Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Jazz Company Geceleri: Kubilay Kan ile Sinemada Caz

Mekan: Jazz Company, Elite World Hotel, Talimhane, Taksim
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : “Sinemada Caz” konseptli özel gecedepiyanist, şarkıcı ve besteci Kubilay Kan, 6 Aralık Cuma akşamı sahne alacak. Kubilay Kan’a davulda Emir Özoğlu Ulusoy ve kontrbasta Yiğit Şen eşlik edecek. Bugüne kadar beyazperdede kullanılan en sevilen cazmüziklerinin seçkin örnekleriyle oluşturulan özel repertuvar gecesi, birbirinden renkli sahne şovlarına ev sahipliği yaparak misafirlerine müzik ziyafeti yaşatacak.


İZDSO Konserleri

Sanatçı: Yalçın Adıgüzel Şef, Orhan Teynalov Tar, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası
Mekan: AASSM Büyük Salon, İzmir
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletinial.com
Etkinlik Bilgisi : İzmir Devlet Senfoni orkestrası aralık ayının ilk konserini bu akşam gerçekleştirecek. Ayrıntılı bilgi için www.aassm.org.tr


Erdem Özkan Quartet

Sanatçı: Erdem Özkan (v), Uraz Kıvaner (p), Baran Say (b), Burak Durman (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Müzik ve dansla küçük yaşta tanışmasına rağmen St. George Avusturya Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü?nü tamamladıktan sonra kurumsal hayata yönelen Erdem Özkan, müzikle profesyonel olarak 30 yaşından sonra ilgilenmeye başlamıştır. Ankara menşeili müzisyen Nejdi Şimşek tarafından düzenlenen parçalarla Frank Sinatra?ya odaklanan Dance-A-Natra projesi kapsamında ilk vokal tecrübesini yaşadıktan sonra, Sibel Köse Caz Vokal Atölyesi`ne katılarak Sibel Köse, Evrim Özşuca ve Eylül Biçer ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2016`da Pulawy, Polonya`da Janusz Szprot koordinasyonunda düzenlenen caz kampına katılmıştır. Bu eğitimleri takiben ilk sahne deneyimlerini Umut Ünleyen, Umut Oymak ve Burak Cihangirli ile gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Şef Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası`yla Cazda Genç Soluklar konserleri kapsamında sahne almıştır. Caz standartları ağırlıklı olmak üzere, Gregory Porter, Kurt Elling gibi çağdaş müzisyenlerin eserlerini de seslendiren Erdem Özkan, müziği hikayeleri aktarmaya yarayan bir araç olarak değerlendirmekte ve sahne programlarında dinleyenlere bu hikayeler eğlenceli bir üslupla aktarmaktadır.


Ceren Gündoğdu

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Piyano başında yazdığı şarkılarıyla melankolik, romantik ve samimi bir müziğin izini süren, alternatif pop`un yükselen ismi Ceren Gündoğdu 6 Aralık’ta touche`de! Müzik hayatına 9 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünde başlayan Ceren Gündoğdu, dinleyenleri vedalar ve yarım kalanlar arasında bir yolculuğa çıkaran sözü ve müziği kendine ait şarkıları 2018 sonbaharında yayınlamaya başladı. Fransız valslerine gönderme yapan ilk teklisi “Kardan Adam”ın ardından, bir diğer melankolik teklisi “Tepetaklak”ı yayınlayan ve halen, bir Zorlu PSM prodüksiyonu olan “Damdaki Kemancı Müzikali”nde “Hodel” karakterini canlandırmaya devam eden Ceren Gündoğdu, farklı müzik türlerine olan ilgisinin yansımalarının derinden hissedildiği, nostaljik ve romantik şarkılardan oluşan repertuvarıyla dinleyiciyle buluşuyor.
Kapı Açılış: 19:00
Etkinlik Başlangıç: 21:30


 
Cenk Akyol ile "Terra Incognita"

William S. Burroughs... The Soft Machine... Leonardo Pavkovic... Moon in June... simakDialog...

 6321 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku   |   Sonraki  

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)

Herkese selamlar,

Sevgili Feridun Ertaşkan’ın cesaretlendirmesine rağmen bir caz sitesinde bir şeyler yazmak, hele ki cazın 50’ler ve 60’lardan önceki klasik dönemine neredeyse "sokaktaki adam" kadar vakıf bendeniz için biraz korkutucu. Ama iş Jazz-rock veya fusion konusunda bir iki çift laf edebilirim diye düşünüyorum. (Bu arada ben jazz-rock demeyi ve dinlemeyi tercih edenlerdenim, bu fusion etiketi atlantiğin batısından geliyor ve pek bir "smooth" tınlıyor bana). Cazkolik’te Açık Radyo’da ki programım Terra Incognita ile de kesişecek bir şeyler yazabilirim diye düşündüm. Umarım uzun soluklu olur. Bu güzel fırsat için Feridun Bey’e tekrar teşekkür etmek isterim bu ilk yazımda.

Sizlere bu ilk yazımda tanıtmak istediğim bir plak şirketi ve bir grup var. New York merkezli Moon June Records ve bu sene son albümlerini yayınladıkları Jakartalı etnik jazz-rock grubu simakDialog (Endonezya dilinde"diyaloğu can kulağı ile dinlemek" anlamına geliyormuş) son albümleri Demi Masa’yı 2 ay önce çıkaran grubu 2 hafta önce çalmıştım. Özellikle son albümleri benim gibi iflah olmaz Fender Rhodes fanatikleri için harika bir armağan. Demi Masa grubun 5. albümü. Şu anda yazarken yine Moon June tarafından yayınlanan bir önceki albümleri Patahan’ı dinlemekteyim,

İlk önce biraz Moon June Records’tan daha doğrusu bu müzik yapım şirketinin ve konser organizasyonlarının ardındaki tek kişilik ordudan Leonardo Pavkoviç’ten bahsetmek isterim. Pavkoviç 20 sene İtalya’da yaşamış, Afrika-Portekiz tarihi ve kültürü okumuş çok yönlü bir müzik aşığı bir Bosnalı ve şimdilerde New York’ta yaşıyor. Benim gibi daha çok rock geçmişi olan biri için inanılmaz bir çevresi var ve bu harika müzisyenlerle albümler, turneler yapıyor.

(Soft Machine "Legacy", Allan Holdsworth, Premiata Forneria Marconi, New Trolls, Banco, Jan Akkerman, Colosseum, Van Der Graaf Generator, Terry Bozzio, Tony Levini Arti E Mestieri...) Moon June Records henüz bir-iki yaşında çok yeni bir yapım firması olmasına rağmen bir çok iyi albüm ve konser DVD’si yayınladı. Geçtiğimiz sene bunların arasından çok ho?uma giden Belçikalı Wrong Object, Kanadalı Mahogany Frog ve İtalyan DFA’nın albümlerini çıkarmıştı ve bu albümleri TerraIncognita’da çalmıştım.

Pavkovic firmasının ismini hayran olduğu İngiliz jazz rock grubu Soft Machine’in "Third" albümünde bulunan Robert Wyatt bestesi "Moon in June"dan esinlenerek vermiş.

Gelelim Endonezyalı grup simakDialog’a, grup 1993’te klavyeci Rıza Arshad vegitarist Tohpati Ario Hutomo’nun biraraya gelmesiyle Jakarta’da kuruluyor. ilk albümleri 1995 tarihli Lukasan’dan bu yana etkiledikleri müzikseverler ülke çapından dünya çapına sıçradı. Bestelerin neredeyse tamamı klavyeci Rıza Arshad’ın. Bunun yanında gitarist Tohpati komposizyonlarda yetkin gitar doğaçlamalarında yeralıyor. Pantana’da Tohpati Pat Metheny, Rıza Arshad ise Lyle Mays tonlarıında yumuşak bir tad bıraktılar kulaklarımda. Son albümde bazı anlarda Billy Cobham’ın o unutulmaz ilk solo albümü "Spectrum"daki (1973) distorsiyonlu Jan Hammer klavyesi ile müthiş uyumlu Tommy Bolin gibiler ama bence albümü eşsiz kılan Endonezya takım adalarının o çok zengin Gamelan ensemble duygusu. Endang Ramdian ve Erlan Suwardana Sunda adasının etnikvurmalıları olan kendanglar (bir çeşit 2 yüzlü davul) ile daha önce dinlemediğiniz harika çoklu ritmler ile müziği çok zenginleştiriyorlar. Albüm 3’ü bir kaç bölümden oluşan toplam 5 uzun kompozisyondan oluşuyor.

Önceki albümleri Patahan Jakarta’daki Alman Goethe Haus’da tsunami faciasında Aceh Adası’nda ölenler için verilen bir yardım konserinin kaydı. Çok ama çokiyi bir yapım, pırıl pırıl bir kayıt.

Batı dünyasının Afrika’dan alıp neredeyse yüz senede kristalize ettiği bir caz formuile Okyanusya’nın ritmleri yetenekli ellerde çok güzel dans ediyorlar. En azından bir hesaplı kitaplı bir "prodüksiyon" gibi çiğ durmuyor.

simakDialog - 2009 - Demi Masa

Riza Arshad: Fender Rhodes elektrik piyano, Yamaha akustik grand piyano, Oberheim OBX analog sinti
Tohpati: Elektrik & Akustik gitar
Adhithya Pratama: Bas gitar
Endang Ramdan: Ana vurmalı, kendang, tef, alkış, vokal
Erlan Suwardana: Kendang, tef, alkış, vokal

Konuk müzisyenler:

Emy Tata Sundanese: Kendang, tef, alkış, vokal (2. parça)
Mian Tiara: Vokal (7. parça)
Dave Lumenta: Ses efektleri (8. parça)

Tüm besteler Riza Arshad

2. parça (Arshad / Ramdan / Suwardana / Tata / Tohpati) ve 6. parça (Arshad / Ramdan / Suwardana)
Yapım ve Kayıt: Rıza Arshad / Jakarta 2008

simakDialog - 2006 - Patahan*

Riza Arshad: Fender Rhodes elektrik piyano, Yamaha akustik grand piyano, Oberheim OBX analog sinti
Tohpati: Elektrik & Akustik & Sinti gitar
Adhithya Pratama: Perdesiz bas gitar
Endang Ramdan: Ana Vurmalı, kendang, tef, alkış, vokal
Emy Tata Makassar: Kendang, ceng-ceng, kethuk, vokal, şiir okuma (5. parça, Bahasa dilinde)
Nyak Ina Raseuki “Ubiet”: Vokal (2. ve 5. parça)
Marla Stukenberg: Ş?iir Okuma (5. parça Almanca)

* 16 Nisan 2005’te Jakarta’daki Goethe Haus’taki konserin kaydı.

www.moonjune.com
www.myspace.com/simakDialog

Son olarak imrendiğim şanslı adam Leonardo Pavkovic ile yapılan bir kaç röportajın bağlantılarını vereyim.

http://jazzuality.com/interview/exclusive-interview-with-leonardo-pavkovic-moonjune-records/
http://www.innerviews.org/inner/moonjune.html
http://www.moonjune.com/moonjune.aaj.ny.pdf

Cenk Akyol
cenkakyol@yahoo.com

Cazkolik.com


 

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Yazdı: Newcastle`da doğdu dünyaca sevildi. Tek ve biricik Eric Burdon. » Konserin Ardından/Cenk Akyol yazdı: 4 çekerli caz rock füzyon... » Konserin Ardından/Cenk Akyol Yazdı: Üç nesil dinleyici, bir salon gözyaşı... » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi... » Cenk Akyol Yazdı: Hep yeni albümler mi? Hayır, bu kez eskiler, babalar ve ustalar... » Cenk Akyol Yazdı: Benden uzak dursun ile başımın tacı arası 4 caz-rock fusion albüm eleştirileri yayında. » Cenk Akyol Yazdı: 4 albüme dair kritikler ve müzikler... » Cenk Akyol Yazdı: Festivalde hangi konsere niye gitmek istiyorum? » Cenk Akyol Yazdı: İngiltere`nin en sempatik bluescusu Norman Beaker yeni albüm çıkardı! » Cenk Akyol Yazdı: Biraderler... Yollar... Şişeler ve hatıralardan kalanlar. » Cenk Akyol yazdı: Vibratoların efendisi, son gitar bükücüsü; Robin Trower » Konserin Ardından: Beth Hart`ın seyirciyle iletişimi yüksek, sevenlerini mutlu eden performansı vardı. » Cenk Akyol Yazdı: Gitaristlerin gitaristi Allan Holdsworth 70 yaşında hayata veda etti » 20 yıldır rock-metal gitaristleri caz-fusion`a neden göz kırpmaya başladı sorusunun cevabı Jeff Kolman`ın Cosmosquad albümünde. » Yeni Albüm Eleştirisi | Cenk Akyol Yazdı: Smooth Jazz`ın eleştirmenlerce daha az hakaret amacı kullanılmasına yarayacak güçlü ve önemli bir albüm. » Cenk Akyol yazdı: Jimmy Yancey, Alexis Korner, Keith Richards, Mick Jagger. Birbirini yuvarlayan taşlar. » Cenk Akyol Yazdı: Sert bir eleştiri, kıyamayan bir sevgi; "En acımasız olduklarımız en sevdiklerimiz." » "Macar Büyücü Gabor Szabo" Cenk Akyol`un caz gitarın efsane ismi hakkında özel bir portre çalışması yayında. » Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Afrika`nın kraliçesi, Savanların melaikesi Angelique Kidjo bu yaz festivalde! » Radyo programı sırasında tanıştığı Gürcistan`lı Blues dörtlüsü T Mob Blues`u Tiflis`te izleyen sevgili Cenk`ten grup hakkında müzikleri eşliğinde özel bir yazı. » Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman. » Cenk Akyol`dan 1972 yılına zaman tünelinde efsanevi Oregon grubunun kuruluşuna önayak olan Paul Winter Consort`un Icarus isimli albümüne götürüyor. » Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı. » Cenk Akyol kendisi de, biz de çok istememize rağmen yoğun iş hayatı nedeniyle az ama öz yazabilen kalemlerden... Yeni yazısı ise Soft Machine Legacy üzerine. Kült plak şirketi MoonJune Rocords`tan çıkan yeni albümü Burden Of Proff`u anlatıyor. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin 3 önemli konseri, Esperanza Spalding ve Caz İçin Tuhaf Bir Yer gecesinin üç konseri ve Dhafer Youssef Cenk Akyol`un köşesinde... » Cenk Akyol uzun zamandır Tamirane`de performansı beklenen Jaga Jazzist konserini hem izledi, hem fotoğrafladı hem de yazdı... » Cenk Akyol`dan analitik albüm yazısı. Kült müzik firmalarından Abstract Logix`in yayınladığı The Center Of The New Musical Universe`in uzun öyküsü ve içeriği bir solukta okunuyor. » Brian Auger; "Acid Cazın Ağababası" (The Godfather of Acid Jazz). » Çöl aslanları Tuareg`lerin şarkıcı hali Tinariwen Babylonda. Cenk Akyol yazdı; » Cenk Akyol, 21. Akbank Caz Festivali`nde Babylon`da sahne alacak cazın yaratıcı ismi Robert Glasper`ın Experiment projesini yazdı » Cenk Akyol yeni yazısında 21. Akbank Caz Festivali`nin en renkli gruplarından, New York kökenli fusion grubu Hazmat Modine`i anlatıyor. » Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..." » Cazkolik yazarı sevgili dostumuz Cenk Akyol bu kez Alman caz rock gitaristi Ali Neander`in yeni ve ilk albümünü bizler için masaya yatırıyor. » Cenk Akyol fusion gitarın ödüllü ustalarından Mike Stern`ün 11 Nisan gecesi Rome & Juliet Hall konserini izledi ve kaleme aldı... » Fusion davulunun ağababası Billy Cobham bir kez daha İstanbul`da (Cenk Akyol yorumuyla) » Dr. Jekyll & Mr. Hyde Boris Savoldelli » Cenk Akyol, Endonezya`da ki ünlü caz rock gitaristi Tohpati`yi buldu ve dikkat çekici bir söyleşi gerçekleştirdi... » > Cenk Akyol: "Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor. » Cenk Akyol festival kapsamında Babylon`da izlediği konseri yorumluyor; » Cenk Akyol, ünlü İtalyan jazz rock grubu "Arti E Mestieri"nin kurucu ismi klavyeci Beppe Crovella ile konuştu. » Fahir Atakoğlu`nun konserini izleyen Cenk Akyol konser ile ilgili izlenimlerini Cazkolik okurlarıyla paylaşıyor. » Yağmurun azizliğine uğrayan Stanley Clarke & Hiromi konserini izleyen sevgili Cenk Akyol`un kaleminden konser izlenimleri... » Yazarımız Cenk Akyol 1 Temmuz da başlayacak olan 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programını masaya yatırdı... » Cenk Akyol, McLaughlin`i yazdı... » İskandinav cazın güçlü kadın vokalisti; Radka Toneff (1952-1982) » Cenk Akyol konser biletlerinden oluşan kişisel hatıralar geçidine ikinci kez dalıyor ve bu kez bizlere her birimizin kendi kişisel geçmişinde özel yerlere ve önemlere sahip ortak konser anılarının kendi galerisine gözucuyla bakıyor... » Cenk Akyol`dan Cazkolik`e özel yeni bir röportaj! MoonJune Records kurucusu Leonardo Pavkoviç ile Cenk Akyol ünlü şirketin progressive rock?tan caza, etniğe hatta deneysel avantgarde müziğe uzanan yelpazesini konuşuyorlar... » Cenk Akyol İtalyan grup "Link Quartet"ten Paola "Apollo" Negri ile yaptığı "Cazkolik?e Özel" röportajını okurlarımız için kaleme aldı. » Cenk Akyol yeni yazısında kendi gizli-tozlu köşelerine kaldırdığı konser biletlerini okuyucularına açarken beraberinde anı parçaları da ortalara dökülüyor. » Klaus Doldinger`in yetmişli yıllara damgasını vuran grubu PASSPORT! » Finlandiya`nın en önemli caz müzisyenlerinden Eero Koivistoinen. » Alexei Kozlov, Arsenal Jazz Rock Ensemble... » William S. Burroughs... The Soft Machine... Leonardo Pavkovic... Moon in June... simakDialog...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Sevgili Cenk Bey, Programlarınızı yakından takip etmeye çalışan biriyim. Değişik ülkelerin rock kültürlerini bize sunduğunuz için çok teşekkürler. Hakikaten bu konuda ufkumuzu genişlettiniz. Başarılarınızın devamı diliyoruz.
Erkan Pekerkan / 17.07.2009 10:54:38
Harikasınız Cenk bey, mükemmel bir yazı......
afşin alparslan / 15.07.2009 23:09:08
Cenk Bey yeni yazinizi merakla bekliyorum........
Ergin Tunuslu / 15.07.2009 17:02:50
Hiç bilmediğimiz farklı bir dünyadan hiç bilmediğimiz müzisyenler!!!!!! Harika bir yazi, Cenk Bey yazilarinizi merakla bekliyorum olacagim. Sevgiler. Ergin Tunuslu
ERGİN TUNUSLU / 03.07.2009 15:59:18
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp