Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Silva Quartet

Sanatçı: Klarnet: Merve Nuvasil / Obua: Beste Özensoy / Flüt: Duygu Kozak / Fagot: Hande Everes
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr
Etkinlik Bilgisi : Silva Quartet, ülkemizin dört kadın müzisyenden oluşan ilk ve tek üflemeli quartet grubudur. Grup, 2010 yılında bir araya gelerek, adını Latince ?Orman? kelimesinden almıştır. Klasik batı müziği ile Türk müziği, tango, film müzikleri ve popüler müziği sentezleyerek kendilerine ait bir müzik tarzı ortaya çıkartmaktadır. Ulusal ve Uluslararası platformlarda konserler veren grubun en büyük amacı; kendi müziğini tanıtmak ve Türkiye?yi en güzel şekilde temsil etmektir. Bilet Fiyatları: Tam 40 TL, Öğrenci ve İndirimli 20 TL.


Yahya Dai Quintet

Sanatçı: Yahya Dai (sax/ewi/perc), Barış Mert Peker (p), Tümer Uluçınar (g), Enver Muhamedi (b), Ekin Cengizkan (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/7
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Ankara doğumlu Yahya Dai`nin 1974 yılında soprano blok flüt ile başlayan müzik hayatı 1981?de alto saksofon ve ilerleyen yıllarda tenor saksofon, soprano saksofon, bariton saksofon, yan flüt ve EWI (elektrik nefesli enstrüman) ile devam etti. Ankara`da uzun bir dönem Tuna Ötenel ile birlikte çalışan Yahya Dai, İstanbul?a yerleştikten sonra yerli, yabancı pek çok grupla sahne aldı, albüm kayıtlarında çaldı. 2011 yılında Ümitvar Mavi adlı albümü kaydetti. Bu gece oldukça renkli bir repertuar ile sizlerle olacaklar.


Flapper Swing

Sanatçı:
Mekan: Bouch Jazz ( Levent Mahallesi Lilyum Sok. no:2 Beşiktaş / La Boucherie) Rez: 0 532 135 35 55
Tarihi: 18 Ocak.2020
Saat: 21:30
Etkinlik Bilgisi : İstanbul`un yeni caz klubü Bouch Jazz`da bu akşam Flapper Swing var.


 
Cenk Akyol ile "Terra Incognita"

Klaus Doldinger`in yetmişli yıllara damgasını vuran grubu PASSPORT!

 20768 defa okundu. Yorum Ekle      Yorumları Oku  Önceki   |   Sonraki  

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


ACHTUNG! PASSPORT!

Klaus Doldinger’in muhteşem grubu Passport’u ilk kez Zihni’den (Akmar Pasajı - Kadıköy) 90’lık bir kasedin her bir yüzüne çektirdiğim 1973 tarihli "Looking Thru" ve 1974 tarihli "Doldinger Jubilee Concert" olmuştu. Özellikle 74’deki konseri uzun bir süre devamlı dinlemiştim. Ama ne zaman aklıma bu albüm gelse hangi jubile albümü diye uzun uzun hatırlamaya çalışırım. Less Mc Cann ile beraber çaldıkları "Compared to What" ile mi açılan albüm? (albümdeki diğer dev isimler Buddy Guy, Philip Catherine, Johnny Griffin, Pete York) yoksa Brain Auger ile beraber çaldıkları "Freedom Jazz Dance"in olduğu mu? (Auger grubu Oblivion Express ile de harika yorumlar ünlü Eddie Harris bestesini). Albüm kapakları da birbirine çok benzer. Doldinger’in palyaço gibi resmedildiği her iki albümde gayet iyidir ama benim favorim Brian Auger’li, Johnny Griffin’li Pete York’lu Volker Kriegel’li hatta ve hatta Alexis Korner’li 1974 albümüdür. Seneler sonra Alman WDR televizyonunun bir kaydında bütün bu kadroyu birarada seyredebildim. Pete York ile Curt Cress’in davul düetini seyretmek gerçekten çok büyük keyif.

1936 doğumlu Klaus Doldinger ilk albümün¸ Berlin’deki bir Dixieband olan "Feetwarmers" ile 1955 yılında yayınladığında Berlin’deki caz lokallerinde tanınan gencecik bir saksofoncuydu. 1970’e kadar Paul Nero takma adı ile, "Klaus Doldinger Quartet" gibi oluşumlarla gerek caz gerekse, dans müziği yaptı. 1970’te "Motherhood" isimli grubu ile birlikte o yıllardaki jazz rock eğilimlerine ve Almanya’da alevlenen özgün ve sınırları genişletici, çoğunlukla yanlış bir genellemeyle kraut-rock diye tanımlanan özgür müzik formuna eklemlenerek, rock ateşi ve caz emprovizasyonları ile  o dönemde hemen herkesin el attığı synthesizer’ları grup formasyonuna yoğun bir biçimde katarak başladı. Sonraları konserlerde ve albüm kayıtlarında saksofonunun yanında neredeyse bir klavyeci gibi de yer almaya başladı. "Motherhood" zaten o zamanlarda kurulan Münihli jazz-rock grubu "Embryo" basçısı Lotmar Meid(sonradan Amon Düll II’de de yeraldı) ve o zamanların hırslı genç davulcusu, City Preachers üyesi, şimdilerde ismi Almanya’da rock adına neredeyse bir kurum haline gelen Udo Lindenberg ile Passport’un öncüsü bir geçiş grubuydu. 

Paspport’un ilk albümündeki kadro sonralarda klasik kadrosu kabul edilen Doldinger, Cress, Schultze, Schmid değildi. Bas gitarda Lotmar  Meid, klavyelerde Almanya’da yaşayan bir Amerikalı olan Jimmy Jackson (O da basçı Lotmar gibi Amon Düll II, Embryo ve Can gibi deneysel eğilimli gruplarla angaje bir müzisyendi) davulda Udo Lindenberg ikinci saks ve flütte Olaf Kubler.

Bir sene sonra 1972’de "Second Passport" albümünde klavyeci olarak sonraları İngiliz jazz-rock efsanesi "Klaus Doldinger" "If" ve yine bir ingiliz folk-rock grup olan "Strawbs" ile de çalışan stüdyo müzisyeni John Mealing ile çalıştı. Davulda Canterburry camiasından Bryan Spring (Nucleus ve Keith Tippett) ve sonradan Passport ile adını duyuran Wolfgang Schmidt ile kaydedilen bu albüm de bana yavan gelir ilerideki harika 4-5 albüm yanında. Bazılarına daha bir Kraut-rock tadı verecek olan ve bu sayede daha bir sevebilecekleri daha bir tötonik :) bir tavır var bu albümde özellikle. Şimdi bu satırları yazarken klasik kadronun çaldığı ve Kristian Schulze’un harika Fender Rhodes solosunun olduğu, Doldinger’in de saksofonunun yanında Moog klavyesiyle oynadığı "Mandragora"yı 1973 Beat Club (ne programmış ama!) kaydından dinliyorum. Gerçekten Passport’un ilk 6-7 albümünü, özellikle ilk 5 albümünü iyi bir müzikseverin edinmesinin bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum.

1973’teki 3. albümleri "Hand Made" işte bu bahsettiğim klasik Passport kadrosuna bir adım daha yaklaşan bir albüm oluyor. Burada davula bütün zamanlardaki favori davulcum olan Curt Cress geçiyor. Klavyede yine bir ingiliz yine bir Canterburry sakini olan Frank Roberts (Hugh Hopper, Robert Wyatt, Isotope) var. Açılış parçası "Abracadabra" ismi gibi büyü işi bir performans gerektiren grubun katkısının tartışılmaz olduğu bir Doldinger bestesi. Değişen bir çok elemana rağmen her kadro ile halen en çok istenilen Passport repertuvarının vazgeçilmez bir parçası. Bas gitar parçanın itici gücü.

Klaus Doldinger bu albümle birlikte yeni bir oyuncak daha ediniyor bir Mellotron!! (Herkes King Crimson’dan Epitaph’ı dinlemiştir, nasıl bir yaylı etkisi veren bir ton olduğunu anladınız işte...) O zamanlarda yaylı sesleri için çok önemli ve tek kolay çözüm olan teyp tabanlı klavyeli bir ses sentezleyici (synth demek istemedim bu sefer) olan Mellotron Hammond org ile beraber roadie’lerin kabusu olan koca cüsseli, bir o kadar da narin bir ses mobilyası. Yellow Dream’de bu alet ile beraber Wolfgang Schmidt’in distorsiyonlu gitarını iyi bir aranje ile birleştirip progressive rock sayılacak bir bileşim yakalamış. 

1974’teki "Looking Thru" ile beraber en iyi kadrosuna ulaşan grupta artık klavyede Kristian Schultze var, müzisyen enstrumanı ile grubun havasını değiştirip progressive rock öğeleri ve "spacey" sololar ile çok şey katıyor. (Kristian Schultze ünlü 2. dünya savaşı sembolü Lili Marlen şarkısının bestecisi Norbert Schultze’un oğlu). Açılış parçası "Eternal Spirit" bir sonraki albümdeki favori parçam "Homunculus" ile beraber bu döneme ait bilim kurgu filmlerini andıran synth efektleri  sayesinde Passport’un altın dönemini özetleyebilecek parçalardan biri.

1975’teki "Cross-Collateral" benim favori Passport albümüm!! Biraz daha rock ağır basıyor belkide o yüzden. Benim için grubun zirve noktası. Bu yüzden günün albümü için bu albümü düşündüm. Albümün kahramanları olarak kimi zaman Kristian Schultze’un distorsiyonlu Fender Rhodes’u kimi zamanda Curt Cress’in adrenalin pompası davulları ön plana çıkıyor. Wolfgang Schmidt’in Curt Cress’le uyumu ise bir zamanların Högh ile Uche ikilisi gibi. Bas & davul müzisyenleri de bir bakıma bir jazz ensemble’ın defans oyuncuları değil midir solo enstrumanların yanında. (Högh kim? Uche kim? diye sormayacaksınız değil mi?)

"Infinity Machine" ve "Ataraxia" ile tutturdukları bu güzel formülü (Curt Cress’in agresif davulları, Kristian Schultze’un distorsiyonlu ve bol efektli klavye soloları) sürdüren grup daha sonra bu dönemi kapatıp önce Brezilya içi caz denedikleri Iguaçu (Brezilya’da ünlü bir şelalenin ismi) sonrasında da giderek bir çok ticari müzik türünü deneyerek caz tarihindeki yerini aldı. Sonraki albümler Klaus Doldinger’in zanaat albümleri malesef.

Passport neredeyse tüm 70’ler boyunca hemen her sene bir albüm çıkarmasına rağmen belirli bir kalitenin altına düşmemiş özellikle en iyi dönemleri olan 73- 77 arasında Jazz rock ansiklopedilerine, makalelerine geçebilecek işler çıkarmış bir grup. Bunun uyumlu bir takım çalışması ve ortak bir ruhla kazanılmış bir başarı olduğu aşikar. Zira daha sonralarda grubun adı Klaus Doldinger’in Passport’u olduğu ve bazı albümlerde neredeyse yemek müziği denebilecek işler çıkması da hiç şaşırtıcı değil, Santana’nın da herkes tarafından takdir edilen dönemi Woodstock’taki kadronun yaptığı ilk 3 albüm değil midir? (Bendeniz gibi mahlâsı Borboletta olan bir Carlos fanatiği bile bunu dedikten sonra!!) Bu hem yeni müzisyenlerin grupta eşlikçi konumuna düşmesi, hem de 60’ların sonu 70’lerin başındaki o yaratıcı enerjinin ve dalganın gücünü yitirmesi ile de izah edilebilir.

Passport’un 1980’ler ile beraber tarzı Jazz-rock’tan Latin Funk’a hatta Rhythm & Blues’a dönmesi müziği tanımlarken Weather Report veya Nucleus yerine Spyro Gyra, Tom Scott benzetmeleri yapmamızı gerektirmekte. Bu da benim grubun bu dönemini görmezden gelmeme yeterde artar bile.

Klaus Doldinger 80’lerle birlikte grup kimliğinden hızla uzaklaşan grupta bir çok müzisyen ile çalıştı ama ne yazık ki bir daha o eski parlak günlerine yaklaşamadı. Ama açık havada canlı izlemek istemez miyiz acaba? İsteyen benim gibi parmak kaldırsın.

Jazzlı, rocklı... davullu, baslı günler geceler.

Cenk Akyol

http://www.terraborboletta.blogspot.com/
http://www.facebook.com/group.php?gid=39047366924&ref=ts

Cazkolik.com / 06 Eylül 2009


 

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cenk Akyol Yazdı: Newcastle`da doğdu dünyaca sevildi. Tek ve biricik Eric Burdon. » Konserin Ardından/Cenk Akyol yazdı: 4 çekerli caz rock füzyon... » Konserin Ardından/Cenk Akyol Yazdı: Üç nesil dinleyici, bir salon gözyaşı... » PSM Caz Festivali Özel: 40 yıllık kült topluluk Alan Parsons Project`i Cenk Akyol yazdı » Cenk Akyol Yazdı: Rock tarihinin en güzelinden, en kişiselinden 20 bas rifi... » Cenk Akyol Yazdı: Hep yeni albümler mi? Hayır, bu kez eskiler, babalar ve ustalar... » Cenk Akyol Yazdı: Benden uzak dursun ile başımın tacı arası 4 caz-rock fusion albüm eleştirileri yayında. » Cenk Akyol Yazdı: 4 albüme dair kritikler ve müzikler... » Cenk Akyol Yazdı: Festivalde hangi konsere niye gitmek istiyorum? » Cenk Akyol Yazdı: İngiltere`nin en sempatik bluescusu Norman Beaker yeni albüm çıkardı! » Cenk Akyol Yazdı: Biraderler... Yollar... Şişeler ve hatıralardan kalanlar. » Cenk Akyol yazdı: Vibratoların efendisi, son gitar bükücüsü; Robin Trower » Konserin Ardından: Beth Hart`ın seyirciyle iletişimi yüksek, sevenlerini mutlu eden performansı vardı. » Cenk Akyol Yazdı: Gitaristlerin gitaristi Allan Holdsworth 70 yaşında hayata veda etti » 20 yıldır rock-metal gitaristleri caz-fusion`a neden göz kırpmaya başladı sorusunun cevabı Jeff Kolman`ın Cosmosquad albümünde. » Yeni Albüm Eleştirisi | Cenk Akyol Yazdı: Smooth Jazz`ın eleştirmenlerce daha az hakaret amacı kullanılmasına yarayacak güçlü ve önemli bir albüm. » Cenk Akyol yazdı: Jimmy Yancey, Alexis Korner, Keith Richards, Mick Jagger. Birbirini yuvarlayan taşlar. » Cenk Akyol Yazdı: Sert bir eleştiri, kıyamayan bir sevgi; "En acımasız olduklarımız en sevdiklerimiz." » "Macar Büyücü Gabor Szabo" Cenk Akyol`un caz gitarın efsane ismi hakkında özel bir portre çalışması yayında. » Cenk Akyol yazdı: "Catherine Deneuve seni hiç unutmayacak tıpkı bizim gibi..." » 21. İstanbul Caz Festivali Özel: Afrika`nın kraliçesi, Savanların melaikesi Angelique Kidjo bu yaz festivalde! » Radyo programı sırasında tanıştığı Gürcistan`lı Blues dörtlüsü T Mob Blues`u Tiflis`te izleyen sevgili Cenk`ten grup hakkında müzikleri eşliğinde özel bir yazı. » Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman. » Cenk Akyol`dan 1972 yılına zaman tünelinde efsanevi Oregon grubunun kuruluşuna önayak olan Paul Winter Consort`un Icarus isimli albümüne götürüyor. » Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı. » Cenk Akyol kendisi de, biz de çok istememize rağmen yoğun iş hayatı nedeniyle az ama öz yazabilen kalemlerden... Yeni yazısı ise Soft Machine Legacy üzerine. Kült plak şirketi MoonJune Rocords`tan çıkan yeni albümü Burden Of Proff`u anlatıyor. » 19. İstanbul Caz Festivali Özel: Festivalin 3 önemli konseri, Esperanza Spalding ve Caz İçin Tuhaf Bir Yer gecesinin üç konseri ve Dhafer Youssef Cenk Akyol`un köşesinde... » Cenk Akyol uzun zamandır Tamirane`de performansı beklenen Jaga Jazzist konserini hem izledi, hem fotoğrafladı hem de yazdı... » Cenk Akyol`dan analitik albüm yazısı. Kült müzik firmalarından Abstract Logix`in yayınladığı The Center Of The New Musical Universe`in uzun öyküsü ve içeriği bir solukta okunuyor. » Brian Auger; "Acid Cazın Ağababası" (The Godfather of Acid Jazz). » Çöl aslanları Tuareg`lerin şarkıcı hali Tinariwen Babylonda. Cenk Akyol yazdı; » Cenk Akyol, 21. Akbank Caz Festivali`nde Babylon`da sahne alacak cazın yaratıcı ismi Robert Glasper`ın Experiment projesini yazdı » Cenk Akyol yeni yazısında 21. Akbank Caz Festivali`nin en renkli gruplarından, New York kökenli fusion grubu Hazmat Modine`i anlatıyor. » Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..." » Cazkolik yazarı sevgili dostumuz Cenk Akyol bu kez Alman caz rock gitaristi Ali Neander`in yeni ve ilk albümünü bizler için masaya yatırıyor. » Cenk Akyol fusion gitarın ödüllü ustalarından Mike Stern`ün 11 Nisan gecesi Rome & Juliet Hall konserini izledi ve kaleme aldı... » Fusion davulunun ağababası Billy Cobham bir kez daha İstanbul`da (Cenk Akyol yorumuyla) » Dr. Jekyll & Mr. Hyde Boris Savoldelli » Cenk Akyol, Endonezya`da ki ünlü caz rock gitaristi Tohpati`yi buldu ve dikkat çekici bir söyleşi gerçekleştirdi... » > Cenk Akyol: "Adeta tek bir kalbe sahip olan bu organizma konser boyunca bir bukalemun gibi türden türe, şekilden şekile giriyor. Vokal - geri vokal paylaşımı parçadan parçaya değil, her an değişiyor ve bu inanılmaz senkronizasyon izleyiciye bir an bile hesaplı kitaplı, tasarlanmış, önceden yazılmış gibi gelmiyor. » Cenk Akyol festival kapsamında Babylon`da izlediği konseri yorumluyor; » Cenk Akyol, ünlü İtalyan jazz rock grubu "Arti E Mestieri"nin kurucu ismi klavyeci Beppe Crovella ile konuştu. » Fahir Atakoğlu`nun konserini izleyen Cenk Akyol konser ile ilgili izlenimlerini Cazkolik okurlarıyla paylaşıyor. » Yağmurun azizliğine uğrayan Stanley Clarke & Hiromi konserini izleyen sevgili Cenk Akyol`un kaleminden konser izlenimleri... » Yazarımız Cenk Akyol 1 Temmuz da başlayacak olan 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali programını masaya yatırdı... » Cenk Akyol, McLaughlin`i yazdı... » İskandinav cazın güçlü kadın vokalisti; Radka Toneff (1952-1982) » Cenk Akyol konser biletlerinden oluşan kişisel hatıralar geçidine ikinci kez dalıyor ve bu kez bizlere her birimizin kendi kişisel geçmişinde özel yerlere ve önemlere sahip ortak konser anılarının kendi galerisine gözucuyla bakıyor... » Cenk Akyol`dan Cazkolik`e özel yeni bir röportaj! MoonJune Records kurucusu Leonardo Pavkoviç ile Cenk Akyol ünlü şirketin progressive rock?tan caza, etniğe hatta deneysel avantgarde müziğe uzanan yelpazesini konuşuyorlar... » Cenk Akyol İtalyan grup "Link Quartet"ten Paola "Apollo" Negri ile yaptığı "Cazkolik?e Özel" röportajını okurlarımız için kaleme aldı. » Cenk Akyol yeni yazısında kendi gizli-tozlu köşelerine kaldırdığı konser biletlerini okuyucularına açarken beraberinde anı parçaları da ortalara dökülüyor. » Klaus Doldinger`in yetmişli yıllara damgasını vuran grubu PASSPORT! » Finlandiya`nın en önemli caz müzisyenlerinden Eero Koivistoinen. » Alexei Kozlov, Arsenal Jazz Rock Ensemble... » William S. Burroughs... The Soft Machine... Leonardo Pavkovic... Moon in June... simakDialog...
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Cenk bey passpart zamaninda ufaktim ama sayenizde simdi haberimiz oluyor. her hafta okuyorum yaziarinizi. selamlar
Ergin Tunuslu / 18.09.2009 13:52:16
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp