Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sibel Köse & Eylül Biçer Duo

Sanatçı: Sibel Köse (v), Eylül Biçer (g)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/4
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: barış yazıcı, şenova ülker, imer demirer, güneş karaduman, ebru kennington, hüseyin çakır, duru tuna, çağdaş oruç, serhan erkol, barış ertürk, ekin cengizkan, melisa kral, zeynep kuyumcu, volkan topakoğlu, emin fındıkoğlu
Mekan: Sainte Pulchérie Fransız Kız Lisesi
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20.30
Etkinlik Bilgisi : Yıl Boyu Caz: Akbank Caz 30. Yıl Konseri


Nilüfer Caz Tatili: Korhan Futacı

Mekan: Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinin ikincisinde bu akşam Korhan Futacı konseri var.


Trioİstanbul : "Klasikten Tangoya Gala Konseri"

Sanatçı: Tutu Aydınoğlu (piano), Olexandr Samoylenko (keman), Rahşan Apay (çello)
Mekan: Zorlu Psm %100 Studio
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.https://www.passo.com.
Etkinlik Bilgisi : Üç farklı ülkenin, üç farklı renk ve karakterini birleştiren üç müzisyenin bir araya gelmesiyle 2015`te kurulan Trioİstanbul 18 Şubat akşamı Zorlu Psm %100 Studio sahnesinde İstanbullu müzikseverler ile buluşacaklar.Tutu Aydınoğlu (Piyano), Olexandr Samoylenko (Keman) ve Rahşan Apay (Çello) kurulu Trioistanbul müziğin ortak dili ve sahip oldukları benzer müzik anlayışıyla "Klasikten Tangoya" konseptinde hazırladıkları repertuvarları ile dinleyicilerini sıra dışı bir müzikal yolculuğa çıkarmayı amaçlıyorlar. Bilet Fiyatları : Tam - 71,50 TL / Öğrenci - 55,00 TL


 
Cenk Akyol ile "Terra Incognita"

Alexei Kozlov, Arsenal Jazz Rock Ensemble...

 5516 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)

Tüm dünyanın cazcıları, birleşin!!!

Yeniden merhaba, 2 hafta önce Feridun Ağabey Cazkolik e-mail bülteninde bu köşeyi duyururken benden etnik müzik uzmanı diye bahsetti sağolsun ama ne yazık ki, belki de en az bildiğim müzik türü etnik müzikler. Değil dünyadaki yerel müzikler, ülkemizdekileri de pek bilmem ne yazık ki. Madagaskarlı rock grupları, Korsikalı progressive rock grupları daha çok ilgimi çekiyor. Bu yüzden Açık Radyo’da neredeyse üç senedir buradaki köşemle aynı isimde bir rock programı hazırlıyorum. Bilinmeyen topraklar anlamındaki bu tanım orta çağda haritalarda keşfedilmemiş, bilgi sahibi olunmayan toprakları gösteren bir ibare. Batılılar dünyayı karış karış fethettikten sonra 19. yüzyıldan itibaren haritalardan kalkıyor. Bende en azından nispeten bilinmeyen ülkelerden (Avrupadaki bir çok ülke bile müzikseverler için internetin, iletişimin bu kadar el altında olmasına rağmen bir çok bilinmeyen hazine içeriyor) rock ekseninde ve bir çok kez jazz-rock tarzında olabildiğince özgün örneklerini çalmaya ve sunmaya çalışıyorum. Artık isteyene pek bir bilinmeyenliği kalmasa da yine de çok ilgili değilseniz gizli saklı hazineleri keşfetmek çok da kolay değil sanırım. Tabii ki bir çok kişisel seçimlerden dolayı rock ve cazdan uzaklaşabiliyorum. 37 yaşındayım ve yaklaşık 25 yıldır neredeyse giderek artan bir biçimde müzik dinleyip, müzik okuyorum. Sıkıcı kişisel müzikal yolculuğumdan arada bir bahsedecek ilginç şeyler bulabilirim umuduyla (tabii ki en çok konser anıları ve bir zamanların meşhur plakçıları, kasetçileri ile olan mesailerim) bunları daha sonraki yazılara saklıyorum.

Özellikle son on senedir internetin nimeti olarak bende önceki neslin hiç bir zaman haberi olmayan nice grup keşfettim. Bu keşiflerimden biri de Kiril alfabesinin zorluklarına rağmen Alexei Kozlov ve kurduğu jazz-rock ensemble olan Arsenal.

Şu anda 74 yaşında olan (10 Ekim 1935) saksofoncu, besteci ve grup lideri olan Alexei Kozlov Sovyet döneminde caz daha da doğrusu jazz-rock denince ilk akla gelen isimlerden. 1973 yılında kurduğu Arsenal grubu ile birlikte bir çok kez o zamanki doğu avrupa ülkelerinde konserler verip, festivallere katılmış. Açık Radyo’daki programda çaldığım ilk albümlerini Cazkolik’te de günün albümü olarak seçmek istedim. Bu ilk albüm grubun 1977 yılındaki Letonya turnesi sırasında Riga’da kaydedilmiş. Fakat sovyetlerin popüler müzik plakları yayınlayan Melodiya firması albümü 1980’de yayınlamış. Plak her iki yüzde ( CD çağı insanları için "her iki yüzü" gibi laflar bir garip geliyordur eminim) 2 kompozisyon olmak üzere toplam 4 uzun parçadan oluşuyor. Albümü dinlediğinizde Average White Band’i de hatırlayabilirsiniz, 20. yy klasik formlarına da. Ama albümün ana ekseni 60ların sonu, 70lerin başında Chicago, Chase gibi Amerikalı grupların ortaya koyduğu "Brass Rock" diye anılan pirinç üflemelilerin ön planda olduğu zengin bir ensemble tarafından icra edilen bir çeşit modern big band. Trees’de Hot Rats dönemindeki Zappa’yı bile hissedebilirsiniz. Ama bütün bu referanslar nacizane bendeki esinlenmeler, grup üyelerinin icradaki yetkinliklerinin yanı sıra bestelere olan katkısını parçalardaki tema değişimlerinden anlayabiliyorsunuz.

Arsenal - 1980 - Arsenal - A1 - Dangerous Games (A. Kozlov)
Arsenal - 1980 - Arsenal - A2 - Tree (Yu Saulsky)
Arsenal - 1980 - Arsenal - B1 - Suite F flat major (A. Kozlov & Sözler Resul Gamzatov)
Arsenal - 1980 - Arsenal - B2 - The Ivory Tower (A. Kozlov)

Kadro kalabalık ve kayıt tarihlerine göre bazı müzisyenler birbirlerinin yerini alıyorlar.

Alexei Kozlov - alto ve soprano saksofon
Igor Saulsky - piyano, org
Vyatcheslav Gorsky - piyano, tuşlu çalgılar
Vitaliy Rosenburgh - Elektrikli gitar
Victor Zaikin - bas gitar
Anatoli Sizonov - trompet
Eugeny Pan - trompet
Boris Kuznetsov - trompet
Vadim Akhmetgareyev - trombon
Valery Taushan - trombon
Alexander Gorobetz - trombone
Stanislav Korosteliov - davul
Vasily Izyumtchenko - davul

Mehrdad Badi and Tamara Kvirkvelia - Vokal (B2 - Suite F flat major)                                                                                                                     

Bu albüm 2000 yılında sovyet dönemindeki eski Melodiya yapımlarını elden geçirip CD olarak piyasaya veren Boheme Music tarafından grubun 1978 -1979 yıllarındaki Moskova’daki kayıtlarını da içeren şekliyle 77 dakika uzunluğunda bir CD olarak tekrar yayınlanmış. Bu CD de Gavotte And March isminde Prokofiev bestesi Alexei Kozlov düzenlemesi ile yeralıyor.

Alexei Kozlov’un 1989 yılında Moskova’da yayınladığı "Rock Müzik: Kökleri ve Gelişimi" adındaki kitap Rusya’da rock müzik hakkında kitap yayınlayan ilk kitap özelliğini taşıyor. Rusya’da 1986 yılından beri caz ve rock müzik tarihi üzerine bir çok televizyon programı yapan müzisyen 90lardan beri özellikle Amerika’da bir çok müzik festivalinde sahne alıp, caz müzik atölyelerine katılıp, ders veriyor.

Daha sonraki albümleri zaman zaman belki de dans müziği, pop gibi daha ticari türleri de içerse de özellikle 1970’ler ve 80’lerin ilk yarısında yaptıkları gerçekten etkileyici.

Halen Moskova’daki klüplerde çeşitli kadrolarla çalıyor. Bu linkte geçen seneki performanslarından birini izleyebilirsiniz.

Geçen ay Arsenal grubu kuruluşlarının 35. yıldönümü sebebiyle bir kutlama konseri verdi.

http://www.youtube.com/watch?v=cD3UVJ2in04

Bu arada 4 aydır güncelleyemediğim blog sayfamı, Facebook’taki sayfamı paylaşmak isterim. Ayrıca müzikal paylaşımlarınız için akyolcenk@gmail.com adresime mesaj atabilirsiniz.

http://www.terraborboletta.blogspot.com

http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=39047366924&ref=ts

Bu arada, gittiğiniz en etkileyici caz konseri veya konser hangisiydi? Lütfen yazın...

Cenk "Borboletta" Akyol

Cazkolik.com / 22 Temmuz 2009

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Yazdı: Newcastle`da doğdu dünyaca sevildi. Tek ve biricik Eric Burdon. » Konserin Ardından/Cenk Akyol yazdı: 4 çekerli caz rock füzyon... » Konserin Ardından/Cenk Akyol Yazdı: Üç nesil dinleyici, bir salon gözyaşı... » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi... » Cenk Akyol Yazdı: Hep yeni albümler mi? Hayır, bu kez eskiler, babalar ve ustalar... » Cenk Akyol Yazdı: Benden uzak dursun ile başımın tacı arası 4 caz-rock fusion albüm eleştirileri yayında. » Cenk Akyol Yazdı: 4 albüme dair kritikler ve müzikler... » Cenk Akyol Yazdı: Festivalde hangi konsere niye gitmek istiyorum? » Cenk Akyol Yazdı: İngiltere`nin en sempatik bluescusu Norman Beaker yeni albüm çıkardı! » Cenk Akyol Yazdı: Biraderler... Yollar... Şişeler ve hatıralardan kalanlar. » Cenk Akyol yazdı: Vibratoların efendisi, son gitar bükücüsü; Robin Trower » Konserin Ardından: Beth Hart`ın seyirciyle iletişimi yüksek, sevenlerini mutlu eden performansı vardı. » Cenk Akyol Yazdı: Gitaristlerin gitaristi Allan Holdsworth 70 yaşında hayata veda etti » 20 yıldır rock-metal gitaristleri caz-fusion`a neden göz kırpmaya başladı sorusunun cevabı Jeff Kolman`ın Cosmosquad albümünde. » Yeni Albüm Eleştirisi | Cenk Akyol Yazdı: Smooth Jazz`ın eleştirmenlerce daha az hakaret amacı kullanılmasına yarayacak güçlü ve önemli bir albüm. » Cenk Akyol yazdı: Jimmy Yancey, Alexis Korner, Keith Richards, Mick Jagger. Birbirini yuvarlayan taşlar. » Cenk Akyol Yazdı: Sert bir eleştiri, kıyamayan bir sevgi; "En acımasız olduklarımız en sevdiklerimiz." » "Macar Büyücü Gabor Szabo" Cenk Akyol`un caz gitarın efsane ismi hakkında özel bir portre çalışması yayında. » Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Afrika`nın kraliçesi, Savanların melaikesi Angelique Kidjo bu yaz festivalde! » Radyo programı sırasında tanıştığı Gürcistan`lı Blues dörtlüsü T Mob Blues`u Tiflis`te izleyen sevgili Cenk`ten grup hakkında müzikleri eşliğinde özel bir yazı. » Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman. » Cenk Akyol`dan 1972 yılına zaman tünelinde efsanevi Oregon grubunun kuruluşuna önayak olan Paul Winter Consort`un Icarus isimli albümüne götürüyor. » Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı. » Cenk Akyol kendisi de, biz de çok istememize rağmen yoğun iş hayatı nedeniyle az ama öz yazabilen kalemlerden... Yeni yazısı ise Soft Machine Legacy üzerine. Kült plak şirketi MoonJune Rocords`tan çıkan yeni albümü Burden Of Proff`u anlatıyor. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin 3 önemli konseri, Esperanza Spalding ve Caz İçin Tuhaf Bir Yer gecesinin üç konseri ve Dhafer Youssef Cenk Akyol`un köşesinde... » Cenk Akyol uzun zamandır Tamirane`de performansı beklenen Jaga Jazzist konserini hem izledi, hem fotoğrafladı hem de yazdı... » Cenk Akyol`dan analitik albüm yazısı. Kült müzik firmalarından Abstract Logix`in yayınladığı The Center Of The New Musical Universe`in uzun öyküsü ve içeriği bir solukta okunuyor. » Brian Auger; "Acid Cazın Ağababası" (The Godfather of Acid Jazz). » Çöl aslanları Tuareg`lerin şarkıcı hali Tinariwen Babylonda. Cenk Akyol yazdı; » Cenk Akyol, 21. Akbank Caz Festivali`nde Babylon`da sahne alacak cazın yaratıcı ismi Robert Glasper`ın Experiment projesini yazdı » Cenk Akyol yeni yazısında 21. Akbank Caz Festivali`nin en renkli gruplarından, New York kökenli fusion grubu Hazmat Modine`i anlatıyor. » Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..." » Cazkolik yazarı sevgili dostumuz Cenk Akyol bu kez Alman caz rock gitaristi Ali Neander`in yeni ve ilk albümünü bizler için masaya yatırıyor. » Cenk Akyol fusion gitarın ödüllü ustalarından Mike Stern`ün 11 Nisan gecesi Rome & Juliet Hall konserini izledi ve kaleme aldı... » Fusion davulunun ağababası Billy Cobham bir kez daha İstanbul`da (Cenk Akyol yorumuyla) » Dr. Jekyll & Mr. Hyde Boris Savoldelli » Cenk Akyol, Endonezya`da ki ünlü caz rock gitaristi Tohpati`yi buldu ve dikkat çekici bir söyleşi gerçekleştirdi... » > Cenk Akyol: "Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor. » Cenk Akyol festival kapsamında Babylon`da izlediği konseri yorumluyor; » Cenk Akyol, ünlü İtalyan jazz rock grubu "Arti E Mestieri"nin kurucu ismi klavyeci Beppe Crovella ile konuştu. » Fahir Atakoğlu`nun konserini izleyen Cenk Akyol konser ile ilgili izlenimlerini Cazkolik okurlarıyla paylaşıyor. » Yağmurun azizliğine uğrayan Stanley Clarke & Hiromi konserini izleyen sevgili Cenk Akyol`un kaleminden konser izlenimleri... » Yazarımız Cenk Akyol 1 Temmuz da başlayacak olan 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programını masaya yatırdı... » Cenk Akyol, McLaughlin`i yazdı... » İskandinav cazın güçlü kadın vokalisti; Radka Toneff (1952-1982) » Cenk Akyol konser biletlerinden oluşan kişisel hatıralar geçidine ikinci kez dalıyor ve bu kez bizlere her birimizin kendi kişisel geçmişinde özel yerlere ve önemlere sahip ortak konser anılarının kendi galerisine gözucuyla bakıyor... » Cenk Akyol`dan Cazkolik`e özel yeni bir röportaj! MoonJune Records kurucusu Leonardo Pavkoviç ile Cenk Akyol ünlü şirketin progressive rock?tan caza, etniğe hatta deneysel avantgarde müziğe uzanan yelpazesini konuşuyorlar... » Cenk Akyol İtalyan grup "Link Quartet"ten Paola "Apollo" Negri ile yaptığı "Cazkolik?e Özel" röportajını okurlarımız için kaleme aldı. » Cenk Akyol yeni yazısında kendi gizli-tozlu köşelerine kaldırdığı konser biletlerini okuyucularına açarken beraberinde anı parçaları da ortalara dökülüyor. » Klaus Doldinger`in yetmişli yıllara damgasını vuran grubu PASSPORT! » Finlandiya`nın en önemli caz müzisyenlerinden Eero Koivistoinen. » Alexei Kozlov, Arsenal Jazz Rock Ensemble... » William S. Burroughs... The Soft Machine... Leonardo Pavkovic... Moon in June... simakDialog...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Müziğini sevmedim ama konu güzel. Cenk Beyi tebrik ediorum. Ece.
Ece Perkan / 01.08.2009 19:35:48
Yeni yaziniz girmis bekliyorduk, elinize sağlık CEnk Bey parçaları dinledim batının gruplarına gore daha klasik-kalıpçı buldum ama sevimli parçalar duygusu naif geldi. buradan sadece dinliyoruz diil mi? indirme vermiyorsunuz!!!
Ergin Tunuslu / 20.07.2009 21:01:35
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp