevgili Cenk Erdem konuştu... » Balkanlarla cazı buluşturan konserin iki isminden biri Lena Kovacevic Cenk Erdem ile buluştu... » Sözlerindeki öyküleri müziklerinde caz ve folkla buluşturan Rebbekka Bakken ile Cenk Erdem konuştu... » Cenk Erdem, Bursa Festivali ve İstanbul Caz Festivali öncesinde çok yakından tanıdığı Buika`yı anlatıyor... » Mayıs başında açtığı "Cazın Nabzı" isimli sergisiyle ilgi gören Burcu Orhon ile sergisini ve fotoğraflarını konuştuk. » İzmirli cazseverlerin yakından tanıdığı genç caz grubu Ayan Beyan ile İzmir ekibinden arkadaşlarımız konuştu. » Geçtiğimiz ay Ghetto konseriyle İstanbullu dinleyicilerini yeniden kendine hayran bırakan, farklı müziğiyle dikkat çeken Fatima Spar ile arkadaşlarımız konuştu. » Mehmet Çağlar, Berklee`de Billboard Scholarship ödülünü kazanan genç flütist Sarpay Özçağatay ile konuştu. » Cenk Erdem, Kargo sonrasında yollarına Maskott`la yeni bir yön veren ikiliyle konuştu. » Modern cazın doksanlardan bu yana en etkileyici piyanistlerinden Jacky Terrasson 15 Mayıs`ta CRR`de... » Kazandığı bursla hayatı değişen genç basçı Buğra Balcı İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımızla konuştu. » Cenk Erdem geleneği yeteneğiyle buluşturan gösterileriyle Flamenko dansçısı Farruca ile konuştu. » Ege`nin nargile kokulu kıyılarından Yunan ve dünya müziğinin sınırlarına uzanan Imam Baildi ile konuştuk. » Levent Öget, "Diyar Diyar Jazz" isimli albümleriyle tanınan Spiral Quartet Philippe Poussard ile konuştu. » Avrupa müziklerini caz ve klasikle buluşturan Gypsy Devils ile konser öncesi Cenk Erdem konuştu. » Radyo programları ve yazılarından tanıdığımız Levent Öget hem Mike Stern hem de Dave Weckl ile konuştu. » Uluslararası ilk Çinli gitar sanatçısı olarak kabul edilen Xuefei Yang ile arkadaşımız Deniz Türkoğlu buluştu. » Cenk Erdem fadonun genç divalarından Mariza ile geçtiğimiz aylarda İş Sanat`ta konser verdiği son albümü Fado Tradicional`i konuştu. » Babylon`da vereceği konsere hazırlanan İsveç`in genç yıldızı Fredrika Stahl, Deniz Türkoğlu`nun sorularını yanıtladı... » "Harikalar Diyarı"ndan çıkıp gelen üç genç ismin müziği "Eski Oyuncak"ların naif duygusuna sahip... » Geçen hafta konser için İstanbul`a gelen Loreena McKennitt bizlerle olan özel bağını Cenk Erdem`e anlattı... » Mart ortasında üç ayrı şehirde konser veren Carmen Souza arkadaşımız Beliz Hazan ile buluştu. » Fransız cazının modern eğilimli güçlü ismi Louis Sclavis ile İzmir Caz Festivali konseri öncesinde arkadaşımız Ceren Erdur konuştu... » Chick Corea ve Gary Burton`ın 31 Mart gecesi Cemal Reşit Rey konser salonunda verecekleri konser öncesi arkadışımız Beliz Hazan, New York`da bulunan Corea ile konuştu... » Anatolian Blues Band ile kapanış konserini veren Erkan Oğur arkadaşlarımızla buluştu... » Macar folk temalı müzikleriyle tanınan `Şeytanın Kemancısı` Roby Lakatos Cemal Reşit Rey`e geliyor. » Barana Quintet, Barana-Hayyam ve Şarap temasından doğaçlama caza uzanan yolculuğunu anlattı. » Beliz Hazan, Alp Ersönmez ile belki alt "Yazısız" ama içi müzikle dopdolu albümünü konser öncesi konuştu. » İzmirlilerin festivalle buluştuğu açılış konserinde arkadaşlarımız oradaydı ve Egg Project ile konuştular. » Tunçel Gülsoy, yeni kucakladığı Grammy ödülünün yorgunluğunu İstanbul konserinde atmaya gelen Dee Dee Bridgewater ile konuştu. » Fado`nun yükselen genç ve güzel sesi Ana Moura ilk kez konser vereceği İstanbul dinleyicisini merak ediyor. » 4 Mart gecesi başlayan Nublu Jazz Festivali`ni, Nublu felsefesini, konserleri, müzikleri yani olanı biteni herşeyi organizasyonun başında bulunan sevgili Reha Öztunalı ile konuştuk... » İzmir Tarihi Havagazı Sanat Cafe konserlerinde Ayten Alpman ve Ayhan Öztoplu ile konuştuk. » Mart ayında İzmir`in rüzgarına, yağmuruna, havasına, denizine cazın notaları karışacak evet ama bu nasıl olacak festivalin basın ve halkla ilişkilerinden sorumlu olan Sirel Ekşi`ye İzmir Cazkolik`ten arkadaşlarımız sordu... » Cazkolik İzmir`den arkadaşlarımız İKSEV`den Ceyda Berk ile `Caz Kombo Sınıfları`nı konuştular... » Ankara Caz Festivali`ndeki konseri öncesi Alper Yılmaz ile konseri, festivali, albümlerini, müziğini konuştuk ama çok daha ötelere uzandık... » Eğitimini Berklee`de yapan İzmir`li caz müzisyeni Yaman Akdoğan yarıyıl tatili için geldiği şehrinde Cazkolik`ten arkadaşlarımızla buluştu... » Luz Casal ile çok özel bir söyleşi... » Erdinç Aktuğ ile artık bir gelenek halini almaya başlayan Ankara Caz Festivali konserlerini konuştuk... » Müzikleri ülkemizde oldukça ilgi gören İngiliz grubu Oi Va Voi İzmir konserleri öncesi arkadaşlarımızla konuştu... » Buika ile çok özel bir söyleşi... » Fatih Erkoç, Kerem Görsev İzmir`i salladı... » Özlem Oktar Varoğlu ile söyleşi. » İdealist bir caz müzisyeni olarak Yavuz Darıdere ile Cazkolik İzmir ekibinden arkadaşlarımız konuştu. » Cenk Erdem yayınladığı "Memories Of You" albümüyle son günlerin müzikte ve basında önde gelen isimlerinden Simavi ile konuştu. » Lori Şen: "Türkiye’de ki önemli caz müzisyenleriyle çalışmak ve gelecekte müzikal yapmak istiyorum, hayallerimde Broadway de var..." » İzmir konseri öncesinde İzmir Cazkolik ekibinden arkadaşlarımız Muammer Ketencoğlu ile buluştu. » Cenk Erdem, Viktor Lazlo ile konuştu... » Dorantes Cenk Erdem’in sorularına cevap verdi. » > Kapadokya Caz Günleri... » Toumani Diabete ile Cenk Erdem "Afrocubism"i konuştular... » Stacey Kent ile "Raconte Moi" albümünü konuştuk... » Joe Lovano ile CRR’de verdikleri "Saxophone Summit" konseri öncesi yaptığımız röportaj. » Cenk Erdem, bu hafta konseri olan Portekiz’in hüzünlü müziği Fado’nun son kuşak etkileyici seslerinden Cristina Branco ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi... » Julio Bocca söyleşisi... » Jazz Company’de yeni sezon... » > Sarp Maden ile "Kampüste Caz" konserlerini konuştuk. » Selen Gülün ile festival özel! » Ayşe Tütüncü ile İSCMS İstanbul 2010 projesini ve kendisinin bu proje kapsamında gerçekleştireceği performansı konuştuk... » İmer Demirer ile beraber sahne aldığı Enrico Rava hakkında konuştuk... » Kerem Görsev; "Sahnede bir dev izledik..." » Tore Johansen`le birlikte vereceği konser öncesinde Ozan Musluoğlu ile konuştuk... » Kerem Görsev ile Tony Bennett konseri öncesi özel bir mini söyleşi... » İstanbul ve Ankara konseri öncesi Passion Turca’dan Cenk Erdem Pink Martini’nin kurucusu Thomas Lauderdale ile konuştu... » > Sheraton Ataköy Caz Günleri`ni otel adına düzenleyen Önder Focan`a etkinliğin detaylarını sorduk. » Meksikanın dünyaca ünlü sesi Lila Downs 16 Maıs’ta verdiği konserin öncesinde Cenk Erdem ile konuştu... » Siyah ve gururlu insanların müziği adına; » Paco De Lucia söyleşisi... » Son albümü ve konserleri ile Buika fırtınası müzik dünyasında dinmeyeceğe benziyor. Cenk Erdem, Buika ile son albümünü ve müziğini, hayatını, neler hissettiğini... her şeyi kendisiyle konuştu... » Cenk Erdem Salif Keita söyleşisi » "Raconte Moi" albümü ile Stacey Kent... » 1 Nisanda İş Sanat’ta konserini izleyeceğimiz ünlü müzisyen Manu Katché’yi sevgili Cenk Akyol’un sorularıyla önce Cazkolik’te ağırladık... » Jan Lundgren Trio ile söyleşi... » > Eskişehir`de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali?nde sahne alacak olan » > Eskişehir?de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali?nde sahne alacak olan Ankaralı grup Rocky Swing Project ile konuştuk... » > Eskişehir`de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali`nde sahne alacak olan Ankaralı grup Turiya ile konuştuk... » > Önder Focan ve Şenol Filiz ile İtalyan müzisyenler ortak bir proje için 17. Uluslararası İzmir Caz Festivali?nde buluşacaklar... » > 11 Mart`ta Nublu Jazz Festivali`nde sahne alacak olan İmer Demirer ile konserini ve bugünlerini konuştuk... » İş Sanat’ta ki konserinden önce Diego El Cigala ile söyleştik... » Arkadaşımız Cenk Akyol, geçtiğimiz günlerde Babylon?da bir konser veren Incognito?dan Bluey ile söyleşti... » Piyanist Burak Bedikyan ile Nardis`te "Bir Oscar Peterson Gecesi" üzerine özel bir söyleşi... » Joshua Redman’la tele-röportaj... » James Taylor ile söyleştik... » Buzuki Orhan ile Turkophony All Stars`ı konuştuk... » Harvie S hafta boyu Nardis`te! » Editörü Ediz Hafızoğlu`na Drum&Bass dergisini sorduk... » Mehmet Çağlar Cem Tuncer ile "Buddha Groove" albümünü konuştu... » > Tunçel Gülsoy 22 Kasım gecesi Babylon`da sahne alacak Charlie Hunter ile konser öncesi konuştu... » İmer Demirer önümüzdeki günlerde çıkaracağı yeni albümü öncesi festival kapsamında Babylon?da... » > Mehmet Uluğ ile Akbank Caz Festivali`ni konuştuk... » Genç müzisyene hukuk desteği... » > "Festival Özel" yazılarına özel bir röportajla başlıyoruz, 16. İstanbul Caz Festivali?nin açılış konserini gerçekleştirecek olan Fatih Erkoç & Kerem Görsev ile konser öncesi konuştuk... » "İşimin en keyifli ânı izleyicileri konserden zevk alırken izlemek..." Biten bir sezonu İş Sanat’ın yöneticisi Meriç Soylu ile detaylı olarak konuştuk. » Akın Eldes ile "Ara Taksim" üzerine... » Fahir Atakoğlu ile albümü "Istanbul in Blue" üzerine özel bir söyleşi gerçekleştirdik... » > Pelin Opçin Çorumluoğlu: "Her yıl festivalde o yılın en yeni projeleri ve birlikteliklerine yer vermeye gayret ediyoruz..." » Ayşe Tütüncü ile "Yedi Yer, Yedi Gök" üzerine... » > Geçtiğimiz ay Bremen`de düzenlenen "JAZZAHEAD 09"a katılan Mehmet Uluğ ile katıldığı konferansı konuştuk... » Mehmet Okonşar`la caz üzerine... » Burçin Büke ile klasikten caza... » Müziğini mağazandan satın al! » Fatih ve Kerem`den caz standartları yorumları... » İmer Demirer: "Miles Davis cazın everestidir..." » Asım Ekren; Müzikle geçen 45 yıl... » Cazın milli takım kaptanı Aycan Teztel. » Sinan Bakır`dan kalbin altı teli... Gitar tutkusuyla sürüklendiği Amerika`da ilk albümünü çıkaran Sinan Bakır`dan parlak bir çıkış albümü. » Anadolu Üniversitesi`nin düzenlediği "7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali"nde geri sayım başladı... » 16. İzmir Avrupa Caz Festivali`nin önemini festival yöneticilerinden Sirel Ekşi ile konuştuk... » Ozan Musluoğlu`ndan heyecan verici bir ilk albüm. » Zuhal Focan`la Nardis Jazz Club olarak bu yıl beşincisin düzenlenen Nardis Caz Vokal Yarışması`nı konuştuk. » Cazkolik olarak Kerem ile yeni albümü hakkında herşeyi konuştuk!
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp